Recommended Posts

έτσι ακριβώς. Η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες 3 φορές (πρωί μεσημέρι βράδυ) σύνολο 21 ταμπλέτες. Παίρνεις για δύο εβδομάδες, σταματάς την επόμενη μία εβδομάδα και αν έχεις θέμα πάλι ξανά το ίδιο. Έπαιρνα κι εγώ τους πρώτους 3 μήνες περίπου για να αυξήσω το γάλα μου, αλλά στην αρχή μέχρι να σαραντίσω όταν τελείωνα με τον θηλασμό έβγαζα και με το θήλαστρο, μη φανταστείς ποσότητα 10-20 μλ το πολύ για να αυξηθεί παραπάνω η ποσότητα.Απλά πρέπει να προσέχεις για υπερπαραγωγή όπου θα το καταλάβεις από τα πράσινα κακάκια του μωρού και θα τα σταματήσεις.

Διαφημίσεις

On 16/10/2008 at 12:31 ΠΜ, aglaia είπε:

Βρε λενάκι, διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε;

η δοσολογία είναι 3 φορές την ημέρα από 7 ταμπλέτες τη φορά για 2 εβδομάδες. Σταματάς για μία εβδομάδα και μετά αν νιώθεις ότι τα χρειάζεσαι τα ξαναπαίρνεις. Αυτά που έγραφε η Φέλια

αν βαριέσαι μην τα παίρνεις καθόλου.

Η μαγιά της μπύρας αυξάνει την παραγωγή σε γάλα. Την αύξηση τη βλέπεις μεταξύ 4ης και 14ης μέρας.

Προϋπόθεση είναι να θηλάζεις κανονικά, αν δεν θηλάζεις κανονικά δεν θα δεις καμία διαφορά.

Η ερώτηση για την εδραίωση πού κολλάει;

Αν και συζητηθηκε πριν χρονια το θεμα αυτο,εγω εκανα αυτο που λες Αγλαΐα  αλλα δεν ειδα καμια αυξηση της παραγωγης μου και μαλιστα με πείραξε η συγκεκριμένη δοσολογια.  Ειμαι να σκασω τοσες εβδομαδες γιατι εργαζομαι κ με το ζορι τα βγαζω περα με το θηλαστρο. Ελπιζω να δεις το ποστ μου κ να μου απαντησεις!τι γινεται λαθος;

για αυτή την οδηγία δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ επιστημονική έρευνα. Επίσης είναι μια οδηγία που συστήνει πολλαπλώς μεγαλύτερη ποσότητα από αυτήν που αναγράφει η συσκευασία του σκευάσματος αυτού. 

η αύξηση παραγωγής (ή και επαναγαλακτισμός ) είναι μια τέχνη/επιστήμη - συμβουλέψου πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο. 

Εμένα 3 (τρείς) μου είπαν να μην πάρω , επειδή προκαλεί αέρια και φουσκώματα στο εντεράκι του μωρού ειδικά σε τέτοια δοσολογία

και μου σύστησαν άλλα συμπληρώματα όπως πχ γαιδουράγκαθο (milk thistle) πάντα σε κανονικές σύμφωνα με την συσκευασία δοσολογίες.  Έκανα επαναγαλακτισμό και θηλάσαμε 26 μήνες με τις σωστές συμβουλές πιστοποιημένων ειδικών!

Καλησπέρα! Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για τη μαγιά Μπύρας lanes. Πιο πανω γράφετε για ταμπλέτες; Είναι κάτι διαφορετικό από τα χαπάκια στο γυάλινο μπουκάλι; Και αν όχι, πάνω στο μπουκάλι γράφει δυο μετά από κάθε γεύμα, έξι δηλαδή τη μέρα. Πιο πάνω διαβασα για 7 τη φορά , δηλαδή για 21 τη μέρα. Μου φαίνονται απλά πολλές σε σχέση με αυτό που γράφει το μπουκάλι.. συγνώμη που ξαναρωταω.. :) έχω καταλαβαίνετε και τον φόβο μην έχει κάποια επίπτωση αρνητική στο μωρό. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής με τις δυο, δεν είδα κάποια διαφορα.. αλλά θα ήθελα να είμαι σίγουρη, γιατί με προβλημάτισε η προτεινόμενη φορολογία. Εκτός και αν δεν αφορά βέβαια θηλάζουσες.. και απλά οποιοδήποτε άλλο άνθρωπο επιθυμεί να τις πάρει. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :) :) 

Καλησπέρα σας μανούλες! Μια διευκρίνηση γιατί δεν το διάβασα κάπου παρόλο που διάβασα σχεδόν όλη τη συζήτηση.

Αν πάρουμε την μαγιά μπύρας για 2 εβδ και όταν την σταματήσουμε για μια εβδομάδα θα υπάρχει διαφορά στην παραγωγή γάλακτος από πριν την ξεκινήσουμε ή αυξάνεται μόνο όσο την περνούμε κ όταν σταματάμε γυρνάμε στα ίδια? 

15 ώρες πρίν, Christinanash είπε:

Καλησπέρα σας μανούλες! Μια διευκρίνηση γιατί δεν το διάβασα κάπου παρόλο που διάβασα σχεδόν όλη τη συζήτηση.

Αν πάρουμε την μαγιά μπύρας για 2 εβδ και όταν την σταματήσουμε για μια εβδομάδα θα υπάρχει διαφορά στην παραγωγή γάλακτος από πριν την ξεκινήσουμε ή αυξάνεται μόνο όσο την περνούμε κ όταν σταματάμε γυρνάμε στα ίδια? 

Για τη μαγιά μπύρας δεν ξέρω δεν είχα πάρει. Αυτό που πήρα όμως και αυξήθηκε η παραγωγή μου, ήταν η τριγωνελλα. Ρώτα στο φαρμακείο συνήθως είναι σε μορφή χαπιών, αλλά είναι ένα φυτό. Επίσης αυτό που αυξάνει την παραγωγή είναι το φινοκιο, μου το είχε προτείνει η παιδίατρος. 

Just now, Gummy Bear είπε:

Για τη μαγιά μπύρας δεν ξέρω δεν είχα πάρει. Αυτό που πήρα όμως και αυξήθηκε η παραγωγή μου, ήταν η τριγωνελλα. Ρώτα στο φαρμακείο συνήθως είναι σε μορφή χαπιών, αλλά είναι ένα φυτό. Επίσης αυτό που αυξάνει την παραγωγή είναι το φινοκιο, μου το είχε προτείνει η παιδίατρος. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μια ερωτηση: Αυξήθηκε μόνιμα η όσο έπινες την τριγωνελλα?

Λογικα γτ δ εχω εμπειρια, η παραγωγη θα αυξηθει οσο παιρνεις το συμπληρωμα

Αλλα εφοσον μετα θηλαζεις ελευθερα κ αποτελεσματικα θα την διατηρησει το μωρο στην παραγωγη που χρειαζεται

On 20/8/2019 at 3:27 ΜΜ, Christinanash είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μια ερωτηση: Αυξήθηκε μόνιμα η όσο έπινες την τριγωνελλα?

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

On 20/8/2019 at 2:27 ΜΜ, Christinanash είπε:

Αυξήθηκε αρκετά για μόνιμα. Σε συνδυασμό πάντα με τον θηλασμό όμως (στη δική μου περίπτωση με το θήλαστρο γιατί είχαμε απεργίας θηλασμού). Αφού αυξήθηκε λοιπόν μόνιμα, μου είπε η μαία να τη σταματήσω την τριγωνελλα, καθώς δεν χρειαζόταν πλέον. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα