Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

Εμείς είμαστε 9 1/2 μηνων και θηλάζουμε πρωι και βράδυ . Το βράδυ όμως μπορει και 2 με 3 φορες . Ενδιάμεσα σπάνια όταν προλαβαίνω μόνο και για πολυ λίγο. Κάποιες λοιπον μέρες που δεν προλαβαίνω να φάω κανονικό γευμα νιώθω ότι μειωνεται η ποσότητα του γάλατος (το βάρος βέβαια του μπέμπη είναι 10.600) η μαγια μου φαίνεται ότι στην περίπτωση μου είναι απαραίτητη έτσι δεν είναι;

 

Η μαγιά της μπύρας δεν θα σε βοηθήσει σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό σου και δεν θηλάζει αποκλειστικά. Όταν το μωρό κάνει και άλλα γεύματα, η μαγιά της μπύρας δεν βοηθάει.

 

Η τριγωνέλλα μπορεί να βοηθήσει αλλά θα πρέπει να παίρνεις 3 φορές τη μέρα από 3 καψούλες, άρα 9 την ημέρα. Για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να μυρίζεις ... σαν παστουρμάς!

 

Μήπως είναι καλύτερα να οργανωθείς και να μην χάνεις αυτό το γεύμα; Μου φαίνεται πιο εύκολο από το να μυρίζεις παστουρμά!

 

 

Δεν θέλω να ρωτήσω την κομμώτρια γιατί είμαι υποχρεωμένη να της πω ότι θηλάζω και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχε πει καλύτερα να σε βάψω στην εγκυμοσύνη παρά στην γαλουχία. Σε παρακαλώ πες μου τι με συμβουλεύεις να κάνω!

 

To πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις είναι να μην ακούς τις κομμώτριες που υποστηρίζουν ότι ένα ασχημάτιστο έμβρυο στο οποίο όλα τα συστατικά περνάνε κατευθείαν στην κυκλοφορία του αίματος, κινδυνεύει λιγότερο από ένα μωρό 9,5 μηνών που ζυγίζει πολύ περισσότερο από το έμβρυο, που οτιδήποτε και να προσλάβει από το γάλα, το περνά από το πεπτικό του, αποβάλει με τα ούρα και τα κακά κάποιες ουσίες και αυτές που δεν αποβάλλει τις επεξεργάζεται με τα πολύ πιο ώριμα όργανά του.:roll:

 

Οι βαφές δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν δεν ανέφερες ότι λείπεις όλες αυτές τις ώρες και κατάλαβα ότι μείωσες τους θηλασμούς επειδή μειώθηκε η παραγωγή σου (είναι τακτική πυ συνήθως προτείνουν οι παιδίατροι όταν η μητέρα παραπονιέται ότι μειώθηκε το γάλα).

 

Δηλαδή το μωρό κάνει 5 γεύματα το 24ωρο; Υπάρχουν μερικά μωρά που κάνουν μόνο τόσα γεύματα και είναι πιο δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία αλλά συνήθως υπάρχουν κάποιες λύσεις για κάθε περίπτωση. Για να μπορέσω να σου προτείνω κάτι θα πρέπει να γνωρίζω τα ωράρια γευμάτων του μωρού και τις ώρες που λείπεις.

 

Όταν λες ότι δεν έχεις τη δυνατότητα των αντλήσεων, εννοείς ότι δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά;

 

Αν το μωρό θηλάζει μόνο δύο γεύματα, μπορείς να κάνεις αντλήσεις στο σπίτι, όχι απαραίτητα για να καλύψεις όλο το γάλα που χρειάζεται το παιδί, αλλά για να διεγείρεις τη γαλουχία.

 

Αν γνωρίζω λεπτομέρειες, μπορώ να σου πω όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν και εσύ θα δεις αν κάποια από αυτές ταιριάζει με τα ωράριά σου και τον τρόπο ζωής σου.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Λοιπόν η μικρή ξυπνά και θηλάζει περίπου στις 7:30. Εγώ φεύγω από το σπίτι στις 9:30. Τα επόμενα γεύματα της είναι περίπου ως εξής: 10:30, 14:00 με 14:30, 17:30-18:00.

Εγώ επιστρέφω μετά τις 17:00, χωρίς να είναι εντελώς σταθερή η ώρα επιστροφής. Όταν είμαι έγκαιρα στο ΄σπίτι, τη βάζω στο στήθος για το απογευματινό της και είτε περνάμε το απόγευμα με γκρίνιες πείνας και θηλασμούς ή δίνω συμπλήρωμα, γιατί δεν έχω πάντα βοήθεια και τρέχουν και οι υποχρεώσεις του σπιτιού (εννοώ απλά πράγματα, ένα φαί να φάμε, κτλ). Το τευλευταίο γεύμα είναι κατά τις 22:00.

 

Θήλαστρο έχω το mini electric της medela και διαβάζοντας διάφορα ποστς εδω διαπίστωσα ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Για μένα είναι και λίγο δύσκολη η χρήση γιατί με πονάει και μετά δυσκολεύομαι πολύ και στο θηλασμό, αλλά οκ, αυτο το ξεπερνάμε.

Στη δουλειά δεν έχω δυνατότητα άντλησης, άσε που λείπω και πολλές ώρες σε ραντεβού.

 

Επίσης, να συμπληρώσω ότι λόγω κακών συμβουλών που άκουσα, καθώς το μωράκι μου δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος, έδινα από πολύ νωρίς συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα, λίγο πριν πάω στη δουλειά αντικατέστησα ένα γεύμα με γάλα σκόνη και όταν άρχισα δουλειά άρχισε και η κατάσταση που περιέγραψα νωρίτερα, με τη διαφορά ότι η μικρή μου άρχισε να κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ και διακόπηκε ο θηλασμός ο νυχτερινός (στην αρχή ξυπνούσε στις 4, μετά στις 6 και τώρα 7 και κάτι). Αυτά από εμένα.

Ελπίζω να έδωσα την απαραίτητη πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Λοιπόν η μικρή ξυπνά και θηλάζει περίπου στις 7:30. Εγώ φεύγω από το σπίτι στις 9:30. Τα επόμενα γεύματα της είναι περίπου ως εξής: 10:30, 14:00 με 14:30, 17:30-18:00.

Εγώ επιστρέφω μετά τις 17:00, χωρίς να είναι εντελώς σταθερή η ώρα επιστροφής. Όταν είμαι έγκαιρα στο ΄σπίτι, τη βάζω στο στήθος για το απογευματινό της και είτε περνάμε το απόγευμα με γκρίνιες πείνας και θηλασμούς ή δίνω συμπλήρωμα, γιατί δεν έχω πάντα βοήθεια και τρέχουν και οι υποχρεώσεις του σπιτιού (εννοώ απλά πράγματα, ένα φαί να φάμε, κτλ). Το τευλευταίο γεύμα είναι κατά τις 22:00.

 

Θήλαστρο έχω το mini electric της medela και διαβάζοντας διάφορα ποστς εδω διαπίστωσα ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Για μένα είναι και λίγο δύσκολη η χρήση γιατί με πονάει και μετά δυσκολεύομαι πολύ και στο θηλασμό, αλλά οκ, αυτο το ξεπερνάμε.

Στη δουλειά δεν έχω δυνατότητα άντλησης, άσε που λείπω και πολλές ώρες σε ραντεβού.

 

Επίσης, να συμπληρώσω ότι λόγω κακών συμβουλών που άκουσα, καθώς το μωράκι μου δεν έπαιρνε το απαιτούμενο βάρος, έδινα από πολύ νωρίς συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα, λίγο πριν πάω στη δουλειά αντικατέστησα ένα γεύμα με γάλα σκόνη και όταν άρχισα δουλειά άρχισε και η κατάσταση που περιέγραψα νωρίτερα, με τη διαφορά ότι η μικρή μου άρχισε να κοιμάται περισσότερες ώρες το βράδυ και διακόπηκε ο θηλασμός ο νυχτερινός (στην αρχή ξυπνούσε στις 4, μετά στις 6 και τώρα 7 και κάτι). Αυτά από εμένα.

Ελπίζω να έδωσα την απαραίτητη πληροφορία!

 

Νομίζω ότι έχεις μεγάλο περιθώρειο να βελτιώσεις την κατάταση και να αυξήσεις σημαντικά το γάλα.

 

Θα σου πρότεινα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης. Το symphony είναι λίγο πιο αποτελεσματικό από το lactina.

 

Σύμφωνα με το πρόγραμμά σου, μπορείς να κάνεις μια άντληση στις 9 το πρωί, λίγο πριν φύγεις για τη δουλειά.

 

Η επόμενη άντληση μπορεί να γίνει μόλις επιστρέφεις αν το μωρό έχει προλάβει να φάει ή μία ώρα μετά τον απογευματινό θηλασμό.

 

Μπορείς να κάνεις άλλη μία άντληση κατά τις 11, δηλαδή περίπου μία ώρα μετά το βραδυνό θηλασμό.

 

Ίσως προλαβαίνεις να κάνεις άλλη μία άντληση, μόλις πριν κοιμηθείς.

 

Το ιδανικό θα ήταν να κάνεις και μία βραδυνή άντληση, δηλαδή στη μέση της νύχτας, ακόμη και αν δεν έχεις κουράγιο να αντλήσεις κανονικά, μπορείς να δώσεις ένα ερέθισμα για 5 λεπτά, χωρίς να συλλέξεις το γάλα.

 

Το πρόγραμμα είναι απαιτητικό αλλά δεν είναι για πάντα. Ο οργανισμός σου χρειάζεται μια ώθηση για να ανακάμψει και αν παράγει ξανά γάλα. Αν αυξηθεί η παραγωγή σου, θα βελτιωθούν οι θηλασμοί που κάνει το μωρό και θα μπορέσεις να μειώσεις τις αντλήσεις.

 

Σκέψου αν μπορεί να εντάξεις ολόκληρο το πρόγραμμα ή ένα τμήμα του στη καθημερινή σου ρουτίνα και το ξανασυζητάμε. Μη διστάσεις να γράψεις οτιδήποτε σε προβληματίζει, ίσως να υπάρχει λύση εκεί που δεν το φαντάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

kalliopaki Ποσο ειναι το μωρό σου? σορρυ το βρηκα!!!

εχεις εξαντλησει ολη την αδεια? το ωραριο σου?

μην το κανεις αυτο στο μωρό σου....

δεν μπορεις να βρεις μια φορμουλα με την δουλεια σου να αντλεις τουλαχιστον μια φορα ?

 

Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή.... είναι η φύση της δουλειάς τέτοια και δεν μπορώ σε αυτή τη φάση να αφήσω τη δουλειά μου ή να αλλάξω επάγγελμα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις μεγάλο περιθώρειο να βελτιώσεις την κατάταση και να αυξήσεις σημαντικά το γάλα.

 

 

Σκέψου αν μπορεί να εντάξεις ολόκληρο το πρόγραμμα ή ένα τμήμα του στη καθημερινή σου ρουτίνα και το ξανασυζητάμε. Μη διστάσεις να γράψεις οτιδήποτε σε προβληματίζει, ίσως να υπάρχει λύση εκεί που δεν το φαντάζεσαι.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω για θήλαστρο, θα κάνω την προσπάθειά μου κι ελπίζω να επανέλθω δριμύτερη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η μαγιά της μπύρας δεν θα σε βοηθήσει σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό σου και δεν θηλάζει αποκλειστικά. Όταν το μωρό κάνει και άλλα γεύματα, η μαγιά της μπύρας δεν βοηθάει.

 

Η τριγωνέλλα μπορεί να βοηθήσει αλλά θα πρέπει να παίρνεις 3 φορές τη μέρα από 3 καψούλες, άρα 9 την ημέρα. Για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να μυρίζεις ... σαν παστουρμάς!

 

Μήπως είναι καλύτερα να οργανωθείς και να μην χάνεις αυτό το γεύμα; Μου φαίνεται πιο εύκολο από το να μυρίζεις παστουρμά!

 

Έχεις δίκιο δεν έχω χάσει από τότε που τα είπαμε δεν παραλείπω το ενδιάμεσο γεύμα και η "παραγωγή" πηγαίνει καλύτερα . Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι για πολύ ακόμη.

 

 

 

 

To πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις είναι να μην ακούς τις κομμώτριες που υποστηρίζουν ότι ένα ασχημάτιστο έμβρυο στο οποίο όλα τα συστατικά περνάνε κατευθείαν στην κυκλοφορία του αίματος, κινδυνεύει λιγότερο από ένα μωρό 9,5 μηνών που ζυγίζει πολύ περισσότερο από το έμβρυο, που οτιδήποτε και να προσλάβει από το γάλα, το περνά από το πεπτικό του, αποβάλει με τα ούρα και τα κακά κάποιες ουσίες και αυτές που δεν αποβάλλει τις επεξεργάζεται με τα πολύ πιο ώριμα όργανά του.:roll:

 

Οι βαφές δεν αποτελούν αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Δεν τις άκουσα φυσικά τα έβαψα μετά από 2 χρόνια και η διαφορά ήταν τόσο εμφανή όχι μόνο στους άλλους (ειδικά στα αρσενικά!!!!! σοβαρολογώ.) αλλά κυρίως για την ψυχολογία μου νιώθω πολύ καλύτερα παρόλη την κούραση της καθημερινότητας . Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου . Θα επανέλθω αν σε χρειαστώ Αγλαία μου.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

titaki, χαίρομαι που βρήκες λύση με τον πιο απλό τρόπο και κυρίως που νιώθεις καλύτερα με την αλλαγή της εμφάνισης!

 

Όταν αισθάνεσαι καλά, μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της καθημερινότητας πιο εύκολα και πιο καλά!

 

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κα Αγλαΐα,

 

θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί έντονα σχετικά με τον θηλασμό.

Γέννησα πριν 7 ημέρες ένα αγοράκι 2880 στην 40η εβδομάδα φυσιολογικά. Μου έγινε ολική αναισθησία μόνο για να με ράψουν απο κάτω. Από την πρώτη ημέρα το έβαλα στο στήθος να θηλάσει. Την τρίτη μέρα το στήθος πρήστηκε πολύ και σ' ένα σημείο πέτρωσε. Οι μαίες εκεί με ώθησαν να πάρω χάπι να μειωθεί η ροή και με φόβησαν ότι θα πάθω μαστίτιδα και θα μου το κόψουν. Έτσι πήρα 2 ή 3 μισά χάπια παρλοδελ ή κάπως έτσι με αποτέλεσμα να μειωθεί η ροή.

 

Τώρα είμαι πολύ στενοχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω για να επανέλθει. Με τα υγρά δε γίνεται τίποτα. Το μωρο θηλάζει κάθε 4 ώρες και του δίνω συμπλήρωμα 40-60 μλ. Ήθελα ντο θηλάζω αποκλειστικά αλλά πεινάει μετά από μισή ώρα από το θηλασμό και το βάζω στο στήθος και δεν γίνεται τίποτα γιατί σε λίγο ξανακλαίει.

Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η μαγιά μπύρας που διάβασα στο φορουμ ή κάτι άλλο. Είναι το τρίτο μου παιδί.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κα Αγλαΐα,

 

θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα που με απασχολεί έντονα σχετικά με τον θηλασμό.

Γέννησα πριν 7 ημέρες ένα αγοράκι 2880 στην 40η εβδομάδα φυσιολογικά. Μου έγινε ολική αναισθησία μόνο για να με ράψουν απο κάτω. Από την πρώτη ημέρα το έβαλα στο στήθος να θηλάσει. Την τρίτη μέρα το στήθος πρήστηκε πολύ και σ' ένα σημείο πέτρωσε. Οι μαίες εκεί με ώθησαν να πάρω χάπι να μειωθεί η ροή και με φόβησαν ότι θα πάθω μαστίτιδα και θα μου το κόψουν. Έτσι πήρα 2 ή 3 μισά χάπια παρλοδελ ή κάπως έτσι με αποτέλεσμα να μειωθεί η ροή.

 

Τώρα είμαι πολύ στενοχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω για να επανέλθει. Με τα υγρά δε γίνεται τίποτα. Το μωρο θηλάζει κάθε 4 ώρες και του δίνω συμπλήρωμα 40-60 μλ. Ήθελα ντο θηλάζω αποκλειστικά αλλά πεινάει μετά από μισή ώρα από το θηλασμό και το βάζω στο στήθος και δεν γίνεται τίποτα γιατί σε λίγο ξανακλαίει.

Πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει η μαγιά μπύρας που διάβασα στο φορουμ ή κάτι άλλο. Είναι το τρίτο μου παιδί.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

To πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι μήνυση σε όσους σου χορήγησαν το φάρμακο. Το συγκεκριμένο φάρμακο δεν είναι συμβατό με το θηλασμό. Η πρακτική που ακολούθησαν ήταν απαράδεκτη και όσα σου είπαν ήταν ανοησίες.

 

Ο τελευταίος κτηνίατρος ξέρει να αντιμετωπίζει κάθε μέρα μαστίτιδες, οι γιατροί και οι μαίες δεν γνωρίζουν ότι οι μαστίτιδες είναι αντιμετωπίσιμες;;;

 

Η μαγιά της μπύρας δεν θα σε βοηθήσει.

 

Κανονικά θα πρέπει να βρεις έναν γιατρό που γνωρίζει από θηλασμό (εύκολο στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, την Καβάλα και το Ηράκλειο) για να σου χορηγήσει cilroton. Η ελάχιστη δοσολογία είναι 3 φορές τη μέρα από 3 χαπάκια (σύνολο 9).

 

Θα σε βοηθήσει επίσης η τριγωνέλα σε τσάι ή σε συμπλήρωμα απο το φαρμακείο, θα το βρεις σαν fenugreek. Η ελάχιστη δοσολογία είναι πάλι 3 φορές τη μέρα από 3 ταμπλέτες, δηλαδή 9 ταμπλέτες τη μέρα.

 

Οι δοσολογίες που γράφω εδώ, δεν αναγράφονται στις συσκευασίες, είναι δοσολογίες για γαλουχία.

 

Τα γεύματα που κάνει το μωρό σου είναι πολύ λίγα, ίσως χρειαστείς και θήλαστρο. Αυτό όμως θα σου το πρότεινα μόνο αν δοκίμαζες όλα τα υπόλοιπα και φαινόταν ότι χρειάζεται επιπλέον βοήθεια.

 

Αν η παρέμβαση γίνει άμεσα, πριν τη 10η μέρα, τα αποτελέσματα θα είναι πιο σύντομα και πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα προσπαθήσω να πω στο γυναικολόγο μου για το Cilroton. Φαντάζομαι ότι μπορώ να θηλάζω πέρνοντάς το.

Ήδη 'εχω περισσότερο γάλα γιατί το βάζω πιο συχνά να θηλάσει (κάπου διάβασα για τουλάχιστον 8 φορές ημερησίως) και έχω κι ένα θήλαστρο avent και βγάζω που και που.

Την πάτησα σαν άμαθη κι ας έχω θηλάσει 2 παιδιά. Όταν όμως σου λένε ότι θα σου κόψουν τι θηλασμό εντελώς, φοβάσαι.

Μήπως να έπερνα μόνη μου το φάρμακο αυτό, γιατί ο γιατρός μου συμφωνουσε με ολα τα προηγούμενα...

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Είναι ανεκτίμητη...

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος δεν θα το ξέρει καν ότι δίνεται ως βοηθητικό γαλουχίας.

 

Είναι συμβατό με το θηλασμό, μερικές μητέρες το παίρνουν σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας (κυρίως οι μητέρες που υιοθετούν παιδιά και θέλουν να τα θηλάσουν).

 

Όταν σου λένε ότι θα σου κόψουν το θηλασμό, δεν φοβάσαι, τους παρατάς και φεύγεις. Στην ανάγκη πας στον πρώτο κτηνίατρο! Κανείς δεν μπορεί να κάνει στο σώμα σου κάτι που δεν θέλει. ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΗ ΧΩΡΑ, ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΔΙΚΑΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ. Ο γιατρός δεν έχει καμία εκτελεστική εξουσία. Η μαία μάλιστα, δεν έχει καν το δικαίωμα να μιλά έτσι. Εσύ της δίνεις το δικαίωμα να σε απειλεί και να σε εκβιάζει.

 

Αν θέλει να το πάρεις μόνη σου (αν είσαι υγιής και δεν έχεις κάποιο ενδοκρινολογικό πρόβλημα) με δική σου ευθύνη, μπορείς να το κάνεις.

Απλά πιστεύω ότι ακόμη και το πιο απλό φάρμακο (πχ ασπιρίνη) είναι καλά να το παιρνεις εν γνώση κάποιου γιατρού που σε παρακολουθεί και ξέρει το ιστορικό σου. Αυτό είναι ένας γενικός κανόνας.

 

Στην Ελλάδα τα πράγματα έχουν ξεφύγει από τους κανόνες και οι γιατροί δίνουν φάρμακα σε ασθενείς χωρίς να τα χρειάζονται και δεν θα μου φανεί περίεργο αν δεν δώσουν αυτά που χρειάζονται γιατί δεν γνωρίζουν όλες τις δράσεις τους.

 

Ο γιατρός είναι σύμβουλος, ο ασθενής αποφασίζει.

 

Θα πρότεινα τουλάχιστον να το συζητήσεις με το γιατρό, αυτός ξέρει όλο το ιστορικό σου και αν υπάρχει κάποιος λόγος να μην το πάρεις (πέρα από την άγνοια για τη συγκεκριμένη δράση) θα σου το πει.

 

Η δραστική ουσία είναι η δομπεριδόνη και χορηγείται ως αντιεμετικό. Η αύξηση της προλακτίνης είναι παρενέργεια που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

vanab στη θέση σου θα έκανα οπωσδήποτε μήνυση.

την 3η ημέρα από τον τοκετό το γάλα έρχεται πολύ, γι' αυτό το μωρό το βάζεις συχνότερα. αυτό και να μην το ήξερες εσύ έπρεπε να σου το πουν όλοι οι γιατροί, μαίες.

το χάπι που σου πρότειναν όπως και οι απειλές είναι για το δικηγόρο αρκετά για να στοιχειοθετήσει έγκληση σε βάρος τους, γιατί έθεσαν σε κίνδυνο την υγεία σου και την υγεία του μωρού, ενώ γνώριζαν ότι θηλάζεις και σκοπεύεις να θηλάζεις.

μην το αφήσεις, γιατί αν δεν τιμωρηθούν, θα συνεχίσουν τα ίδια και σε άλλες μανούλες και μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν είναι φάρμακο, είναι αποξηραμένη και συμπιεσμένη μαγιά της μπύρας, η δοσολογία είναι συγκεκριμένη, αυτή που γράφει στο κουτί για όλη την ημέρα δεν είναι σε καμία περίπτωση βοηθητική για τη γαλουχία...

Η δοσολογία γαλουχίας είναι 6-10 γραμμάρια το 24ωρο

6 γραμμάρια σημαίνει 21 ταμπλέτες των 300mg ή 12 ταμπλέτες των 500mg

 

 

Όταν τα δεις! δεν υπάρχει θέμα για 2-3 μέρες!

 

Καλησπέρα κι από μένα. το προβλημα ξεκινησε απο την κλινικη. εχω τελειως επιπεδες θηλες με αποτελεσμα το μωρο να μην μπορει να τις πιάσει και να θηλασει. δοκιμασα με ψευδοθηλες αλλα υπηρχε πολυ γκρινια και κλάμα απο το μωρο. με το ζορι εβγαιναν μερικες σταγονες με αποτελεσμα να μου το ταιζουν με ξενο γαλα. καπως ετσι συνεχιστηκε η κατασταση και στο σπιτι. μεχρι που σταματησα να το βαζω στο στηθος.νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο της medela αλλα το προβλημα μου ειναι οτι βγαζω 20ml αν 3ωρο εδω και 2 εβδομαδες. ξεκινησα τη μαγια της μπύρας με τις δοσεις που αναφερεις εδω και 4 μέρες. αλλα προς το παρον δεν εχω δει καποια αλλαγη.

θα υπάρξει αύξηση:

μπορώ να κάνω κάτι άλλο:

θέλω τόσο πολυ να δώσω στο παιδί μου μητρικό γάλα, άλλα κάθε φορά απογοητεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. το προβλημα ξεκινησε απο την κλινικη. εχω τελειως επιπεδες θηλες με αποτελεσμα το μωρο να μην μπορει να τις πιάσει και να θηλασει. δοκιμασα με ψευδοθηλες αλλα υπηρχε πολυ γκρινια και κλάμα απο το μωρο. με το ζορι εβγαιναν μερικες σταγονες με αποτελεσμα να μου το ταιζουν με ξενο γαλα. καπως ετσι συνεχιστηκε η κατασταση και στο σπιτι. μεχρι που σταματησα να το βαζω στο στηθος.νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο της medela αλλα το προβλημα μου ειναι οτι βγαζω 20ml αν 3ωρο εδω και 2 εβδομαδες. ξεκινησα τη μαγια της μπύρας με τις δοσεις που αναφερεις εδω και 4 μέρες. αλλα προς το παρον δεν εχω δει καποια αλλαγη.

θα υπάρξει αύξηση:

μπορώ να κάνω κάτι άλλο:

θέλω τόσο πολυ να δώσω στο παιδί μου μητρικό γάλα, άλλα κάθε φορά απογοητεύομαι.

 

Γράψε σε παρακαλώ τις ώρες που κάνεις την κάθε άντληση.

 

Έχεις διπλό σύστημα άντλησης;

 

Ποιο από τα δύο νοσοκομειακά θήλαστρα έχεις (υπάρχουν δύο διαφορετικά αυτής της εταιρείας);

 

Πόση ώρα διαρκεί η κάθε άντληση;

 

Η μαγιά της μπύρας αργεί να δράσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράψε σε παρακαλώ τις ώρες που κάνεις την κάθε άντληση.

 

Έχεις διπλό σύστημα άντλησης;

 

Ποιο από τα δύο νοσοκομειακά θήλαστρα έχεις (υπάρχουν δύο διαφορετικά αυτής της εταιρείας);

 

Πόση ώρα διαρκεί η κάθε άντληση;

 

Η μαγιά της μπύρας αργεί να δράσει.

 

6 π.μ.

9 π.μ.

12

3 μ.μ.

6 μ.μ

9 μ.μ.

12

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι πολλες φορες χάνω μια αντληση και οι υπόλοιπες πάνε ανα 3μιση ή τέσσερις ώρες. το βράδυ δεν κάνω.

εχω το symphony της medela με το διπλο συστημα αντλησης και το κραταω στο στηθος 15 λεπτά τη φορα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δεις διαφορά, καλό θα είναι να προγραμματίζεις τις αντλήσεις στη διάρκεια της μέρας ανά δίωρο, έτσι και να χάνεις καποιες θα σου βγαίνουν 8-9.

 

Επίσης είναι σημαντικό το βράδυ να μην αφήνεις περισσότερο από τετράωρο χωρίς άντληση. Το 12-6 που έχεις, είναι πολλές ώρες και ο οργανισμός σου παίρνει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει ανάγκη για πληρη γαλουχία.

 

Γενικά οι περισσότερες μητέρες δεν έχουν κανονική γαλουχία αν αντλούν λιγότερες από 8 φορές.

 

Κάνε το εξής πρόγραμμα

8

10

12

14

16

20

22

24

4

 

Είναι προγραμματισμένες 10 αντλήσεις

Μπορείς άνετα να χάνεις μία άντληση, μερικές φορές και δύο που να μην είναι συνεχόμενες, αλλά τις αντλήσεις στις 24, 4, 8, θα πρέπει να τις κάνεις πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δεις διαφορά, καλό θα είναι να προγραμματίζεις τις αντλήσεις στη διάρκεια της μέρας ανά δίωρο, έτσι και να χάνεις καποιες θα σου βγαίνουν 8-9.

 

Επίσης είναι σημαντικό το βράδυ να μην αφήνεις περισσότερο από τετράωρο χωρίς άντληση. Το 12-6 που έχεις, είναι πολλές ώρες και ο οργανισμός σου παίρνει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει ανάγκη για πληρη γαλουχία.

 

Γενικά οι περισσότερες μητέρες δεν έχουν κανονική γαλουχία αν αντλούν λιγότερες από 8 φορές.

 

Κάνε το εξής πρόγραμμα

8

10

12

14

16

20

22

24

4

 

Είναι προγραμματισμένες 10 αντλήσεις

Μπορείς άνετα να χάνεις μία άντληση, μερικές φορές και δύο που να μην είναι συνεχόμενες, αλλά τις αντλήσεις στις 24, 4, 8, θα πρέπει να τις κάνεις πάντα.

 

Να σε ρωτησω και καποια ακόμα πράγματα.Μου ειπαν οτι αργοτερα οταν εδραιωθει ο θηλασμος μπορω να αγορασω το θηλαστρο swing της ιδιας εταιριας επειδη τοτε θα κανω λιγοτερες αντλησεις.

 

δεν θα κάνω πάντα 8 - 10 αντλήσεις την ημέρα; κάποια στιγμή θα τις μειώσω και πότε;

 

τι εννοούμε να εδραιωθει ο θηλασμος;να αρχισει η παραγωγη γάλακτος να αυξάνεται αισθητα;υπάρχει περίπτωσει να μην αυξηθει;

 

και πως το καταλαβαίνω; απο τα ml;

 

αξίζει να αγοράσω το άλλο θηλαστρο;

 

τη μάγια της μπύρας θα την παίρνω όσο αντλώ γάλα;έχω ακόυσει και για τσάι από μάραθο

 

θα μπορέσω να βάλω κάποια στιγμη το παιδι στο στηθος (επιπεδες θηλες)ή δεν πειράζει αν δεν το βάλω καθόλου (για να μην παιδευεται) αλλα του δίνω μητρικό γάλα;

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. το προβλημα ξεκινησε απο την κλινικη. εχω τελειως επιπεδες θηλες με αποτελεσμα το μωρο να μην μπορει να τις πιάσει και να θηλασει. δοκιμασα με ψευδοθηλες αλλα υπηρχε πολυ γκρινια και κλάμα απο το μωρο. με το ζορι εβγαιναν μερικες σταγονες με αποτελεσμα να μου το ταιζουν με ξενο γαλα. καπως ετσι συνεχιστηκε η κατασταση και στο σπιτι. μεχρι που σταματησα να το βαζω στο στηθος.νοικιασα το νοσοκομειακο θηλαστρο της medela αλλα το προβλημα μου ειναι οτι βγαζω 20ml αν 3ωρο εδω και 2 εβδομαδες. ξεκινησα τη μαγια της μπύρας με τις δοσεις που αναφερεις εδω και 4 μέρες. αλλα προς το παρον δεν εχω δει καποια αλλαγη.

θα υπάρξει αύξηση:

μπορώ να κάνω κάτι άλλο:

θέλω τόσο πολυ να δώσω στο παιδί μου μητρικό γάλα, άλλα κάθε φορά απογοητεύομαι.

kai εγώ έτσι ξεκίνησα...επειδή ήταν πρόωρη δεν είχε δύναμη να τραβηξει το γαλά κ το ξενο της ερχόταν πιο εύκολο.τι να την βάζω στο στήθος κ να κλαιει κ να κλαίω κ εγώ με τις συμβουλές των κοριτσιών εδώ μεσα όμως πήρα κ εγώ ένα νοσοκομειακό θήλαστρο και έβγαζα ανα δυο ωρες αλλά την έβαζα κ στο στήθος το αποτέλεσμα είναι τώρα να είμαστε ενός κ κάτι κ να μην αφήνουμε με τίποτα το στήιος της μαμ'ας.πονάμε εκεί κλαίμε εκεί νυστάζουμε εκεί βαριόμαστε εκεί.εχει πλάκα όταν με βλέπει να αλλάζω μπλούζα κ το βλέπει κ τρέχει με ανοιχτό το στόμα.χααχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι αργοτερα οταν εδραιωθει ο θηλασμος μπορω να αγορασω το θηλαστρο swing της ιδιας εταιριας επειδη τοτε θα κανω λιγοτερες αντλησεις.

 

Η αγορά του swing είναι 2,5 μήνες ενοίκιο για το symphony. Γιατί να το αγοράσεις; Κάνει μόνο 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, είναι μονό και δεν μπορεί να γίνει διπλό. Θα χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να αντλήσεις λιγότερο γάλα, μπορεί να χρειάζεσαι και περισσότερες αντλήσεις. Είναι σαν να αφήνεις το porche cayenne για να πάρεις ένα σκούτερ.

 

δεν θα κάνω πάντα 8 - 10 αντλήσεις την ημέρα; κάποια στιγμή θα τις μειώσω και πότε;

Οι 8-10 αντλήσεις γίνονται για να επιτύχεις πλήρη παραγωγή. Όταν την πετύχεις, αν το γάλα που αντλείς είναι περισσότερο από αυτό που χρειάζεσαι, μειώνεις τις αντλήσεις σταδιακά.

 

τι εννοούμε να εδραιωθει ο θηλασμος;να αρχισει η παραγωγη γάλακτος να αυξάνεται αισθητα;υπάρχει περίπτωσει να μην αυξηθει;

 

Εδραίωση του θηλασμού σημαίνει να έχεις όλο το γάλα που χρειάζεται το μωρό για τουλάχιστον 5 συνεχόμενες εβδομάδες.

 

Για μερικές μητέρες φαίνεται ότι είναι πολύ δύσκολο, ακόμη και αδύνατο να επιτύχουν πλήρη παραγωγή, αν χάσουν το πρώτο 10ήμερο μετά τον τοκετό. Ευτυχώς το ποσοστό είναι μικρό, δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν μια μητέρα ανήκει σε αυτό ή όχι.

 

τη μάγια της μπύρας θα την παίρνω όσο αντλώ γάλα;έχω ακόυσει και για τσάι από μάραθο

 

Εδώ υπάρχει το πιο πλήρες πρωτόκολο για την έναρξη γαλουχίας:

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/increasing_milk.html

 

Στο επιταχυμένο πρωτόκολλο προτείνουν δομπεριδόνη (φάρμακο cilroton) που θα πρέπει να χορηγηθεί από γιατρό που γνωρίζει τη γαλουχία.

 

Από τα άλλα σκευάσατα προτείνουν το fenugreek μόνο του ή σε συνδυασμό με το Blessed Thistle

 

θα μπορέσω να βάλω κάποια στιγμη το παιδι στο στηθος (επιπεδες θηλες)

Oι θηλές δεν έχουν και τόση σημασία. Θα πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη τακτική (αυξημένη δερματιή επαφή κάθε μέρα) για να αυξήσεις τις πιθανότητες συνεργασίας του παδιού.

 

ή δεν πειράζει αν δεν το βάλω καθόλου (για να μην παιδευεται)

Αν το βλέπεις σαν παίδεμα μόνο, η γνώμη των άλλων περιττεύει.

Αν το παιδί μάθει αν θηλάζει, θα γλιτώσεις εντελώς από το θήλαστρο που εκτός από ευκολία, σου εξασφαλίζει και το ότι θα αντέξεις περισσότερο. Το θήλαστρο με όλα τα πλυσίματα κλπ δεν είναι καθόλου εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ για ένα διάστημα που φοβόμουν μήπως μειωθεί το γάλα τα έπαιρνα συνέχεια...για 3 μήνες περίπου.έκανα βλακεία?

aglaia?????????

 

άχρηστη ήταν, μετά τις 2 εβδομάδες δεν έχει καμία επίδραση

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά του swing είναι 2,5 μήνες ενοίκιο για το symphony. Γιατί να το αγοράσεις; Κάνει μόνο 45 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, είναι μονό και δεν μπορεί να γίνει διπλό. Θα χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να αντλήσεις λιγότερο γάλα, μπορεί να χρειάζεσαι και περισσότερες αντλήσεις. Είναι σαν να αφήνεις το porche cayenne για να πάρεις ένα σκούτερ.

 

 

Οι 8-10 αντλήσεις γίνονται για να επιτύχεις πλήρη παραγωγή. Όταν την πετύχεις, αν το γάλα που αντλείς είναι περισσότερο από αυτό που χρειάζεσαι, μειώνεις τις αντλήσεις σταδιακά.

 

 

 

Εδραίωση του θηλασμού σημαίνει να έχεις όλο το γάλα που χρειάζεται το μωρό για τουλάχιστον 5 συνεχόμενες εβδομάδες.

 

Για μερικές μητέρες φαίνεται ότι είναι πολύ δύσκολο, ακόμη και αδύνατο να επιτύχουν πλήρη παραγωγή, αν χάσουν το πρώτο 10ήμερο μετά τον τοκετό. Ευτυχώς το ποσοστό είναι μικρό, δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν μια μητέρα ανήκει σε αυτό ή όχι.

 

 

 

Εδώ υπάρχει το πιο πλήρες πρωτόκολο για την έναρξη γαλουχίας:

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/increasing_milk.html

 

Στο επιταχυμένο πρωτόκολλο προτείνουν δομπεριδόνη (φάρμακο cilroton) που θα πρέπει να χορηγηθεί από γιατρό που γνωρίζει τη γαλουχία.

 

Από τα άλλα σκευάσατα προτείνουν το fenugreek μόνο του ή σε συνδυασμό με το Blessed Thistle

 

 

Oι θηλές δεν έχουν και τόση σημασία. Θα πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη τακτική (αυξημένη δερματιή επαφή κάθε μέρα) για να αυξήσεις τις πιθανότητες συνεργασίας του παδιού.

 

 

Αν το βλέπεις σαν παίδεμα μόνο, η γνώμη των άλλων περιττεύει.

Αν το παιδί μάθει αν θηλάζει, θα γλιτώσεις εντελώς από το θήλαστρο που εκτός από ευκολία, σου εξασφαλίζει και το ότι θα αντέξεις περισσότερο. Το θήλαστρο με όλα τα πλυσίματα κλπ δεν είναι καθόλου εύκολο.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θηλάζω για 2 μήνες και 10 ημέρες, δίνοντας και συμπλήρωμα (καλώς ή κακώς δεν είμαι σίγουρη, θα ρωτήσω όμως στην αντίστοιχη ενότητα του forum) και προσπαθώ να αυξήσω κι εγώ το γάλα μου. Πίνω καθημερινά μελισσόχορτο που μου είπαν ότι βοηθάει αλλά δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές. Γι'αυτό και σκέφτομαι να ξεκινήσω μαγιά μπύρας. Μόλις όμως το ανέφερα στην παιδίατρό μου, μου είπε ότι δυο περιπτώσεις που γνώριζε και έπαιρναν μαγιά μπύρας (χωρίς όμως να γνωρίζει σε τι δοσολογίες κλπ) τα μωρά τους είχαν παρουσιάσει διάρροια το οποίο όπως είπε πιθανόν να οφειλόταν στη μαγιά μπύρας αλλά μπορεί και να ήταν τυχαίο. Αυτός είναι ο λόγος που φοβήθηκα και δεν έχω ξεκινήσει ακόμη. Γνωρίζετε κάτι? Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Η μαγιά της μπύρας δεν έχει ενοχοποιηθεί για διάρροιες. Μάλλον η παιδίατρος δεν θέλει με κανέναν τρόπο να αυξηθεί το γάλα σου.

 

Με το μελισσόχορτο δεν έχεις ελπίδα. Αν το συμπλήρωμα που δίνεις είναι περισσότερο από 350ml το 24ωρο, τότε είναι πολύ δύσκολο να βοηθηθείς με οποιοδήποτε συμπλήρωμα αν δεν χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ νοσοκομειακό θήλαστρο για τακτικές αντλήσεις που αυτές μόνο μπορούν να αυξήσουν σημαντικά τη γαλουχία.

 

Τα συμπληρώματα είναι συμπληρωματικά του θηλασμού και των αντλήσεων. Μόνα τους δεν μπορούν να δράσουν.

 

Το πιο αποτελεσματικό είναι η τριγωνέλα σε σπόρους ή σε κάψουλες. Η ελάχιστη δοσολογία στις κάψουλες είναι 3Χ3, δηλαδή 3 φορές την ημέρα από 3 κάψουλες.

Στο τσάι, χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 φλιτζάνια που το καθένα παρασκευάζεται από 1 κουταλάκι του γλυκού σπόρους που σιγοβράζουν για 5-8 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...