oikat

Δεν πίνει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου

Recommended Posts

Ευχαριστώ lenag. Θα το δοκιμάσω :-)

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Διαφημίσεις

Δοκιμάσαμε και εμείς έτσι, αλλά δεν είχαμε κάποιο συγκλονιστικό αποτέλεσμα...Τρώει πολύ λίγο, επομένως και το γάλα που πίνει είναι πολύ λίγο...Είμαστε και ολιγόφαγες βέβαια..

Με ποιο γάλα δοκίμασες και ποια δημητριακά?

Με Δελτtα και Fitnness ολικής. Μην περιμένεις συγκλονιστικά αποτελέσματα αλλά αν δεν το φτύνει και το βρίσκει ενδιαφέρον είσαι σε καλό δρόμο...

g4BDp3.pngyCdLp3.png

Από ποια ηλικία έμαθε η μικρούλα σου το εκπαιδευτικό ποτηράκι; Ο μπέμπης μου δεν δέχεται καθόλου το μπιμπερό από κανένα (με το δικό μου γάλα) ούτε όταν έχω φύγει από το σπίτι για να μη με νιώθει όπως διάβασα. Με τρομάζει όμως ότι μου λένε πως το μωρό δεν θα μπορεί να πιει και ότι θα πνίγεται γιατί δεν θα μπορεί να διαχειριστεί τη μεγάλη ροή. Αντιμετώπισε κανείς τέτοιο πρόβλημα; Και συγνώμη για την πιθανά ηλίθια ερώτηση, αλλά πώς το δίνουμε; Σαν να κρατάμε μπιμπερό με το μωρό σε κλίση ή με το μωρό καθιστό σαν να προσπαθεί να πιει κανονικά; :?

QUOTE]

Δεν θυμάμαι από πότε ξεκίνησε...Μπορούσε όμως να το κρατάει μόνη της και να καθορίζει εκείνη την ποσότητα.

Στις αρχές πνιγόταν και την έπιανε βήχας (και μένα μου κοβόντουσαν τα πόδια..), αλλά δεν υπέκυψα στον φόβο.Της έδειξα εμπιστοσύνη και κάποια στιγμή τα κατάφερε.

Ακόμα όμως και τώρα καμιά φορά, το παθαίνει..

Νομίζω πως το μωρό σου θα σου δείξει το πότε, έχε εμπιστοσύνη στην φύση :wink:

catcatard20080919_0_Marianna+is.png

Με Δελτtα και Fitnness ολικής. Μην περιμένεις συγκλονιστικά αποτελέσματα αλλά αν δεν το φτύνει και το βρίσκει ενδιαφέρον είσαι σε καλό δρόμο...

Με το πήξιμο στην δουλειά δεν έχω προλάβει..

Περίπου μια-δυο μέρες μετά, η μικρή ξεκίνησε να πίνει γάλα φρέσκο, χωρίς πίεση. Τώρα πίνει καθημερινά 150ml το πρωί, με δημητριακά και το απόγευμα τσακίζει μόνο τα δημητριακά :D

Όλα καλά και τσάμπα αγχωνόμουν!

Α! και ο θηλασμός, θηλασμός!!

Δεν έχει αλλάξει τίποτα!

εμεις ειχαμε το αντιθετο προβλημα θελαμε μπιμπερο κι οχι στηθος μετα απο μεγαλη προσπαθεια και αλλαγη πολλων εταιριων σε μπουκάλια, καταληξαμε στα μπιμπερο της nuby που ειναι ολο σιλικονη. ειναι ακριβα βεβαια π15 Ε το ενα αλλα μοιαζει πολυ στο στηθος και στο σχημα αλλα και την αισθηση και ελαστικοτητα. δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα με αυτα τα μπουκάλια εμενα επιασε στηθος, με τον ιδιο τροπο φανταζομαι θα λειτουργησει και αντιστροφα. η πωλητρια μου ειχε πει οτι σε αυτα καταλήγουν οσες δεν μπορουν να απογαλακτισουν ευκολα.

lenag τελικά δούλεψε και για μας το μπιμπερό της nuby που είναι όλο σιλικόνη :-D:-D:-D Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη :-)

dora7376 σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και το θάρρος που μου δίνεις. Το έπιασε δειλά-δειλά σήμερα το ποτηράκι με λίγο νερό που του είχα βάλει και έκανε το βηχαλάκι που λες ότι έκανε και η μικρούλα σου. Ελπίζω να τα καταφέρουμε σύντομα.

Συγχαρητήρια που τα καταφέρατε με το φρέσκο γαλατάκι!

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Χθες η δικιά μου ήπιε από την μητέρα μου μισό ποτήρι φρέσκο γάλα και αυτό γιατί είδε στην τηλεόραση ένα κοριτσάκι να πίνει γάλα και άρχισε να λέει γιαλα-γιάλα. Οπότε η τηλεόραση κάνει καλό!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Το έπιασε δειλά-δειλά σήμερα το ποτηράκι με λίγο νερό που του είχα βάλει και έκανε το βηχαλάκι που λες ότι έκανε και η μικρούλα σου. Ελπίζω να τα καταφέρουμε σύντομα.

Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρετε !

Μην σε αγχώνει καθόλου, τα παιδιά μας ξέρουν και η μητέρα φύση ξέρει καλύτερα :wink:

Κορίτσια πλησιάζουμε τους 17 μήνες και δεν πίνει άλλο γάλα από το δικό μου , δεν δίνω άλλο γάλα και δεν έχω προσπαθήσει και να δώσω :oops:

Κάνω καλά ; Ή το παραμελώ το μικρό σε σχέση με το γάλα ;:oops:

Εσάς πίνουν και μητρικό και ξένο ;

Αχ αγχώθηκα !!!!

Τρώει βέβαια γιαουρτάκι και θηλάζει 4-6 φορές και μου φαινότανε πολύ το να πίνει και ξένο γάλα . Πείτε μου γνώμες κορίτσια !!!!

Κορίτσια πλησιάζουμε τους 17 μήνες και δεν πίνει άλλο γάλα από το δικό μου , δεν δίνω άλλο γάλα και δεν έχω προσπαθήσει και να δώσω :oops:

Κάνω καλά ; Ή το παραμελώ το μικρό σε σχέση με το γάλα ;:oops:

Εσάς πίνουν και μητρικό και ξένο ;

Αχ αγχώθηκα !!!!

Τρώει βέβαια γιαουρτάκι και θηλάζει 4-6 φορές και μου φαινότανε πολύ το να πίνει και ξένο γάλα . Πείτε μου γνώμες κορίτσια !!!!

Αρχοντούλα, δες εδώ http://www.kellymom.com/nutrition/solids/toddler-foods.html#cowmilk

Πιστεύω πως μια χαρά καλύπτεται το μωρό σου από το δικό σου γάλα, το οποίο μάλιστα του προσφέρει και περισσότερα απ' ότι το αγελαδινό! Αν αρχίσεις να προσφέρεις επιπλέον και αγελαδινό, υπάρχει ο κίνδυνος να μειωθούν οι θηλασμοί και απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις ακόμα.

HXuSp2.pngaS46p2.png

Σοφουκάκι σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και ναι έχεις δίκιο δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω ακόμη .

Πάντα είσαι πρόθυμη να βοηθάς !!! Μπράβο !!!:D:D:D

Διαφημίσεις

Γεια σας μανουλες. Εγω θα σας καταθεσω τη δικη μου εμπειρια.Το πρωτο μου παιδι το θηλασα 13 μηνες. Η αναπτυξη του πολυ καλη, δεν ειχαμε ποτε μολυνσεις απο μπιμπερο και τετοια, η σχεση μου με το παιδι αριστη ακομη και σημερα. Το δευτερο παιδι δυστυχως στην 7η μερα επαθα μετατοπιση γαλακτος στους λεμφαδενες απο υπερβολικη εκκριση και κοντεψα να πεθανω απο πονο. Εφταιγα εγω.Την πατησα σαν αρχαρια.Επειδη ηταν πολυ λαιμαργο και ειχε ατακτους χρονους γευματων, δεν αφαιρεσα μετα τον θηλασμο ολο το γαλα με αποτελεσμα να πρηστει υπερβολικα το στηθος μου και να γεμισω αδιαθετο γαλα.Νιωθω φοβερες τυψεις που δεν επραξα οπως επρεπε και εξαιτιας μου δεν χαρηκε το παιδακι μου το γαλα μου. Εκεινη τη στιγμη που μου ειπε ο γιατρος μου να μην ξαναβαλω το μωρο στο στηθος, ενιωσα σαν να εχω <<αποβαλλει>>. Θεωρω αδικο να εχω τοσο γαλα, να εχω χρονο για θηλασμο και στην τελικη απο βλακεια μου, να στερω απο το παιδι μου κατι που απο τη φυση του δικαιουταν. Εκανα επι 1,5 μηνα ενεσεις για απογαλακτισμο και αντιβιωση για να σωσω το στηθος.Τελικα μου απεμειναν 2 ζευγη στηθους (κατι σαν δυμαστεια).Δεν πονουν, τα παρακολουθω για καρκινο, και υστερουν μονο απο αισθητικης αποψης.

Οσο για το γαλα που εδωσα στα παιδια : στο πρωτο (20 ετων σημερα) μετα το θηλασμο, παιδευτηκα πολυ γιατι δεν ηθελε κανενα ειδος. Για πολλους μηνες δοκιμαζα διαφορες μεθοδους και πολλα είδη γαλακτος ωστε να πιει εστω και λιγο. Και τελικα αποζημιωθηκα γιατι εγινε <<γαλατοπαιδο>>. Να φανταστειτε πως ακομα και μετα απο βραδυνη εξοδο με φαγητο, θελει να πιει το γαλα του κα μετα να κοιμηθει.

Στο δευτερο (17 ετων σημερα) δεν ειχα την ιδια τυχη. Απο την 7η μερα επινε βρεφικο, και συνηθισε τη γευση του.Πινει-τρωει αγελαδινο αλλα δεν συμπεριλαμβανεται στην καθημερινη διατροφη του.Ευτυχως τρωει γιαουρτι και τυρι.

Συμβουλη για νεες μανουλες: ΘΗΛΑΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ. ΑΞΙΖΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥΣ. icon14.gif

Απ το χρόνο κ μετά κατά καιρούς προσπαθώ να προσθέσω στην διατροφή του γιου μου το φρέσκο γάλα. Προσφερω γάλα με δημητριακά κ δεν τα ακουμπα. Το γάλα μόνο σε κρέμες το τρώει, που φτιάχνω με βρώμη, σιμιγδάλι ή άνθος αραβοσίτου. 

Του βάζω κάθε πρωί λίγο γάλα στο ποτήρι, δοκιμάζει πάντα αλλά δεύτερη γουλια δεν πίνει και μου του δίνει να το πιω εγώ. 

Αγορασα αρκετα φρέσκα αγελαδινα γαλατα ακόμα και τα "εμπλουτισμένα" μήπως και του άρεσε περισσότερο η γεύση χωρίς αποτέλεσμα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Απ το χρόνο κ μετά κατά καιρούς προσπαθώ να προσθέσω στην διατροφή του γιου μου το φρέσκο γάλα. Προσφερω γάλα με δημητριακά κ δεν τα ακουμπα. Το γάλα μόνο σε κρέμες το τρώει, που φτιάχνω με βρώμη, σιμιγδάλι ή άνθος αραβοσίτου. 

Του βάζω κάθε πρωί λίγο γάλα στο ποτήρι, δοκιμάζει πάντα αλλά δεύτερη γουλια δεν πίνει και μου του δίνει να το πιω εγώ. 

Αγορασα αρκετα φρέσκα αγελαδινα γαλατα ακόμα και τα "εμπλουτισμένα" μήπως και του άρεσε περισσότερο η γεύση χωρίς αποτέλεσμα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Κατσικίσιο δοκίμασες; Είναι πιο κοντά σε γεύση με το μητρικό κ πολύ ανώτερο ποιοτικως από το αγελαδινό.

Ουτε εμενα πινει φρεσκο. Οσες φορες εβγαλα (αλλα βγαζω και σπανια γιατι ουτε εμεις πινουμε) θα πιει 2 γουλιες και θα το αφησει. Εκτος αν του το βαλω με δημητριακα ολικης και μελι, που τοτε πινει μονο το γαλα! Προσωπικα πιστευω οτι αφου θηλαζει δεν υπαρχει λογος να πινει αλλο γαλα και γενικοτερα θεωρω οτι το γαλα του εμποριου περισσοτερο κακο κανει παρα καλο, οποτε προτιμω να του δινω αλλες πηγες ασβεστιου, οπως ο θηλασμος, τα τυρια, οι ξηροι καρποι κα. Αλλα αν θελεις να δωσεις, τοτε το κατσικισιο μικρης διαρκειας ειναι μια καλη επιλογη.

Κ εγώ μετά το χρόνο το προσφέρω κ το χρησιμοποιώ σε συνταγές το φρέσκο,αλλά χωρίς να με απασχολει αν θα πιουν η θα αποθηλασουν.η μεγάλη αρχικά με δημητριακά,αλλά γενικά της αρέσει,πίνει 1-2κουπες την ημέρα.ο μικρος με δημητριακά κ αυτός,κ τώρα τον τελευταίο μήνα άρχισε κ μισή κουπιτσα πρωι-βραδυ

Εφόσον θηλάζει δ θεωρώ απαραίτητο να πιει,συν τις άλλες πηγές ασβεστίου,ή μέσα σε φαγητά

Μετά τα δύο,κ να αποθηλασει,κ να μην πιει δ πειράζει

Μπορείς να δοκιμάσεις,κατσικίσιο,με μέλι,πιο ζεστό,πιο κρύο,γάλα αμυγδάλου,η σε σμουθις με φρουτα

Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Κατσικίσιο δοκίμασες; Είναι πιο κοντά σε γεύση με το μητρικό κ πολύ ανώτερο ποιοτικως από το αγελαδινό.

μου είπε μία γνωστή μου ότι το κατσικίσιο δεν έχει φολικό οξύ, ενώ το αγελαδινό έχει. ισχύει αυτό, γνωρίζετε?

επίσης κι εμένα ο γιος μου από τότε που αποθήλασε στα 2,5 δεν το πολυπίνει το ξένο γάλα... ούτε με κακάο ούτε τίποτα.. με το ζόρι του δίνω και προσπαθώ να τρώει γιαούρτι τυρί σουσάμι κτλ

2t7wp3.png

18 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Aν θηλάζει έστω 2 φορές τη μέρα και τρώει και κάτι από γαλακτοκομικά ή άλλη πηγή ασβεστίου, δεν υπάρχει λόγος, οπότε θα έλεγα να το αφήσεις εντελως το θέμα μέχρι να αποθηλάσεις.

. Σκεφτομαι να κάνω ένα διάλειμμα για λίγες μέρες κ να επανέλθω με κατσικίσιο. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις (αυτό θυμάμαι) δεν υπάρχει λόγος να δίνεις άλλο γάλα. Μπορείς όντως να δοκιμάσεις το κατσικίσιο όταν χρειαστεί αλλά και να μην στο πιει μην αγχώνεσαι, υπάρχουν ένα σωρό πηγές ασβεστίου. Εγώ του δίνω φρέσκο γάλα λίγων ημερών γιατί θέλω σε λίγο καιρό να αποθηλάσω οπότε και το βάζω σταδιακά στη ρουτίνα του, αλλιώς και να μην έπινε δεν θα με ένοιαζε καθόλου (μην σου πω και καλύτερα!!). 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Εδώ και καιρό προσπαθώ να εισάγω αγελαδινό γάλα στη διατροφή της μικρής, δεν το πίνει όμως σχεδόν ποτέ. Δύο φορές ήπιε λίγο(50-80 γρ) και αυτές ήταν ειδικές περιπτώσεις. Επισης το βάζω στα δημητριακά. Αλλά επειδή δεν της αρέσουν ούτε αυτά δεν ξέρω πώς να της το δώσω.  Αρχίζω να πιστευω πως το παιδί μπερδεύεται όταν της λεω να πιει γάλα κι εννοώ το αγελαδινό μιας και γάλα αποκαλεί το γάλα το δικό μου. Εσεις πώς κανατε την εισαγωγη σε τέτοια ηλικία; προσπάθησα με μπουκάλι αλλά και ποτηράκι.  Επίσης τι ώρες το δίνατε; θέλω να μειωσω σιγα σιγα τους θηλασμούς αλλά δεν ξέρω πως να ξεκινησω. Προς το παρον θηλάζει οπότε θέλει δλδ πρωί,βράδυ, στον μεσημεριανό ύπνο αλλά και ενδιάμεσα οπότε ζητήσει. Σε 1,5 μήνα θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό και γι αυτό θέλω να πίνει γάλα. Επίσης να πω ότι δοκίμασα και κατσικίσιο αλλά ούτε αυτό το ήπιε. Δεν επέμεινα πολύ βέβαια.ξερω ότι δεν χρειάζεται να πιει γάλα ούτε κι εγώ θέλω να πίνει καθημερινά. Αλλά να μην πίνει και καθόλου δεν μ άρεσει

Τι ηλικια εχει το παιδακι σου? Η γνωμη μου (και αυτο που εκανα εγω) ηταν να αποθηλασω χωρις να τους δωσω αλλο γαλα (γιατι δεν δεχοταν να πιουν αλλο γαλα). Ειδικα ο μεγαλος μου απο την στιγμη που αποθηλασε δεν επινε γαλα. Ηταν στα 2 ομως και δεν με ανυσηχουσε αυτο...Ετρωγε πολυ τυρακι, σπανακοπιτα, τραχαΝα και γιαουρτι...Οταν αποθηλασε και ο μικρος (15 μηνων) , δοκιμασα να τους δωσω γαλα μετα απο λιγο καιρο (2 μηνες περιπου)...Πηρα φορμουλα (ο μεγαλος την λατρεψε) τις εβαζα σιγα σιγα αγελαδινο ...Πιναν αγελαδινο σκετο και σε αυτο μετα εβαζα λιγο λιγο κατσικισιο και τωρα πινουν φρεσκο κατσικισιο...Η μεταβαση αυτη μας πηρε περιπου 2 εβδομαδες...Δεν ειναι και το πιο σημαντικο να πιει γαλα (αναλογα την ηλικια βεβαια)...Σημαντικο σε αυτη την φαση θα ηταν να γινει οσο πιο ομαλα ο αποθηλασμος...Εγω τους ελεγα οτι η μαμα δεν εχει αλλο γαλα κτλ...Μετα τους εξηγουσα οτι οταν μεγαλωνουμε πινουμε γαλα απο την κατσικουλα κτλ...

@Astrien αντιγραφω ενα παλιότερο σχόλιο μου σε παρόμοιο θεμα. 

"Το ξένο γάλα σχετικά πρόσφατα το δέχτηκε κ ο δικός μου που πλέον είναι 21.5 μηνών. Εγώ ήθελα να το εισαγω μετά το χρόνο χωρίς να έχω σκοπό τον αποθηλασμο απλά για να έχω περισσότερες επιλογές στο πρωινό του. Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες σταμάτησα για ένα διάστημα να προσφέρω. Έπειτα δοκίμασα εβαπορε μετά από συζήτηση με την παιδίατρο. Επειδή κ ο δικός μας δεν ήθελε το ποτήρι κ μπιμπερο δεν δοκίμασα γιατί προσωπικά μου φαίνεται πισωγυρισμα σε τόσο μεγάλο μωρό το έβαλα στο παγουρινο του που πίνει νερό όταν είμαστε έξω. Το καλό είναι πως είναι χρωματιστό και δεν φαίνεται τι έχει μέσα, ιδίως στην αρχή τώρα πια δεν τον απασχολεί. Επίσης του έλεγα ιστοριουλες, πως τα παιδάκια πίνουν και άλλο γαλατακι που το φτιάχνει ή αγελαδιτσα που είναι στα λιβάδια κτλ. Ακόμα του δίνω το κουτί και του διηγουμαι τι έχει  πάνω πχ να το παιδάκι που πίνει γάλα, να ή αγελαδιτσα κτλ και μετά τον προτρεπω να πιει. Εγώ ξεκίνησα να προσφέρω το πρωί αρχικά για να το συνηθίσει και έπειτα γιατί το βράδυ είναι πολύ κουρασμένος για πειραματισμούς."

Για την ιστορία αρχικα έπινε μία γουλια αλλά με τον καιρό το συνηθίσε πίνει πλεον (27.5 μηνών) μία κουπιτσα πρωί βράδυ και αλλαξα το εβαπορε σε φρέσκο χωρίς να αντιδράσει ο μικρός μόλις αρχίσε να πίνει ικανοποιητική ποσοτητα.

Επίσης, εκτός από τα παραπάνω, θα μπορούσατε να φτιάχνετε μαζί το γεύμα αυτό. Αφού τρώει δημητριακά, θα μπορούσατε πχ να της έχεις σε ενα ποτηράκι το γάλα, σε ένα μπολ τα δημητριακά, σε άλλο 1-2 φρούτα και τέλοσπάντων να της έχεις στο τραπέζι ποτηράκια, μπολάκια, κουταλάκια και να τα αναμειγνύει η ίδια για να φτιάξει το γεύμα της. Οπότε η ώρα για το γάλα να είναι και ώρα παιχνιδιού. Να βουτάει τα χεράκια της, να τα γλύφει, να γεύεται, να κάνει έναν χαμό γενικά :lol: και μέσα σε αυτό να τρώει καμιά κουταλίτσα μόνη της, να δίνεις και εσύ καμία... και σιγά σιγά θα συνηθίσει τη γεύση.

Just now, Fenia27 είπε:

Τι ηλικια εχει το παιδακι σου? Η γνωμη μου (και αυτο που εκανα εγω) ηταν να αποθηλασω χωρις να τους δωσω αλλο γαλα (γιατι δεν δεχοταν να πιουν αλλο γαλα). Ειδικα ο μεγαλος μου απο την στιγμη που αποθηλασε δεν επινε γαλα. Ηταν στα 2 ομως και δεν με ανυσηχουσε αυτο...Ετρωγε πολυ τυρακι, σπανακοπιτα, τραχαΝα και γιαουρτι...Οταν αποθηλασε και ο μικρος (15 μηνων) , δοκιμασα να τους δωσω γαλα μετα απο λιγο καιρο (2 μηνες περιπου)...Πηρα φορμουλα (ο μεγαλος την λατρεψε) τις εβαζα σιγα σιγα αγελαδινο ...Πιναν αγελαδινο σκετο και σε αυτο μετα εβαζα λιγο λιγο κατσικισιο και τωρα πινουν φρεσκο κατσικισιο...Η μεταβαση αυτη μας πηρε περιπου 2 εβδομαδες...Δεν ειναι και το πιο σημαντικο να πιει γαλα (αναλογα την ηλικια βεβαια)...Σημαντικο σε αυτη την φαση θα ηταν να γινει οσο πιο ομαλα ο αποθηλασμος...Εγω τους ελεγα οτι η μαμα δεν εχει αλλο γαλα κτλ...Μετα τους εξηγουσα οτι οταν μεγαλωνουμε πινουμε γαλα απο την κατσικουλα κτλ...

Συγγνώμη ξέχασα να το αναφέρω. 17 μηνών είναι...

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

@Astrien αντιγραφω ενα παλιότερο σχόλιο μου σε παρόμοιο θεμα. 

"Το ξένο γάλα σχετικά πρόσφατα το δέχτηκε κ ο δικός μου που πλέον είναι 21.5 μηνών. Εγώ ήθελα να το εισαγω μετά το χρόνο χωρίς να έχω σκοπό τον αποθηλασμο απλά για να έχω περισσότερες επιλογές στο πρωινό του. Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες σταμάτησα για ένα διάστημα να προσφέρω. Έπειτα δοκίμασα εβαπορε μετά από συζήτηση με την παιδίατρο. Επειδή κ ο δικός μας δεν ήθελε το ποτήρι κ μπιμπερο δεν δοκίμασα γιατί προσωπικά μου φαίνεται πισωγυρισμα σε τόσο μεγάλο μωρό το έβαλα στο παγουρινο του που πίνει νερό όταν είμαστε έξω. Το καλό είναι πως είναι χρωματιστό και δεν φαίνεται τι έχει μέσα, ιδίως στην αρχή τώρα πια δεν τον απασχολεί. Επίσης του έλεγα ιστοριουλες, πως τα παιδάκια πίνουν και άλλο γαλατακι που το φτιάχνει ή αγελαδιτσα που είναι στα λιβάδια κτλ. Ακόμα του δίνω το κουτί και του διηγουμαι τι έχει  πάνω πχ να το παιδάκι που πίνει γάλα, να ή αγελαδιτσα κτλ και μετά τον προτρεπω να πιει. Εγώ ξεκίνησα να προσφέρω το πρωί αρχικά για να το συνηθίσει και έπειτα γιατί το βράδυ είναι πολύ κουρασμένος για πειραματισμούς."

Για την ιστορία αρχικα έπινε μία γουλια αλλά με τον καιρό το συνηθίσε πίνει πλεον (27.5 μηνών) μία κουπιτσα πρωί βράδυ και αλλαξα το εβαπορε σε φρέσκο χωρίς να αντιδράσει ο μικρός μόλις αρχίσε να πίνει ικανοποιητική ποσοτητα.

Ναι το δίνω το πρωί κι εγώ με το ποτηράκι αλλά με το που το μυρίζει το σκουντάει.. επισης καμια φορα όταν ζηταει γάλα έχουμε δοκιμάσει να το δώσουμε αντί για θηλασμό αλλά δεν έπιασε! μόνο 1 φορα όταν έλειπα της εδωσε ο ανδρας μου σε μπουκάλι και ήπιε αλλά δεν ξέρω αν εκανε καλα ή την μπέρδεψε! τελευταία γενικά δεν τρώει σχεδόν τπτ και έχω αρχίζει να ανησυχώ και να αγχώνομαι.. δεν ξέρω αν φταίνε τα δόντια ή είναι αντίδραση σε κάτι αλλά ελπίζω να περάσει γρήγορα.  Μάλλον θα το σταματήσω για ένα διάστημα και μετά θα ξαναδοκιμασω με πολλές εξηγήσεις και υπομονή (που τελευταία άρχισα να χάνω)

• Μου αρέσει 1

Νομιζω ειναι καλυτερα να σταματησεις για λιγο

Κ εγω στους 12μ το πρωτοεισηγαγα αλλα πινανε ελαχιστο. 10κουτ.γλυκου με δημητριακα. Κυριως κατσικισιο η κ αγελαδινο με μελι η χωρις

Κ τα δυο το συνηθισαν κ αρχισαν να πινουν 1-2κουπες την ημερα γυρω στον 1,5χρ. Πρωτα στο πρωινο κ μετα προ υπνου

Στον αποθηλασμο λιγο βοηθησε την κορη μου που για κανενα μηνα μπορει να της εκανα μιση κουπιτσα κατα τη διαρκεια της νυχτας(ο μικρος τωρα αποθηλαζει προς το παρον δ εχει ζητησει μες στην νυχτα) 

Εμεις το ξεχωριζουμε ως γαλα μου(αγελαδας:grin:), η απο το ψυγειο,ο μικρος λεει γαλα κουπα

Αλλη εναλλακτικη αντι γαλα με δημητριακα, τυπου κρεμα με γαλα κ βρωμη, κ ταιριαζει κ μπανανα-κανελα. Γιαουρτι. Σε πρωινο σμουθις, η κ γενικα επειδη δ ηθελα απαραιτητα γαλα, χυμο η φρουτο με κτ που εχει γαλα, πχ κεικ, η τυροπιτα

Παντως κ στα δυο μου παιδια οι 18μ ηταν μια καλη χρονικη στιγμη να περιοριστει λιγο ο θηλασμος, χωρις να αποθηλασουμε τελειως

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα