Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

έτσι ακριβώς. Η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες 3 φορές (πρωί μεσημέρι βράδυ) σύνολο 21 ταμπλέτες. Παίρνεις για δύο εβδομάδες, σταματάς την επόμενη μία εβδομάδα και αν έχεις θέμα πάλι ξανά το ίδιο. Έπαιρνα κι εγώ τους πρώτους 3 μήνες περίπου για να αυξήσω το γάλα μου, αλλά στην αρχή μέχρι να σαραντίσω όταν τελείωνα με τον θηλασμό έβγαζα και με το θήλαστρο, μη φανταστείς ποσότητα 10-20 μλ το πολύ για να αυξηθεί παραπάνω η ποσότητα.Απλά πρέπει να προσέχεις για υπερπαραγωγή όπου θα το καταλάβεις από τα πράσινα κακάκια του μωρού και θα τα σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 16/10/2008 at 12:31 ΠΜ, aglaia είπε:

 

Βρε λενάκι, διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε;

 

η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά για 2 εβδομάδες. Σταματάς για μία εβδομάδα και μετά αν νιώθεις ότι τα χρειάζεσαι τα ξαναπαίρνεις. Αυτά που έγραφε η Φέλια

 

αν βαριέσαι μην τα παίρνεις καθόλου.

 

Η μαγιά της μπύρας αυξάνει την παραγωγή σε γάλα. Την αύξηση τη βλέπεις μεταξύ 4ης και 14ης μέρας.

 

Προϋπόθεση είναι να θηλάζεις κανονικά, αν δεν θηλάζεις κανονικά δεν θα δεις καμία διαφορά.

 

Η ερώτηση για την εδραίωση πού κολλάει;

Αν και συζητηθηκε πριν χρονια το θεμα αυτο,εγω εκανα αυτο που λες Αγλαΐα  αλλα δεν ειδα καμια αυξηση της παραγωγης μου και μαλιστα με πείραξε η συγκεκριμένη δοσολογια.  Ειμαι να σκασω τοσες εβδομαδες γιατι εργαζομαι κ με το ζορι τα βγαζω περα με το θηλαστρο. Ελπιζω να δεις το ποστ μου κ να μου απαντησεις!τι γινεται λαθος;

Link to comment
Share on other sites

για αυτή την οδηγία δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ επιστημονική έρευνα. Επίσης είναι μια οδηγία που συστήνει πολλαπλώς μεγαλύτερη ποσότητα από αυτήν που αναγράφει η συσκευασία του σκευάσματος αυτού. 

 

η αύξηση παραγωγής (ή και επαναγαλακτισμός ) είναι μια τέχνη/επιστήμη - συμβουλέψου πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο. 

Εμένα 3 (τρείς) μου είπαν να μην πάρω , επειδή προκαλεί αέρια και φουσκώματα στο εντεράκι του μωρού ειδικά σε τέτοια δοσολογία

 και μου σύστησαν άλλα συμπληρώματα όπως πχ γαιδουράγκαθο (milk thistle) πάντα σε κανονικές σύμφωνα με την συσκευασία δοσολογίες.  Έκανα επαναγαλακτισμό και θηλάσαμε 26 μήνες με τις σωστές συμβουλές πιστοποιημένων ειδικών!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για τη μαγιά Μπύρας lanes. Πιο πανω γράφετε για ταμπλέτες; Είναι κάτι διαφορετικό από τα χαπάκια στο γυάλινο μπουκάλι; Και αν όχι, πάνω στο μπουκάλι γράφει δυο μετά από κάθε γεύμα, έξι δηλαδή τη μέρα. Πιο πάνω διαβασα για 7 τη φορά , δηλαδή για 21 τη μέρα. Μου φαίνονται απλά πολλές σε σχέση με αυτό που γράφει το μπουκάλι.. συγνώμη που ξαναρωταω.. :) έχω καταλαβαίνετε και τον φόβο μην έχει κάποια επίπτωση αρνητική στο μωρό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής με τις δυο, δεν είδα κάποια διαφορα.. αλλά θα ήθελα να είμαι σίγουρη, γιατί με προβλημάτισε η προτεινόμενη φορολογία. Εκτός και αν δεν αφορά βέβαια θηλάζουσες.. και απλά οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο επιθυμεί να τις πάρει. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :) :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας μανούλες! Μια διευκρίνηση γιατί δεν το διάβασα κάπου παρόλο που διάβασα σχεδόν όλη τη συζήτηση.

Αν πάρουμε την μαγιά μπύρας για 2 εβδ και όταν την σταματήσουμε για μια εβδομάδα θα υπάρχει διαφορά στην παραγωγή γάλακτος από πριν την ξεκινήσουμε ή αυξάνεται μόνο όσο την περνούμε κ όταν σταματάμε γυρνάμε στα ίδια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Christinanash είπε:

Καλησπέρα σας μανούλες! Μια διευκρίνηση γιατί δεν το διάβασα κάπου παρόλο που διάβασα σχεδόν όλη τη συζήτηση.

Αν πάρουμε την μαγιά μπύρας για 2 εβδ και όταν την σταματήσουμε για μια εβδομάδα θα υπάρχει διαφορά στην παραγωγή γάλακτος από πριν την ξεκινήσουμε ή αυξάνεται μόνο όσο την περνούμε κ όταν σταματάμε γυρνάμε στα ίδια? 

Για τη μαγιά μπύρας δεν ξέρω δεν είχα πάρει. Αυτό που πήρα όμως και αυξήθηκε η παραγωγή μου, ήταν η τριγωνελλα. Ρώτα στο φαρμακείο συνήθως είναι σε μορφή χαπιών, αλλά είναι ένα φυτό. Επίσης αυτό που αυξάνει την παραγωγή είναι το φινοκιο, μου το είχε προτείνει η παιδίατρος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Για τη μαγιά μπύρας δεν ξέρω δεν είχα πάρει. Αυτό που πήρα όμως και αυξήθηκε η παραγωγή μου, ήταν η τριγωνελλα. Ρώτα στο φαρμακείο συνήθως είναι σε μορφή χαπιών, αλλά είναι ένα φυτό. Επίσης αυτό που αυξάνει την παραγωγή είναι το φινοκιο, μου το είχε προτείνει η παιδίατρος. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μια ερωτηση: Αυξήθηκε μόνιμα η όσο έπινες την τριγωνελλα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα γτ δ εχω εμπειρια, η παραγωγη θα αυξηθει οσο παιρνεις το συμπληρωμα

Αλλα εφοσον μετα θηλαζεις ελευθερα κ αποτελεσματικα θα την διατηρησει το μωρο στην παραγωγη που χρειαζεται

On 20/8/2019 at 3:27 ΜΜ, Christinanash είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μια ερωτηση: Αυξήθηκε μόνιμα η όσο έπινες την τριγωνελλα?

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2019 at 2:27 ΜΜ, Christinanash είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μια ερωτηση: Αυξήθηκε μόνιμα η όσο έπινες την τριγωνελλα?

Αυξήθηκε αρκετά για μόνιμα. Σε συνδυασμό πάντα με τον θηλασμό όμως (στη δική μου περίπτωση με το θήλαστρο γιατί είχαμε απεργίας θηλασμού). Αφού αυξήθηκε λοιπόν μόνιμα, μου είπε η μαία να τη σταματήσω την τριγωνελλα, καθώς δεν χρειαζόταν πλέον. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θηλάζω αποκλειστικά το πρώτο μου παιδάκι εδώ και 30 μέρες από όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο. Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω χαπάκια μπύρας 7Χ3 καθημερινά, δεν ανέφερε κάτι για 2 εβδομάδες και 1 αποχή. Έχει 10 μέρες τώρα που τα κακάκια του μωρού είναι πράσινα και νερουλά, ρώτησα και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα όμως έπεσε στην αντίληψή μου το θέμα για την υπερπαραγωγή γάλακτος και σε συνδυασμό ότι τις τελευταίες 10 μέρες δεν πήραμε όσο βάρος είχαμε πάρει τις προηγούμενες αντίστοιχα ανησυχώ... Μήπως πρέπει να κόψω τα χάπια και φοβάμαι αν τα κόψω απότομα μήπως θα μειωθεί το γάλα μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Joanna! είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θηλάζω αποκλειστικά το πρώτο μου παιδάκι εδώ και 30 μέρες από όταν γυρίσαμε από το νοσοκομείο. Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας η σύμβουλος θηλασμού μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω χαπάκια μπύρας 7Χ3 καθημερινά, δεν ανέφερε κάτι για 2 εβδομάδες και 1 αποχή. Έχει 10 μέρες τώρα που τα κακάκια του μωρού είναι πράσινα και νερουλά, ρώτησα και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα όμως έπεσε στην αντίληψή μου το θέμα για την υπερπαραγωγή γάλακτος και σε συνδυασμό ότι τις τελευταίες 10 μέρες δεν πήραμε όσο βάρος είχαμε πάρει τις προηγούμενες αντίστοιχα ανησυχώ... Μήπως πρέπει να κόψω τα χάπια και φοβάμαι αν τα κόψω απότομα μήπως θα μειωθεί το γάλα μου?

Τα έπαιρνα και εγώ στον πρώτο μου γιο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τελικά με βοήθησαν αυτά ... δηλαδή μην νομίζεις ότι αν τα κόψεις θα δεις και διαφορά. Ο θηλασμός είναι μια διαδικασία προσφοράς και ζήτησης. Όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις για το μωρό σου. Πάντως δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν αυτά με τα κακακια του. Θυμάμαι ότι και εμένα το πρώτο διάστημα τα κακα τους όλο αλλαζαν σύσταση και χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2021 at 9:09 ΠΜ, Super.mum είπε:

Τα έπαιρνα και εγώ στον πρώτο μου γιο αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν τελικά με βοήθησαν αυτά ... δηλαδή μην νομίζεις ότι αν τα κόψεις θα δεις και διαφορά. Ο θηλασμός είναι μια διαδικασία προσφοράς και ζήτησης. Όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις για το μωρό σου. Πάντως δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν αυτά με τα κακακια του. Θυμάμαι ότι και εμένα το πρώτο διάστημα τα κακα τους όλο αλλαζαν σύσταση και χρώμα. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...