Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα Αλληλεγγύης


UFO

Recommended Posts

εγω δεν καταλαβα που πρεπει να δηλωσεις τραπεζικο λογαριασμο

επισης εγω κανω κοινη με τον αντρα μου.αλλα ειναι πολυ πανω απο τα 15000.εγω που ειμαι χαμηλομισθη δεν δικαιουμαι τιποτα?

 

 

Όχι γιατί κάνετε σαν οικογενεια πολύ πάνω από 15000 χιλιάδες όπως λες ...!!!

γιατί να δικαιούσαι ειδικά – χωριστά από τον άντρα σου εσύ κατι ?

αφού είσαι οικογένεια με τον άντρα σου .....

 

 

Ας μην είμαστε πλεονέκτες…..

Φιλικά ………..

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μολις ειδα αυτο που εγραψες και πραγματικα πεφτω απο τα συννεφα!μια απλη ερωτηση εκανα.δεν ρωτησα αν δικαιουμαι χωριστα κατι!ρωτησα αν με αυτους τους ορους δικαιουμαι κατι επειδη ειμαι χαμηλομισθη!δεν ειμαστε στην ιδια δουλεια με τον αντρα μου.τωρα αν δεν καταλαβες τι ειπα δεν φταιω εγω!τοσοι ρωτανε και εγω δεν εχω το δικαιωμα?

 

 

αλλη φορα θα παιρνω αδεια πριν ρωτησω κατι!

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Εχθες ζευγαρι με ενα παιδι ανεργοι και οι δυο πηγαν στον ΟΑΕΔ και τους ειπαν οτι δεν εχει σημασια αν εχουν παιδι, δεν ισχυουν τα κριτηρια παιδιων. Ειτε εχεις ειτε δεν εχεις παιδια δικαιουσαι 400 ευρω αν εισαι ανεργος. Ισχυει κατι τετοιο η μας δουλευουν τελικα?

Αλλαξε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Εχθες ζευγαρι με ενα παιδι ανεργοι και οι δυο πηγαν στον ΟΑΕΔ και τους ειπαν οτι δεν εχει σημασια αν εχουν παιδι, δεν ισχυουν τα κριτηρια παιδιων. Ειτε εχεις ειτε δεν εχεις παιδια δικαιουσαι 400 ευρω αν εισαι ανεργος. Ισχυει κατι τετοιο η μας δουλευουν τελικα?

Αλλαξε κατι?

 

Φυσικά και παίζουν ρόλο τα παιδιά αρκεί να είναι ασφαλισμένα στον άνεργο. Με δύο παιδιά που ξέρω παίρνεις 545 ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω και εγωωωωωωω αλλα ειμαι ......ελευθερη επαγγελματιας = "φοροφυγας"

 

ασχετο........αφηστε με να λεω τον πονο μου χαχαχαχαχα

ουστ που θες κι επίδομα :D

φοροφυγα

ε φοροφυγα !!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια να κάνω και γω 1 ερώτηση και όποιος ξέρει ας απαντήσει...

 

Είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας κανονικά στον ΟΑΕΔ και δικαιούμαι το επίδομα.

Όμως στη φορολογική που κάνει ο άνδρας μου φερόμαστε και γω και η μικρή. (εγώ δεν κάνω φορολογική αλλά εννώσαμε τα Αφμ για να φαίνομαι στη φορολογική του).

Εγώ σαν άνεργη παίρνω 400 ευρώ.

Ο άνδρας μου που έχει ισόδημα γύρω στα 11.000 και αυτός δικαιούται με 1 παιδί δηλ, αν θυμάμαι καλά στα 700 ευρώ.

Θα πάρουμε και οι 2 το επίδομα ή αν το πάρω εγώ, δεν θα το πάρει ο άνδρας μου?(και το αντίθετο?)

Σας ευχαριστώ!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρετε τα 700 ευρώ σαν οικογένεια (είτε εσύ είτε ο άντρας σου, εννοείται ότι δε θα πάρετε 700 ευρώ ο καθένας)

επιπλέον εσύ θα πάρεις 400 ευρώ εάν στις 3 Νοεμβρίου 2009 είχες συμπληρώσει 12 μήνες κάρτα ανεργίας ή εάν 10 Δεκεμβρίου 2009 έπαιρνες ταμείο ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω κι εγω μια ερωτηση αν μπορει καμποιος να με βοηθησει!ημουν στο ταμειο ανεργιας μεχρι και τον ιουνιο του 2009 και ειχα την καρτα μεχρι και τον αυγουστο,σεπτεμβρη και οκτωμβρη δεν την ανανεωσα και πηγα και εβγαλα αλλη στις 5 νοεμβριου θα μπορουσατε να μου πειτε αν το δικαιουμαι σας παρακαλω,εχω και ενα παιδακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Loipon ....δεν βγαζω ακρη....Ειμαι ανεργη αλλα καρτα ΟΑΕΔ δεν εχω.Δεν πειραζει.Παρακατω.Η φορολογικη δηλωση του 08(η τελευταια δηλαδη)ειναι 13.000

Γεννησα φετος ενα; παιδακι.ΕΙμαι ανυπαντρη....

( με βαση τους πινακες με ενα παιδι και φορολογικη κατω των 15 χιλιαδων ειμαι καλα)

ΤΟ δικαιουμαι τελικα η οχι????ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.και ΠΟΥ τα δινουν αυτα???ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ????

Χωρις καρτα οαεδ δεν θεωρεισαι ανεργη....Αν εχει γεννηθει το μωρο το 2008 ειναι στην φορολογικη σου δηλωση,γιατι οτι δηλωνουμε ειναι για την χρηση 1/1/2008- 31/12/2008,θα σου ερθει απο την εφορια ενα ''χαρτακι'',σαν αυτο που μας στελνουν για τα σηματα,να πας να εισπραξεις απο τραπεζα το ποσο...Αν γεννησες το 2009 δυστυχως δεν το δικαιουσαι γιατι θα δηλωσεις το αγγελουδι σου στην επομενη σου δηλωση....Μπορεις βεβαια να ρωτησεις στην εφορια η στο λογιστη σου...

Link to comment
Share on other sites

δεν την ανανεωσα τον πρωτο μηνα ελειπα και χαθηκε .ειχα ομως μεχρι και τον αυγουστο καρτα και ημουν στο ταμειο μεχρι τον ιουνιο.αρα πανω απο 12 μηνες!δεν το δικαιουμαι?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδες

επιδη είμαι η γνωστη αγνωστη του φορουμ

στις 22 που θα παω να αναναιωσω την καρτα ανεργειας μου

θα κανω κι εναν ωραιο καυγα και που θα παει???? θα μαθω !

ε !οταν μαθω θα σας πω !

παντως στα ΚΕΠ ΠΟΥ ΠΉΓΑ ΣΗΜΕΡΑ δήλωσαν πληρη αγνοια επι του θεματος !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν την ανανεωσα τον πρωτο μηνα ελειπα και χαθηκε .ειχα ομως μεχρι και τον αυγουστο καρτα και ημουν στο ταμειο μεχρι τον ιουνιο.αρα πανω απο 12 μηνες!δεν το δικαιουμαι?

 

οταν δεν την ανανεωσεις διαγραφεσαι αυτοματα απο το συστημα και αν πας παλι και βγαλεις θεωρεισαι νεα ανεργη και οχι μακροχρονια....οποτε στο συστημα τους φερεσαι ως νεα ανεργη...δεν μετρανε αθροιστικα οι μηνες δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυστε μου μια απορία στη φορολογική δήλωση που φαίνεται πόσα παιδιά εχουμε. Εγω σε καμία δήλωση ουτε σε εκκαθαριστικό είδα να αναφέρεται αριθμός τέκνων

Link to comment
Share on other sites

Λυστε μου μια απορία στη φορολογική δήλωση που φαίνεται πόσα παιδιά εχουμε. Εγω σε καμία δήλωση ουτε σε εκκαθαριστικό είδα να αναφέρεται αριθμός τέκνων

Στην πρωτη σελιδα της φ.δ πινακας 3 αριθμος 2.αριθμος παιδιων του πινακα 9, κωδικος 003 καθως επισης και στην τελευταια πινακας 9 δηλωνονται τα στοιχεια του παιδιου.Στο εκκαθαριστικο αναφερεται ο κωδικος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια να κάνω και γω 1 ερώτηση και όποιος ξέρει ας απαντήσει...

 

Είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας κανονικά στον ΟΑΕΔ και δικαιούμαι το επίδομα.

Όμως στη φορολογική που κάνει ο άνδρας μου φερόμαστε και γω και η μικρή. (εγώ δεν κάνω φορολογική αλλά εννώσαμε τα Αφμ για να φαίνομαι στη φορολογική του).

Εγώ σαν άνεργη παίρνω 400 ευρώ.

Ο άνδρας μου που έχει ισόδημα γύρω στα 11.000 και αυτός δικαιούται με 1 παιδί δηλ, αν θυμάμαι καλά στα 700 ευρώ.

Θα πάρουμε και οι 2 το επίδομα ή αν το πάρω εγώ, δεν θα το πάρει ο άνδρας μου?(και το αντίθετο?)

Σας ευχαριστώ!

Η κάθε οικογένεια δικαιούται μονό από ένα φορέα από εκείνων που είναι το μεγαλύτερο πόσο δηλ εσείς θα πάρετε ΜΟΝΟ ΤΑ 700ΕΥΡΩ

Δεν θα πάρεις και τα 400 του οαεδ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50623&page=10 εδώ είναι ποιο αναλυτικά για όλους ανά κατηγορία ανάλογα το εισόδημα ανάλογα το ποσά παΐδια έχουν

 

Επίσης η δικαιούχοι από τον οαεδ δεν χρειαστεί να προσκομίσουν κάποιο εγραφο ούτε να κάνουν κάποια ενεργία γιατί θα μπουν στον λογαριασμό απευθείας. στο λογαριασμό που μπαίνει και το επίδομα παιδιού

Και οι δικαιούχοι βάση φορολογικής θα τους έρθει έντυπο στο σπίτι και με αυτό θα παν στην τράπεζα να πάρουν την πρώτη δόση

Όποτε μην τρέχετε άσκοπα στους κατά τόπους φορείς και ταλαιπωρήστε χωρίς λόγο

.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω το δικαιουμαι λογω ανεργιας.πηγα στον οαεδ και μου ειπανε οτι θαμπουνε μεχρι 31 δεκεμβριου.

το δικαιουτε και ο συζ μου?

η φορολογικη δηλωση του 2008 χρειαζεται ή του 09?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καρτα οαεδ δεν θεωρεισαι ανεργη....Αν εχει γεννηθει το μωρο το 2008 ειναι στην φορολογικη σου δηλωση,γιατι οτι δηλωνουμε ειναι για την χρηση 1/1/2008- 31/12/2008,θα σου ερθει απο την εφορια ενα ''χαρτακι'',σαν αυτο που μας στελνουν για τα σηματα,να πας να εισπραξεις απο τραπεζα το ποσο...Αν γεννησες το 2009 δυστυχως δεν το δικαιουσαι γιατι θα δηλωσεις το αγγελουδι σου στην επομενη σου δηλωση....Μπορεις βεβαια να ρωτησεις στην εφορια η στο λογιστη σου...

 

se efxaristo para poly!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω το δικαιουμαι λογω ανεργιας.πηγα στον οαεδ και μου ειπανε οτι θαμπουνε μεχρι 31 δεκεμβριου.

το δικαιουτε και ο συζ μου?

η φορολογικη δηλωση του 2008 χρειαζεται ή του 09?

Χριστινακι τι κάνεις ? νομίζω πως δεν το δικεουτεζ ο σύζυγος λόγο στρατού θεωρείτε δημόσιος υπάλληλος όποτε θα πάρεις μόνο τα 400

.....

Link to comment
Share on other sites

se efxaristo para poly!

Φυσικά και το δικαίωσε κούκλα μου απλά θα πρέπει να τρέξεις ώστε να δηλώσεις το μωράκι σου στην εφορία ενώ αυτή που γέννησαν πριν 2009 θα τους έρθει χαρτάκι στο σπίτι περισσότερες πληροφορίες θα πάρεις στην εφορία που ανήκεις

.....

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι τι κάνεις ? νομίζω πως δεν το δικεουτεζ ο σύζυγος λόγο στρατού θεωρείτε δημόσιος υπάλληλος όποτε θα πάρεις μόνο τα 400

 

 

 

aaaa σε ευχαριστω παρα πολυ φιλεναδα.λογικα οι δημοσιοι δεν το περνουν ετσι?:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...