Recommended Posts

Γειά σας! Ψάχνω να βρω κάποιον γιατρό στο Ηράκλειο για εξωσωματική κ πρέπει να πάρω μια απόφαση αυτές τις μέρες. Στην Αθήνα μου έχουν πει καλούς γιατρούς αλλά λέω μήπως υπάρχει κ κάποιος άλλος στην Κρήτη..Ξέρω τον μακρυγιαννακη, φραιδακη κ ζερβομανωλακη (που κατεβαίνει απ αθηνα). Υπάρχει κάποιος άλλος? Αν ξέρετε, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ πολύ!

Διαφημίσεις

ενδιαφερομαι οχι αμεσα βεβαια για εξωσωματικη....θελω την βοηθεια σας αμα γινετε οσο αφορα τ κοστος οσο και την γνωμη σας για το που θα ηταν η καλητερη ισως επιλογη....ευχαριστω πολυ...

κοριτσια κλαησπερα καινουργια στι δικια σας παρεα εγω παω στο μακρυγιννακη μετα απο πολλα χρονια προσπαθειας για ενα μωρακι με παρακολουθη εδω και δυο μηνες μα εβαλε καναμε εξετασεις και βρικαμε ολιγοσπερμια τερατισπερμια εγω εχω θυροιδη και ανανβεσμενη τη προλακτινη ου απο την αρχη μας ειπε οτι με τετοιο σπερμα παμε για εξωσωματικη αρχες ιουλιου περναω επιτροπη του ικα 29/6 εχω ραντεβου παλι με το γιατρο για ενα καινουργιο σπερματοδιαγραμμα με κατι βιταμινες που πεινη ο αντρας μου για να δουμε .εχω πολυ ανχος και αλλες φορες σκεφτομαι οτη σηγουρα θα μεινω εγκυος και αλλες φορες οτι αυτο δεν θα γινει ποτε.

κορίτσια καλησπέρα και εγω είμαι λίγο πολύ στην ίδια φάση, είμαι 38 σε λίγο 39, είμαι στη νότια Κρήτη και δε ξέρω που να απευθυνθώ. αρχικά θα πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις? που? και τα ταμεία τις δικαιολογούν? επίσης ο μακρυγιαννάκης που αναλαμβάνει τις εξωσωματικές? νομίζω εκλεισε το κέντρο στο ΠΑΓΝΗ. thank you girls!!!

Δημοσιεύουμε συνδέσμους που σχετίζονται με την διακοπή και την επαναλειτουργία της κλινικής εξωσωματικής του ΠΑΓΝΗ

http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=854879 (αρχική είδηση περι χρηματισμού)

http://www.neakriti.gr/?page=newsdetail&DocID=854597 (Ξηλώθηκε ο διευθυντής της Εξωσωματικής στο ΠΑΓΝΗ)  

Επαναλειτουργία το 2015

Δικαίωση για τον καθηγητή Μακρυγιαννάκη:

http://www.docmed.gr/pagni-dikeosi-gia-ton-kathigiti-ant-makrigiannaki/   

Βίντεο:

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Διαφημίσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει κάνει πρόσφατα εξωσωματική γονιμοποίηση στο Ηράκλειο η' που ψαχνει αυτήν την περίοδο για να κάνει όπως εγώ??

Καλησπέρα,

είμαι καινούρια στα φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποια μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για εξωσωματική στην Κρήτη. ειμαι 34 ετων αλλα δυστυχώς πρέπει νά ακολουθήσω την διαδικασία της εξωσωματικής. Προσπαθώ 4 χρόνια και είναι καιρός να το πάρω απόφαση να προχωρήσω.

18 hours ago, dariaa said:

Καλησπέρα,

είμαι καινούρια στα φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποια μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για εξωσωματική στην Κρήτη. ειμαι 34 ετων αλλα δυστυχώς πρέπει νά ακολουθήσω την διαδικασία της εξωσωματικής. Προσπαθώ 4 χρόνια και είναι καιρός να το πάρω απόφαση να προχωρήσω.

Καλημέρα! Για Κρήτη ξέρω πως έχει στα χανιά ένα καλό κέντρο. Κάνε μία έρευνα και για αυτό, κάτι μπορεί να βρείς.

23 ώρες πρίν, dariaa είπε:

Καλησπέρα,

Καλησπέρα, εγώ ξεκινάω τον επόμενο μήνα με τον Φραιδακη στο Ηράκλειο. Αλλά δεν ξέρω ακόμη κ πολλά για να μπορώ να σε βοηθήσω.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις πληροφορίες. Πράγματι, έχω ακούσει και παίρνω πληροφορίες και για τα δύο κέντρα.xrys σου εύχομαι καλή επιτυχία.Εάν θέλεις γράψε μου πώς θα πάει και τις εντυπώσεις σου. Καλή Επιτυχία

Διαφημίσεις

Καλησπερα,

είμαι νεα στο φόρουμ. Δυστυχώς ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω εξωσωματική . Είμαι 37 χρωνων. Μενω Αγιο Νικολαο. Κάποια κοπέλα εχει εμπειρία από εξωσωματική στην Κρήτη;

Καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία γυναικολόγο για εξωσωματική Ηράκλειο Χανιά ή Αθήνα?Ευχαριστώ πολύ!

Γειά σας κορίτσια,  ζητάω τη βοήθεια σας. Μένω κρήτη , θελω να κανω εξωσωματικη ...ποιοσ ειναι ο καλυτεροσ γυναικολογοσ για εξωσωματικ η στην κρητη? δεν θελω να χανω χρονο ε χω χαμηλη αμη

13 hours ago, aliciaflux said:

Γειά σας κορίτσια,  ζητάω τη βοήθεια σας. Μένω κρήτη , θελω να κανω εξωσωματικη ...ποιοσ ειναι ο καλυτεροσ γυναικολογοσ για εξωσωματικ η στην κρητη? δεν θελω να χανω χρονο ε χω χαμηλη αμη

Καλημέρα.

Καλό είναι να κάνεις εσύ την δική σου έρευνα σχετικά με τους γιατρούς και τα κέντρα και να καταλήξεις στον κατάλληλο για τα δικά σου δεδομένα. Το ''καλύτερος'' είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, ένας γιατρός μπορεί με βάση τα δικά μου κριτήρια να είναι ''θεός'' ενώ με βάση τα κριτήρια κάποιας άλλης να είναι μην είναι το ίδιο ιδανικός.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από A_gali,
        Καλησπέρα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει πετύχει εγκυμοσύνη με προεμφυτευτικη διάγνωση στο στάδιο βλαστοκύστης;

• Από KaterinaDimi,
        Καλησπέρα
        είμαι καινούρια και site και αποφάσισα να γίνω μέλος μετά παο την ταλαιπωρία που έχω τραβήξει με την επιτροπή εξωσωματικής. Πήγα προχθές που είχα ραντεβού, και για να με περάσουν μου είπαν ότι χρειάζονται βεβαίωση απο τον ΟΑΕΕ (που είναι το ταμείο που ήταν ο άντρας μου) ότι δεν του έχουν χορηγηθεί ποτέ γοναδοτροπίνες.

Κια για να έχετε όλα τα δεδομένα θα σας πώ εν συντομία το ιστορικό. Είναι η 2η φορά που θα περάσω απο την επιτροπή. Ο σύζυγος μου ήταν απο το 1989 ως το 2015 ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ. Απο το 2016 ως σήμερα είναι στο ΙΚΑ. Δεν έχει εκδόσει ποτέ του βιβλιάριο ασθενείας/Υγείας. Για το λόγο αυτό, πηγαίνοντας χτές είχα μαζί μου και υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής, που βεβαιώνει ότι δεν έχει εκδόσει ποτέ του βιβλιάριο ασθενείας. Να πω εδώ ότι έτσι είχα κάνει και την πρώτη φορά. Τωρα όμως αυτό δεν το δέχθηκαν. Μου είπαν ότι για να περάσω θα πρέπει να τους πάω βεβαίωση απο τον ΟΑΕΕ ότι δεν του έχουν χορηγηθεί ποτέ γοναδοτροπίνες. Σε επικοινωνίαπου είχα με τον ΟΑΕΕ που είπαν ότι τέτοια βεβαίωση δεν μπορούν να δώσουν γιατί δεν έχουν τα στοιχεία για αυτό. Μάλιστα πήρα τηλέφωνο στην κεντρική υπηρεσάι περίθαλψης του ΟΑΕΕ. Μου είπαν επίση ότι ούτε βεβαίωση ότι δεν έχει εκδόσει πότε του βιβλιάριο μπορούν να μου δώσουν.
        Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;  Η βοήθεια σας πολύτιμη
      • Από Λεμονάκι μυρωδάτο,
        καλησπέρα, έκανα κάποιες ορμονικές και η FSH ήταν τον Ιούνιο 14.2 και τώρα 13.90 να προσθέσω οτι προσπαθώ για παιδάκι 4 χρόνια και έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες με κακή ανταπόκριση στα φάρμακα.
        Η γιατρός μου έδωσε τα χάπια cyclacur για τους επόμενους 3 κύκλους και στον τεταρτο κύκλο περιόδου μου θα ξεκινήσω εξωσωματική.
        Εχει κάνει κάποια κοπέλα παρόμοια θεραπεία με τα cyclacur πριν εξωσ. ;
        γνωρίζεται γενικά κάτι ;
      • Από yesiamtroubled,
        Κορίτσια καλησπέρα,
        Μόλις έκλεισα την 10 βδομάδα εγκυμοσύνης, μετά από εξωσωματική. Έως τώρα με παρακολουθούσαν από το κέντρο εξωσωματικής με υπερήχους και μέτρηση οιστραδιόλης και προγεστερόνης κάθε βδομάδα. Τα φάρμακα που παίρνω είναι cyclacur και vasclor (αντίστοιχο των ουτροτζεστάν).

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού σε 'κανονικό' γυναικολόγο, ο οποίος μου είπε να σταματήσω σταδιακά τα cyclacur (μέσα σε 5 μέρες θα τα έχω σταματήσει). Ομως, από το κέντρο εξωσωματικής μου είχαν πει να ξανακάνω αύριο εξέταση αίματος για μέτρηση οιστραδιόλης / προγεστερόνης, εχοντας κατά νου να συνεχίσω να παίρνω cyclacur για κάποιο καιρό ακόμη.

Το ερώτημα είναι το εξής : Εσείς πότε τα σταματήσατε? Μήπως από το κέντρο εξωσωματικής είναι υπερβολικοί? Σημειωνω ότι τις οδηγίες για τα φάρμακα τις δίνουν απευθείας οι μαίες και όχι ο γιατρός...
      • Από vbrillis,
        Καλημέρα, οδευω προς εξωσωματική.
        Μενω Παγκράτι και μου είπε η γραμματέας του γυναικολόγου οτι υπάγομαι στο Μαρούσι.
        Πήρε τηλ. ο άντρας μου το πρωί και έκλεισε ραντεβού για επιτροπή στις 22 του Δεκέμβρη. Εγώ περίμενα σε κανενα διμηνο.
        Εχω μια λιστα με δικαιολογητικά και εξετάσεις ου απαιτούνται, είμαστε κομπλέ.
        Μόνο αυτά είναι; Νόμιζα ότι είναι πιο δύσκολο.
        Μου είπαν ότι πηγαινω, μέχρι τις 9.30 το πρωί του είπε η κυρία στο τηλέφωνο, περνάω από την επιτροπή (τυπικό είναι είπε η γραμματέας του γυναικολόγου) και αμέσως (εννοώ την ίδια μέρα) πηγαινω στο ίδιο μέρος που έχει φαρμακείο και παίρνω τις ενέσεις που κοστίζουν 900 ευρώ, χωρίς να δωσω τίποτα;
        Και επίσης, δίνει χρήματα ο ΕΟΠΥ για την εξωσωματική;
        Τα φώτα σας παρακαλω
        Βάσω
      • Από stavroula.47,
        Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.
        Έχω μία ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ήδη περάσει όλη αυτή τη διαδικασία. Βγήκαν όλα τα αποτελέσματα του άντρα μου και τα δικά μου και δείχνουνε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική. Σήμερα το πρωί με τον άντρα μου είχαμε μία κουβέντα για τον φάκελο του ΕΟΠΥΥ επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ραντεβού στο κέντρο που διαλέξαμε Ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.
        Τον φάκελο για τον ΕΟΠΥΥ των ετοιμάζει ο γυναικολόγος ο δικός μου? Η ο γυναικολόγος που είναι στο κέντρο εξωσωματικής????
        Μπορεί κάποιο από τα κορίτσια εδώ στην ομάδα να μου εξηγήσει λίγο τη διαδικασία?? 
        Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. 

• Από Συντονιστής Περιεχομένου,
        Αγαπητά μέλη
        που βρίσκεστε σε προσπάθεια ή ήδη έχετε εγκυμοσύνη & παιδάκια με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης, 

Θα θέλαμε (και ελπίζουμε να βρεί ανταπόκριση αυτή η πρωτοβουλία) να δημιουργηθεί ένα θέμα στο οποίο να αναφέρονται τα κριτήρια (και όχι οι επωνυμίες) & ενδείξεις καλής πρακτικής, 
        και από την άλλη ενδείξεις κακής πρακτικής, από επαγγελματίες του κλάδου της υπογονιμότητας & υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ( εξωσωματική, σπερματεγχύσεις κλπ )

Δυστυχώς εδώ και αρκετά χρόνια, είμαστε αναγκασμένοι να απομακρύνουμε τις αρνητικές κρίσεις που αφορούν επωνυμίες, εξαιτίας του νομικού πλαισίου περί δυσφήμισης δια του τύπου. 

Παράλληλα, εδώ και χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες, δεν διστάζουν να δηλώνουν πρόθεση για νομικές κινήσεις προς γονείς-μέλη τα οποία φωτογραφίζουν ή φωτογραφίζονται σε συνδυασμό με αρνητικές κρίσεις με αυτούς, ή να προβούν σε νομικές κινήσεις ενάντια στην εταιρεία/σελίδα parents.org.gr  - ακόμα και εάν τα περιστατικά είναι απολύτως πραγματικά. 
        Φυσικά κάποιες φορές μπορεί να έχει λανθασμένη εντύπωση ο γονέας εξαιτίας του ότι ο γιατρός δεν εξήγησε επακριβώς κάποιες διαδικασίες ή την αιτία που δεν επέλεξε κάποια άλλη εξέταση ή μέθοδο - κάτι που επίσης θεωρούμε ότι είναι κακή πρακτική και δημιουργεί παρεξηγήσεις. 

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι η εικόνα που δημιουργείται για τον κλάδο είναι μια εντελώς ψεύτικη, καθώς φαίνονται μόνο τα θετικά σχόλια για τον εκάστοτε επαγγελματία, ενώ δεν είναι ορατά  (εάν αυτά υπάρχουν και έχουν αναρτηθεί) πραγματικά, αρνητικά σχόλια και κρίσεις, ή λεπτομερή περιστατικά καθώς το νομικό πλαίσιο δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο, εκτός και εάν έχει υπάρξει καταδίκη.

Το μόνο που μένει να πραγματοποιηθεί είναι λίστα κριτηρίων με τα οποία παρατηρήσατε ότι υπήρξε όχι καλή αντιμετώπιση και από την άλλη λίστα κριτηρίων που σας έκανε να συνειδητοποιήσετε ότι ο χ γιατρός πράττει σωστότερα, 
        και να υπάρξει ευαισθητοποίηση των μελών μεταξύ τους (δηλαδή να διαδίδεται αυτή η λίστα) για την ύπαρξη αυτής της λίστας, αμέσως με την έναρξη αυτών των προσπαθειών.

Από πλευράς διαχείρισης θα μπορεί να υπάρχει αυτόματο μήνυμα με το που γράφει κάποιο μέλος στην ενότητα, που θα περιέχει αυτόν τον σύνδεσμο. 

Ακριβώς επειδή η διαδικασία της διερεύνησης της υπογονιμότητας ή της υποβοηθούμενης /εξωσωματικής γονιμοποίησης,  είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και ακριβή, για την τσέπη αλλά και στον ψυχολογικό κόσμο της γυναίκας, του άντρα και του ζεύγους,
        σε εποχές ήδη δύσκολες σε όλα τα επίπεδα, πιστεύουμε ότι είναι υψίστης σημασίας να υπάρξει μια τέτοια λίστα. 

Θα θέλαμε να σημειώσουμε εδώ και να ζητήσουμε την προσοχή σας - πολλές φορές διαπιστώνουμε ότι τα μέλη μεταξύ τους ανταλλάσσουν πληροφορίες μέσω πμ και ξεχνούν ότι οι λογαριασμοί είναι ανώνυμοι  -  πίσω από τον οποιονδήποτε λογαριασμό μπορεί να κρύβεται ο οποιοσδήποτε και να αναζητεί επαγγελματικές πληροφορίες που δυσφημούν κάποιον. 

Ακριβως επειδή ο κλάδος αυτός περιέχει μεγάλες χρηματικές αμοιβές, υπάρχει μεγάλο οικονομικό κίνητρο για όσους βρίσκονται στον κλάδο, να αναζητούν όσους τους δυσφημούν και ενδεχομένως να προβαίνουν σε κινήσεις εξακρίβωσης στοιχείων για να μπορούν μετά να κινηθούν νομικά. 

Το νομικό πλαίσιο περι Δυσφήμισης ισχύει ΚΑΙ για μυνήματα που διαδίδονται ΜΕΣΩ ΠΜ !  

Μην δυσφημείτε ούτε μέσω πμ, & μην ανταλλάζετε μεταξύ σας στοιχεία που σας ταυτοποιούν  (όνομα, τηλέφωνο ) ή σας φωτογραφίζουν, είτε τηλέφωνα είτε λεπτομέρειες για το πότε κάνατε ραντεβού ή εξετάσεις και σε ποιόν γιατρό,  σε άτομα που δεν έχετε δεί ποτέ σας/δεν έχετε γνωρίσει, εάν πρόσφατα έχετε κρίνει αρνητικά δημόσια είτε σε πμ, άτομα του κλάδου, γιατί μπορεί να βρεθείτε στο στόχαστρο αυτών των ατόμων - και αντίστοιχα μην εμπιστεύεστε όλα όσα μπορεί να σας γράφει κάποιος που επίσης δεν γνωρίζετε. 

Όταν σας ρωτά κάποια/-ος επίμονα για αρνητικές ή γενικά εμπειρίες που είχατε με τον γιατρό σας, παραπέμπετέ την/τον στην λίστα αυτή.
        Τα δεδομένα αυτά είναι δικά σας προσωπικά ιατρικά δεδομένα.
        Αναρρωτηθείτε - θα τα λέγατε σε κάποιον άγνωστο στον δρόμο;
        Το διαδίκτυο πολλές φορές δημιουργεί την ψευδή αίσθηση ότι γνωρίζουμε το άτομο με το οποίο "συνομιλούμε" κάτι που όμως δεν ισχύει!

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, προσπαθούμε για την έναρξη αυτής της λίστας.

Είμαι επαγγελματίας, ή μή εγγεγραμμένο μέλος που απλώς διαβάζει - μπορώ να στείλω και εγώ; 

ΝΑΙ. Θα ζητηθεί και από έμπιστους επαγγελματίες του χώρου να μας στείλουν ενδείξεις κακής πρακτικής & είναι ευπρόσδεκτοι οι επαγγελματίες που θα θελήσουν να μας στείλουν δικές τους εκδοχές του τι σημαίνει κακή πρακτική στον κλάδο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, τις οποίες μπορούμε κάλλιστα να δημοσιεύσουμε και ανώνυμα.   
        Αυτά τα κείμενα θα μπορούν να σταλούν στο εμαιλ  editor(at)parents.org.gr
        Φυσικά μπορούν να στείλουν και όσοι αναγνώστες επιθυμούν, κείμενα ή λίστα, στο ίδιο email, δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος εγγεγραμμένο μέλος για να μας στείλει κάτι! 

Ποιά είναι τα πράγματα που σας έκαναν να καταλάβετε ότι ο γιατρός σας είχε καλή/δεν είχε καλή πρακτική;
        Πχ
        Εξετάσεις τάδε  χωρίς να έχει πρίν γίνει τάδε  και τάδε 
        προσπάθειες επαναλαμβανόμενες χωρίς περεταίρω διερεύνηση άλλων παραγόντων. 

Κριτήρια καλής πρακτικής  που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1.
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Κριτήρια κακής πρακτικής που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα
        1. 
        2.
        3.
        4.
        5.
        6.

Απαγορευτικά κριτήρια που γνωρίζω ότι συμβαίνουν ή βίωσα

1.  
        2.
        3.
        4.
        5.

ευχαριστούμε 
      • Από yulunga,
        Ειμαι στην 7η με 8η εβδομαδα της δευτερης εγκυμοσυνης μου με τριδυμα!οσοι εχετε αυτην την εμπειρεια ξερετε την στενοχωρια κ το αγχος για τις αποφασεις που πρεπει να παρθουν!εμπειρειες ειτε απο επιλεκτικη μειωση ειτε απο συνεχιση τριδυμης κυησης ειναι ευπροσδεκτες.