Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου


oikat

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Επίσης, εκτός από τα παραπάνω, θα μπορούσατε να φτιάχνετε μαζί το γεύμα αυτό. Αφού τρώει δημητριακά, θα μπορούσατε πχ να της έχεις σε ενα ποτηράκι το γάλα, σε ένα μπολ τα δημητριακά, σε άλλο 1-2 φρούτα και τέλοσπάντων να της έχεις στο τραπέζι ποτηράκια, μπολάκια, κουταλάκια και να τα αναμειγνύει η ίδια για να φτιάξει το γεύμα της. Οπότε η ώρα για το γάλα να είναι και ώρα παιχνιδιού. Να βουτάει τα χεράκια της, να τα γλύφει, να γεύεται, να κάνει έναν χαμό γενικά :lol: και μέσα σε αυτό να τρώει καμιά κουταλίτσα μόνη της, να δίνεις και εσύ καμία... και σιγά σιγά θα συνηθίσει τη γεύση.

Δημητριακά δεν πολυτρώει. Ανάλογα την όρεξη βέβαια αλλά γενικά δεν τα προτιμάει. Έχω δοκιμάσει βρώμη , μούσλι, ακόμα και μπισκότα στο γάλα αλλά τπτ. Αυτό να τα αναμειγνύει μόνη της δεν το δοκίμασα. Αν και ξέρω πώς θα φάει αυτά που της αρέσουν και τα άλλα ούτε θα τα δοκιμάσει. Παρόλα αυτά θα το προσπαθήσω

Just now, vicky86 είπε:

Νομιζω ειναι καλυτερα να σταματησεις για λιγο

Κ εγω στους 12μ το πρωτοεισηγαγα αλλα πινανε ελαχιστο. 10κουτ.γλυκου με δημητριακα. Κυριως κατσικισιο η κ αγελαδινο με μελι η χωρις

Κ τα δυο το συνηθισαν κ αρχισαν να πινουν 1-2κουπες την ημερα γυρω στον 1,5χρ. Πρωτα στο πρωινο κ μετα προ υπνου

Στον αποθηλασμο λιγο βοηθησε την κορη μου που για κανενα μηνα μπορει να της εκανα μιση κουπιτσα κατα τη διαρκεια της νυχτας(ο μικρος τωρα αποθηλαζει προς το παρον δ εχει ζητησει μες στην νυχτα) 

Εμεις το ξεχωριζουμε ως γαλα μου(αγελαδας:grin:), η απο το ψυγειο,ο μικρος λεει γαλα κουπα

Αλλη εναλλακτικη αντι γαλα με δημητριακα, τυπου κρεμα με γαλα κ βρωμη, κ ταιριαζει κ μπανανα-κανελα. Γιαουρτι. Σε πρωινο σμουθις, η κ γενικα επειδη δ ηθελα απαραιτητα γαλα, χυμο η φρουτο με κτ που εχει γαλα, πχ κεικ, η τυροπιτα

Παντως κ στα δυο μου παιδια οι 18μ ηταν μια καλη χρονικη στιγμη να περιοριστει λιγο ο θηλασμος, χωρις να αποθηλασουμε τελειως

 Γάλα μουυυυ! Χαχαχαχ... ωραία ιδέα! Αν και θα ξεφύγουμε λίγο από το θέμα. Πώς ορίζεις το καλή χρονική στιγμή για αποθηλασμο; από τη μεριά σου ή το παιδί δεν ζητούσε τόσο πολύ; γτ η μπουμπου έχει μερικές βδομάδες τρώει ελάχιστα πράγματα και αυτά σε μικρές  ποσότητες. Το μόνο που θέλει είναι να είναι αγκαλιά ή να θηλάζει. Τόσο συχνά δε θήλαζε ούτε όταν ήταν 1 έτους! Σχεδόν κάθε 2ώρο! Και το βράδυ το λιγότερο 2-3 φορές!Έβγαλε βέβαια μέσα σε 1 μήνα 2 δόντια αλλά ακόμα έχουμε πολλά δόντια να βγάλουμε. Δε νομίζω να αντέξω με αυτούς τους ρυθμούς άλλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien είπε:

Δημητριακά δεν πολυτρώει. Ανάλογα την όρεξη βέβαια αλλά γενικά δεν τα προτιμάει. Έχω δοκιμάσει βρώμη , μούσλι, ακόμα και μπισκότα στο γάλα αλλά τπτ. Αυτό να τα αναμειγνύει μόνη της δεν το δοκίμασα. Αν και ξέρω πώς θα φάει αυτά που της αρέσουν και τα άλλα ούτε θα τα δοκιμάσει. Παρόλα αυτά θα το προσπαθήσω

 Γάλα μουυυυ! Χαχαχαχ... ωραία ιδέα! Αν και θα ξεφύγουμε λίγο από το θέμα. Πώς ορίζεις το καλή χρονική στιγμή για αποθηλασμο; από τη μεριά σου ή το παιδί δεν ζητούσε τόσο πολύ; γτ η μπουμπου έχει μερικές βδομάδες τρώει ελάχιστα πράγματα και αυτά σε μικρές  ποσότητες. Το μόνο που θέλει είναι να είναι αγκαλιά ή να θηλάζει. Τόσο συχνά δε θήλαζε ούτε όταν ήταν 1 έτους! Σχεδόν κάθε 2ώρο! Και το βράδυ το λιγότερο 2-3 φορές!Έβγαλε βέβαια μέσα σε 1 μήνα 2 δόντια αλλά ακόμα έχουμε πολλά δόντια να βγάλουμε. Δε νομίζω να αντέξω με αυτούς τους ρυθμούς άλλο!

Αυτο που περιγραφεις ας πουμε δ ειναι καθολου καλη χρονικη στιγμη. Καποιο ζορι περναει

Μετα τον χρονο κ στα δυο εισηγαγα φρεσκο γαλα, κ αρχισα να μην προσφερω αλλα κ να μην αρνουμαι. Μεχρι τους 18μ δ σκεφτηκα να μειωσω πολυ θηλασμους γτ η κορη μου ηταν κολλημενη στο στηθος ανα 3ωρο μεχρι τοτε μερα νυχτα κ ο γιος μεχρι 18μ ετρωγε παρα πολυ λιγο στερεες

Στην κορη μου συνεπεσε με το κοψιμο των ημερησιων υπνων, κ το οτι αρχισε να κοιμαται μεσα σε δυο μηνες πολυ καλυτερα για βραδυ. Αρχικα 4κ μετα 6ωρες.επισης εμεινα εγκυος κ με ενοχλουσε οταν ηθελε να κοιμηθει για βραδυ που εκανε συχνες εναλλαγες στηθους. Οποτε της ελεγα θα πιεις λιγο γαλα, κ μετα θα σε παρω αγκαλιτσα να κοιμηθουμε. Αυτο κ σε συνδυασμο με πιθανη μειωση παραγωγης λογω εγκυμοσυνης αποθηλασε 23μ

Ο μικρος ποτε δ ηταν τοσο κολλημενος, πχ μετα τον χρονο σπανια ζητουσε εξω. Μετα τους 18 αρνιομουν καποιους περιττους απογευμα στο σπιτι απο βαρεμαρα απλα προτεινωντας κτ αλλο. Πρωι-μεσημερι-βραδυ ομως ζητουσε επειτακτικα. Τωρα αυτες τις μερες ετυχε να μην κοιμηθει καποια μεσημερια, κ να τον παρει ο υπνος μονο του το βραδυ, δ λεω ακομη αποθηλασαμε, εχουμε λιγοτερο απο 3μερες. Το τελευταιο εξαμηνο κ σ αυτον εφαρμοσα να θηλαζει κ μετα να σταματαμε για αγκαλια

Γενικα μετα τον χρονο δ τα αφηνα να πιπιλανε με τις ωρες αν δ ειχαμε καποιο δοντι κλπ, ηπια απομακρυνση, οταν γλαρωναν εβγαζα το στηθος

Ο μικρος απο νεογεννητο κοιμοταν λιγο καλυτερα. Τα 5ωρα ηταν λιγα αλλα υπηρχαν. Κ εκεινος μετα τους 18μ αρχισε ακομη καλυτερα. 5ωρο σχεδον καθε βραδυ. Περιπου 20μ κοιμοταν τοσο καλα που ηταν πλεον στο παιδικο σε δικο του κρεβατι. Καποια βραδια μπορει να ερχοταν ξημερωμα, αλλα απο νωρις, αλλα καθολου

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Συγγνώμη ξέχασα να το αναφέρω. 17 μηνών είναι...

Ναι το δίνω το πρωί κι εγώ με το ποτηράκι αλλά με το που το μυρίζει το σκουντάει.. επισης καμια φορα όταν ζηταει γάλα έχουμε δοκιμάσει να το δώσουμε αντί για θηλασμό αλλά δεν έπιασε! μόνο 1 φορα όταν έλειπα της εδωσε ο ανδρας μου σε μπουκάλι και ήπιε αλλά δεν ξέρω αν εκανε καλα ή την μπέρδεψε! τελευταία γενικά δεν τρώει σχεδόν τπτ και έχω αρχίζει να ανησυχώ και να αγχώνομαι.. δεν ξέρω αν φταίνε τα δόντια ή είναι αντίδραση σε κάτι αλλά ελπίζω να περάσει γρήγορα.  Μάλλον θα το σταματήσω για ένα διάστημα και μετά θα ξαναδοκιμασω με πολλές εξηγήσεις και υπομονή (που τελευταία άρχισα να χάνω)

 

Aν θηλάζεις έστω και μία φορά τη μέρα και τρώει και κάτι σε γιαούρτι, τυρί κλπ, δε χρειάζεται γάλα. Ασε να αποθηλάσει όποτε έρθει η ώρα, και το δοκιμάζεις τότε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...