Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνική Ιθαγένεια και ψήφος στους αλλοδαπούς.


Recommended Posts

den einai oi allodapoi pou koptontai gia thn ithageneia, poios allwste kai giati na thelei na aparnhthei th dikh tou ithageneia gia na apokthsei mia allh? Mallon h kyvernhsh thelei na tous th dwsei gia na vgalei xrhmata ki apo ekei. Ti nohma exei na legetai Ellhnas enas ksenos th stigmh pou to kratos den exei merimnhsei gia thn ergasia tou, thn asfalish tou, thn asfaleia tou, tis synthikes diaviwshs tou, th morfwsh tou..alla tha mou peis, mhpws exei merimnhsei gia tous Ellhnes gia na zhtaw na merimnhsei kai gia tous allodapous?

Exw filo apo th Syria, pou hrthe sthn Ellada anevokatevainontas vouna, me ena oneiro, na ginei Ellhnas giati h oikogeneia tou ton eixe megalwsei me thn agaph gia thn Ellada kai ton ellhniko politismo. Hrthe loipon sta 25 tou, emathe ellhnika, teleiwse kai to Panepisthmio, ekane kai didaktoriko, pantreythke kai tote katafere na parei thn ithageneia afou plhrwse to sxetiko xrhmatiko poso. Ekane kai 2 paidia kai otan to 2o htan akoma mwro, ton kalesan sta 40 tou na paei fantaros (eixe kanei kai sth Syria stratiwtiko) sto Hrakleio, enw h oikogeneia tou zei sta Xania...wraia tima kai h Ellada aytous pou thn timoun

 

 

Αφού βάλατε και τους Εθνικούς ύμνους, ασ σκεφτούμε λίγο πως όποιος θέλει να πάρει την Ελληνική ιθαγένεια θα πρέπει να προασπίσει αυτό το γαλάζιο και άσπρο πανί, του οποίου οι ρίγες είναι σε πλήθος όσες οι συλλαβές του "ελευθερία ή θάνατος".

Δεν νομίζω ότι κανένας Αλβανός από αυτούς που δεν ξέρουν Ελληνικά αλλά θέλουν να το παίξουν έλληνες υπήκοοι, θα πολεμήσει ποτέ υπέρ της Ελλάδας και κατά της Αλβανίας ή της Τουρκίας. Θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνει το αντίθετο.

 

dhladh esy les twra oti an ypothesoume oti esy emenes sthnTourkia h thn Alvania kai an ksanaypothesoume oti ginotan polemos metaksy aytwn kai ths Elladas, esy tha yposthrizes aytes tis xwres epeidh sou edwsan thn ithageneia? Apisteyto...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

dhladh esy les twra oti an ypothesoume oti esy emenes sthnTourkia h thn Alvania kai an ksanaypothesoume oti ginotan polemos metaksy aytwn kai ths Elladas, esy tha yposthrizes aytes tis xwres epeidh sou edwsan thn ithageneia? Apisteyto...

 

εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο από το ποστ...

άλλο θέλει να πει...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν εμενα τουρκια, αλβανια ή οπουδηποτε αλλου δε θα είχα καμια διαθεση να παρω την ιθαγενεια της χωρας που με φυλοξενει. Θα ηθελα να είχα χαρτια βεβαια, να είμαι νομιμη, μεχρι εκει ομως. Η ιθαγενεια είναι ιερο πραγμα και πρεπει καποιος να το κανει συνηδειτα και οχι για να εχει τις ιδιες πιθανοτητες με τον ιθαγενη να μπει σε καποια δημοσια υπηρεσια. Δε θα δεχομουν να παρω καμια αλλη ιθαγενεια γιατι θα το θεωρουσα προδοσια Συναισθηματικη) προς τη χωρα καταγωγης μου. Εδω ουτε τα πολιτικα μου δικαιωματα δεν ηθελα να φυγουν απο τον τοπο μου να πανε στο τοπο του αντρα μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

όποιος πολιτογραφείται Αμερικανός πολίτης, ορκίζεται στο Σύνταγμα και στη σημαία των ΗΠΑ.

Όποιος πολιτογραφείται Έλληνας πολίτης, έχει δει ποτέ την Ελληνική σημαία;

Όταν πολιτογραφείσαι πολίτης μίας χώρας, είσαι πολίτης αυτής της χώρας και στα καλά και στα άσχημα, άρα σε όποια διένεξη θα πρέπει να υπερασπιστείς αυτή τη χώρα και όχι τη γενέτειρά σου. Αν δεν το θέλεις αυτό, ας μην ασπαστείς την υπηκοότητα αυτής της χώρας.

Όταν ένας πακιστανός πολιτογραφηθεί Έλληνας πολίτης, ναι θέλω να ξέρει τι σημαίνει "ελευθερία ή θάνατος". Θέλω να ξέρω ότι θα διαφημίζει την Ελλάδα στο εξωτερικό και όχι το πακιστάν. Σαφώς θα πρέπει να κάνει lobbing στην Ελλάδα για την προσέγγιση των δύο χωρών αλλά πλέον θα είναι έλληνας και θα πρέπει να συμπεριφέρεται ώς έλληνας.

Αυτό κάνει η ομογένεια στις ΗΠΑ. Σαφώς προωθούν τα συμφέροντα της Ελλάδας, στο βαθμό όμως που ταυτίζονται/συμπληρώνουν τα συμφέροντα της χώρας τους που είναι οι ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

den einai oi allodapoi pou koptontai gia thn ithageneia, poios allwste kai giati na thelei na aparnhthei th dikh tou ithageneia gia na apokthsei mia allh? Mallon h kyvernhsh thelei na tous th dwsei gia na vgalei xrhmata ki apo ekei. Ti nohma exei na legetai Ellhnas enas ksenos th stigmh pou to kratos den exei merimnhsei gia thn ergasia tou, thn asfalish tou, thn asfaleia tou, tis synthikes diaviwshs tou, th morfwsh tou..alla tha mou peis, mhpws exei merimnhsei gia tous Ellhnes gia na zhtaw na merimnhsei kai gia tous allodapous?

Exw filo apo th Syria, pou hrthe sthn Ellada anevokatevainontas vouna, me ena oneiro, na ginei Ellhnas giati h oikogeneia tou ton eixe megalwsei me thn agaph gia thn Ellada kai ton ellhniko politismo. Hrthe loipon sta 25 tou, emathe ellhnika, teleiwse kai to Panepisthmio, ekane kai didaktoriko, pantreythke kai tote katafere na parei thn ithageneia afou plhrwse to sxetiko xrhmatiko poso. Ekane kai 2 paidia kai otan to 2o htan akoma mwro, ton kalesan sta 40 tou na paei fantaros (eixe kanei kai sth Syria stratiwtiko) sto Hrakleio, enw h oikogeneia tou zei sta Xania...wraia tima kai h Ellada aytous pou thn timoun

 

Δεν κατάλαβα, γιατί να μην πάει φαντάρος; Έλληνας πολίτης δεν ήθελε να γίνει; Μια από τις υποχρεώσεις του Ελληνα πολίτη είναι να υπηρετήσει στο στρατό, και αν χρειαστεί να πολεμήσει κιόλας.

 

Επίσης το ότι κάποιος γίνεται Έλληνας υπήκοος σημαίνει ότι αποκτάει τα ίδια δικαιώματα με τους έλληνες. Τίποτα παραπάνω. Το Ελληνικό κράτος έχει την υποχρέωση να μεριμνήσει για αυτόν στα θέματα που ανέφερες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μεριμνεί ή δεν μεριμνεί για τους έλληνες. Αυτό είναι το Ελληνικό κράτος και σε όποιον μετανάστη αρέσει. Σε όποιον δεν αρέσει ας πάει σε άλλο κράτος να περάσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως αν εμενα τουρκια, αλβανια ή οπουδηποτε αλλου δε θα είχα καμια διαθεση να παρω την ιθαγενεια της χωρας που με φυλοξενει. Θα ηθελα να είχα χαρτια βεβαια, να είμαι νομιμη, μεχρι εκει ομως. Η ιθαγενεια είναι ιερο πραγμα και πρεπει καποιος να το κανει συνηδειτα και οχι για να εχει τις ιδιες πιθανοτητες με τον ιθαγενη να μπει σε καποια δημοσια υπηρεσια. Δε θα δεχομουν να παρω καμια αλλη ιθαγενεια γιατι θα το θεωρουσα προδοσια Συναισθηματικη) προς τη χωρα καταγωγης μου. Εδω ουτε τα πολιτικα μου δικαιωματα δεν ηθελα να φυγουν απο τον τοπο μου να πανε στο τοπο του αντρα μου.

 

symfwnw, oute egw tha ithela na parw mia allh ithageneia kai na aparnhthw th dikh mou kai fysika tha ithela na eimai nomimh gia na mhn exw provlimata kathe mera kai na mh me mpouzouriazoun sa zwo kathe 3 kai ligo kai na mou ta xwnei o kathe agroikos vlahompatsos.

Fysika kai de tha ginomoun alvanida, h zouazilandeza gia na mpw sto ekei dhmosio, alla de vlepw na se enoxlei pou twra sto dhmosio mporoun na mpoun oloi oi ths eyrwpaikhs enwshs,, akoma ki an kai aytoi ennoeitai oti tha fane th thesi apo ena ikanotato ellhnopoulo...

Paliokatastash...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το ξαναπώ....

ναι στην ιθαγένεια αλλά υπό όρους...

ναι να προσφέρουμε πρώτες και δευτερες βοήθειες και σε μετανάστες και σε λαθρομετανάστες αλλά μέχρι εκεί....δεν μπορεί να ελληνοποιηθούν όλοι....

 

σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να παιδιά μου, τα εγγονια κ.τ.λ να είναι ξένοι μέσα στο ίδιο τους το κράτος....

αν είναι τόσο κακό και τόσο ρατσιστικό αυτό οκ πάλι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο φίλο σου ...αλλα δε νομιζω να πιστευεις πως ολοι αυτοι που ερχονται λαθραία στην Ελλάδα είτε απο βουνα ειτε από θάλλασα....ερχονται απο την αγαπη τους για τη χωρα και τον ελληνικο πολιτισμο.

Οσο για το στρατο...τρεις μηνες ειναι η θητεια και νομιζω εξαγορασιμη,δεν ειναι και τπτ το τραγικο.

Το οτι ο φιλος σου αγαπησε την Ελλαδα και ηρθε παρανομα αν καταλαβα καλα να ζησει εδω σημαινει οτι για καποιο λογο πρεπει να τον τιμησουμε?

Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

Τιμή δεν ειναι που κατορθωσε να σπουδασει και να δημιουργησει μια ομορφη οικογενεια εδω?Πως αλλιως να τον τιμησουμε?

 

 

oxi, den erxonati apo agaph sthn ellada, polloi oute pou thn kseroun malista, vasika den kserw kanenan allo ektos apo ayton pou anefera pou na hrthe apo agaph sthn ellada.

 

Gia to strato, den exei shmasia an einai 3 mhnes ;h mia mera ;h 2 xronia, ti nohma exei na paei enas ksenos sto strato kai malista sta 40 tou? tha eprepe na to paiksei trellos san tous ellhnes gia na parei to I5 (kala to lew ?) alla den to ekane, pali pros timh tou

 

Kai to oti katafere na spoudasei kai na ftasei sthn anwterh vathmida spoudwn einai timh tou, alla mono dikh tou, giati monos tou ta katafere, mhn poume twra kai oti emeis ton timhsame giati tha pesw apo to mpalkoni

 

Pws na ton timhsoume? Na vazoume ena freno prin ksestomizoume toso akraies apopseis gia anthrwpous pou o kathenas, xwris na to dialeksei, pernaei dyskola. ayrio mporei na symvei kai stis kalyteres oikogeneies

Link to comment
Share on other sites

oxi, den erxonati apo agaph sthn ellada, polloi oute pou thn kseroun malista, vasika den kserw kanenan allo ektos apo ayton pou anefera pou na hrthe apo agaph sthn ellada.

 

Gia to strato, den exei shmasia an einai 3 mhnes ;h mia mera ;h 2 xronia, ti nohma exei na paei enas ksenos sto strato kai malista sta 40 tou? tha eprepe na to paiksei trellos san tous ellhnes gia na parei to I5 (kala to lew ?) alla den to ekane, pali pros timh tou

 

Kai to oti katafere na spoudasei kai na ftasei sthn anwterh vathmida spoudwn einai timh tou, alla mono dikh tou, giati monos tou ta katafere, mhn poume twra kai oti emeis ton timhsame giati tha pesw apo to mpalkoni

 

Pws na ton timhsoume? Na vazoume ena freno prin ksestomizoume toso akraies apopseis gia anthrwpous pou o kathenas, xwris na to dialeksei, pernaei dyskola. ayrio mporei na symvei kai stis kalyteres oikogeneies

 

Μαζί σου ...αλλά εσύ η ίδια γιατι δε βάζεις ενα φρενο σε αυτά που λες και βιαζεσαι να κατηγορήσεις ολους τους Ελληνες οτι το παιζουν τρελλοι και βγαίνουν Ι5 για να αποφυγουν το στρατο?

Τότε όλα αυτα τα φανταρακι που ειναι στα στρατοπεδα τι ειναι?Δεν είναι ελληνόπουλα?Φανταζεσαι πως αυτα δεν εχουν τπτ καλυτερο να κανουν από το να χάνουν ένα χρόνο της ζωης τους στο στρατό?Γενικευεις αλλα σε ενοχλει οταν γενικευουν οι άλλοι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μελετήσει το νομοσχέδιο και γι αυτό δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Γενικά υποστηρίζω "ναι υπό όρους" για τις ελληνοποιήσεις.

 

Μου άρεσε πολύ κάτι που άκουσα από κάποιον αρθρογράφο (δε θυμάμαι όνομα):

Πολλοί θεωρούν την Ελλάδα ΧΩΡΟ, ενώ πρόκειται για ΧΩΡΑ. Υπάρχει διαφορά...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άκου κοπελιά,

και εγώ μόνος μου τέλειωσα το πολυτεχνείο, ή μάλλον έφτυσα αίμα να τελειώσω το Ελληνικό Πολυτεχνείο, και δεν καταλαβαίνω γιατί ένας Σύριος θα έπρεπε να έχει βοήθεια στο να φτάσει στο Πανεπιστήμιο. Και εγώ έφαγα ξενύχτια για να μπω στο Πανεπιστήμιο τότε που έμπαινε ένας στους τέσσερις..

loipon as ta paroume ena ena,

katholou den eipa oti enas syros tha eprepe na exei parapanw voitheia apo esena h apo emena, omws kapoios eipe parapanw oti kaname timh ston Syro pou spoudase kai ekane oikogeneia edw kai "pws alliws dhladh prepei na ton timhsoume"

 

Και ΟΧΙ δεν βγήκα I5 όπως δεν βγήκαν Ι5 και άλλοι 100.000 που υπηρετούσαν εκείνη την εποχή στον Ελληνικό Στρατό. Έφαγα στη μάπα το χιόνι στο Πολύκαστρο, τους -20 βαθμούς στον Έβρο και τα κουνούπια στο Δέλτα του Έβρου. Έχω κάνει βολή με 40 πυρετό, και έχω κάνει πλωτά άρρωστος με λοιμώδη μονοπυρήνωση.

Μη μου τσαμπουνάς ότι ο τυπάκος από τη Συρία θα έπρεπε να τύχει καλύτερης αντιμετώπισης, ούτε να μου τσαμπουνάς ότι είναι ρατσιστικό το ¨αυτή είναι η Ελλάδα, αν δεν σας αρέσει πάτε να φτιάξετε την πατρίδα σας". Εγώ αυτό έχω κάνει. Έχω κάτσει στην πατρίδα μου και προσπαθώ να την κάνω καλύτερη. Αυτό ας κάνουν και οι υπόλοιποι αντί να το κατσικώνουν και να φέυγουν.

Δεν φταίω εγώ που στο Ιραν είναι ο Αχμαντινετζαντ, οι Ιρανοί διώξανε τον Σάχη και εγκαθιρδυσανε το Θεοκρατικό καθεστώς. Δεν φταίω εγώ που οι Αφγανοί μετά από εκλογές βγάλανε τους Ταλιμπάν των οποίων το προεκλογικό πρόγραμμά ήταν η επιβολή ισλαμικού νόμου.

Δεν με αφορά το ότι αυτά τα καθεστώτα μπορεί να ήταν αμερικανοκίνητα, γιατί απλά και εμείς οι Έλληνες είχαμε αμερικανοκίνητη χούντα, την οποία όμως διώξαμε αντί να αδειάσουμε τη χώρα και να φύγουμε λαθρομετανάστες, και όσοι έφυγαν πήγαν νόμιμα εκεί που πήγαν. .

 

tha htan anohto apo merous mou na pisteyw kai na yposthrizw (alla kai apo merous sas na pisteyete oti tha ennoousa) oti oloi oi ellhnes vgainoun trelloi, na mhn ekshgoume kai ta aytonohta vre paidia.

Ta kathestwta pou anafereis kai gia ta opoia sigoura de ftais esy, tha dhmiourgousan politikous fygades=prosfyges kai oxi oikonomikous opws einai h pleionothta twn metanastwn sth xwra mas kai sthn eyrwph

 

 

Σε συμβουλεύω να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου για τον στρατό και για την ανώτερη εκπαίδευση. Δεν κάνουμε όλοι λαμογιές, ούτε είμαστε όλοι γιωτάδες, όπως δεν είναι παναγίτσες όλοι οι Σύριοι (το αντίθετο θα έλεγα).

 

και το επαναλαμβάνω να το εμπεδώσετε όσοι κόπτεστε υπέρ των ξένων:

Εδώ είναι Ελλάδα και ζούμε εμείς οι Έλληνες. Σε όποιον αρέσει η Ελλάδα έτσι όπως είναι, και σε όποιον αρέσουν οι Έλληνες έτσι όπως είναι, είναι ευπρόσδεκτος να ζήσει μαζί μας, ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ το κράτος μας, τα ήθη και έθιμά μας. Αν τα σεβαστεί, θα έχει το δικαίωμα να απαιτεί το σεβασμό μας. Αν δεν του αρέσει η Ελλάδα και οι Έλληνες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ.

 

Αμα έχεις πρόβλημα με αυτό, πάνε δες τι λένε οι Γερμανοί, οι Αμερικανοί, οι Άγγλοι στους μετανάστες τους, και μετά τα ξαναλέμε.

Αν δεν σου αρέσει ο τρόπος που φερόμαστε στους μετανάστες, πήγαινε στη Μέκκα, ή στην Τεχεράνη, ή στη Βαγδάτη, ή στην Δαμασκό, ή στο Ισλαμαπμάντ, με ακάλυπτο το κεφάλι σου, και κάνε το σταυρό σου εκεί στη μέση του δρόμου να δούμε πως θα σε υποδεχτούν αυτοί για των οποίων τα δικαιώματα φωνάζεις.

 

xa, na fygw ki egw apo to spiti sou ama de mou aresei, wraios tropos gia apofoito panepisthmiou. An esy exeis ayton ton tropo, giati o argammatos mousoulmanos ths mekkas, ths islamabad kai ths Vagdaths na mou ferthei kalytera otan tha vrethw sth xwra tou? Kai telika poia h diafora h dikh sou apo ekeinous? Hdh apo tous xarakthrismous sou "kopelia" kai "typakos" ginetai antilhpth mia ypotimhsh pros kathe diaforetiko apo esena

.

tha sou ypenthymisw oti Εδώ είναι Ελλάδα και ζούμε KAI εμείς οι Έλληνες, oxi mono eseis

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις ποιά η διαφορά μου;

Αν εγώ κάνω το σταυρό μου στη Μέκκα, θα μου κόψουν τουλάχιστο το χέρι. Αν ένας από τους αγαπητούς ΛΑΘΡΟμετανάστες ποδοπατήσει το σταυρό, εδώ στην Ελλάδα δεν θα του κάνουν τίποτα.

Επαναλαμβάνω. Όσοι μετανάστες έρχονται νόμιμα στην Ελλάδα και ασπάζονται τον Ελληνικό τρόπο ζωής στις δημόσιες εκδηλώσεις τους, είναι καλοδεχούμενοι.

Όσοι θέλουν η Ελλάδα να γίνει σαν τη χώρα τους, και όσοι μπαίνουν παράνομα στην Ελλάδα δεν είναι καλοδεχούμενοι.

Επίσης, οι οικονομικοί μετανάστες είναι από τα μέρη που σου ανέφερα γιατί πολύ απλά τα ισλαμικά καθεστώτα τα προκόβουν με την οικονομία και ο λαός εκεί πεινάει.

 

Και ναι υποτιμώ όποιον υποτιμάει και εμένα και με θεωρεί Ι5.

Link to comment
Share on other sites

layla μιλάς για αυτονόητα....

δεν είναι αυτονόητό ότι κανένας λαός δεν είναι όλοι "καλοί" ή "όλοι" κακοί...

γιατί σε παρόμοια θέματα βλέπω συνέχεια ποστ που αποδυκνείουν πόσο "κακοί " είναι οι έλληνες μετανάστες κ.τ.λ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα λεμε ... με εστειλες...!!!!!!

η αδικια που νιωθεις και σε κανει να είσαι τόσο θυμώδεις δεν εχει να κανει να με τους μεταναστες ... δεν σου φταίνε αυτοι !

αλήθεια σου λεω! ;)[/quote

 

Δεν είναι θέμα αν μου φταίνε ή όχι. Απλά, θεωρώ ότι πρέπει να ισχύει η αρχή της αμοιβαιότητας, κάτι που δεν θα άρεσε σε κανέναν από αυτούς τους μετανάστες. Για σκέψου εδώ στην Ελλάδα, να κόβαμε τη γλώσσα όποιου Αφγανού μετανάστη βλασφημούσε, κατ΄αντιστοιχία του Ισλαμικού νόμου που κόβει το χέρι σε όποιον κάνει το σταυρό του.

 

Δεν τα κάνουμε αυτά και ποτέ δεν θα ήθελα να κάνουμε κάτι τέτοιο. Αλλά το να φτάνουμε να ζητάμε για τους μετανάστες περισσότερα δικαιώματα από όσα έχουμε εμείς οι Έλληνες (αυτό κάνει ο Συνασπισμός και οι απανταχου ψευτοαριστεροί με δεξιές τσέπες), πάει πολύ.

 

Και ναι πιστεύω ότι θα πρέπει να μείνουν στο κράτος τους. Είχα πάει στα πρώτα χρόνια μετά την πτώση του καθεστώτος του αγαπητού Χότζα στην Αλβανία. Ο κόσμος πεινούσε, αλλά όλα τα χωράφια ήταν ακαλιέργητα. Δηλαδή όταν κάποιος πεινάει, τι περιμένει και δεν φυτεύει καμία ντοματιά για να βγάλει κάνα λαχανικό να φάει; Αντ΄αυτού, ήρθαν στην Ελλάδα.

 

Όταν εγώ δίνω σε κρατήσεις το 30% των αποδοχών μου για να έχω περίθαλψη, δεν θέλω να πηγαίνουν αυτά τα λεφτά για την περίθαλψη των λαθρομεταναστών. Ας μου δώσουν τη δυνατότητα να δώσω απευθείας στους λαθρομετανάστες λεφτά αν έχουν ανάγκη, αλλά έχω και εγώ ανάγκη τις υπηρεσίες υγείας που πληρώνω.

 

Και σου επαναλαμβάνω. Πήγαινε στη Μέκκα, και περπάτα με ακάλυπτο το κεφάλι, κάνε και το σημείο του σταυρού σε δημόσιο χώρο, και αν ποτέ καταφέρεις να γυρίσεις ζωντανή στην Ελλάδα, πες μας πως φέρονται οι Ισλαμιστές στους μετανάστες.

Αν θέλεις πες τους και το αυτονόητο για την Ελλάδα: ότι μπορεί μια γυναίκα να επιλέξει ποιον θα παντρευτεί.

Μάλλον όταν γυρίσεις (αν γυρίσεις ζωντανή), δεν θα έχεις χέρι, και ίσως γλώσσα, αν και το θεωρώ πιο πιθανό ότι θα έχεις θανατωθεί με λιθοβολισμό (αλήθεια ξέρεις πόσο ωραίος είναι ο αργός θάνατος από λιθοβολισμό; )

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω. Όσοι μετανάστες έρχονται νόμιμα στην Ελλάδα και ασπάζονται τον Ελληνικό τρόπο ζωής στις δημόσιες εκδηλώσεις τους, είναι καλοδεχούμενοι.

Όσοι θέλουν η Ελλάδα να γίνει σαν τη χώρα τους, και όσοι μπαίνουν παράνομα στην Ελλάδα δεν είναι καλοδεχούμενοι.

 

oloi paranoma mpainoun, kanenas apo aytous tous metanastes gia tous opoious milame den erxetai nomina sth xwra mas, sthn poreia kapoioi nomimopoiountai.

Dhladh eisai polemios twn lathrometanastwn (pou mporei na einai kai eyprepeis kai na sevontai th xwra pou tous filoksenei, alla afou einai LATHRO as pane apo kei pou hrthan) alla eisai ok otan aytoi ginoun nomimoi (ksereis, gia th nomimopoihsh tous den ypografoun kanena xarti eypeitheias kai symmorfwshs, kapoia alla einai ta apaitoumena dikaiologhtika kai fysika ta xrhmata, opote kai nomimoi na einai, den apokleietai na paravatoun atimwrhtoi, opws ki emeis allwste)

 

Gia na mhn parekshgoumetha, pisteyw oti h katastash einai anekselegkth kai fysika entopizetai provlhma me thn athroa eisodo metanastwn, alla sigoura de ftaine aytoi. Perissotero provlhmatiko kai tromaktiko omws thewrw to na paroun oi aytoxthones thn katastash sta xeria tous ki opoion parei h mpala

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Και για να εξηγούμαστε: Ο νόμος Χρυσοχοϊδη για την ιθαγένεια είναι καλός. Θα τον καταψήφιζα όμως γιατί συζητάει για απόδοση ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ και όχι ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ.

 

το ιδιο πραγμα ειναι ...απλα το ιθαγενεια δηλωνει τη νομικη σχεση του πολιτη με το κρατος...οτι καποιος δλδ εχει πολιτικα δικαιωματα σε ενα κρατος.

 

και να μια ενδιαφερουσα ανακοινωση:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1475112#post1475112

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπηκοότητα: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη ενός κράτους με το κράτος αυτό! Ιθαγένεια: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη με το κράτος στο οποίο ανήκει!

Συνειδητοποιείτε την διαφορά μεταξύ των 2 όρων; Στην υπηκοότητα έχουμε να κάνουμε απλά με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος, ενώ στην ιθαγένεια έχουμε να κάνουμε με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος στο οποίο αυτός ανήκει!!

Δηλαδή το κράτος του, την πατρίδα του!! Ιθαγενείς είμαστε εμείς οι Έλληνες στην πατρίδα μας δηλαδή!! Εδώ που είναι οι ρίζες μας!! Με το να δώσει λοιπόν ο αξιότιμος Πρωθυπουργός την Ελληνική Ιθαγένεια και όχι την Υπηκοότητα τους κάνει σαν εμάς!! Αφού περάσει λοιπόν το νομοσχέδιο, η γη η Ελληνική θα τους ανήκει δικαιωματικά καθώς θα είναι Ιθαγενείς!!!

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Υπηκοότητα: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη ενός κράτους με το κράτος αυτό! Ιθαγένεια: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη με το κράτος στο οποίο ανήκει!

 

κράτος στο οποίο ανήκει=πολιτης αυτου του κρατους

 

δεν καταλαβαινω τι δεν καταλαβαινεις....:rolleyes:

 

δεν υπαρχει νομικος ορος 'υπηκοοτητα' γιατι δεν εχουμε βασιλια. η ιθαγενεια ειναι νομικος ορος, δεν εχει σχεση ουτε με τη γη ουτε με το αιμα...

 

αχ...."πατριδα μας:τα παιδικα μας χρονια":rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

FEDERATION OF HELLENIC SOCIETIES OF GREATER NEW YORK, INC.

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΜΕΙΖΟΝΟΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ

STATHAKION CENTER 22-51 29TH St., Astoria, NY 11105

4 Φεβρουαρίου 2010

 

hfohsogny-20100208.jpg

 

Με πρωτοβουλία του Διοικητικού Συμβουλίου και σε συνεργασία με την Επιτροπή Εθνικών Θεμάτων τηςΟμοσπονδίας Ελληνικών Σωματείων Μείζονος Νέας Υόρκης, πραγματοποιήθηκε σήμερα ημέρα Τρίτη της 26 Ιανουαρίου 2010 και ώρα 8:00 μμ στο Σταθάκειο Κέντρο της Ομοσπονδίας ανοικτή πανομογενειακή συγκέντρωση με θέμα τις εθνικές επιπτώσεις του προτεινόμενου από την ελληνική κυβέρνηση νομοσχεδίου το οποίο προβλέπει τη χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας σε εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες. Οι παρευρισκόμενοι άκουσαν και ανέλυσαν προσεκτικά τις απόψεις της ομιλήτριας κ. Αικατερίνης Λιβάνη, καθώς και τις παρεμβάσεις του συντονιστή της εκδήλωσης Δρα. Χαράλαμπου Β. Βασιλειάδη και αφού παρενέβησαν με ερωτήσεις, σχόλια και προτάσεις κατέληξαν στο εξής ψήφισμα.

 

ΨΗΦΙΣΜΑ

 

Οι συμμετέχοντες στην προαναφερόμενη ανοικτή πανομογενειακή συγκέντρωση, όλοι Έλληνες στη καταγωγή που ζούμε στη μητροπολιτική περιοχή της Νέας Υόρκης, άνθρωποι που νοιαζόμαστε για την πατρίδα μας αν και ζούμε μακριά της, άνθρωποι που υπηρετούμε την πατρίδα μας εθελοντικά και με ανιδιοτέλεια και που θυσιαζόμαστε για αυτή όταν κληθούμε, καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα και αιτήματα:

 

1. Σε κάθε ευνομούμενη πολιτεία είναι απαραίτητο να υπάρχει ισορροπία -σε εύρος και συσχετισμούς-μεταξύ των δικαιωμάτων που παρέχει η πολιτεία (και πρέπει να απολαμβάνει κάθε πολίτης) αλλά και των υποχρεώσεων που του επιβάλλει. Σε αντίθετη περίπτωση, οι κοινωνίες οδηγούνται στα άκρα είτε της απολυταρχίας και της σκλαβιάς, είτε της αυθαιρεσίας και της αναρχίας.

 

2. Ζούμε στις ΗΠΑ, την πρώτη χώρα που θεμελιώθηκε πάνω στις δημοκρατικές αρχές και εμπνεύστηκε από τις μεγάλες αξίες της -αρχαίας αλλά και σύγχρονης- Ελλάδος, της πατρίδας μας, και νιώθουμε έντονη την ανάγκη να σεβόμαστε την ανθρώπινη ύπαρξη και να στηρίζουμε τις θεμελιώδεις αρχές του κράτους δικαίου.

 

3. Νιώθουμε, όσο λίγοι τα μεγάλα και σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μετανάστες, νόμιμοι ή μη, μιας και όλοι είμαστε μετανάστες ή γόνοι μεταναστών στις ΗΠΑ και βιώσαμε παρόμοιες καταστάσεις.

 

4. Κρίνουμε απαραίτητο η ελληνική πολιτεία να προστατεύει όλους τους μετανάστες, ακόμη και τους παράνομους, και να εντάσσει στο δυναμικό της όσους από αυτούς αποτελούν ωφέλιμη και δημιουργική συνιστώσα της γενέτειράς μας, παρέχοντας τους το δικαίωμα της νόμιμης εργασίας με όλες τις αμφίδρομες δεσμεύσεις που απαιτεί κάτι τέτοιο.

 

5. Ωστόσο, είμαστε εναντίον της μαζικής και με συνοπτικές διαδικασίες χορήγησης της ελληνικής ιθαγένειας σε εκατοντάδες χιλιάδες νόμιμους και μη μετανάστες στη χώρα μας. Σας διαβεβαιώνουμε ότι θα ήμασταν εξίσου αντίθετοι και με μαζικές απελάσεις ή όποιες άλλες προθέσεις ή πράξεις που θα έπλητταν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και ευημερία σε εθνική κλίμακα.

 

6. Κρίνουμε ότι η μαζική χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας δεν μπορεί να αποτελεί απλά μια διαδικασία της κρατικής μηχανής και μάλιστα μιας μηχανής που δεν φημίζεται ιδιαίτερα για την αποτελεσματικότητα της, που συχνά «εμπνέεται» από κομματικές κατευθύνσεις και που «ταλαιπωρείται» από τακτικές εκλογικές αναμετρήσεις.

 

7. Είναι γνωστό ότι η μαζική χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας δεν μπορεί να προκύψει απλά από την ψήφιση ενός σχετικού νόμου τη στιγμή που γνωρίζουμε ότι τα μέλη της κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας ψηφίζουν κατά βούληση ... των πολιτικών τους αρχηγών απαξιώνοντας έτσι οι ίδιοι τον σπουδαίο και διακριτό ρόλο που τους ανέθεσε το ελληνικό σύνταγμα με την ψήφο των Ελλήνων πολιτών.

 

8. Κρίνουμε ότι η μαζική χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας δεν εμπίπτει στα πλαίσια της προστασίας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Πιστεύουμε ότι ο έλεγχος, η καταγραφή και η έκδοση «πράσινης» κάρτας νομίμου παραμονής σε πρώτη φάση θα συνέβαλε αποτελεσματικά στη προστασία αυτών των ανθρώπων και στη συνέχεια, μέσα από μια μακροπρόθεσμη εθνική μεταναστευτική πολιτική, την ένταξη όσων πληρούν κάποιες ουσιαστικές προϋποθέσεις στην ελληνική πολιτεία.

 

9. Κρίνουμε ότι το ζήτημα της χορήγησης της ελληνικής ιθαγένειας και της κατάρτισης μεταναστευτικής πολιτικής θα πρέπει να αντιμετωπισθεί σαν εθνικό και να ζητηθεί μια ευρύτερη συναίνεση εντός και εκτός του κοινοβουλίου. Διαφαίνεται ότι η φιλοσοφία του προτεινόμενου νομοσχεδίου διίσταται (ίσως και να αντιτίθεται) κατά πολύ του κοινού λαϊκού αισθήματος με κίνδυνο τη δημιουργία ανατρεπτικών και ρατσιστικών δυναμικών αλλά και τάσεων διάσπασης και τριβής μέσα στην ελληνική κοινωνία.

 

10. Η σπουδή της ελληνικής κυβέρνησης να ψηφίσει το εν λόγω νομοσχέδιο με επείγουσα προτεραιότητα, καταμεσής μάλιστα μιας τεράστιας και πρωτόγνωρης οικονομικής κρίσης και χρηματοπιστωτικής απαξίωσης που διέρχεται, κατά γενική ομολογία, η πατρίδα μας, μας δημιουργεί εύλογα πολλά ερωτηματικά, ακόμη και υποψίες. Είναι αλήθεια τόσο επίκαιρο και επείγον τον εν λόγω ζήτημα; Ποιος θα είναι άραγε ο αντίκτυπος στην εθνική και θρησκευτική ταυτότητα και ομοιογένεια των Ελλήνων; Θα διακυβευτούν το εθνικό φρόνημα και η ορθόδοξη πίστη μας; Θα επιφέρει αλλοίωση του εκλογικού σώματος, προς όφελος ενός ή δύο συγκεκριμένων κομμάτων; Σε μια εποχή που οι θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες και η ανεργία καλπάζει, ποιος θα είναι ο αντίκτυπος στα ασφαλιστικά ταμεία και στα κρατικά ταμεία ανεργίας και επιδομάτων; Συμφωνούμε ότι «ο φόβος είναι κακός οδηγός», αλλά δεν φοβόμαστε. Το να επεξηγούμε τα πάντα κάτω από το πρίσμα της ξενοφοβίας είναι υπεκφυγή και όχι αντιμετώπιση. Ο Έλληνας δεν φοβήθηκε θεριά, τώρα θα φοβηθεί; Το να αναφερόμαστε σε ανθρώπους που «η ανέχεια και ο πόλεμος τους στέρησαν την πρώτη τους πατρίδα» αποτελεί απόπειρα παραπλάνησης του κόσμου, θίγοντας τις ευαίσθητες χορδές ανθρωπιάς του Έλληνα, προβάλλοντας μια περιορισμένη μα τραγική κατηγορία των μεταναστών και όχι μια ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη διάσταση του ζητήματος.

 

Δυστυχώς εκτιμούμε ότι η μαζική χορήγηση της ελληνικής ιθαγένειας θα επιδράσει αρνητικά, έως και καταλυτικά, με συνέπειες απρόβλεπτες και ίσως μη -αναστρέψιμες.

 

11. Τελειώνοντας αναρωτιόμαστε γιατί το ελληνικό κράτος, αν ήθελε πραγματικά να «τακτοποιήσει» εκκρεμότητες, δεν φρόντισε με την ίδια σπουδή να ικανοποιήσει το πάγιο αίτημα της ελληνικής διασποράς για χορήγηση δικαιώματος ψήφου στις χώρες που κατοικούν τα μέλη της; Στο κάτω-κάτω εμείς οι απόδημοι Έλληνες (απεξαρτημένοι από ρουσφέτια, πακέτα και επιδοτήσεις) θα ψηφίζουμε με αποκλειστικό γνώμονα το εθνικό συμφέρον και την προοπτική του ελληνικού έθνους. Έτσι δεν πρέπει;

 

12. Κρίνουμε ότι η λαθρομετανάστευση και το προτεινόμενο σχέδιο νόμου είναι ο Δούρειος Ίππος της άλωσης του Ελληνισμού.

 

Για το Διοικητικό Συμβούλιο,

 

Δημήτριος Καλαμαράς Esq,

Πρόεδρος

 

Πέτρος Γαλάτουλας

Γενικός Γραμματέας

 

Link to comment
Share on other sites

ο πανικός

(ναι είναι πανικός όταν ο ένας κάνει διαγωνισμό με τον άλλο για το πόσες περισσότερες πληροφορίες θα μαζέψει που θα αποδεικνύουν τα επιχειρήματά του:evil: - ε μα!:idea::twisted::evil::twisted:)

 

απο τον οποίο διακατέχονται όλοι όσοι προσπαθούν να αναδείξουν τον επερχόμενο κίνδυνο

 

στα μάτια μου δείχνει μόνο ότι αυτή η άλωση,

 

έχει ήδη έρθει προ πολλού και ήδη όλοι την νιώθουμε κάτω απο το πετσί μας.

 

ας κοιτάξουμε πρώτα τα όσα συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα και γιατί συμβαίνουν,

και το είδος του ΞΕΠΕΣΜΟΥ του Ελληνικου πολιτισμού,

 

όπου όλα διακατέχονται απο διαφθορά και αναξιοκρατία και ανικανότητα

 

και μετά ας πανικοβληθούμε με τα υπολοιπα.

 

Αντί να κοιτάμε, το πώς φέρονται οι ΕΛΛΗΝΕΣ

ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

 

κοιτάμε αλλου!

 

μια τέτοια υποκρίσία

 

μπορεί να έρχεται μόνο όταν ήδη βρισκόμαστε ΜΕΣΑ στον κυκεώνα της ίδιας της άλωσης

όχι μόνο άλωσης αλλά ΔΙΑΛΥΣΗΣ

 

 

αυτοί οι αμερικάνοι,

έχουν ΠΟΛΥΥΥΥΥ καιρό να πατήσουν το πόδι τους εδώ όταν μιλάνε για

Ελληνικό Πολιτισμό.

 

 

Ελληνικός Πολιτισμός

έχει ΘΑΨΕΙ τα ίδια του τα παιδιά

 

και αυτό το έχουν κάνει οι ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

 

τα παιδιά σας αυτή τη στιγμή πάνε σε αθλια σχολεία με καθηγητές και δασκάλους οι οποίοι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν φρόντισε να διαδίδουν τον περήφανο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, τους αφησε χωρις βοήθεια χωρίς εργαλεία

 

τα παιδιά σας αυτή τη στιγμή πάνε σε αθλιους παιδικούς σταθμούς φύλαξης και ζούγκλας, μια ΕΛΛΗΝΙΔΑ δασκάλα θα τα στοιβάξει και θα τους φερθεί με απαξίωση θα πιεί το καφέ της και θα βαλει dvd. (ενώ στο εξωτερικό τα έχουν τα παιδιά σαν οτιδήποτε πολυτιμότερο σε παιδικούς σταθμούς). Ένας ΕΛΛΗΝΑΣ υπεύθυνος υπουργείου θεώρησε ότι δεν χρειάζονται δασκάλες όσες γίνεται κανονκά στο εξωτερικό γιατί τα Ελληνάκια για κάποιο λόγο δεν χρειάζεται να έχουν δική τους δασκάλα, ειναι μια χαρά απλώς με το να τα φυλάει κάποια ανά 30 μαζί!!

Ούτε χρειάζεται τα παιδάκια προσχολικής να εχουν συνέχεια μια δασκάλα. μπορουν να αλλαζουν. Α και στο δημοτικό, ? οι εκπαιδευτικοί ? δεν χρειάζεται εκπαίδευση, μπορουν απευθείας μετα το πτυχιο να πανε να διδαξουν, σιγά, δυσκολο είναι? Γιατί να ελεγθούν? Κακοποίηση, - ε δε βαριέσαι. Ψυχολόγοι στα σχολεία? μπα τα Ελληνάκια είναι σκληροτράχηλα.

 

και αυτό το έκαναν ΕΛΛΗΝΕΣ κάποιοι ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ

 

και μόνο ΕΛΛΗΝΕΣ και μην τολμήσει και ερθει κανενας και γραψει οτι είναι βαλτα αυτά απο το εξωτερικό και τέτοια,... ας πάει να μιλήσει με κανέναν αρμόδιο σε υπουργεία κανοντας απλές ερωτήσεις....

 

και ήρθαν οι Ελληνες ομογενείς

να μας πουν τι έχει ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΣΗΜΕΡΑ?

 

 

και όλοι όσοι έχουν πάθει πανικό με την ιθαγένεια και την υπηκοότητα

όσο ασχολήθηκαν με αυτό το θέμα, παρακαλώ, να ασχοληθούμε με άλλο θέμα,

με άλλα θέματα τα οποιά ΚΑΙΝΕ οικογένειες,

και πράγματα τα οποία οι ΕΛΛΗΝΕΣ πολιτικοί εδώ και 40 χρόνια (για τόσα έχω διαβάσει μόνο φαντασου να διαβάσω και για παλιότερα) κάνουν σε αυτή τη χώρα

και είναι ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΛΟΙ για την κατάντια και την αδικία που υπάρχει αυτή τη στιγμή εδω,

 

όπως

του ότι κανείς δεν ασχολήθηκε με την αναπτυξη

με την παιδεία

με την υγεία

κανένας δεν νοιάστηκε !

στο υπουργείο μια γραματέας μου είπε οτι οι ειδικές ανάγκες είναι κάτι καινούριο!

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΜΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ οτι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ τυφλά αμβλυωες ή κωφά παιδάκια?

 

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ που ΗΔΗ ΖΟΥΝ ΕΔΩ σε συνθήκες εξαθλίωσης είναι το πρόβλημα?

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

κοιταχτείτε μεταξύ σας,

ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ο κίνδυνος του ωραίου ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ!

 

τα ήθη και τις αξίες που προ πολλού οι περισσότεροι έχουν ξεχάσει ή έχουν συμβιβαστεί με την απουσία τους, τα θυμήθηκαν τώρα με την ιθαγένεια και υπηκοότητα.

ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΑΣ οφείλεται σε κάτι άλλο

και όχι στους καημένους τους λαθρομετανάστες

 

ο πανικός σας προκύπτει,

απο την ίδια την συνειδητοποίηση

 

ΟΤΙ Η ΑΛΩΣΗ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ και δεν εχει σχεση με τους λαθρομετανάστες

αλλά με την ιδια την ΕΛΛΗΝΙΚΗ κοινωνία ,

που έχει προκαλέσει συνθήκες αυτοπαρηγοριάς του ότι

ναι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε τον Ελληνισμό μας για αυτό αντέχουμε υποφέρουμε

και για αυτό ξεπερνάμε τα πάντα που είναι τόσο ΧΑΛΙΑ!

 

ορίστε που είναι η κατάσταση σήμερα,

άνθρωποι σε λίγο καιρό θα πεινάνε,

και για αυτό το πράγμα δε θα φταίνε οι μετανάστες,

 

αλλά όσοι τα τελευταία χρόνια έπερναν αποφάσεις,

εναντια στην ενδοχώρια ανάπτυξη, ενάντια στην κοινή λογική του πως λειτουργεί μια οικονομία,

ΑΓΝΩΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ σκέφτηκαν ΜΟΝΟ την ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ !

και αυτή τη στιγμή πάλι το ίδιο συμβαίνει, και ΔΕΝ βλέπω ΚΑΝΕΝΑΝ να έχει κάτσει να ασχοληθεί με την οικονομία αυτής της χώρας

 

την οποία ΚΑΠΟΙΟΙ έχουν φτάσει με τις ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ τους σε αυτό το σημείο

ναι δεν είναι ΤΥΧΗ η οποία οδηγεί αυτή τη στιγμή τις επιχειρήσεις σε πτώχευση και ανθρώπους να κλαίνε τη μοιρα τους,

είναι οι ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ οι οποίοι ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

και ευθύνονται για ΚΑΘΕ ΑΝΕΡΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

δεν φταίνε οι μετανάστες που δουλευουν στα χωράφια και στις οικοδομές για την όποια ανεργία.

 

είναι άτοπη η οποιαδήποτε τέτοια συσχέτιση.

 

ΌΛΟΙ όσοι έχετε αναφερει μελλοντικά καταστροφικά σενάρια ας πείτε πρώτα πως αναλυετε την κατάντια της Ελλάδας σήμερα, (και οικονομολογικά)

και το πού βρίσκεται η αξιοπρέπεια,

η ηθική, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

όταν ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΙΖΑ! ΑΧΑΧΑΧ!!! ΤΙ ΛΕΤΕ ? ξέρετε τι λέτε?

 

ΝΤΡΟΠΗ, σε όποιον έχει ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ και τον φόβο και τον πανικό που αυτή η κατάσταση επιφέρει,

σε άτομα τα οποία γεννήθηκαν μεσα στην εξαθλίωση και έρχονται με το τσουβάλι γιατι αλλού τα περιμένει θάνατος και ασιτία...

ειτε είναι νόμιμος είτε παράνομος!

 

Ενώ εμείς με όλο το ΕΛΛΗΝΙΚΟ υποβαθρο, καταφέραμε (ολοι μαζι φυσικά γιατι όλοι στο χορό χορευουν ε? )

καταφέραμε να ΔΥΑΛΥΣΟΥΜΕ ή να αφήσουμε να διαλυθεί

αυτό που θα μπορούσε και θα έπρεπε να υπάρχει.

 

ΝΤΡΟΠΗ!

ΝΤΡΟΠΗ στους Ελληνες ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ που εκφέρουν άποψη για το γίγνεσθαι της ελλάδας και τον Ελληνικό Πολιτισμό

απο το ωραίο τους καναπεδάκι στο λοφτ τους στο ΜΑΝΧΑΤΑΝ (ή στην Αστόρια ή αλλού)!

έχουν ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ να πατήσουν το πόδι τους στην ΕΛΛΑΔΑ

(και εχω και φίλο ΕλληνοΑμερικάνο που πραγματικα΄τα ίδια θα του έλεγα αν ελεγε οτι συμφωνεί)

 

είμαι εξοργισμένη που όλοι όσοι έχουν γράψει σε αυτο και σε άλλα τοπικ είτε ηθελημένα είτε επειδή πονάει να τα παραδεχτούμε αυτά,

τα αγνοούν,

και βλέπουν το σημερινό προβλημα της Ελλάδας στον φόβο για την ιθαγένεια ή υπηκοότητα ανθρώπων που ζουν εδώ.

 

είναι η απόλυτη παράνοια, και πραγματικά παρακαλώ όσους δεν εχουν ασχοληθεί με τα οικονομικά θέματα, να ρωτήσουν οικονομολόγους, να δουν, σε τι κατάσταση βρίσκεται αυτή τη στιγμή η Ελλάδα και να γράψουν , να συζητήσουμε σε κάποιο τόπικ,

 

το πραγματικό πρόβλημα της ελλαδας αυτή τη στιγμή

 

και όχι τι χαρτί θα πάρει όποιος μετανάστης ή για τα εφιαλτικά σενάρια για το αν θα γίνουμε μωαμεθανοί σε 500 χρόνια

 

ας μου επιτραπεί λοιπον και μένα ένα τεράστιο

 

ΕΛΕΟΣ !

 

και ντροπή

 

που ψάχνουμε να βρούμε το φταίξιμο για τα προβλήματα του τόπου ΑΛΛΟΥ

και όχι στους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ και στο γεγονός ότι Η ΙΔΙΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ,

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ (ο οποίος τι ειρωνία, λένε ότι βρίσκεται υπο την άλωσή του χαριν των μεταναστών!!!)

ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ.

 

ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΛΕΦΤΑ, λεφτά, βίλες, μίζες, φακελάκια, διορισμούς

και έφταιξε το χαρτί του μετανάστη.....

 

αντι να ψαχνουμε λυση, ψαχνουμε φταίχτες.....!!! και μαλιστα λανθασμένους?

 

ΑΥΤΟ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ?

να ντρέπομαι και να σκίσω το διαβατήριό μου.

 

Να γίνω παράνομη!

Όχι τιποτε άλλο - μήπως να επιστρέψω όταν η δίωξη ηλεκτρονικου εγκλήματος

όταν αποφασίσει ότι θα επιτρέψει και την ελευθερία του λόγου,

(στην ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)

ή άλλες ελευθερίες,

 

και ΟΤΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΕΔΩ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΠΕΡΙΦΗΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

και πως ενεργούν οι έχοντες την Ελληνική εξουσία, να έρθουν να ξαναβγάλουν ανακοίνωση...μήπως και τους πάρει κανείς στα σοβαρά...

 

Αν κλάψουν για τη μάνα η οποία ζητά το αυτονόητο για το παιδί της,

ή τον φοιτητή που ζητά τη γνώση οχι την παπαγαλια, ή τον εργαζόμενο που ζητα ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς, ή τις επιχειρήσεις που βρίσκουν ενάντιά τους ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,

για τον ανθρωπο που θελει να προσφέρει και δεν τον αφήνουν,

για τον ανθρωπο που θελει να κανει το σωστό αλλά του λένε ότι δεν εχει νόημα,

για το άνθρωπο που κάνει το σωστό αλλά όλοι τον πολεμούν,

για τον άνθρωπο που απελπίζεται και αναγκάζεται να τα παρατάει και να τα δέχεται!

για την κατάπτωση των ηθικών αξιων!

 

αλλά ναι

οι μετανάστες ειναι αυτοί που θα προκαλέσουν ΑΛΩΣΗ!!!!!!!

 

ΜΑΚΑΡΙ να έρθουν να ΑΛΕΣΟΥΝ (χα :-) αστείευομαι ειρωνικά ) αυτό που υπάρχει τώρα,

ΜΑΚΑΡΙ να έρθουν ΟΛΟΙ οι μετανάστες του κόσμου

(προς θεού όχι μωαμεθανοί είπαμε δε θελω και να με λιθοβολήσουν :? ειρωνία είναι αυτό)

Η απόλυτη παράνοια, σε ένα thread.... ναι είναι δυνατον! :confused:

 

ποιός ξέρει απο οικονομικά....?

αυτό δεν ισχύει: ?

η αυξηση πληθυσμού σημαίνει αυξηση δυνατότητας παραγωγής και εργατικού δυναμικού και η αύξηση εσωτερικής παραγωγής για εξαγωγή προιόντων είναι ο μόνος τρόπος ανάπτυξής της εσωτερικής αγοράς και δημιουργίας καλύτερων συνθηκών.

σε δέκα είκοσι χρόνια θα λέτε τι καλά που είναι οι αλλοδαποί στα εργοστάσια και στα χωράφια γιατί έτσι κινείται η αγορά...:?:?

... επίσης αυτη τη στιγμή δε πρέπει να αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ που να προέρχεται απο το εξωτερικό και να αγοράζουμε ΜΟΝΟ ελληνικά προιόντα τα οποία κάποιος πρέπει να δεχτεί να τα παράγει φτηνά, έτσι ώστε τα χρήματα να παραμένουν στην Ελλάδα και να ενισχύεται η ανάπτυξη με κάθε τρόπο?

ΠΟΙΟΣ θα είναι αραγε αυτός?...

 

μήπως ,... λέω μήπως,,... να συζητάγαμε για το πως θα βγεί η χώρα απο την δύσκολη κατάσταση συμφωνα με την ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ κατάσταση η οποία είναι δραματική?

μήπως .... να λέγαμε για το πώς οι αντρες κ γυναίκες μπορουν να μοιράσουν την γνώση τους, για την παραγωγή προιόντων σε αυτό το σίγουρα φτηνό εργατικό δυναμικό που περιμένει να βρεί δουλειά για ένα κομμάτι ψωμί... ?

 

αυτή τη στιγμή προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου η συζήτηση για το πως και αν κινδυνευει ο Ελληνισμος απο κάτι που είναι να γίνει μελλοντικά.

 

κοιτάξτε λίγο στο τώρα.... είναι ευκολο και σκανθαλοθηρικό να μπουν όλοι σε πανικό για το τι χαρτι και πως και ποτε θα το παρει ενας μεταναστης, πολύ πιο εύκολο να ανησυχουν όλοι για αυτό,

παρά να ήξεραν ή να αναλογιστούν,

το πραγματικό έλεος της χώρας αυτή τη στιγμή.

 

ΜΗΠΩΣ δεν θάπρεπε να υπάρχει πολύ μεγαλύτερη οργή για όλα αυτά που αναφέρω, προς τους υπευθύνους, πολύ περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο θέμα,

 

παρά να εκτονώνεται η οργή αυτή σε κάτι ... εύκολο ?

ναι είναι εύκολο να βρίσκουμε έναν αποδιοπομπαίο τράγο και να προβάλλουμε εκεί όλα τα προβληματα τους φόβους τις ανησυχίες μας.

μήπως έχουν πέσει όλοι σε μια τεράστια παγίδα? ... λες και δεν ξέρετε όλοι την κατάντια?

γιατί το κάνετε αυτό? δεν τα έχετε ήδη οι περισσότεροι δεί κατάματα?

κατάφατσα? τις "μουτζες"? πως λέτε αυτά τα πράγματα?

ΖΩ σε άλλη χώρα? Ζείτε εσείς σε άλλη χώρα που δεν ξέρω εγώ ?

 

 

παρατηρήστε ότι δεν αναφέρομαι καν στο ζήτημα ιθαγένειας υπηκοότητας μέχρι εδώ

 

σε αυτό το θέμα θα πώ για μένα ότι δεν μπορεί να υπάρξει χαρτί ιθαγένειας, ο όρος ιθαγένεια θα πρέπει να μην χρησιμοποιείται καν,

Πιστεύω στην λέξη καταγωγή.

είμαι υπέρ στο να έχει το δικαίωμα κάποιος να ζητήσει απο αγάπη για την χώρα που τον φιλοξενεί να πάρει την υπηκοότητά της και απο όρεξη να ασπαστεί ότιδήποτε ελληνικό (ΧΑ! ποιο κομμάτι θα δεί άραγε για να ασπαστεί πείτε μου!)

 

Πιστεύω ότι δε θα πρεπει να είναι απαραίτητη η ελληνοποίηση του, για να έχει όλα τα δικαιώματα.

Αυτό θα σήμαινε ακριβώς ότι είμαστε ρατσιστές, ότι δηλαδή δεχόμαστε ως ίσους μόνο όσους ασπάζονται ακριβώς αυτά που είμαστε εμείς.

Δηλαδή άνθρωποι άλλων υπηκοοτήτων δεν είναι ίσοι, μέχρι να ασπαστούν τον "Ελληνισμό" - μόνο τότε δεν κινδυνεύουμε απο αυτούς?

 

οπότε είμαι αντίθετη στο να χρειαστεί να απαρνηθούν την πίστη τους για να υπάρχουν εδω στην χώρα μας, η να γίνουν χριστιανοί,

θεωρώ ότι η υπηκοότητα ή ιθαγένεια δεν θαπρεπε να παιζει ρόλο στο αν καποιος επιτρέπεται η όχι να εργαστεί κτλ.

 

δυστυχώς όμως τα κράτη λειτουργούν με βάση κάποια κριτήρια πολύ ανελαστικά -

 

και απο το να συνεχιστούν οι συνθήκες εξαθλίωσης θα προτιμούσα να πάρουν το οποιοδήποτε χαρτί και ας τους κάνουν Ελληνες έτσι ώστε τουλάχιστον να ζησουν σαν άνθρωποι και να αρχίσουν να λειτουργούν σαν μέρος αυτής της κοινωνίας με υπευθυνότητες κλπ. αφου το κράτος δε μπορεί να τους παρέχει βασικά δικαιώματα με τον άλλο τρόπο.

 

Πραγματικά, όποιος έχει την πραγματική οικονομολογική εικόνα της Ελλάδας, το θέμα των μεταναστών ειναι ΤΡΙΧΕΣ και όχι μονο αυτό αλλά θα μπορουσε να αποτελέσει και λύση με σωστούς χειρισμούς.

(για όλα υπάρχει πάντα λύση!) ....

 

για τα άλλα πράγματα είναι που δεν υπαρχει λυση στον ορίζοντα !!!??????? [μηδεν προοπτικη ανάκαμπψης!]

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Μ. Στυλιανάκη....

Θέτω ένα ερώτημα...αν έρθουν μετανάστες από την Αιτή..πώς θα τους φερθούμε; Μήπως επειδή πέρασαν όλα αυτά τα δεινά...θα τους αγκαλιάσουμε; Μήπως είμαστε τελικά από αυτούς που θέλουν να βλέπουν τον άλλον και να τον λυπούνται..για να του προσφέρουν "άσυλο"; Δηλαδή, αν -κούφια η ώρα- ένας παρόμοιος σεισμος με αυτόν της Αιτής χτυπήσει την Αλβανία...με χιλιάδες θύματα...και έρθουν άλλοι τόσοι Αλβανοί στη χώρα μας...θα τους υποδεχτούμε με ανοιχτές αγκάλες..θα λέμε "αχ...οι κακόμοιροι..τι τους βρήκε..." γιατί έτσι θα ικανοποιήσουμε το "φιλανθρωπικό" εγώ μας; Δεν ξέρω..νομιζω πως ζω σε "τρελούς" καιρούς...Βλέπω τον κόσμο γύρω μου να έχει αγριέψει..να θεωρεί εαυτόν του Αρεια Φυλη...και πραγματικά τρομάζω...σε ποια κοινωνία θα μεγαλώσει το παιδί μου; Τι θα γίνει αν αύριο μεθαύριο θελήσει να κάνει οικογένεια με μια κοπέλα από την Αλβανία, επειδή την αγάπησε; Ποιος/ποιοι θα είναι αυτοί που θα αποφασίσουν να περιθωριοποιήσουν το παιδί μου για αυτή του την επιλογή; Μην λέμε λοιπον μεγάλα λόγια, μεγάλες κουβέντες..ποτισμένες με τόσο...ας πούμε...πατριωτισμό....γιατί την πατρίδα την κάνουν οι άνθρωποι που ζουν σε αυτήν...και τελευταία..εχω αρχίσει να ντρέπομαι για αυτή την πατρίδα...Αλήθεια...τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας;

Δεν μπορώ να σκεφτώ σε λιγα χρόνια που θα κάνει ο μικρός πχ πάρτυ γενεθλίων...να του λέω..."Ααααα..το Αλβανάκι..δεν θα έρθει" ως άλλη Δέσπω Διαμαντίδου που αντιδρά για το φτωχόπαιδο Βασιλάκη Καίλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Λοιπόν σήμερα θα γράψω τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις στο φόρουμ όχι γιατί θέλω αλλά γιατί από σήμερα θα ανήκω και εγώ στους απολυμένους της Ελλάδας λόγω χρεοκοπίας της επιχείρησης που δουλεύω και ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ - ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (που πέρνουν τις δουλειές μας... ειρωνικά το λέω, αυτό για μένα τουλάχιστον είναι ανηπόστατο δεν θα μπορούσε να μου πάρει τη δουλειά μου κάποιος μετανάστης εύκολα). Ο υπολογιστής στο σπίτι χαλασμένος, χρήματα ως απολυμένη φυσικά δεν υπάρχουν, δουλειές στον ορίζοντα άστα να πάνε, οπότε μάλλον θα αργήσω να ξαναμπώ εκτός αν πάω σε κανένα ιντερνετ καφέ καμιά μέρα έτσι για να σας θυμηθώ.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ, ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ ΝΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ.

Και όχι δεν φταίνε οι μετανάστες ή οι λαθρομετανάστες για αυτό το χάλι μας, φταίνε αυτοί που χροοοοοοονια τώρα τα τρώνε και τα ρημάζουν όλα και πάνω από όλους φταίμε εμείς οι ίδιοι ΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που τόσα χρόνια τους επιτρέπουμε να το κάνουν. Και αυτοί όλοι - και εμείς όλοι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι λαθρο - μετανάστες.

΄

Αυτά από μένα σήμερα και ίσως για αρκετό καιρό ακόμα.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ σε λιγα χρόνια που θα κάνει ο μικρός πχ πάρτυ γενεθλίων...να του λέω..."Ααααα..το Αλβανάκι..δεν θα έρθει" ως άλλη Δέσπω Διαμαντίδου που αντιδρά για το φτωχόπαιδο Βασιλάκη Καίλα...

:shock::shock:

συγνώμι λίγο αλλά βρε candy μου αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες ????????

υπάρχει τέτοια περίπτωση από ανθρώπους έστω αν υποστηρίζουν ότι πρέπει να δοθεί ιθαγένεια με όρους ??????

 

 

εγώ πιστεύω ότι αυτά που γράφει η Μαρία με λίγα λόγια δηλ. ότι η Ελλάδα έχει πολλά προβλήματα άλυτα, κάνει να υπάρχουν δύο απόψεις.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Λοιπόν σήμερα θα γράψω τις τελευταίες μου δημοσιεύσεις στο φόρουμ όχι γιατί θέλω αλλά γιατί από σήμερα θα ανήκω και εγώ στους απολυμένους της Ελλάδας λόγω χρεοκοπίας της επιχείρησης που δουλεύω και ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ - ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (που πέρνουν τις δουλειές μας... ειρωνικά το λέω, αυτό για μένα τουλάχιστον είναι ανηπόστατο δεν θα μπορούσε να μου πάρει τη δουλειά μου κάποιος μετανάστης εύκολα). Ο υπολογιστής στο σπίτι χαλασμένος, χρήματα ως απολυμένη φυσικά δεν υπάρχουν, δουλειές στον ορίζοντα άστα να πάνε, οπότε μάλλον θα αργήσω να ξαναμπώ εκτός αν πάω σε κανένα ιντερνετ καφέ καμιά μέρα έτσι για να σας θυμηθώ.

 

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ, ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ, ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΑ ΝΙΩΘΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ. ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ.

Και όχι δεν φταίνε οι μετανάστες ή οι λαθρομετανάστες για αυτό το χάλι μας, φταίνε αυτοί που χροοοοοοονια τώρα τα τρώνε και τα ρημάζουν όλα και πάνω από όλους φταίμε εμείς οι ίδιοι ΝΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που τόσα χρόνια τους επιτρέπουμε να το κάνουν. Και αυτοί όλοι - και εμείς όλοι είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι λαθρο - μετανάστες.

΄

Αυτά από μένα σήμερα και ίσως για αρκετό καιρό ακόμα.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη στη ζωή σου και καλή δύναμη! Να είσαι γερή και να βρεις σύντομα καινούργια δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock:

συγνώμι λίγο αλλά βρε candy μου αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες ????????

υπάρχει τέτοια περίπτωση από ανθρώπους έστω αν υποστηρίζουν ότι πρέπει να δοθεί ιθαγένεια με όρους ??????

 

 

εγώ πιστεύω ότι αυτά που γράφει η Μαρία με λίγα λόγια δηλ. ότι η Ελλάδα έχει πολλά προβλήματα άλυτα, κάνει να υπάρχουν δύο απόψεις.....

 

Το είπα για να τονίσω γενικά τις "ακρότητες" των ημερών που ζούμε... Ήθελα με αυτή την εικόνα να υπογραμμίσω πόσο κοντά μπορεί να είναι κάποιοι εξ' ημών/ υμών...σε παρόμοιες συμπεριφορές...Γιατί, μήπως βρε Dalia μου..ειλικρινά..το θεωρείς απίθανο να το κάνει κάποιος γονέας αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...