Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

σε ευχαριστω για την απαντηση

οι πληγες μου δυστηχως συνεχιζουν να ματωνουν , αλλα ευτυχως δεν ποναω πια τοσο

το συμπληρωμα το εδινα οταν δεν εβαζα το μωρο στο στηθος επειδη δεν εφτανε αυτο που αντλουσα

τις 3 τελευταιες μερες παιρνει συνολικα ολη την ημερα γυρω στα 100 γρ ξενο

την βαζω σε ολα τα γευματα στο στηθος και μονο προς το βραδυ αφου μετα απο κανα 2ωρο στο στηθος αρχισε να γκρινιαζει της εδωσα

πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου να το σταματησουμε

 

μαγια δεν ξεκινησα τελικα , ουτε αντλησεις κανω, μονο το μωρο στο στηθος βαζω

συνηθως αφου θηλασει γυρω στις 4-5 ωρες συνεχομενα μετα κοιμαται γυρω στις 5 ωρες , να την ξυπναω ?? ή αφηνω??

ευτυχως σε αυτες τις 3 ημερες πηρε 170γρ βαρος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Η σύζυγός μου θηλάζει αποκλειστικά τον μπέμπη ηλικίας 3,5 μηνών. Εδώ και ενάμιση μήνα το μωρό εμφανίζει αιμορραγικές κενώσεις (υποπτευόμαστε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σύμφωνα και με την γνώμη παιδο - αλλεργιολόγου). Έχουμε αφαιρέσει τα γαλακτοκομικά από το διαιτολόγιο της συζύγου μου εδώ και αρκετό καιρό (βέβαια μας πήρε κάποιο χρόνο να ξετρυπώσουμε όλα τα κρυφά γαλακτοκομικά στα τρόφιμα) αλλά δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση στα κακά του μωρού.

 

Καθόλη την διάρκεια του θηλασμού η σύζυγός μου παίρνει την μαγιά μπύρας Lanes και πιο συγκεκριμένα 3 φορές την μέρα από 4 ταμπλέτες. Στα συστατικά της μαγιάς το 47,5 % είναι πρωτεΐνες χωρίς να διευκρινίζεται τι είδους.

 

Υπάρχει περίπτωση να περιέχουν οι Lanes πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος και να πρέπει να διακοπούν?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Η σύζυγός μου θηλάζει αποκλειστικά τον μπέμπη ηλικίας 3,5 μηνών. Εδώ και ενάμιση μήνα το μωρό εμφανίζει αιμορραγικές κενώσεις (υποπτευόμαστε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σύμφωνα και με την γνώμη παιδο - αλλεργιολόγου). Έχουμε αφαιρέσει τα γαλακτοκομικά από το διαιτολόγιο της συζύγου μου εδώ και αρκετό καιρό (βέβαια μας πήρε κάποιο χρόνο να ξετρυπώσουμε όλα τα κρυφά γαλακτοκομικά στα τρόφιμα) αλλά δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση στα κακά του μωρού.

 

Καθόλη την διάρκεια του θηλασμού η σύζυγός μου παίρνει την μαγιά μπύρας Lanes και πιο συγκεκριμένα 3 φορές την μέρα από 4 ταμπλέτες. Στα συστατικά της μαγιάς το 47,5 % είναι πρωτεΐνες χωρίς να διευκρινίζεται τι είδους.

 

Υπάρχει περίπτωση να περιέχουν οι Lanes πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος και να πρέπει να διακοπούν?

 

Ευχαριστώ

 

δεν έχω ιδέα αν οι ταμπλέτες που παίρνει η σύζυγος ευθύνονται. προσωπικά πάντα, μου φαίνονται πολλές, εμένα μου είχαν πει να παίρνω 2 ημερισίως μετά το μεσημεριανό. επίσης μου είπανε πως δεν προσφέρουν τίποτα, απλά κάνουν το γάλα πιο εύγευστο.

 

3x4=12 ταμπλέτες ημερισίως;; γιατί τι της προσφέρει;

 

να σας ζήσει και περαστικά σας!

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση. Η σύζυγός μου θηλάζει αποκλειστικά τον μπέμπη ηλικίας 3,5 μηνών. Εδώ και ενάμιση μήνα το μωρό εμφανίζει αιμορραγικές κενώσεις (υποπτευόμαστε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σύμφωνα και με την γνώμη παιδο - αλλεργιολόγου). Έχουμε αφαιρέσει τα γαλακτοκομικά από το διαιτολόγιο της συζύγου μου εδώ και αρκετό καιρό (βέβαια μας πήρε κάποιο χρόνο να ξετρυπώσουμε όλα τα κρυφά γαλακτοκομικά στα τρόφιμα) αλλά δεν έχουμε δει κάποια βελτίωση στα κακά του μωρού.

 

Καθόλη την διάρκεια του θηλασμού η σύζυγός μου παίρνει την μαγιά μπύρας Lanes και πιο συγκεκριμένα 3 φορές την μέρα από 4 ταμπλέτες. Στα συστατικά της μαγιάς το 47,5 % είναι πρωτεΐνες χωρίς να διευκρινίζεται τι είδους.

 

Υπάρχει περίπτωση να περιέχουν οι Lanes πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος και να πρέπει να διακοπούν?

 

Ευχαριστώ

 

H μαγιά της μπύρας περιέχει πρωτεΐνες από μόνη της, όχι πρόσθετες, όμως καλό είναι να διακοπεί η χρήση της, έτσι κι αλλιώς δεν προσφέροει κάτι στη γαλουχία όταν χρησιμοποιείται συνεχόμενα.

 

Μπορούμε να ξαναδούμε το διαιτολόγιο της μητέρας. Αν τα συμπτώματα ήταν έντονα, χρειάζεται περισσότερο από μήνας για να υποχωρήσουν, γιατί το πεπτικό ήταν αρκετά ερεθισμένο.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον anikologr. κάποιες απ' τις κενώσεις του μωρού (3 μηνών, αποκλειστικός θηλασμός) έχουν αίμα. 3 πάνες μέχρι τώρα συνολικά από την Τρίτη 11/09 που είδαμε την πρώτη. από την αρχή της γαλουχίας είχα κόψει όλα τα αγελαδινά και πλέον δεν τρώω ούτε μοσχάρι. υποπτευόμαστε επίσης την σοκολάτα κουβερτούρα και το αυγό (κοπήκανε από σήμερα) όπως και το ψάρι. μιλήσαμε με τη γιατρό σήμερα γιατί χθες και σήμερα είχε από μια πάνα με αίμα και μας είπε πως υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία αλλά μας μίλησε και για μητρικό γαλά φτωχό σε βιταμίνη Κ. μας είπε επίσης για εισαγωγή στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

 

help! :(

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον anikologr. κάποιες απ' τις κενώσεις του μωρού (3 μηνών, αποκλειστικός θηλασμός) έχουν αίμα. 3 πάνες μέχρι τώρα συνολικά από την Τρίτη 11/09 που είδαμε την πρώτη. από την αρχή της γαλουχίας είχα κόψει όλα τα αγελαδινά και πλέον δεν τρώω ούτε μοσχάρι. υποπτευόμαστε επίσης την σοκολάτα κουβερτούρα και το αυγό (κοπήκανε από σήμερα) όπως και το ψάρι. μιλήσαμε με τη γιατρό σήμερα γιατί χθες και σήμερα είχε από μια πάνα με αίμα και μας είπε πως υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργία αλλά μας μίλησε και για μητρικό γαλά φτωχό σε βιταμίνη Κ. μας είπε επίσης για εισαγωγή στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

 

help! :(

 

Όταν υπάρχουν βλεννοαιματηρές κενώσεις, εξετάζεται πρώτα το θέμα της αλλεργίας.

Ως πρώτη τροφή αποκλείονται το γάλα και τα προϊόντα του και αυτό γιατί υπάρχουν 50% πιθανότητες να είναι μόνο αυτό.

 

Για να γίνει σωστός αποκλεισμός θα πρέπει να αποκλεισθούν και τα κρυφά: πρωτεΐνες γάλακτος υπάρχουν στο ψωμί, στο κοτόπουλο και το χοιρινό που δεν είναι βιολογικά, σε διάφορα αρτοσκευάσματα έτοιμα, σε μαργαρίνες...

 

Η βιταμίνη Κ είναι λιποδιαλυτή και περιέχεται στο λίπος των ζώων που τρέφονται ικανοποιητικά (ένας ακόμη λόγος για να προτιμώνται τα ζώα ελευθέρας βοσκής και τα βιολογικά, με προτίμηση στα ελευθέρας βοσκής, ακόμη και αν δεν είναι βιολογικά).

 

Διατροφή πλούσια σε υδατάνθρακες (ψωμί, πατάτες, μακαρόνια, ρύζι...) συνήθως σημαίνει διατροφή φτωχή σε λίπος και λιποδιαλυτές βιταμίνες.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ παίρνω της Lanes από το φαρμακείο (3 φορές/ημέρα από 4 χάπια) και η παιδίατρος είναι οκ. Είδα μεγάλη διαφορά στην παραγωγή γάλακτος μιας και βγάζω με θήλαστρο οπότε βλέπω ακριβώς πόσα ml βγάζω.

Κομπλεξικές γυναίκες (καθυ)στερημένες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω της Lanes από το φαρμακείο (3 φορές/ημέρα από 4 χάπια) και η παιδίατρος είναι οκ. Είδα μεγάλη διαφορά στην παραγωγή γάλακτος μιας και βγάζω με θήλαστρο οπότε βλέπω ακριβώς πόσα ml βγάζω.

 

12 την ημερα δηλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποια μαγια μπυρας ειναι καλυτερα να χρησιμοποιουμε για θηλασμο;κανουν ολες;

 

Η μαγιά μπύρας οπως και τα υπόλοιπα συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής πρέπει να λαμβάνονται ΜΟΝΟ όταν υπάρχει μειωμένη παραγωγή. Έχεις ενδείξεις για μειωμένη παραγωγή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεια σας. Ειμαι νεο μελος αλλα διαβαζω το forum απ τη στιγμη που εμαθα οτι θα γινω μανουλα.

Γεννησα πριν 2,5 μηνες ενα κοριτσακι. Καταφερα να την θηλασω αποκλειστικα τις πρωτες 30 μερες. Δεν ειχε παρει γραμμαριο και μου ειπαν οτι θα ηταν καλυτερα να βγαζω το γαλα μου για να βλεπω ποσο τρωει σε καθε γευμα.Εδω και 1,5 μηνα χρησιμοποιω το swing της medela και της δινω τα γευματα με το μπουκαλι,αλλα την βαζω και στο στηθος 1 με 2 φορες τη μερα για να μη το ξεχναει. Το κακο ειναι οτι της δινω και ξενο γαλα απο δικη μου ανασφαλεια οτι δε της φτανει το δικο μου.

Αυτη τη στιγμη κανω 4-5 αντλησεις τη μερα αλλα δε βγαζω πολυ. Γυρω στα 80-100 ml τη φορα με πολυ κοπο.Και της δινω 30ml συμπληρωμα τη φορα.

Θα ηθελα να μαθω αν η μαγια μπυρας βοηθησει την παραγωγη ετσι ωστε να κοψω τελειως το ξενο. Τρωει 7-8 φορες τη μερα και περιπου 250ml ξενο.

Ελπιζω να μη σας επρηξα..

Ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια απο τις ειδικες και εμπειρες του forum...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Ειμαι νεο μελος αλλα διαβαζω το forum απ τη στιγμη που εμαθα οτι θα γινω μανουλα.

Γεννησα πριν 2,5 μηνες ενα κοριτσακι. Καταφερα να την θηλασω αποκλειστικα τις πρωτες 30 μερες. Δεν ειχε παρει γραμμαριο και μου ειπαν οτι θα ηταν καλυτερα να βγαζω το γαλα μου για να βλεπω ποσο τρωει σε καθε γευμα.Εδω και 1,5 μηνα χρησιμοποιω το swing της medela και της δινω τα γευματα με το μπουκαλι,αλλα την βαζω και στο στηθος 1 με 2 φορες τη μερα για να μη το ξεχναει. Το κακο ειναι οτι της δινω και ξενο γαλα απο δικη μου ανασφαλεια οτι δε της φτανει το δικο μου.

Αυτη τη στιγμη κανω 4-5 αντλησεις τη μερα αλλα δε βγαζω πολυ. Γυρω στα 80-100 ml τη φορα με πολυ κοπο.Και της δινω 30ml συμπληρωμα τη φορα.

Θα ηθελα να μαθω αν η μαγια μπυρας βοηθησει την παραγωγη ετσι ωστε να κοψω τελειως το ξενο. Τρωει 7-8 φορες τη μερα και περιπου 250ml ξενο.

Ελπιζω να μη σας επρηξα..

Ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια απο τις ειδικες και εμπειρες του forum...

 

Η μαγια μπυρας θα σε βοηθήσει παρα πολυ. Με το θύλαστρο να ξέρεις δεν βγαίνει όλο το γάλα που έχεις. Το ίδιο είχε συμβει και σε μένα και η παιδίτρος με συμβούλεψε να παίρνω μαγια μπύρας πολλά υγρα και όχι πολύ άντληση με το θύλαστρο. Μόνο όταν είναι απαραίτητο επειδή μόνο με τον θυλασμό έρχεται το γάλα

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ osis_32. Θα τις παρω τις ταμπλετες τελικα..

Το κακο ειναι οτι δε τη θηλαζω πολυ απ΄το στηθος γιατι ρουφαει τα 2 πρωτα λεπτα και μετα χαζευει.. Γι' αυτο και χρησιμοποιω το θηλαστρο. Ελπίζω να δω αποτελέσματα έστω και μ΄αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Felixaki το θεμα με την παραγωγή σου δεν θα το λύσει η μαγιά. Οι αντλήσεις που κάνεις είναι λίγες. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο για 15 περίπου λεπτά από το κάθε στήθος. Το καλυτερο θηλαστρο γι αυτη την περίπτωση ειναι το νοσοκομειακο και ακομα καλυτερα για εξοικονομηση χρονου το νοσοκομειακο διπλής άντλησης.

Θα μπορουσες να επαναφερεις στο 100% την παραγωγή σου και με κατάληλη υποστήριξει να επαναφερεις και το μωρο στο στηθος ετσι ωστε να απαλαχτεις από τις αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαγιά μπύρας οπως και τα υπόλοιπα συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής πρέπει να λαμβάνονται ΜΟΝΟ όταν υπάρχει μειωμένη παραγωγή. Έχεις ενδείξεις για μειωμένη παραγωγή;

 

δεν μπορω να πω για μειωμενη παραγωγη,κανονικη θα ελεγα.αρχισα να παρνω ομως,λες να ναι υπερβολη;ποσες μερες ειναι κανονικα κ ποση η διακοπη;

Link to comment
Share on other sites

Felixaki το θεμα με την παραγωγή σου δεν θα το λύσει η μαγιά. Οι αντλήσεις που κάνεις είναι λίγες. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο για 15 περίπου λεπτά από το κάθε στήθος. Το καλυτερο θηλαστρο γι αυτη την περίπτωση ειναι το νοσοκομειακο και ακομα καλυτερα για εξοικονομηση χρονου το νοσοκομειακο διπλής άντλησης.

Θα μπορουσες να επαναφερεις στο 100% την παραγωγή σου και με κατάληλη υποστήριξει να επαναφερεις και το μωρο στο στηθος ετσι ωστε να απαλαχτεις από τις αντλήσεις.

 

Το ξερω οτι ειναι λιγες οι αντλησεις που κανω μεσα στη μερα. Μεχρι τωρα εκανα καθε 2.5 με 3 ωρες,σαν να θλαζω δηλαδη, αλλα εβγαζα 50ml με το ζορι καθε φορα κ απο τα δυο στηθη.Γι' αυτο τον λογο κανω πιο σπανια τωρα. Εχω παρατηρησει οτι στις 4 ωρες βγαζω 60ml,στις 5 70ml και στις 6-7 ωρες 90-100ml.

Οσο για το μωρο το βαζω στο στηθος αλλα το εχει βρει παιχνιδι και χαζευει..Ρουφαει στην αρχη μονο που βγαινει αρκετο γαλατακι και μετα βαριεται.Αυτο το εκανε απο την αρχη αλλα δε μου φαινοταν περιεργο τοτε μεχρι που ειδαμε οτι δεν επαιρνε γραμμαριο.

Θα δω τι θα κανω με την μαγια τελικα,τωρα προβληματιστηκα..

Σκεφτομαι να την παρω και το πολυ πολυ να μη δω αποτελεσμα.

Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι λιγες οι αντλησεις που κανω μεσα στη μερα. Μεχρι τωρα εκανα καθε 2.5 με 3 ωρες,σαν να θλαζω δηλαδη, αλλα εβγαζα 50ml με το ζορι καθε φορα κ απο τα δυο στηθη.Γι' αυτο τον λογο κανω πιο σπανια τωρα. Εχω παρατηρησει οτι στις 4 ωρες βγαζω 60ml,στις 5 70ml και στις 6-7 ωρες 90-100ml.

 

 

Ο λόγος που χρειάζονται περισσότερες αντλήσεις είναι για να συντηρείται το ερέθισμα στο στήθος. Μειωμένο ερέθισμα = μειούμενη παραγωγή. Οι αραιές αντλήσεις δεν είναι πρόβλημα, όταν καλύπτεις τις ανάγκες του μωρού, καθώς υπάρχουν μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά και πετυχαίνουν το στόχο με πέντε ή ακόμη και τρεις αντλήσεις! Στην περίπτωση σου όμως, χρειάζεται να κάνεις πιο αποτελεσματική την προσπάθεια σου, ώστε να μην χρειάζεσαι διαρκώς και περισσότερο ξένο γάλα.

 

Πάντως, άντληση 500μλ την ημέρα είναι τουλάχιστον η μισή ποσότητα που καταναλώνει το μωρό, οπότε οι προοπτικές σου είναι πολύ καλές για πλήρη επαναγαλακτισμό.

 

Οσο για το μωρο το βαζω στο στηθος αλλα το εχει βρει παιχνιδι και χαζευει..Ρουφαει στην αρχη μονο που βγαινει αρκετο γαλατακι και μετα βαριεται.Αυτο το εκανε απο την αρχη αλλα δε μου φαινοταν περιεργο τοτε μεχρι που ειδαμε οτι δεν επαιρνε γραμμαριο.

 

Θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις πιο πολλές πληροφορίες απαντώντας στις ερωτήσεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Θα δω τι θα κανω με την μαγια τελικα,τωρα προβληματιστηκα..

Σκεφτομαι να την παρω και το πολυ πολυ να μη δω αποτελεσμα.

Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση...

 

Το ερέθισμα στο στήθος είναι αυτό που λειτουργεί και συνεπικουρεί η μαγιά. Η μαγιά χωρίς επιπλέον ερέθισμα πιθανώς να φέρει ανεπιθύμητες παρενέργειες. Επίσης, υπάρχουν άλλα βοηθήματα για την αύξηση της παραγωγής που ίσως είναι προτιμότερα. Αν θέλεις, διάβασε στο παρακάτω τόπικ, πριν αποφασίσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

 

Δες επίσης μερικούς τρόπους για να φέρεις το μωρό στο στήθος πιο εύκολα:

http://kellymom.com/bf/concerns/child/back-to-breast/

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που χρειάζονται περισσότερες αντλήσεις είναι για να συντηρείται το ερέθισμα στο στήθος. Μειωμένο ερέθισμα = μειούμενη παραγωγή. Οι αραιές αντλήσεις δεν είναι πρόβλημα, όταν καλύπτεις τις ανάγκες του μωρού, καθώς υπάρχουν μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά και πετυχαίνουν το στόχο με πέντε ή ακόμη και τρεις αντλήσεις! Στην περίπτωση σου όμως, χρειάζεται να κάνεις πιο αποτελεσματική την προσπάθεια σου, ώστε να μην χρειάζεσαι διαρκώς και περισσότερο ξένο γάλα.

 

Πάντως, άντληση 500μλ την ημέρα είναι τουλάχιστον η μισή ποσότητα που καταναλώνει το μωρό, οπότε οι προοπτικές σου είναι πολύ καλές για πλήρη επαναγαλακτισμό.

 

 

 

Θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις πιο πολλές πληροφορίες απαντώντας στις ερωτήσεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

 

 

Το ερέθισμα στο στήθος είναι αυτό που λειτουργεί και συνεπικουρεί η μαγιά. Η μαγιά χωρίς επιπλέον ερέθισμα πιθανώς να φέρει ανεπιθύμητες παρενέργειες. Επίσης, υπάρχουν άλλα βοηθήματα για την αύξηση της παραγωγής που ίσως είναι προτιμότερα. Αν θέλεις, διάβασε στο παρακάτω τόπικ, πριν αποφασίσεις:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133

 

Δες επίσης μερικούς τρόπους για να φέρεις το μωρό στο στήθος πιο εύκολα:

http://kellymom.com/bf/concerns/child/back-to-breast/

 

 

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 12/12/12 2960

17/12/12 2870

10/1/12 3150

17/1/12 3490

24/1/12 3940

15/2/12 4840

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Μεχρι 1μηνων σε ολα, τωρα πια σε 2 τη μερα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Μετα τον πρωτο μηνα παιρνει περιπου 30-60 σε καθε γευμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 300 το 24ωρο

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. το swing της medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4-5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 6.00 το πρωι

11.00 το πρωι

16.00 το μεσημερι

20.00 το απογευμα

01.00 το βραδυ

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 40-45 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 7-8 τη μερα, καποιες φορες και 10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2 το πολυ. Υπαρχουν μερες που δε κανει καμια κενωση.

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Όταν τη βάζω στο στήθος ρουφάει τα 5 πρώτα λεπτά και μετά γκρινιάζει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να της δίνω μπουκάλι,αν έχω με δικό μου γάλα ή αλλιώς ξένο γυρω στα 60ml.

 

Το θήλαστρο άρχισα να το χρησιμοποιώ μετά τον πρώτο μήνα όταν είδαμε οτι έχει πάρει μόνο 190 γραμμαρια. Eπίσης τότε άρχισα να της δίνω και ξένο αλλά πολύ πιο λίγο σε σχέση με τώρα.

 

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι θ' αρχίσω να κάνω πιο συχνές αντλήσεις. Ήδη απο χθες κάνω κάθε 3ωρο αλλα βγάζω 50-60ml τη φορά.

Μόνο το βραδυ αφηνω να περασει 5ωρο μιας και ειναι η μονη φορα στη μερα που κοιμαται η μικρη 4-5 ωρες συνεχομενες.

Το θέμα μου είναι οτι είμαι μόνη μου σχεδόν όλη μέρα γιατι ο αντρας μου δουλευει και ασχολουμαι ολη την ωρα με την μικρη γιατι δε κοιμαται με τιποτα.Κι οταν κοιμηθει το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να βγάλω γαλα.

 

Σ'ευχαριστω πολύ για την βοήθεια. Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία πες μου

Link to comment
Share on other sites

Δες περισσότερα για τον επαναγαλακτισμό εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Πιστεύω ότι θα πάει πολύ καλά με τις περισσότερες αντλήσεις, δώσε ένα περιθώριο 15 ημερών για να εκτιμήσεις το αποτέλεσμα. Μην σε στενοχωρεί αν το μωρό αρχικά δεν ενδιαφέρεται παραπάνω. Είναι αρκετά μικρό και ελπίζω/πιστεύω ότι αφού δεν έχει χάσει την επαφή με το στήθος, θα επανέλθει. Θα σε βοηθήσουν οι συμβουλές στο λινκ της κελλυμομ. Πάντως, οι πάνες και η τελευταία ζύγιση δείχνουν ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα και πιθανώς σε αυτό το 5λεπτο παίρνει αξιόλογη ποσότητα. Οπότε, θα έλεγα ότι και το μωρό μπορείς να το βάζεις πιο πολλές φορές για 5 λεπτά (χωρίς πίεση - δοκιμάζεις και απλά κατεβάζεις τη μπλούζα, αν δεν ενδιαφέρεται). Πάντως, η δική μου μικρή δεν θήλαζε ποτέ παραπάνω από λίγα λεπτά, ούτε και μεγαλώνοντας ... είχε και ένα θεματάκι που δεν βεντούζωνε καλά ... αλλά την έβαζα "άπειρες" φορές στο στήθος, από λίγο κάθε φορά.

Για τον ημερήσιο ύπνο, δοκίμασε να ξαπλώνετε μαζί, με γυμνό στήθος, χωρίς να την πιέζεις, για να σε μυρίζει και για αγκαλίτσες και χαδάκια και παιχνιδάκια.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Παίρνω μαγια μπύρας μια βδομαδα τώρα,της εταιρείας lanes, και σε συνδυασμό με πολύ συχνές αντλήσεις, γύρω στις 10 τη μέρα προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου. Χρησιμοποιώ το symphony διπλής άντλησης. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου φαίνονται τ'αποτελέσματα της μαγιας. Αντλώ κάθε 2 ώρες περίπου εκτός από το βράδυ που αφήνω να περάσουν 4 γιατι είναι οι μόνες ώρες που κοιμάμαι. Βγάζω περίπου 50-60ml την άντληση και ενώνω 2 γεύματα. Μου φαίνοντα πολύ λίγα μιας και η μικρή πίνει πλέον 100-130ml το γεύμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν αυξάνεται η παραγωγή? Ή μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω?

Να σημειώσω ότι μόλις πήρα την μαγιά την επόμενη μέρα μου ήρθε περίοδος. Δε ξέρω αν είναι τυχαίο και αν παίζει κι αυτό ρόλο στο ότι δεν βγάζω αρκετό γάλα.

Η μικρή είναι 3μηνών και πίνει γύρω στα 700ml το 24ώρο, τα 150ml είναι ξένο και θέλω να της το κόψω τελείως..

Link to comment
Share on other sites

Να παίρνεις 4 χάπια ανά γεύμα (12 σύνολο την μέρα) και θα αυξηθεί με τον καιρό. Εγώ έφτασα στα 800 μλ να βγάζω την μέρα με τα χάπια κ κάνω μόνο 5-6 αντλήσεις με το symphony γιατί έχω μαθήματα.

Κομπλεξικές γυναίκες (καθυ)στερημένες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Παίρνω μαγια μπύρας μια βδομαδα τώρα,της εταιρείας lanes, και σε συνδυασμό με πολύ συχνές αντλήσεις, γύρω στις 10 τη μέρα προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου. Χρησιμοποιώ το symphony διπλής άντλησης. Θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου φαίνονται τ'αποτελέσματα της μαγιας. Αντλώ κάθε 2 ώρες περίπου εκτός από το βράδυ που αφήνω να περάσουν 4 γιατι είναι οι μόνες ώρες που κοιμάμαι. Βγάζω περίπου 50-60ml την άντληση και ενώνω 2 γεύματα. Μου φαίνοντα πολύ λίγα μιας και η μικρή πίνει πλέον 100-130ml το γεύμα. Μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν αυξάνεται η παραγωγή? Ή μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω?

Να σημειώσω ότι μόλις πήρα την μαγιά την επόμενη μέρα μου ήρθε περίοδος. Δε ξέρω αν είναι τυχαίο και αν παίζει κι αυτό ρόλο στο ότι δεν βγάζω αρκετό γάλα.

Η μικρή είναι 3μηνών και πίνει γύρω στα 700ml το 24ώρο, τα 150ml είναι ξένο και θέλω να της το κόψω τελείως..

 

Το μωρό κάθεται στο στήθος;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό κάθεται στο στήθος;

 

 

amaretto είναι 4 μέρες τώρα που οι θηλές μου έχουν πληγωθεί παρα πολύ και δε την έχω βάλει καθόλου στο στήθος.Το ξέρω είναι λάθος αλλά υποφέρω πολύ με αυτό το θέμα. Ειμαι όλη την ώρα με το στήθος έξω να αερίζεται μήπως και μου περάσει αλλα τίποτα...

Πιο πριν που την έβαζα ρούφαγε 3λεπτά μόνο και μέτα βαριότανε.

Στεναχωριέμαι πολύ που τώρα πονάω και δε μπορώ να την βάλω, έστω και αυτό το 3λεπτο δυο φορές τη μέρα με ικανοποιούσε..

Την μαγια την παίρνω 12 μέρες. Σε 2 μερες συμπληρώνονται οι δυο εβδομάδες. Να την κόψω για μια βδομάδα κι ας μην έχω δει αποτελέσματα ή να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Τη μαγιά τη σταματάς στις δυο βδομάδες. Μου κάνει εντύπωση η πληγή στις θηλές χωρίς να θηλάζει το μωρό. Εξέτασε την περίπτωση η χοάνη να είναι μικρή για τη θηλή σου - δεν πρέπει να τρίβεται στα τοιχώματα. Την ώρα που αντλείς νιώθεις κάποιον πόνο; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έχεις κάντιντα και η μαγιά να επιδεινώνει την κατάσταση. Πιστεύω ότι είναι καλό να έχεις μια συνάντηση με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού, για να αξιολογήσει την κατάσταση. Νομίζω ότι θα κερδίσεις πολύ χρόνο και κόπο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...