Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΗ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ


Recommended Posts

είμαι 33 εβδομάδων και 5 ημερών και το μωρό μου ήταν χθες μόλις 2060 kgr. φοβάμαι πως δεν θα πάρει βάρος και θα είναι μικρό όταν γεννηθεί.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι 33 εβδομάδων και 5 ημερών και το μωρό μου ήταν χθες μόλις 2060 kgr. φοβάμαι πως δεν θα πάρει βάρος και θα είναι μικρό όταν γεννηθεί.

 

μην αγχωνεσαι κοπελα μου! εχεις καιρο ακομα! τις τελευταιες βδομαδες παιρνουν μαζεμενα γραμμαρια! ο γιατρος μου μαλιστα λεει πως δε φτανει μονο να εχει παρει κιλακια αλλα να εχουν αναπτυχθει τα οργανακια του. κ μαλιστα μου εφερε παραδειγμα μια κοπελα που ενω γεννησε το μωρακι της 3450γρ επειδη γεννηθηκε στην 37η εβδ. το βαλανε θερομκοιτιδα γιατι δεν ειχε αναπτυχθει καλα ο ενας πνευμονας, ενω μια αλλη που το γεννησε 2800γρ ηταν υγειεστατο κ σε 3 μερες ηταν σπιτακι της!!

γιαυτο μην αγχωνεσαι!!!!! γερο να ειναι!! κ μενα η δικια μου αποτι φαινεται εχει αρκετα κιλακια αλλα ευχομαι πρωτα απολα να ειναι γερη!!

με το καλο σε ολες σας!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@cazolin σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη, μακάρι να βάλει βάρος και εννοείται πως το σημαντικό είναι να είναι γερό.

 

με το καλό σε όλες μας.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα επιτελους εκανα το ντοπλερ.... το μωρακι μου βγηκε 1850γρ μηπως ειναι πολυ μικρο.... ακουω οτι αλλα στην 33η εβδομαδα ειναι πανω απο 2 κιλα!!!!!!Εγω εχω παρει 8 κιλα λετε να φταει αυτο?

:confused:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μια απ τα ιδια...33+2 μολις 1800γρ...κι εγω μονο 6 κιλα εχω παρει αλλα μου πε οτι δεν παιζει ρολο ειναι θεμα καλουπιου του παιδιου αφου κι εγω ειμαι μικροσωμη....ετσι ηταν και το πρωτο μου παιδακι μικρο 2200 γεννηθηκε 36η εβδομαδα οποτε μια απ τα ιδια απλα τωρα μαλλον θα γεννησω ακομα νωριτερα και φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα την 34η εβδομάδα συν κάτι μέρες (δεν θυμάμαι πόσες) ήταν 2800γρ. Ο γιατρός μου είπε λίγο παραπάνω από το κανονικό.

Να ξέρετε όμως ότι το πραγματικό βάρος σε σχέση με αυτό που βγάζει ο υπέρηχος έχει απόκλιση 200 με 300γρ.

Επίσης ρόλο παίζει και το πόσο γεννήθηκε η μαμά, πχ εγώ γεννήθηκα 3800 οπότε η μπέμπα μου πιθανόν να βγει κάπου εκεί.

Όχι βέβαια πως ισχύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

κάναμε το doppler χθες (32+1) και η μπουμπου είναι 1.900γρ , στο μέσο όρο μας είπε ο γιατρός, αλλά απ' ΄΄οσο διαβάζω εδω μάλλον είναι λίγο μικρούλα.

Δεν ανησυχώ όμως γιατι δεν τον είδα να ανησυχεί.

όλες οι μετρήσεις είναι καλές και το αμνιακό καλό και γενικώς είμαι πολύ χαρούμενη που μας είπε όλα καλά :)

ασχετο αλλά είδε και μαλλιά,μάλιστα καρφάκια λέει, χεχεχε μαιμουδίτσα τη βλέπω να βγαίνει σαν το γιο :lol:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι 34+4, και πριν μια εβδομάδα (33+4) ήταν περίπου 2550, είχε πάρει θέση και είχε κατεβει και αρκετά χαμηλά. Ο γιατρός μου είπε οτι ισως και στην 37 να θελήσει να έρθει μόνο του... Μακάρι, γιατί η κοιλιά μου είναι τεράστια, εχω πολύ μεγάλο πρόβλημα ύπνου και χανω την υπομονη μου σιγα-σιγά....

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η μικρουλα στις 32 και κατι, ηταν 1.700 γρ...πολυ λιγο σε σχεση με αυτα που ακουω, αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αγχωνομαστε κοριτσια.Μου ειπε ο γιατρος οτι δεν θα βγει κανενα τεραστιο μωρακι, το υπολογιζει μεχρι 3.200γρ.

Παντως εγω συμβουλευομαι αυτον το πινακα που εχει προτεινει καποια κοπελα απο το φορουμ και με βοηθαει παρα πολυ να ξερω που βρισκομαστε......ειμαστε στα φυσιολογικα...

 

http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια θα μασ τρελνουν αυτοι οι γιατροι με τα κιλα.... νομιζω οτι καθε παιδακι εχει τον δικο του σωματοτυπο εμενα ειναι λιγο μικρουλα αλλωστε ξεκινησα 53 κιλα την εγκυμοσυνη και εχω παρει 7,5 -8 κιλα δεν περιμενω να βγαλω κανενα τερασ υγιες να ειναι το παιδακι μου και σιγα σιγα θα μεγαλωσει.... Της κουνιαδας μου γεννηθηκε 3.200 και τωρα ειναι 8 μηνων και ειναι 10 κιλα δεν μπορει να τον σταματησει πειναει συνεχεια!!!!!!!!!!

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως, μου εξηγησε ο γιατρος οτι δεν εχει απολυτη σχεση το ποσα κιλα πηρες στην εγκυμοσυνη.Σιγουρα μια ισορροπημενη διατροφη βοηθαει σε ολα τα επιπεδα τη μαμα και το εμβρυο, αλλα δεν νομιζω πως αν ειχες παρει 15 κιλα θα βοηθουσε το εμβρυο στην ανάπτυξη!

Τα κιλα σου παντως ειναι πιστευω μεσα στα φυσιολογικα ορια!!Νομιζω πως δεν πρεπει να σε ανησυχει αυτο!

Απλα θα κανουμε μικρα μωρακια!!

(Μου ειπε κιολας οτι παει και λιγο κληρονομικα αυτο, δηλαδη αν εσυ γεννηθηκες μικρουλι τοτε πιθανον ειναι να γεννηθει αντιστοιχα μικρουλι και το μωρακι σου)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 31+5 που έκανα το doppler η μικρή ήταν 2.072 κιλά. Ο γιατρός χονδρικά αναμένει ένα 'μεγαλούτσικο' μωράκι, γύρω στα 3.500 κιλά και άνω.

Αν ισχύει ότι πάει και λίγο σύμφωνα με το πόσο γεννηθήκαμε εμείς...την εκαθίσαμε! 4.250 βγήκα, ζωή να 'χω!:lol:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμα βρε μαρακι!!!!!!Φανταζομαι καθε αλλο απο κοντη εχεις εξελιχθειι!!!!!!!!;)

...μαλλον την εκαθισατε!!!!!!!!!:lol::lol:

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα καπου ακουσα οτι δεν δυσκολευεται πολυ περισσοτερο μια μανουλα κατα τη διαρκεια του τοκετα αν εχει μεγαλο μωρακι απο μικρο...

Θα δουμε...!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμα βρε μαρακι!!!!!!Φανταζομαι καθε αλλο απο κοντη εχεις εξελιχθειι!!!!!!!!;)

...μαλλον την εκαθισατε!!!!!!!!!:lol::lol:

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα καπου ακουσα οτι δεν δυσκολευεται πολυ περισσοτερο μια μανουλα κατα τη διαρκεια του τοκετα αν εχει μεγαλο μωρακι απο μικρο...

Θα δουμε...!

 

Έτσι ακριβώς είναι! Ο γιος μου, 3600, γεννήθηκε φυσιολογικά και η μινιατούρα-κόρη μου, 2700, με καισαρική! Η εξέλιξη του τοκετού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δε νομίζω ότι το βάρος είναι καθοριστικό!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμα βρε μαρακι!!!!!!Φανταζομαι καθε αλλο απο κοντη εχεις εξελιχθειι!!!!!!!!;)

...μαλλον την εκαθισατε!!!!!!!!!:lol::lol:

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα καπου ακουσα οτι δεν δυσκολευεται πολυ περισσοτερο μια μανουλα κατα τη διαρκεια του τοκετα αν εχει μεγαλο μωρακι απο μικρο...

Θα δουμε...!

Κοντή δε με λες, αλλά δεν είμαι και καμιά δίμετρη...κρατιέμαι αξιοπρεπώς με το περήφανο 1.68 μου!:lol:

Ο γιατρός πάντως που μου έκανε το doppler όταν τον ρώτησα σχετικά με το μέγεθος της μικρής μου είπε χαρακτηριστικά : η κάθε γυναίκα κυοφορεί το παιδί που μπορεί να γεννήσει. Οπότε δεν αγχώνομαι πέραν του φυσιολογικού.:wink:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα 36 εβδομαδες μου ειπε οτι ειναι 3 κιλα,καπως μεγαλος..και τωρα μου ειπε να ξαναερθω να με δει στις 6 ιουλιου να κοιταξει αν θα μπορεσω να γεννησω κανονικα η με καισαρικη...

2012.png
Link to comment
Share on other sites

εχθες πηγα στον γιατρο μου του εδειξα την εξεταση του ντοπλερ και του λεω ο ακτινολογος μου ειπε οτι η μπεμα ειναι μικρη.... κοιταει το βαρος ο γιατρος και μου λεει μια χαρα φυσιολογικη ειναι η κουκλα σου....μπορει να φτασει τα 3 κιλα.... αυτο που με αγχωνει ειναι αιματοκριτη σου που δεν λεει να ανεβει πανω απο το 30........:confused:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 36 εβδομαδες μου ειπε οτι ειναι 3 κιλα,καπως μεγαλος..και τωρα μου ειπε να ξαναερθω να με δει στις 6 ιουλιου να κοιταξει αν θα μπορεσω να γεννησω κανονικα η με καισαρικη...

 

Γιατι ν μην μπορεις κοριτσι μου να γεννησεις φυσιολογικα???επειδη ειναι 3 κιλα??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

στις 34 εβδομάδες η μικρή μου ήταν 2100!!! ο γιατρός λέει οτι είναι μια χαρά, οπότε δεν το πολυψάχνω κιολας.το καθενα μωράκι είναι διαφορετικό, δεν σημαινει οτι πρέπει όλα τα μωράκια να είναι στα ιδια κιλά τις ίδιες εβδομάδες!!!!γι'αυτό μην αγχώνεστε!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Έτσι ακριβώς είναι! Ο γιος μου, 3600, γεννήθηκε φυσιολογικά και η μινιατούρα-κόρη μου, 2700, με καισαρική! Η εξέλιξη του τοκετού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δε νομίζω ότι το βάρος είναι καθοριστικό!

συμφωνώ ;) Κι εμάς 3200 γεννήθηκε και πηγαίναμε για ΦΤ άσχετα που προέκυψε καισαρική μη χάσουμε το μωρό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...