Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθυμία για τρίτο παιδί


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.Είμαι μανούλα δύο υπέροχων κοριτσιών και πόλυ ευτυχισμένη με τον άντρα μου.Μας έχει όμως κυριολέκτικα τσακίσει αυτή η οικονομική κρίση.Ξέρετε τωρα, έκει που όλα πάνε κάλα,ξαφνίκα όλα καταρρέουν....κανεις δε σε πληρώνει,δουλειά δεν υπάρχει, οι τράπεζες εξαγριωμένες......δε χρειάζεται νομίζω να πώ κάτι άλλο!Παρόλη λοιπόν την τρέλα της καθημερινότητας μας, θέλουμε πάρα πόλυ ένα τρίτο παιδάκι.Αγαπάμε πάρα πόλυ τα παιδάκια, και φοβόμαστε μήπως αναβάλοντάς το ακόμα δεν καταφέρουμε το πολυπόθητο τρίτο!Οι δε οικογένειες μας φρίττουν μόλις ακούν για τρίτο παιδάκι,λές και αυτοί τα μεγαλώνουν,τέλοσπάντων δε θα το θίξω αυτό.Κορίτσια please τα φώτα σας,ευχάριστω.

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 241
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα.Είμαι μανούλα δύο υπέροχων κοριτσιών και πόλυ ευτυχισμένη με τον άντρα μου.Μας έχει όμως κυριολέκτικα τσακίσει αυτή η οικονομική κρίση.Ξέρετε τωρα, έκει που όλα πάνε κάλα,ξαφνίκα όλα καταρρέουν....κανεις δε σε πληρώνει,δουλειά δεν υπάρχει, οι τράπεζες εξαγριωμένες......δε χρειάζεται νομίζω να πώ κάτι άλλο!Παρόλη λοιπόν την τρέλα της καθημερινότητας μας, θέλουμε πάρα πόλυ ένα τρίτο παιδάκι.Αγαπάμε πάρα πόλυ τα παιδάκια, και φοβόμαστε μήπως αναβάλοντάς το ακόμα δεν καταφέρουμε το πολυπόθητο τρίτο!Οι δε οικογένειες μας φρίττουν μόλις ακούν για τρίτο παιδάκι,λές και αυτοί τα μεγαλώνουν,τέλοσπάντων δε θα το θίξω αυτό.Κορίτσια please τα φώτα σας,ευχάριστω.

Maramg καλημέρα

 

κι εγώ θα ήθελα να κάνουμε τρίτο παιδί με τον άντρα μου μολονότι είμαστε ακόμα στο πρώτο. Ξέρω όμως πως εξαιτίας των επαγγελματικών μου υποχρεώσεων ίσως να μην τα καταφέρουμε. Ξέρω όμως και κάτι άλλο: αυτό που μετράει είναι βασικά η επιθυμία και η δυνατότητα να εξαντλήσουμε κάθε περιθώριο αν αυτή η επιθυμία είναι μεγάλη. Η οικονομική κρίση είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα για όλους μας. Δεν αναφέρεις πολλές λεπτομέρειες κι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο βαθμό σας έχει επηρεάσει ως οικογένεια. Αλλά αν νομίζετε πως δεν έχετε εξαντλήσει τα περιθώρια των προσπαθειών για να εξασφαλίσετε τις κατάλληλες συνθήκες για την απόκτηση ενός τρίτου παιδιού, ΚΑΝΤΕ ΤΟ. ΑΞΙΖΕΙ. Άντε, με το καλό και το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.....

Εγω ξερω οτι τα παιδια μεγαλωνουν με αγαπη....μεγαλωνουν και με τα πολλα αλλα και με τα λιγα.Αν θελετε ενα τριτο παιδακι με το καλο να ορισει!!!!!

Κι εμεις για τρια συζητουσαμε και τελικα ο Θεος μας ακουσε κ τωρα που ειμαι εγκυος για δευτερη φορα εχω διδυμα!!!!!

Οπως μαγαλωσαμε εμεις με τα λιγα ετσι και τα παιδια μας.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είτε το κάνεις είτε δεν το κάνεις θα έρθει κάποια στιγμή που θα το μετανοιώσεις!!!!:D

Οπότε κάντο κοπέλα μου και ας μετανοιώσεις!!!(πλάκα κάνω).

Αφού το σκέφτεσαι είσαι ήδη σε καλό δρόμο....

 

(κι εγώ προς τα εκεί πορεύομαι....)

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Ευτυχώς η κατάσταση αυτή δεν έχει επηρεάσει την καθημερινότητα με τις κορούλες μας.Και νομίζω οτι τα καταφέρνουμε αρκετά καλά.Επισης συμφωνώ οτι τα παιδια χρειάζονται αγάπη πιο πολύ από τα χρήματα και πως θα την παλέψουμε και με ένα τρίτο παιδάκι.Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν καταφέρουμε να ζήσουμε όλη αυτή τη χαρά που φέρνει ένα μωράκι, όπως τη ζήσαμε με τις κορούλες μας!

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι συνέχεια.....μήπως το μετανιώσω.Οοοχι άμα το κάνω, άλλά αν δεν το κάνω!

 

You speak my mind!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι αφου το θελετε και οι δυο τοσο πολυ δεν πρεπει να το σκεφτεστε, απλα καντε το. εμενα ο αντρας μου θελει και αλλο παιδακι ομως εγω δεν το αποφασιζω. φοβαμαι ...ενω παντα ηθελα 3 παιδια. εχω δυσκολευτει πολυ με τη δουλεια και το σπιτι και την ΑΥΠΝΙΑ και δεν ξερω αν θα τα εβγαζα περα. σκεφτομαι οτι σε 10 χρονια θα το μετανιωσω αλλα τοτε θα ειμαι 43 και δεν θα μπορω να κανω.

τι να πω? εσεις παντως αφου το θελετε να το κανετε!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι αφού το θέλετε να το κάνετε..τί θα πει οι οικογένειες μας φρικάρουν??εγώ θέλω όσο τίποτα ένα τρίτο παιδάκι..με τη διαφορά ότι ό άντρας μου πλέον δεν θέλει..στην αρχή λέγαμε σίγουρα 3...τώρα που έκανε και τον γιο έχει επαναπαυτεί και δεν θέλει καν να το συζητήσει..μόνο που μου έχει πει ότι αν μας συνεβαινε εννοείται ότι θα χαιρότανε και θα το ήθελε πολύ..εγω κοντεύω να σκασω από τη στενοχωρια μου..τί μπορώ να κάνω??και δυστυχως καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα δεν θέλει και συζήτηση..μου πεταέι και εμένα τα κουλά ότι 2 παιδιά θα τα μεγαλώσουμε πολύ καλύτερα από το αν ειχαμε 3..πιστεύω ότι αν δεν το κατορθώσω τα επόμενα 2 χρονια το πολύ μετα δεν πρόκειται να γίνει..κάποιος τρόπος θα υπαρχει δεν μπορεί...εκτός του να προσεύχομαι να μείνω από τα προσπερματικά..θα ήμουνα η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο, αν τώρα ο άντρας μου μου έλεγε θέλω και 3ο..και δεν θα ακουγα καμια μαμά και καμιά πεθερά..αν καμια σας έχει καμιά υπόδειξη να μου κάνει θα χαιρομουνα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα.....

Εγω ξερω οτι τα παιδια μεγαλωνουν με αγαπη....μεγαλωνουν και με τα πολλα αλλα και με τα λιγα.Αν θελετε ενα τριτο παιδακι με το καλο να ορισει!!!!!

Κι εμεις για τρια συζητουσαμε και τελικα ο Θεος μας ακουσε κ τωρα που ειμαι εγκυος για δευτερη φορα εχω διδυμα!!!!!

Οπως μαγαλωσαμε εμεις με τα λιγα ετσι και τα παιδια μας.

Γιωτα με το αντε καλο και εγω θελω .....η αληθεια οτι εαν και υπαρχει κριση εαν υπαρχει αγαπη θα τα κατφερετε εαν πραγματικα το θελετε μην το αφησετε γιατι εαν το μετανιωσετε και ειναι αργα τοτε θα εχετε τυψεις..εγω αρχισα να το σχεφτομαι αλλα θελω διδυμα εχω δυσκολες εγκυμοσυνες οποτε με ενα σπαρο δυο τριγωνια... γιωτα θελω το μυστικο.....:-):-)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας....

και εγω και εγω και εγω θελω και τριτο παιδι. ειναι υπεροχο να κατεβαίνουν οι αγγελοι απο τον ουρανό και να προσγειωνονται στις κουνιες και τα κρεβατακια...εχω μονο ρνα για την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα με το αντε καλο και εγω θελω .....η αληθεια οτι εαν και υπαρχει κριση εαν υπαρχει αγαπη θα τα κατφερετε εαν πραγματικα το θελετε μην το αφησετε γιατι εαν το μετανιωσετε και ειναι αργα τοτε θα εχετε τυψεις..εγω αρχισα να το σχεφτομαι αλλα θελω διδυμα εχω δυσκολες εγκυμοσυνες οποτε με ενα σπαρο δυο τριγωνια... γιωτα θελω το μυστικο.....:-):-)

 

Φιλεναδα ειχα κληρονομικοτητα και δεν το ηξερα.Το εμαθα αφου γυρισα απ τον ιατρο κ το ειπα στην μητερα μου!!!!!Αλλωστε εχεις ηδη δυο,αντε πηγαινε κ για το 3ο!!!!!!Κι εμεις για το 2ο πηγαιναμε κ αργοτερα κ για το 3ο αλλα ο Θεος τα εστειλε μαζι!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι πάρα πολύ που μαθαίνω οτι είμαστε αρκετές τελικά που θέλουμε και 3ο παιδάκι, όχι γιατί τα έχουμε όλα λυμένα αλλά γιατί πραγματικά λαχταρούμε για αυτά τα αγγελούδια!

Μαράκι, πραγματικά και εγώ δεν ξέρω αν είχα και ένα αγοράκι αν θα ήταν τόσο θερμός ο άντρας μου, ωστόσο λατρεύει τα κορίτσια του και πιστεύει πως αν με το καλό κάνουμε τρίτο και αυτό κοριτσάκι θα είναι!!Πάντως συνέχισε τις προσπάθειες, αν και τα παιδάκα σου είναι πολύ μικρά ακόμα και έχετε χρόνο να το επεξεργαστείτε......

Κορίτσια έχω και εγώ κληρονομικότητα για δίδυμα.....λέτε;;;ΤΡΕΛΗ ΧΑΡΑ!!!!

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Είμαι εγκυος στο τρίτο παιδί και ανήκουμε και εμείς στις οικογένειες που τα οικονομικά μας δεν είναι ανθηρά. Κάναμε όμως το τρίτο παιδί βασιζόμενοι στο επίδομα τριτεκνοίας το όποίο ανέρχεται στα 500 ευρώ το δίμηνο, τα οποία αν το καλοσκεφτείτε αρκούν για πάνες, γάλα και παιδίατρο. Είναι σίγουρα μία βοήθεια. Ωστόσο υπάρχει και το οικογενειακό επίδομα το οποίο δίδεται σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ. Ε! Λίγο από δω, λίγο από κει και με τους κατάλληλους χειρησμούς ελπίζω πως θα τα καταφέρουμε. Α! Μην ξεχάσω και τα 2000 ευρώ που δίνει ο ΟΓΑ με τη γέννηση του τρίτου παιδιού ανεξάρτητα από το ταμείο στο οποίο είστε ασφαλισμένοι. Μήπως μήπως τώρα έφυγαν οι αναστολές σας; ;);););)

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αφού το θέλετε να το κάνετε..τί θα πει οι οικογένειες μας φρικάρουν??εγώ θέλω όσο τίποτα ένα τρίτο παιδάκι..με τη διαφορά ότι ό άντρας μου πλέον δεν θέλει..στην αρχή λέγαμε σίγουρα 3...τώρα που έκανε και τον γιο έχει επαναπαυτεί και δεν θέλει καν να το συζητήσει..μόνο που μου έχει πει ότι αν μας συνεβαινε εννοείται ότι θα χαιρότανε και θα το ήθελε πολύ..εγω κοντεύω να σκασω από τη στενοχωρια μου..τί μπορώ να κάνω??και δυστυχως καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα δεν θέλει και συζήτηση..μου πεταέι και εμένα τα κουλά ότι 2 παιδιά θα τα μεγαλώσουμε πολύ καλύτερα από το αν ειχαμε 3..πιστεύω ότι αν δεν το κατορθώσω τα επόμενα 2 χρονια το πολύ μετα δεν πρόκειται να γίνει..κάποιος τρόπος θα υπαρχει δεν μπορεί...εκτός του να προσεύχομαι να μείνω από τα προσπερματικά..θα ήμουνα η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο, αν τώρα ο άντρας μου μου έλεγε θέλω και 3ο..και δεν θα ακουγα καμια μαμά και καμιά πεθερά..αν καμια σας έχει καμιά υπόδειξη να μου κάνει θα χαιρομουνα πολύ

 

Αυτο ακριβως συμβαινει και με εμας!!!

Link to comment
Share on other sites

Και'γω μαζι σας!!!!!:D

Εχω δυο κοριτσακια (22 μηνων το πρωτο και 40 ημερων το δευτερο)και πολυ θα ηθελα να κανω και τριτο και τεταρτοοοοο....

Το ιδιο θελει και ο αντρας μου,μας αρεσουν τα παιδια και το μονο σιγουρο ειναι οτι θα την μεγαλωσουμε κι αλλο την οικογενεια μας...;)

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και χρονια πολλα.ειμαι τριτεκνη μανουλα τριων αγγελων.σιγουρα τα πραγματα εχουν δυσκολεψει στη ζωη αλλα δεν εχω μετανοιωσει ποτε για τιποτα.βεβαια για να ειμαι ειλικρινης εχουμε βοηθεια.τα παιδια μου ειναι 10,8 και 3 και οι υποχρεωσεις εχουν αυξηθει,προσπαθω ομως και τα μεγαλωνω μαθαινοντας να ζουν και με τα λιγα χωρις να εχουν στερηθει τιποτα στη ζωη τους.το τρομερο τωρα......θελω και τεταρτο αλλα ο αντρας μου ενω θελει σκεφτεται τα οικονομικα.και δεν εχει αδικο ο ανθρωπος αλλα εγω τρελλαινομαι.και φαντασου να ηταν και κοριτσακι [αγορια ολα]δεν θα με χαλαγε ομως και το baby boy.γερο και οτι να'ναι....αλλα δεν το βλεπω.μονο αν γινει τυχαια και πιστεψτε με προσευχομαι γι'αυτο.οσο για το τριτο οσες θελετε .....καντε το .τα παιδια ειναι ευλογια ειναι χαρα δινουν ζωη και κανουν και τις πιο μικρες στιγμες μας να εχουν αξια.σορρυ για την πολυλογια σας ευχομαι καλα χριστουγεννα με υγεια

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

,προσπαθω ομως και τα μεγαλωνω μαθαινοντας να ζουν και με τα λιγα χωρις να εχουν στερηθει τιποτα στη ζωη τους.

 

Μπραβο σου!!!!Ετσι ακριβως μεγαλωσαμε κ εμεις.Και ετσι θελω να μεγαλωσω τα παιδια μου!!!!!Να τα χαιρεσαι και με το καλο να ερθει και το τεταρτο!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι εγκυος στο τρίτο παιδί και ανήκουμε και εμείς στις οικογένειες που τα οικονομικά μας δεν είναι ανθηρά. Κάναμε όμως το τρίτο παιδί βασιζόμενοι στο επίδομα τριτεκνοίας το όποίο ανέρχεται στα 500 ευρώ το δίμηνο, τα οποία αν το καλοσκεφτείτε αρκούν για πάνες, γάλα και παιδίατρο. Είναι σίγουρα μία βοήθεια. Ωστόσο υπάρχει και το οικογενειακό επίδομα το οποίο δίδεται σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ από τον ΟΑΕΔ. Ε! Λίγο από δω, λίγο από κει και με τους κατάλληλους χειρησμούς ελπίζω πως θα τα καταφέρουμε. Α! Μην ξεχάσω και τα 2000 ευρώ που δίνει ο ΟΓΑ με τη γέννηση του τρίτου παιδιού ανεξάρτητα από το ταμείο στο οποίο είστε ασφαλισμένοι. Μήπως μήπως τώρα έφυγαν οι αναστολές σας; ;);););)

ετσι ακριβως ειναι απο οικονομικης πλευρας κανενα εξοδο το τριτο ασε που αν το αποφασισετε και γεννησης με το καλο σε νοσοκομειο δεν θα δωσεις τσαμπα λεφτα σε κλινικες οποτε θα σου μεινουν στο χερι τα 2000χιλιαρικα να τα φαν τα παιδια σου οχι οι γιατροι,το επιδομα μεχρι να κλεισει τα 6χρ. το τριτο ειναι αυτη την στιγμη 524ε δεν ειναι πολλα αλλα καλυπτει τα εξοδα του μωρου και επειδη εγω θελω και τεταρτο ενημερωτικα σου λεω οτι το επιδομα ειναι +168ε δηλ.692ε το διμηνο οταν ειναι μικρα ειναι καλα μετα ερχονται τα πολλα εξοδα αλλα εγω το τριτομου το παιδακι δεν το αλλαζω με τπτ μας δινει ολους καθημερινα χαρα και δυναμη για την ζωη πραγματικα εχουμε χαζεψει ολοι βαλτε μπρος και μην σκεφτεστε τα λεφτα σε αυτο τον κοσμο δεν ηρθαμε για να ζουμε με τα λεφτα για αλλους λογους ηρθαμε και το εχουμε ξεχασει ολοι πια

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνετε και τρίτο και να δείτε πόσο πιο εύκολα θα σας φανούν όλα. Εγώ που είμαι γενικά αγχωμένη και λίγο νευρική χαλάρωσα με το τρίτο. Θήλασα αποκλειστικά, τα είδα όλα πιο εύκολα και στα οικονομικά δεν υπήρχε κάποια μεγάλη διαφορά. Μετά το τέταρτο έλεγα εντάξει, ολοκληρωθήκαμε, αλλά τώρα θέλω και πέμπτο! Και από την αρχή δεν είχαμε καμιά βοήθεια από γιαγιάδες κλπ. Πάντα και παντού εμείς και τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Παρ΄όλο που τα βγαζουμε κι εμεις περα με δυσκολια μια και δεν εργαζομαι τωρα πια, θα ηθελα τριτο παιδακι. Δυστυχως ομως εχω εγκυμοσυνες υψηλου κινδυνου (ακινησια απο την αρχη ως το τελος + διαβητης στην τελευταια), πολλαπλα ορθοπεδικα προβληματα που δημιουργηθηκαν απο την ακινησια, και δε μπορω καν να σκεφτομαι το ενδεχομενο μιας εγκυμοσυνης. Ο αντρας μου δουλευει απο το πρωι ως το βραδυ, και ποσο πια να βοηθησει η μαμα μου? Βεβαια αν τυχει, θα το δεχτουμε με χαρα! Ωστοσο, επειδη ημουν χρονια εθελοντρια στο Χαμογελο, ειμαι θετικη στην αναδοχη και στην υιοθεσια. Τα παιδακια ειναι ευτυχια και ευλογια σ΄ενα σπιτι!

Καλα Χριστουγεννα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά σε όλες, να χαιρόμαστε τις οικογένειές μας και τα ζουζούνια μας!!!

Νομίζω τελικά οτι έχω πειστεί, όχι οτι δεν ήμουν ήδη πεπεισμένη, για το τρίτο παιδάκι!!Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σας ευχαριστώ όλες :):)

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...