Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμετός μετά το θηλασμό


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα!γέννησα και εγώ στις 14/12 τον μπέμπη μου και απο εκείνη την ημέρα θηλάζω αποκλειστικά.Να σημειώσω ότι το μωράκι μου γεννήθηκε 2930 και το πήρα απο το μαιευτήριο 2750.Την 10η μέρα της ζωής του το πήγα στην παιδίατρο όπου τον ζύγισε και ήταν 3100 και μου είπε πως η αναπτυξή του εξελίσσεται φυσιολογικότατα και το γάλα μου αποδίδει!τώρα τελευταία όμως παρουσιάζει ένα πρόβλημα και ανησυχώ πολύ.Τρώει μόνο 10 λεπτά απο το στήθος κάθε δυο ώρες(κάθε δυο ώρες έτρωγε απο την αρχή εκτός φυσικά και αν ξυπνήσει νωρίτερα που εννοείτε ότι τρώει όποτε θέλει και όσο θέλει)και μετά δεν θέλει άλλο και κοιμάται.Την επόμενη φορά που ξυπνάει δηλ.μετά απο δυο ώρες πάλι περίπου του δίνω το άλλο στήθος όπου τρώει πάλι 10 λεπτά και τέλος με αποτέλεσμα όταν τον βάζω να ρευτεί κάνει εμετό.Έκανε δυο φορές χθες και μια σήμερα.Και αναρωτιέμαι κάνω κάτι λάθος στο θηλασμό;μήπως πρέπει όταν ξαναξυπνάει να του δίνω το ίδιο στήθος γιατί φοβάμαι ότι έτσι όπως τρώει πίνει μόνο το πρώτο γάλα και γι'αυτό συμβαίνουν και οι εμετοί.Βοηθήστε με, ανησυχώ πολύ.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω να κάνεις κάτι λάθος και η απόσταση των γευμάτων είναι κανονική και καλά κάνεις και αλλαζεις στήθος στο επόμενο γεύμα. Σχεδόν όλα τα μωράκια βγάζουν γουλίτσες μετά το γεύμα και πολλές φορές αυτό είνια φυσιολογικό, μπορεί να τρώει λίγο παραπάνω από ότι του χρειάζεται και έτσι το περίσσευμα το βγάζει. Υπάρχει και η περίπτωση να έχει παλινδρόμηση η οποία συνήθως έχει και άλλα συμπτώματα, όπως ότι το μωρό κλαίει, προτιμά να είναι σε όρθια θέση στην αγκαλιά, τεντώνεται σαν τόξο πίσω μετά ή κατά τη διάρκεια του γεύματος, πετάγεται από τον ύπνο του κ άλλα οπότε θα χρειαστεί και την ανάλογη αντιμετώπιση.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οι γουλιες ειναι κατι φυσιολογικο. Δεν το κανουν ολα τα μωρα, αλλα δεν εχουν σωνει και καλα προβλημα ολα οσα το κανουν.

Και παλινδρομηση να εχει κι αυτο φυσιολογικο ειναι.

Μεχρι 7 μηνων πολλα μωρα κανουν παλινδρομηση γιατι μπορει ακομα να μην εχει κλεισει ο σωληνας.

Προβλημα η παλινδρομηση ειναι οταν το μωρο δεν παιρνει βαρος εξαιτιας των εμετων.

Παντως ο θηλασμος ειναι σε καθε περιπτωση ευεργετικος και πολυ καλυτερος απο το να επινε ξενο γαλα.

Δειχνει να ποναει πριν βγαλει το γαλα ή απλα το βγαζει?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani όταν τον θηλάζω πχ κλαίει σαν κάτι να τον ενοχλεί και μετά κάνει εμετό.Πάντως βάρος παίρνει κανονικά και λερώνει πάνω απο 8 πάνες την ημέρα.Όσο για τις γουλίτσες δεν είναι γουλίτσες,γουλίτσες βγάζει σχεδόν πάντα μετά τον θηλασμό,εμετός είναι

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχει παλινδρομηση, οπως πολλα μωρα γι αυτο και κλαει πριν κανει τον εμετο.

Ο θηλασμος βεβαια τον βοηθαει. Αν επινε ξενο γαλα, τα πραγματα θα ηταν πολυ χειροτερα.

Κανε μια προσπαθεια να κοψεις εσυ τα γαλακτοκομικα ωστε να δεις αν υπαρξει ετσι καποια διαφορα, μηπως εχει καποια δυσανεξια στη λακτοζη.

Πες το και στο γιατρο σου. Ο καθε γιατρος βεβαια αντιμετωπιζει διαφορετικα το θεμα με τη ΓΟΠ. Ο δικος μου που θεωρειται πολυ εμπειρος και γι αυτο και πολυ ψυχραιμος, δεν κανει τιποτα με τη γοπ (πχ υπερηχο) πριν το μωρο παει 7 μηνων και εφοσον παιρνει κανονικα βαρος.

Δοκιμασε για λιγες μερες να μη φας τιποτα γαλακτοκομικο και τιποτα που να εχει γλουτενη, λακτοζη και βλεπεις παλι τι γινεται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAROU, να σου ζήσει το βλασταράκι. :-D

Υπάρχει περίπτωση να βγάζει το γάλα γιατί έχει καταπιεί αέρα.

 

Ο θηλασμός θέλει ηρεμία.

Πρέπει να την εξασφαλίσεις για το καλό και των δυο σας.

Αν έχεις καταλάβει ότι τρώει κάθε δυο ώρες την επόμενη φορά γλυκομίλησέ του, και θήλασέ τον πριν κλάψει, γιατί όταν κλαίει παίρνει αέρα. Όταν το μωρό πάρει αέρα είτε λόγω κλάματος είτε γιατί τρώει λαίμαργα και δεν έχει πιάσει σωστά τη θηλή,δυσκολεύεται να καταπιεί : κλαίει καιτραβιέται απότομα από το στήθος.

Το καλύτερο είναι, εσύ, πάντα με αυτοπεποίθηση - γιατί η αγωνία σου του μεταδίδεται- τον σηκώνεις όρθιο στον ώμο σου και περιμένεις λιγάκι μήπως έχει ανάγκη να ρευτεί, και κατόπιν τον ξαναβάζεις στο στήθος(δηλαδή υπάρχει και ρέψιμο ενδιαμέσως του θηλασμού!).

 

Το μωρό μου είχε κάνει εμετό δύο φορές, όλες κι όλες τους πρώτους μήνες. Και τις δύο φορές είχα φάει σε συγγενικό σπίτι, όπου η νοικοκυρά μαγείρευε βαριά με σέλινο και σκόρδο. Θεώρησα λοιπόν ότι αντέδρασε το παιδί, είτε από την πολυκοσμία και την κούραση είτε από τη βαριά κουζίνα στην οποία δεν ήταν συνηθισμένο...

 

Επειδή είχα ανησυχήσει το είχα ψάξει το θέμα, και ήταν όντως εμετος γιατί :

Ο εμετος συνήθως είναι δυσάρεστος στο μωρό, εκσφενδονίζεται μακριά (ρουκετοειδής) και συνοδεύεται από ήχο.

Όπως είπε και η Κασσιανή, αν το μωρό παίρνει κανονικά βάρος οι αναγωγές και οι εμετοί δεν επηρεάζουν καθόλου.

 

Να ψάχνεις τον πυρετό του μωρού, τις πάνες που λερώνει για τυχόν αλλαγές και όλα οκ.

;)

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέσαι Marou!Κι εμένα η μπέμπα μου το έκανε αυτό συχνά κι αγχωνόμουν κι εγώ πολύ αλλά δεν σημαίνει τελικά ότι έχει το παιδί κάτι!Εγώ όταν συνέβαινε αυτό μετά κατά τη διάρκεια της ημέρας την κρατούσα περισσότερο σε όρθια θέση και δεν την κουνούσα δηλαδή δεν κάναμε πολλά παιχνίδια!:-( Επίσης ένα χαρκτηριστικό που έχει η μπέμπα μου είναι το ρέψιμο κατά τη διάρκεια του θηλασμού.Τη σηκώνω,ρεύεται και συνεχίζουμε!Πρόσεξε μήπως και το δικό σου μπεμπάκι θέλει να κάνει το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ειχα το ιδιο προβλημα με την μεγαλη απο την ημερα που γεννηθικε κ για 6 οροκληρους μηνεσ την θηλαζα κ μετα εμετο ,, επερνε ομως πολλα κοιλα κ ετσι η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι θεμα λαιμαργιας κ οτι ετσι οποσ καταπινε κ αερας μαζι,, δοκιμασε μια μερα να βγαλεις το γαλα με θυλαστρο κ δωστου το με το μπουκαλι να δεις αν κ παλι κανει εμετο,,, η δικια μου δεν εκανε απλα γουλιτσεσ εκανε εμετο,, γεμιζε μισο φλιτζανι του καφε ... σφουγγαριστρα θελαμε καθε φορα,, το εχω τραβιξει βιντεο ,, να σας ζησει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.

ΕΙΝΑΙ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ.

ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ.

ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΜΩΣ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΕ 200 ΓΡ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΩΩ?

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ENA MPOYKALI ΓΑΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ.ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΠΩΣ ΓΙΑΤΡΕΥΕΤΑΙ?

Υ.Γ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι σιγουρη οτι ειναι εμετος και οχι γουλια? Ο εμετος ειναι σαν ρουκετα, φευγει μακρια. Η γουλια ειναι που τρεχει απο το στομα, χωρις να πεταγεται...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια!Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με τον 3,5 μηνων γιο μου και το ψαχνω σε ολα τα τοπικ.Τι πραγματικα συμβαινει με τον εμετο?Εμενα οταν τρωει τεντωνεται ,δειχνει παντα κατι να τον ενοχλει,αν τον διακοψω για να ρευτει τσατιζεται χειροτερα,ομως τον βλεπω δυσκολευεται να φαει.Δε σταματαει ποτε μονος του να θηλαζει εγω τον κοβω αν κ γενικα δε πρεπει,αλλα βλεπω οτι δε πεινει,ζοριζεται...Ρευεται πολυ εντωνα ,αεριζεται απο το πρωτο λεπτο του θα πιει κ αυτο δειχνει να τον ενοχλει σα να ποναει.Εγω αποψε του το εδωσα σε μπουκαλι και μετα συνεχισε και στο στηθος για να κοιμηθει.Το ηπιε,δεν αεριστηκε καθολου κατα τη διαρκεια και οταν ρευτικε ρευτικε κανονικα-ηρεμα δηλαδη οπως τις πρωτες μερες γεννησης του-χωρις εμετο, χωρις πολλα πολλα.Τι φταιει?Να αρχισω να βγαζω γαλα να του το δινω σε μπουκαλι?Πολυ το φοβαμαι ομως:confused:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα...τη νυχα δεν εχουμε ποτε τετοια προβληματα οταν δηλαδη ειναι μισοκοιμισμενος,μονο καποιες φορες που ξυπναει οποτε και ανησυχειες και γκρινια και ρουκετες εχουμε

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα.

Η μικρή μου είναι 2μιση μηνών. Τις 2 τελευταίες φορές που έκανε εμετό πολύ όμως, παρατήρησα ότι εγώ είχα φάει σοκολάτα με φουντούκια και αμύγδαλα, πριν το θηλασμό. Λέτε να έχει σχέση; Υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργική στη σοκολάτα και τα φουντούκια;Αλλιώς δεν εξηγείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα μανουλες

θηλαζω αποκλειστικα το μπεμπακι μου εδω και 20 μερες

τις τελευταιες μερες γκρινιαζει βγαζει γουλιτσες, τον πιανειν λοξυγγας αλλα παλι θελει το στηθος για να ηρεμησει η να κοιμηθει και παλι απο την αρχη

τι να κανω;

να του βαλω προγραμμα;

προς το παρον τον βαζω συνεχεια στο στηθος οταν γκρινιαζει

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει το μπεμπακι σου! να ξερεις οτι τα μωρα που θηλαζουν ΔΕΝ μπαινουν σε προγραμμα!! η μαμα ακολουθει το προγραμμα του μωρου,γιατι αυτο ξερει καλυτερα!

η μονη περιπτωση που επεμβενει η μαμα ειναι αν το μωρο δεν παιρνει ''σωστο'' βαρος..

το μωρο σου ειναι πολυ μικρο ακομα και η συμπεριφορα του ειναι απολυτως δικαιολογημενη..μεχρι τις 40 μερες μπορει να θελει να καθεται ακομα και 18 ωρες το 24ωρο στο στηθος κι αυτο βοηθαει στο να εδραιωθει η γαλουχια σου.. υπομονη, οσο πεναει ο καιρος θα θελει να καθεται και λιγοτερο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα σου γραφει η paros, εμένα ο δικός μου που έβγαζε γουλίτσες κ είχε συχνά λόξιγγα είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, μπορεί καμια φορά να κλαίει όταν θηλάζει ή όταν επιδεινωνεται η κατάσταση να τεντώνεται πίσω σαν τόξο. Ακόμα κ αυτό να είνια να ξέρεις ότι το μητρικό γάλα είνια ότι καλύτερο. Κάνε υπομονή κ πρόσφερε στο μωράκι σου στήθος όποτε σου το ζητάει χωρίς να σκέφτεσαι πρόγραμμα κ ωράρια που μόνο θα σε αγχώσουν, έτσι κάνεις το καλύτερο για το μπεμπάκι σου!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα τα ιδια κανει ο δικος μου(23 ημερων).Θηλαζει πολυ συχνα μιας και κοιμαται ελαχιστα...ρευεται σπανια...εχεις λοξυγγα 1-2 φορες τη μερα και συνεχως βγαζει γουλιτσες...πολλες φορες δεν ειναι απλα γουλισες βγαζει ποσοτητα.

Εγω δεν ανυσηχω...φυσιολογικο το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες γουλιτσες τι εννοεις?ποσοτητα?

τον βαζεις να ρευτει κατα την διαρκεια του γευματος ή στο τελος της?

εαν θες μπορεις να βαλεις μια πετσετα διπλωμενη κατω απο το στρωματακι του ή οπου το εχεις και κοιμαται, ωστε να ειναι λιγο πιο ψηλα το κεφαλακι του

(να αποκτησει μια μικρη κλιση το στρωμα)..σε περιπτωση που εχει ελαφρια παλινδρομηση θα το βοηθησει αυτο..

αν και δεν ξερω μηπως ειναι νωρις ακομα για να βγαλεις καποιο ασφαλες συμπερασμα,οσον αφορα την παλινδρομηση..αν ξερει καποια κοπελα να μας πει σχετικα..σε καμια περιπτωση παντως -ειτε εχει, ειτε δεν εχει- το προγραμμα ''απαγορευεται''..απλα κανεις πιο μικρα γευματα και πιο συχνα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες

θηλαζω αποκλειστικα το μπεμπακι μου εδω και 20 μερες

τις τελευταιες μερες γκρινιαζει βγαζει γουλιτσες, τον πιανειν λοξυγγας αλλα παλι θελει το στηθος για να ηρεμησει η να κοιμηθει και παλι απο την αρχη

τι να κανω;

να του βαλω προγραμμα;

προς το παρον τον βαζω συνεχεια στο στηθος οταν γκρινιαζει

Καλησπερα και να σου ζησει!

Παρακολουθησε λιγακι τι τροφες καταλανωνεις εσυ.Εννοω δηλαδη μηπως υπαρχει πιθανη αλλεργια στην πρωτεινη του γαλακτος.Δοκιμασε να κανεις αποχη απο τα γαλακτομικα για μια εβδομαδα (τυρι-γαλα-γιαουρτι αρχικα).

Μετα την εβδομαδα αποχης δες αν μειωθηκαν οι αναγωγες.

Περιμενουμε νεα...:wink::wink::wink:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Αυτο το προβλημα το ειχαμε εμεις απο τοσο νωρις κ ρωτουσα το γιατρο αν εινα παλλινδρομηση αλλα μου ελεγε οχι.Τωρα ειναι 5 μηνων κ συνεχιζει..το μονο που κανω ειναι να εχω κλιση στο κρεβατι του κ οπουδηποτε τον αφηνω μετα το φαγητο,δεν τον κουναω η τον αλλαζω μετα το φαγητο,ακομη κ μιση ωρα μετα.Αν εινα δυνατον να μη το βαζεις να ξαπλωνει αμασως μετα το φαγητο,και αν γινεται να διακοπτεις συχνα να το κανεις να ρευεται κ μετα παλι φαγητο.Παντως το οτι θελει συνεχεια να θηλαζει δεν εχει σχεση με το γαλα που βγαζει...το κανει για αλλους λογους,καλους παντα!Να το βαζεις να θηλαζει οποτε κ για οσο θελει κ κατα τον 2ο μηνα θα ηρεμησει,θα αραιωσει θηλασμους κ θα τελειωνει σε 5 λεπτα!Κουραγιο κ υπομονη!Αλλα συζητησε το με το γιατρο σας ομως

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις

ηδη του εχω κανει κλιση εκει που κοιμαται

τον θηλαζω συνεχεια ακολουθωντας αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα απλα ηθελα επιβεβαιωση γιατι ελεγα μηπως τρωει πολυ και λαιμαργα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις

ηδη του εχω κανει κλιση εκει που κοιμαται

τον θηλαζω συνεχεια ακολουθωντας αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα απλα ηθελα επιβεβαιωση γιατι ελεγα μηπως τρωει πολυ και λαιμαργα

Ακριβως το ιδιο θεμα με τις γουλιες ειχα κι εγω και ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι τα περισσοτερα μωρα εχουν μια μικρη παλινδρομηση η οποια "εξαφανιζεται" γυρω στον 6ο μηνα.

Βεβαια στη δικη μας περιπτωση ηταν,αυτο που σου ανεφερα πιο πανω, αλλεργικος στην αγελαδινη πρωτεινη.Καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα απο δικο μου ενστικτο οποτε και φροντιζα να αποφευγω τα γαλακτομικα.Ευτυχως μολις χρονισε το ξεπερασε:-)

Αν συνεχισει τσεκαρε λιγο κι αυτο αν και το απευχομαι :wink:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια γεια σας ..το μωρο μου ειναι 50 ημερων ..τηντελευταια εβδομαδα κανει εμετους ..σαν κομμενο γαλα βγαινει...σχεδον μετα απο καθε θηλασμο...μηπως μπορει να μου απαντησει καποια? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας ..το μωρο μου ειναι 50 ημερων ..τηντελευταια εβδομαδα κανει εμετους ..σαν κομμενο γαλα βγαινει...σχεδον μετα απο καθε θηλασμο...μηπως μπορει να μου απαντησει καποια? ευχαριστω

 

Είσαι σίγουρη ότι είναι εμετός και όχι γουλίτσες; η διαφορά είναι στην ποσότητα.... αν είναι γουλίτσες μην ανησυχείς είναι φυσιολογικές, σχεδόν όλα τα μωράκια κάνουν...

βοηθά η πιο όρθια θέση κατά τη διάρκεια του θηλασμού, να το σηκώνεις μήπως ρευτεί ενδιάμεσα στο θηλασμό (θηλάζεις, αν δυσανασχετίσει το σηκώνεις όρθιο μήπως ρευτεί και συνεχίζεις να θηλάζεις), και να προσπαθείς να το κάνεις να ρευτεί μετά το θηλασμό....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...