Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνική Ιθαγένεια και ψήφος στους αλλοδαπούς.


Recommended Posts

Λυσεις λοιπον χειροπιαστες, λυσεις που θα βοηθησουν και αυτους και εμας. Οχι θεωρειες και παχια λογια.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 368
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Ζει 26 χρόνια στην Ελλάδα, σπούδασε στο ΑΠΘ, παντρεύτηκε Ελληνα, βαφτίστηκε χριστιανή, είναι ιδιοκτήτης περιπτέρου και όμως το κράτος δεν της δίνει ελληνική υπηκοότητα

 

Eχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της στην Eλλάδα. Σπούδασε την ελληνική γλώσσα στο Aριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, προκειμένου να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για την εισαγωγή της στην Iατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Kρήτης. Tο 1999 βαπτίστηκε χριστιανή και παντρεύτηκε τον Hρακλειώτη Bαγγέλη Zαχαράκη.

 

 

 

 

 

?catid=11424&imgid=8633575&srcid=420&type=11495Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια. Εχω απελπιστεί, τονίζει η Αθηνά-Μάχα Αλσμπίνι, που το ʽ99 βαφτίστηκε χριστιανή, παντρεύτηκε Ελληνα και όμως ιθαγένεια δεν της χορηγείται

 

 

Tα τελευταία χρόνια είναι ιδιοκτήτρια περιπτέρου στον κεντρικότερο δρόμο του Hρακλείου, στη λεωφόρο Δικαιοσύνης, είναι ασφαλισμένη και φορολογείται κανονικά από το ελληνικό κράτος. Kαι όμως... 26 χρόνια μετά, η 44χρονη σήμερα Aθηνά-Mάχα Aλσμπίνι από τη Συρία ακόμα παλεύει με τη γραφειοκρατία για να αποκτήσει την ελληνική ιθαγένεια.

?catid=11424&imgid=8633576&srcid=420&type=11104

Aγαπάει τη γενέτειρά της, λατρεύει όμως την Eλλάδα όπου ζει από τα 18 της. Nιώθει Eλληνίδα και ας μη γεννήθηκε στη χώρα μας. Δεν κρύβει, όμως, την οργή της. Tα μάτια της βουρκώνουν όταν μας παραδίδει ένα ένα τα αμέτρητα δικαιολογητικά που χρόνια τώρα αποστέλλει στις αρμόδιες υπηρεσίες για την πολιτογράφησή της.

Εχω απελπιστεί«Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια. Eχω απελπιστεί. Eχω κάνει αλλεπάλληλες αιτήσεις, έχω υποβάλει αμέτρητα δικαιολογητικά και κάθε φορά τα ίδια. Aκόμα δεν ξέρω πού βρίσκομαι. Eχω απογοητευτεί πια. Πόσα χρόνια πρέπει ακόμα να περάσουν για να πολιτογραφηθώ Eλληνίδα;».

Στο πλευρό της όλα αυτά τα χρόνια βρίσκεται ο σύζυγός της που βιώνει την ταλαιπωρία της συντρόφου του.

Mαζί πηγαίνουν για την κατάθεση των δικαιολογητικών, μαζί τρέχουν κάθε φορά που χρειάζεται να ανανεώσουν την άδεια παραμονής της στην Eλλάδα. Kάθε τόσο η Mάχα πρέπει να υποβάλλεται στην ίδια ψυχοφθόρα διαδικασία: να αποδεικνύει ότι παραμένει ζευγάρι με τον άνδρα της.

Aπό τη Δαμασκό έφυγε όταν ήταν 18 ετών. Tο όνειρό της ήταν να γίνει γιατρός, γιʼ αυτό και αρχικά σπούδασε την ελληνική γλώσσα στη Θεσσαλονίκη. Tο 1986 πέρασε στην Iατρική Σχολή στο Hράκλειο. Aπό τότε είναι μόνιμος κάτοικος Hρακλείου.

Η πρώτη αίτηση

Tην πρώτη αίτηση για την πολιτογράφησή της την έκανε το 1993. Eκτοτε έχουν ακολουθήσει και άλλες αιτήσεις χωρίς όμως αντίκρισμα. Περνάει από την καθιερωμένη συνέντευξη στο αλλοδαπών. Bεβαιώνεται ότι δεν ανήκει στη λίστα με τους ανεπιθύμητους στη χώρα.

Tον περασμένο Iούνιο ενημερώθηκε εγγράφως από την αρμόδια υπηρεσία που χειρίζεται την υπόθεσή της ότι «ενεργείται από το υπουργείο η νόμιμη έρευνα για τη συγκέντρωση των απαραίτητων στοιχείων και όταν τελειώσει η αναγκαία διαδικασία θα σας ενημερώσουμε σχετικά».

Σήμερα παρά τις προσπάθειές της να πληροφορηθεί για το πού βρίσκεται η υπόθεσή της, άκρη δεν έχει βγάλει.

Εμπόδιο νόμος του ʽ54

Δεν μπορεί να αγοράσει σπίτι

Πριν από έναν χρόνο η 44χρονη, που σήμερα διαμένει με τον σύζυγό της στο νοίκι, ξεκίνησε τις διαδικασίες για την αγορά σπιτιού.

«Φτάσαμε μέχρι τον συμβολαιογράφο γιατί βρήκα ένα σπίτι που πραγματικά μου άρεσε και θέλω να αγοράσω. Tότε έμαθα ότι με βάση έναν νόμο του ʽ54 δεν δικαιούμαι να αγοράσω σπίτι, γιατί δεν είμαι μέλος κράτους της Eυρωπαϊκής Eνωσης, ούτε Bορειοηπειρώτισσα. H Eλλάδα είναι η πατρίδα μου. Kαι πραγματικά με πληγώνει που δεν έχω το δικαίωμα να αγοράσω ένα σπίτι».

Για την ακρίβεια η 44χρονη ούτε σπίτι μπορεί να αγοράσει ούτε όμως και να κληρονομήσει. O πεθερός της, που της έχει μεγάλη αδυναμία, αφήνει στη διαθήκη του ένα σπίτι και μερικά λιόφυτα. Eντούτοις, δεν μπορεί να τα κληρονομήσει γιατί δεν έχει την ιθαγένεια!

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΗ

 

 

 

πηγή έθνος

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

Για την ακρίβεια η 44χρονη ούτε σπίτι μπορεί να αγοράσει ούτε όμως και να κληρονομήσει. O πεθερός της, που της έχει μεγάλη αδυναμία, αφήνει στη διαθήκη του ένα σπίτι και μερικά λιόφυτα. Eντούτοις, δεν μπορεί να τα κληρονομήσει γιατί δεν έχει την ιθαγένεια!

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΗ

 

 

 

πηγή έθνος

 

Ορίστε?

Δηλαδή τόσοι και τόσοι διάσημοι Αμερικάνοι που έχουν αγοράσει σπίτια στην Ελλάδα έχουν ιθαγένεια? Ή τους τα έδωσαν λόγο διασημότητας?

Και......... υπάρχει νόμος που λέει ότι για να κληρονομήσεις περιουσιακό στοιχεία πρέπει να έχει την Ελληνική ιθαγένεια?

Εάν είναι δυνατόν δηλαδή, τόσοι και τόσοι που δεν έχουν την ιαθγένεια αγοράζουν περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα και τα κληροδοτούν στα παιδιά τους.

Ο φούρναρής μου που είναι Αιγύπτιος αγόρασε σπίτι!!!!!!

 

Μήπως τα παραλένε λίγο στο άρθρο?

Link to comment
Share on other sites

Νταλια μου πουθενα δε λεει οτι θελει να παρει δανειο. Και δανειο περνει κανενα προβλημα δεν υπαρχει. Ακομα και απο την εργατικη μπορουν να παρουν σαν οικογενεια. Δεν λεω οτι δεν υπαρχει στο αρθρο αληθεια αλλα πολλα ειναι προς χαρην εντυπωσιασμου. Και δικηγορος δεν ειμαι για να απαντησω αν δικαιουται κληρονομια. Παντως ειδες τι ειπε βαση νομου δεν δικαιουμαι να αγορασω σπιτι. Εγω παντως ξερω πολλους που αγορασαν. Και ποσο μαλλον που εχει ελληνα συζυγο.....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νταλια μου πουθενα δε λεει οτι θελει να παρει δανειο. Και δανειο περνει κανενα προβλημα δεν υπαρχει. Ακομα και απο την εργατικη μπορουν να παρουν σαν οικογενεια. Δεν λεω οτι δεν υπαρχει στο αρθρο αληθεια αλλα πολλα ειναι προς χαρην εντυπωσιασμου. Και δικηγορος δεν ειμαι για να απαντησω αν δικαιουται κληρονομια. Παντως ειδες τι ειπε βαση νομου δεν δικαιουμαι να αγορασω σπιτι. Εγω παντως ξερω πολλους που αγορασαν. Και ποσο μαλλον που εχει ελληνα συζυγο.....

 

Eπειδή και εγώ ξέρω αλλοδαπούς που έχουν αγοράσει γι'αυτό είπα ότι μήπως θέλει δάνειο από την εργατική...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ξαδελφο που εχει παρει κοπελα απο τη μολδαβια και μια χαρα πηραν δανειο απο την εργατικη και ας ειναι η κοπελα πιο λιγα χρονια στην ελλαδα απο τη κοπελα στο αρθρο. Για αυτο ειπα οτι καποια πραγματα ειναι χαρην εντυπωσιασμου. Ακομα και φιλος βορειωηπειρωτης που εχει γυναικα απο αλβανια παλι και αυτοι πηραν δανειο απο εργατικη. Τωρα αυτα που λεει το αρθρο οτι εφτασαν μεχρι τον συμβολαιογραφο ή οτι δεν δικαιουτε κληρονομια, τι να πω.....Εγω βλεπω καποιες παραληψεις στο αρθρο...και σαφως δεν λεω οτι φταιει η κοπελα που το ποσταρε....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου ειναι Παλαιστινιος , ήρθε στην ελλαδα ως φοιτητης στην Αρχιτεκτονική σχολη του ΑΠΘ το 68, την τελειωσε το 73 δουλευει απο τοτε συνέχεια, πηρε την ελληνικη υπηκόοτητα το 82 άσχετα αν δουλευε και φορολογούταν απο το 74, αλλος νομος τοτε! Εμεις τα παιδια του πήραμε την ελληνικη υπηκοότητα το 84, άλλος νομος τοτε οχι οπως τωρα που οτι παιδι γεννιεται απο ελληνιδα μανα εχει αυτοματα ελληνική υπηκόοτητα!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κορίτσια,

 

Εγραψα ολοκληρο σεντόνι σχετικά με το θέμα της αγοράς ακινήτου αλλα΄το εχασα ξαφνικά. Ουπσσσσσσ

τελοσπαντον

 

Εγώ είμαι Αλβανίδα και αγόρασα σπίτι πρίν 3 χρόνια. Είναι αλήθεια ότι υπάρχει νόμος που δεν επιστρέπει να επισυνάψει συμβολαιογραφική πράξη αλλοδαπός υπήκοος χώρας μή ευρωπαικής ενώσεως ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ. (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΔΕΝ ΥΣΧΕΙ ΑΥΤΟ)

ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΠΟΛΛΑ ΤΑ δικαιολογητικά ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙ ΕΩΣ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ, ΤΑ ΚΡΗΤΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΑ...

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΘΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΓΟΡΑΣ, ηταν γνωστός και ο εργολάβος διαφορετικά είναι σχεδόν αδύνατον οποιοσδηποτε εργολάβος να σε περιμένει μέχρι να ερθει η απαντηση απο το υπουργείο.

 

ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΔΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΆ ΚΤΛ.

 

ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ (Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ (ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ,ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΤΛ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΕΦΙ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΙΖΩ.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δάνειο μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε, αλλά όπως ισχύει για τους έλληνες, με βάση τη φορολογική του δήλωση. Ναι αν ένας μετανάστης τα βγάζει όλα μαύρα, να μην πάρει ποτέ του δάνειο! Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες.

Ο φοροφυγάς ναι δεν θα πρέπει ούτε δάνειο να πάρει, ούτε περιουσία να αποκτήσει, αν δεν πληρώσει μέχρι τελευταίας δεκάρας τους φόρους του, άσχετα με την εθνικότητα ή τη ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ του.

 

Μου αρέσει που κανένας από όσους είναι ευαίσθητοι στο πως γράφουμε εδώ μέσα, ανέχονται σε αυτό το νήμα το να γράφουμε για ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ και όχι για ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Δεν θέλω ΚΑΝΕΝΑΣ μετανάστης να πάρει Ελληνική ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ. Σαφώς και θέλω όμως οι νόμιμοι μετανάστες (με βάσει τους κανόνες που έβαλε το υπουργείο) να μπορούν να παίρνουν Ελληνική ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

Ελληνική Ιθαγένεια ίσως θα μπορούσαν να πάρουν τα εγγόνια τους, εφόσον γεννήθηκαν και ζούν μόνιμα στην Ελλάδα για μερικές δεκαετίες.

Θέλει πολλές γενιές για να γίνει κάποιος ιθαγενής σε μία περιοχή και όχι νομοθετικές ρυθμίσεις. Οι νομιθετικές ρυθμίσεις πρεπει να είναι για την ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Αλλά τι κάθομαι και γράφω, εδώ μέσα θεωρύμε ρατσιστικό να πει κανείς "οι Χ εθνότητας να κάνουν αυτο και εκείνο" εννοώντας, όπως συμβαίνει στην καθομηλουμένη, την κυβέρνηση της χώρας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου αρέσει που κανένας από όσους είναι ευαίσθητοι στο πως γράφουμε εδώ μέσα, ανέχονται σε αυτό το νήμα το να γράφουμε για ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ και όχι για ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Δεν θέλω ΚΑΝΕΝΑΣ μετανάστης να πάρει Ελληνική ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ. Σαφώς και θέλω όμως οι νόμιμοι μετανάστες (με βάσει τους κανόνες που έβαλε το υπουργείο) να μπορούν να παίρνουν Ελληνική ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

Ελληνική Ιθαγένεια ίσως θα μπορούσαν να πάρουν τα εγγόνια τους, εφόσον γεννήθηκαν και ζούν μόνιμα στην Ελλάδα για μερικές δεκαετίες.

Θέλει πολλές γενιές για να γίνει κάποιος ιθαγενής σε μία περιοχή και όχι νομοθετικές ρυθμίσεις. Οι νομιθετικές ρυθμίσεις πρεπει να είναι για την ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Tώρα να πω ότι έχεις άδικο...??

ψέματα θα πω:-)

 

 

να ρωτήσω κάτι άλλο σε σχέση με το άρθρο ??

πως μπορεί η Αθηνά να είναι ιδιοκτήτρια περιπτέρου ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ολοι οι μεταναστες πρεπει να παρουν ελληνικη υπηκοότητά εαν το θελουν...

Και ειδικα αυτοι που τοσα χρονια στην Ελλαδα και δουλευουν σαν σκυλια ολη μερα με πενιχρα μεροκαματα και εχουν οικογενειες να θρεψουν οπως και εμεις

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προλαβιανω να διαβασω ολο το θεμα .Θα σας πω μοναχα την ιστορια μου.

Γεννηθηκα στην νεα υορκη απο πατερα ελληνα μανα αγγλιδα/νοτιο αφρικανα.Οι γονεις μου δεν ειχαν παντρευτει.Στην αμερικη δηλωθηκα κανονικα στο ληξιαρχειο δημαρχειο και στο πιστωποιητικο γεννησης αναγραφετεκ το ονομα του πατερα μου.

Στην ελλαδα ομως δεν με δηλωσε ο πατερας μου.Ηρθα εδω με διαβατηριο.Μωρο 6 βδομαδων.Πηγα σχολειο εδω μεχρι το λυκειο.Σε ιδιωτικο οχι δημοσιο οπου δουλευει η μαμα μου δασκαλα.οι γονεις μου χωρισαν οταν ημονυ 2.

Στα 16 μου ηθελα να βγαλω ταυτοτητα.Αλλα δεν ημονυ δηλωμενη πουθενα.....Μετα απο πολλα πολλα πολλα...καταληξανε οτι δεν ειμαι ελληνιδα λογω οτι ειμαι παιδι εκτος γαμου και δεν υπαρχει αναγνωριση του πατερα...λεπτομερειες που ποτε δεν ειχα σκεφτει.Αφου ειναι ο μπαμπας μου...

Αναγνωριστικα επισημως σε συμβολαιογραφο στα 20 νομιζω....και επειδη ειχα περασει τα 18 επρεπε να παρω τον δρομο της πολιτογραφησης για να γινω ελληνιδα...Ζηταγαν αρχικα παραβολο 1500 ευρω.Λεφτα που δεν ειχα ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα....οποτε εκανα σχεδια να παω αμερικη σε καποιον που εμενε ηδη εκει να δουλεψω και να μαζεψω τα λεφτα και να γυρισω να πληρωσω το παραβολο......Γιατι στην ελλαδα δεν μπορουσα να δουλεψω...σε προχειρες δουλειες καθομουν λιγο γιατι ημουν "παρανομη"στην ιδια μου την χωρα.....

Πηγα αμερικη και γυρισα (οχι για τα λεφτα τελικα γιατι αποδειχτηκε οτι δεν θα πληρωσω παραβολο επειδη ο πατερας ειναι ελληνας....αλλα την πολιτογραφηση ομως θα την εκανα και ας ηταν ελληνας ο πατερας).....

Περεπε να βγαλω ομως αδεια παραμονης για να κανω πολιτογραφηση....ναι ναι!!!!Ατελειωτες ωρες σε διαφορες υπηρεσιες να περιμενω εξω μεσα σε ζεστη και σε κρυο με παρα πολλους αλλους αλλοδαπους μονο και μονο για να κανω μια ερωτηση οπου τελικα θα μου απαντουσαν "σε λαθος υπηρεσια εισαι"¨και να κλαιω στα στενακια καθως εφευγα γιατι δεν αντεχαν αλλο τα νευρα μου...

Τελικα ενα ωραιο πρωι πηρα στα χερια μου την αδεια παραμονης και απο την χαρα μου ειχα δακρυσει κ πηρα ΟΛΕΣ τις φιλες και οικογενεια μου να πω οτι ¨πηρα αδεια παραμονη΅!!!!¨"

Τι ξεφτιλα τελικα τωρα που το θυμαμαι....Να χαιρομαι που πηρα αδεια να παραμεινω στην χωρα μου!

Τελιακ το 2003 εκανα την πολιτογραφηση και ακομα περιμενω..

Καθε 6 μηνες πηγαινω στο αλλοδαπων να κανω ανανεωση με ενα παραβολο 50 ευρω...

Οσες φορες πηρα τηλ δεν ειχαν νεωτερα και μαλιστα μια περιοδος ειχε χαθει ο φακελος μου.

Στο αλλοδαπων μια φορα που εκανα ανανεωση με ρωτησε ο καλος κυριος (ναναι καλα ο ανθρωπος που καθε φορα με εξυπηρετει πολυ καλα) αν ειμαι χορευτρια....στριπτιτζου δηλαδη γιατι στο φακελο μου βρεθηκαν καποια χαρτια εργασια αλλληνη΅!!!

 

Οσο πολυ ηθελα να εχω την ελληνικη ταυτοτητα τοσο δεν την θελω πια...Σκεφτομουν οτι αν τελικα ξεθαψουν τα χαρτια μου και με καλεσουν για την ¨ορκομοσια " που πρεπει να ακολουθησω για να γινω ελληνιδα να παω και να σκισω τα χαρτια μπορστα στα μουτρα τους και να τους πω οτ ιδεν ειναι τιμη μου να αποκτησω την υπηκοοτητα...Οτι το συστημα τους ειναι αισχος και θα πρεπει να ντρεπονται ολοι τους.

 

Αλλα σκεφτομαι το μελλον μου σε μια στραβη δεν θα εχω παλι τιποτα..μια ξενη στην χωρα μου θα ειμαι ....

 

Αυτα λοιπον που διαβαζω περι υπηκοοτητας ξενων στην ελλαδα με νευριαζει αφανταστα.Οπως οταν ακουω οτι καποιος αλβανος πηρε ταυτοτητα που εχω ακουσει οτι συμβαινουν...οχι μετα απο αυτα που περασα τοσα χρονια....ΕΛΕΟΣ...

Ειμαι εναντια λοιπον....αν δεν τα ειχα περασει ισως να ειχα αλλη γνωμη δεν ξερω...Τωρα ομως λεω οχι κατηγοριματικα.

Link to comment
Share on other sites

casperaki ... τα ιδια ακριβως με σενα λεει και ο αρραβωνιαστικός μου.Γεννημενος στην αμερική,με αμερικανική υπηκοότητα ήρθε Ελλάδα στα 4 του.Η μαμά Ελληνίδα,ο μπαμπας του Βορειηπειρωτης.Είναι κι αυτός με αδεια παραμονης εδω.Σπουδασε,εχει μια πολυ πετυχημένη επαγγελματικη πορεία,πολυ καλη οικονομικη κατασταση...πληρωνει τρελλα ποσα σε εφορία και γενικως ολες αυτες τις υποχρεωσεις,αλλα εχει ταλαιπωρηθει με γραφειοκρατεια και πλεον ουτε και θελει να παρει ελληνικη ταυτοτητα.

Μεταξύ μας...κανουμε πλακα οποτε πρεπει να παει να ανανεωσει την αδεια παραμονης,λέω "κοιτα μη σε μπαγλαρωσουν και στειλουν πουθενα και σε ψαχνω".

Να σε ρωτησω ομως κατι?Γιατι πρεπει να ανανεωνεις καθε 6 μηνες την αδεια παραμονης?Μετα απο τοσα χρόνια στην ελλαδα δε σου δινουν πενταετη αδεια?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προλαβιανω να διαβασω ολο το θεμα .Θα σας πω μοναχα την ιστορια μου.

Γεννηθηκα στην νεα υορκη απο πατερα ελληνα μανα αγγλιδα/νοτιο αφρικανα.Οι γονεις μου δεν ειχαν παντρευτει.Στην αμερικη δηλωθηκα κανονικα στο ληξιαρχειο δημαρχειο και στο πιστωποιητικο γεννησης αναγραφετεκ το ονομα του πατερα μου.

Στην ελλαδα ομως δεν με δηλωσε ο πατερας μου.Ηρθα εδω με διαβατηριο.Μωρο 6 βδομαδων.Πηγα σχολειο εδω μεχρι το λυκειο.Σε ιδιωτικο οχι δημοσιο οπου δουλευει η μαμα μου δασκαλα.οι γονεις μου χωρισαν οταν ημονυ 2.

Στα 16 μου ηθελα να βγαλω ταυτοτητα.Αλλα δεν ημονυ δηλωμενη πουθενα.....Μετα απο πολλα πολλα πολλα...καταληξανε οτι δεν ειμαι ελληνιδα λογω οτι ειμαι παιδι εκτος γαμου και δεν υπαρχει αναγνωριση του πατερα...λεπτομερειες που ποτε δεν ειχα σκεφτει.Αφου ειναι ο μπαμπας μου...

Αναγνωριστικα επισημως σε συμβολαιογραφο στα 20 νομιζω....και επειδη ειχα περασει τα 18 επρεπε να παρω τον δρομο της πολιτογραφησης για να γινω ελληνιδα...Ζηταγαν αρχικα παραβολο 1500 ευρω.Λεφτα που δεν ειχα ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα....οποτε εκανα σχεδια να παω αμερικη σε καποιον που εμενε ηδη εκει να δουλεψω και να μαζεψω τα λεφτα και να γυρισω να πληρωσω το παραβολο......Γιατι στην ελλαδα δεν μπορουσα να δουλεψω...σε προχειρες δουλειες καθομουν λιγο γιατι ημουν "παρανομη"στην ιδια μου την χωρα.....

Πηγα αμερικη και γυρισα (οχι για τα λεφτα τελικα γιατι αποδειχτηκε οτι δεν θα πληρωσω παραβολο επειδη ο πατερας ειναι ελληνας....αλλα την πολιτογραφηση ομως θα την εκανα και ας ηταν ελληνας ο πατερας).....

Περεπε να βγαλω ομως αδεια παραμονης για να κανω πολιτογραφηση....ναι ναι!!!!Ατελειωτες ωρες σε διαφορες υπηρεσιες να περιμενω εξω μεσα σε ζεστη και σε κρυο με παρα πολλους αλλους αλλοδαπους μονο και μονο για να κανω μια ερωτηση οπου τελικα θα μου απαντουσαν "σε λαθος υπηρεσια εισαι"¨και να κλαιω στα στενακια καθως εφευγα γιατι δεν αντεχαν αλλο τα νευρα μου...

Τελικα ενα ωραιο πρωι πηρα στα χερια μου την αδεια παραμονης και απο την χαρα μου ειχα δακρυσει κ πηρα ΟΛΕΣ τις φιλες και οικογενεια μου να πω οτι ¨πηρα αδεια παραμονη΅!!!!¨"

Τι ξεφτιλα τελικα τωρα που το θυμαμαι....Να χαιρομαι που πηρα αδεια να παραμεινω στην χωρα μου!

Τελιακ το 2003 εκανα την πολιτογραφηση και ακομα περιμενω..

Καθε 6 μηνες πηγαινω στο αλλοδαπων να κανω ανανεωση με ενα παραβολο 50 ευρω...

Οσες φορες πηρα τηλ δεν ειχαν νεωτερα και μαλιστα μια περιοδος ειχε χαθει ο φακελος μου.

Στο αλλοδαπων μια φορα που εκανα ανανεωση με ρωτησε ο καλος κυριος (ναναι καλα ο ανθρωπος που καθε φορα με εξυπηρετει πολυ καλα) αν ειμαι χορευτρια....στριπτιτζου δηλαδη γιατι στο φακελο μου βρεθηκαν καποια χαρτια εργασια αλλληνη΅!!!

 

Οσο πολυ ηθελα να εχω την ελληνικη ταυτοτητα τοσο δεν την θελω πια...Σκεφτομουν οτι αν τελικα ξεθαψουν τα χαρτια μου και με καλεσουν για την ¨ορκομοσια " που πρεπει να ακολουθησω για να γινω ελληνιδα να παω και να σκισω τα χαρτια μπορστα στα μουτρα τους και να τους πω οτ ιδεν ειναι τιμη μου να αποκτησω την υπηκοοτητα...Οτι το συστημα τους ειναι αισχος και θα πρεπει να ντρεπονται ολοι τους.

 

Αλλα σκεφτομαι το μελλον μου σε μια στραβη δεν θα εχω παλι τιποτα..μια ξενη στην χωρα μου θα ειμαι ....

 

Αυτα λοιπον που διαβαζω περι υπηκοοτητας ξενων στην ελλαδα με νευριαζει αφανταστα.Οπως οταν ακουω οτι καποιος αλβανος πηρε ταυτοτητα που εχω ακουσει οτι συμβαινουν...οχι μετα απο αυτα που περασα τοσα χρονια....ΕΛΕΟΣ...

Ειμαι εναντια λοιπον....αν δεν τα ειχα περασει ισως να ειχα αλλη γνωμη δεν ξερω...Τωρα ομως λεω οχι κατηγοριματικα.

λυπαμαι πολυ για το συστημα και ολα οσα περασες αλλα να κανω μια ερωτησ? Με πατερα Ελληνα και μητερα κοινοτικη υπηκοο χρειαζεσαι καθε μηνα ανανεωση της αδειας.Ουτε το επι μακρον διαμενοντος δε δικαιουσαι?

Τωρα ως μητερα ελληνα πολιτη δε γινεσαι ελληνιδα?Αυτοι απο μονοι τους δε θα σε καλεσουν.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δάνειο μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε, αλλά όπως ισχύει για τους έλληνες, με βάση τη φορολογική του δήλωση. Ναι αν ένας μετανάστης τα βγάζει όλα μαύρα, να μην πάρει ποτέ του δάνειο! Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες.

Ο φοροφυγάς ναι δεν θα πρέπει ούτε δάνειο να πάρει, ούτε περιουσία να αποκτήσει, αν δεν πληρώσει μέχρι τελευταίας δεκάρας τους φόρους του, άσχετα με την εθνικότητα ή τη ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ του.

 

Μου αρέσει που κανένας από όσους είναι ευαίσθητοι στο πως γράφουμε εδώ μέσα, ανέχονται σε αυτό το νήμα το να γράφουμε για ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ και όχι για ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Δεν θέλω ΚΑΝΕΝΑΣ μετανάστης να πάρει Ελληνική ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ. Σαφώς και θέλω όμως οι νόμιμοι μετανάστες (με βάσει τους κανόνες που έβαλε το υπουργείο) να μπορούν να παίρνουν Ελληνική ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

Ελληνική Ιθαγένεια ίσως θα μπορούσαν να πάρουν τα εγγόνια τους, εφόσον γεννήθηκαν και ζούν μόνιμα στην Ελλάδα για μερικές δεκαετίες.

Θέλει πολλές γενιές για να γίνει κάποιος ιθαγενής σε μία περιοχή και όχι νομοθετικές ρυθμίσεις. Οι νομιθετικές ρυθμίσεις πρεπει να είναι για την ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.

 

Αλλά τι κάθομαι και γράφω, εδώ μέσα θεωρύμε ρατσιστικό να πει κανείς "οι Χ εθνότητας να κάνουν αυτο και εκείνο" εννοώντας, όπως συμβαίνει στην καθομηλουμένη, την κυβέρνηση της χώρας!

 

Βρες πρωτα καποιο αρθρο , κειμενο ή οποιοδηποτε αλλο επισημο εγγραφο που να διαφοροποιει την απονομη Ιθαγενειας απο αυτη της υπηκοοτητας και μετα αποφασισε ποιοι ΘΕΛΕΙΣ να την παρουν.Στη νομοθεσια ιθαγενεια και υπηκοοτητα ειναι ταυτοσημες εννοιες και ως προς τη σημασια τους και ως προς την απονομη τους. Δουλευω στη μεταναστευση και στο λεω με σιγουρια.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι στις ταυτοτητες γραφει τοσα χρονια λογου χαρη ιθαγενεια ελληνικη υπηκοοτητα αλβανικη? Γιατι στη ταυτοτητα διαχωριζονται. Το συνταγμα δεν ταυτοιζει τις εννοιες. Μαλλον τωρα τελευταια εχουν γινει ταυτοσημες.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

σε ποια ταυτοτητα το λεει αυτο?στην ελληνικη? γιατι η δικια μου που ειναι παλια λεει υπηκοοτητα ελληνκη και του αντρα μου που ειναι καινουρια λεει ιθαγενειΑ ελληνικη

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο. Στις πολυ παλιες ταυτοτητες το εγραφε. Παντως οσον αφορα το συνταγμα ειναι εννοιες που τις ξεχωριζει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη θα το ψαξω και θα σου δωσω η λινκ η την παραγραφο του συνταγματος

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ναι σε παρακαλω γιατι εγω που δουλευω, οπως εχω ξαναπει στη μεταναστευση και εχω σχετικες σπουδες ξερω οτι οι οροι ειναι ταυτισημοι.Ειτε το πεις ιθαγενεια ειτε υπηκοοτητα οταν την παρεις λεγεσαι Ελληνας με πολιτογραφηση.

Αν εσεις βρειτε αρθρο στο Συνταγμα ή σε νομο που να διαχωριζει τις εννοιες θα σας παρακαλουσα να το παραθεσετε

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ολοι οι μεταναστες πρεπει να παρουν ελληνικη υπηκοότητά εαν το θελουν...

Και ειδικα αυτοι που τοσα χρονια στην Ελλαδα και δουλευουν σαν σκυλια ολη μερα με πενιχρα μεροκαματα και εχουν οικογενειες να θρεψουν οπως και εμεις

σοβαρα μιλας?οι ελληνες δεν δουλευουνε?τι μεροκαματα παιρνουνε οι ελληνες νομιζεις?εγω ας πουμε παιρνω 400 ευρω το μηνα..τους ελληνες τελικα ποιος θα τους βοηθησει και ποιος θα τους υποστηριξει?

κατι τετοιοι θα καταντησουνε την ελλαδα αλοδαπη στο τελος...

αντε πια με την καραμελα..

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ: Ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα

[Επεξεργασία] Άρθρο 4

1.Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2.Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

3.Έλληνες πολίτες είναι όσοι έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος. Επιτρέπεται να αφαιρεθεί η ελληνική ιθαγένεια μόνο σε περίπτωση που κάποιος απέκτησε εκούσια άλλη ιθαγένεια ή που ανέλαβε σε ξένη χώρα υπηρεσία αντίθετη προς τα εθνικά συμφέροντα, με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία που προβλέπει ειδικότερα ο νόμος.

 

Αυτο βρηκα εγω στο Συνταγμα και αν προσεξετε λεει οτι αν εκουσια αποκτησει Ελληνας αλλη ιθαγενεια και οχι αλλη υπηκοοτητα.Ευτυχως ο σοφος νομοθετης ειναι πραγματι σοφος και δεν μπερδευει τους ορους

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...