Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Θεσεις" στο Ιπποκράτειο.


ΕΦΑΚΙ!

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Θα γεννήσω το δεύετρο παιδάκι μου στο Ιπποκράτειο και θα ήθελα να νοσηλευτώ στα δίκλινα, στις λεγόμενες "θέσεις".

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιό είναι το κόστος νοσηλείας (για καισαρική τομή και με ασφάλεια ΙΚΑ)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω ακριβως την απαντηση που θελεις γιατι ειμαι απο Αθηνα απλα σου απανταω γιατι ειχα νοσηλευτει και εγω στις λεγομενες θεσεις αλλου μεγαλου νοσοκομειου στην Αθηνα που ειναι περιζητητες και μπαινεις με τεραστιο μεσον και πληρωνα αν θυμαμαι καλα 35 με 40 ευρω την ημερα. Το δωματιο ηταν ανακαινισμενο προσφατα και δεν ειχε καμια σχεση με τα υπολοιπα δωματια του συγκεκριμενου νοσοκομειου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

Θα γεννήσω το δεύετρο παιδάκι μου στο Ιπποκράτειο και θα ήθελα να νοσηλευτώ στα δίκλινα, στις λεγόμενες "θέσεις".

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιό είναι το κόστος νοσηλείας (για καισαρική τομή και με ασφάλεια ΙΚΑ)?

 

ο γιατρος σου δεν σε εχει ενημερωσει για τις τιμές?

μια γνωστη μου που ειχε γεννησει πληρωσε 120 ? την βραδια με καισαρικη αλλα μου ειπε εξαρταται απο το ταμειο που εχεις παρε τηλ στο ιπποκρατειο... ειναι σιγουρο οτι θα σε βαλουν σε 2κλινο?

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΑΚΙ,καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου ή το νοσοκομείο, γιατί από ότι γνωρίζω, οι τιμές παίζουν ανάλογα με το ταμείο. Εγώ έχω ικα αλλά είναι νωρίς και δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα. Με το νέο έτος θα προσπαθήσω να μάθω για τις τιμές στις θέσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια καλη χρονια και με το καλο τα μωρακια σας!!επειδη το θεμα το εχουμε ξανασυζητηση γτ δεν πατε μεχρι το νοσοκομειο να δειτε τα δωματια και να ρωτησετε και τις τιμες?εαν μιλησετε και με τον γιατρο σας νομιζω οτι μπορειτε να δειτε και τις αιθουσες τοκετων ετσι θα σας φυγει το ανχος του αγνωστου για το μερος που θα γεννησετε...τωρα για τις θεσεις νομιζω οτι χρειαζετε και λιγο σπρωξιμο το θεμα.αν εχεις ικα η επιβαρινση ειναι παντος γυρω στα 120ε συνολικα και οχι την μερα γεννησε η κουμπαρα μου πριν ενα χρονο την βαλαμε στις θεσεις και δεν εδωσε πανω απο 450-500ε .

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε φυσιολογικά ή με καισαρική?

γεννησε φσ μια φιλη πριν ενα χρονο περιπου και αυτη με κτ δεν πληρωσε τπτ και ηταν και αυτη στις θεσεις εγω εκανα στο παπαγεωργειου κτ και επεισης δεν πληρωσα τπτ ειναι ιατρικη επεμβαση,αν και θα ηθελα να ερθει φυσιολογικα το μωρο μου και ας πληρωνα τα 500ε δεν πειραζει ομως γερα να ναι τα παιδια μας!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θελω κι εγω να γεννησω στο Ιπποκρατειο και συγκεκριμενα στις θεσεις. Εχει γεννησει καποια απο εσας εκει?εμεινε ευχαριστημενη? με το θεμα θηλασμου τι γινεται? συνοδος επιτρεπεται? εχω ακουσει οτι ενα αρνητικο ειναι οτι τα μωρα ειναι σε αλλη πτερυγα αρκετα μακρια απο τα δωματια. ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω κι εγω να γεννησω στο Ιπποκρατειο και συγκεκριμενα στις θεσεις. Εχει γεννησει καποια απο εσας εκει?εμεινε ευχαριστημενη? με το θεμα θηλασμου τι γινεται? συνοδος επιτρεπεται? εχω ακουσει οτι ενα αρνητικο ειναι οτι τα μωρα ειναι σε αλλη πτερυγα αρκετα μακρια απο τα δωματια. ισχυει κατι τετοιο?

 

 

στειλε μηνυμα να σε βοηθησω σε οτι θελεις εγω γεννησα στις θεσεις και ειμαι υπερευχαριστημενη !

Link to comment
Share on other sites

στειλε μηνυμα να σε βοηθησω σε οτι θελεις εγω γεννησα στις θεσεις και ειμαι υπερευχαριστημενη !

 

Με βοηθάς και εμένα λίγο?

Κατ' αρχήν από ποια πτέρυγα πήγες στις θέσεις? Β,Γ, ή Δ; Τι ασφάλεια έχεις;

Γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική; Και τέλος όταν βγήκες πόσα πλήρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάς και εμένα λίγο?

Κατ' αρχήν από ποια πτέρυγα πήγες στις θέσεις? Β,Γ, ή Δ; Τι ασφάλεια έχεις;

Γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική; Και τέλος όταν βγήκες πόσα πλήρωσες;

Kαλησπερα και να ευχηθω με το καλο !! εμενα κανονισε ο γιατρος μου καταρχας να μπω εκει ο οποιος ειναι συνεργατης στην Β' κλινικη του ιπποκρατειου αλλα εχει και κανονικο ιατρειο εξω..... Οι θεσεις επισημα ανηκουν στη Β και στη Γ κλινικη..... ειμαι τσαυ οποτε δεν χρεωθηκα κατι παραπανω για τη νοσηλεια εκει...Ετσι κι αλλιως το τσαυ και το δημοσιο (περαν της δεκαετιας αν εισαι ασφαλισμενη) δικαιουνται νοσηλεια, στις θεσεις ! Φυσικα εαν υπαρχει αδειο κρεβατι εκει.....ολα τα υπολοιπα ταμεια εχουν μια ημερησια επιβαρυνση της ταξης των 30-35 ευρω (τα οποια πληρωνεις εσυ στο νοσοκομειο) αλλα η νοσηλεια ειναι αριστη και δεν διαφερει σε τιποτα απο τις κλινικες !!! δικλινα ανακαινισμενα με δικο τους μπανιο και αριστη εξυπηρετηση απο τις μαιες !!! Οι οποιες ειναι πολυ εμπειρες !! δεν ξερω τις επιμερους λεπτομερειες ( ανα ταμειο ισως πληρωνεις κατι στο νοσοκομειο για την καισαρικη ή τον φυσιολογικο τοκετο) τις οποιες μπορεις πολυ ευκολα να μαθεις εαν κανεις ενα τηλ στο γραφειο κινησης του ιπποκρατειου.....το μεγαλο θεμα με τις θεσεις ειναι οτι συνολικα εχουν 20 κρεβατια και ποιος να πρωτομπει !!! οταν εφημερευει η Β' καλυπτει απο Αλεξανδρουπολη εως Λαρισσα οποτε καταλαβαινεις οτι μπαινεις εκει μονο με μεσο...... και δεν γινεται να κανονισουν οι απεξω γιατροι να μπεις εκει.... εαν το αφησεις στην τυχη ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπεις εκει.... εαν θελεις εγω μπορω να σου στειλω με πμ τα στοιχεια του δικου μου γιατρου....ειμαι ενθουσιασμενη και δεν τον αλλαζω με τιποτα !!!! ειναι φοβερος στη δουλεια του και ανθρωπος !!!! γεννησα και τα δυο παιδια μου με καισαρικη (ισχιακη προβολη το πρωτο και αναγκαστικα με καισαρικη και το δευτερο )αλλα ο γιατρος μου ειναι πολυ του φυσιολογικου και τις περιμενει !! για οτιδηποτε χρειαστεις στειλε μηνυμα !!

Link to comment
Share on other sites

στο ιπποκρατειο πηγαινεις εσυ και το περνεις το μωρο.τελευταια που γεννησε μια φιλη μου πηγα αρκετες φορες για να την εξυπηρετησω οταν δεν μπορουσε ο συζηγος της λογο δουλειας η καποιος αλλος,ειναι το μονο - στο ιπποκρατειο γτ εκτος του οτι το περνεις εσυ αν δεν εισαι στα δωματεια διπλα περνας με το μωρο και διαδρομους και κοσμο,ειναι καλοκαιρι ομως τωρα και δεν θα ειναι τοσο ασχημα πριν 3 μηνες ομως τυλιγα το μωρο και ειχα πολυ αχνος οταν το βγαζα για να το παω στο δωματιο που ηταν στις θεσεις.και μια φορα με εκνευρισε μια κυρια που ειχε δυδιμα η κορη της και επιασε με τα χερια της οοολλααα τα μπιμπερο τα σηκωνε να δει τα ml ωσπου την εκραξα και σταματησε.και το μπουγιο ατελιωτο,αυτο ειναι πολυ - και ο μονος λογος που δεν θα ηθελα να γεννησω ποτε στο ιπποκρατειο.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κατι τετοια ακούω και βγάζω σπυριά... η Θεσσαλονίκη έχει 4 πανεπιστημιακές γυναικολογίκες κλινικές (3 στο ιπποκράτειο και 1 στο παπαγεωργίου) και 3-4 επιλογές από ιδιωτικές.. Γιατί να μην έχουμε και εδω δημόσιο μαιευτήριο όπως το ελενα στην αθήνα;;

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

στο ιπποκρατειο πηγαινεις εσυ και το περνεις το μωρο.τελευταια που γεννησε μια φιλη μου πηγα αρκετες φορες για να την εξυπηρετησω οταν δεν μπορουσε ο συζηγος της λογο δουλειας η καποιος αλλος,ειναι το μονο - στο ιπποκρατειο γτ εκτος του οτι το περνεις εσυ αν δεν εισαι στα δωματεια διπλα περνας με το μωρο και διαδρομους και κοσμο,ειναι καλοκαιρι ομως τωρα και δεν θα ειναι τοσο ασχημα πριν 3 μηνες ομως τυλιγα το μωρο και ειχα πολυ αχνος οταν το βγαζα για να το παω στο δωματιο που ηταν στις θεσεις.και μια φορα με εκνευρισε μια κυρια που ειχε δυδιμα η κορη της και επιασε με τα χερια της οοολλααα τα μπιμπερο τα σηκωνε να δει τα ml ωσπου την εκραξα και σταματησε.και το μπουγιο ατελιωτο,αυτο ειναι πολυ - και ο μονος λογος που δεν θα ηθελα να γεννησω ποτε στο ιπποκρατειο.

 

εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες.... εγω κανονιζα και επαιρνα το μωρο λιγο αργοτερα να αδειαζει ο κοσμος και τους το γυριζα λιγο αργοτερα.... παντως μην νομιζεις οτι επειδη δεν φαινονται αυτα στις ιδιωτικες κλινικες ειναι καλυτερα τα πραγματα... στο παιδιατρικο στις κλινικες τα βραδια ειναι 20χρονα κοριτσακια να τα προσεχουν και πιστεψε με ειναι χειροτερες οι συνθηκες...απλα δεν φαινονται σε σενα και δεν εχει αυτο το μπουγιο..... παντως ειναι οντως απαραδεκτο αυτο με τον κοσμο στο ιπποκρατειο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

zouzoun ευχαριστω πολυ εισαι πολυ κατατοπιστικη. εχω ακουσει οτι τα μωρα ειναι λιγο μακρια αλλα δεν το θεωρω και τραγικο. αυτο που με απασχολει ειναι ο θηλασμος. καταφερες να θηκασεις?μπορουσες να παρεις το μωρο οποτε ηθελες ωστε να ταιζεται απο σενα οσο το δυνατον περισσοτερο? με το επισκεπτηριο τι γινεται? ειναι αυστηρο το ωραριο? ο πατερας επιτρεπεται να μεινει παραπανω εκτος επισκεπτηριου? σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

zouzoun ευχαριστω πολυ εισαι πολυ κατατοπιστικη. εχω ακουσει οτι τα μωρα ειναι λιγο μακρια αλλα δεν το θεωρω και τραγικο. αυτο που με απασχολει ειναι ο θηλασμος. καταφερες να θηκασεις?μπορουσες να παρεις το μωρο οποτε ηθελες ωστε να ταιζεται απο σενα οσο το δυνατον περισσοτερο? με το επισκεπτηριο τι γινεται? ειναι αυστηρο το ωραριο? ο πατερας επιτρεπεται να μεινει παραπανω εκτος επισκεπτηριου? σε ευχαριστω πολυ

 

κανονικα το παιρνεις το μωρο 4 φορες την ημερα αλλα αφου μιλησα μαζι τους το επαιρνα πιο συχνα και το κρατουσα λιγο παραπανω.... οι μαιες στις θεσεις με βοηθησαν πολυ με τον θηλασμο.... ηταν πολυ εξυπηρετικες και κατατοπιστικες.... γενικα κρατανε αυστηρα το επισκεπτηριο στις θεσεις αλλα ο αντρας μου ποτε δεν εφυγε πριν τις 11 - 12 το βραδυ απο εκει.... ηταν πολυ ελαστικες με τους συζυγους αρκει να μην τριγυρνουσαν στους διαδρομους ή στα μπαλκονια καπνιζοντας....στη διαθεση σου για οτι χρειαστεις !!

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες.... εγω κανονιζα και επαιρνα το μωρο λιγο αργοτερα να αδειαζει ο κοσμος και τους το γυριζα λιγο αργοτερα.... παντως μην νομιζεις οτι επειδη δεν φαινονται αυτα στις ιδιωτικες κλινικες ειναι καλυτερα τα πραγματα... στο παιδιατρικο στις κλινικες τα βραδια ειναι 20χρονα κοριτσακια να τα προσεχουν και πιστεψε με ειναι χειροτερες οι συνθηκες...απλα δεν φαινονται σε σενα και δεν εχει αυτο το μπουγιο..... παντως ειναι οντως απαραδεκτο αυτο με τον κοσμο στο ιπποκρατειο.....

ξερω και παραξερω απο τις ιδιωτικες δυστυχως..γι αυτο το τελευταιο μωρο μου το γεννησα παπαγεωργειου.!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ανακουφιστηκα μ αυτα που γραφεις zounzoun. ειχα ακουσει οτι ακομα κι αν πας η ιδια οι μαιες δε σου δινουν το παιδι, οτι το ταιζουν γαλα με το ζορι, δε στο δινουν να θηλασεις κλπ. ειναι βεβαια και που θα πεσεις. μακαρι να βρω καποια μαια που να ειναι υπερ του θηλασμου και να με βοηθησει. το οτι το επισκεπτηριο γινεται οσο τα μωρο ειναι εξω ειναι αρνητικο βεβαια αλλα κανονιζεις και δεν το παιρνεις εκεινες τις ωρες. οσο για τη χρεωση στις θεσεις μου κανει εντυπωση που λετε οτι δεν πληρωνετε σχεδον τπτ. εγω εχω ταμειο δημοσιου και μου ειπαν 130 ευρω τη μερα. δεν ειναι και λιγα για δημοσιο νοσοκομειο. θα πω στον αντρα μου οτι το επισκεπτηριο για τους συζυγους ειναι ελαστικο να χαρει!!! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

ανακουφιστηκα μ αυτα που γραφεις zounzoun. ειχα ακουσει οτι ακομα κι αν πας η ιδια οι μαιες δε σου δινουν το παιδι, οτι το ταιζουν γαλα με το ζορι, δε στο δινουν να θηλασεις κλπ. ειναι βεβαια και που θα πεσεις. μακαρι να βρω καποια μαια που να ειναι υπερ του θηλασμου και να με βοηθησει. το οτι το επισκεπτηριο γινεται οσο τα μωρο ειναι εξω ειναι αρνητικο βεβαια αλλα κανονιζεις και δεν το παιρνεις εκεινες τις ωρες. οσο για τη χρεωση στις θεσεις μου κανει εντυπωση που λετε οτι δεν πληρωνετε σχεδον τπτ. εγω εχω ταμειο δημοσιου και μου ειπαν 130 ευρω τη μερα. δεν ειναι και λιγα για δημοσιο νοσοκομειο. θα πω στον αντρα μου οτι το επισκεπτηριο για τους συζυγους ειναι ελαστικο να χαρει!!! ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια

 

αφου εχεις δημοσιο εσυ δεν θα χρεωθεις 130 ευρω την μερα ! εαν εισαι ασφαλισμενη πανω απο 10 ή 12 χρονια (δεν θυμαμαι ακριβως) δεν πληρωνεις τιποτα !!!! οσο για τα 130..... οτι ταμειο και να εισαι τα 85 απο αυτα τα πληρωνει η ασφαλεια σου....ποτε μα ποτε δεν χρεωνεσαι και τα 130 εσυ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

kalispera sas

 

thelw na mathw poso kostizei i kaisariki sto ypokratio gia to teve

to prwto mou mwro to genisa sto genesis me kaisariki alla den mporw na paw kai gia to deutero. mipws xerei kamia na mou pei ti ginetai an paw sto upokrateio?

tha mou kanoun pali kaisariki?

an nai poso tha kostisei?

 

euxaristw

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Τανια μου καλησπερα και με το καλο να γεννησεις.Απ οσο γνωριζω απο δυο φιλες μου που γεννησαν η μια ιπποκρατειο και η δευτερη παπαγεωργιου(εχει δυο χρονια βεβαια περιπου)δεν μπορεις να κλεισεις θεση.Πηγαινεις υποχρεωτικα σε οποιο εφημερευει.Αν εχεις γιατρο μεσα απο καποιο συγκεκριμενο νοσοκομειο να σε παρακολουθει δεν ξερω αν μπορει να κανει κατι για να σε βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...