Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάργηση του ασύλου?


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Αν θέλουν σώνει και καλά να καταργήσουν κάποιο άσυλο ας αρχίσουν από το άσυλο της βουλής.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θέλουν σώνει και καλά να καταργήσουν κάποιο άσυλο ας αρχίσουν από το άσυλο της βουλής.

 

ΑΥΤΟ κι αν είναι μεγάλο θέμα! :D

 

ξέρετε την ιστορία με τη Μυλένα Αποστολάκη και το γεγονός ότι οι βουλευτές υποστήριξαν τη βουλευτική ασυλία της και δεν επέτρεψαν τη δίωξή της για παράβαση των όρων για την κηδεμονία των παιδιών της μετά από το διαζύγιό της; ο άντρας της την πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, το οποίο τον δικαίωσε και επέβαλε πρόστιμο στους έλληνες βουλευτές. Ποιος λέτε να το πλήρωσε;;;; ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με νοιάζει που θα καταργηθεί το άσυλο γιατί πιστεύω ότι σε κάποια χρόνια θα επανέλθει σε ισχύ. Αυτό που με πειράζει είναι ότι θα πρέπει πάλι να χάσουν κάποιοι νέοι τη ζωή τους για να ισχύσει πάλι.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε άλλες χώρες του κόσμου δεν μπήκανε τανκσ μέσα στο Πολυτεχνείου κάνωντας λιώμα τους φοιτητές που ήταν στα κάγκελα.

Αυτό δεν το ξέρω (και το αμφισβητώ). Υποψιάζομαι ότι σε όλες τις χώρες του κόσμου που έχουν περάσει δικτατορίες, έχουν γίνει τα ίδια και χειρότερα.

 

Και επίσης σε άλλες χώρες εάν δεν έχεις φοιτητική ταυτότητα δεν κυκλοφορείς σε χώρους του πανεπηστιμίου.

Άλλο οι άλλες χώρες και άλλο η Ψωροκώσταινα.

Σε ποιες άλλες χώρες χρειάζεσαι φοιτητική ταυτότητα για να κυκλοφορήσεις σε χώρους πανεπιστημίου; Γιατί εγώ δεν ξέρω καμία, αντιθέτως ξέρω πολλές στις οποίες αποδεδειγμένα κυκλοφορεί ο πάσα ένας χωρίς έλεγχο, αλλά, αν χρειαστεί, κυκλοφορεί και η αστυνομία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω (και το αμφισβητώ). Υποψιάζομαι ότι σε όλες τις χώρες του κόσμου που έχουν περάσει δικτατορίες, έχουν γίνει τα ίδια και χειρότερα.

 

Tinsey είσαι Ελληνίδα?

Γνωρίζεις καθόλου την νεότερη ελληνική ιστορία?

Εάν δεν ξέρεις κάτι δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το αμφισβητείς.

Και ένα δεν έχεις δει κανένα βιντεο από κεινο το βράδυ δες το παρακάτω, για να σου φύγουν οι οποιεσδήποτε αμφισβητήσεις

 

[YOU TUBE]t-D52YlSwE0&playnext=1&list=PL784E7C6A9EF9A75A[/YOU TUBE]

 

Σε ποιες άλλες χώρες χρειάζεσαι φοιτητική ταυτότητα για να κυκλοφορήσεις σε χώρους πανεπιστημίου; Γιατί εγώ δεν ξέρω καμία, αντιθέτως ξέρω πολλές στις οποίες αποδεδειγμένα κυκλοφορεί ο πάσα ένας χωρίς έλεγχο, αλλά, αν χρειαστεί, κυκλοφορεί και η αστυνομία.

 

Σου απαντάει η κινκα εδώ κάτω (μόλις επέστρεψε από USA) και γω το γνωρίαω πάρα πολύ καλά από ξαδέρφια μου που σπουδάζουν Αμερική.

Αυτό για τους κοινόχρηστους χώρους δεν ήξερα.

 

 

 

Καταρχήν εξαρτάται για ποιους χώρους του πανεπιστημίου μιλάς για το εξωτερικό. Οι κοινόχρηστοι χώροι (προαύλια κλπ) είναι ελεύθεροι και για το κοινό, δεν ελέγχει κανείς αν είσαι φοιτητής ή όχι αν θες π.χ. να πας να κάνεις πικνίκ με το παιδί σου στο γκαζόν του πανεπιστημίου. ΟΜΩΣ, υπάρχει ιδιωτική φύλαξη, που όταν βλέπει ανάρμοστες συμπεριφορές, φροντίζει και επεμβαίνει.

 

Ως προς τα κτίρια, τις αίθουσες και τις βιβλιοθήκες, εδώ και πάααααρα πολλά χρόνια, εφαρμόζεται η λειτουργία της κάρτας, όλοι οι φοιτητές έχουν ηλεκτρονική κάρτα και μπαίνουν όπου αυτή τους δίνει πρόσβαση. Π.χ. ο φοιτητής της Νομικής δεν μπορεί να μπει στις εγκαταστάσεις της Ιατρικής.

 

Πιστεύετε λοιπόν ότι όοοοολα αυτά τα χρόνια δεν θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι αντίστοιχο και στα ελληνικά πανεπιστήμια, ώστε να διαφυλαχτεί και η δημόσια περιουσία; εμένα όλη αυτή η ανούσια συζήτηση περί ασύλου, μου κάνει λίγο άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και σε δουλειά να βρισκόμαστε....

 

όσο γιατί οι πρυτάνεις δεν τολμούν να δώσουν το ΟΚ στην αστυνομία, πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι θα τους λιθοβολήσουν αμέσως στο Σύνταγμα γιατί δεν σέβονται το δικαίωμα των φοιτητών στο άσυλο κλπ κλπ, όλα αυτά που ακούμε και λέμε και ξαναλέμε τα τελευταία 40 χρόνια στην Ελλάδα κάθε χρόνο σχεδόν...

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλουν σώνει και καλά να καταργήσουν κάποιο άσυλο ας αρχίσουν από το άσυλο της βουλής.

:lol::lol:;):twisted::twisted:

Σωστά, πολύ σωστά! Μπας και ξεβρωμίσουμε λίγο και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα...

 

ΑΥΤΟ κι αν είναι μεγάλο θέμα! :D

 

ξέρετε την ιστορία με τη Μυλένα Αποστολάκη και το γεγονός ότι οι βουλευτές υποστήριξαν τη βουλευτική ασυλία της και δεν επέτρεψαν τη δίωξή της για παράβαση των όρων για την κηδεμονία των παιδιών της μετά από το διαζύγιό της; ο άντρας της την πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, το οποίο τον δικαίωσε και επέβαλε πρόστιμο στους έλληνες βουλευτές. Ποιος λέτε να το πλήρωσε;;;; ;)

Από την συγκεκριμένη κυρία περιμένω τα χειρότερα:mad:. Την ιστορία όμως αυτή δεν την ήξερα και μου ανέβηκε λιγουλάκι το αίμα στο κεφάλι.:evil:

 

Εντωμεταξύ, ας μην σφαζόμαστε κορίτσια. Ποιά πανεπιστήμια, ποιά άσυλα? Έχουν καταλυθεί τα πάντα... επί της ουσίας...

 

Για την ιστορία, ν' αναφέρω ότι είμαι κατά της κατάργησης του ασύλου.

Link to comment
Share on other sites

E! όχι ρε ζουπι να αμφισβητούμε ότι τα τανκς καβαλήσανε την πύλη του πολυτεχνείου.....................έλεος δηλαδή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Οι καθε αλητες και οι καθε κακοποιοι που καταφευγουν σε χωρους εκτος ασυλου ειναι πολυ περισσοτεροι απο αυτους (ποιους ? για να ξερουμε και για ποιους μιλαμε δλδ....) που καταφευγουν στους χωρους με ασυλο (πανεπιστημια).

Επισης, να σου επισημανω οτι οι βιασμοι, οι φονοι, η διακινηση ναρκωτικων κ.ο.κ. ειναι συντρηπτικα περισσοτεροι εκτος ασυλου.

Η ,δε, παρεμβαση της αστυνομιας δεν εχει εμποδισει την διενεργεια τετοιων πραξεων...

Αρα, το να λεμε οτι φταιει το ασυλο για τα παραπανω ειναι -τουλαχιστον- ατοπο.

Το οτι δε γινεται(?) σε αλλη χωρα δε το θεωρω καν επιχειρημα της θεσης σου.

Αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους που παιρνουν θεση -ελαφρα τη καρδια- υπερ της καταργησης του ασυλου, εχουν διαβασει καν τον νομο που τον οριζει...:rolleyes:.

 

Προσωπικα, πιστευω οτι το ασυλο, οχι μονο πρεπει να διατηρηθει στα παν/μια, αλλα και να επεκταθει και στα σχολεια και στους χωρους εργασιας. Η ελευθερη διακινηση ιδεων (επιστημονικων, εργασιακων, πολιτικων) ειναι θεμελιωδες δικαιωμα των πολιτων καθως και απαραιτητη προυποθεση για να παμε μπροστα σ' αυτα τα επιπεδα....

Το γεγονός οτι εγκληματίες, ληστες, βιαστές κλπ.. υπάρχουν παντού δεν σημαίνει οτι πρέπει να μπαινουν καθε τόσο μεσα στο Πανεπιστήμιο ''κάποιοι'' και να τα κάνουν όλα λύμπα!Να ξηλώνουν μαρμαρα, να διαλύουν υπολογιστές, να καίνε βιβλιοθήκες, να γράφουν συνθήματα στους τοίχους κι άλλα όμαρφα!

Για το σπίτι μας γιατί δε το θέλουμε αυτό?

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, είμαι υπερ του ασύλου, αλλά ελεγχόμενα!Ναι στην ελευθερη διακίνηση ιδεών, ΑΛΛΑ οχι ρε φίλε βλέπω να τα κάνουν όλα λαμπόγυαλο μέσα και η αστυνομία να πίνει καφε απ έξω επειδή υπάρχει το άσυλο!Ελεος πια!!!!!Σε όλα υπάρχει ενα μέτρο!

Κ στη τελικη αν ο εκάστοτε πρυτανης δεν μπορει να αναλάβει ευθύνη και να δωσει εντολή για επέμβαση της αστυνομίας, ας καταργαργηθεί τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που προασπίζει το άσυλο στην εποχή μας ειναι η ελεύθερη διακίνηση ιδεών :rolleyes::rolleyes:

Συμφωνώ!!!!!!

Αν θέλουν σώνει και καλά να καταργήσουν κάποιο άσυλο ας αρχίσουν από το άσυλο της βουλής.

+1000000 συμφωνώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο θα καταργηθει τηνιδια περιοδο που καταργειται ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ???

ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο δεν θα μπορει να προστατευσει κανεναν , την ιδια περιοδο που ξεκιναει πια η οργη του κοσμου (ακομα και τυφλη και αφθορμητη) να γεμιζει πλατειες??

και ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο καταργειται οταν αναμενωνται τρελα ποσα ανεργειας???

 

το ασυλο βαση του τωρινου νομου , μπορει να αρθει σε περιπτωσεις που κριθει σκοπιμο, φτανει να μαζευτει το συμβουλιο του πανεπιστημιου. με τα αυτια μου ακουσα τον Γρησπωλακη(πρυτανη του πολυτεχνειου κρητης) να λεει πως αυτο ειναι αδυνατο σε περιοδους αργιων ή διακοπων, οποτε ειναι σαν να μην ισχυει.

 

Επειδη δηλαδη το συμβουλιο διακοπευει , ας καταργησουμε το ασυλο.ε?

 

οπως και να εχει για το ασυλο χυθηκε αιμα....το κακο ειναι οτι θα ξαναχυθει.......για να ξαναποκτηθει ,οπως και το 8ωρο και αλλα πολλα.........

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο θα καταργηθει τηνιδια περιοδο που καταργειται ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ???

ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο δεν θα μπορει να προστατευσει κανεναν , την ιδια περιοδο που ξεκιναει πια η οργη του κοσμου (ακομα και τυφλη και αφθορμητη) να γεμιζει πλατειες??

και ποσο τυχαιο ειναι που το ασυλο καταργειται οταν αναμενωνται τρελα ποσα ανεργειας???

 

Βλέπεται εσείς καμιά αντίδραση του κόσμου?Εγώ βλέπω οτι έχουμε σκύψει το κεφάλι κι εχουμε στ...ει κ...ο!!!!Τι κάνουμε?Πληρώνουμε σαν τα κοροιδα τους απατεώνες που φαγαν τα λεφτά!

Μας ψεκάζουν λέμε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που προασπίζει το άσυλο στην εποχή μας ειναι η ελεύθερη διακίνηση ιδεών :rolleyes::rolleyes:

 

Ποια ελεύθερη διακίνηση ιδεών καλή μου?

Αν οι ιδέες σου δεν αρέσουν στις φοιτητικες παρατάξεις, για τράβα να κάνεις ομιλία στο πανεπιστήμιο....

 

ΑΥΤΟ κι αν είναι μεγάλο θέμα! :D

 

ξέρετε την ιστορία με τη Μυλένα Αποστολάκη και το γεγονός ότι οι βουλευτές υποστήριξαν τη βουλευτική ασυλία της και δεν επέτρεψαν τη δίωξή της για παράβαση των όρων για την κηδεμονία των παιδιών της μετά από το διαζύγιό της; ο άντρας της την πήγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, το οποίο τον δικαίωσε και επέβαλε πρόστιμο στους έλληνες βουλευτές. Ποιος λέτε να το πλήρωσε;;;; ;)

 

:confused::confused::confused::confused::confused:Και αυτό εμείς?? Ελεος πια....

 

Αν θέλουν σώνει και καλά να καταργήσουν κάποιο άσυλο ας αρχίσουν από το άσυλο της βουλής.

 

Αμην. Αλλα δεν....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετεί η κατάργηση του ασύλου. Τόση πρεμούρα και ενδιαφέρον .....

 

Γιατί η αστυνομία μπορεί να μπεί σε περίπτωση ταραχών, με την κλήση του πρύτανη.

 

Οι συνήθεις άγνωστοι .... πόσο συνήθεις και πόσο άγνωστοι ..... το παρακράτος σε άλλη έκδοση .....

 

Δεν έχω χάσει ποτέ εξάμηνο από κατάληψη (ίσως ήμουν τυχερή) αλλά έχω βρεθεί παγιδευμένη μέσα στην σχολή μου, απέξω οι μπάτσοι και μέσα οι συνήθεις άγνωστοι..... καβάλησα τα κάγκελα της πίσω πόρτας της ΑΣΟΕΕ για να γλυτώσω (όσοι ξέρουν την ΑΣΟΕΕ, καταλαβαίνουν). Ευτυχώς δηλαδή, γιατί γλύτωσα πολύ ξύλο και μια προσαγωγή στο τμήμα της περιοχής. Ζημιές τεράστιες. Από ποιούς ? Φοιτητές όχι πάντως. Προσπαθούσαμε να φύγουμε για να μην συναντηθούμε τυχαία με καμιά σιδηρογροθιά ή λοστό των 'αγνώστων'. Ή με καμιά ζαρντινιέρα των 'γνωστών'. Πρυτανεία και συμβούλιο καθηγητών τήρησαν σιγή ιχθύος. Γιατί άραγε ?????

 

Τι φοβερό δηλαδή θα αλλάξει αν καταργηθεί το άσυλο ? Ποιος θα διασφαλιστεί και έναντι ποιού πράγματος ?:confused::confused::confused:

 

Θεωρώ ότι και μόνο ιστορικά, βλέπε Πολυτεχνείο, δεν θα έπρεπε καν να γίνεται συζήτηση.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να καταλάβεις σε τι χρειάζεται το άσυλο σε μία δημοκρατία.

Αν γίνει ένας βιασμός εντός Πανεπιστημιακού χώρου, θα πρέπει να δώσει άδεια ο πρύτανης;

Αν γίνει τροχαίο εντός πανεπιστημιακού χώρου, θα πρέπει πρώτα να βρούν τον πρύτανη στο τηλέφωνο και μετά να καλέσουν την τροχαία;

Αν γίνει κλοπή εντός που πανεπιστημιακού χώρου γιατί θα πρέπει να αντιμετωπιστεί διαφορετικά από οποίαδήποτε άλλη κλοπή;

 

Την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών δεν την διασφαλίζει το άσυλο αλλά η δημοκρατία γιατί πολύ απλά μία δικτατορία κάνει ότι θέλει, άρα δεν υφίσταται άσυλο για μία χούντα (όπως και έτσι ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι η αφελής;

 

Για ποιο άσυλο μιλάμε;;;

 

Αυτό που απαγορεύει ΜΟΝΟ στην αστυνομία ή στους εκπροσώπους ενός κράτους να εισέρχονται στο χώρο του Πανεπιστημίου ΑΛΛΑ δίνει ελευθέρας σε βανδαλιστές και ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥΣ οι οποίοι με τη σειρά τους απαγορεύουν την είσοδο σε φοιτητές με διάφορες απόψεις να μπούν και να παρακολουθήσουν πχ μια παράδοση;

 

Για αυτό το άσυλο;;

 

Ή για κάποιο άλλο θεωρητικό που εγώ η δόλια δεν έχω δει ακόμα να ισχύει;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ας απαντησω και εγω σαν αιωνια φοιτητρια!!!! (ναι ναι ακομα!!!!),

και σαν συζυγος αστυνομικου.

δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για καταργηση του ασυλου ειναι ντροπή μας, τι θα γινει αν αυριο καταργησουν και το οικιακο ασυλο?

και περαν των τελευταιων χρονων που με την καταντια της αστυνομιας (δολοφονια του Αλεξανδρου),τα πραγματα εχουν αγριεψει ο συζυγος μου ποτε δεν ειχε προβλημα να εισερχεται στο 'ασυλο' σαν συζυγος και ελληνας πολιτης ακομα και με την στολή παλαιοτερα για να με παρει.

οσο για το ασυλο ας μην γελιομαστε σε κακουρηματικες πραξεις βλεπε αποπειρα δολοφονιας βιασμου κλπ δεν υπαρχει ασυλο.

το που αποσκοπει ολο αυτο το συστημα οσοι θελουν ας βαλουν το μυαλο τους να σκεφτει παντως σιγουρα δεν ειναι για το καλο μας, εκτος και αν το καλο μας ειναι η μετατροπή μας σε ενα κοπαδι απο αβουλα προβατακια που ευχαριστουμε και τον βοσκο στο δρομο για το σφαγειο!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για καταργηση του ασυλου ειναι ντροπή μας, τι θα γινει αν αυριο καταργησουν και το οικιακο ασυλο?

 

Νομίζω η συσχέτιση είναι ατυχής. Αυτα που συμβαινουν στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα δεν συμβαίνουν εντός του οίκου κανενος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι η αφελής;

 

Για ποιο άσυλο μιλάμε;;;

 

Αυτό που απαγορεύει ΜΟΝΟ στην αστυνομία ή στους εκπροσώπους ενός κράτους να εισέρχονται στο χώρο του Πανεπιστημίου ΑΛΛΑ δίνει ελευθέρας σε βανδαλιστές και ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥΣ οι οποίοι με τη σειρά τους απαγορεύουν την είσοδο σε φοιτητές με διάφορες απόψεις να μπούν και να παρακολουθήσουν πχ μια παράδοση;

 

Για αυτό το άσυλο;;

 

Ή για κάποιο άλλο θεωρητικό που εγώ η δόλια δεν έχω δει ακόμα να ισχύει;;;

 

Α μπράβο.... Επιλεκτικό άσυλο... Άσυλο στην ασυδοσία και στον τραμπουκισμό...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η συσχέτιση είναι ατυχής. Αυτα που συμβαινουν στα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα δεν συμβαίνουν εντός του οίκου κανενος.

 

τι συμβαινει στα πανεπιστημιακα ιδρυματα που θα αλλαζε με την αστυνομευση?

τιποτα***

και τι εννοεις δεν συμβαινει τιποτα στον οικο κανενος, ναι και εκει διαπρατονται εγκληματα οχι σε ολων αλλα σε καποιων αρα μηπως να περνανε απο ολους για ενα τσεκ οπως κανουν στους θαλαμους στο στρατο?

το μονο που μπορει να προκαλεσει περισσοτερη αστυνομευση ειδικα σε χωρους οπου ο αγωνας για ελευθεριες εχει θρηνησει θυματα ειναι περισσοτερη και χωρις κριτική σκεψη και φοβαμαι πολυ πιο βιαιη αντιδραση.

γιατι τοτε οι οποιες ακραιες ομαδες θα εχουν αλλο ενα οπλο στην φαρετρα για την πλυση εγκεφαλου που χρησιμοποιουν.

και δυστυχως φοβαμαι οτι αυτο ειναι που θελουν οι κυβερνωντες διοτι ετσι ο φοβος στους πολιτες θα μεγιστοποιηθει και τιποτα καλυτερο απο εναν πολιτη μεσα στον φοβο, οπου θα δεχεται ολες τις αποφασεις για την ''ασφαλεια'' του εστω θυσιαζοντας κατι απο την ελευθερια του.

 

*** και οταν λεω τιποτα εννοω ωραια κλεινονται μεσα οι οποιοι διαδηλωτες ή αντε αναρχικοί τι νομιζετε οτι αν καταργηθει το ασυλο δεν εχουν αλλους τροπους θα πουν τελος οιταραχες ή οτι δεν θα το σπανε το πανεπιστημιο αν μπει μεσα η αστυνομια?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και δυστυχως φοβαμαι οτι αυτο ειναι που θελουν οι κυβερνωντες διοτι ετσι ο φοβος στους πολιτες θα μεγιστοποιηθει και τιποτα καλυτερο απο εναν πολιτη μεσα στον φοβο, οπου θα δεχεται ολες τις αποφασεις για την ''ασφαλεια'' του εστω θυσιαζοντας κατι απο την ελευθερια του.

 

Το ρεζουμέ της όλης υπόθεσης κατ'εμέ.

 

Και στο κάτω κάτω όταν γίνονται ταραχές μέσα στα πανεπηστίμια υπάρχει ένα απλό τρόπος να ξεχωρίσεις τον φοιτητή από τον άσχετο κατά την προσαγωγή..................η φοιτητική ταυτότητα.

 

Αλλά είπαμε ο εκάστοτε πρύτανης είναι πολύ κλασομπανιέρας για να επιτρέψει στην αστυνομία να μπει μέσα την ώρα που καίγεται το κτίριο.

 

Οπότε η κατάργηση του ασύλου βολεύει πολτικά πολύ κοσμάκη και λύνει τα χέρια πολλών κλασομπανιέρηδων.

 

Η πλήρης κατάργηση του ασύλου είναι μεγάλη ντροπή στη μνήμη των πεσόντων του Πολυτεχνείου που όρθωσαν το ανάστημά του για να μπορούμε εμείς σήμερα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση.

Μπορούσαν να λάβουν άλλα μέτρα και να άρουν την ευθύνη από τους πρυτάνεις εάν ήθελαν..............αλλά δεν θέλουν.

 

Αλλά τι λέω τώρα..............εδώ η εκφωνήτρια της δεκαετίας του 70 του Πολυτεχνείου (βλ. Δαμανάκη) είναι υπέρ της κατάργησης!!!!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η κατάργηση του ασύλου βολεύει πολτικά πολύ κοσμάκη και λύνει τα χέρια πολλών κλασομπανιέρηδων.

 

…όταν δεν είναι ΠΟΛΙΤΙΚΑ ικανοί να λύσουν τα του οίκου τους…

Κάποτε προέκυψε το θέμα της ελεγχόμενης εισόδου μέσω φοιτητικής ταυτότητας ή smart card αλλά όπως πάντα κόλλησε γιατί πάλι αερολογούσαν ότι αντιτίθεται στο άσυλο. Προφανώς δεν ήθελαν μία ισορροπημένη λύση, κατά βάθος ήθελαν την κατάργηση.

Το μόνο άσυλο που δεν θα καταργηθεί σ’ αυτήν τη χώρα είναι των «ηλιθίων».

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αερολογούμε:

το πολυτεχνείο ήταν επι χούντας.

Σε δημοκρατικό πολίτευμα τα άσυλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ. Η προστασία των δικαιωμάτων του κάθε πολίτη πηγάζει από το πολίτευμα και όχι από τα άσυλα.

Σε περίοδο δικτατορίας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΥΛΑ. Επι χούντας μπορούσε όποιος ήθελε να μπουκάρει μέσα σε σπίτι χωρίς ένταλμα

 

Σαφώς και κάποια στιγμή θα πρέπει να μπαίνουν στα πανεπιστημιακά κτίρια μόνο οι φοιτητές και όσοι επιτρέπεται να μπαίνουν με ειδική κάρτα αφήνοντας τα στοιχεία τους στην ασφάλεια (όπως γίνεται στα υπουργεία, εταιρίες κτλ).

 

Οι αριστεροί αλήτες που θέλουν να μπαίνουν μέσα, να κλέβουν τους υπολογιστές, να φτιάχουν μολοτοφ και να σπάνε ότι βρουν, θα πρέπει να πολιορκούνται, και μετά βγαίνοντας να πληρώνουν τις καταστροφές. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΛΛΟ για τις καταστροφές των Πανεπιστημίων. Αν δεν έχουν να πληρώσουν να κάνουν κατανναγκαστική εργασία χωρίς να πληρώνονται μέχρι να εξοφλήσουν το κόστος των καταστροφών.

Αν δεν αρέσει αυτό στους αριστερούς φοιτητοπατέρες, ας πάνε να κάψουν τον Περισσό και την κουμουνδούρου.

Φτάνει πιά με τις ηλιθιότητες περί Πανεπιστημιακού ασύλου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...