Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Μονο στην Ελλαδα που εχουμε και το μεγαλυτερο ποσοστο καπνιστριων πανευρωπαικα ακουω τις δικαιολογιες του τυπου"προκειμενου να αγχωνομαι,καλυτερα να καπνισω ενα τσιγαρακι",λες και οι υπολοιπες ευρωπαιες ειναι αναισθητες.Δεν με αφορα τι κανει ο καθενας,αλλα βρισκω αστειο να μην παραδεχεται την πραγματικη διασταση της καταστασης του.Προτιμω να μου πεις καπνιζω γιατι δεν δινω δεκαρα για τις συνεπειες που μπορει να εχει στο εμβρυο που κυοφορω,θα ναι πιο τιμιο..

 

Πολύ προσβλητική κριτική προς τις καπνίζουσες θηλάζουσες μητέρες θα έλεγα. Ειδικότερα όταν δεν σε αφορά τι κάνει ο καθένας και δεν δίνεις δεκάρα για την ψυχολογία του εφόσον δεν ανήκει στις "υπόλοιπες ευρωπαίες".

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι ακριβώς το ίδιο με το τσιγάρο..

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν υπάρχει χαρτί το οποίο παράγει διάφορες ουσίες.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που υπαρχουν και θεματα αισθητικης (οπως το θετει καποια παραπανω) και βαζετε καποια ορια γιατι πραγματικα τι αλλο θα ακουσω?????????

 

Silia2002

Στην Ελλαδα ειμαστε οι βασιλιαδες της εκλογικευσης, της δικαιολογιας και της παντογνωσιας. Παντα υπαρχει κατι που να δικαιολογει τα αδικαιολογητα προκειμενου εμεις να μην ξεβολευομαστε. Αν κατι κανει ο διπλα που μας ενοχλει ή δεν το θεωρουμε σωστο αρχιζουμε τα "τσου τσου κοιτα τι κανει κτλ κτλ". Οταν ομως πρεπει εμεις να κανουμε κατι αρχιζουμε τα δεν μπορω, πιεζομαι, ειναι η ψυχολογια μου αυτον τον καιρο καπως κι αλλα τετοια.

 

Μια χαρα μπορουμε τα παντα. Δηλαδη μεχρι που φτανουν τα ορια προκειμενου να εχουμε καλη ψυχολογια??? Εγκυος ημουν κι εγω και ξερω πολυ καλα τι παει να πει ορμονες και ψυχολογια. Ασχημα περασα κι εγω τη λοχεια και ξερω πολυ καλα τι παει να πει ψυχολογια τοκετου. Δεν κατεβηκαμε απο τον Αρη ουτε ηταν ολα ροδινα για ολες οσες αποφασισαμε να μην καπνιζουμε.

 

Και μη μου πειτε οτι οταν πατε σε ενα εστιατοριο με το μωρο επιλεγετε να κατσετε στους μη καπνιστες και να ντυθειτε-μπειτε στον κοπο-βγειτε εξω για τσιγαρο???Αυτονοητα και απλα πραγματα...

 

Aeriko

Νομιζω οτι η Silia2002 αναφερεται στην εγκυμοσυνη. Χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο κανενος...

 

Κι επειδη μεχρι τωρα εχω αντιληφθει ή οτι υπαρχει προβλημα στην αναγνωση των οσων γραφω ή οτι απλα δεν υπαρχει κανενα σημειο επικοινωνιας ακομα και για τα αυτονοητα θεωρω περιττα κι αυτα που γραφω τωρα. Δεν μπορω ομωσ, θα σκασω με αυτα που ακουω....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Στην Ελλαδα ειμαστε οι βασιλιαδες της εκλογικευσης, της δικαιολογιας και της παντογνωσιας. Παντα υπαρχει κατι που να δικαιολογει τα αδικαιολογητα προκειμενου εμεις να μην ξεβολευομαστε. Αν κατι κανει ο διπλα που μας ενοχλει ή δεν το θεωρουμε σωστο αρχιζουμε τα "τσου τσου κοιτα τι κανει κτλ κτλ". Οταν ομως πρεπει εμεις να κανουμε κατι αρχιζουμε τα δεν μπορω, πιεζομαι, ειναι η ψυχολογια μου αυτον τον καιρο καπως κι αλλα τετοια.

 

 

Εντελως φιλικα....πατα λιγο φρενο γιατι κανεις αυτα που η ιδια κατηγορεις.Γιατι αν δεν κανω λαθος μονη σου εγραψες σε προηγουμενο ποστ οτι σταματησες το θηλασμο λογω κακης ψυχολογιας και πιεσης.

 

Εχεις δικιο λοιπον...οταν προκειται για το διπλανο μας πολυ ευκολα αρχιζουμε την κριτικη και τις ειρωνιες...για τον αγαπημενο μας εαυτο ομως τη δικαιολογια την εχουμε ετοιμη.

 

Και αν και ειμαι τελειως αντιθετη με το καπνισμα στην εγκυμοσυνη...λυπαμαι αλλα εχω βαρεθει μεσα σε αυτο το φορουμ την ειρωνια και την κριτικη.Η καθε μανουλα ας κανει οτι θεωρει αυτη καλυτερο για το μωρο της.Διαβαζουμε,ενημερωνομαστε και η καθεμια λειτουργει οπως νομιζει καλυτερα.Μην αναλωνεσαι λοιπον να κριτικαρεις τοσο εντονα τις υπολοιπες μανουλες.Μπορεις να εκφραζεις την αντιθεση σου και χωρις ειρωνια νομιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλι καλα που υπαρχουν και θεματα αισθητικης (οπως το θετει καποια παραπανω) και βαζετε καποια ορια γιατι πραγματικα τι αλλο θα ακουσω?????????

emmanouelitsa, γράφεις σε θέμα με τίτλο "Θηλασμός και τσιγάρο", παρόλο που ούτε θηλάζεις ούτε καπνίζεις, και επιμένεις στις απόψεις σου.

 

ΟΚ, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό, και ότι ιδανικά καμία μητέρα δεν θα έπρεπε να καπνίζει, είτε θηλάζει είτε όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιμονή ειδικά με τις θηλάζουσες και όχι με το σύνολο των μαμάδων.

 

Φαντάσου πώς θα σου φαινόταν να μπω εγώ στο θέμα "Almiron και δυσκοιλιότητα" και να αρχίσω να παραθέτω τα δεκάδες μειονεκτήματα που έχει το ξένο-σκόνη σε σχέση με το μητρικό, και να κράζω όσες δεν μπορούν ή δεν θέλουν να θηλάσουν.

 

Γιατί, εσύ θεωρείς αντιαισθητικό το κάπνισμα που συνοδεύεται από θηλασμό ενώ για παράδειγμα, εγώ αυτό που μπορεί να θεωρώ περισσότερο αντιαισθητικό είναι μια υγιής μητέρα να χώνει μπιμπερό με σκόνη και νερό στο στόμα του μωρού της. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε συνεχώς να αλλάξουμε γνώμη στους γύρω μας

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αν και ειμαι τελειως αντιθετη με το καπνισμα στην εγκυμοσυνη...λυπαμαι αλλα εχω βαρεθει μεσα σε αυτο το φορουμ την ειρωνια και την κριτικη.Η καθε μανουλα ας κανει οτι θεωρει αυτη καλυτερο για το μωρο της.Διαβαζουμε,ενημερωνομαστε και η καθεμια λειτουργει οπως νομιζει καλυτερα.Μην αναλωνεσαι λοιπον να κριτικαρεις τοσο εντονα τις υπολοιπες μανουλες.Μπορεις να εκφραζεις την αντιθεση σου και χωρις ειρωνια νομιζω.

 

Τα είπες καλύτερα από μένα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβηκαμε απο τον Αρη ουτε ηταν ολα ροδινα για ολες οσες αποφασισαμε να μην καπνιζουμε.

Συμφωνώ για αυτά που γράφεις για τους Ελληνες γενικά αλλά το τσιγάρο είναι ένα μεγάλο θέμα..

Και θα εξηγήσω τι εννοώ από την προσωπική μου εμπειρία..

Ημουν καπνίστρια για 15 χρόνια. Σε σκότωνα για τσιγάρο σου λέω..

Οταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι σκεφτόμουν πως θα κόψω το κάπνισμα.. Μου φαινόταν βουνό και πως κάθε μέρα, κάθε στιγμή θα αποζητώ ένα τσιγάρο!

Με το που μαθαίνω πως είμαι έγκυος έγινε μια στροφή στο μυαλό μου και την είδα πως δεν έχω καμία ανάγκη το τσιγάρο! Το πίστεψα όμως! Αυτή τη στιγμή, 3 μήνες μετά μου φαίνεται σαν μια μακρινή ανάμνηση που μου δυσκόλευε τη ζωή!

Εγώ που, έλεγα πως θα υποφέρω, έκανα την πιο ανώδυνη διακοπή καπνίσματος που έχει υπάρξει ποτέ!

Προχτές μια κυρία κάπνιζε δίπλα μου και μονολογώ "Αμάν, μας ζάλισε με τον καπνό!". Εγώ το είπα αυτό???? Δεν πίστευα τον εαυτό μου πως έγινα ένας από αυτούς τους μισητούς που σιχαίνονται το τσιγάρο! :-D

 

Edit: Η κυρία δεν με άκουσε φυσικά, δεν το είπα με αυτόν τον σκοπό!

 

Αν όμως το μυαλό μου δεν έκανε αυτή τη στροφή(ευγνωμονώ την φύση για αυτό), θα είχα σοβαρότατο πρόβλημα! Οπότε κατανοώ βαθύτατα πόσο μεγάλος βραχνάς είναι η διακοπή του καπνίσματος.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εντελως φιλικα....πατα λιγο φρενο γιατι κανεις αυτα που η ιδια κατηγορεις.Γιατι αν δεν κανω λαθος μονη σου εγραψες σε προηγουμενο ποστ οτι σταματησες το θηλασμο λογω κακης ψυχολογιας και πιεσης.

 

Εχεις δικιο λοιπον...οταν προκειται για το διπλανο μας πολυ ευκολα αρχιζουμε την κριτικη και τις ειρωνιες...για τον αγαπημενο μας εαυτο ομως τη δικαιολογια την εχουμε ετοιμη.

 

Και αν και ειμαι τελειως αντιθετη με το καπνισμα στην εγκυμοσυνη...λυπαμαι αλλα εχω βαρεθει μεσα σε αυτο το φορουμ την ειρωνια και την κριτικη.Η καθε μανουλα ας κανει οτι θεωρει αυτη καλυτερο για το μωρο της.Διαβαζουμε,ενημερωνομαστε και η καθεμια λειτουργει οπως νομιζει καλυτερα.Μην αναλωνεσαι λοιπον να κριτικαρεις τοσο εντονα τις υπολοιπες μανουλες.Μπορεις να εκφραζεις την αντιθεση σου και χωρις ειρωνια νομιζω.

 

Συμφωνω,εχεις δικιο.Το θεμα απο την πλευρα μου εχει κλεισει.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,εχεις δικιο.Το θεμα απο την πλευρα μου εχει κλεισει.

Τη δευτερη ημερα στο μαιευτηριο ξυπνησα με μια λιμνη απο αιμα.Φωναξα σοκαρισμενη τη νοσοκομα να μου αλλαξει σεντονι.Οι θηλες μου ηταν μια απιστευτη πληγη.Πονουσα αφορητα,ετρεχε αιμα κ οι πληγες δεν εκλειναν αφου ειχα φτασει να θηλαζω πεντε ωρες σερι. Μετα απο εικοσι μερες προσπαθειας δεν ειχα κουραγιο να ζητησω βοηθεια.πειτε το οπως θελετε. για ολα τα υπολοιπα οπως ειπα συμφωνω κ κλεινω το θεμα απο την πλευρα μου.καληνυχτα

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ προσβλητική κριτική προς τις καπνίζουσες θηλάζουσες μητέρες θα έλεγα. Ειδικότερα όταν δεν σε αφορά τι κάνει ο καθένας και δεν δίνεις δεκάρα για την ψυχολογία του εφόσον δεν ανήκει στις "υπόλοιπες ευρωπαίες".

 

Δεν προσεβαλα κανεναν.Το οτι εσυ αισθανεσαι ετσι,ισως κατι λεει.Ξαναγραφω,το τι κανει ο καθενας ειναι δικαιωμα του,το να μην θελει να βλεπει την αληθεια ειναι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζεις άρα είναι θέμα χαρακτήρα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

 

Προτιμω να μου πεις καπνιζω γιατι δεν δινω δεκαρα για τις συνεπειες που μπορει να εχει στο εμβρυο που κυοφορω,θα ναι πιο τιμιο..

 

Δεν ήμουν ποτέ καπνίστρια και δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω αυτό που νιώθει μια καπνίστρια που στερείται το τσιγάρο.

 

Όμως προτιμώ να δείχνω περισσότερη κατανόηση όταν κάποιος άλλος έχει πρόβλημα, οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Οι περισσότερες καπνίστριες που γνωρίζω έχουν πλήρη συναίσθηση του προβλήματος.

 

Δεν έχω συναντήσει καμία καπνίστρια που να λέει ή να δείχνει ότι δεν δίνει δεκάρα για τις συνέπειες του καπνίσματος στο έμβρυο ή στο μωρό.

 

Αντίθετα έχω συναντήσει πάρα πολλές μητέρες που δεν δίνουν δεκάρα για το τι γάλα θα πιει το παιδί τους, δεν δίνουν δεκάρα για τα junk food που δίνουν ακόμη και σε πολύ μικρά παιδιά χωρίς καν να έχουν συναίσθηση πόσο κακό είναι αυτό που κάνουν (θεωρούν ότι τα μπισκότα και οι τηγανητές πατάτες είναι μια χαρά για τα μωρά τους).

Και σε αυτές δείχνω την ίδια κατανόηση που δείχνω και για τις καπνίστριες. Τι να κάνουμε, τόσο μπορούν, τόσο κάνουν.

 

Η επιθετική κριτική, η ειρωνία και η απαξίωση δεν θα βοηθήσει κανέναν να γίνει καλύτερος γονέας.

Link to comment
Share on other sites

 

Και μη μου πειτε οτι οταν πατε σε ενα εστιατοριο με το μωρο επιλεγετε να κατσετε στους μη καπνιστες και να ντυθειτε-μπειτε στον κοπο-βγειτε εξω για τσιγαρο???Αυτονοητα και απλα πραγματα...

 

μαρεσει που ξερεις τι κανουμε ολες εδω μεσα οταν βγαινουμε εξω με τα παιδια μας.εγω παντως αν κ εχω κοψει το τσιγαρο εδω κ 9 μηνες σου λεω πως οταν καπνιζα κ εβγαινα εξω με τα παιδια μου ΝΑΙ καθομασταν ΠΑΝΤΑ στους μη καπνιστες κ βγαιναμε εναλλαξ εξω μια εγω κ μια ο αντρας μου για να καπνισουμε.μεσα στο σπιτι δε καπνισαμε ποτε κ ο αντρας μου πλεον το εχει ελλατωσει στα 8 την ημερα κ αυτα τα κανει μονο στη δουλεια.στο σπιτι το πολυ να κανει ενα το βραδυ κ αυτο οχι παντα.γιαυτο καλυτερα να αναθεωρησεις κ να μην εισαι τοσο σιγουρη για ΟΛΟΥΣ και ολα:shock:

Link to comment
Share on other sites

και ότι ιδανικά καμία μητέρα δεν θα έπρεπε να καπνίζει, είτε θηλάζει είτε όχι,

 

και δεν θα έπρεπε να τρώει ούτε τηγανητές πατάτες, ούτε όλα αυτά τα συσκευασμένα τρόφιμα με χρώματα, συντηρητικά και βελτιωτικά γεύσης, με ζάχαρη και κορεσμένα λίπη αγνώστου προέλευσης,

δεν θα έπρεπε να βάφει τα μαλλιά της και τα νύχια της, να βάζει αρώματα με επικίνδυνες ουσίες, να φοράει ρούχα με επικίνδυνες βαφές, να τρώει κρέατα με ορμόνες...

ο κατάλογος είναι ατελείωτος

 

Όμως το πρόβλημα είναι μόνο οι μητέρες που θηλάζουν!

Ψάχνουμε ευκαιρία να επιτεθούμε.

Αυτές πρέπει να έχουν πάναγνο γάλα.

Η σαβούρα που τρώει η αγελάδα, τα αντιβιοτικά και οι ορμόνες που έχει πάρει δεν μας πειράζουν καθόλου, το γάλα της είναι μια χαρά για τα παιδιά μας.

 

 

Φαντάσου πώς θα σου φαινόταν να μπω εγώ στο θέμα "Almiron και δυσκοιλιότητα" και να αρχίσω να παραθέτω τα δεκάδες μειονεκτήματα που έχει το ξένο-σκόνη σε σχέση με το μητρικό, και να κράζω όσες δεν μπορούν ή δεν θέλουν να θηλάσουν.

Εδώ μέσα η κριτική είναι μόνο προς μία κατεύθυνση.

 

 

Γιατί, εσύ θεωρείς αντιαισθητικό το κάπνισμα που συνοδεύεται από θηλασμό ενώ για παράδειγμα, εγώ αυτό που μπορεί να θεωρώ περισσότερο αντιαισθητικό είναι μια υγιής μητέρα να χώνει μπιμπερό με σκόνη και νερό στο στόμα του μωρού της. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά, δεν χρειάζεται να προσπαθούμε συνεχώς να αλλάξουμε γνώμη στους γύρω μας

 

Δεν είναι ότι προσπαθούν να αλλάξουν γνώμη στους γύρω τους, δεκάρα δεν δίνουν γι αυτό. Είναι που προσπαθούν να κάνουν τις μητέρες που θηλάζουν να νιώσουν άσχημα που δεν είναι τέλειες. Προσπαθούν να τους πούνε ότι δεν έχουν δικαίωμα να θηλάζουν αν δεν είναι τέλειες και θα έπρεπε να ντρέπονται που θηλάζουν ενώ δεν είναι τέλειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη δευτερη ημερα στο μαιευτηριο ξυπνησα με μια λιμνη απο αιμα.Φωναξα σοκαρισμενη τη νοσοκομα να μου αλλαξει σεντονι.Οι θηλες μου ηταν μια απιστευτη πληγη.Πονουσα αφορητα,ετρεχε αιμα κ οι πληγες δεν εκλειναν αφου ειχα φτασει να θηλαζω πεντε ωρες σερι.

 

όλα αυτά συνέβησαν τη δεύτερη μέρα γιατί την πρώτη μέρα το μωρό θήλαζε πέντε συνεχόμενες ώρες...

 

και τις πέντε αυτές ώρες δεν πόνεσες καθόλου για να το βγάλεις από το στήθος αλλά σε πλήγωσε...

 

και παρά τις πληγές και τον αφόρητο πόνο, συνέχισες να θηλάζεις για 20 μέρες...

 

Έχω συναντήσει αρκετές μητέρες που έχουν πληγωθεί σοβαρά, καμία δεν είχε την αιμοραγία που αναφέρεις γιατί στη θηλή δεν υπάρχουν μεγάλα αιμοφόρα αγγεία που να μπορούν να προκαλέσουν τέτοια αιμοραγία.

Επίσης καμία δεν κατάφερε να πληγωθεί από την πρώτη μέρα σε τέτοιο βαθμό. Όλες όσες πληγώθηκαν σοβαρά το έπαθαν μετά από αρκετούς θηλασμούς.

 

Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθείς για το ότι δεν θήλασες. Η μητέρα αποφασίζει το πώς θα ταΐσει το παιδί της. Οι μητέρες που αποφασίζουν να μη θηλάσουν έχουν τους λόγους τους και δεν έχουν καμία υποχρέωση ούτε να τους αναφέρουν, ούτε να απολογηθούν σε κανέναν.

 

Το να λένε τρομακτικές ιστορίες -που δεν συνέβησαν ποτέ- για να δικαιολογήσουν τις επιλογές τους προσβάλλει πρώτα τις ίδιες και τρομοκρατεί τις γυναίκες που θα ήθελαν να θηλάσουν.

 

Αν σε ενδιέφερε ελάχιστα, θα ήσουν ελάχιστα ενημερωμένη και θα έβρισκες μια πιο αληθοφανή ιστορία.

 

Δικαίωμά σου και επιλογή σου να μην ενδιαφέρεσαι για το θηλασμό.

 

Θα σε παρακαλούσα να σεβαστείς τις μητέρες που ενδιαφέρονται για το θηλασμό να κάνουν τις δικές τους επιλογές με το δικό τους τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

θηλαζω το τριτο παιδι κ σε κανενα απο τα 3 μου παιδια δεν επαθα τιποτα στις θηλες απο την πρωτη μερα γιατι απλα τα νεογεννητα δεν τρωνε 5-10 ωρες ΣΕΡΙ την ημερα που γεννιουνται.ειχα κ εχω καποιους μικρους ερεθισμους η μικρες πληγες αλλα μερικες μερες μετα τον τοκετο (οχι ακατασχετη αιμοραγια αλλα σα γρατζουνιες) η οποιες περνανε τωρα κ βαζω κ κρεμα.μου φαινεται κ εμενα πολυ παραξενο την ιδια μερα που γεννησες να επαθες τοσο ακατασχετη αιμοραγια απ το στηθος σε βαθμο να πρεπει να αλλαχτουν κατωσεντονα κ πανωσεντονα επειδη ενα νεογεννητο λιγων ωρων σου κατασπαραξε το στηθος.δε μιλαμε για πιραγχας.για ενα φαφουτικο νεογεννητο μιλαμε που χορταινει με 20-30 μλ:shock:

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να μου πεις καπνιζω γιατι δεν δινω δεκαρα για τις συνεπειες που μπορει να εχει στο εμβρυο που κυοφορω,θα ναι πιο τιμιο..

 

Πραγματικα...αυτο ειναι -οχι μονο ο,τι πιο ατιμο- ο,τι ΠΙΟ ΧΥΔΑΙΟ εχω ακουσει σχετικα με το θηλασμο και την εγκυμοσυνη!

 

Λυπαμαι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μη μου πειτε οτι οταν πατε σε ενα εστιατοριο με το μωρο επιλεγετε να κατσετε στους μη καπνιστες και να ντυθειτε-μπειτε στον κοπο-βγειτε εξω για τσιγαρο???Αυτονοητα και απλα πραγματα...

 

Εγω προσωπικα, δε ξερω για τους υπολοιπους...θα στο πω....

 

Κοιτα...νοιαζομαστε κι εμεις για τα παιδακια μας ....μη νομιζεις....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα...αυτο ειναι -οχι μονο ο,τι πιο ατιμο- ο,τι ΠΙΟ ΧΥΔΑΙΟ εχω ακουσει σχετικα με το θηλασμο και την εγκυμοσυνη!

 

Λυπαμαι....

συμφωνω αν κ δε καπνιζα στις εγκυμοσυνες (για να μη πουν καποιοι οτι το λεω γιαυτο)αν κ δε θελω να ξαναρχισω το καπνισμα αλλα ναι οντως ειναι προσβλητικο χυδαιο κ μου δεινει την εντυπωση σα να τις πηραν τα τσιγαρα απο την τσεπη οι γυναικες που θηλαζουν κ καπνιζουν κ δε την αφηνουν να καπνισει κ η ιδια:shock:

Link to comment
Share on other sites

Τη δευτερη ημερα στο μαιευτηριο ξυπνησα με μια λιμνη απο αιμα.Φωναξα σοκαρισμενη τη νοσοκομα να μου αλλαξει σεντονι.Οι θηλες μου ηταν μια απιστευτη πληγη.Πονουσα αφορητα,ετρεχε αιμα κ οι πληγες δεν εκλειναν αφου ειχα φτασει να θηλαζω πεντε ωρες σερι. Μετα απο εικοσι μερες προσπαθειας δεν ειχα κουραγιο να ζητησω βοηθεια.πειτε το οπως θελετε. για ολα τα υπολοιπα οπως ειπα συμφωνω κ κλεινω το θεμα απο την πλευρα μου.καληνυχτα

 

Καμια αντιρρηση! (εκτος απο την ενσταση της Αγλαιας επι του θεματος, αλλα για χαρην της ροης της συζητησης, το προσπερναω...)

 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι για εμας ηταν ευκολο να τα καταφερουμε? Κι ομως συνεχισαμε!

 

Ο καθενας μας εχει να σου πει μια πονεμενη ιστορια για τον (αποτυχημενο ή επιτυχημενο) θηλασμο.

 

Δε καταλαβαινω, ομως, γιατι αυτη η ιστορια να σε κανει ηρωα....ειτε επειδη τα καταφερες, ειτε επειδη ειχες πολυ καλη δικαιολογια για να τα παρατησεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει η ηρωίδα μάνα να είναι αυτή που θηλάζει ή αυτή που πάλεψε και για οποιονδήποτε λόγο δεν το κατάφερε ή ακόμα κι εκείνη που από επιλογή δεν θήλασε! Αυτό τον διαγωνισμό δεν τον καταλαβαίνω και το έχω γράψει κι αλλού! Αυτή δε, η απαξίωση από μανούλες προς μανούλες νιώθω πως είναι ελληνικό φαινόμενο! Και δεν χωράει με τίποτα το μυαλό μου πως η "γνωστή-άγνωστη" κόντρα γυναικών φτάνει μέχρι του σημείου της μητρότητας!

 

Όλες οι μάνες με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ηρωίδες είναι ακόμα και αυτές που χαρακτηρίζουμε "άχρηστες"! Κάθε μάνα έχει το δικό της γολγοθά να διανύσει! Ας σταματήσει πια αυτή η χωρίς λόγο κριτική και ας κοιτάξει η καθε μία τι κάνει εκείνη για το παιδί της!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ε αυτο λεω ρε αερικο....γιατι ο θηλασμος να ειναι το κριτηριο της "ηρωιδας", αλλα και γιατι ο λογος που δε θηλασε καποια να ειναι ο λογος που γινεται "οσιομαρτυρας".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...