Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθυμία για τρίτο παιδί


Recommended Posts

Για σου Μαρία. Μην απογοητεύεσαι. Πήγαινε στον γιατρό σου να σε δει και μπορεί να μην είναι κάτι. μπορεί για παράδειγμα να είναι ψηλή η προλακτίνη σου ή μπορεί λόγω της ψυχολογίας σου. στις προηγούμενες σου εγκυμοσύνες έμενες εύκολα έγκυος;

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημερα,σε ευχαριστω για την απαντηση.

Η προλακτινη μου δεν ειναι υψηλη,τη μετρησα το Δεκεμβρη πριν 3 μηνες.Την κορη μου ζοριστηκα να την πιασω,λογο υψηλης προλακτινης,τον γιο μου αμεσως τον δευτερο μηνα προσπαθειων.

Ελπιζω να μην ειναι κατι,την αλλη βδομαδα θα παω να μου πει.

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ επίσης. Μην αγχώνεσαι. Το ότι έχεις ήδη 2 παιδάκια σημαίνει ότι δεν θα είναι κάτι σοβάρό. Και εγώ σκέφτομαι αρκετά το τρίτο παιδάκι. Πριν 20 μέρες περίπου έκανα αναγκαστικά διακοπή εγκυμοσύνης λόγω μεσογειακής αναιμίας και παρόλο που δεν ήταν στο πρόγραμμα μας το τρίτο παιδάκι, τώρα που το έχασα δεν ξεκολλάει από το μυαλό μου.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.Σου ευχομαι να ερθει κι ενα τριτο μωρακι στο σπιτι σας.Τα παιδια ειναι ευτυχια.Εμενα μου εχει καρφωθει χρονια τωρα να κανω και τριτο,εχω αγχωθει λογω ηλικιας.Σε λιγο γινομαι 38.....Την πεμπτη θα παω στο γιατρο και θα γραψω και εδω τι θα μου πει,ισως βοηθησω ετσι καποια κοπελα με αναλογο προβλημα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα σημερα στον γυναικολογο,κατι ορμονικες που ειχα κανει προ τριμηνου ειναι μια χαρα και στον υπερηχο που με ειδε οι ωοθηκες μια χαρα επισης,ειχα κατι ωοθηλακια ετοιμα νομιζω μου ειπε και να εχω επαφες.Αν αδιαθετησω θα κανω σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου σπερματοδιαγραμμα.Αυτα τα νεα μου...ειμαι αγχωμενη με τις εξετασεις που μου ειπε να κανω αλλα θα τις κανω....:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ σαλπιγγογραφία. Η μία μου σάλπιγγα ήταν κλειστή αλλά έμεινα έγκυος 2 φορές από τότε. Μην ανησυχείς τώρα που πήγες στον γιατρό θα σε βοηθήσει να μείνεις πιο γρήογρα έγκυος. Μην αγχώνεσαι μόνο.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πεμπτη 23 Απρ. εχω ραντεβου για σαλπιγγογραφια..Εχω αρκετη αγωνια,οχι για την εξεταση αλλα για το τι θα δειξει η εξεταση...Και μετα σπερματοδιαγραμμα και καλλιεργια σπερματος κατι τετοιο μου ειπε...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν μια βδομαδα εκανα σαλπιγγογραφια. Χρειαστηκε να μου βαλει δυο φορες σκιαγραφικο και την πρωτη φορα πονεσα αρκετα.

Ο ακτινολογος μου ειπε οτι ειχα αρκετη βλεννη,οι σαλπιγγες μου ειχαν τεμπελιασει κατα καποιο τροπο.Μετα την δευτερη φορα το σκιαγραφικο μπηκε κανονικα και ουτε το καταλαβα.Κατα τ'αλλα το πορισμα ειναι οτι ειναι φυσιολογικες και διαβατες.

Μου ειπε οτι συνηθως οι σαλπιγγογραφιες ειναι και ''θεραπευτικες''.

Αυτο με τη βλεννη που μου ειπε μου εκανε εντυπωση γιατι το ακουω πρωτη φορα.Συγκεκριμενα μου ειπε οτι επειδη τα τελευταια χρονια οι γυναικες κανουν παιδια μετα τα 30 οι σαλπιγγες μας σταματουν να συστελλονται μετα την ωορρηξια και μαζευετε βλεννη εκει και εμποδιζει τη συλληψη.

Οταν μου το ειπε του ειπα δηλ οι δικες μου ηταν ''μπουκωμενες'' μου ειπε οχι λιγη βλεννη δε θεωρητε οτι μπουκωνει ή οτι ειναι κλειστες οι σαλπιγγες.

 

Ο ακτινολογος ηταν γυρω στα 70,στην αρχη δε μου γεμισε το ματι αλλα δεν καταλαβα τιποτα,μου ειπε οτι εχει κανει αυτη την εξεταση σε χιλιαδες γυναικες...επισης μου ειπε οτι θα μεινω συντομα...για να δουμε...εμεινε το σπερματοδιαγραμμα,αλλα ο αντρας μου δε θελει να το κανει με στραβωκοιταζει οταν του το λεω...:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθείτε ακόμη λίγο καιρό τώρα που έγινε η σαλπιγγογραφία. Μπορεί αυτό να ήταν το πρόβλημα. Αν δεν μείνεις κάντε και ένα σπερματοδιάγραμμα. Μπορεί να το κάνει στο σπίτι και να πάρει το μπουκαλάκι εντός 30 λεπτών στο κέντρο για εξέταση.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Eιμαστε στην προσπαθεια τωρα,ως τις 11 Μαη περιμενω να αδιαθετησω.Εχω δηλ περιθωριο 30 λεπτα να το παω στο μικροβιολογικο?? Σε ουροσυλλεκτη φανταζομαι ε?? Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες αυτο δεν το ηξερα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γειά σας είχα πολύ καιρό να γράψω. Έχω ένα γιο 4.5 ετών και ένα γιο 2 θέλω πολύ ένα τρίτο παιδί αλλά φοβάμαι λίγο. .. πριν 5 μήνες τελείωσα τις χημεία θεραπείες αλλά η επιθυμία για ένα άλλο μωράκι δεν φεύγει. ..

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pani 10 καλησπερα, ευχομαι η επιθυμια σου να παραγματοποιηθει! Τι ακριβως φοβασαι, θεματα υγειας η κατι αλλο?

 

Όλα μαζί αν ξανάρθει ο καρκίνοΣ βασικά και οι γιατροί λένε να περιμένω άλλο ένα χρόνο αλλά δεν κρατιέμαι θέλω κι άλλο παιδι

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω την επιθυμια σου, αλλα ισως ειναι καλυτερα να ακολουθησεις τη συμβουλη τους. Σου εχουν εξηγησει ακριβως γιατι προτεινουν ενα χρονο αναμονη? Εσενα σε παιρνει ηλικιακα να περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites

Η επιθυμια σου για τριτο παιδακι ειναι απολυτα κατανοητη αλλα εφοσον το λενε οι γιατροι περιμενε ενα χρονο.θα περασει γρηγορα.εχεις χρονο..να περασουν οι παρενεργειες γτ ειναι κ κτ σοβαρο,να εισαι υγιης κ να μην εχεις ξανα χημιοθεραπειες!να χαιρεσαι την οικογενεια σου!ευχομαι να σου ερθουν ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη και μολις σου δωσουν το πρασινο φως μπορεις να αρχισεις τις προσπαθειες, η ηλικια σου ειναι μια χαρα, ευχομαι να τα καταφερεις και να κρατησεις στην αγκαλια σου ενα ακομα μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 2/9/2010 at 3:10 ΜΜ, MARIAEVA είπε:

Βάλτε με και εμένα στο club Με τις μανούλες που θέλουν τρίτο παιδάκι! Τα αγόρια μου είναι 27 μηνών και 12 μηνών και ήδη μου λείπει η "μωρουδίλα" Νομίζω ότι ξεπετάχτηκε και ο μικρός μου .....

Από την άλλη, είναι μέρες που περνάνε τόσο δύσκολα και τότε το αποκλείω.

Λύστε μου και μενα μία απορία: Στο αυτοκίνητο πώς χωράτε?

Χωράνε τρία καρεκλάκια στο πίσω κάθισμα?

Σορρυ για την ηλίθια ερώτηση, αλλά πραγματικά το σκέφτομαι!

Κ εγώ την έχω αυτήν την απορία,κ θέλω κ εγώ 3ο Γιατί κ εγώ αγορομανα κ σκέφτομαι κ να είχα κ ενα κοριτσάκι..

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Με αφορμή το άλλο post που τρέχει για το δεύτερο παιδί, ανοίγω ένα καινούργιο θέμα (μη σαμποτάρω το άλλο) για έναν προβληματισμό που έχω  Έχω 2 κόρες με μικρή διαφορά ηλικίας, 20 μήνες, και η μικρή τώρα είναι 8 μηνών. Τελευταία ο άντρας μου έχει αρχίσει να θέλει και τρίτο παιδί. Εγώ δεν ξέρω. Σε ένα πράγμα συμφωνούμε όμως, ότι αν κάνουμε κι άλλο παιδί, τότε θα το κάνουμε με μικρή διαφορά ηλικίας και αυτό, αλλιώς δεν θα το κάνουμε καθόλου. 

Ξέρω ότι κανείς δε μπορεί να μου πει τι θα κάνω, απλά θα ήθελα να ακούσω απόψεις για3 παιδιά αντί για 2, μήπως και με βοηθήσει να διαμορφώσω την άποψη μου. Κι αν όχι 3, γιατί όχι; 

Οικονομικα γενικά και ειδικά μακροπροθεσμα είμαστε οκ και θα μπορούσαμε να το στηρίξουμε, αλλά τα παιδιά μας τα μεγαλώνουμε μόνοι μας, δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά. Αυτός είναι και ένας προβληματισμος μου, ότι κουραζομαι πολύ ήδη με τα 2 παιδιά τελείως μόνη. Επίσης σκέφτομαι ότι θα ήθελα κάποια στιγμή να δώσω λίγο χρόνο και στον εαυτό μου και στον άντρα μου και όχι μόνο στα παιδιά. Από την άλλη βέβαια λέω ότι το μεγάλο ζόρι είναι τα πρώτα 2 χρόνια. Μετά έχεις λίγο περισσότερο χρόνο. Τέλος πάντων, θα χαρώ να ακούσω κι άλλες απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Με αφορμή το άλλο post που τρέχει για το δεύτερο παιδί, ανοίγω ένα καινούργιο θέμα (μη σαμποτάρω το άλλο) για έναν προβληματισμό που έχω  Έχω 2 κόρες με μικρή διαφορά ηλικίας, 20 μήνες, και η μικρή τώρα είναι 8 μηνών. Τελευταία ο άντρας μου έχει αρχίσει να θέλει και τρίτο παιδί. Εγώ δεν ξέρω. Σε ένα πράγμα συμφωνούμε όμως, ότι αν κάνουμε κι άλλο παιδί, τότε θα το κάνουμε με μικρή διαφορά ηλικίας και αυτό, αλλιώς δεν θα το κάνουμε καθόλου. 

Ξέρω ότι κανείς δε μπορεί να μου πει τι θα κάνω, απλά θα ήθελα να ακούσω απόψεις για3 παιδιά αντί για 2, μήπως και με βοηθήσει να διαμορφώσω την άποψη μου. Κι αν όχι 3, γιατί όχι; 

Οικονομικα γενικά και ειδικά μακροπροθεσμα είμαστε οκ και θα μπορούσαμε να το στηρίξουμε, αλλά τα παιδιά μας τα μεγαλώνουμε μόνοι μας, δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά. Αυτός είναι και ένας προβληματισμος μου, ότι κουραζομαι πολύ ήδη με τα 2 παιδιά τελείως μόνη. Επίσης σκέφτομαι ότι θα ήθελα κάποια στιγμή να δώσω λίγο χρόνο και στον εαυτό μου και στον άντρα μου και όχι μόνο στα παιδιά. Από την άλλη βέβαια λέω ότι το μεγάλο ζόρι είναι τα πρώτα 2 χρόνια. Μετά έχεις λίγο περισσότερο χρόνο. Τέλος πάντων, θα χαρώ να ακούσω κι άλλες απόψεις. 

Εχω κι εγω τον ιδιο προβληματισμο! Εχω 2 παιδακια κι εγω με διαφορα 20 μηνων, ο μικρος μου ειναι 2 και κατι. Επειδη λοιπον τα παιδια μεγαλωνουν κι εγω πλησιαζω τα 40 η αποφαση ειναι ή τωρα ή ποτε. Θελω πολυ 3ο παιδι, ομως δεδομενης της καταστασης, μηπως μια εγκυμοσυνη σε αυτη τη φαση θα ηταν παρατολμη; τοσο για ιατρικους οσο και για οικονομικους λογους; Δυστυχως δεν απανταω στο ερωτημα σου! Εχω ομως τον ιδιο προβληματισμο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...