Recommended Posts

2 κιλα ηταν η δικια μου.Μια μερα πριν γεννησω ειχα κανει υπερηχο και μου την εβγαζε 2,500 και τελικα 2,600 γεννηθηκε.100γρ επεσαν εξω.θα σου βγει λιγο μεγαλουτσικο το ζουζουνι γι'αυτο σε κοιταει καλα καλα η γιατρος σου.Καλυτερα παντως δεν θα εχετε και θεμα βαρους.Εγω γεννηθηκα 4,950.Οσο δηλαδη ηταν η κορη μου 5 μηνων.χαχαχα:-P

adEup3.png

Διαφημίσεις

Συνήθως οι γιατροί ανησυχούν όταν ο υπέρηχος δείχνει πιο μεγάλο από τις μέσες τιμές βάρος του μωρού για διαβήτη κύησης. Είναι μια ένδειξη το μεγαλύτερο βάρος του μωρού...Εμένα τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός. Εμάς ήταν η μπέμπα γύρω στα 2300 σε αυτές περίπου τις εβδομάδες. Τώρα αυτό είναι μια γενικότερη εκτίμηση, οι υπέρηχοι σίγουρα έχουν απόκκλιση, ακόμα και πάνω γράφουν συν πλην κάποιο ποσό. Επίσης κάθε μωρό έχει τη δική του ανάπτυξη, απλά οι φυσιολογικές τιμές είναι κάτι γενικότερο για να υπάρχει ένας γενικότερος δείκτης....δεν είναι και ευαγγέλιο.. Με το καλό το μωρό σου..

a9X0p3.pngmrSbp3.png

κ εμενα 2300 ο μπεμπης.καλο θα ειναι να ξαναπας να σε δει μηπως δεν μετρησε καλα.αναλογα κ με το μηχανημα του υπερηχου που διαθετει σιγουρα υπαρχει κ η αναλογη αποκλιση ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω,γενικοτερα αν υπηρχε καποιο προβλημα θα στο ελεγε οποτε μην ανυσηχεις !

Εμενα 32 και 3 μερες στο doppler ηταν 2.200.Ο γιατρος μου ειπε οτι θα βγει πανω απο 3.500 οποτε περιμενε το γυρω στα 4 κιλακια να σου βγει...Μην ανησυχεις απλα θα ειναι βαρβατο μωρακι..Με το καλο!

Ekana ton proigoumeno Mina kampuli sakxarou I oppia tan Mia xara!Den eixa kapoio provlima!Twra ti na pw..epeidi omws tha mou to parei nwritera logw kaisarikis den tha einai toso tsoupoto!!exei kanei kapoia apo esas

2h kaisariki?ki an nai,poso nwritera sas to pire?

Εμείς μόλις γυρίσαμε από το γιατρό: 1800 και δεν μας είπε τίποτα. Τον ρώτησα πόσο θα γίνει μέχρι το τέλος και μας είπε γύρω στα 3200, οπότε μια χαρά. Αν ο γιατρός ανησυχεί θα μας το πει, έτσι δεν είναι?

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

βρε κοριτσια εμενα ο δικος μου μπεμπης μου φανηκε χοντρος.εκανα το doppler πριν απο 2 μερες και οπως βλεπετε απο το tickeraκι μου κοντευα τις 33 εβδομαδες.ηταν 2500!!!!μεγαλο δεν ειναι;;;φοβαμαι οτι θα φτασει τα 4 κιλα και πειτε μου πώς θα το βγαλω!!!!

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ 4000 ΚΙΛΑ 53 ΠΟΝΤΟΥΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ!!!!ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΗΓΑ ΓΙΑ DOPPLER ΠΡΟΧΤΕΣ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ 2350!ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΓΑΛΟ!!!!ΚΑΤΙ ΜΑΓΟΥΛΑ ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.ΘΡΕΦΤΑΡΑΚΙ!!ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ 4ΟΟΟ.

Γεια σας κορίτσια! Εμένα στις 32 εβδομάδες ο μπέμπης ήταν 2360! Τώρα θα επαναλάβω σε μία εβδομάδα. Τώρα είμαι 33 εβδομάδων και 1 ημέρα

Διαφημίσεις

Εκανα doppler χθες 32+2 ημερες και ο μικρουλης ειναι 2035 gr,ο γιατρος ειπε ολα καλα.Το ΝST τι ειναι;

μια χαρα ο μικρουλης σου!με το καλο να τον παρεις αγκαλιτσα!

nst ειναι ο καρδιοτοκογραφος.αρχιζει απο την 35η εβδομαδα νομιζω(εμενα τοσο μου τον αρχισε ο γιατρος) και μετραει την καρδιακη λειτουργια του εμβρυου,τις κινησεις του και τις συσπασεις της μητρας.

tt1108c2.aspx

Γεια σας κορίτσια!! Πριν 1 μήνα έκανα το doppler και η μπέμπα ήταν 1.700 γρ. Σήμερα ( 1 μήνα μετά, στην 33η εβδομάδα) έκανα τον υπέρηχο και μου την έβγαλε 2.300. Αλλά μου φάνηκε λίγο το βάρος της, σε ένα μήνα δηλαδή πήρε τόσο λίγο;;;; Τέλος πάντων, ο γιατρός είπε ότι ο υπέρηχος είναι σχετικό πράγμα και ότι πολλές φορές, όπως γράφετε κι εσείς, πέφτει έξω. Ο γιατρός του ντόπλερ πάντως μου είχε πει ότι αν συνεχίζαμε έτσι θα έβγαινε πάνω από 3.5 κιλά.

Διαφημίσεις

Βρε απο πανω μου στην ιδια εβδομαδα εγω γεννησα προωρα και ηταν 1800 περιπου μια χαρα ειναι το βαρος σας δεν ειναι λιγο ηρεμησε.

sqhocowtaf7eeb72.png

Γεια σας κορίτσια!! Πριν 1 μήνα έκανα το doppler και η μπέμπα ήταν 1.700 γρ. Σήμερα ( 1 μήνα μετά, στην 33η εβδομάδα) έκανα τον υπέρηχο και μου την έβγαλε 2.300. Αλλά μου φάνηκε λίγο το βάρος της, σε ένα μήνα δηλαδή πήρε τόσο λίγο;;;; Τέλος πάντων, ο γιατρός είπε ότι ο υπέρηχος είναι σχετικό πράγμα και ότι πολλές φορές, όπως γράφετε κι εσείς, πέφτει έξω. Ο γιατρός του ντόπλερ πάντως μου είχε πει ότι αν συνεχίζαμε έτσι θα έβγαινε πάνω από 3.5 κιλά.

καλησπερα!σε αυτη τη φαση γνωριζω οτι τα μωρακια μας περνουν περιπου 200 γρ τη βδομαδα και ο υπερηχος οντως δεν ειναι παντα ακριβης!παντως μια χαρα βαρος εχει δε χρειαζεται ολα τα μωρα να ειναι μεγαλα θα γεννησεις και πιο ευκολα πανω απο 2500 να βγει και ειναι οκ!θεση εχετε παρει?

7V7Sp3.png

dev307pf___.png

Θέση έχουμε πάρει!!! ετοιμαζόμστε για έξοδο, το καλό που του θέλω μην έρθει τόσο νωρίς, δεν έχω ακόμα ετοιμαστεί ψυχολογικά :)))

Θέση έχουμε πάρει!!! ετοιμαζόμστε για έξοδο, το καλό που του θέλω μην έρθει τόσο νωρίς, δεν έχω ακόμα ετοιμαστεί ψυχολογικά :)))

Καλημερα!εχεις ακομα...οσο για την προετοιμασια προσωπικα πιστευω οτι

μπορει μεχρι τελευταια στιγμη να μη νιωθεις ετοιμη αλλα οταν το δεις:shock::shock::P:p:p:p:p:p

θα ετοιμαστεις στο πι και φι!

7V7Sp3.png

dev307pf___.png

Καλημερα!εχεις ακομα...οσο για την προετοιμασια προσωπικα πιστευω οτι

μπορει μεχρι τελευταια στιγμη να μη νιωθεις ετοιμη αλλα οταν το δεις:shock::shock::P:p:p:p:p:p

θα ετοιμαστεις στο πι και φι!

εγω σημερα ειχα ραντεβου με τον γιατρο.... μου εκανε κ καρδιοτοκογραφο(νομιζα οτι δεν τον κανουν τοσο νωρις) και ο γιατρος ειπε ολα καλα,και η καρδια του μωρου μου εφτασε μεχρι και 180 σφυγμους:rolleyes: και στην 33 εβδομαδα που ειμαι τωρα το νινι μου ζυγιζει σχεδον 1.900 γραμμαρια... μου φενεται πολυ μικρο κ ψιλοανχωθηκα αν κ ο γιατρος ειπε ολα ειναι οκ:(

dev000br___.png

Γεια σας κ απο μενα σημερα πηγα στον γιατρο 32 βδομαδων κ ο μπεμπης μας ειναι 1961γρ μπαμπατσκος λεει ο γιατρος

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png

Γειά σας!

Εμεις καναμε doppler στις 33 εβδ +1 και η μπουμπού ήταν 2330. Οι υπέρηχοι έχουν απόκλιση - +10% στις μετρήσεις.

Τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο, πρίν μια εβδομάδα, ήμουνα 34 εβδομάδων και μία μέρα, ο ιατρός μας την έβγαλε 3078γρ.... μπαμπάτσκια!!!:rolleyes:... αλλά υπάρχει και το σύν-πλίν 300γρ. Εγώ πάλι ανησυχώ για το μεγάλο βάρος της.... σάκχαρο δεν έχω... και οι μετρήσεις της, το ύψος της δείχνει για έμβρυο 39 εβδομάδων, η διάμετρος κεφαλής, δεν το σηζητάμε, έχει ξεφύγει πλέον σε μετρήσεις, μου βγάζει ερωτηματικά εκεί που πρέπει να γράφει αριθμούς.... ο ιατρός όλα καλά λεει.... τι να πω... παρεπιτόντος τα ανίψια μου γεννήθηκαν 5600 γρ ο ένας, και ο άλλος 5480γρ.... και τώρα είναι 2,10 m και 2,05 σε ύψος.... σκέφτομαι ότι είναι τα γονίδια μας... αλλά μου πέρασε και απο το μυαλό μήπος είναι τίποτα παθολογικό και μας βγαίνει τόσο μεγαλόυτσικι η μπεμπούλα.... όσο για την κοιλιά μου.... πρώτα βγαίνει αυτή απο την γωνία και μετά εγώ..

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα