Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρεζους αρνητικο (RH-)


Recommended Posts

γεια σας και παλι !

Ανοιγω νεο θεμα με την εξης ερωτηση:

Εκανα εξεταση εμμεσος commbs επειδη εχω ομαδα αιματος rezoyw arnhtiko και βρεθηκε ελαφρως θετικο ,ειμαι στον ογδοο μηνα .Ο γιατρος λεει πως ειναι απο την ενεση που καναμε μετα την αμνιοπα/ση ,αλλα με στελνει και σε νοσοκομειο να την επαναλαβω και αυτο μου φαινεται λιγο υποπτο.

Τι αλλο θα μου τυχει θεε μου ,δεν μας εφτανε η καρδιοπαθεια που διαγνωστηκε και θα χρειαστει ενα τουλαχιστον χειρουργειο στην καλυτερη περιπτωση τωρα και αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρέπει να επαναλάβεις την εξέταση οπωσδήποτε. Αν είναι θετική μάλλον θα κάνεις από τώρα την ένεση ROFILAC. Σκέψου θετικά. Αξίζεις το καλύτερο και εσύ και το μωρό. Εύχομαι κάθε καλό!

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ρέζους αρνητικό κ έκανα κάθε μήνα τη coobs. Πρέπει όντως να την επαναλάβεις κ από όσο ξέρω απλά θα πρέπει να κάνεις από τώρα μια ένεση (που εγώ την έκανα μετά τον τοκετό). Δέν είναι κάτι το πολύ σοβαρό. Μήν αγχώνεσαι!!!!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς καθόλου.Και εμένα η συγκεκριμένη εξέταση μου είχε βγει θετική τον 5 μήνα και έκανα την ένεση την rofilac ενώ ήμουν έγκυος. Ύστερα για κάποιες εβδομάδες έβγαινε πάλι ψευδός θετική λόγω της ένεσης και ύστερα απλά την ξαναέκανα μόλις γέννησα χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα το παιδί.Και μάλιστα ο μικρός έχει και ρέζους (+).

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημέραγ! Γράφτηκα τώρα στο φόρουμ ειδικά για να σου απαντήσω γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

 

Εγώ είμαι στην 26η εβδομάδα. Είχα κάνει coombs τον Αύγουστο και ήταν αρνητική. Στις 20/11 έκανα αμνιοπαρακέντηση και ένεση ροφιλάκ. Στις 9/12 πήγα για γενική αίματος - ούρων και έκανα και την coombs. Βγήκε ένα αποτελέσμα για δύο βαθμούς αραίωσης (1/8 και 1/16, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό) και στον ένα βαθμό ήταν αρνητικό στον άλλο "ασθενώς θετικό". Φοβήθηκα πάρα πολύ κι εγώ. Ο γιατρός μου μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα φταίει το ροφιλάκ, να μην ανησύχώ και να την επαναλάβω περίπου 1 μήνα μετά το θετικό αποτέλεσμα. Επέμενε πολύ σε αυτό και όταν τον ρώτησα πόσο γρήγορα εκδηλώ΄νεται η ευαισθητοποίηση μου φώναξε και λίγο λέγοντας ότι είναι κάτι τόσο σπάνιο (εφόσον κάνει κανείς την ένεση) ποπυ είναι σαν να ρωτάω πριν από αεροπορικό ταξίδι πόσο πιθανό είναι να πέσει το αεροπλάνο.

Εγώ είχα κρατήσει το κουτί του ροφιλάκ και διάβασα μέσα ότι μπορεί να επηρεάσει κάποιες εργαστηριακές (ορολογικές εξετάσεις). Επίσης διάβασα ότι η φιλοσφοία του μοιάζει με αυτή του εμβολίου. Δηλαδή μας βάζει μέσα σε μικρή ποσότητα τα αντισώματα που θα παρήγαγε ο οργανισμός μας αν αντιλαμβανόταν το θετικό ρέζους του μωρού και με αυτόν τον τρόπο τον μπλοκάρει (τον οργανισμό) και δεν τα παράγει. Αν τα παρήγαγε θα ήταν προφανώς σε τεράστια ποσότητα σε σχέση με αυτά που έχει η ένεση - γι' αυτό η ένεση δεν βλάπτει. Ομως φαίνεται ότι και αυτά τα λίγα στην ειδική εξέταση ανιχνεύονται.

Μετά πήρα και τηλέφωνο στην φαρμακευτική που βγάζει την ένεση. Η τηλεφωνήτρια κράτησε τα στοιχεία μου και μετά από 2 ώρες με πήρε γιατρός τηλέφωνο. Μου είπε ότι δεν είναι ειδική σε αυτό αλλά της φαίνεται λόγικό το αποτέλεσμα να οφείλεται στην ένεση και ότι θα απευθυνθεί και σε ειδικότερο. Και την άλλη μέρα με ξαναπήρε και μου είπε ότι οι ειδικοί απάντησαν ότι πράγματι η ένεση επηρεάζει την εξέταση αυτή και να επαναλάβω την εξέταση σε 1 μήνα από την τελευταία. Επίσης, στο ίντερνετ βάζοντας ροφιλάκ και κουμπς στα αγγλικά βέβαια, βρήκα και ένα δημοσίευμα που το λέει ότι επηρεάζεται.

 

ΜΕτά απο όλα αυτά έχω ηρεμήσει λίγο και περιμένω με τον νέο χρόνο να την ξανακάνω.

 

Πότε έκανες την αμνιοπαρακέντηση και πότε την εξέταση; Είχες καθόλου αιμορραγία είτε από την αμνιο είτε γενικά στην εγκυμοσύνη;

 

Αυτό πάντως που με καθησυχάζει είναι ότι το ρέζους είναι πλέον γνωστή υπόθεση - σχετικά "Ρουτίνας". Ξέρουν οι γιατροί και δεν θα διακινδύνευαν πιστεύω - ειδικά όταν έχει βρεθεί ένα "ύποπτο" αποτέλεσμα. Υπάρχουν τόσοι "ύπουλοι" κίνδυνοι σε μια εγκυμοσύνη, αλλά αυτό πιστεύω ότι είνα κάτι που το κατέχουν....

 

Εύχομαι και στις δυο μας με το καλό τα μωράκια μας και επίσης να πάνε όλα καλά με το θέμα της καρδούλας του.

 

Αν θέλεις πες μου αν μάθεις κι εσύ κάτι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην επειδη εισαι ηδη στον 8ο, ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ:)

Θα επαναλαβεις την εξεταση για λογους ασφαλειας και ισως χρειαστει να κανεις ροφιλακ.

Σε καθε περιπτωση στον μηνα που εισαι δεν υπαρχει κινδυνος.

Θα ηθελα μονο να σου πω, εαν το μωρο βγει με ρεζους θετικο, να εχεις το νου σου να στο εξετασουν για ικτερο ηδη με την συμπληρωση του πρωτου 24ωρου ζωης και οχι την 3η ημερα οπως συνηθιζεται.

Σε καθε περιπτωση μην ανησυχεις, αυτα ειναι πραγματα πολυ ευκολα πλεον για τους γιατρους.

Ευχομαι ολα να πανε καλα με την εγχειριση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ,πραγματικα με καθησυχασαν,λετε και ολες σας αυτο που μου ειπε και ο γιατρος μου ,εγραψα και σε ενα ιατρικο φορουμ και εκει την ιδια απαντηση πηρα ,οτι μαλλον ειναι απο την ενεση που εκανα μετα την αμνιοπατακεντηση τελη σεπτεμβρη.Αιμοραγιες ειχα μονο κατι λιγες στον 2 μηνα οποτε μου εδωσε ultrogestan .

Πηρα κουραγιο,

καλα χριστουγεννα σε ολες μας και του χρονου με τα μωρακια μας (ακους αγιε Βασιλη μου?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Silber, καλή χρονίά!

 

Μήπως είχες νέα σχετικά με το ρέζους; Εγώ (σου θυμίζω) έκανα 20/11 αμνιοπ. και ένεση και στις 9/12 μου βγήκε η coombs ασθενώς θετική. Την ξαναέκανα 7/1 και είναι πάλι ασθενώς θετική. Αύριο έχω ραντεβού στο γιατρό και θα τον ρωτήσω σχετικά. Είμαι στην 29η εβδομάδα.

 

Εσύ κοντεύεις να γεννήσεις ε;

 

Αν έχεις χρόνο, γράψε!

Link to comment
Share on other sites

ξαναεκανα σε αλλο εργαστηριο και βγηκε αρνητικη .σε μια εβδομαδα θα ξανακανω. Παντως ολοι αυτο πιστευουν οτι δηλ. το ασθενες θετικο δεν ειναι ανησυχητικο!Εγω γενναω αρχες Φλεβαρη ,αλλα τωρα εχουμε αλλο προβλημα .οτι το παιδι ειναι 1945 γρ στην 35 εβδ αντι για 2,500γρ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με 0-.

 

Στο πρώτο παιδάκι μου, έκανα την coombs και ήταν μονίμως αρνητική και περιμέναμε να γεννηθούμε. Η μικρή μου 0- οπότε δεν χρειάστηκε τίποτα.

 

Τώρα όμως που είμαι στο δεύτερο, ο δικός μου ο doctor μου είπε και έκανα.

 

Στην 28 εβδ, ένεση στον ποπουδάκο μισή rofilac

 

και πρέπει τώρα από εκείνη την ημ/νία σε 15 να κάνω πάλι coombs να δούμε έαν θετικοποιήθηκε.

 

και επίσης στην 32 εβδ, εάν η coombs είναι - τότε πάλι μισή rofilac.

 

Αυτά...

Μου είπε ότι είναι νέο πρωτόκολο.

Τον εμπιστεύομαι οπότε κάνω ότι λεει.

 

Να πω ότι την coombs πρεπει να την κάνετε σε αιματολογικά κέντρα και όχι σε μικροβιολογικά.

 

Σας φιλώ

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ρεζους αρνητικο...! Αυτο που λεει η babuz δεν το ήξερα. Ο δικος μου γιατρος μου εχει πει το κλασσικό, ότι δηληδη μολις γεννησω με το καλό να εξετασουν το μικρο και αν ειναι ρεζους θετικό τότε τα κανουμε απέυθειας την ενεσουλα!

Link to comment
Share on other sites

Silber ευχαριστώ. Ολα θα σου πάνε καλά. ΚΑι αν γεννηθεί λίγο μικρούλι, θα το πάρει μετά το βάρος - και νομίζω ότι άφού γεννηθεί είναι πιο εύκολο να ελέξγεις και να αυξήσεις την ποσότητα που τρώει. Πάντως πρόσφατα διάβαζα σε άλλο φορουμ την περίπτωση μιας κοπέλας που ενώ της έλεγαν ότι το μωρό έχει μικρό βάρος, τελικα΄ήταν λαθος η μέτρηση και ήταν κανονικό. Στο θέμα απάντησαν και άλλες κοπέλες με παρόμοια εμπειρία.

 

Κανέλλα και Βαμπούζ, με το καλό τα μωράκια σας! Χθες έκανα το ντόπλερ και ο γιατρός εκεί μου είπε ότι η ένεση αυτή πάντα επηρεάζει την coombs γιατί ουσιαστικά μας βάζουν σε μικρή ποσότητα τα σχετικά αντισώματα για να μην παραχθούν σε μεγάλη ποσότητα από τον οργανισμό μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Ανήκω κ εγώ στην κατηγορία των ζευγαριών με (Α-,Α+) και ήθελα να σας ρωτήσω από πότε ξεκινάει αυτή η εξέταση; Η coobs εννοώ. Εγώ είμαι στην 7η εβδομάδα σήμερα την έκλεισα και ο γιατρός μου είπε να την κάνω. επειδή δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το ότι έχουμε διαφορετικό αίμα, μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο για αποβολή στην επόμενη εγκυμοσύνη;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μην ανησυχείς είναι νωρίς ακόμα και δεν υπάρχει περίπτωση τώρα να ανακατευτεί το αίμα σου με του μωρού...Μετά την 12 εβδομάδα αρχίζει η εξέταση..μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Όχι δεν ανησυχώ γιατί κατάλαβα ότι είναι κάτι απλό κ όχι επικίνδυνο με τα μέσα που υπάρχουν, απλά ήθελα να καταλάβω λίγο περισσότερο τι ακριβώς ισχύει από περιέργεια. Το μόνο που σκέφτηκα ήταν μα καλά κ εγώ, ήταν ανάγκη να είμαι στο 15% του πληθυσμού με αρνητικό; :mrgreen: Τώρα με την εγκυμοσύνη το ανακάλυψα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά ταλαιπωρούμαι κατά την αιμοληψία γιατί δεν μου βρίσκουν εύκολα φλέβες...:roll:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω κ εγώ στην κατηγορία των ζευγαριών με (Α-,Α+) και ήθελα να σας ρωτήσω από πότε ξεκινάει αυτή η εξέταση; Η coobs εννοώ. Εγώ είμαι στην 7η εβδομάδα σήμερα την έκλεισα και ο γιατρός μου είπε να την κάνω. επειδή δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το ότι έχουμε διαφορετικό αίμα, μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο για αποβολή στην επόμενη εγκυμοσύνη;

 

Αυτος ηταν ο κινδυνος που υπηρχε παλια, πριν 50 χρονια δηλαδη:D

Τωρα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Καθε μηνα θα κανεις αυτην την εξεταση απαραιτητως, στον 7ο θα κανεις μιση ενεση ροφυλακ (δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα καποιοι γιατροι το συστηνουν προληπτικα) και οταν γεννηθει το μωρο σου, θα το εξετασουν αμεσως και εαν εχει παρει το αιμα το συζυγου, θα σου κανουν παλι αυτην την ενεση, ωστε να μην εχεις προβλημα σε επομενη εγκυμοσυνη.

 

Δυο σημεια θελω να προσεξεις.

Εαν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου δεις αιμα (πχ μια μικρη αποκολληση) θα πρεπει εντος 72 ωρων να κανεις αυτην την ενεση.

 

Εαν το μωρο παρει το α+ να εχεις το νου σου να το εξετασουν για ικτερο με τη συμπληρωση του 1ου 24ωρου ζωης και οχι το 3ο, οπως συνηθιζουν.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δε θυμάμαι να έχω κάνει τη συγκεκριμένη εξέταση?

Μόνο μετά τη γέννα έκανα την κλασσική ένεση. Τόσο πολύ τα έχω ξεχάσει? :)

 

Μπορει να στην εγραφε ο γιατρος σου μαζι με τις αλλες και να μην το προσεχες:)

Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να εισαι ρεζους αρνητικο και ο συζυγος θετικο και να μην κανεις καθε μηνα αυτην την εξεταση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα πρέπει να κάνεις την ένεση προληπτικά σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις είτε λήψη τροφοβλάστη είτε αμνιοπαρακέντηση.

 

Σωστα, αυτο ηθελα να το ξεχασω:rolleyes:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ηταν ο κινδυνος που υπηρχε παλια, πριν 50 χρονια δηλαδη:D

Τωρα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Καθε μηνα θα κανεις αυτην την εξεταση απαραιτητως, στον 7ο θα κανεις μιση ενεση ροφυλακ (δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα καποιοι γιατροι το συστηνουν προληπτικα) και οταν γεννηθει το μωρο σου, θα το εξετασουν αμεσως και εαν εχει παρει το αιμα το συζυγου, θα σου κανουν παλι αυτην την ενεση, ωστε να μην εχεις προβλημα σε επομενη εγκυμοσυνη.

 

Δυο σημεια θελω να προσεξεις.

Εαν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου δεις αιμα (πχ μια μικρη αποκολληση) θα πρεπει εντος 72 ωρων να κανεις αυτην την ενεση.

 

Εαν το μωρο παρει το α+ να εχεις το νου σου να το εξετασουν για ικτερο με τη συμπληρωση του 1ου 24ωρου ζωης και οχι το 3ο, οπως συνηθιζουν.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Να είσαι καλά!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα πρέπει να κάνεις την ένεση προληπτικά σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις είτε λήψη τροφοβλάστη είτε αμνιοπαρακέντηση.

 

Η αμνιοπαρακέντηση ξέρω τι είναι μάλλον δεν θα χρειαστεί να κάνω αν όλα εξελιχθούν ομαλά γιατί δεν είμαι πάνω από 35 τότε νομίζω γίνεται έτσι δεν είναι; Η λήψη τροφοβλάστη έχει να κάνει με τα βλαστοκύτταρα;

Ευχαριστώ πάντως θα το έχω υπόψη!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...