Recommended Posts

Και εγω μεσα απο την ψυχη μου σου λεω να μην το βαλεις κατω και να επιμεινεις με καθε τροπο γιατι θαυματα γινονται και καταλαβαινω πραγματικα πως νιωθεις. Και εγω εζησα πολυ καιρο πιστευοντας οτι δεν θα γινω ποτε μανα γιαυτο μπορω να καταλαβω το μεγαλειο της παρενθετης και το δωρο ζωης που κανεις σε μια γυναικα που ποναει πραγματικα πολυ.

Ο γιος μου σημερα εγινε ενος και ακομα οταν τον κοιταζω τρεμω μηπως και δεν ειναι αληθεια το οτι υπαρχει.

Μην απελπιζεσαι και ψαξτο με ολους τους τροπους. Και να δεις που θα δικαιωθεις για ολα οσα περνας.

sqhocowtaf7eeb72.png

Διαφημίσεις

Χωρίς δεύτερη σκέψη (πλέον) θα το έκανα...Πριν κάνω τη μικρή μου, το είχα συζητήσει με την αδερφή μου και τότε της είχα πει ότι μάλλον θα το έκανα. Τώρα που έχω περάσει τη "διαδικασία" της εγκυμοσύνης και του τοκετού, το ξανασυζητήσαμε και ήμουν απόλυτα θετική. Όχι μόνο για μια από τις αδερφές μου, όχι μόνο για την κόρη μου, αλλά και για κάποια πολύ καλή μου φίλη, για κάποια γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ εύκολη και ο τοκετός ακόμα πιο εύκολος, αλλά θα το έκανα με τα 1000, χωρίς να σκεφτώ καν τι λέει ο κόσμος-και μένω και σε επαρχιακή πόλη...Δεν μπορώ να το εξηγήσω γραπτώς, είναι συναίσθημα, ίσως ανήκω σε κάποιες γυναίκες (που έχω δει σε εκπομπές) που τους αρέσει αυτή η διαδικασία.Τι να πω...Σίγουρα θα το έκανα. Είναι το υπέρτατο δώρο που μπορείς να χαρίσεις σε κάποιον άνθρωπο που ξέρεις ότι θέλει και δεν μπορεί, είναι κάτι που θα με γεμίζει και μένα χαρά...Η προσφορά δε χαρίζει ευτυχία μόνο σε αυτόν που παίρνει κάτι, αλλά και σε αυτόν που δίνει. Η προσφορά του να δίνεις είναι για μένα η πιο σημαντική, όχι να πάρω...

EukOp3.png 

mariazei-marcopolo kai maria σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας απο το στομα σας και στου θεου το αυτι!!!μακαρι να τα καταφερω και να μη χρειαστει να φτασω στο σημειο να ψαχνω παρενθετη!!δεν ξερω μερικες φορες γεμιζω κουραγιο και λεω 'δε μπορει' θα γινω μανουλα αλλα αμεσως μετα πεφτω σε βαρια μελαγχολια και αναρωτιεμαι 'θα γινω? 'δεν ξερω πια...αχ προσπαθω πραγματικα να σταματησω να το σκεφτομαι τοσο πολυ γιατι στο τελος θα αρρωστησω αλλα οπουδηποτε κοιταξω ή οπουδηποτε παω κατι θα μου το θυμιζει!!!βλεπω ανθρωπους με τα παιδακια τους και πλημμυριζω χαρα και αναρωτιεμαι ξερουνε ποσο τυχεροι ειναι???

Χωρίς δεύτερη σκέψη (πλέον) θα το έκανα...Πριν κάνω τη μικρή μου, το είχα συζητήσει με την αδερφή μου και τότε της είχα πει ότι μάλλον θα το έκανα. Τώρα που έχω περάσει τη "διαδικασία" της εγκυμοσύνης και του τοκετού, το ξανασυζητήσαμε και ήμουν απόλυτα θετική. Όχι μόνο για μια από τις αδερφές μου, όχι μόνο για την κόρη μου, αλλά και για κάποια πολύ καλή μου φίλη, για κάποια γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ εύκολη και ο τοκετός ακόμα πιο εύκολος, αλλά θα το έκανα με τα 1000, χωρίς να σκεφτώ καν τι λέει ο κόσμος-και μένω και σε επαρχιακή πόλη...Δεν μπορώ να το εξηγήσω γραπτώς, είναι συναίσθημα, ίσως ανήκω σε κάποιες γυναίκες (που έχω δει σε εκπομπές) που τους αρέσει αυτή η διαδικασία.Τι να πω...Σίγουρα θα το έκανα. Είναι το υπέρτατο δώρο που μπορείς να χαρίσεις σε κάποιον άνθρωπο που ξέρεις ότι θέλει και δεν μπορεί, είναι κάτι που θα με γεμίζει και μένα χαρά...Η προσφορά δε χαρίζει ευτυχία μόνο σε αυτόν που παίρνει κάτι, αλλά και σε αυτόν που δίνει. Η προσφορά του να δίνεις είναι για μένα η πιο σημαντική, όχι να πάρω...

babystar εισαι πολυ αξιολογο ατομο και μπραβο σου που νοιωθεις ετσι το μεγαλειο της ψυχης σου ειναι μεγαλο και μονο που το σκεφτηκες!!! ειναι τυχεροι οι ανθρωποι που ειναι γυρω σου!!!

Angelmes, δε μπορώ να φανταστώ πώς νιώθεις, σίγουρα ο πόνος είναι μεγάλος. Προσωπικά δεν έχω περάσει από αυτά που πέρασες εσύ. Έκανα το μωράκι μου αμέσως μόλις το επιθύμησα και γέμισε η αγκαλιά μου μόλις το αποφάσισα...Το μόνο που θέλω να σου πω είναι να είσαι ΓΕΡΗ και να είσαι εσύ ΠΑΝΩ από όλα και όλους καλά, να βρεις ΜΕΣΑ ΣΟΥ τη δύναμη για να καταφέρεις να πετύχεις ότι θέλεις...Είμαστε και συνομήλικες (σχεδόν). Είσαι πολύ νέα για να απογοητεύεσαι...

Ίσως αν μέναμε και κοντά να κάναμε και παρέα και ΙΣΩΣ κάποτε να ένιωθες ότι μπορείς να μου κάνεις την ΤΙΜΗ να φιλοξενήσω στο σώμα ΜΟΥ το μωρό ΣΟΥ. Γιατί είναι τιμή από τη μαμά προς την παρένθετη μητέρα που της εμπιστεύεται το μωρό της. Αν γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα πιστεύω θα ήμουν ΠΟΛΥ πιο προσεχτική στην εγκυμοσύνη (στη μικρή μου έκανα καγιάκ, ορειβασίες, ταξίδια, έπαιζα με τη γάτα μου κάθε μέρα και κοιμόμουν αγκαλιά της και πολλά άλλα), γιατί θα ένιωθα διπλή ευθύνη επειδή θα κουβαλούσα ένα παιδί που δεν είναι δικό μου, που μου εμπιστεύτηκαν κάποιοι άλλοι γονείς.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ, ΝΑ ΚΥΟΦΟΡΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΦΙΧΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ....

Αυτό που λες

Σας ακουω να μιλατε για δεσιμο και συναισθηματα που θα μπορουσατε να νοιωσετε για το παιδι που θα κυοφορουσατε σε περιπτωση που αποφασιζατε να γινεται παρενθετη μητερα αλλα για'μενα προσωπικα ειναι πολυ εγωιστηκο αυτο...γιατι εγω αν μπορουσα να γινω παρενθετη μητερα..καθε φορα που θα με εποιανε μελανχολια ή νοσταλγια για το μωρο που ειχα μεσα μου και μετα το εδωσα...θα κοιταζα να σκεφτω πανω απ' ολα την χαρα που εδωσα σε αυτη τη γυναικα να ποιασει στα χερια της ενα μωρο (το μωρο της στην πραγματικοτητα) και την απεριγραπτη ευτυχια που θα ενοιωθε στο ακουσμα της λεξης 'μαμα' !!!

είναι ό,τι ακριβώς πιστεύω...Δε θα ένιωθα καμιά μελαγχολία (όσο σκληρό ή περίεργο αν ακούγεται αυτό) για το μωρό που θα είχα κυοφορήσει, γιατί απλά θα ήξερα την ευτυχία που θα είχα χαρίσει, τη χαρά που θα είχα δώσει, όπως αυτή που νιώθω να με πλημμυρίζει όταν ακούω τη μικρή μου να φωνάζει "μαμά" και "μαούλα" (μανούλα)...

Αυτά τα λίγα...Όσο για τα καλά σου λόγια, ευχαριστώ, είναι πράγματα που έχω σκεφτεί πολλές φορές για την παρένθετη μητέρα (από τότε με τη σειρά στην τηλεόραση). Εύχομαι να είμαι καλά, όπως και όλος ο κόσμος και όλες οι γυναίκες να μπορουν να ζήσουν τη χαρά της μητρότητας. Όχι της γέννας αναγκαστηκά αλλά της μητρότητας, να μεγαλώνεις ένα πλάσμα και να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος μέσα από αυτό το πλάσμα...

EukOp3.png 

Babystar πραγματικα με συγκινησες σπανιζει τετοιος αλτρουισμος στην εποχη μας. Ειναι πολυ σπουδαιο πραγμα να μπορεις να νιωσεις τον πονο του αλλου χωρις να εισαι στη θεση του. Μπραβο και παλι μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sqhocowtaf7eeb72.png

Καλή μου MarcoPolo, έχω διαβάσει την ιστορία σου και ξέρω τι έχεις περάσει, μέσα από όσα έχεις γράψει σε αυτό το forum. Σου αξίζουν συγχαρητήρια, αλλα είμαι σίγουρη ότι το χαμόγελο του "τζαναμπέτη" γιού σου είναι όλη σου η ανταμοιβή...Το θέμα της παρένθετης μητέρας με αγγίζει βαθιά, αλλά και αυτό που λες

Ειναι πολυ σπουδαιο πραγμα να μπορεις να νιωσεις τον πονο του αλλου χωρις να εισαι στη θεση του.
    το έχω γενικά σα στάση ζωής σε όλα τα θέματα...Πάντα σκέφτομαι τι έχει κάθε άνθρωπος από πίσω, τι μπορεί να έχει περάσει και πιστεύω ότι αυτό το έχω μάθει από την επικοινωνία με τους μαθητές μου στην τάξη. Έχει ενδιαφέρον να κάτσεις και να ασχοληθείς ξεχωριστά με κάθε μαθητή σε μια τάξη 15-20 ατόμων...Γιατί όταν μπαίνεις μέσα στην τάξη, δεν ξεχωρίζεις προσωπικότητες, αλλά βλέπεις έναν όχλο..Όμως όλη η μαγεία είναι να κάτσεις και να δεις τι έχει κάθε άνθρωπος μέσα του και τι κουβαλάει..

Και επειδή βγήκα εκτός θέματος, μπορώ μόνο να ΦΑΝΤΑΣΤΩ πώς νιώθεις εσύ και άλλες κοπέλες. Και αυτό που ξέρω είναι ότι και μόνο στη φαντασία μου, ο πόνος είναι μεγάλος...Πού να το ζεις και να το περνάς όλο αυτό...Μεγάλη κουβέντα.......

EukOp3.png 

babystar...μεχεις αφησει αφωνη!!!!!πραγματικα ακομα και οι πολυ κοντινοι μου ανθρωποι ποτε δεν μου εχουν μιλησει ετσι...εισαι ΑΞΙΑ με ολη τη σημασια της λεξεως..σε ευχαριστω για ολα και σου ευχομαι παντα η καλοσυνη και η αγαπη να κυριαρχει στην καρδια σου...μακαρι να σε γνωριζα γιατι τετοιοι ανθρωποι σπανιζουν στην εποχη μας πραγματικα εχω βαρεθει ολους αυτους τους δηθεν!!!!να σαι καλα κοπελα μου,μου δινεις την ελπιδα πως υπαρχουν ανθρωποι ακομα!!!

Διαφημίσεις

Babystar εχεις μεγαλιο ψυχης μπραβο σου.Εγω για τη κορη μου θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη τωρα για κοποια αλλη γυναικα ειλικρινα δεν ξερω.Φοβαμαι αυτα τα συναισθηματα που ξυπνουν μεσα σου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και του τοκετου.Angelmes κοριτσακι μου εισαι πολυ μικρη ακομη μην απογοητευεσε,υπομονη και επιμονη και να δεις που θα κρατησεις και εσυ το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

Θυμάστε ένα σίριαλ που παιζόταν πριν κάποια χρόνια;Λεγόταν Στο φως του Φεγγαριού και το είχα λατρέψει.Ήταν δύο παιδικές φίλες,που η μια εκ των δύο δεν μπορούσε να γίνει μητέρα και έτσι πρότεινε στην άλλη να κυοφορήσει το παιδί της.Η φίλη δέχτηκε.Ο άντρας της κοπέλας που της έγινε η πρόταση,αρχικά ήταν αρνητικός,αλλά τελικά δέχτηκε λόγω κάποιων οικονομικών προβλημάτων που είχαν.Όταν γεννήθηκε το αγοράκι,η κοπέλα που το κυοφόρησε δεν μπορούσε να το αφήσει για συναισθηματικούς λόγους.Αν θυμάμαι καλά,το απήγαγε ή το πήρε μετά απο λίγο καιρό απο την μητέρα του.Το παιδάκι κατέληξε στην βιολογική του οικογένεια και η παρένθετη μητέρα έφυγε απο την Αθήνα και έκανε ένα δικό της παιδί.Στο τελευταίο επισόδειο,έδειχνε τις δύο φίλες μαζί,αγαπημένες και τα δύο παιδάκι που μεγάλωσαν επί 9 μήνες στην ίδια μήτρα,να παίζουν μαζί.

http://www.youtube.com/watch?v=I69QqkCUgHU

http://www.youtube.com/watch?v=qeK576DpOOM&feature=related

eLEsp3.png

Babystar εχεις μεγαλιο ψυχης μπραβο σου.Εγω για τη κορη μου θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη τωρα για κοποια αλλη γυναικα ειλικρινα δεν ξερω.Φοβαμαι αυτα τα συναισθηματα που ξυπνουν μεσα σου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και του τοκετου.Angelmes κοριτσακι μου εισαι πολυ μικρη ακομη μην απογοητευεσε,υπομονη και επιμονη και να δεις που θα κρατησεις και εσυ το μωρακι σου στην αγκαλια σου.

Μόνο για την κόρη μου θα το έκανα κ'εγώ

eLEsp3.png

smartaki09 δεν φανταζεσαι ποσο ανυπομονω να κρατησω στην αγκαλια μου το ή τα παιδακια μου!!!!!ποσο πολυ το θελω!!!!!!

θεωρω οτι μανα ειναι εκεινη που μεγαλωνει ενα παιδι, και οχι εκεινη που το γενναει...

επισης, κατα τη γνωμη μου, το παιδι ανηκει σ εκεινην που δινει dna, που φερουν τα ιδια κληρονομικα χαρακτηριστικα, και οχι σ εκεινη που το φερνει στη ζωη... (ξαναλεω ομως, οτι μανα ειναι κυριως εκεινη που μεγαλωνει το παιδι)

παρ ολα αυτα, δυσκολα θα εμπιστευομουν μια γυναικα για παρενθετη μητερα, για πολλους λογους

1. δεν ειμαι σιγουρη πως τελικα, θα μου το εδινε.... μολις το γενναγε, πιθανο να μην ηθελε να το αποχωριστει.. και θα μπλεκαμε νομικα

2.καλως ή κακως θα ειχα βαλει εναν ξενο ανθρωπο στη ζωη μου... θα φοβομουν μη τυχον και εμφανιστει ξαφνικα στο παιδι.... και αντε να εξηγησεις μετα.... κατω απο πιεση, οι εξηγησεις ειναι δυσκολες..

3.το οικονομικο..... δεν ξερω, παιρνουν χρηματα αυτες οι γυναικες?

δε νομιζω πως θα προχωρουσα σε μια τετοια ιστορια... θα το πολεμουσα για υιοθεσια

Μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι και δεν την καθοριζει ουτε το dna ουτε η κυοφορια.Μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει πονα και θυσιαζεται για ενα παιδι.

Με την ιδια λογικη που μπορει να εμφανιστει η παρενθετη μητερα με την ιδια λογικη μπορει να εμφανιστει και η βιολογικη μητερα ενος υιοθετημενου παιδιου.

Το θεμα ειναι και λεπτο και περιπλοκο αλλα και τι δεν ειναι πλεον σε αυτη τη ζωη;!!!.Ειμαι υπερ της παρενθετης μητερας.Σιγουρα ομως θελει πολυ ψαξιμο,κουραγιο,προγραμματισμο και ψυχικα αποθεματα!

Σου ευχομαι καλη δυναμη και ολα να σου πανε καλα.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Προχθές είχα μια συζήτηση που με προβλημάτισε πολύ και θα ήθελα να τη μεταφέρω και στο forum, για να ακούσω και τις δικές σας γνώμες.

Ένα φιλικό μας ζευγάρι (όχι κολλητοί, αλλά συνεργαζόμαστε και κάνουμε συχνά καλή παρέα), αγαπάει και θέλει πάρα πολύ παιδιά, αλλά δυστυχώς αντιμετωπίζει πρόβλημα υπογονιμότητας. Από ό,τι μας έχουν πει, οι γιατροί τους τα βρίσκουν όλα καλά, αλλά πριν 3 χρόνια η κοπέλα είχε μια αποβολή περίπου στην 8-9 εβδομάδα και έκτοτε δεν μπόρεσε να ξανασυλλάβει.

Προχθές πίναμε με την κοπέλα καφέ έξω και μιλούσαμε γενικά για τα παιδιά μου. Σε κάποια φάση μου λέει "τόσα χρόνια παιδεύομαι και τίποτα, πολύ φοβάμαι ότι έτσι θα μείνουμε στο τέλος...εσύ ρε Αγγελίνα τα πιάνεις στο φτερό, κάνε μου ένα κι εμένα...χρυσό θα στο πληρώσω!"

Εγώ εννοείται εκείνη την ώρα το πηρα στην πλάκα και της είπα "αγαπούλα μου άλλο πώς τα πιάνω κι άλλο πώς τα γεννάω! Και τρίτη καισαρική δεν πάω να κάνω για τίποτα στον κόσμο!" Ύστερα είπαμε διάφορα άσχετα και το θέμα έμεινε εκεί.

Το βράδυ όμως που ξάπλωσα μου ήρθε στο μυαλό το ύφος της-γεμάτο ικεσία και απόγνωση-και δεν είμαι πλέον και τόσο σίγουρη ότι αστειεύοταν (όχι για τα λεφτα βέβαια, αλλά για τα υπόλοιπα)...επιπλέον θυμήθηκα ότι το έχει ξαναπετάξει πάνω στην κουβέντα, αλλά τότε ήμασταν όλοι μαζί και πέρασε τελείως στο ντούκου... Το είπα στον άντρα μου και μου λέει ότι μιλούσε η απελπισία...

Εσείς κορίτσια τι λέτε? Θα το κάνατε ποτέ για τον οποιονδήποτε? Ή, αν ήσασταν στη θέση αυτής της κοπέλας, θα ζητούσατε από μια άλλη γυναίκα να κυοφορήσει το παιδί σας?

oLsdp2.png

για οποιονδήποτε σίγουρα οχι.Αλλά για τις αδερφές μου σίγουρα.Αν είχα εγω το θέμα πάλι σε αδερφή μου ή στη μαμά μου θα το ζητούσα

καλησπερα.το θεμα που εχεις ανοιξει ομολογω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να απαντηθει.αντε και πες οτι καταληγει ενα ζευγαρι στη λυση της παρενθετης,για μπες λιγο στη θεση αυτης της γυναικας.εχεις μια ζωη μεσα σου τη νιωθεις μερα με τη μερα να μεγαλωνει περνας ολη τη διαδικασια της γεννας και μετα εισαι αναγκασμενη να δωσεις αυτο το πλασμα που του εδωσες ζωη.και αν η παρενθετη δε μπορει να το δωσει στο τελος?αν της ειναι αδυνατο να το αποχωριστει?και πως θα το διαχειριζοταν η μητερα που θα περιμενε το μωρο?ειναι πολυ δυσκολες καταστασεις αυτες.δε ξερω αν το σκεφτεται σοβαρα να στο ζητησει αλλα πριν παρεις την οποιαδηποτε αποφαση σκεψου το παααααααρα πολυ καλα!

qcKmp2.png

Ωχ κορίτσια βλέπω ότι παρεξηγήθηκα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!!

Δεν άνοιξα το θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας να το κάνω ή όχι! Ούτε και η κοπέλα είχε την εντύπωση ότι υπήρχε έστω και η παραμικρή πιθανότητα να το κάνω εγω, με ξέρει! Απλά μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι το σκέφτεται σοβαρά σαν ενδεχόμενο, γενικά. Και ήθελα να διαπιστώσω τι γνωμη έχουν οι περισσότερες γυναίκες, μανούλες και μη, για το θέμα, γι΄αυτό και το άνοιξα.

oLsdp2.png

Oxi ρε συ Αγγελινα....εγω τουλαχιστον....για γενικα μιλησα....

για οποιονδήποτε σίγουρα οχι.Αλλά για τις αδερφές μου σίγουρα.Αν είχα εγω το θέμα πάλι σε αδερφή μου ή στη μαμά μου θα το ζητούσα

Δλδ θα μεγαλωνες ενα παιδι μεσα σου, θα το γεννουσες και μετα θα το εδινες? Δε ξερω....δε μπορω να το πιστεψω ..... οχι για σενα προσωπικα....γενικα το λεω....

Ωχ κορίτσια βλέπω ότι παρεξηγήθηκα.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!!

Δεν άνοιξα το θέμα για να μου πείτε τη γνώμη σας να το κάνω ή όχι! Ούτε και η κοπέλα είχε την εντύπωση ότι υπήρχε έστω και η παραμικρή πιθανότητα να το κάνω εγω, με ξέρει! Απλά μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι το σκέφτεται σοβαρά σαν ενδεχόμενο, γενικά. Και ήθελα να διαπιστώσω τι γνωμη έχουν οι περισσότερες γυναίκες, μανούλες και μη, για το θέμα, γι΄αυτό και το άνοιξα.

εγω να σου πω την αληθεια δε θα το εκανα ισως γιατι δεν εχω τη δυναμη πολλα παιζουν!υπαρχουν και γυναικες που θα το εκαναν και αν δεν υπηρχαν τοτε πολλες οικογενειες μπορει να μην ειχαν κανει παιδια.σιγουρα αυτες οι οικογενειες τις ευγνωμονουν για το δωρο που τους κανουν και πραγματικα χαρας τη δυναμη τους εγω δε θα το εκανα με τιποτα και για κανενα.δε θελω να ακουστω σκληρη ετσι?απλα δε πιστευω οτι θα τα καταφερνα.εσυ τι γνωμη εχεις?

qcKmp2.png

Δεν μίλησα για σενα Ράννια μου, η Μαρία πιο πάνω με παρεξήγησε. Ίσως διάβασε βιαστικά το μήνυμά μου-ελπίζω να μην ήμουν ασαφής, ως προς τις προθέσεις μου τουλάχιστον!

Με την κολλητή μου που το συζήτησα, μου είπε κι αυτή ότι θα το έκανε αποκλειστικά και μόνο για την αδελφή της, η οποία επίσης έχει κάποια προβλήματα. Η ίδια (η κολλητή μου) έχει ήδη δύο παιδάκια.

oLsdp2.png

ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ! Κανεναν απο τα 2 σεναρια!

με τιποτα ομως....

1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα