Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πίνει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου


oikat

Recommended Posts

θέλω να κόψω το πρωινό γάλα. Εδωσα στη μικρή 2 διαφορετικές μάρκες φρέσκου, ένα εβαπορέ και σήμερα κατσικίσιο. Δε θέλει τίποτα από αυτά. Θέλει μόνο το δικό μου. Μήπως πρέπει να δοκιμάζω την ίδια μάρκα περισσότερες μέρες; Απογοητεύτηκα! Θα ξεκινήσω δουλειά και θα λείπω τα πρωινά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντιμετώπισα το ίδιο με το μεγάλο μου γιο.Μας πήρε με πολύ υπομονή δύο εβδομάδες για να φάει ξένο.Λίγο βέβαια στην αρχή αλλά αφού ξεκίνησε μέσα σε 5 μέρες το είχε κόψει εντελώς.Δε νομίζω ότι έχει σημασία ποιο ξένο γάλα του δίνεις.Απλά θέλει αυτό που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ..

Δεν θέλω να αποθηλάσουμε από τώρα, αλλά καμιά φορά η μικρή μου προτιμάει να φάει οτιδήποτε άλλο παρά να πιεί γαλατάκι της μαμάς :-(

Έχω αγχωθεί λοιπόν, αν μου σταματήσει ξαφνικά να θηλάζει, τι κάνω?

Ξεκίνησα να της δίνω διάφορα γάλατα (τι φρέσκο, τι εβαπορέ..) αλλά μόνο με μαζί δημητριακά το πίνει. Το θέμα είναι πως ακόμα και έτσι δεν πρόκειται να πίνει την ποσότητα που πρέπει ημερησίως.

Στο ποτηράκι μια φορά της έδωσα και το έφτυσε..

Καμιά ιδέα, κορίτσια & Αγλαία, πως μπορεί να το δεχθεί σαν οποιαδήποτε άλλη τροφή ?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γάλα, υπάρχουν πολλές πηγές ασβεστίου: γιαούρτι (το κανονικό όχι τα παιδικά), τυρί, ταχινι, αμύγδαλα/αμυγδαλοβούτυρο, μπρόκολο, σαρδέλες. Το μόνο που δεν με αγχώνει είναι αν θα πιει ποτέ αλλο γάλα εκτός από το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γάλα, υπάρχουν πολλές πηγές ασβεστίου: γιαούρτι (το κανονικό όχι τα παιδικά), τυρί, ταχινι, αμύγδαλα/αμυγδαλοβούτυρο, μπρόκολο, σαρδέλες.

 

Δεν διαφωνώ, αλλά επιθυμώ να συνεχίσει να πίνει και γάλα, όταν θα σταματήσει να θηλάζει..Γιαυτό και με ενδιαφέρει να το εντάξω σταδιακά στην διατροφή της.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακουσει να προτεινετε σε τετοιες περιπτωσεις αρχικα να δινεις το δικο σου με μπιμπερο και μετα να ανακατευεις λιγο απο το δικο σου με το ξενο .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κόψω το πρωινό γάλα. Εδωσα στη μικρή 2 διαφορετικές μάρκες φρέσκου, ένα εβαπορέ και σήμερα κατσικίσιο. Δε θέλει τίποτα από αυτά. Θέλει μόνο το δικό μου. Μήπως πρέπει να δοκιμάζω την ίδια μάρκα περισσότερες μέρες; Απογοητεύτηκα! Θα ξεκινήσω δουλειά και θα λείπω τα πρωινά.

 

Εγω επειδη φευγω για δουλεια τον θηλαζω πριν φυγω.

Επισης μια λυση θα ηταν να αντλεις το πρωινο γαλα και να του το αφνηνεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, αλλά επιθυμώ να συνεχίσει να πίνει και γάλα, όταν θα σταματήσει να θηλάζει..Γιαυτό και με ενδιαφέρει να το εντάξω σταδιακά στην διατροφή της.

Μήπως να αρχίσεις να προσφέρεις δικό σου αντλημένο στο οποίο σταδιακά θα προσθέτεις το άλλο γάλα; Την πρώτη φορά, για παράδειγμα θα βάλεις πολύ λίγο, ίσως 1 δάχτυλο. Μετα από λίγες μέρες θα βαλεις λίγο παραπάνω κοκ, για να το συνηθίσει. Αν δεις ότι δυσανασχετεί μειώνεις το ξενο γαλα, και μετά από λίγες μέρες πάλι θα αυξήσεις τη δόση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αρχίσεις να προσφέρεις δικό σου αντλημένο στο οποίο σταδιακά θα προσθέτεις το άλλο γάλα;

 

Πολύ καλή η σκέψη, αλλά δεν δέχεται μπιμπερό. Χρησιμοποιεί το εκπαιδευτικό ποτηράκι για να πιεί νερό, αλλά περισσότερο παίζει..

Άραγε θα πιάσει το κόλπο, έτσι?

Και πως θα εξασφαλίσω την ποσότητα που θα πρέπει να πίνει? :?

Όσο για την άντληση, στους 15 μήνες μόνο μια φορά έχω αντλήσει όσο χρειαζόταν για αποσυμφόρηση.

Μάλλον χρειαζόμαστε εκπαίδευση..

 

Εγω επειδη φευγω για δουλεια τον θηλαζω πριν φυγω.

 

Και εμείς έτσι κάνουμε και ξαναθηλάζουμε όταν επιστρέφουμε σπίτι.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θέλω να ξεκινήσω έστω και λίγο ξένο μόνο για το πρωί καθώς ξεκινάω δουλειά αλλά δεν το έχω προσπαθήσει συστηματικά. Μετά από 1-2 αποτυχίες σταμάτησα.

Αντ αυτού λέω το πρωί να τρώει το γιαουρτάκι της που της αρέσει.

Θα την θηλάζω κατα τις 7 και μετά ξανά στις 2.30.

 

Η ανάμιξη δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας έπιασε το κόλπο με τα δημητριακά. της άρεσαν πολύ και μάλλον συνήθισε τη γεύση του φρέσκου.

 

Δοκιμάσαμε και εμείς έτσι, αλλά δεν είχαμε κάποιο συγκλονιστικό αποτέλεσμα...Τρώει πολύ λίγο, επομένως και το γάλα που πίνει είναι πολύ λίγο...Είμαστε και ολιγόφαγες βέβαια..

Με ποιο γάλα δοκίμασες και ποια δημητριακά?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δέχεται μόνο το ΑΒΓ της μεβγάλ, και το ΑΝΤΒΑΝΣ. Δοκίμασέ τα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι νοστιμότατα.

Ο μεγάλος μου μόνο εβαπορέ (τους πρώτους μήνες τωρα που είναι 2,5 χρονών πίνει φρέσκο).

Link to comment
Share on other sites

Είχα αποφασίσει να τη θηλάζω πριν να φύγω για δουλειά (αύριο ξεκινώ) αλλά θα προσπαθήσω πάλι με κάποιο άλλο γάλα από αυτά που προανέφερα για να δω τι θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δέχεται μόνο το ΑΒΓ της μεβγάλ, και το ΑΝΤΒΑΝΣ. Δοκίμασέ τα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι νοστιμότατα.

Ο μεγάλος μου μόνο εβαπορέ (τους πρώτους μήνες τωρα που είναι 2,5 χρονών πίνει φρέσκο).

 

Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και βλέπουμε...

 

Είχα αποφασίσει να τη θηλάζω πριν να φύγω για δουλειά (αύριο ξεκινώ)....

 

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?

Έχω μάθει από την κόρη μου, πως άμα δεν είναι έτοιμη να κάνει κάτι (οτιδήποτε κι αν είναι αυτό), δεν θα έχει αποτέλεσμα να την πιέσω.

Και δεν το κάνω...Ακόμα και με το γάλα, θα προσπαθήσω σε βάθος χρόνου να το εντάξω στην διατροφή της. Μήπως το μωρό σου θέλει χρόνο?

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη?

Έχω μάθει από την κόρη μου, πως άμα δεν είναι έτοιμη να κάνει κάτι (οτιδήποτε κι αν είναι αυτό), δεν θα έχει αποτέλεσμα να την πιέσω.

Και δεν το κάνω...Ακόμα και με το γάλα, θα προσπαθήσω σε βάθος χρόνου να το εντάξω στην διατροφή της. Μήπως το μωρό σου θέλει χρόνο?

 

Συμφωνώ με αυτά που λες και το σκέφτηκα και γω μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμη. Διάβασα και τα οφέλη του παρατεταμένου θηλασμού και είπα να συνεχίσω. Απλά σκέφτομαι μήπως κάποια μέρα κάτι συμβεί και δε μπορέσω να τη θηλάσω και να υπάρχει εναλλακτική λύση. Αν πάλι δε της αρέσει κι αυτό δε θα την πιέσω. Και τα προηγούμενα γάλατα εγώ τα ήπια!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι προκαταβολικα!!ηδη η μικρουλα σου ειναι αρκετα μεγαλη για να αποφασιζει εκεινη τι της αρεσει και τι οχι...και φυσικα τα μικρα ξερουν καλυτερα απο εμας για αυτο και προτιμουν το δικο μας γαλα...μην κανεις πειραματα..οταν θα ειναι ετοιμη θα πιει και αλλο γαλα....επισης μη σκεφτεσαι αρνητικα!!για οσο διαστημα θα θελει και θα θελεις να θηλασετε θα μπορεις να ανταποκριθεις!! εγω ποτε δεν της προσφερα αλλο γαλα παρα μονο μια φορα στους 14 μηνες που επεμενε πολυ να πιει απο την κουπα μου!ειχα παρει μια τρομαρα τοτε μηπως προτιμα το φρεσκο απο το δικο μου δε λεγεται, ευτυχως ηταν απλη περιεργεια!καλη αρχη στη δουλεια σου και καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά με βολεύει το πρωινό ωράριο και έτσι μπορώ να τη θηλάζω πριν να φύγω και δε διακόψαμε το γαλατάκι! :lol:

 

Ευχαριστώ κορίτσια για την ενθάρρυνση!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου είναι 10 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά, ξεκίνησα χθες τη δουλειά και επειδή θέλω να τον βάλω στη διαδικασία του μπιμπερό, γιατί φοβάμαι κάποια στιγμή μη μου κοπεί το γάλα (θηλάζει μόνο πρωί - βράδυ), προσπάθησα όπως μου είπε ο παιδίατρος να του δώσω ένα απόγευμα ξένο γάλα με μπιμπερό (να του το ΄δωσει βέβαια άλλο άτομο και όχι εγώ), φυσικά δεν το έπαιρνε και έκλαιγε με "μαύρο" δάκρυ. Γενικότερα δεν παίρνει μπιμπερό, το νερό το πίνει με γυάλινο ποτήρι μικρό, του πήρα τα κλασικά ποτηράκια με το στόμιο, παίζει με τη θηλή. Τι να κάνω? Υπάρχει κάποιο ειδικό μπιμπερό?

Link to comment
Share on other sites

Καμμια φορα απορω γιατι οι μητερες παλευουμε να συνηθισουν τα μωρα μας στο μπιμπερο, ενω θα επρεπε να προσπαθουμε για το αντιθετο:D

 

Αστον απο το στηθος να παει στο εκπαιδευτικο ποτηρακι.

Θα ειναι ενα πολυ τυχερο μωρο που δε θα εχει εξαρτηση απο τη θηλη του μπιμπερο, θα κινδυνευει λιγοτερο απο τερηδονα κλπ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου, δεν έχει πάρει μπιμπερό ,παρα μόνο όταν είχαμε τους κολικούς και για αυτό για λίγο.

Έμαθε να χρησιμοποιεί το εκπαιδευτικό ποτηράκι και αυτό το θέλει μόνο για νερό..

Φρέσκο γάλα που έχει ξεκινήσει καμιά βδομάδα τώρα, μόνο με κουταλάκι και δημητριακά για συνοδευτικό...

Δεν ξέρω τελικά, πόσο ευκολο είναι να μάθεις σε ένα μωρό κάτι, όταν έχει επιλέξει το τρόπο που το προτιμά...

Δοκίμασε το εκπαιδευτικό ποτηράκι, μπορεί να το δεχθεί!

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από μένα :)

 

Η μικρή μου, δεν έχει πάρει μπιμπερό ,παρα μόνο όταν είχαμε τους κολικούς και για αυτό για λίγο.

Έμαθε να χρησιμοποιεί το εκπαιδευτικό ποτηράκι και αυτό το θέλει μόνο για νερό..

Φρέσκο γάλα που έχει ξεκινήσει καμιά βδομάδα τώρα, μόνο με κουταλάκι και δημητριακά για συνοδευτικό...

Δεν ξέρω τελικά, πόσο ευκολο είναι να μάθεις σε ένα μωρό κάτι, όταν έχει επιλέξει το τρόπο που το προτιμά...

Δοκίμασε το εκπαιδευτικό ποτηράκι, μπορεί να το δεχθεί!

 

Από ποια ηλικία έμαθε η μικρούλα σου το εκπαιδευτικό ποτηράκι; Ο μπέμπης μου δεν δέχεται καθόλου το μπιμπερό από κανένα (με το δικό μου γάλα) ούτε όταν έχω φύγει από το σπίτι για να μη με νιώθει όπως διάβασα. Θέλω να δοκιμάσω με το ποτηράκι καθώς τον άλλο μήνα επιστρέφω στη δουλειά και δεν ξέρω πώς θα πίνει το γάλα που θα του αφήνω. Έχω πάρει ένα της NUK για 6+ μηνών. Με τρομάζει όμως ότι μου λένε πως το μωρό δεν θα μπορεί να πιει και ότι θα πνίγεται γιατί δεν θα μπορεί να διαχειριστεί τη μεγάλη ροή. Αντιμετώπισε κανείς τέτοιο πρόβλημα; Και συγνώμη για την πιθανά ηλίθια ερώτηση, αλλά πώς το δίνουμε; Σαν να κρατάμε μπιμπερό με το μωρό σε κλίση ή με το μωρό καθιστό σαν να προσπαθεί να πιει κανονικά; :?

 

(Συγνώμη που γράφω στο θηλασμό πέραν του χρόνου ενώ εμείς είμαστε μόλις στους 5,5 μήνες - το είδα μετά τη δημοσίευση.)

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε το αντιθετο προβλημα θελαμε μπιμπερο κι οχι στηθος μετα απο μεγαλη προσπαθεια και αλλαγη πολλων εταιριων σε μπουκάλια, καταληξαμε στα μπιμπερο της nuby που ειναι ολο σιλικονη. ειναι ακριβα βεβαια π15 Ε το ενα αλλα μοιαζει πολυ στο στηθος και στο σχημα αλλα και την αισθηση και ελαστικοτητα. δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα με αυτα τα μπουκάλια εμενα επιασε στηθος, με τον ιδιο τροπο φανταζομαι θα λειτουργησει και αντιστροφα. η πωλητρια μου ειχε πει οτι σε αυτα καταλήγουν οσες δεν μπορουν να απογαλακτισουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...