Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε στην αλλαξιέρα?


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Καλά εννοείται ότι δεν θα τον αφήνω λεπτό, αλλά όπως και να χει θα αισθανόμουν πιο ασφαλής σε μια μεγαλύτερη επιφάνεια, γιατί και η συρταριέρα και το ντουλάπι του μπάνιου είναι στενά. Το να κάνω την αλλαγή πάνας μόνο στο μπάνιο και να το μεταφέρω στο δωμάτιό μας για το ντύσιμο είναι πρακτικό; Στο μπάνιο δεν υπάρχει χώρος για να ακουμπάω τα καθαρά ρούχα του ώστε να είναι δίπλα μου, τώρα που το σκέφτομαι. 

Εγώ πάντα άλλαζα τα παιδιά στο δωμάτιο μου και λόγω περίεργης διάταξης του σπιτιού ειναι στην άλλη άκρη του διαδρόμου από το μπάνιο. Δεν είχα ποτέ θέμα. Τις αλλαγές πάνας τις έκανα στο δωμάτιο, με ένα λεκανάκι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Καλά εννοείται ότι δεν θα τον αφήνω λεπτό, αλλά όπως και να χει θα αισθανόμουν πιο ασφαλής σε μια μεγαλύτερη επιφάνεια, γιατί και η συρταριέρα και το ντουλάπι του μπάνιου είναι στενά. Το να κάνω την αλλαγή πάνας μόνο στο μπάνιο και να το μεταφέρω στο δωμάτιό μας για το ντύσιμο είναι πρακτικό; Στο μπάνιο δεν υπάρχει χώρος για να ακουμπάω τα καθαρά ρούχα του ώστε να είναι δίπλα μου, τώρα που το σκέφτομαι. 

 

10 άτομα να ρωτήσεις τι βολεύει, 10 διαφορετικές απαντήσεις θα πάρεις.

Όποιος πχ βολεύτηκε το μωρομάντηλα δεν ήταν αναγκασμένος να αλλάζει πάνα στο μπάνιο. Εγώ που πάντα τον έπλενα γιατί είχαμε ερεθισμούς, αναγκαστικά χρειαζόμουν βρύση.

Επίσης παίζει ρόλο που πετάς τις πάνες. Πχ εγώ είχα έναν κάδο στο μπάνιο για αυτή τη δουλειά (κανονικό, όχι ειδικό). Άλλοι έχουν αυτούς που κλείνουν αεροστεγώς και τις πετάνε μέσα στο υπνοδωμάτιο.

Και τόσα άλλα.

 

Γι'αυτό μην αγχώνεσαι. Κάνε έναν αρχικό σχεδιασμό, και θα κάνετε τις απαραίτητες προσαρμογές όταν έρθει το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξιέρα ψηλή μας έκαναν δώρο και τη χρησιμοποιούμε ακόμα και τώρα σε κάθε αλλαγή, που ο γιος μου είναι 22 μηνών πιτσιρικάς! δεν πολυχωράει, αλλά ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος η μεσούλα μου πετάει, όσες φορές στις διακοπές δεν την είχα στα εξοχικά και τον άλλαζα καθιστή στο κρεβάτι δεινοπαθούσα, αφενός λόγω μέσης και επειδή καθόμουν στραβά, αφετέρου γιατί ο δαιμόνιος μπόμπιρας σιγά μην καθόταν σε μια μεριά. Ενώ στην ψηλή αλλαξιέρα που είναι σαν κρεβατάκι περιορισμένο κάθεται ωραιότατα και δεν τον λες ήσυχο σε καμία περίπτωση. Οπότε, αν και τις θεωρώ ακριβές πολύ, αν σας τύχει καμιά φίλη να δανείσει/χαρίσει ή αν αποφασίσετε έπιπλο-αλλαξιέρα σίγουρα θα είναι μεγάλη διευκόλυνση. Μάλιστα όλοι μου έλεγαν να κάνω το δεύτερο όταν κόψει την πάνα ο πρώτος μου γιος και πραγματικά η αλλαγή πάνας είναι το μόνο που δεν μας έχει κουράσει στο θέμα βρέφους-νηπίου, τους κοιτούσα σαν ούφο

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Αλλαξιέρα ψηλή μας έκαναν δώρο και τη χρησιμοποιούμε ακόμα και τώρα σε κάθε αλλαγή, που ο γιος μου είναι 22 μηνών πιτσιρικάς! δεν πολυχωράει, αλλά ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος η μεσούλα μου πετάει, όσες φορές στις διακοπές δεν την είχα στα εξοχικά και τον άλλαζα καθιστή στο κρεβάτι δεινοπαθούσα, αφενός λόγω μέσης και επειδή καθόμουν στραβά, αφετέρου γιατί ο δαιμόνιος μπόμπιρας σιγά μην καθόταν σε μια μεριά. Ενώ στην ψηλή αλλαξιέρα που είναι σαν κρεβατάκι περιορισμένο κάθεται ωραιότατα και δεν τον λες ήσυχο σε καμία περίπτωση. Οπότε, αν και τις θεωρώ ακριβές πολύ, αν σας τύχει καμιά φίλη να δανείσει/χαρίσει ή αν αποφασίσετε έπιπλο-αλλαξιέρα σίγουρα θα είναι μεγάλη διευκόλυνση. Μάλιστα όλοι μου έλεγαν να κάνω το δεύτερο όταν κόψει την πάνα ο πρώτος μου γιος και πραγματικά η αλλαγή πάνας είναι το μόνο που δεν μας έχει κουράσει στο θέμα βρέφους-νηπίου, τους κοιτούσα σαν ούφο

 

Δεν ειχα ποτε παιδί τέτοιας ηλικίας με πανες, αλλά είμαι σίγουρη ότι αποκλείεται να είναι ασφαλής η ψηλη αλλαξιέρα σε ηλικίες και πολύ μικρότερες από αυτή που περιγράφεις! Βασίζεσαι ουσιαστικά στο ότι το παιδί θα έχει αίσθηση του κινδύνου και δε θα κάνει τον Ταρζάν!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ειχα ποτε παιδί τέτοιας ηλικίας με πανες, αλλά είμαι σίγουρη ότι αποκλείεται να είναι ασφαλής η ψηλη αλλαξιέρα σε ηλικίες και πολύ μικρότερες από αυτή που περιγράφεις! Βασίζεσαι ουσιαστικά στο ότι το παιδί θα έχει αίσθηση του κινδύνου και δε θα κάνει τον Ταρζάν!

Aν δεν φευγεις ουτε δευτερολεπτο απο διπλα του γιατι να μην ειναι ασφαλης;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Aν δεν φευγεις ουτε δευτερολεπτο απο διπλα του γιατι να μην ειναι ασφαλης;

 

Πώς κρατας ακούνητο ένα τόσο μεγάλο παιδάκι; Ισως παίζει και το παιδί βέβαια, πόσο ζωηρό είναι. Στα δικά μου, ειδικά τα αγόρια, θα γινόταν πάλη! 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου απο τοτε που γεννηθηκε παντα εκλαιγε οταν του αλλαζα πανα. Ακομη και τωρα τις περισσοτερες φορες δεν θελει με τιποτα να κατσει. Απλα του εξηγω, του αποσπω την προσοχη με κατι αλλο, του δινω κατι απ΄το μπανιο κα και το ξεχναει. Αλλα η αληθεια ειναι οτι οσες φορες ημουν εκτος σπιτιου και τον αλλαζα σε καναπε...εκει γινοταν μαχη!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι απ' τα πιο ζωηρά παιδιά της ηλικίας του, στο μόνο που μένει ακίνητος γιατί πρακτικά δεν έχει χώρο να κουνηθεί είναι στην αλλαξιέρα. Στο κρεβάτι σε καμία περίπτωση, τριγυρνάει με τα κακά να φεύγουν από δω κι εκεί! Ποτέ σε ψηλή αλλαξιέρα δεν απομακρύνεσαι ούτε από βρέφος, πόσο μάλλον νήπιο!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2017 at 8:32 AM, Έσπερος said:

Αλλαξιέρα που προσαρμόζεται στην κούνια

 

Επειδή το παιδικό δωμάτιο είναι πολύ μικρό, και το δικό μας δωμάτιο ίσα ίσα χωράει τα βασικά έπιπλα και το πορτ μπεμπέ, έχουμε αποφασίσει να μην πάρουμε ούτε παιδική συρταριέρα (εξάλλου έχουμε ικανοποιητικό χώρο στις ντουλάπες), ούτε έπιπλο αλλαξιέρα, ούτε μπανάκι- αλλαξιέρα κλπ και προσανατολιζόμαστε απλώς σε μια αλλαξιέρα -  στρώμα την οποία θα βάζουμε είτε στο κρεβάτι, είτε για να μη σκύβουμε στο ντουλαπάκι του μπάνιου ή στη συρταριέρα του δωματίου μας (κι εγώ κι ο άντρας μου είμαστε ψηλοί και το σκύψιμο δεν είναι η καλύτερή μας). Χθες  μου μπήκε η ιδέα για τις ξύλινες βάσεις αλλαξιέρας που προσαρμόζονται πάνω στην κούνια, αλλά σήμερα άρχισα να αναρωτιέμαι για τη σκοπιμότητά της.

 

Έχει χρησιμοποιήσει κάποια κάτι παρόμοιο; Είναι γερές; Πόσα κιλά σηκώνουν; Γιατί φαντάζομαι ότι αν δεν είναι πολύ ανθεκτικές και χρησιμοποιηθούν λίγο, δεν έχει και πολύ νόημα η αγορά. Γενικά μέχρι πόσους μήνες ένα μωρό  είναι ασφαλές να το αλλάζεις σε μια ψηλή επιφάνεια; Εννοώ, αν μεγαλώνουν, βαραίνουν και αρχίζουν να στριφογυρίζουν και να γυρνάνε, μήπως είναι πιο ασφαλές το κρεβάτι; Επίσης φαντάζομαι ότι όταν το παιδί βαραίνει, θα είναι μια πρόσθετη κούραση να το σηκώνεις στο ύψος μιας ψηλής αλλαξιέρας που στερεώνεται στα κάγκελα της κούνιας. 

 

Εγώ είχα πάρει έπιπλο αλλαξέριας αλλά δεν το χρησιμοποίησα, θα σε συμβούλευα να αλλάζεις το μωράκι στο κρεβάτι, ένα σελτεδάκι είναι αρκετό για να μην κάνεις και πολλά έξοδα. Οι πτώσεις από ύψος δυστυχώς συμβαίνουν γιατί το πότε θα γυρίσει το μωράκι διαφέρει από μωρό σε μωρό και συνήθως μία μανούλα την πατάει γιατί από συνήθεια το αλλάζει το μωρό σε ψηλή επιφάνεια και σου λέει σιγά μην γυρίσει, έλα όμως που γυρνάει..

οπότε καλύτερα από την αρχή σε χαμηλή επιφάνεια.. άντε με το καλό το μωράκι, πόσος καιρός έμεινε?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι βρε ζαχαρουλίνι, μια μανούλα δεν λέει συνήθως σιγά μην γυρίσει, μια μανούλα όταν αλλάζει το μωρό της σε ψηλή επιφάνεια δεν το αφήνει δευτερόλεπτο από τα μάτια της, ακόμα κι αν είναι 1 μηνός. Αν η μανούλα νομίζει πως δεν θα έναν τέτοιο απλό και βασικό κανόνα ασφαλείας, τότε ναι ας μην το βάλει ποτέ σε ψηλή επιφάνεια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, marakiz said:

Ε όχι βρε ζαχαρουλίνι, μια μανούλα δεν λέει συνήθως σιγά μην γυρίσει, μια μανούλα όταν αλλάζει το μωρό της σε ψηλή επιφάνεια δεν το αφήνει δευτερόλεπτο από τα μάτια της, ακόμα κι αν είναι 1 μηνός. Αν η μανούλα νομίζει πως δεν θα έναν τέτοιο απλό και βασικό κανόνα ασφαλείας, τότε ναι ας μην το βάλει ποτέ σε ψηλή επιφάνεια. 

 

Τότε πως δικαιολογείς τις πτώσεις από πλυντήριο, ψηλή αλλαξιέρα κλπ?

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο συνήθως, όχι στο ότι δεν συμβαίνει. Τα πάντα συμβαίνουν όταν δεν λαμβάνουμε τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , zaxaroulini είπε:

 

Εγώ είχα πάρει έπιπλο αλλαξέριας αλλά δεν το χρησιμοποίησα, θα σε συμβούλευα να αλλάζεις το μωράκι στο κρεβάτι, ένα σελτεδάκι είναι αρκετό για να μην κάνεις και πολλά έξοδα. Οι πτώσεις από ύψος δυστυχώς συμβαίνουν γιατί το πότε θα γυρίσει το μωράκι διαφέρει από μωρό σε μωρό και συνήθως μία μανούλα την πατάει γιατί από συνήθεια το αλλάζει το μωρό σε ψηλή επιφάνεια και σου λέει σιγά μην γυρίσει, έλα όμως που γυρνάει..

οπότε καλύτερα από την αρχή σε χαμηλή επιφάνεια.. άντε με το καλό το μωράκι, πόσος καιρός έμεινε?

Περίπου δύο μήνες έμειναν, αλλά θα πάω στην Αθήνα πιο νωρίς, οπότε κάνω τώρα όλες τις ετοιμασίες στο σπίτι, ώστε όταν γυρίσουμε με το νέο μέλος να είναι όλα έτοιμα. Γι' αυτό έχω κάθε μέρα και άλλη απορία!

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Έσπερος said:

Περίπου δύο μήνες έμειναν, αλλά θα πάω στην Αθήνα πιο νωρίς, οπότε κάνω τώρα όλες τις ετοιμασίες στο σπίτι, ώστε όταν γυρίσουμε με το νέο μέλος να είναι όλα έτοιμα. Γι' αυτό έχω κάθε μέρα και άλλη απορία!

 

Καλέ μην αγχώνεσαι, και να μείνει κάτι το παίρνεις και μετά, από ότι έχω καταλάβει τον πρώτο καιρό θα μείνεις Αθήνα, οπότε όποια έλλειψη και να έχεις στο σπίτι στο νησί, μπορείς να το πάρεις από Αθήνα και να το στείλεις μετά, όπου και να είναι το νησί, πια ότι και να αγοράσεις από τις μεγάλες αλυσίδες με τα βρεφικά το στέλνουν τσακ μπαμ!

άντε με το καλό :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι control freak, θέλω να είμαι σίγουρη ότι ο χώρος θα είναι έτοιμος για να μην ψάχνομαι μετά. Σίγουρα θα έχω παραλείψει κάτι, αλλά προσπαθώ να λάβω τα μέτρα μου. 

 

Ηλεκτρονικές αγορές εννοείται θα κάνω, όταν θα είμαι σίγουρη ποια ρούχα / μεγέθη /  γραμμές /  καταστήματα καλύπτουν τις ανάγκες μας. Αυτά δεν με αγχώνουν. Η προετοιμασία του χώρου με απασχολεί, γιατί είναι λίγο περίεργη αίσθηση το να φεύγεις από το σπίτι σου καιρό πριν γεννήσεις, οι ετοιμασίες της τελευταίας στιγμής πρέπει να γίνουν νωρίτερα :)) 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βόλεψε πάρα πολύ μία αλλαξιέρα στρώμα που την είχαμε πάνω στην συρταριέρα στο παιδικό δωμάτιο. Ήταν μεγάλη ώστε να χωράει άνετα το μωρό μέχρι περίπου ενός έτους και είχε και λουρί που το έδενες στη μέση για να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσει. Επειδή το είχα ψάξει πάρα πολύ τότε και σε συζητήσεις με άλλες μητέρες αυτό που κατάλαβα ήταν ότι ο καλύτερος τρόπος για να αλλάξεις το μωρό, πέρα από το ύψος που δεν επιβαρύνει τη μέση, είναι η μητέρα να στέκεται κάθετη στο μωρό ώστε να αποφευχθούν τυχον ατυχήματα με τσίσα και κακά τα οποία είναι πολύ συχνά τους πρώτους μήνες :-D. Κατά αυτόν τον τρόπο μία αλλάξιέρα πάνω στην κούνια δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είμαι control freak, θέλω να είμαι σίγουρη ότι ο χώρος θα είναι έτοιμος για να μην ψάχνομαι μετά. Σίγουρα θα έχω παραλείψει κάτι, αλλά προσπαθώ να λάβω τα μέτρα μου. 

 

Ηλεκτρονικές αγορές εννοείται θα κάνω, όταν θα είμαι σίγουρη ποια ρούχα / μεγέθη /  γραμμές /  καταστήματα καλύπτουν τις ανάγκες μας. Αυτά δεν με αγχώνουν. Η προετοιμασία του χώρου με απασχολεί, γιατί είναι λίγο περίεργη αίσθηση το να φεύγεις από το σπίτι σου καιρό πριν γεννήσεις, οι ετοιμασίες της τελευταίας στιγμής πρέπει να γίνουν νωρίτερα :)) 

 

Να σου πω την αλήθεια, στο δεύτερο και τρίτο παιδί, η μόνη προετοιμασία ήταν να σπρώξουμε το κρεβάτι να ακουμπάει από τη μία μεριά σε έπιπλο (το δικό μας κρεβάτι) και αυτά, ο χώρος ετοιμάστηκε :) Αν βγεις από τον πανικό της νέας μαμάς, είναι ελάχιστα αυτά που χρειάζεται ένα νεογέννητο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...