Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε στην αλλαξιέρα?


Recommended Posts

Καλή χρονιά κορίτσια!θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι πότε αλλάζατε και ντύνατε τα μωρά σας στην αλλαξιέρα? Η δικιά μου είναι βαριά για να τη σηκώνω και να τη βάζω στην αλλαξιέρα αλλά από την άλλη μου έιναι πιο πρακτικό γιατί τα έχω όλα κοντά.Σκέφτομαι πως αν την βάλω στο κρεβάτι μας όλο και κάτι θα ξεχάσω και θα πηγαινοέρχομαι στο δωμάτιό της κρατώντας την αγκαλιά.Εσείς πού αλλαζετε ένα μωρό 12 μηνών?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη χρονιά σε όλους με υγεία το 2010 κααι με το καλό τα μωράκια σε όσες είμαστε έγκυες.Κοίτα την μικρή μου που είιναι 20 μηνών αλλά είναι 10 κιλά με το ζόρι αν και είμαι στο 8ο μήνσ την αλλάζω ακόμα και τη ντηνω στην αλλαξιέρα,βέβαια εξαρτάται και το πόσα κιλά είναι το μικρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εχω την ιδανικη αλλαξιερα! Ουσιαστικα σε μια γωνια του δωματιου υπαρχει μια ταβλα (νοικαισμενο το διαμερισμα) στερεωμενη στις 3 πλευρες και ακομη αλλαζω τον 2μιση χρονων γιο μου εκει. Και εγκυος οταν ημουν εκει τον αλλαζα (αν και εμενα ηταν ηδη 13 κιλα). Απο το να σκιβω ή να τον κυνηγαω πανω στο κρεβατι πολυ καλυτερα. Βεβαια δεν μπορει να ξεφυγει. Αν μπορουσε να πεσει θα ειχα σκευτει κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους....επειδη εγω δεν ειχα παρει ποτε αλλαξιερα παντα την αλλαζα στο κρεββατι μου...δε χρειαζεσαι να ανησυζεις μην ξεχασεις κατι...εγω τις κρεμες πανες κλπ κλπ τα ειχα ολα σε ενα καλαθακι διπλα απο το κρεββατι στο κομοδινο...οποτε δε ξεχναγα ποτε τιποτα....ειναι πως σε βολευει......ξεχασα βεβαια να πω οτι το κρεββατι μου ειναι ψηλο οποτε δεν χρειαζοτανε να σκυβω...αλλα και αλλου που την αλλαζα σε αλλα σπιτια στα κρεββατια τους δε χρειαζοτανε να σκυβω καθομουνα διπλα και την αλλαζα./...αν σε βολευει στην αλλαξιερα συνεχισε το....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κι απο μένα! Κι εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα αλλαξιέρα σε κανένα απο τα δύο παιδιά. Τα άλλαζα/αλλάζω στο κρεβάτι μου. Δίπλα απο το κρεβάτι είναι η συρταριέρα μου, όπου έχω όλα τα απαραίτητα μονίμως μέσα σε ένα καλαθάκι. (και δεν σκύβω γιατί κάθομαι) ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ενώ είχα πάρει αλλαξιέρα...δεν με βόλευε καθολου ότι δεν ήμουν κοντά στην βρύση για να πλένω την κόρη μου. Έτσι έβαλα μια πλαστική αλλαξιέρα...κάτι σαν ενισχυμένο στρωματάκι, πάνω στο πλυντήριο...και την αλλάζω μια χαρά και τώρα , που είναι 2 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα την αλλαξιέρα στην κόρη μου μέχρι 2 χρονών και 3 μηνών που έκοψε την πάνα. Ήταν βέβαια πάντα αδύνατη (τώρα είναι 3 1/2 χρονών και 14 κιλά) αλλά με βόλεψε απίστευτα το ότι ήταν στο ύψος μου και δεν έσκυβα... Πλέον ντύνεται μόνη της και όταν την κάνω μπάνιο και την ντύνω, το κάνω πάνω στο πλυντήριο για να είναι ψηλά...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω το χαζο και ηλιθιο οτι ποτε δεν χρησιμοποιησα αλλαξιερα. Την θεωρησα αχρηστη. Την αλλαζα οπου εβρισκα ευκαιρια εκεινη την στιγμη. Στο κρεββατι, στον καναπε και πλεον ειναι αδυνατον να την ξαπλωσεις ετσι και αλλιως να την αλλαξεις. Δεν καθετε ο ποπος της κατω. Οποτε χρησιμοποιω πλεον τα pampers up and go τα βρακακια και την αλλαζω ορθια.....:-)......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εγω τον αλλαζω ακομα στην αλλαξερια γιατι ειναι πολυ ατιθασος και αν τον βαλω στο κρεβατι μονο η μεση μου θα πιαστει και θα τον κυνηγαω γυρω γυρω.

ενταξει ειναι και λιγο επικινδυνο στην αλλαξερια γιατι σηκωνεται ορθιος γελαει χοροπηδαει αλλα τουλαχιστον ειναι περιορισμενος...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ενώ είχα πάρει αλλαξιέρα...δεν με βόλευε καθολου ότι δεν ήμουν κοντά στην βρύση για να πλένω την κόρη μου. Έτσι έβαλα μια πλαστική αλλαξιέρα...κάτι σαν ενισχυμένο στρωματάκι, πάνω στο πλυντήριο...και την αλλάζω μια χαρά και τώρα , που είναι 2 χρονών.

 

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς. Το ποσο βολικό είναι αυτό το σύστημα το καταλαβαίνω κυρίως όταν είμαστε εκτός σπιτιού και πρεπει να την αλλάξω κάπου αλλου.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κ τα δύο παιδιά σταμάτησα να τα αλλάζω στην αλλαξιέρα μετά το 8μηνο. χτυπούσαν τα ποδαρακια στα πλαινα κ μου φαινόταν αρκετά επικίνδυνο

 

Κι εγω επισης, αν και με ειχε βολεψει πολυ, ειδικα στην αρχη που λογω καισαρικης δεν μπορουσα να σκυβω.

Αλλα επειδη ειναι πολυ ζωηρος και φοβομουν μην μου πεσει, αρχισαμε τις αλλαγες στο κρεβατι, οπου μεσα σε ενα καλαθακι, εχω ολα τα απαραιτητα.

Το μονο κακο ειναι οτι συνηθως καταληγω να τον κυνηγαω... :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγω αλλαξιερα!!

και ειναι 12,5 κιλα!!!!

 

μα καμια φορα αναρωτιεμαι... Δεν σας ποναει η μεση σας στο κρεβατι...?

 

και μένα είναι 12 κιλά ο μικρός, αλλά δεν έχει σημασία...

 

Vickytsoch, γιατί να πονάει η μέση? Εγώ τουλάχιστον, δεν σκύβω, είμαι πάντα καθιστή και άνετη!:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Koριτσια να σας ρωτησω,μεχρι ποτε αλλαζατε τα παιδακια σας ξαπλα στην αλλαξιερα;Ο δικος μου ειναι 11 μηνων και εχει αρχισει να ψιλογκρινιαζει καθε φορα που τον ξαπλωνω στην αλλαξιερα...:?τον αλλαζω με χιλια ξεγελασματα;αυτες οι πανες βρακακι που εχω δει στο μαρκετ βολευουν σε τοσο μηνων μωρο; :confused: τα εχει χρησιμοποιησει καμια μανουλα;

Link to comment
Share on other sites

α καλά.....

εμένα ο μεγάλος είνια 22 μηνών και γίνεται μάχη....

αλλά προτιμώ την αλλαξιέρα, γιατί οπουδήποτε αλλού μου φεύγει.....

όσο για τις πάνες βρακάκι εμας δε μας βόλεψαν ιδιαίτερα....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου ειναι 2 χρονων και τον αλλαζω ακομη στην αλλαξιερα τον ξεγελαω με κανενα παιχνιδι που περνει μαζι του συνηθως, του κανω γλυκες τον γαργαλαω του λεω διαφορα και ολα οκ. Στο κρεβατι με τπτ θα μεινω απο τη μεση μου.

Οσο για τις πανες βρακακια τωρα μας βολευουνε πολυ και του αρεσουν κιολας οταν ητανε πιο μικρος που ειχα παρει δε με ειχανε βολεψει,δοκιμασε τες και βλεπεις

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου πιο μικρος χτυπιοτανε πανω στην αλλαξιερα τωρα την ψιλοσυνηθισε. του βαζω την πανα κ το εσωρουχακι εκει κ μετα τον παιρνω αγκαλια μου καθιστη κ του φοραω το παντελονακι κ μπλουζα. τα βρακακια τα δοκιμασα πριν 1-2 μηνες δεν με βολεψαν, θα τα ξαναδοκιμασω αργοτερα ομως να δω!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

εμείς κλείσαμε τα 2 και την αλλάζω ακόμα εκεί,αν την βάλω αλλού γίνεται μάχη,μια χαρά κάθεται.πάνες-βρακάκια δοκιμάσαμε κι εμείς,ούτε εμάς μας βόλεψαν,το καλοκαίρι που θα ξεκινήσουμε γιογιό,θα της παίρνε τέτοιες.

για το θέμα βάρους δεν ξέρω με την αλλαξιέρα,πόσα κιλά αντέχει??

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εχω την ιδανικη αλλαξιερα! Ουσιαστικα σε μια γωνια του δωματιου υπαρχει μια ταβλα (νοικαισμενο το διαμερισμα) στερεωμενη στις 3 πλευρες και ακομη αλλαζω τον 2μιση χρονων γιο μου εκει. Και εγκυος οταν ημουν εκει τον αλλαζα (αν και εμενα ηταν ηδη 13 κιλα). Απο το να σκιβω ή να τον κυνηγαω πανω στο κρεβατι πολυ καλυτερα. Βεβαια δεν μπορει να ξεφυγει. Αν μπορουσε να πεσει θα ειχα σκευτει κατι αλλο

Τωρα ειναι 3μιση ο μεγαλος αλλα συνεχιζω...

 

Εγω τους εβαλα πανες βρακακι απο 13-14 μηνων. Τα κακα ειναι ενα προβλημα οπως παντα. Κατα τα αλλα μπορεις να τους βαλεις την πανα ενω ειναι ορθιοι...

 

Α! και κατι ακομη. Ο μεγαλος εχει τοσο πολυ συνηθισει που ακομη και στο σπιτι στην Ελλαδα που εχουμε αλλαξιερα/συρταριερα καθετε να τον ντισω εκει.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο παιδί μέχρι 10-11 μηνών

το δεύτερο εως 14 μηνών, και ένα ωραίο πρωί μου επεσε με το κεφάλι από την αλλαξίερα και τρέχαμε στο Παίδων!!!! :(

το τρίτο μέχρι που σαράντησε περίπου.............

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τον ανιψιο μου τον αλλαζαμε μεχρι και 2 ετων μετα στο κρεβατακι του του βαζαμε τα ρουχα του , αλλα το καναμε αυτο γιατι η αλλαξιερα ηταν μαζι με το κρεβατι και ο μικρος την εκανε και πηδαγε στο κρεβατι.

Η δικη μου αλλαξιερα ειναι ξεχωριστη απο το κρεβατι και μεγαλυτερη και πιστευω οτι η μικρη μου θα μ'αφησει περισσοτερο να την αλλαζω εκει :D το καλο που της θελω γιατι το κρεβατι μας ειναι πολυ χαμηλο :o:o:o

 

Link to comment
Share on other sites

και εμεις μεχρι 10-11μηνων,τωρα ειμαστε 21μηνων και αλλαζουμε οπου βολευει καναπες,κρεββατι ακομα και κατω αν κατσει ησυχη για να την αλλαξω που δεν καθεται πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...