Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνική Ιθαγένεια και ψήφος στους αλλοδαπούς.


Recommended Posts

Υπέρ της χορήγησης ιθαγένειας στα παιδιά μεταναστών, που γεννήθηκαν και φοίτησαν στην Ελλάδα, τάχθηκε με παρέμβασή του στην «Καθημερινή» ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος. Είναι η πρώτη φορά, που Ιεράρχης τάσσεται υπέρ της χορήγησης ιθαγένειας σε παιδιά μεταναστών.

Όπως σημειώνει «δεν υπάρχουν πλέον κάστες και κλειστές κοινωνίες στον χώρο που ζούμε» και χαρακτηρίζει απηρχαιωμένες τις απόψεις εκείνων που υποστηρίζουν ότι οι μετανάστες δεν έχουν θέση στην ελληνική κοινωνία και υπενθυμίζει πως, αν επικρατούσε αυτή η αντίληψη μεταπολεμικά, όταν χιλιάδες Έλληνες αναζητούσαν καλύτερη τύχη στην Αμερική και στην Γερμανία, "σήμερα δεν θα υπήρχε ο ελληνισμός της διασποράς που ξέρουμε όλοι τον θετικό και ουσιαστικό ρόλο που παίζει στην ανάπτυξη και στην ευημερία του τόπου μας".

Απαντώντας σε εκείνους τους Ιεράρχες που ανησυχούν ότι κινδυνεύει να χαθεί η "καθαρότητα" της Ελλάδας και του Ελληνισμού σημειώνει: "Ο Ελληνισμός ποτέ δεν σκέφτηκε με κριτήρια αρίας φυλής να διαφυλάξει την φερεγγυότητα του ελληνικού πολιτισμού. Ο ελληνικός πολιτισμός έχει άλλα κριτήρια και άλλες αρχές, την ελευθερία του ανθρώπου και τον σεβασμό στην αξιοπρέπεια του ανθρωπίνου προσώπου, μέσα από τις οποίες αναδεικνύεται διαχρονικά".

 

 

πηγή tvxs

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανερχομαι λοιπον στο θεμα ξετυλιγοντας το μπαχαλο του μυαλουμου στο θεμα.

 

Χθες εβλεπα στην Χατζηνικολαου το θεμα.

Ειδα λοιπον μια μαμα απο την Αλβανια που μιλουσε απταιστα Ελληνικα και βιωσε τον ρατσισμο σαν παιδι μονο και μονο για το τι εγραφε το πιστοποιητικο της .Παιδια ειχα μεινει λεμε το κοριτσακι καθοταν σε μια γωνια και δεν το παιζαν επειδη ηταν απο την Αλβανια. Καλα παιδια πραγματα τι στο καλο.Αντε οι μεγαλοι ειμαστε ανεγκεφαλοι αλλα στα παιδια δεν ειναι δυνατον να γινονται τετοιες πλυσεις εγκεφαλου. Τσπαη κοπελα εχει φτιαξει την οικογενεια της εδω (εγω θα ειχα σηκωθει και θα ειχα φυγει με τετοια συμπεριφορα :roll:) και θελει το παιδι της να μην βιωσει τα ιδια. Λογικο.

 

Απο την αλλη ειδα ενα παιδακι (πως να το θεσω να μην παρεξηγηθω - γιατι οπως ειπαμε ξετυλιγω το κουβαρι μου οποτε τα λεω οπως ακριβως τα σκεφτομαι :oops: ) ... τσπα απο την Κενυα , το οποιο ισχυριζοταν οτι ο ρατσισμος που υφισταται οφειλετε στο πιστοποιητικο. Και σκεφτομαι και εγω η ξανθια και προβληματιζομαι. Δλδ περιμενουν πιστοποιητικο οι γυρω του για να καταλαβουν οτι δεν ειναι Ελληνας υπηκοος? :oops::oops: Ταπαιδια απο την Κενυα που μιλησαν στο θεμα σημειωτεον ηταν ΑΨΟΓΑ. Δλδ πως μπορεις να αρνηθεις την συναναστροφη με ενα τετοιο ατομο λογω χρωμματος δερματος. Θα ημουν περηφανη τα παιδια μου να αποκτησουν τοσο καλλιεργημενους φιλους.

 

Με ολα τα παραπανω δεδομενα λοιπον ερχομαι στο εξης συμπερασμα. Ενα πιστοποιητικο γεννησης θα αλλαξει την νοοτροπια ενος λαου? Αν ειναι ετσι αργησαμε πολυ να το αποφασισουμε αλλα πολυ φοβαμαι πως δεν ειναι ετσι. Και αντε θα προστατευσεις το παιδι της 1ης περιπτωσης, της 2ης ? Τι καλο του προσφερεις?

Μηπως δειχνοντας και προβαλοντας παιδια σαν αυτο της 2ης περιπτωσης (της 1ης λεμε σωθηκαν με το πιστοποιητικο ) ειναι οτι καλυτερο μπορεις να τους προσφερεις? Μηπως πρεπει καποιος να κανει κατι και γι αυτα?

 

Και παω λοιπον μπουρδουκλωμενη στην δουλεια . Και βλεπω την Α (αξιολατρευτη κοπελα απο Αλβανια με 2 παιδακια - ενα μικρο και ενα κοντα στην ενηληκιωση - ολη η οικογενεια ζει εδω πανω απο 17 χρονια)

Και την ρωταω λοιπον:

-Πως νοιωθεις γι αυτο το θεμα με την ιθαγενεια? Θελεις να κανεις τα χαρτια σου?

-Οχι. μου απανταει. Ειμαι απο Αλβανια, εκει ειναι οι ριζες μου. Εκει θελω να γυρισω οταν θα γερασω. Δεν μπορω να αρνηθω την πατριδα μου.

- Και τα παιδια? Ρωταω με περιεργεια.

- Η κορη μου, μου απανταει εχει γεννηθει , εχει μεγαλωσει εδω και δεν ξερει αλλη πατριδα. Δεν θελει καν να ερχετε στην Αλβανια και θελει να ζησει για παντα εδω. Εδω εκανες τους φιλους της, εδω εμαθε. Ακομα και στις διακοπες ακομα σηκωτη την παιρνω για λιγες μερες που μεγαλωνοντας ουτε αυτες την καταφερνω. Αν θελησει να το κανει θα το κανει αλλα οχι οσο μπορω εγω. Μολις ενηλικιωθει ας κανει οτι θελει.

 

Και ξαναμπλεκομαι.....

Η Α σκεφτεται ακριβως οπως εγω. Θα με ενοχλουσε να παω οπως εχω πει παραπανω σε μια ξενη χωρα , να γεννησω εκει τα παιδια μου και να τους αλλαξουν πατριδα.

 

Ειμαι ενας ανθρωπος που εχω θεμα με τις ριζες μου .

Ειχα τα χαρτια μου ακομα στην Ναξο μεχρι που εγινα μητερα και τοτε με υποχρεωσαν να τα μεταφερω στου συζυγου για να ανοιχτει οικογενειακη μεριδα και ενοιωσα οτι εχασα ενα κοματι μου.

Με ενοχλησε που με υποχρεωσαν να το κανω μονο και μονο επειδη εκανα οικογενεια. Ακομα και αν δεν αλλαξα χωρα τα παιδια μου δεν εχουν πια καμια επισημη σχεση με τις δικες μου ριζες. Μα ειμαι η μανα τους. Παρολο που οι γονεις μου ηρθαν στην Αθηνα απο τα 18 εγω το κρατουσα στο χαρτι μου. Και μου αρεσε που δεν ημουν "Αθηναια" αλλα ειχα ριζες. Ακουγονται χαζα ισως αυτα αλλα ετσι νοιωθω.

 

Ισως η ιστορια αυτης της χωρας ειναι αυτο που ακομα μας ενωνει. Ισως την κραταω πολυ ψηλα γιατι η ιστορια ειναι το μονο που μας χαριζει την ελαχιστη αξιοπρεπεια που εχουμε πια σαν λαος.

Ισως οι ριζες μας ειναι οτι μας απεμεινε για να ονειρευομαστε.

Το ιδιο λογικα ισχυει και στους αλλους λαους. Ολοι μεγαλωσαμε με την δικη μας ιστορια. Της δικης μας μοναδικης πατριδας εστω και αν ειναι αλλη για τον καθενα.

Πως μπορουμε να το κανουμε σε αυτους τους ανθρωπους?

 

 

Γιατι? Γιατι για να δεχτουμε εναν αλλο ανθρωπο σαν συνανθρωπο πρεπει να αρνηθει την πατριδα του? Τι δικαιο υπαρχει σε αυτο?:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με άρνησης του συνανθρώπου.

Προσωπικά ναι έχω πρόβλημα με τον λαθρομετανάστη που θα πρέπει να του πληρώσω εγώ την τροφή την περίθαλψη κτλ.

Για να δούμε από που έρχονται οι λαθρομετανάστες: Από χώρες με απολυταρχικά καθεστώτα που καταπατούν τις προσωπικές ελευθερίες. Δηλαδή χούντα. Τι έκαναν οι Έλληνες στη χούντα; Επανάσταση. Τι κάνουν οι λαθρομετανάστες; Απλα φεύγουν από τη χώρα τους. Δεν δέχομαι ώς δικαιολογία τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης και τα απολυταρχικά καθεστώτα.Να κάτσουν και να παλέψουν για να γίνει καλύτερη η πατρίδα τους όπως κάναμε εμείς πολλές φορές στο παρελθόν.

 

Οι νόμιμοι μετανάστες αν θέλουν θα πρέπει να μπορούν να γίνουν έλληνες υπήκοοι, φυσικά δεν μπορεί κανείς να τους το επιβάλλει.

Σαφώς και το χρώμα δεν έχει καμία σημασία. Έχει όμως σημασία το να σέβεσαι το κράτος το οποίο σε φιλοξενεί. Δυστυχώς πάρα πολλοί μετανάστες (κυρίως λαθρομετανάστες) δεν σέβονται το κράτος μας

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

 

Καλησπέρα Πελαγία

 

Να σε ρωτήσω πρώτα κάτι κι εγώ?

Οι γονείς σου ήρθαν ως νόμιμοι μετανάστες?

Αν είσαι παντρεμένη με Ελληνα,νομίζω πως μετά από κάποια χρόνια μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για να πάρεις Ελληνική υπηκοότητα,εαν το θέλεις.:-)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γονεις μου ηρθαν μονιμα εδω πρωτα ο μπαμπας μου και μετα οταν αποκτησε χαρτια μας εφερε και μας εδω . Δεν ειμαι παντρεμενη απλα σηζουμε και δεν εχουμε κατι τετοια στα αμεσα σχεδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

 

Μα δε νομιζω οτι μιλησε κανεις για παιδια που έχουν εστω εναν γονιο έλληνα. Επίσης θεωρω οτι είναι αυτονοητο να πάρεις την ελληνικη υπηκοοτητα και να ψηφιζεις γιατι προφανος θα το κανεις με συνειδηση τετοια που θα είναι για το καλο της οικογενειας σου. Και σιγουρα το παιδι σου θα πρεπει να έχει ελληνικη ιθαγενεια. Το να πάρει ενα παιδι αλλοδαπων επειδη ετσι αποφασισαν χωρις να προσκαλεστουν να έρθουν στην ελλάδα να κάνουν παιδια και να εχουν ιθαγένεια ελληνικη αυτο το θεωρω μεγα λαθος. Νομιζω οτι σε καλυπτει το να παρεις την ελληνικη υπηκοοτητα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

 

Και κατι άλλο δηλαδη πρέπει να πάρεις την ιθαγενεια για να ζησεις ελευθερα στην ελλάδα? Τοσα χρονια πως ζείς? Χωρις ελευθερια? Αν λοιπον είχα πάει σε μια χωρα που καταπιεζόμουν απλώς θα εφευγα. Και δε καταλαβαίνω γιατι αναφερεις την περιπτωση σου. Οσοι μιλησαμε εδώ είπαμε οτι ναι να δωθει η υπηκοοτητα στους νομιμους και για τους μη μονιμους να βρεθει μια λύση οπως η ποσοστοση. Δε νομιζω οτι ανοικεις σε αυτη τη κατηγορια για να λες για ελευθερια. Ουτε κανεις θα ζητησει το ποιστοποιητικο σου για να δει την ιθαγενεια σου ετσι ωστε να ζεις στην ελλαδα ελευθερη. Και θα πω κατι λιγο σκληρο. Οπου δε μας αρεσει απλως φευγουμε.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο δηλαδη πρέπει να πάρεις την ιθαγενεια για να ζησεις ελευθερα στην ελλάδα? Τοσα χρονια πως ζείς? Χωρις ελευθερια? Αν λοιπον είχα πάει σε μια χωρα που καταπιεζόμουν απλώς θα εφευγα. Και δε καταλαβαίνω γιατι αναφερεις την περιπτωση σου. Οσοι μιλησαμε εδώ είπαμε οτι ναι να δωθει η υπηκοοτητα στους νομιμους και για τους μη μονιμους να βρεθει μια λύση οπως η ποσοστοση. Δε νομιζω οτι ανοικεις σε αυτη τη κατηγορια για να λες για ελευθερια. Ουτε κανεις θα ζητησει το ποιστοποιητικο σου για να δει την ιθαγενεια σου ετσι ωστε να ζεις στην ελλαδα ελευθερη. Και θα πω κατι λιγο σκληρο. Οπου δε μας αρεσει απλως φευγουμε.[/QUOTE]

 

Όπως είπα και παραπάνω το θέμα με μπερδεύει γενικότερα, αλλά αυτό που λες φουλίνα δεν είναι απλά σκληρό είναι απάνθρωπο όταν απευθύνεται σε μια μητέρα. Δηλαδή της λες ότι επειδή δεν της αρέσει το σύστημα όπως έχει μέχρι τώρα να φύγει????? Να ξεριζώσει όλη την οικογένειά της???? Ή απλά να φύγει μόνη της, μιας και ο άντρας της είναι έλληνας και κατ' επέκταση και το παιδί της???? Πολύ εύκολα λέγεται αλλά....

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Μου εθεσε η κοπελα στην δουλεια το εξης θεμα που προκυπτει.

Αν εκεινη μεινει Αλβανη και τα παιδια γινουν Ελληνες και εκεινη παει στα γεραματα της στην Αλβανια οπως και θελει, τα παιδια και τα εγγονια της θα μπορουνε να πανε μονο για 3 μερες να την δουν.

Τα εγγονια της ρε σεις. Τα παιδια των παιδιων της....

 

Με αυτο τι γινεται? Πως αντιμετωπιζεται?

:confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες εβλεπα παλι τηλεοραση. (πρεπει να το κοψω το σπορ :?) και ειδα να βουλιαζουν καποιοι ενα καικι :shock::shock::shock: με λαθρομεταναστες για να υποχρεωσουν τους Ελληνες να τους παρουν στην Ελλαδα. Ρε σεις εκει μεσα ηταν γεροι, παιδια κλπ. Αν πνιγοταν κανενας (ποσους να σωσεις?)

 

Λοιπον αυτοι οι ανθρωποι γινονται πλουσιοι με το να ταζουν μια υπεροχη ζωη σε μια αλλη χωρα σε καποιους πονεμενους ανθρωπους.:evil::evil: Και τους θετουν σε μεγαλο κινδυνο εν αγνοια τους (λογικα δεν ειναι προετοιμασμενοι για κατι τετοιο)

 

Μηπως τους δινουμε κινητρο να φερνουν και να θετουν σε κινδυνο τοσους ανθρωπους με απωτερο σκοπο το χρημα?

 

Μηπως πρεπει να βρουμε εναν τροπο να προστατευσουμε τα συνορα μας, εμας και βασικα εκεινους τους ανθρωπους πριν κανουμε κατι τετοιο?

 

Απ οτι ακουσα απο την στιγμη που πατησουν στην Ελλαδα δεν μπορουμε να τους στειλουμε πισω. Τι τους κανουμε δλδ? :confused::confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

 

Φυσικα και μπορειτε . Μην ρωτας το αυτονοητο.

 

Στην λυση εχω τους ενδιασμους οπως καταλαβες.

Δεν μου αρεσει να πρεπει καποιος να αρνηθει τις ριζες του για να ειναι ελευθερος. Ειναι λαθος !!!

 

Πρεπει να σταματησουμε να κοιταμε τον ανθρωπο απο την καταγωγη του (οσοι το κανουν) και να τον υποχρεωνουμε να πει ναι σε κατι που ισως δεν θελει κατα βαθος απλα και μονο για να του δωσουμε το δικαιωμα να ενταχθει σε μια ομαδα .

 

Προσωπικα βλεπω τον ανθρωπο σαν ανθρωπο και μου βγαζει οτι συναισθηματα μου βγαζει ασχετα με το πιστοποιητικο γεννησης του.

 

Θα το θεσω προσωπικα για να μην παρεξηγηθω. Οταν πηγα να βαλω το παιδι μου στο Δημοσιο παιδικο επαιρνες +5 μορια αν ησουν Δημοτης. Εγω ημουν Δημοτης επαρχιας (γιατι οπως ειπα εχω θεμα με τις ριζες μου) . Ε λοιπον γι αυτα τα 5 μορια εγω εχασα την θεση του παιδιου μου. Και μου ειπαν να φερω τα χαρτια μου Αθηνα ωστε να μπορεσω να το βαλω του χρονου.

Εκνευριστηκα αφανταστα. Δεν καταλαβα. Με τι δικαιωμα ...........

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?

 

Ειμαι μεταναστρια με εφεραν εδω οι γονεις μου (και εκεινοι μενουν ελλαδα μονιμα εργαζονται πληρωνουν φορους οτι κανουν οι ελληνες ) στα 8 μου εκανα εδω δημοτικο γυμνασιο και λυκειο και τωρα εδω και ο αδεφος σπουδαζουμε εδω εγω ειμαι 19 και εκεινος 21 δεν εχουμε σκοπο να φυγουμε απο εδω διοτι θεωρουμε την ελλαδα πατριδα μας εφοσον εδω μεγαλωσαμε , εγω εχω και ενα αγορακι του οποιο ο πατερας ειναι ελληνας δηλαδη τι θα γινει με μας ??? δεν θα μπορεσουμε ποτε να ζησουμε ελευθερα στην ελλαδα??? γιατι ??? δεν το δικαιουμαστε???

 

Πελαγία για περιπτώσεις όπως η δική σου σίγουρα το Ελληνικό κράτος θα το ρυθμίσει το θέμα και προσωπικά πιστεύω ότι ήδη σας θεωρεί Έλληνες. Όμως όπως γνωρίζεις η χώρα μας έχει γραφειοκρατία, και Άγιος ο Θεός. Το θέμα είναι κυρίως με μετανάστες που δεν μπορούν να ενσωματωθούν. Να υποθέσω για να μην πω με σιγουριά ότι έχεις βαπτιστεί??? Εγώ προσωπικά επειδή έχω μωράκι (εκτός γάμου με ξένο,Ιρακινό) μπορώ να πω ότι σε αυτές τις ομάδες υπάρχει το πρόβλημα, Ιρακ, Ιραν, Κούρδοι, Σουδανοί, Νιγηριανοί και τέλος πάντων σε άτομα που έχουν πολύ έντονο το Ισλαμικό στοιχείο. Εκεί το Ελληνικό κράτος έχει θέμα γιατί δεν γίνονται χριστιανοί, δεν άλλαζουν έθιμα δεν ενσωματώνονται. Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με τους αλλόθρησκους αλλά όπως καταλαβαίνεις αν πολιτογραφηθουν 500.000 μωαμεθανοί σε 20 χρόνια από τώρα η μισή Ελλάδα θα φοράει μαντίλα. Αυτό φοβίζει πολύ κόσμο. Εγώ δεν θα κρίνω αν είναι σωστό ή όχι, ο καθένας ας φοράει ότι θέλει, αλλά το θέμα είναι αν η Ελλάδα θα είναι Ελληνική. Μην ξεχνάς λοιπόν ότι αυτοί οι άνθρωποι στην ουσία θα αδυνατούν να νιώσουν Έλληνες και δεν θα μπορούν να γίνουν αποδεκτοί. Θα υπάρχει μεγάλη κοινωνική ένταση γιατί ούτε ελληνικής καταγωγής θα είναι αλλά ούτε ελληνοποιούνται. Η μπέμπα μου είναι 7 μηνών και ο πατέρας της της ψάχνει ήδη για γαμπρό ομοεθνή του....! Όπως καταλαβαίνεις πάρε το αβγό και κούρεψε το!! Η πολιτεία οφείλει να δει την κάθε υπόθεση ξεχωριστά και να προβεί στην πολιτογράφηση ή όχι, στο δικαίωμα ψήφου όχι και τέλος πάντων εμείς ψηφίζουμε τους πολιτικούς άρα εμείς αποφασίζουμε για το μέλλον μας.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο δηλαδη πρέπει να πάρεις την ιθαγενεια για να ζησεις ελευθερα στην ελλάδα? Τοσα χρονια πως ζείς? Χωρις ελευθερια? Αν λοιπον είχα πάει σε μια χωρα που καταπιεζόμουν απλώς θα εφευγα. Και δε καταλαβαίνω γιατι αναφερεις την περιπτωση σου. Οσοι μιλησαμε εδώ είπαμε οτι ναι να δωθει η υπηκοοτητα στους νομιμους και για τους μη μονιμους να βρεθει μια λύση οπως η ποσοστοση. Δε νομιζω οτι ανοικεις σε αυτη τη κατηγορια για να λες για ελευθερια. Ουτε κανεις θα ζητησει το ποιστοποιητικο σου για να δει την ιθαγενεια σου ετσι ωστε να ζεις στην ελλαδα ελευθερη. Και θα πω κατι λιγο σκληρο. Οπου δε μας αρεσει απλως φευγουμε.[/QUOTE]

 

Όπως είπα και παραπάνω το θέμα με μπερδεύει γενικότερα, αλλά αυτό που λες φουλίνα δεν είναι απλά σκληρό είναι απάνθρωπο όταν απευθύνεται σε μια μητέρα. Δηλαδή της λες ότι επειδή δεν της αρέσει το σύστημα όπως έχει μέχρι τώρα να φύγει????? Να ξεριζώσει όλη την οικογένειά της???? Ή απλά να φύγει μόνη της, μιας και ο άντρας της είναι έλληνας και κατ' επέκταση και το παιδί της???? Πολύ εύκολα λέγεται αλλά....

Καλημερα κόπέλα μου. Δυστυχως επιασες το τελευταιο. Ειπα οτι δε υπαρχει θεμα για περιπτωσεις οπως η φιλη μας και σαφως ολοι είμαστε υπερ στο να πάρει την υπηκοοτητα και το παιδακι της την ιθαγενεια. Αλλά απο τη στιγμη που λέει ποτε θα ζησουμε ελευθεροι στην ελλάδα τοτε αν αυτη η ελευθερια εξαρταται απο αν πάρει την ιθαγενεια γιατι περι ελληνικης ιθαγενειας μιλαμε τοτε λοιπον αν καπου δε μπορουμε να ζησουμε ελευθεροι τοτε φευγουμε αυτο είπα και αυτο θα εκανα αν μια χωρα δε με καλυπτε. Δεν είπα στη κοπελα να ξεριζωθει. Απλως με ενοχλησε αυτο το ελευθεροι στην ελλάδα. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισωτερο. Απανθρωπο θα ηταν να ελεγα είσαι παιδι μεταναστων δε με ενδιαφερει αν είσαι νομιμη αν εχεις οικογενεια εγω δε σε θελω στη χωρα μου απλα φυγε.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι αυτο?

 

Ποσοστοση με απλα λογια είναι η χωρα μας σε συνεργασια με τις χωρες τις ευρωπης να δει κάθε χωρα βαση πλυθησμου ποσους μεταναστες αντεχει. Αφου βγει αυτο το ποσοστο οι χωρες που εχουν περισσοτερους μεταναστες απο αυτους που αντεχει να προωθησει τους υπολοιπους στις χωρες που εχουν μικροτερο αριθμο μεταναστων. Ετσι λοιπον και για αυτους θα βρεθουν καλυτερες συνθηκες γιατι χωρες με τοσους πολλους μεταναστες δε μπορουν να εχουν δουλειες για ολους αρα σε μια χωρα με λιγοτερους θα μπορουν να τυς ενταξουν πιο ευκολα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

[

Καλημερα κόπέλα μου. Δυστυχως επιασες το τελευταιο. Ειπα οτι δε υπαρχει θεμα για περιπτωσεις οπως η φιλη μας και σαφως ολοι είμαστε υπερ στο να πάρει την υπηκοοτητα και το παιδακι της την ιθαγενεια. Αλλά απο τη στιγμη που λέει ποτε θα ζησουμε ελευθεροι στην ελλάδα τοτε αν αυτη η ελευθερια εξαρταται απο αν πάρει την ιθαγενεια γιατι περι ελληνικης ιθαγενειας μιλαμε τοτε λοιπον αν καπου δε μπορουμε να ζησουμε ελευθεροι τοτε φευγουμε αυτο είπα και αυτο θα εκανα αν μια χωρα δε με καλυπτε. Δεν είπα στη κοπελα να ξεριζωθει. Απλως με ενοχλησε αυτο το ελευθεροι στην ελλάδα. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισωτερο. Απανθρωπο θα ηταν να ελεγα είσαι παιδι μεταναστων δε με ενδιαφερει αν είσαι νομιμη αν εχεις οικογενεια εγω δε σε θελω στη χωρα μου απλα φυγε.

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ και ίσως να είναι λάθος είναι ότι αναγκάζεται πχ

και βγάζει συνεχώς άδεια παραμονής και φυσικά αντιμετωπίζει και άλλα προβλήματα

Αν το ελληνικό κράτος αποφασίσει

ότι δεν την ανανεώνει για χψ λόγους μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να την

απελάσει άσχετα αν ουσιαστικά η μόνη χώρα που έχει γνωρίσει κι έχει δημιουργήσει οικογένεια δεσμούς είναι η ελληνική.

Δεν μπορούμε να πούμε οτι αισθάνεσαι ελεύθερος όταν ζεις με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι σου.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αλλά το θέμα είναι αν η Ελλάδα θα είναι Ελληνική.

Αχ ασε με πανω που παω να το ξεπερασω αυτο το σημειο....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ελληνικό κράτος αποφασίσει

ότι δεν την ανανεώνει για χψ λόγους μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να την

απελάσει άσχετα αν ουσιαστικά η μόνη χώρα που έχει γνωρίσει κι έχει δημιουργήσει οικογένεια δεσμούς είναι η ελληνική.

Δεν μπορούμε να πούμε οτι αισθάνεσαι ελεύθερος όταν ζεις με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι σου.

 

Kαλα μιλαμε με εστειλες.....

Δεν το ειχα σκεφτει καν αυτο. :oops::oops:

Ρε σεις τι γινεται εδω περα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω κι εδώ από προηγούμενη συζήτηση

(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34217&page=2&highlight=%F0%E5%F1%DF+%E5%E8%ED%E9%EA%EF%F4%DE%F4%F9%ED)

την γνώμη για τους έλληνες μετανάστες που είχαν άλλες χώρες.

 

Aυστραλία

 

H επίσημη αυστραλιανή πολιτική απέναντι στο ζήτημα κατά τα

μεσοπολεμικά χρόνια συμπυκνώνεται με τον σαφέστερο τρόπο σε ένα

τηλεγράφημα του 1918 προς τον βρετανό Ύπατο Αρμοστή της χώρας, στο

Λονδίνο: "Μαλτέζοι και Έλληνες δεν είναι επιθυμητοί αλλά η έλευσή τους

δεν απαγορεύεται απόλυτα".

 

Οι κατηγορίες τις οποίες αντιμετώπιζαν οι έλληνες μετανάστες ήταν λίγο

πολύ σταθερές: άγνοια ή ανεπαρκής γνώση της αγγλικής γλώσσας,

οικονομική ένδεια που οδηγούσε στην αλητεία, σεξουαλική παρενόχληση

του γυναικείου υπαλληλικού προσωπικού από τους έλληνες εστιάτορες,

παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας προς όφελος των εργοδοτών

(κυρίως όσον αφορά την Κυριακή αργία και τη νυχτερινή εργασία)

 

'Dago' [βρομιάρης] έτσι ονομάζανε τον έλληνα μετανάστη..

 

ΑΜΕΡΙΚΗ

 

"Βρωμοέλληνες" ήταν το παρατσούκλι που είχαν δώσει οι Αμερικανοί που τους υποδέχθηκαν,

 

Ευρώπη

 

"ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ".

 

ήταν η επιγραφή που βρισκόταν σε πολλά μέρη της Ευρώπης...

 

και πολλά άλλα που αυτή τη στιγμή δεν έχω τον χρόνο να τα γράψω..

 

 

 

Βρωμοέλληνες... μας έλεγαν για δείτε το βιντεάκι.

 

[YOU TUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=fVF6_tYdEiw&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=fVF6_tYdEiw&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOU TUBE]

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ και ίσως να είναι λάθος είναι ότι αναγκάζεται πχ

και βγάζει συνεχώς άδεια παραμονής και φυσικά αντιμετωπίζει και άλλα προβλήματα

Αν το ελληνικό κράτος αποφασίσει

ότι δεν την ανανεώνει για χψ λόγους μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να την

απελάσει άσχετα αν ουσιαστικά η μόνη χώρα που έχει γνωρίσει κι έχει δημιουργήσει οικογένεια δεσμούς είναι η ελληνική.

Δεν μπορούμε να πούμε οτι αισθάνεσαι ελεύθερος όταν ζεις με την δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι σου.

 

Η αδεια παραμονης δεν εχει σχεση με την ιθαγενεια. Και παλι λεω οτι με την υπηκοοτητα θα λυνοταν το προβλημα και δε θα ειχε φοβο καμιας απελασης. Αρα για ποια απελαση μιλαμε. Εδω μιλαμε για ιθαγενεια. Και στη τελικη αντι το κρατος να θελει να δινει την ιθαγενεια ετσι οπου λαχει ας κανει συτημα να μην υπαρχει γραφειοκρατια με τις αδειες και ας εχουν μεγαλυτερη ισχυη. Γιατι δηλαδη ολα τα προβληματα των μεταναστων θα πρεπει να λυθουν δινοντας τους την ιθαγενεια. Είμαι τοσο περιφανη για τη χωρα καταγωγης μου ( οπως ολοι πρεπει να ειναι για τη δικη τους) που σε οποια αλλη χωρα του κοσμου και να ζουσα θα ήθελα μονο την υπηκοοτητα. Την ιθαγενεια μου δε θα την αλλαζα με τιποτα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Το είπα με τη λογικη οτι και εμενα αν δε μου αρεσε κάπου θα εφευγα.

Ένας μετανάστης όμως είτε νόμιμος είτε όχι δεν έχει την πολυτέλεια να πει

αν δεν μου αρέσει φεύγω είναι συνήθως ζήτημα επιβίωσης οπότε κάνεις έκπτωση στα προσωπικά σου θέλω.

 

Τα παρακάτω τα γράφω γενικά δεν έχουν σχέση με την παραπανω παράθεση.

 

 

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ένας μετανάστης δεν κοιτάζει φυλλάδια του τύπου

<<που είναι καλύτερα να μεταναστεύσω>><<ας πάω στην Ελλάδα έχω

ακούσει για τον ήλιο τον μουσακά καλά θα περάσω>>έρχονται από ανάγκη

για επιβίωση και το πως θα βρουν τροφή κι ένα μέλλον που συνήθως

φαντάζει ιδανικό σε σχέση με το πως είναι η ζωή τους στην πατρίδα τους.

 

 

Ως παιδί μεταναστών και γεννημένη σε άλλη χώρα πρέπει να πω ότι όλοι

οι Έλληνες δεν μεταναστεύσανε κατόπιν πρόσκλησης πριν το 63 φεύγανε

<< για τουρισμό>> και παραμένανε στα κράτη που επισκεπτότανε .

Κατόπιν λόγω της αθρόας εισροής μεταναστών έπρεπε να είχες πρόσκληση

από συγγενικό σου πρόσωπο να σου είχαν βρει εργασία και σπίτι να

περάσεις ιατρικές εξετάσεις και μετά να σε δεχτούν.

Ως γεννημένη σε άλλη χώρα αν ο πατέρας μου δεν με είχε δηλώσει

όταν γεννήθηκα στο ελληνικό προξενείο θα είχα μόνο την γερμανική ιθαγένεια και υπηκοότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση είχα και τις

δύο και θα μπορούσα στα 18 μου να αποποιηθώ όποια ήθελα.

Ή μπορούσα να ζω στην Ελλάδα και να κάνω χρήση στα 18 της γερμανικής

για να σπουδάσω ζήσω αν ήθελα στην Γερμανία.

Το γερμανικό κράτος έδινεεπιλογές στους έλληνες μετανάστες και στα

παιδιά τους η μητέρα μου της λαμβάνει ακόμη και μέχρι

σήμερα επίδομα επειδή γέννησε τα παιδιά της στην Γερμανία.

 

Ευελπιστώ ότι επιτέλους και το ελληνικό κράτος θα δώσει επιλογές

σε αυτούς τους ανθρώπους και μην είσαστε τόσο σίγουροι ότι όλοι

αυτοί θέλουν να χάσουν τις ιδιαιτερότητες τους και σώνει και καλά

να γίνουν έλληνες.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για γερμανια και ολα αυτα είναι πολυ ομορφα και για τα επιδοματα που δινουν στη μαμα σου. Εδω στην ελλάδα δεν εχουν φροντισει για επιδοματα στις αγαμες μητερες σε τριτεκνους κτλ. Το να ειχαν λυθει αυτα ναι μαζι σου σε αυτο το μοντελο. Επισης η γερμανια μεγαλη χωρα και αυτοι που ξεκινουσαν να παν εκει γνωριχαν οτι υπηρχαν προοπτικες για εργασια. Επισης οτι μετα απο καιρο επρεπε λογο της ανεξελενκτης εισροης μεταναστων να εχεις προσκληση. Στην ελλάδα δεν εχει λυθει το θεμα της ανεξελενκτης εισροης μεταναστων, η χωρα δεν εχει δουλειες πλεον για τους ημεδαπους ποσο μαλλον να αντεξει την συνεχη εισροη αλλοδαπων. Ολοι αυτοι που ερχονται τι θα κανουν? Πως θα ζησουν τις οικογενειες τους? Μπορει να γινει αυτο περιμενοντας τα αισθηματα του λαου που τους φιλιξενει αφου ήδη ο ιδιος ο λαος δυσκολευεται για την ιδια του την οικογενεια πλεον. Οσον αφορα τις επιλογες σου τις εδωσε το γερμανικο κρατος μιας και φανταζομαι είχατε εισελθει νομιμα στη χωρα. Μαλιστα σε αυτο είμαι υπερ στο οσον αφορα την υπηκοοτητα με τη διαφορα οτι την ιθαγενεια για μενα προσωπικα πρεπει να υπαρχουν προυποθεσεις για να τη παρεις. Επειδη λοιπον δεν είμαστε γερμανια αλλα ελλάδα και δεν εχουμε λυσει τα προβληματα τα δικα μας και υπαρχουν οικογενειες που πεινουν θεωρω οτι είναι αδικο να ερχονται και αλλες οικογενειες για να πεινασουμε ολοι μαζι. μακαρι τελος να φτασουμε στο επιπεδο της γερμανιας να μπορουμε να βοηθησουμε τους μεταναστες για μια αξιοπρεπη ζωη. Αν γινει αυτο πιστευω πως θα είναι υπεραρκετο για αυτους χωρις να χρειαζεται η ελληνικη ιθαγενεια για να τους σωσει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

* Καμία διάταξη για απόκτηση ιθαγένειας με πολιτογράφηση δεν αφορά αλλοδαπούς που στερούνται νόμιμου τίτλου παραμονής, αφού για να μπορεί να ζητήσει κάποιος την πολιτογράφησή του πρέπει να διαμένει νόμιμα στη χώρα για πέντε τουλάχιστον συνεχή χρόνια (σ.σ. έναντι δέκα που ισχύει τώρα).

* Ο όρος ιθαγένεια ισοδυναμεί απολύτως με τον όρο «υπηκοότητα» και με τα δύο δηλώνεται ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει ορισμένο πρόσωπο με ορισμένη κρατική οντότητα.

 

Αυτά τα είχα ποστάρει δύο σελίδες πριν, από διευκρινιστικό άρθρο της "Ελευθεροτυπίας". Γιατί επαναλαμβάνουμε τις ίδιες ανακρίβειες; Γιατί θέλουμε να δωθεί η εντύπωση ότι θα δίνεται ελληνική υπηκοότητα ανεξέλεγκτα σε όλους τους λαθρομετανάστες;;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι πολυ λιγα τα 5 χρονια κατε με για να παρουν την υπηκοοτητα. Τωρα αν η υπηκοοτητα και η ιθαγενεια είναι εννοιες ταυτοσημες για στη ταυτοτητα γραφουμε ξεχωρηστα υπηκοοτητα και ιθαγενεια? Και τελος κατα τη γνωμη μου τελικα ανεξελεγκτα θα δωθη η υπηκοοτητα για λογους καθαρα ψηφοθηρικους. Σε ολες τις αλλες χωρες απο οτι γνωριζω αλλο παντως ιθαγενεια και αλλο υπηκοοτητα. Αυτη η γνωμη μου γιατι μαλλον κουρασα με το να γραφω συνεχεια τις θεσεις μου και τις αποψεις μου στο θεμα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...