Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

zoikara, νομίζω πως έχεις αγχωθεί χωρίς να υπάρχει λόγος!

Αυτό το μούδιασμα που νιώθεις είναι όταν κατεβαίνει για πρώτη φορά το γάλα. Μπορεί να μην το νιώθεις μετά από μερικούς μήνες, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις γάλα.

Το πόσο και πόσο συχνά θα θηλάσει ένα μωρό, εξαρτάται από το ίδιο και διαφέρει πολύ από μωρό σε μωρό και στο ίδιο το μωρό καθώς θα μεγαλώνει.

Άλλα χρειάζονται 1 και 2 ώρες, άλλα μισή, άλλα 10 λεπτά και άλλα 2-5 λεπτά! Άρα και αυτό που λέει ο γιατρός σου, τα 8 λεπτά δηλαδή, δεν ισχύει. Επίσης, μπορεί το μωρό σου σε άλλο γεύμα να χρειάζεται μισή ώρα και σε άλλο 5 λεπτά και άλλοτε να μένει χορτάτο για 3 ώρες και άλλοτε στα 10 λεπτά να θέλει να ξαναφάει!

Οπότε, πέτα τα ρολόγια, βάζε τη μικρή σου να θηλάζει όποτε γκρινιάζει και για όσο θέλει. Αν δεν θέλει, δεν θα θηλάσει. Ο πιο ασφαλής τρόπος για να ξέρουμε ότι έχουμε καλύψει το μωρό που πεινάει, είναι να το βάζουμε στο στήθος όποτε δείχνει ανησυχία, χωρίς να περιμένουμε να κλάψει, ούτε να περάσει δίωρο, τρίωρο κλπ. Η μικρή σου μάλλον θηλάζει πολύ αποτελεσματικά, οπότε νομίζω πως μπορείς να της δίνεις ένα στήθος σε κάθε θηλασμό, εκτός αν κάποιες φορές δείχνει να δυσκολεύεται, οπότε θα της δίνεις και το άλλο. Μην χρονομετράς, χαλάρωσε και απόλαυσε τον θηλασμό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...όταν ακολουθείς ένα πρόγραμμα και βλέπεις οτι αυτό κατα βάση τηρήται απο τα παιδιά και σου διευκολύνει τη ζωή - κι ας καταντάει ρουτίνα - το διαφορετικό σε τρομάζει να μην πω τρομοκρατει.

η επιθυμία μου να θηλάσω τη μικρή για να βγάλω και τα απωθημένα μου από το πρωτό ίσως είναι τέτοια που αυτή ,η όχι μικρή αλλαγή, με στεναχώρησε ακριβώς γιατί βλεπω ότι υπάρχει απόδοση, δεν με ταλαιπωρεί το μωρό και την κρατάει το γαλα χωρίς να χρειαστεί συμπλήρωμα.

μακάρι να αγχώθηκα τζαμπα, όμως αυτό μου έδωσε την ευκαιρία να σας γνωρίσω

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και επειδή δεν είμαι από αυτές που "ντρέπονται" θα ξανα ρωτήσω ότι χρειάζεται.

ευχαριστώ πολύ και ελπίζω όλα καλά. κουράγιο σε όλες μας

περιμένω να δω επόμενες μέρες τώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από μένα. Έχω ένα μωράκι 4,5 μηνών. Θηλάζουμε αποκλειστικά από 2 μηνών. Πιο πριν έπαιρνε το βράδυ συμπλήρωμα από 60-90ml γιατί δεν χόρταινε. Από 2 μηνών και μετά σταμάτησε να το ζητάει. Έτρωγε πολύ καλά από μένα. Εδώ και 3 εβδομάδες επέστρεψα για δουλειά.

Το πρόγραμμά μας από τότε είναι να τον θηλάζω στις 6,00 το πρωί από το ένα στήθος, να βγάζω από το άλλο (150-180ml), να τον ξαναθηλάζω γύρω στις 10,00, κατά τη 1,00 του έδινε ο άντρας μου αυτό που είχα βγάλει το πρωί και στις 3,00 που γυρνούσα τον ξαναθήλαζα. Μετά τον θήλαζα γύρω στις 6,00 το απόγευμα και κατά τις 9,00. Κατά τις 10,00 έπεφτε για ύπνο. Σχεδόν από το 2ο μήνα κοιμόταν όλο το βράδυ.

Μετά την 1η βδομάδα στη δουλειά άρχισε να ξυπνάει τη νύχτα γύρω στις 3. Διάβασα ότι μάλλον πεινάει. Τον θήλαζα και τότε και το πρόγραμμα συνεχίστηκε κατά τα άλλα το ίδιο.

Από την Κυριακή μου λιγόστεψε το γάλα. επειδή ήμουν όλη τη μέρα στο σπίτι τον έβαζα στο στήθος όποτε το ζητούσε και κάπως το αντιμετωπίσαμε. Από χθες όμως το στήθος μου έχει επανέλθει στο μέγεθος πριν της εγκυμοσύνης και γενικά έχω ξεπρηστεί. Εκεί που πριν έτρεχε το γάλα στα σεντόνια τώρα είναι πολύ μαλακό. Δοκίμασα χθες να φάω καλά και να κοιμηθώ νωρίς (το έκανα και κάποια άλλη μέρα και δούλεψε - το πρωί κόντεψα να σκάσω από το γάλα), αλλά τίποτα.

Να δοκιμάσω τη μαγιά μπύρας ή βοηθάει μόνο στην αρχή να κατέβει το γάλα; Μήπως τώρα που μου κόβεται το γάλα δεν μπορέσω να κάνω κάτι; Γενικά με τη δουλειά έχει καταφέρει καμία να συνεχίσει με αποκλειστικό θηλασμό; Ήθελα να συνεχίσω γιατί είναι κρίμα. Σε λιγότερο από μήνα θα αρχίσει τις κρέμες και δεν θα είναι πια πρόβλημα με το γεύμα που χρειάζεται να φεύγω.

Γενικά το πρόγραμμα που ακολουθούμε είναι καλό;

Το μωρό μας γεννήθηκε 3300 και στον 4ο μήνα ήταν 7750. Για τα υπόλοιπα στοιχεία θα πρέπει να το δω. Αν χρειάζεται μου λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η (προγραμματισμένη καισαρική)

Β. Το φύλο του βρέφους: Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Εμφάνισε ίκτερο. Αν θυμάμαι καλά 13 ήταν η μεγαλύτερη. Δεν χρειάστηκε να μπει στη "λάμπα".

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Νοσηλεύτηκε γιατί τη 2η μέρα ανέβασε πυρετό 38,1. Μπήκε σε θερμοκοιτίδα 2 μέρες με ορό (αφυδάτωση) και πήρε αντιβίωση γιατί φοβηθήκαν λοίμωξη. Τελικά όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές και μας είπαν ότι μαλλον ήταν από την πολλή ζέστη.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννησης 3300

8 ημ. 3030

1 μήνα 4350

2 μήνες 5700

3 μήνες 7010

4 μήνες 7750

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Τώρα 6. Πιο πριν όποτε πείναγε (μάλλον περισσότερα)

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει.

Στα 5, στο 1 πίνει με μπιμπερό γάλα που έχω αντλήσει.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα. Τώρα δεν παίρνει. στην αρχή έπαιρνε μέχρι το 2ο μήνα μόνο το βράδυ <100ml.

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Το Swing της Medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο: 1

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι : το πρωί

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση : λιγότερο από μισή ώρα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. Περίπου 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 3-4

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τα γράφω στο προήγουμενο post.

Στο μεταξύ πήρα άδεια για να βάζω το μωρό πιο συχνά στο στήθος και παίρνω και τη μαγιά μπύρας. Αν νομίζεται ότι μπορείτε να μου προτείνεται κάτι άλλο ή αν κάνω κάποιο λάθος (π.χ. λίγα γεύματα) πείτε μου. Δεν θέλω να μου κοπεί το γάλα.

Από την Κυριακή μέχρι σήμερα Παρασκευή δεν χρειάστηκε να πάρει πρόσθετο, αλλά το γάλα φτάνει ίσα-ίσα. Σε κάθε γεύμα μπορεί και να έτρωγε λίγο ακόμα αν είχα, αλλά δε λιμοκτονεί για να κλάψει.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

daisy, αν κατάλαβα καλά, σε αγχώνει το ότι λιγοστεύει το γάλα που βγάζεις με το θήλαστρο και αφήνεις για να δίνει ο άντρας σου στο μωρό;

Για τα γεύματα που θηλάζεις απευθείας δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα από το βάρος του μωρού (που έχει ήδη διπλασιαστεί) και τις λερωμένες πάνες που είναι μια χαρά. Ακόμα και το ότι άρχισε να ξυπνάει τη νύχτα, δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί, τα μωρά αλλάζουν συνέχεια το πρόγραμμά τους, μπορεί αργότερα να ξυπνάει και περισσότερες φορές, μπορεί και να επανέλθει στα προηγούμενα (αν και με τα δόντια, μάλλον θα ξυπνάει)

Τώρα, για να αυξήσεις το γάλα που αφήνεις, το πιο εύκολο θα ήταν να βάλεις άλλη 1 ή 2 αντλήσεις, ανάλογα πόσο θα βγάζεις κάθε φορά, σε μία ώρα που θα σε βολεύει εσένα. Πιστεύω πως μετά από λίγες μέρες θα δεις αύξηση.

Καλά κάνεις και βάζεις το μωρό όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος και να εκμεταλλεύεσαι τα Σαββατοκύριακα, να θηλάζεις όσο πιο συχνά μπορείς (όσο συνεργάζεται και το παιδί), γιατί θα βοηθήσει την παραγωγή σου μέσα στην εβδομάδα που θα λείπεις!

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω ένα κοριτσάκι 5,5 μηνών και ενω ήμουν απόλυτα αποφασισμένη να το θηλάσω αποκλιστικά τελικά δεν τα κατάφερα. Θηλάζω ακόμα αλλά δινω αρκετό συμπλήρωμα. Τώρα τελευταία ακουσα για τη μαγιά μπύρας. Πιστεύετε οτι έχω ακομα ελπίδες να αυξηθεί τόσο το γάλα μου που να μην χρειάζομαι καθόλου ξένο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα κοριτσάκι 5,5 μηνών και ενω ήμουν απόλυτα αποφασισμένη να το θηλάσω αποκλιστικά τελικά δεν τα κατάφερα. Θηλάζω ακόμα αλλά δινω αρκετό συμπλήρωμα. Τώρα τελευταία ακουσα για τη μαγιά μπύρας. Πιστεύετε οτι έχω ακομα ελπίδες να αυξηθεί τόσο το γάλα μου που να μην χρειάζομαι καθόλου ξένο;

 

Το πρώτο που κάνουμε για να αυξήσουμε το γάλα είναι περισσότεροι θηλασμοί ή αντλήσεις. Χωρίς αυτές, η μαγιά δεν κάνει τίποτε. Αν θέλεις, διάβασε στο τόπικ Ἑπαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας" τα 3 πρώτα ποστ της Αγλαΐας, για να δεις τι πρέπει να κάνεις. Μιάς και σε λίγες εβδομάδες θα μπουν και στερεές στο πρόγραμμα, το πιθανότερο είναι ότι θα καταφέρεις να κόψεις το ξένο:θα αυξηθεί η παραγωγή σου και παράλληλα οι τροφές θα αντικαταστήσουν το ξένο γάλα, οπότε θα δίνεις μόνο στήθος και στερεές. Για οποιαδήποτε απορία, ρώτησε στο αντίστοιχο τόπικ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξερετέ την δοσοσλογία που παίρνουμε για να αυξηθεί η παραγωγή του γάλακτος?

γράψτε και άλλες τροφές που βοηθάνε.....

στον γιό μου δεν είχα τέτοια προβλήματα,το αντίθετο θα έλεγα,απέφευγα οτιδίποτε προκαλούσε υπερπαραγωγή γιατί πάντα ήμουν φούλ τώρα κάτι δεν μου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μαγια μπυρας γιατι ενιωθα οτι το γαλα μου δεν εφτανε. Απο εδω μεσα πληροφορηθηκα οτι η δοσολογια ειναι απο 7 χαπια πρωι μεημερι βραδυ, δυο εβδομαδες τα παιρνεις μια δεν τα παιρνεις. Δυο εβδομαδες τα πηρα και τελικα δεν τα ξαναπηρα γιατι δεν ειχα προβλημα παραγωγης απο τοτε. Καλου κακου εχω ενα βαζακι στο σπιτι.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαγιά πήρα κι εγώ για 2 εβδομάδες και δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω. Μόνο που ίσως αλλάζει η γεύση ή η μυρωδιά στο γάλα, γιατί ο δικός μου που γενικά είναι φαγανός έδειχνε μια απροθυμία εκείνες τις μέρες.

Άλλες τροφές που λέγεται ότι βοηθάνε είναι τα υγρά (νερό, σούπες κλπ.)

Επίσης συχνοί θηλασμοί ή/και συχνές αντλήσεις με θήλαστρο.

Αυτά και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερετέ την δοσοσλογία που παίρνουμε για να αυξηθεί η παραγωγή του γάλακτος?

γράψτε και άλλες τροφές που βοηθάνε.....

στον γιό μου δεν είχα τέτοια προβλήματα,το αντίθετο θα έλεγα,απέφευγα οτιδίποτε προκαλούσε υπερπαραγωγή γιατί πάντα ήμουν φούλ τώρα κάτι δεν μου αρέσει....

 

 

Να σου ζήσει το νέο μωρό!

Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

μήπως βρούμε τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40+2μέρες

Β. Το φύλο του βρέφους θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.όχι

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

22/6/2009 2920

3/7/2009 3500

22/7/2009 4070

31/8/2009 4970

30/9/2009 5480

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

περίπου 60-110(μπορεί και καθόλου)

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)240

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:δεν κάνω

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

΄8 πάνες

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1 κένωση/2 μέρες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__________________

καλησπέρα σας...θήλαζα αποκλειστικά μέχρι 30/9 όπου η παιδίατρος είπε να δώσω συμπλήρωμα...μέσα σε λίγες μέρες το γάλα μου μειώθηκε κι άλλο και η μικρή αδιαφορεί για το στήθος σε σχέση με παλιά,σήμερα ξεκίνησα και χάπια μαγιάς,οι πάνες πριν το συμπλήρωμα ήταν 5-6 την μέρα και τα γεύματα 7-8..προσπαθώ για να θηλάσω και πάλι αποκλειστικά δεν έπρεπε να δώσω συμπλήρωμα,το μετάνιωσα πολύ,αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι την θηλάζω,δεν παραπονιέται και άμα της δώσω ξένο πίνει...τι να κάνω;;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου βάζει κατά μέσο όρο 179 γρ την εβδομάδα, ενώ ο μέσος όρος είναι 170γρ.

Δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος να δώσεις συμπλήρωμα. Αν το μωρό χρειάζεται περισσότερο γάλα, αυξάνεις τον αριθμό των θηλασμών.

Δοκίμασε να τη θηλάζεις πιο συχνά (6-7 φορές μου φαίνονται λίγες), για να ανεβεί η παραγωγή σου και κόψε σταδιακά το συμπλήρωμα. Θα μετράς πάνες και αν έχετε 5-6 καλά βρεγμένες, σημαίνει ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα. Πρόσφερε και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό (πρώτα το ένα, μέχρι να το αφήσει το μωρό και μετά το άλλο) και φρόντιζε το μωρό να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησούλα...την μαγιά πόσο καιρό μπορούμε να την παίρνουμε;;την παίρνω μια βδομάδα θα συνεχίσω και θα σταματήσω μετά για μια βδομάδα...αν η παραγωγή είναι ικανοποιητική ΄την σταματάω αλλιώς άφοβα την συνεχίζω...σωστά;;;γράφω σε αρκετά τόπικ αλλά είμαι λίγο αγχωμένη

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσα διάβασα εδώ, παίρνεις 7 χαπάκια 3 φορές την ημέρα (δεν θυμάμαι ml, της Lanes έπαιρνα) για 2 εβδομάδες και σταματάς μία. Εγώ στη μία εβδομάδα είδα διαφορά και στις 10 μέρες είχα πρηστεί και τη σταμάτησα. Οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
:rolleyes: κοριτσια γεια. Λοιπόν παίρνω εδώ και λιγες μερες, ταμπλέτες μαγιά μπύρας . Μπορώ να πω ότι εχω δεί καποιο αποτέλεσμα σχετικα με την ποσότητα γαλατος που έχω πιά, με 3 ταμπλέτες ημερησίως, αλλα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την σωστή δοσολογια, και για το επιτρεπτό χρονικό διάστημα λήψης. όποια ξερει οτι΄δηποτε για το συγκεκριμένο θέμα.......περιμένω...ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

μια φιλη μου που δεν εχει πολυ γαλα αποτι τηε ειπε και η γιατρος αγορασε σημερα μαγια μπουρας αλλα ειναι μαρκαsolgar brewer's yeast with vitamin B12 και λεει πανω στο μπουκαλακι πως η δοσολογια ειναι 6 τα μπλετες την ημερα και πως οι 6β ταμπολετες εχουν 2968mg μαγια μπυρας και 5mcg B12. Ποσες λοιπον πρεπει να παιρνει απο αυτες για να αυξηση την παραγωγη της?Οπως τις αλλες 7 επι 3 φορες την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Η solgar έχει ταμπλέτες των (περίπου) 500mg, η ελάχιστη δοσολογία είναι 3 φορές τη μέρα από 2 γραμμάρια, δηλαδή 3 φορές τη μέρα από 4 ταμπλέτες.

 

Είναι καλύτερα να εκτιμήσει την κατάσταση κάποιος ειδικός. Οι μη απαραίτητες παρεμβάσεις ή οι λάθος παρεμβάσεις μπορεί να δημιουργήσουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από αυτά που πάνε να λύσουν. Θα πρέπει να αξιολογηθεί αν πράγματι η γαλουχία είναι ανεπαρκής (στο 80% των περιπτώσεων πρόκειται για λάθος εκτίμηση) και αν η γαλουχία είναι πράγματι ανεπαρκής, θα πρέπει να βρεθεί η αιτία. Αν είναι πχ ορμονικής φύσεως, δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα με μαγιά της μπύρας. Αν οφείλεται στο ότι το μωρό δεν θηλάζει καλά, τότε η μαγιά της μπύρας δεν θα βοηθήσει καθόλου και θα έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Βρε λενάκι, διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε;

 

η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά για 2 εβδομάδες. Σταματάς για μία εβδομάδα και μετά αν νιώθεις ότι τα χρειάζεσαι τα ξαναπαίρνεις. Αυτά που έγραφε η Φέλια

 

αν βαριέσαι μην τα παίρνεις καθόλου.

 

Η μαγιά της μπύρας αυξάνει την παραγωγή σε γάλα. Την αύξηση τη βλέπεις μεταξύ 4ης και 14ης μέρας.

 

Προϋπόθεση είναι να θηλάζεις κανονικά, αν δεν θηλάζεις κανονικά δεν θα δεις καμία διαφορά.

 

Η ερώτηση για την εδραίωση πού κολλάει;

 

Aglaia μου τι εννοείς με το να "θηλάζεις κανονικά"? Αναφέρεσαι σε αποκλειστικό θηλασμό? Το κοριτσάκι μου ειναι 4,5 μηνών (έχουμε συναντηθεί και σε άλλο post) και προσπαθώ με κόπο να διατηρήσω ένα θηλασμό το πρωί κι ένα το βράδυ. Στο ενδιάμεσο παίρνει γάλα σκόνη 3 γεύματα. Το γάλα μου έχει μειωθεί δραματικά, ειδικά την τελευταία εβδομάδα (μου ήρθε και περίοδος, διάβασα ότι δεν παίζει ρόλο, αλλά τι να πω, συμπτωματικά έστω είδα μεγάλη μείωση στην παραγωγή, με αποτελέσμα η μικρή μια ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό να παίρνει συμπλήρωμα και το βράδυ πάλι τα ίδια).

 

Νιώθω το στήθος άδειο και σκεφτόμουνα να πάρω μαγιά για να διατηρήσω έστω τους 2 αυτούς θηλασμούς. Δεν έχει νόημα? Αγλαία ή οι υπόλοιπες παρακαλώ βοηθήστε!

Link to comment
Share on other sites

Aglaia μου τι εννοείς με το να "θηλάζεις κανονικά"? Αναφέρεσαι σε αποκλειστικό θηλασμό? Το κοριτσάκι μου ειναι 4,5 μηνών (έχουμε συναντηθεί και σε άλλο post) και προσπαθώ με κόπο να διατηρήσω ένα θηλασμό το πρωί κι ένα το βράδυ. Στο ενδιάμεσο παίρνει γάλα σκόνη 3 γεύματα. Το γάλα μου έχει μειωθεί δραματικά, ειδικά την τελευταία εβδομάδα (μου ήρθε και περίοδος, διάβασα ότι δεν παίζει ρόλο, αλλά τι να πω, συμπτωματικά έστω είδα μεγάλη μείωση στην παραγωγή, με αποτελέσμα η μικρή μια ώρα μετά τον πρωινό θηλασμό να παίρνει συμπλήρωμα και το βράδυ πάλι τα ίδια).

 

Νιώθω το στήθος άδειο και σκεφτόμουνα να πάρω μαγιά για να διατηρήσω έστω τους 2 αυτούς θηλασμούς. Δεν έχει νόημα? Αγλαία ή οι υπόλοιπες παρακαλώ βοηθήστε!

 

H γαλουχία είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί με δύο θηλασμούς.

 

Η μαγιά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει καθόλου.

 

Γιατί δεν θηλάζεις σε ΟΛΑ τα γεύματα;

Αν χρειάζεται συμπλήρωμα το δίνεις ΜΕΤΑ το θηλασμό.

 

Η πρακτική που ακολουθείς είναι απογαλακτισμός, σε 2-3 εβδομάδες θα έχεις αποθηλάσει.

 

Φυσικό είναι να μειωθεί δραματικά το γάλα με την πρακτική που ακολουθείς και για τη μείωση δεν φταίει η περίοδος αλλά το ότι θηλάζεις λίγες φορές.

 

Όσο λιγότερες φορές θηλάζεις τόσο λιγότερο είναι το γάλα του 24ωρου και τόσο γρηγορότερα αποθηλάζεις.

 

Η περίοδος επέστρεψε γιατί κάνει ελάχιστους θηλασμούς. Η συχνότητα των θηλασμών επηρεάζει την εμφάνιση της περιόδου.

 

Αν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις, τότε θα πρέπει να θηλάζεις σε όλα τα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία καλησπέρα. Εμείς είμαστε 9 1/2 μηνων και θηλάζουμε πρωι και βράδυ . Το βράδυ όμως μπορει και 2 με 3 φορες . Ενδιάμεσα σπάνια όταν προλαβαίνω μόνο και για πολυ λίγο. Κάποιες λοιπον μέρες που δεν προλαβαίνω να φάω κανονικό γευμα νιώθω ότι μειωνεται η ποσότητα του γάλατος (το βάρος βέβαια του μπέμπη είναι 10.600) η μαγια μου φαίνεται ότι στην περίπτωση μου είναι απαραίτητη έτσι δεν είναι;

Και ήθελα πολύ να σε ρωτήσω για ένα άλλο θέμα σχετικα με την βαφή μαλλιών . Έχω ραντεβού αυτη την εβδομάδα για να τα βάψω γιατί δεν πάει αλλό, όλοι μου λένε πως κατάντησα έτσι (έχουν αρχίσει να σπρίζουν τα μαλλάκια μου) και ενα λογος παραπάνω είναι η βάπτιση του μπέμπη μας που πλησιάζει. Είμαι μπερδεμένη πολύ με το θέμα αυτό μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω φυτική βαφή από φαρμακείο; Δεν θέλω να ρωτήσω την κομμώτρια γιατί είμαι υποχρεωμένη να της πω ότι θηλάζω και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχε πει καλύτερα να σε βάψω στην εγκυμοσύνη παρά στην γαλουχία. Σε παρακαλώ πες μου τι με συμβουλεύεις να κάνω!

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H γαλουχία είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί με δύο θηλασμούς.

 

Η μαγιά δεν πρόκειται να σε βοηθήσει καθόλου.

 

Γιατί δεν θηλάζεις σε ΟΛΑ τα γεύματα;

Αν χρειάζεται συμπλήρωμα το δίνεις ΜΕΤΑ το θηλασμό.

 

Η πρακτική που ακολουθείς είναι απογαλακτισμός, σε 2-3 εβδομάδες θα έχεις αποθηλάσει.

 

Φυσικό είναι να μειωθεί δραματικά το γάλα με την πρακτική που ακολουθείς και για τη μείωση δεν φταίει η περίοδος αλλά το ότι θηλάζεις λίγες φορές.

 

Όσο λιγότερες φορές θηλάζεις τόσο λιγότερο είναι το γάλα του 24ωρου και τόσο γρηγορότερα αποθηλάζεις.

 

Η περίοδος επέστρεψε γιατί κάνει ελάχιστους θηλασμούς. Η συχνότητα των θηλασμών επηρεάζει την εμφάνιση της περιόδου.

 

Αν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις, τότε θα πρέπει να θηλάζεις σε όλα τα γεύματα.

 

Έχω επιστρέψει στη δουλειά ήδη από 1 Φεβρουαρίου και δεν έχω τη δυνατότητα αντλήσεων. Έτσι διατηρώ μόνο τους θηλασμούς πριν και μετά τη δουλειά.

Πάραυτα, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

kalliopaki Ποσο ειναι το μωρό σου? σορρυ το βρηκα!!!

εχεις εξαντλησει ολη την αδεια? το ωραριο σου?

μην το κανεις αυτο στο μωρό σου....

δεν μπορεις να βρεις μια φορμουλα με την δουλεια σου να αντλεις τουλαχιστον μια φορα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω επιστρέψει στη δουλειά ήδη από 1 Φεβρουαρίου και δεν έχω τη δυνατότητα αντλήσεων. Έτσι διατηρώ μόνο τους θηλασμούς πριν και μετά τη δουλειά.

Πάραυτα, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

 

Πριν δεν ανέφερες ότι λείπεις όλες αυτές τις ώρες και κατάλαβα ότι μείωσες τους θηλασμούς επειδή μειώθηκε η παραγωγή σου (είναι τακτική πυ συνήθως προτείνουν οι παιδίατροι όταν η μητέρα παραπονιέται ότι μειώθηκε το γάλα).

 

Δηλαδή το μωρό κάνει 5 γεύματα το 24ωρο; Υπάρχουν μερικά μωρά που κάνουν μόνο τόσα γεύματα και είναι πιο δύσκολο να διατηρηθεί η γαλουχία αλλά συνήθως υπάρχουν κάποιες λύσεις για κάθε περίπτωση. Για να μπορέσω να σου προτείνω κάτι θα πρέπει να γνωρίζω τα ωράρια γευμάτων του μωρού και τις ώρες που λείπεις.

 

Όταν λες ότι δεν έχεις τη δυνατότητα των αντλήσεων, εννοείς ότι δεν μπορείς να αντλείς στη δουλειά;

 

Αν το μωρό θηλάζει μόνο δύο γεύματα, μπορείς να κάνεις αντλήσεις στο σπίτι, όχι απαραίτητα για να καλύψεις όλο το γάλα που χρειάζεται το παιδί, αλλά για να διεγείρεις τη γαλουχία.

 

Αν γνωρίζω λεπτομέρειες, μπορώ να σου πω όλες τις δυνατότητες που υπάρχουν και εσύ θα δεις αν κάποια από αυτές ταιριάζει με τα ωράριά σου και τον τρόπο ζωής σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...