Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνική Ιθαγένεια και ψήφος στους αλλοδαπούς.


Recommended Posts

Νομίζω οτι επικρατεί μία σύγχηση με την Ιθαγένεια και την Υπηκοότητα.....είναι σχεδόν ταυτόσημοι (στον νόμο) οι όροι (έτσι τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ.......)

 

Υπηκοότητα: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη ενός κράτους με το κράτος αυτό! Ιθαγένεια: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη με το κράτος στο οποίο ανήκει!

 

Η διαφορά μεταξύ των 2 όρων; Στην υπηκοότητα έχουμε να κάνουμε απλά με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος, ενώ στην ιθαγένεια έχουμε να κάνουμε με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος στο οποίο αυτός ανήκει!!

 

Δηλαδή το κράτος του, την πατρίδα του!! Ιθαγενείς είμαστε εμείς οι Έλληνες στην πατρίδα μας δηλαδή!! Εδώ που είναι οι ρίζες μας!!

 

Δηλαδή πχ η Ιθαγένειά μου (nationality) μπορεί να είναι Αιγυπτιακή,και η υπηκοότητά μου (citizenship) Ελληνική.

Η εγώ δεν έχω καταλάβει καλά????????:confused:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω οτι επικρατεί μία σύγχηση με την Ιθαγένεια και την Υπηκοότητα.....είναι σχεδόν ταυτόσημοι (στον νόμο) οι όροι (έτσι τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ.......)

 

Υπηκοότητα: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη ενός κράτους με το κράτος αυτό! Ιθαγένεια: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη με το κράτος στο οποίο ανήκει!

 

Η διαφορά μεταξύ των 2 όρων; Στην υπηκοότητα έχουμε να κάνουμε απλά με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος, ενώ στην ιθαγένεια έχουμε να κάνουμε με τον πολιτικό δεσμό ανάμεσα στον πολίτη και το κράτος στο οποίο αυτός ανήκει!!

 

Δηλαδή το κράτος του, την πατρίδα του!! Ιθαγενείς είμαστε εμείς οι Έλληνες στην πατρίδα μας δηλαδή!! Εδώ που είναι οι ρίζες μας!!

 

Δηλαδή πχ η Ιθαγένειά μου (nationality) μπορεί να είναι Αιγυπτιακή,και η υπηκοότητά μου (citizenship) Ελληνική.

Η εγώ δεν έχω καταλάβει καλά????????:confused:

 

Δηλαδή βρε μπουκίτσα, διαφωνείς χωρίς και εσύ καλά καλά να έχεις καταλάβει τι ακριβώς παίζεται;:confused:

 

Σχετικά με την ψήφο και το δικαίωμα του πολιτεύεσθαι, θεωρώ αυτονόητο ότι θα πρέπει να επιτραπούν και στους αλλοδαπούς που μένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα. Έχω από αυτούς ΑΠΑΙΤΗΣΗ να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία μας, να πληρώνουν εφορία, να ακολουθούν τους νόμους του κράτους οπότε ταυτόχρονα έχω υποχρέωση να τους δώσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμμετέχουν εξίσου με εμενα στην επιλογή αντιπροσώπων στη βουλή ή και να συμμετέχουν οι ίδιοι στα κοινά...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Έχω από αυτούς ΑΠΑΙΤΗΣΗ να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία μας, να πληρώνουν εφορία, να ακολουθούν τους νόμους του κράτους οπότε ταυτόχρονα έχω υποχρέωση να τους δώσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμμετέχουν εξίσου με εμενα στην επιλογή αντιπροσώπων στη βουλή ή και να συμμετέχουν οι ίδιοι στα κοινά...

 

Κι εγώ τις ίδιες απαιτήσεις έχω, αλλά έχω και την απαίτηση το κράτος να βάλει τον όρο να έχουν γνώσεις Ελληνικής γλώσσας επιπέδου Γυμνασίου ,όπως οι άλλες ΕυρωπαΪκές χώρες και όχι Δημοτικού που σημαίνει τίποτα εν ολίγοις.

Ξέρεις πόσοι αλλοδαποί πάνε σε Δη,όσιες Υπηρεσίες κι επειδή δεν ξέρουν να μιλήσουν, προσπαθούν να συννενοηθούν, οι υπάλληλοι προσπαθούν κι αυτοί φιλότιμα και πολλές φορές τους κάνουν τα στραβά μάτια μόνο και μόνο για να μην τους έχουν κάθε μέρα μπάστακες εκεί?

 

Άλλο ιθαγένεια, άλλο υπηκοότητα. Και με την υποκοότητα θα πληρώνουν φόρους και θα είναι καθόλα νόμιμοι, η ιθαγένεια σημαίνει πολλά περισσοτερα πράγματα, όπως γνώση (και πολλές φορές ενστερνισμός ) της κουλτούρας και της ιστορίας μιας χώρας.

Αντε τώρα να πάω εγώ να πάρω Αμερικανική ιθαγένεια και να ανεμίζω σημαιάκια την 4η Ιουλίου, χωρίς να ξέρω τι σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν δύναμαι να διαβάσω όλα τα παραπάνω, απλώς στα πολύ πεταχτά στο ποστ της Μπουκίτσας βρήκα το εξής:

Στα περισσότερα κράτη η έννοια τής ιθαγένειας για λόγους πρακτικούς ταυτίζεται με την έννοια της υπηκοότητας.Στον Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας ο όρος “Ιθαγένεια” επικράτησε ως ταυτόσημος με τον όρο «Υπηκοότητα».

 

Αυτό εμένα μου λέει ότι ο νόμος δεν διαχωρίζει μεταξύ των 2 εννοιών. Οποιαδήποτε διαφορά στη χρήση τους (γιατί το "ιθαγένεια" ενδεχομένως όντως δείχνει βαθύτερο σύνδεσμο με μια χώρα), λοιπόν, δεν αντικατοπτρίζεται στο νόμο.

 

Μια και γράφω, ήθελα να πω ότι δεν έχω μελετήσει το θέμα αλλά a priori με κάλυψε η marandnik - ως συνήθως! Eπίσης, συμφωνώ με την elenik, κάπου μπαίνει και το εισπρακτικό ζήτημα.

 

Εγώ πάντως, έχω διπλή υπηκοότητα (αν και όχι ιθαγένεια, χαχαχα)!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε μπουκίτσα, διαφωνείς χωρίς και εσύ καλά καλά να έχεις καταλάβει τι ακριβώς παίζεται;:confused:

 

Σχετικά με την ψήφο και το δικαίωμα του πολιτεύεσθαι, θεωρώ αυτονόητο ότι θα πρέπει να επιτραπούν και στους αλλοδαπούς που μένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα. Έχω από αυτούς ΑΠΑΙΤΗΣΗ να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία μας, να πληρώνουν εφορία, να ακολουθούν τους νόμους του κράτους οπότε ταυτόχρονα έχω υποχρέωση να τους δώσω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να συμμετέχουν εξίσου με εμενα στην επιλογή αντιπροσώπων στη βουλή ή και να συμμετέχουν οι ίδιοι στα κοινά...

 

Εγώ έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά τι παίζεται......:cool:.........το παράδειγμά μου συμφωνείς ότι είναι έτσι????:confused:

 

Η γνώμη σου σεβαστή,δεν είμαι εδώ για να στην αλλάξω.......:-)....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τις ίδιες απαιτήσεις έχω, αλλά έχω και την απαίτηση το κράτος να βάλει τον όρο να έχουν γνώσεις Ελληνικής γλώσσας επιπέδου Γυμνασίου ,όπως οι άλλες ΕυρωπαΪκές χώρες και όχι Δημοτικού που σημαίνει τίποτα εν ολίγοις.

Ξέρεις πόσοι αλλοδαποί πάνε σε Δη,όσιες Υπηρεσίες κι επειδή δεν ξέρουν να μιλήσουν, προσπαθούν να συννενοηθούν, οι υπάλληλοι προσπαθούν κι αυτοί φιλότιμα και πολλές φορές τους κάνουν τα στραβά μάτια μόνο και μόνο για να μην τους έχουν κάθε μέρα μπάστακες εκεί?

 

 

Ξέρεις πόσοι έλληνες πάνε σε δημόσιες υπηρεσίες και δεν ξέρουν ούτε να μιλήσουν ούτε και να συμπληρώσουν το όνομά τους και τη διεύθυνσή τους σε μια υπεύθυνη δήλωση;:mrgreen:

Πόσοι δεν γνωρίζουν με σιγουριά τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου και τι την 28η Οκτωβρίου;

Πόσοι κάνουν "meeting" στις εταιρείες που δουλεύουν και όχι "συναντήσεις";

 

Αν είναι να αφαιρεθεί και απ΄αυτούς η ιθαγένεια, συμφωνώ απόλυτα!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν δύναμαι να διαβάσω όλα τα παραπάνω, απλώς στα πολύ πεταχτά στο ποστ της Μπουκίτσας βρήκα το εξής:

Στα περισσότερα κράτη η έννοια τής ιθαγένειας για λόγους πρακτικούς ταυτίζεται με την έννοια της υπηκοότητας.Στον Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας ο όρος “Ιθαγένεια” επικράτησε ως ταυτόσημος με τον όρο «Υπηκοότητα».

 

Αυτό εμένα μου λέει ότι ο νόμος δεν διαχωρίζει μεταξύ των 2 εννοιών. Οποιαδήποτε διαφορά στη χρήση τους (γιατί το "ιθαγένεια" ενδεχομένως όντως δείχνει βαθύτερο σύνδεσμο με μια χώρα), λοιπόν, δεν αντικατοπτρίζεται στο νόμο.

 

Μια και γράφω, ήθελα να πω ότι δεν έχω μελετήσει το θέμα αλλά a priori με κάλυψε η marandnik - ως συνήθως! Eπίσης, συμφωνώ με την elenik, κάπου μπαίνει και το εισπρακτικό ζήτημα.

 

Εγώ πάντως, έχω διπλή υπηκοότητα (αν και όχι ιθαγένεια, χαχαχα)!

 

Αυτή τη φορά με κάλυψες και εσύ, οπότε είμαστε πάτσι.;)

 

Εφόσον ταυτίζονται νομικά οι δύο όροι, τι ακριβώς μας ενοχλεί στην ορολογία; Δηλαδή, αν ο νόμος μιλούσε για υπηκοότητα και όχι για ιθαγένεια (αν και αυτό δεν θα σήμαινε καμιά διαφορά απέναντι στο κράτος) δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσοι έλληνες πάνε σε δημόσιες υπηρεσίες και δεν ξέρουν ούτε να μιλήσουν ούτε και να συμπληρώσουν το όνομά τους και τη διεύθυνσή τους σε μια υπεύθυνη δήλωση;:mrgreen:

Πόσοι δεν γνωρίζουν με σιγουριά τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου και τι την 28η Οκτωβρίου;

Πόσοι κάνουν "meeting" στις εταιρείες που δουλεύουν και όχι "συναντήσεις";

 

Αν είναι να αφαιρεθεί και απ΄αυτούς η ιθαγένεια, συμφωνώ απόλυτα!

 

Μιλάνε όμως ελληνικά και έχουν και μια ιδέα για την 28η Οκτωβρίου, απλά μετά από 30 χρόνια που έχουμε τελειώσει το σχολείο και με ένα κράτος που φροντίζει να κρατάει "ζωντανή" την Ελληνική ιστορία (δες Μακεδονικό, δες βιβλίο που πήγαν να προωθήσουνε με την Μικρασιατική καταστροφή), .................ε! όλο και κάπου χωλαίνουμε.

 

Τεςπα πάει αλλού η κουβέντα και θα βγούμε πολύ off topic αν αρχίζω και αναλύω τα περί γεωγραφικής μας θέσης , την σημασία της στην ιστορία, τότε και τώρα , πολιτικά παιχνίδια που παίζονται κλπ.

 

Αυτό που φαίνεται είναι ότι όλες οι υπόλοιπες χώρες έχουν αυστηρούς όρους για να δώσουν ιθαγένεια (π.χ. αποποίηση προηγούμενης ιθαγένειας) κι εδώ πάνε να το κάνουν με το καλημέρα σας.... αυτό παρατήρησα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι γιατί κοίταξα φευγαλέα τα (ψηφιακά) κιτάπια μου.

 

Όντως, υπηκοότητα και ιθαγένεια για το νόμο είναι το ίδιο, το ένα δεν συνεπάγεται λιγότερα δικαιώματα και υποχρεώσεις από το άλλο.

 

Άρα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να λέμε "α, να δοθεί στους αλλοδαπούς η υπηκοότητα αλλά όχι η ιθαγένεια".

 

Τεσπα, είμαι εν γένει υπέρ ενός τέτοιου νομοσχεδίου (όπως ίσως καταλάβατε), επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω διαβάσει, οπότε ίσως να διαφωνώ στις προϋποθέσεις απόκτησης κτλ.

 

Γενικά την θεωρώ κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις για τη διαβούλευση με τους πολίτες

 

1. Τί προβλέπει το Σύνταγμά μας για την ελληνική ιθαγένεια και την πολιτική συμμετοχή

 

Άρθρο 4 παρ. 3

 

«Έλληνες πολίτες είναι όσοι έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος.»

 

Άρθρο 5 παρ. 1

 

«Καθένας έχει το δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη».

 

2. Τί προβλέπει ο ισχύων κώδικας Ελληνικής Ιθαγένειας σήμερα για την πολιτογράφηση

 

Άρθρο 5

 

Προϋποθέσεις πολιτογράφησης.

 

1. Για τον αλλοδαπό, που επιθυμεί να αποκτήσει την Ελληνική Ιθαγένεια με πολιτογράφηση, απαιτείται να:

 

α. Είναι ενήλικος κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης πολιτογράφησης.

 

β. Μην έχει καταδικασθεί τελεσίδικα, κατά την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης πολιτογράφησης, σε ποινή στερητική της ελευθερίας τουλάχιστον ενός έτους ή, ανεξαρτήτως ποινής και χρόνου έκδοσης της καταδικαστικής απόφασης, για εγκλήματα … (ακολουθεί μακρύς κατάλογος σοβαρών ή ατιμωτικών αδικημάτων).

 

γ. Μην εκκρεμεί σε βάρος του απόφαση απέλασης.

 

2. Για τον αλλοδαπό που είναι αλλογενής απαιτείται επιπλέον να:

 

α. Διαμένει νόμιμα στην Ελλάδα δέκα συνολικά έτη την τελευταία δωδεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης πολιτογράφησης … (ακολουθούν ορισμένες εξαιρέσεις)

 

β. Έχει επαρκή γνώση της ελληνικής γλώσσας, της ελληνικής ιστορίας και γενικά του ελληνικού πολιτισμού.

 

3. Διευκρινίζεται ότι κανένας «αυτοματισμός» δεν εισάγεται με τις προτεινόμενες διατάξεις του σχεδίου που παρουσίασε η κυβέρνηση για την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας με πολιτογράφηση. Αντίθετα, όπως και σήμερα, διενεργείται εξατομικευμένη κρίση σχετικά με το αν συντρέχουν στο πρόσωπο του αλλοδαπού όλη η σειρά τυπικών και ουσιαστικών προϋποθέσεων που προβλέπονται από τον νόμο. Η σχετική έρευνα που προηγείται της κρίσης είναι ενδελεχής και μπορεί να κρατήσει έως και 2 χρόνια. Ο αλλοδαπός δε που επιθυμεί να πολιτογραφηθεί θα πρέπει προηγουμένως να έχει δηλώσει πανηγυρικά την επιθυμία του αυτή και να έχει υποβάλει σχετική αίτηση συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά καθώς και να έχει καταβάλει το προβλεπόμενο παράβολο.

 

4. Διευκρινίζεται ότι καμία διάταξη του προσχεδίου για την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας με πολιτογράφηση δεν αφορά αλλοδαπούς στερούμενους νόμιμου τίτλου παραμονής καθώς για να μπορεί να ζητήσει κάποιος την πολιτογράφησή του πρέπει να διαμένει νόμιμα στην χώρα για πέντε τουλάχιστον συνεχή χρόνια.

 

5. Υπηκοότητα ίσον ιθαγένεια και ιθαγένεια ίσον υπηκοότητα

 

Διευκρινίζεται ότι το νόημα του όρου έκφρασης «ιθαγένεια» ισοδυναμεί απολύτως με αυτό του όρου «υπηκοότητα». Και με τα δύο δηλώνεται, ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει ορισμένο πρόσωπο με ορισμένη κρατική οντότητα.

 

6. Ποιοι και πόσοι εκτιμάται ότι θα μπορέσουν να ψηφίσουν στις δημοτικές εκλογές αν επιδιώξουν την εγγραφή τους στους ειδικούς καταλόγους:

 

Τύπος τίτλου νόμιμης παραμονής Αριθμός δικαιούχων

Α. Ομογενείς με Ειδικό Δελτίο Ταυτότητας 160.000

Β. Νόμιμοι αλλοδαποί με άδεια αορίστου ή δεκαετούς διάρκειας 62.000

Γ. Νόμιμοι αλλοδαποί με άδεια επί μακρόν διαμένοντος 130

Δ. Νόμιμοι αλλοδαποί με δελτίο διαμονής 14.000

Ε. Νόμιμοι αλλοδαποί, γονείς ημεδαπών 1.000

στ. Δικαιούχοι διεθνούς προστασίας 1.000

Ζ. Ανιθαγενείς με ταξιδιωτικό τίτλο 120

Η. Λοιποί ομογενείς 3.000

στ. Νόμιμοι αλλοδαποί που αναμένουν την έκδοση άδειας των προηγούμενων τύπων 25.000

ΣΥΝΟΛΟ 261.250

 

 

7. Παιδιά βʼ γενιάς που αποκτούν ελληνική ιθαγένεια: Τα παιδιά εκείνα που γεννήθηκαν στην Ελλάδα από γονείς ένας εκ των οποίων βρίσκεται εδώ νόμιμα ήδη για πέντε τουλάχιστον χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο άλλος γονέας μπορεί να είναι και παράνομος, γιατί την ιθαγένεια την αποκτά το παιδί άμεσα από τη γέννηση μεν αλλά μόνον εφόσον προηγηθεί κοινή δήλωση των δύο γονέων στον δήμο μόνιμης κατοικίας τους, πράγμα που προϋποθέτει να είναι και οι δύο νόμιμοι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Ιθαγένεια και η Υπηκοότητα είναι (για τον νόμο,το ξαναλέω) ακριβώς το ίδιο πράγμα

 

Στο παράδειγμά μου πιο πάνω δηλ,η Ιθαγένειά μου (nationality) μπορεί να είναι Αιγυπτιακή,και η υπηκοότητά μου (citizenship) Ελληνική,ισχύει εφ' όσων ΔΕΝ έχω Ελληνικό διαβατήριο.(είμαι απλά δηλ,ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ)

Αν έχω Ελληνικό διαβατήριο,έχω και τα 2!

 

Οι δικές μου ενστάσεις προς το νομοσχέδιο πολλές............

 

1ον:Οι μετανάστες αυτοί,ήταν κατα κύριο λόγο,παράνομοι,που νομιμοποιήθηκαν εκ των υστέρων (όπως γίνεται και με τα αυθαίρετα....-συγνώμη για το παράδειγμα,δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή).......για οικονομικούς και ψηφοθηρικούς λόγους -στο άμεσο μέλλον.:wink::wink:

 

2ον:Κι ενώ με την μαζική νομιμοποίηση των μεταναστών όχι απλά δεν λύθηκε το πρόβλημα,αλλά τα κύματα παράνομων μεταναστών αυξάνονται ραγδαία,καλούμαστε τώρα να στήσουμε μια βιμηχανία ελληνοποιήσεων με επιχείρημα την κάλυψη κοινωνικών/ανθρωπιστικών αναγκών,που πίσω της είναι η ιδεολογία του πολυεθνικού/πολυπολιτισμικού μοντέλου,και κατ' επέκταση(πάλι) η ψηφοθηρία(βλέπε δικαίωμα ψήφου και δημοτικές εκλογές)

 

3ον:Οι διογκούμενες ροές μεταναστών(μουσουλμάνων) από την Ασία και την Αφρική που η πείρα έχει αποδείξει ότι στη συντριπτική πλειονότητά τους έχουν την τάση να αναπαράγουν στο δυτικό περιβάλλον τον τρόπο που ζούσαν στις χώρες προέλευσής τους και ως εκ τούτου να μην ενσωματώνονται. Εξ ου και η τάση δημιουργίας γκέτο.http://www.youtube.com/watch?v=VXtgX5E3D5I&feature=related

 

4ον:Η Ελλάδα συνορεύει με την Τουρκία και την Αλβανία(και από επάνω για κερασάκι έχει τα Σκόπια) και όχι με την Ιταλία και την Ελβετία,ως εκ τούτου δεν είμαστε σε θέση για τέτοιες εύκολες προσφορές Ελληνικής Ιθαγένειας για ευνόητους λόγους (Μακεδονικό,Κυπριακό,Τσάμηδες της τζαμουργιάς)

 

5ον:Η διαρκής συσσώρευση παράνομων μεταναστών, που εκ των πραγμάτων αδυνατούν να βρουν εργασία και όποτε βρίσκουν είναι «μαύρη»(ποιά φορολογία?) και/ή κακοπληρωμένη, λειτουργεί σαν θερμοκήπιο για την ανομία και την ασυδοσία, υπονομεύει τις κοινωνικές ισορροπίες και αλλοιώνει την εθνική ταυτότητα.(συγνώμη για το Εθνική.....:-P.....)

 

6ον:Συγκεκριμένης Εθνικότητας μετανάστες στην χώρα μας,που ο αριθμός τους ανέρχεται περίπου στο 1.500.000 (!!!!!!!) δηλ το 1/3 του εκλογικού σώματος (!!!!!!!!!),είναι έτοιμο εκλογικό σώμα,που για να το "αλώσεις" πηγαίνεις σαν Αγιος Βασίλης της πολιτικής,με πολλά δώρα και υποσχέσεις........(μέχρι να κάνουν το δικό τους κόμμα,και να αλλάξουν το πολιτικό τοπίο της χώρας,ειδικά αν λάβουμε υπ' όψην ποιον αποκαλούν "πατέρα προστάτη")

 

7ον:Κατεβάσαμε το επίπεδο της εκπαίδευσης στα σχολεία για να μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά των μεταναστών(ααα,βββββ,γγγγγγ αντί Αλφα,Βήτα,Γάμα!!!!) και διώξαμε τα ελληνόπουλα από τα δημόσια σχολεία.Δεν είχαμε προβλέψει,ούτε είχαμε την υποδομή για τόσο μεγάλο αριθμό μεταναστών (και τώρα πληρώνουμε τα λάθη προηγούμενων ετών)

 

8ον:Δεν θα γίνουμε ποτέ Αμερική(που κάποτε στηρίχθηκε κατ' εξοχήν στην μετανάστευση,αφού "εξοντώθηκαν" οι Ιθαγενείς),γιατί και ρίζες έχουμε και ιστορία!Οποιος θέλει να λέγεται Ελληνας θα πρέπει να αποποιείται την πρότερη Ουκρανική,Αλβανική,Συριακή,Τουρκική κοκ Ιθαγένειά του(αν και κάπου πήρε το μάτι μου πως υπάρχει κι εκεί παραθυράκι......:?).............

 

9ον:Με 3 χρόνια μόνο φοίτηση στο δημοτικό??????:shock:

 

10ον:Εντάξει(αν και ΔΕΝ ξέρουμε τον ακριβή αριθμό μεταναστών στην χώρα) το Υπουργείο εκτιμάει ότι είναι 261.250(:lol::lol::lol:,όχι ότι είναι μικρός ο αριθμός,έχουν κριθεί κυβερνήσεις με πολύυυυυυ μικρότερα νούμερα).....με τους παράνομους μετανάστες τι θα γίνει??????????:confused:Θα νομιμοποιηθούν και αυτοί μετά από λίγο??????:?

 

11ον:Ενα τέτοιο θέμα,που μας αφορά όλους,και έχει άμεση σχέση με το μέλλον μας και την εθνική μας ταυτότητα,θα έπρεπε να τεθεί σε Δημοψήφισμα (ειδικά όταν υπάρχουν τόσες πολλές αντιδράσεις),τι πιο δίκαιο σε μία Δημοκρατία???

(Θυμίζω:Ο Γεώργιος Παπανδρέου το 2005 έλεγε:" Η πρόταση για δημοψήφισμα είναι η ξεκάθαρη δική μας διαχωριστική γραμμή από τη Δεξιά. Δικό μου πολιτικό στοίχημα είναι ότι δεν πιστεύω στα παλαιά πρότυπα ηγετών. Ο 21ος αιώνας απαιτεί ηγέτες που θα αγωνίζονται για την εμβάθυνση της δημοκρατίας και τη συνειδητή συμμετοχή των ενημερωμένων πολιτών. Αυτή είναι η δική μου δημοκρατική παράδοση που πηγάζει από τις δημοκρατικές παραδόσεις του ΠΑΣΟΚ. Αυτός είμαι και αυτός θα είμαι" http://www.in.gr/news/Reviews/article.asp?lngReviewID=842517&lngItemID=602435 Δημοψήφισμα για τη σχέση Πολιτείας - Εκκλησίας προτείνει ο Γιώργος Παπανδρέου. Πέμπτη, 17 Φεβρουαρίου 2005.)

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ποτε δεν ειχα σαν προτυπο την Αμερικη.

Αντιθετα με τον κ. Παπανδρεου :evil::evil::evil:

 

Οποτε ξεκαθαρα χωρις κοφτα λογακια ΚΑΤΑ.

 

Δεν θελω ποτε να μειωσω εναν ανθρωπο αλλης χωρας , ουτε να τον κανει να αισθανθει ξενος.

Και καταλαβαινω και τα παιδια που ενω εχουν γεννηθει εδω και μεγαλωσει εδω ειναι αδικο να μην τυγχανουν ισης μεταχειρησης (ενω θα επρεπε).

Αλλα δεν το λυνω ...με το να τους ονομασω Ελληνες.

Θελω να ξερω οτι αυτοι που φυλανε τα συνορα της πατριδας μου και ψηφιζουν για το καλο της χωρας (λεμε τωρα) ειναι εστω Ελληνες. Δεν ειναι eurovision εδω.

 

Το ολο θεμα μου θυμιζει το εργο με την Βλαχοπουλου που ηταν στο γηπεδο. Κοιτουσε 2 ομαδες να παιζουν ποδοσφαιρο . Μια Ελληνικη και μια νομιζω Γερμανικη. Και ενω εραψε σορτσακια για την Ελληνικη δεν εβρισκε εναν Ελληνα να τα δωσει μεσα στην μονο κατ ονομα πια Ελληνικη ομαδα. Και οταν εβαλε ενας απο την αντιπαλη ομαδα γκολ στην Ελληνικη πανηυριζε γιατι ο μονος Ελληνας ηταν στην ξενη ομαδα.

Κατι που ηταν κωμωδια εγινε δραμα :?:?:?

 

Οχι δεν θα ειμαστε Ελληνες πια παιδια. Θα ειμαστε Αμερικη. Και μια και ακολουθουμε αυτα τα προτυπα χωρας καλο θα ηταν να βαλουμε και κανενα αλεξισφαιρο τζαμακι.

 

Γιατι κοιταμε τι κανουν οι αλλες χωρες? Γιατι υιοθετουμε παντα τα αρνητικα?

 

Κατω τα χερια απο την Ελλαδα. Ξεπουλησατε τα παντα. Οχι και αυτο. Παραπαει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

με μεγάλο ενδοιαφέρον διάβασα πως αλλες χώρες με πολλούς μεταναστες δινουν την υπηκοοτητα, πραγματικά δεν είχα ιδέα.

Ολοι τουτοι οι ανθρωποι πρεπει να στηριχθούν, είναι ανθρώπινο δικαίωμα να εχουν προσβαση στην υγεία και στην παιδεία και σε πολλα αλλα.

Οφείλουμε με προσοχή και πραγματικό ενδοιαφέρον να τους εντάξουμε νομιμα στην κοινωνία διότι πολλα εχουν προσφέριε και φυσικά θα προσφέρουν.

Αυτο βεβαια δεν σημαίνει οτι θα ....δωσουμε και το βρακί μας. Εξίσου οφείλουμε να προστατέψουμε τους εαυτούς μας. Θελει μεγάλη προσοχή και μελετη απο πολλές πλευρές ωστε να υπάρξει σταθερότητα και ισσορροπία αληθινή.

Σπασμωδικές κινήσεις με στοχο τις εκλογές και την ψηφοθηρία ουτε εμάς αλλα ουτε και αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους θα βοηθήσουν.

 

Ναι υπο όρους, ακριβοδίκαιους.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι το παραβολο για την ιθαγενεια θα ειναι 1000? αντι 1500? που ειναι τωρα και 300? για την επανυποβολη της εξετασης του αιτηματος τους.

Ειμαι της αποψης και το ανεφερα πιο πανω οτι πρεπει να γινει ενα δημοψηφισμα.

Δεν εχω κατι με τους αλλοδαπους απλα τα κριτηρια σε αυτο το νομοσχεδιο πρεπει να ειναι αυστηροτερα. Και οπως διαβασα καποια σχολια στο site αυτο της κυβερνησης γραφει καποιος πως με ενα δικαστηριο κερδιζουν και το δικαιωμα να ψηφιζουν και στις Βουλευτικες εκλογες. Και αυτο το κριτηριο με τα σχολεια το θεωρω πολυ κοροιδια... Παλια γραφανε τα παιδακια στα σχολεια χωρις αδεια παραμονης. Οπως και αυτο με τη γλωσσα. Δηλ δεν πρεπει να γνωριζουν και να γραφουν τουλαχιστον τα βασικα?

Και με την αποκτηση της Ιθαγενειας των παιδιων αν ενας απο τους δυο γονεις ειναι παρανομος μετα μη νομιζετε οτι θα παραμεινει ετσι? Θα παρει στη συνεχεια αδεια παραμονης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της απόδοσης υπηκοότητας στους αλοδαπούς 2ης γενιας που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, ή έχουν ζήσει και πάει σχολείο στην Ελλάδα.

 

Αν δεν είχαμε λαθρομετανάστες, και αν όλοι οι μετανάστες που δουλεύουν στην Ελλάδα, ήταν ενταγμένοι στο Ελληνικό οικονομικό σύστημα (δηλαδή ΑΦΜ, φορολογικά στοιχεία, φορολογικές δηλώσεις, ασφαλιστικές εισφορές κτλ) τότε θα μπορούσαν υπο προϋποθέσεις να έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν μόνο. Θεωρώ ότι το δικαίωμα του εκλέγεσθαι πρέπει να το έχουν ΜΟΝΟ οι έλληνες υπήκοοι (όπως συμβαίνει και στη Γερμανία και σε άλλες χώρες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι το δικαίωμα του εκλέγεσθαι πρέπει να το έχουν ΜΟΝΟ οι έλληνες υπήκοοι (όπως συμβαίνει και στη Γερμανία και σε άλλες χώρες)

 

 

 

Συμφωνώ απολυτα και το λεω αυτό απο φοβο γνωρίζοντας τις πιθανές συνεπειες διαφορετικής στασης.

Link to comment
Share on other sites

είναι ανθρώπινο δικαίωμα να εχουν προσβαση στην υγεία και στην παιδεία και σε πολλα αλλα.

Αυτο δεν το συζηταω καν. Το θεωρω αυτονοητο αλλα υπαρχει ηδη ή κανω λαθος? Χωρις να ειναι ιθαγενεις συναδελφος μου με απλα αδεια παραμονης και εργασιας σπουδαζει τα παιδια της εδω , εδωσε πανελληνιες, χειρουργηθηκε η ιδια με το ΙΚΑ σε ενα περιστατικο, πηρε επιδομα θερμανσης και οικογενειακο και αλληλεγγυης και γενικα το μονο εκνευριστικο ειναι οτι της τα περνουν καθε τρεις και λιγο να ανανεωσει την αδεια και ο ρατσισμος ορισμενων:evil::evil: που δεν περιμενουν την ταυτοτητα της φυσικα να δουν αν ειναι Ελληνιδα (φαινεται απο την ομιλια).

Στην ουσια το μονο που χρειαζεται για να ειναι μια χαρα απο το κρατος ειναι να μειωσει το κοστος για τις αδειες παραμονης και να αραιωσει το χρονικο οριο ληξης της γιατι περνανε μεγαλη ταλαιπωρια.

 

Ποτε δεν θα ηθελα να μην εχει ανθρωπος δικαιωματα. Απλα νοιωθω σαν να φερνει ενα παιδι καποιος απο το πουθενα πχ και να λεει στα δικα μου ειναι αδερφακι σας και επομενος και τα παιδακια σας ξαδερφακια.:?:?:? Ετσι με τοετσι θελω. Δεν μ αρεσει.

Γενικα δεν φημιζομαι για την καλη προσαρμογη μου στις μεγαλες και ριζικες αλλαγες βεβαια :?:lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ της απόδοσης υπηκοότητας στους αλοδαπούς 2ης γενιας που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα, ή έχουν ζήσει και πάει σχολείο στην Ελλάδα.

Τα παιδια της παραπανω κοπελας παντως αρνουνται να βαφτιστουν ή εστω να αποκαλεστουν με ελληνικο ονομα και μαθαινουν την μητρικη τους γλωσσα με το ετσι θελω απο τους γονεις για να μην χασουν τις ριζες τους και να μην τους αρνηθουν πισω στην πατριδα τους. :?

Μπορουν αυτα τα παιδια να νοιωσουν Ελληνες εστω και αν εχουν γεννηθει και μεγαλωσει εδω? Μπορουν να προσπερασουν ολα αυτα τα θελω των γονιων τους? Ομως αυτα τα παιδια ακομα και αν οι γονεις τους κρατησουν την υπηκοοτητα και την ιθαγενεια της χωρας τους δεν γινονται Ελληνες αφου γεννηθηκαν εδω? Και τι γινεται τοτε??

 

Τελος μπορουν αυτα τα παιδια ξαναλεω να πιστευουν σε 2 πατριδες και οταν κουφια η ωρα γινει πολεμος τι γινεται? Η οταν υπηρετησουν ..... και τοποθετηθουν στα συνορα και περναει καποιος δικος τους..... τι θα κανουν?

 

Παιδια βρωμαει απο οπου κι αν το πιασω.:?:???::?:???:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια της παραπανω κοπελας παντως αρνουνται να βαφτιστουν ή εστω να αποκαλεστουν με ελληνικο ονομα και μαθαινουν την μητρικη τους γλωσσα με το ετσι θελω απο τους γονεις για να μην χασουν τις ριζες τους και να μην τους αρνηθουν πισω στην πατριδα τους. :?

Μπορουν αυτα τα παιδια να νοιωσουν Ελληνες εστω και αν εχουν γεννηθει και μεγαλωσει εδω? Μπορουν να προσπερασουν ολα αυτα τα θελω των γονιων τους? Ομως αυτα τα παιδια ακομα και αν οι γονεις τους κρατησουν την υπηκοοτητα και την ιθαγενεια της χωρας τους δεν γινονται Ελληνες αφου γεννηθηκαν εδω? Και τι γινεται τοτε??

 

 

 

Τα παιδιά αυτά παρόλο που έχουν γεννηθεί εδώ δεν έχουν ούτε Ελληνική υπηκοότητα, ούτε ελληνική ιθαγένεια. Τελικά από τα λεγόμενα όλων σας καταλήγουμε ότι υπηκοότητα και ιθαγένεια νομικά είναι ένα και το αυτό. Είναι ουσιαστικά λοιπόν πολίτες β' κατηγορίας. Γιατί θεωρείς ότι για να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα-ιθαγένεια πρέπει να έχουν ελληνικά ονόματα; Γιατί πρέπει να ξεχάσουν τη μητρική τους γλώσσα και να αλλάξουν θρησκεία; Ανεξιθρησκεία δεν έχουμε; Εμείς γιατί μπορούμε να έχουμε αβάπτιστο παιδί; Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.kounia.org/ για να δεις τι προβλήματα αντιμετωπίζουν οι μετανάστες δεύτερης γενιάς στην Ελλάδα.

Επίσης, επειδή δε γνωρίζω τι ισχύει σε κάθε χώρα θα πω μόνο ότι στην Ισπανία που έζησα, το παιδί που γεννιέται εκεί παίρνει την ισπανική υπηκοότητα αυτόματα. Επίσης εγώ είχα την δυνατότητα να ψηφίσω στις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης και όχι επειδή ήμουν από χώρα μέλος της Ε.Ε

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά αυτά παρόλο που έχουν γεννηθεί εδώ δεν έχουν ούτε Ελληνική υπηκοότητα, ούτε ελληνική ιθαγένεια. Τελικά από τα λεγόμενα όλων σας καταλήγουμε ότι υπηκοότητα και ιθαγένεια νομικά είναι ένα και το αυτό. Είναι ουσιαστικά λοιπόν πολίτες β' κατηγορίας. Γιατί θεωρείς ότι για να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα-ιθαγένεια πρέπει να έχουν ελληνικά ονόματα; Γιατί πρέπει να ξεχάσουν τη μητρική τους γλώσσα και να αλλάξουν θρησκεία; Ανεξιθρησκεία δεν έχουμε; Εμείς γιατί μπορούμε να έχουμε αβάπτιστο παιδί; Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.kounia.org/ για να δεις τι προβλήματα αντιμετωπίζουν οι μετανάστες δεύτερης γενιάς στην Ελλάδα.

Επίσης, επειδή δε γνωρίζω τι ισχύει σε κάθε χώρα θα πω μόνο ότι στην Ισπανία που έζησα, το παιδί που γεννιέται εκεί παίρνει την ισπανική υπηκοότητα αυτόματα. Επίσης εγώ είχα την δυνατότητα να ψηφίσω στις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης και όχι επειδή ήμουν από χώρα μέλος της Ε.Ε

 

Η Ισπανια ομως δεν εχει τα προβληματα που εχει η ελλάδα με της γειτοες προς αυτη χωρες και δεν νομιζω πως η Ισπανια εχει τον ιδιο αριθμο μεταναστων οπως η ελλάδα. Οταν μιλαμε για παραβιασεις απο τους Τουρκους σε καθημερινη βαση, οτν εχουμε την μεγαλη αλβανια απο την αλλή και τη διεκδηκιση της μακεδονιας απο τα σκοπια δεν ηερω λοιπον αν ολοι αυτοι θα είναι σε θεση να υπερασπιστουν τα συμφεροντα της χωρας που μενουν. Τελος επειδη ρατσισμος στην Ελλάδα δεν υπαρχει μονο προς τους αλλοδαπους και μεταναστες αλλά και προς του ελληνες περυσυ εκανα χαρτια σε δημοσιο παιδικο σταθμο για τη κορη μου ετσι ωστε να πιασω δουλεια, μια γνωστη μου απο την αλβανια εκανε και αυτη τα χαρτια της με τις ιδιες ακριβως προυποθεσεις. Το παιδι της το πηρανε το δικο μου οχι. Να αρχισουμε λοιπον να νομημοποιουμε σα κρατος τους παντες για να δωσουν σημα και σε αυτους που εχουν σκοπο να ερθουν ελατε η ελλάδα μας νομημοποιει με γελοιες προυποθεσεις.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Η Ισπανία έχει πάρα πολύ μεγάλο λαθρομεταναστευτικό πρόβλημα από τις χώρες τις βόρειας Αφρικής που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής.

 

Επίσης επεισόδιο αντίστοιχο με τα δικά μας Ίμια δημιουργήθηκε πριν μερικά χρόνια με τη νησίδα Perejil.

 

Πως εξασφαλίζει δηλαδή μια χώρα που δίνει υπηκοότητα σε έναν μετανάστη ότι αυτός θα ''υπερασπιστεί'' τα συμφεροντά της;;; Άλλωστε σε αυτό που λες εμπεριέχεται πολύς υποκειμενικός παράγοντας.

 

Το παιδί του μετανάστη είναι λιγότερο πιθανό να μπορεί, αν δεν το πάρει ο δημόσιος παιδικός σταθμός να βολευτεί με μια γιαγιά, ή με μια γυναίκα επι οχταώρου. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό. Το ότι το πήραν στο σταθμό δε σημαίνει ότι έχει περισσότερα δικαιώματα από το δικό σου παιδί. Αυτή τη στιγμή δεν έχει. Πραγματικά, το σάιτ που παρέθεσα έχει πολύ ενδιαφέρον, ρίξε του μια ματιά....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Η Ισπανία έχει πάρα πολύ μεγάλο λαθρομεταναστευτικό πρόβλημα από τις χώρες τις βόρειας Αφρικής που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής.

 

Επίσης επεισόδιο αντίστοιχο με τα δικά μας Ίμια δημιουργήθηκε πριν μερικά χρόνια με τη νησίδα Perejil.

 

Πως εξασφαλίζει δηλαδή μια χώρα που δίνει υπηκοότητα σε έναν μετανάστη ότι αυτός θα ''υπερασπιστεί'' τα συμφεροντά της;;; Άλλωστε σε αυτό που λες εμπεριέχεται πολύς υποκειμενικός παράγοντας.

 

Το παιδί του μετανάστη είναι λιγότερο πιθανό να μπορεί, αν δεν το πάρει ο δημόσιος παιδικός σταθμός να βολευτεί με μια γιαγιά, ή με μια γυναίκα επι οχταώρου. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό. Το ότι το πήραν στο σταθμό δε σημαίνει ότι έχει περισσότερα δικαιώματα από το δικό σου παιδί. Αυτή τη στιγμή δεν έχει. Πραγματικά, το σάιτ που παρέθεσα έχει πολύ ενδιαφέρον, ρίξε του μια ματιά....

 

Μακαρι να ηταν μονο τα Ιμια στη περιπτωση της Ελλάδας. Αλλα γιατι να πρεπει να ακολουθησουμε το παραδηγμα της Ισπανιας που δε ξερουμε στο κατω-κατω ποσο επιτυχημενο είναι, αυτο θα το δείξει η πορεια. Βλεπω οτι σιγα-σιγα κανουμε υποχωρησεις σε πολλά πραγματ και στο τελος δε θα μενει τιποτα να μας χαρακτηριζει σαν εθνος και σαν ιθαγένεια. Τη μια με την ιστορια την άλλη με την ιθαγενεια στους μεταναστες οσο παει το χανουμε το παιχνιδι και στο τελοςοι επομενες γενειες δε θα ξερουν απο που κραταει η σκουφια τους.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θεωρείς ότι για να πάρουν την ελληνική υπηκοότητα-ιθαγένεια πρέπει να έχουν ελληνικά ονόματα;

Γιατί πρέπει να ξεχάσουν τη μητρική τους γλώσσα και να αλλάξουν θρησκεία; Ανεξιθρησκεία δεν έχουμε; Εμείς γιατί μπορούμε να έχουμε αβάπτιστο παιδί;

Δεν μιλαμε για το τι επιλεγει ο καθενας να ειναι και αν βαφτιζει η οχι το παιδι του.

1. Δεν με ενδιαφερει να ειναι ελληνικο το ονομα τους.

2. Δεν με νοιαζει να ειναι οποια θρησκεια εκεινοι επιλεξουν.

3. Δεν με νοιαζει να βαφτιστουν ή οχι.

Με νοιαζει να νοιωθουν ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Αυτο με νοιαζει και μονο. Και σιγουρα ενας ανθρωπος που δεν νοιωθει Ελληνας δεν μπορει να λεγεται .Δεν ειναι τιτλος, δεν ειναι τιμη (ετσι οπως εχουμε καταντησει) αλλα αυτο μας χαρακτηριζει και αυτο μας ενωνει.

 

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.kounia.org/ για να δεις τι προβλήματα αντιμετωπίζουν οι μετανάστες δεύτερης γενιάς στην Ελλάδα.
Αυτα http://www.kounia.org/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=35 δεν τα ηξερα και ειλικρινα λυπαμαι. Ισως να εχεις δικιο. Ισως πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες αν και με τρομαζει πολυ αυτο :oops::?. Συμβαινουν καποιες αδικιες που αγνοουσα.:oops::oops: Αλλα μηπως υπαρχει και καποια αλλη εναλλακτικη? Ο ρατσισμος δεν λυνεται με ενα χαρτι. Αυτα που βιωνουν αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι γραφειοκρατικα (εκτος των αδειων ) αλλα νοοτροπια και η νοοτροπια δεν θα αλλαξει με αυτο.

 

Αλλα θα μου λυσει καποιος την απορια? Στον στρατο υπηρετουν? Θα υπαρχει το εκλεγειν μονο ή και το εκλεγεστε σε ολο αυτο? Γιατι φανταζεστε πρωθυπουργο της Ελλαδας αλλοδαπο και συνεπειες σε τυχον διαμαχη των συνορων της χωρας του με την Ελλαδα?

Τι ασφαλιστικες δικλιδες υπαρχουν σε ολα αυτα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και αγια και μαζι σας οτι για αυτα τα παιδια πρεπει να γινει κατι. Πως θα γινει ομως, καθε παιδι που θα γεννιεται θα παιρνει υπηκοοτητα? Δηλαδη θα ερχονται στην ελλάδα μεταναστες αβερτα και οταν θα κανουν παιδια και αφου εχουν ζησει 5 χρονια εδω θα παιρνουν υπηκοοτητα. Και μια ερωτηση. Με τι χαρτια και πολιτες ποιας χωρας αναφερονται αυτα τα παιδια που πηγαίνουν σχολειο και σπουδαζουν στη χωρα μας. Αν δε κανω λαθος για να πας σχολειο και να σπουδασεις χρειαζονται χαρτια. Αν κανω λαθος διορθωστε με. Και τελος αν είχα παει μεταναστρια σε μια χωρα και ήθελα να γινω πολιτης αυτης της χωρας και η χωρα δε το δεζοταν θα φροντιζα εξ αρχης να παω καπου αλλου. Και μη μου πειτε που να πανε και πως θα ζησουν.Μηπως η ελλάδα είναι η γη της επαγγελιας ή αντεχει να παρεχει εργασια σε ολους αυτους που δε περνουσαν καλα στις χωρες τους?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

«Εκτός από το αίσθημα αδικίας, την ανασφάλεια και όλα τα άλλα προβλήματα αυτά τα παιδιά αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην αγορά εργασίας. Δεν μπορούν να ασκήσουν αυτό που σπούδασαν, ιδίως όταν πρόκειται για κλειστό επάγγελμα, και αναγκάζονται να κάνουν πρόχειρες δουλειές. Συμβαίνει κάποιο παιδί να έχει τελειώσει Αρχιτεκτονική και η μόνη δυνατότητα που έχει είναι να εργαστεί ως βοηθός σε αντίστοιχο γραφείο. Παρά το ότι έχει τις ίδιες σπουδές και κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με τους άλλους συναδέλφους του, δεν θα είναι ποτέ ίσος και θα πληρώνεται λιγότερο» περιγράφει η Σόνια Μητραλιά συντονίστρια της καμπάνιας «Οχι στον ρατσισμό από την κούνια» (http://www.kounia.org)."

http://www.kounia.org/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=35

Ωπα μπαστα (στο τι ειχα καταλαβει διαβαζοντας το παραπανω λεω) .... τωρα πηρα ειδηση.... δεν μπορουν να ασκησουν το επαγγελμα τους εδω οταν το εχουν σπουδασει εξω . Λογικο δεν ειναι? Πως θα ασκησει καποιος νομικη σε μια χωρα οταν εχει διδαχθει ενα τελειως διαφορετικο δικαιο? Πως θα ασκησει καποιος το επαγγελμα του λογιστη οταν δεν εχει ιδεα απο την μοναδικοτητα της Ελλαδας στα φορολογικα? Αρα δεν μιλαμε για παιδια που σπουδασαν εδω. Αν σπουδασουν εδω και τελειωσουν ελληνικο πανεπιστημιο δεν εχουν κανενα προβλημα και ας μην ειναι ιθαγενεις. Χωρια που ανοιγουν τα περισσοτερα των επαγγελματων αρα λυθηκε το προβλημα αυτο.

 

Μπορει καποιος ξεκαθαρα να μου πει ποια προβληματα θα λυθουν περαν της ταλαιπωριας της αδειας παραμονης (το οποιο λυνεται και αν μακρυνουν το διαστημα της ληξης της πχ ας την κανουν 5ετη ή 10ετη) αν αποκτησουν αυτοι οι ανθρωποι την Ελληνικη Ιθαγενεια?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...