Recommended Posts

καλησπερα!ειμαι μια απελπισμενη νεα μανουλα. το κοριτσακι μου ειναι 2,5 μηνων και αρνηται να φαει.τρωει το πολυ 80-100 καθε 4 ωρες και 60 μετα απο 7 ωρες υπνου!!!!!!!!!!στην αρχη ο γιατρος μας εβαλε και καναμε γενικη αιματος, ουρων, καλλιεργεια και crp για φλεγμονη.ολα βγηκαν καθαρα.τωρα παλι (μετα απο 15 μερες) μας στελνει παλι για καλλιεργεια ουρων και εξεταση θυρεοειδη.αν και αυτες βγουν καθαρες μου ειπε να μην ανυσηχω.απλα ειναι ολιγοφαγη.αυτο που μου κανει εντυπωση ομως ειναι πως στην αρχη ετρωγε 130 μονομιας και μετα το εκοψε σιγα σιγα.και το χειροτερο ειναι οτι πιπιλαει αντι να καταπινει.καθε φορα γινεται μαχη και συνηθως κερδιζει αυτη!βοηθεια!:cry::cry:

Διαφημίσεις

Μήπως πολύ απλά δεν της αρέσει το γάλα?

Ξέρω ότι ακούγετε εξωπραγματικό αυτό που λέω και όμως εφόσον όλα τα άλλα αποκλείονται γιατί όχι και να μην συμβαίνει αυτό?

Και για να μην παρεξηγηθώ θα σου παραθέσω εν ολίγοις την ιστορία με την δική μου κόρη.

Το πρόβλημα μας με το γάλα ξεκίνησε από τις πρώτες ημέρες της ζωής της.

Επιανε το στήθος μου έτρωγε λίγο και μετά βαλάντωνε στο κλάμα.

Πρόσεξα μήπως οι τροφές μου της προκαλούσαν πρόβλημα, τίποτα.

Στην πορεία της έδινα συμπλήρωμα, αρνιόταν πεισματικά.

Μετά διάφορες μάρκες, τίποτα.

Μου λεει ο γιατρός πάμε στα εξειδικευμένα υποαλλεργικά.

70 και 80 ευρώ η αξία του ενός κουτιού και να τα πίνει ο νεροχύτης.

Εξετάσεις κόντρα εξετάσεις το παιδί και κανένα πρόβλημα να μην βρίσκεται.

Το γάλα που έπαιρνε ανύπαρκτο, το βάρος της κάθε μήνα ελάχιστο.

Όταν έγινε 3 μηνών μου λεει ο γιατρός , το παιδί υποσιτίζετε...το παιδί πεινάει και πρέπει να φάει...και αφού δεν πίνει το γάλα...προχωράμε στις κρέμες.

Σε μια κρέμα που δεν περιέχει γάλα.

3 μηνών και 3 ημερών ήταν όταν ξεκινήσαμε την κρέμα. Μια κρέμα που είχε μέσα μήλο και έβαζα και 1 κουταλάκι ελαιόλαδο.

Αυτή η κρέμα λοιπόν ήταν που μου ανάστησε το παιδί στην κυριολεξία.

Μέχρι και τον 5ο-6ο μήνα που μπήκαμε και στις υπόλοιπες τροφές το πρόγραμμα μας ήταν γάλα (αυτά τα ελάχιστα μλ που έπινε, κρατούσα και σημείωσεις τότε την ώρα που έτρωγε και πόσο μλ ήταν -ποτέ δεν ξεπερνούσαμε τα 200μλ συνολικά απ΄όλα τα γεύματα της) και μετά συμπλήρωμα με κρέμα στα 4-5 γεύματα που έκανε στο 24ωρο.

Προαιρετικά μαζί με την φρουτόκρεμα, της έδινα σίδηρο.

Απο 8 μηνών το έκοψε τελείως το γάλα.

και το ξαναρχίζουμε τώρα δειλά δειλά στα 3 της χρόνια καμουφλαρισμένο πάντα (πότε με δημητριακά, πότε με κακάο).

Επίσης να πω πως πουθενά αλλού δεν αντιμετώπισαμε πρόβλημα διατροφής, έτρωγε και τρώει τα πάντα.

Πουθένα και καμιά εξέταση δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα, κάποια αλλεργία, κάποια ΓΟΠ, κάποια ουρολοίμωξη.

Απο όσους γιατρούς επισκέφτηκα τότε για αυτό το πρόβλημα με όλες τις εξετάσεις κανένας δεν μου έδωσε απάντηση του τι συμβαίνει στο παιδί μου.

Μόνο ο παιδιατρος μας (αυτός που την παρακολουθούσε εντατικά) μου είχε πει και να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί με είχε ηρεμήσει πολύ ,την προσωπική του ιστορία με τη κόρη του που είχε ακριβώς την ίδια αντιπάθεια για το γάλα.

Οπότε εφόσον αποκλείονται όλα τα άλλα δεν θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό? Το να μην της αρέσει δηλαδή το γάλα?

Εγώ πάντως για την μεγάλη μου την κόρη σε αυτό κατέληξα.

Εύχομαι ότι καλύτερο στην κορούλα σου και να μάθει να το πίνει όλο το γαλατάκι της, μην βγει σαν την δικιά μου....αλλά και να βγει μην αγχώνεσε, λύσεις υπάρχουν.

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα σου και θέλω πολύ να δω αν υπάρχουν και άλλες μανούλες που αντιμετώπισαν πρόβλημα με το γάλα του παιδιού τους.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Αφού οι εξετάσεις της είναι καλές, είναι θεμα παιδιού. Αυτό που λες ότι πιπιλίζει, μήπως στην ουσία τρίβει τα ούλα της; Η μία μου μικρή έκανε το ίδιο πράγμα γύρω στους τρεις μήνες, και τελικά ήταν ότι την τρώγανε πολύ τα ούλα της και δεν είχε όρεξη για να φάει. Κάποια στιγμή θα επανέρθει.

wyaMp2.pngcEVCp2.png

δοκιμασε να ανοιξεις λιγο τις θηλες των μπιμπερο μηπως κουραζεται και τα παραταει.εχω περασει πολλα με το φαγητο το γαλα τα παντα!μαχρι 6 μηνων ετρωγε σχεδον μονο κοιμησμενος!δραμα!βεβαια μασ βρηκε και μια ουρολοιμωξη ειμαστε και λιγο αλλεργικοι στα αγελαδινα λιγο απ ολα.τωρα ειμαστε 15 μηνων τρωμε ξυπνιοι αλλα ακομη μονο με παιχνιδια!!ακομη και το γαλα!!οπως και να χει μη στεναχωριεσαι ακου ιδεες και γνωμες και θα βρεις την ακρη.εχω κλαψει πολλες φορες για το φαγητο!δεν κερδισα κατι!ασ ειναι υγειη και ας τρων λιγο!να σου ζησει!

cathygeorge

δοκιμασε να ανοιξεις λιγο τις θηλες των μπιμπερο μηπως κουραζεται και τα παραταει.ε

για κανε μια δοκιμη ....αλλα αν πειναγε θα εκλαιγε συντομα.

Γενικα ειναι ηρεμή?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

geia sas eimai neo melos kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

geia sas eimai neo meleios kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

μια απο τα ίδια κι εδώ!κι εμένα ενώ ο μπέμπης έτρωγε κανονικά τώρα τελευταία όμως έχει μειωσει πολύ τις ποσότητες που πίνει. ιδιαίτερα τα μεσημέρια πίνει ελάχιστο. πολλές φορές έχει την πιπίλα του μπιμπερό στο στόμα χωρίς να πιπιλάει. είχα ανησυχήσει και τον πήγα χθές στην παιδίατρο.μέτρησε ύψος ,βάρος και μου είπε ότι ολα οκ.μάλιστα τον τελευταίο μήνα πήρε 4πόντους. η παιδίατρος μου είπε οτι πολλά μωράκια το κάνουν αυτό το καλοκαίρι λόγω ζέστης ,να τον αφήσω και όταν πεινάσει θα ζητήσει το φαγητό του και να μην είμαι συνέχεια μέσα στο άγχος πότε θα φάει το μωρό.ξέχασα να πώ οτι ο μπέμπης μου είναι 4 μηνών

εφόσον όλα πηγαίνουν καλά με την ανάπτυξη του θα είμαι πιο ήρεμη και χαλάρη μ'αυτό το θέμα

Γειασας κοριτσια,εγω έχω δίδυμα 2 μιση μηνων κ ενω κ εμενα στην αρχη πιναν το γαλα τους κανονικα ξαφνικα αρχισαν να το μειωνουν κατα πολυ.Καταληξαμε να πινουμε 60-70 στο 3ωρο,τελικα αλλαξαμε γαλα(παχυρευστο) αφου υποπτευθηκαμε παλινδρομηση κ τα πραγματα βελτιωθηκαν αρκετα.Βεβαια υπαρχουν κ μερες που γυρναμε στα παλια και δινουμε μαχες για λιγα ml.Τελικα παρατηρησα κ μετα απο συζητηση με τον παιδιατρο οτι η ζεστη επηρεαζει παρα πολυ,οταν πεφτει η θερμοκρασια τρωνε περισσοτερο κ με ευχαριστηση.Οταν δυσανασχετουν κ δεν θελουν τους δινω γευματα των 60 καθε 1 μιση με 2 ωρες,το μονο που κανω ειναι να ταιζω μιας κ ειναι 2 ομως κ μ αυτον τον τροπο εξισσοροπω κάπως την κατασταση.κατα τ αλλα κανουμε υπομονη μεχρι να μπουμε στις στερεες...

Δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον.:confused:

Δεν τρώει καθόλου????:shock::shock::shock:

Πέρνει κιλά? στις πρότυπες καμπύλες πώς είναι?

Το γεγονός ότι οι παιδίατροι σου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι θετικό :P

Διαφημίσεις

geia sas eimai neo meleios kai thelo k ego na dw k an alles manoules pernane oti pernao! i mpempa m einai 2 minon k den thelei katholou na faei. stin arxi epine kanonika alla mera me ti mera olo k arniotan na faei exoume kanei exetasi gia gop k eixe kato tou metriou k pinoume paxireusto oles oi ipolipes exetaseis einai kales to mono pou m lene oi paidiatrioi einai pos etsi einai t styl tis omos i katastasi einai apelpistiki kanoume mia ora na fame 100ml na simioso oti den pipilaei ts to dinoume me to zori.

Γεια σας... Έχω ένα βρεφακι που σε 1 εβδομάδα γίνεται ακριβώς 2 μηνών.

Ενώ έπινε σε κάθε γεύμα 100-120ml κάθε 4 ώρες ξαφνικα έπεσε στα 60-50-30 και μένει ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ νηστική.

Άλλαξα θηλές στα μπιμπερο (δίνω μόνο φόρμουλα από την αρχή) και πήρα το αμέσως επόμενο μέγεθος γιατί είχα παρατηρήσει ότι έκανε αρκετή ώρα να φάει τα 120ml και το απέδωσα στην αργή ροή που έχουν οι πρώτες θηλές.

Δεν κλαίει,δε δείχνει να πονάει, πυρετό δεν έχει, κάναμε λήψη ούρων και περιμένουμε τη καλλιέργεια για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο άρα και ουρολοίμωξη.

Έχω φρικαρει γιατί είναι το πρώτο μου βρεφακι.

Η παιδίατρος δεν πιστεύει ότι φταίει η ζέστη ή το γεγονός να βαρέθηκε το γάλα.

Θέλετε να μου πείτε αν έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα