Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πανεπιστημιακο νοσοκομειο Λαρισας


cristina.

Recommended Posts

Τι να σου πω Tinger μου... Κι εγώ είχα πάρει αυτά που σου είπε η μαία και ήταν αρκετά. Αυτό έγινε όμως πριν από 1,5 χρόνο... Με αυτά που ακούω καλύτερα να έχεις πάρει μαζί σου αυτά που σου λέει η Τόνια (και χαρτί υγείας, ω ναι, το ακουσα κι αυτό, χρειάστηκε) κι ας μη χρειαστείς τπτ! Αποστειρωτή πάντως εγώ δε θα έπαιρνα... δεν είδα να υπάρχει έλλειψη αποστειροωμένων μπουκαλιών, το αντίθετο θα έλεγα. Πότε με το καλό γεννάς;

 

Ναι, ναι.... χαρτί υγείας ευτυχώς είχα πάρει μαζί μου γιατί τελείωσε στο δωμάτιο και δεν ήρθε κανείς να το αντικαταστήσει!!!

Όσο για τα μπουκάλια ARNIKOL δεν υπήρχε ούτε ένα εκεί δικό τους, παρά μόνο ένας αποστειρωτής! Μια φορά έκανα το λάθος να μην περιμένω εκεί και το μπουκάλι μου έκανε φτερά!!!

Το μόνο που είχαν δικό τους ήταν το βαμβάκι με το καθαρό οινόπνευμα και τα χάπια. Τίποτα άλλο!:shock::shock::shock:

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις! μολις μπηκα στον 9ο και θελω σιγα σιγα να ετοιμασω βαλιτσα για να ειμαι ετοιμη.

ρωτησα τη μαια αν υπαρχει καποια λιστα που μπορω να παρω και μου ειπε επι λεξη ''τι λιστα?παρε τα νυχτικα σου,ρουχα για τη μερα που θα φυγεις και οτι χρειαζεσαι για την υγιεινη σου και για το μωρο μονο ενα φορμακι για να φυγετε''. πανες,ρουχα,οινοπνευματα κτλ της λεω δεν θα χρειαστω? '' ε παρε κανα δυο παμπερς να εχεις για παν ενδεχομενο αν και ειμαστε ενταξει,δεν υπαρχουν ελλειψεις.''

μου φαινεται πως τελικα θα φτιαξω μια χωριστη τσαντουλα για το μικρουλη και θα βαλω απ'ολα μεσα για παν ενδεχομενο.

κοριτσια και παλι ευχαριστω,να χαιρεστε τα παιδακια σας!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ωπ!κι αλλη απορια: την ωρα του τοκετου τι φοραμε και γενικα τι διαδικασια ακολουθειται? θα πρεπει να εχω κατι μαζι μου εκει μεσα..ρωταω αλλα απαντηση δε μου δινει κανεις και δεν καταλαβαινω γιατι τρωω τετοιο γειωμα. θελω να 'χω,οσο γινεται, μια εικονα του πως ειναι η κατασταση.οκ με πιανουν οι πονοι,παω στο νοσοκομειο..μετα τι?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ωπ!κι αλλη απορια: την ωρα του τοκετου τι φοραμε και γενικα τι διαδικασια ακολουθειται? θα πρεπει να εχω κατι μαζι μου εκει μεσα..ρωταω αλλα απαντηση δε μου δινει κανεις και δεν καταλαβαινω γιατι τρωω τετοιο γειωμα. θελω να 'χω,οσο γινεται, μια εικονα του πως ειναι η κατασταση.οκ με πιανουν οι πονοι,παω στο νοσοκομειο..μετα τι?

 

Τι να πω αν ξαφνικά εξοπλίστηικαν τόσο και τα έχουν όλα!!! Εσύ κάνε τη βαλιτσούλα σου κ για το μωρό για να'σαι σίγουρη!!! Και μια μικρή παράλειψη...πάρε μαζί σου και ένα - δυο υποσέντονα γιατί αν λερωθεί το σεντόνι σου....το πιο πιθανό δλδ. σεντόνι δε σου αλλάζουν!!!!

 

Τώρα στην άλλη απορία σου!!!

Δε θέλω να σε αγχώσω αλλά είσαι σίγουρη πως θα σε πιάσουν οι πόνοι για να πας στο νοσοκομείο;;;; Στο λέω αυτό γιατί κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά τελικά οι περισσότερες μπαίνουμε με προγραμματισμένη εισαγωγή! Εξαρτάται από το γιατρό βέβαια...(στείλε μου πμ και πες μου ποιον έχεις).

 

Στο θέμα μας....θα φορέσεις νυχτικό την ώρα του τοκετού για να είσαι άνετη. Δε φοράς σουτιέν, παρά μόνο το εσώρουχό σου και πάρε μαζί και μια σερβιέτα τοκετού για μετά.

Αφήνεις το άγχος εκτός και όλα θα πάνε καλά!!! Ζήσε το όσο μπορείς γιατί είναι πραγματικά μοναδική εμπειρία!

 

Με το καλό λοιπόν! Αλήθεια αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις;

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως θα γινει.θα εχω τα παντα μαζι μου να ειμαι καλυμμενη. καλα συγγνωμη ουτε σεντονια δεν αλλαζουν?αν ειναι δυνατον πια! ευτυχως που μου το ειπες να ξερω να παρω και τα σεντονακια μου μαζι(μαλλον θα πρεπει να παρω πιο μεγαλη βαλιτσα:P)

οταν λες προγραμματισμενη εισαγωγη τι εννοεις?ειναι δεν ειναι η ωρα παμε με ραντεβου?

θα πρεπει να εχω και δευτερη νυχτικια στον τοκετο?με το που γεννιεται με το καλο το παιδακι σε ποση ωρα το δινουν και αν ζητησω αποκλειστικο θηλασμο το δεχονται η θα δωσουν ξενο γαλα οσο κι αν χτυπιεμαι? συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα σε βρηκα ευκαιρη και το εκμεταλλευομαι;)

ουφ...εχω αρχισει και αγχωνομαι για ολες αυτες τις λεπτομερειες...ελπιζω να μην σας κουραζω με τις χαζες αποριες μου!

λοιπον περιμενω αγορακι και ανυπομονω για την πρωτη μας αγκαλια:D

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tingerbell καλησπέρα!!! Είχαμε ξαναμιλήσει. Εγώ γέννησα πριν 26 ακριβώς ημέρες. Ότι σου είπα στο προσωπικό μνμ με τη λίστα ισχύει. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά υπάρχουν ελλείψεις. Η λίστα που σου έστειλα θα πρέπει να τα έχεις όλα μαζί σου. Οι μαίες είναι ανάλογα με τη βάρδια. Υπάρχουν βάρδιες που όλες είναι καλές και περνάμε τέλεια και υπάρχουν και βάρδιες που μπορεί να είναι καμιά ... στρίγγλα και παρακαλάς να σχολάσει. Δυο διπλανές δεν είχαν πάμπερσ λοχείας και πήγε ο άντρας της μιας και πήρε πριν μπουν χειρουργείο...να είσαι προετοιμασμένη. Εγώ γέννησα με καισαρική τελικά γιατί σπάσαν τα νερά μια μέρα πριν μπω στον 9ο και τη μπέμπα μου δεν την είχα δίπλα γιατί ήταν στην θερμοκοιτίδα. Άλλες κοπέλες πάντως που γέννησαν με καισαρική και τα είχαν δίπλα τους τα φέρανε αμέσως. Μην αγχώνεσαι όμως γιατί στις καισαρικές βοηθάνε περισσότερο οι μαίες...Απ ότι είδα στο φυσιολογικό τοκετό πας με την νυχτικιά σου απλά δεν φοράς σουτιέν και επιστρέφεις στο δωμάτιο πάλι με την νυχτικιά σου. Ουτε γάτα , ούτε ζημιά. Στην καισαρική φοράς πράσινη στολή και ένα σεντόνι από πάνω και πας έτσι περπατώντας στο χειρουργείο, επιστρέφεις με φορείο στο δωμάτιο όπου η τραυματιοφορέας σε βοηθά μέχρι και να ντυθείς...όλα. Σε ετοιμάζει κομπλέ και μετά μπορείς να δεχτείς και κάποιους συγγενεις για λίγο. Εγω γέννησα στις 8 το βράδυ , πήγα στο δωμάτιο στις 11 και άφησαν τον άντρα μου, τη μανα μου και την πεθερά μου να με δουν. Για λίγο φυσικά, έπειτα έμεινε ο άντρας μου για 1-2 ώρες. Επίσης να σ ενημερώσω ότι και αυτό εξαρτάται από το πόσο καλές είναι οι νοσοκόμες της βάρδιας και τη μέρα είναι. Εμένα ήταν κυριακή. Έλειπαν οι ανώτεροι και ήταν πιο χαλαρά. Δευτέρα πρωί ήταν πολύ αυστηρά όμως που ήταν προιστάμενοι και διευθυντές. Και κάτι τελευταίο. Στη γέννα θα περάσεις πολύ καλά...παρά το άγχος που όλες έχουμε όλοι εκεί στα χειρουργεία είναι πολύ καλοι. Γιατρός, ειδικευόμενοι, αναισθησιολόγοι, τραυματιοφορείς, μαίες..είναι όλα τα λεφτά. Εγώ πέρασα πολύ καλά, γέλασα πολύ..και γενικότερα θα σε χαλαρώσουν όλοι εκεί. Σου εύχομαι από καρδιάς με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου. Και όσο για το νοσοκομείο..3 μέρες είναι θα περάσουν..μετά θα έρθουν τα πιο ευχάριστα. Κι αν σου λείψει και κάτι στείλε και ένα δικό σου να σου το φέρει ή να το αγοράσει..Ασε που μπορεί κάποια από τις κοπέλες που θα είναι στο δωμάτιο να σε εξυπηρετήσει. Εγώ το έχω δει να συμβαίνει..είναι όλες μανούλες και θα σε καταλάβουν. Α!!! για το θηλασμό είναι μια μαία κοντή χοντρούλα, καρδιτσίωτισσα νομίζω που είναι πολύ καλή. Μακάρι να την πετύχεις θα σου δείξει τα πάντα και θα σε βοηθήσδει. Επίσης θα σε μάθουν και πως να το κάνεις μπάνιο....

Link to comment
Share on other sites

baggi μου καλημερα, φυσικα και θυμαμαι που εχουμε ξαναμιλησει,εδω λεγαμε αν βολευουν οι ημερομηνιες να κανονισουμε να βρεθουμε αλλα το μικρουλι σου παραηταν βιαστικο! και παλι να σου ζησει!κοριτσακι εχεις ετσι?γερη και καλοτυχη λοιπον!

ειδα λιγο παλι τη λιστα...ενα σωρο πραγματα ειναι! αναρωτιεμαι γιατι οταν τους ρωταω μου λενε να μην παρω τιποτα.τελευταια στιγμη δηλαδη να τρεχει ο αντρας μου?σωθηκαμε!

να σε ρωτησω για το μωρο τι ρουχακια ειχες μαζι σου?

χαιρομαι που την ωρα του τοκετου ειναι ολοι καλοι και βοηθητικοι,ε, τωρα για τις μαιες τι να κανουμε δε γινεται να ειναι ολες καλες.οσο για το επισκεπτηριο δε με πολυαπασχολει.οπως κι εσυ ειπες 3 μερουλες ειναι,θα περασουν!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και με το καλό tingerbell. Nα συμπληρώσω και μια πολυ μικρή λεπτομερεια που ισως να ξεχάστηκε? εφόσον εχεις αποφασίσει να θηλάσεις, τα νυχτικάκια που θα πάρεις μαζί σου, να εχουν κουμπακια μπροστα, ωστε να μην εισαι υποχρεωμένη να το σηκώνεις .Μην ξεχάσεις επιθέματα για το στήθος, και επεδή οι σερβιέτες λοχίας ειναι πολυ μεγάλες και εμποδίζουν στην κίνηση , μπορεις να παρεις always μεγάλης ροής, απλα να αλλαζεις τακτικότερα. Ισως ηδη να τα ξέρεις ολα αυτά , απλα επειδη εμενα στο πρωτο δεν μου τα ειπε κανεις, δες το σαν υπενθύμιση!! με το καλό το μπεμπε!

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως θα γινει.θα εχω τα παντα μαζι μου να ειμαι καλυμμενη. καλα συγγνωμη ουτε σεντονια δεν αλλαζουν?αν ειναι δυνατον πια! ευτυχως που μου το ειπες να ξερω να παρω και τα σεντονακια μου μαζι(μαλλον θα πρεπει να παρω πιο μεγαλη βαλιτσα:P)

οταν λες προγραμματισμενη εισαγωγη τι εννοεις?ειναι δεν ειναι η ωρα παμε με ραντεβου?

θα πρεπει να εχω και δευτερη νυχτικια στον τοκετο?με το που γεννιεται με το καλο το παιδακι σε ποση ωρα το δινουν και αν ζητησω αποκλειστικο θηλασμο το δεχονται η θα δωσουν ξενο γαλα οσο κι αν χτυπιεμαι? συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα σε βρηκα ευκαιρη και το εκμεταλλευομαι;)

ουφ...εχω αρχισει και αγχωνομαι για ολες αυτες τις λεπτομερειες...ελπιζω να μην σας κουραζω με τις χαζες αποριες μου!

λοιπον περιμενω αγορακι και ανυπομονω για την πρωτη μας αγκαλια:D

 

Εννοείται πως θα έχει έρθει η ώρα απλά σαν πρώτη γέννα για να μη σε αφήσουν να παιδευτείς μπορεί να σου πει ο γιατρός σου ότι αύριο κάνεις εισαγωγή για να γεννήσεις με τη βοήθεια τεχνητών πόνων.

Δεύτερο νυχτικό δε χρειάζεται αν λερωθείς αλλάζεις μετά στο δωμάτιο. Αν γεννήσεις φυσιολογικά σε κρατάνε για ένα 2ωρο περίπου μέχρι να σε πάνε στο δωμάτιό σου. Απλά για να συνέλθεις, να σου μετράνε πίεση - θερμοκρασία και να σε ελέγχουν για τα λόχεια. Μόλις λοιπόν πας στο δωμάτιο σου φέρνουν και το μωράκι σου!

Δε νομίζω πως χρειάζεται να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό γιατί ούτως ή άλλως θα το έχεις εσύ συνέχεια δίπλα σου, εσύ θα το ταίζεις, άσε που από ότι είδα εκεί όλες οι μαίες επιμένουν στο θηλασμό και σου δείχνουν κιόλας.

Σε γενικές γραμμές είναι όλες καλές και εξυπηρετικές αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις....ευτυχώς ελάχιστες!

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

tingerbell καλησπέρα.. ευχαριστώ για τις ευχές κι εσύ με το καλό...Για την μπέμπα μου είχα πάρει φορμάκια με μακρυ μανικάκι και φυσικά με τα ποδαράκια μέσα. Ολόσωμα δηλαδή. Μη σε προβληματίζει που είναι καλοκαίρι..τα νεογέννητα κρυώνουν...Πήρα μαζί μου πάνες χασεδένιες, 2 πικέ κουβερτάκια, μπορνουζάκι η πετσέτα και πετσετάκια μικρά για το ρέψιμο. Θα χρειαστείς επίσης πάμπερσ και κρέμα συγκάματος, οινόπνευμα για τον αφαλό και μπιμπερό αν θέλεις. (μπιμπερό έχουν εκεί και γάλα). Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποίησα τίποτα από αυτά γιατί όπως σου είπα η μικρή μου μπήκε στη θερμοκοιτίδα για μια εβδομάδα κι εκει απαγορεύεται αυστηρά να πας δικά σου πράγματα. Είναι όλα αποστειρωμένα...Μας ζήτησαν όμως παμπερσ και μωρομάντηλα γιατί υπήρχε έλλειψη κι εκεί. Οσοι γονείς δεν είχαν τη δυνατότητα έπερναν από άλλους. (Θα μου πεις ... κι όμως υπήρξαν και άνθρωποι που τους δίναμε πάμπερσ και μωρομάντηλα). Πάντως όλα τα παραπάνω που σου έγραψα οι διπλανές μου που είχαν τα μωράκια δίπλα τα χρειαστήκανε όλα.. sos πάρε χαρτί υγείας...δεν σου το παρέχουν και πανάκια χλωρίνησ γιατί η καθαρίστρια περνάει μόνο το πρωί και όταν είναι τόσες γυναίκες σε ένα θάλαμο..και με λόχεια..είναι απαραίτητα!!!!!!..Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω..και πάλι με το καλό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πανεπιστημιακό Λάρισας. Έχω καταγωγή από Λάρισα και τα Χριστούγεννα που είχαμε πάει για διακοπές, επειδή είχα καφέ υγρά στην 7η εβδομάδα πήγα εκεί για υπέρηχο. Μου τον έκανε ένας εξαιρετικός και συμπαθέστατος γιατρός που μου τον είχε συστήσει η ξαδέρφη μου που γέννησε εκεί. Επίσης, ξέρω ότι ενισχύουν το θηλασμό, άλλο που η ξαδέρφη μου δε θήλασε (δεν ήθελε η ίδια ούτως ή αλλως επειδή είχε και δίδυμα). Ο άντρας μου έχει περάσει από 'κει, κάνοντας το αγροτικό του (ορθοπεδικός), γενικά είναι καλό νοσοκομείο. Εντάξει Ελλάδα είναι, ελλείψεις είναι πάντα πιθανόν να υπάρχουν, εδώ και στα ιδιωτικά παίρνεις ένα σωρό πράγματα μαζί σου για να είσαι σίγουρη..Δεν είναι απαραίτητο ότι θα τα χρειαστείς όλα αυτά, μπορεί και να τα έχουν τα περισσότερα. Πάντως αν ήμουν Λάρισα κι εγώ εκεί θα γεννούσα και όχι σε ιδιωτικό!

Link to comment
Share on other sites

Ευθαλια μου κι εγω με την ιδια λογικη επελεξα να παω εκει!ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο το γιατρο μου και θεωρω πως την ασφαλεια που σου παρεχει το νοσοκομειο και δει το συγκεκριμενο,δεν την βρισκεις αλλου.

τωρα ως προς το θεμα των ελλειψεων,οπως ειπες Ελλαδα ειμαστε δυστυχως το φαινομενο συνανταται σε ολα σχεδον τα νοσοκομεια της χωρας.κοιταμε απλα να ενημερωθουμε οσο περισσοτερο γινεται για να παμε και να ειμστε οσο πιο ανετα γινεται γι'αυτες τις 3 μερες που θα ειμαστε μεσα και να μη χρειαζεται να τρεχει ο ερμος συζυγος τελευταια στιγμη να ψαχνει.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι έχει καλούς γιατρούς! Πολύ καλύτερους από τα ιδιωτικά! Εγώ τινγκερ, δεν αντέχω, θέλω να πετάξω πάλι την σποντα μου για τα ιδιωτικά... ξέρεις εσύ... χαχα! Πιο προσεχτικά αυτή τη φορά όμως... Χωρίς πλάκα, έχει καλή φήμη τουλάχιστον από άποψη γιατρών και το ξέρω από πρώτο χέρι και λόγω συγγενών αλλά και λόγω της μικρής μου εμπειρίας. Έλα ρε δεν ήξερα ότι είσαι κι εσύ Λαρισαία; Εγώ κατά το ήμισυ αλλά κρατάει και ο άντρας μου απο εκείνα τα μέρη!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!ειδες, θα βγουμε και κοντοχωριανες στο τελος;)

δεν ειμαι λαρισαια ζω ομως εδω αφου ο αντρουλης μου ειναι απο δω.και κατεληξα στο πανεπιστημιακο μετα απο πολυ ψαξιμο και παρολο που υπηρχε οικογενειακος φιλος γυναικολογος σε ιδιωτικη κλινικη.

οσο για τα ιδιωτικα...μεχρι να ξυπνησουν και να ξεχασουν για λιγο τα συμφεροντα τους εμεις μαλλον θα περιμενουμε τα εγγονια μας!εσυ μιας και εισαι εξωτερικο το βλεπεις ακομα πιο καθαρα!

και σου ξαναλεω πως οσα ειπες σε αλλο θεμα ορθως τα ειπες προς ενημερωση αλλων γυναικων που θελουν να επιλεξουν μια τετοια προοπτικη!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια.Να στε καλά γιατι με τις δικές σας απορίες ενημερωνομαι και γω καθως θα γεννησω στο Πανεπιστημιακό Λαρισας μεσα Σεπτεμβρίου.Απλα ρωτησα και γω ετσι ενημερωτικά μια Μαία που εχει εκει ο γιατρός μου για το τι περιπου θα χρειαστω να εχω μαζί μου οταν με το καλο φτάσει η ωρα της γεννας και μου πε η κοπέλα οτι περα απο νυχτικακια και γενικα τα δικα μου ειδη υγειινης,θα χρειαστω μονο κανα φορμακι για το μωρο.Βεβαια λεει μεχρι τοτε θα μου δωσει αναλυτική λίστα.Οποια κοπελα απο δω γενναει νωρίτερα ελπιζω να μας ενημερωσει και μας για το τι ακριβως χρειαστηκε.Ευχομαι σε ολες μας με ενα γερο μωρακι στην αγκαλια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και με το καλο το παιδακι σου!

εγω γενναω πριν απο σενα οποτε θα σε ενημερωσω.

παντως και αλλες κοπελες που γεννησαν προσφατα,πχ η baggi, ειπαν οτι χρειαστηκαν πολυ περισσοτερα απο αυτα που σου ειπε και μου ειπε η μαια.γιατι και σε μενα ειπε οτι για το παιδι θα χρειαστω μονο φορμακι για τη μερα που θα φυγουμε αλλα ηδη φτιαχνω τη βαλιτσα και παιρνω απ'ολα.καλυτερα να μου περισσεψουν παρα να στελνω τον αντρα τελευταια στιγμη να ψαχνει!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

tingerbell γεννησαμεεεεεεεε.ολα πηγαν πολυ καλα εγινε φυσιολογικος τοκετος παρε οτι νομιζεις εσυ απαραιτητο εμεις στην κλινικη δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησουμε σχεδον τιποτε απο αυτα που τοσο καιρο ετοιμαζα.φιλια καλη δυναμη

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επέλεξα να γεννήσω στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας για το γιατρό. Ο γυναικολόγος μου όπως και οι περισσότεροι γιατροί είναι εξαιρετικός επιστήμονας και μόνο γι αυτό άξιζε το κόπο. Επίσης πρέπει να σου πω ότι όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου τον Οκτώβρη συγκεκριμένα δεν υπήρχαν αυτές οι ελλείψεις και στο λέω βάση εμπειρίας. Χρειάστηκε να νοσηλευτώ 4 φορές από την αρχή και έβλεπα τη διαφορά. Κάθε φορά ήταν και χειρότερα. Τα πράγματα αλλάξανε δραματικά μέσα σε λίγους μήνες. Θεωρώ ότι είναι ντροπή γιατί αξιόλογοι γιατροί δεν έχουν τα υλικά και τις ανέσεις να κάνουν την δουλειά τους και παρόλ αυτά όλο το προσωπικό από διευθυντές μέχρι καθαρίστριες καταβάλουν αξιέπαινες προσπάθειες!!!

Link to comment
Share on other sites

A Tinger, επίσης: δεν επιτρέπονται κοσμήματα την ώρα του τοκετού και βαμμένα νύχια.... εμένα μ'εβαλαν και τα ξέβαψα....Ένα κοντό νυχτικάκι φορούσα και είχα μαζί μου ένα καθαρό εσώρουχο για μετά.

Φωτεινόψαρο, συγχαρητήρια, να σας ζήσει!

Βρε παιδιά, ας έχετε καλούς τοκετούς εσείς κι ας κουβαλήσετε όλη την προίκα σας και του μωρού μαζί!!!

Baggi, μακάρι να είναι όντως έτσι και να έχουν αλλάξει τα πράγματα όπως λες.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

fotinopsaro συγχαρητηρια!να σας ζησει το μπεμπακι,γερο και καλοτυχο!

ARNIKOL ευχαριστω για την ενημερωση.καλα κοσμηματα ετσι κι αλλιως δε φοραω αλλα ουτε η βερα δεν επιτρεπεται?

οπως λες κι εσυ εφτιαξα βαλιτσα κι εβαλα ολη την προικα μεσα.τωρα παρακαλαω την Παναγια,οταν ερθει η ωρα να πανε ολα καλα και να ειναι γερο το παιδακι μου.στην τελικη μονο αυτο εχει σημασια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

οκ θα την βγαλω κι αυτην να το παιξω για λιγες (ελπιζω λιγες) ωρες ελευθερη κι ωραια τρομαρα μου!χαχαχα!

μακαρι να πανε ολα καλα.σ'ευχαριστω! απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για το μικρο τελικα πηρα:

παμπερακια και μωρομαντηλα

αφρολουτρο

μπουρνουζακι

οινοπνευμα και γαζες

6 κορμακια κοντομανικα

ρουχακι για τη μερα που θα βγουμε

3 πανες για τυλιγμα

κουβερτουλα

για πειτε..τι αλλο να παρω γιατι σιγουρα κατι μου διαφευγει... ειδικα στα ρουχακια ζοριζομαι πολυ...οι μαιες μας ειπαν οτι αρκουν τα κοντομανικα κορμακια αλλα μηπως να παρω και κανενα μακρυ για παν ενδεχομενο?

μπουκαλια δεν θελω να παρω γιατι θελω να το παλεψω για αποκλειστικο θηλασμο.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για το μικρο τελικα πηρα:

παμπερακια και μωρομαντηλα

αφρολουτρο

μπουρνουζακι

οινοπνευμα και γαζες

6 κορμακια κοντομανικα

ρουχακι για τη μερα που θα βγουμε

3 πανες για τυλιγμα

κουβερτουλα

για πειτε..τι αλλο να παρω γιατι σιγουρα κατι μου διαφευγει... ειδικα στα ρουχακια ζοριζομαι πολυ...οι μαιες μας ειπαν οτι αρκουν τα κοντομανικα κορμακια αλλα μηπως να παρω και κανενα μακρυ για παν ενδεχομενο?

μπουκαλια δεν θελω να παρω γιατι θελω να το παλεψω για αποκλειστικο θηλασμο.

όχι, τα κοντομάνικα αρκούν, κάνει πάρα πολλή ζέστη μέσα στη μαιευτική.

Αχ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μπράβο για το θηλασμό και μια σύμβουλή ασχετη, αν μου επιτρέπεις: Να βάζεις το μωρό κοντά στο παράθυρο, να το βλέπει το φως, για ίκτερο. Κάτι ήξεραν οι παλιές...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

όχι, τα κοντομάνικα αρκούν, κάνει πάρα πολλή ζέστη μέσα στη μαιευτική.

Αχ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μπράβο για το θηλασμό και μια σύμβουλή ασχετη, αν μου επιτρέπεις: Να βάζεις το μωρό κοντά στο παράθυρο, να το βλέπει το φως, για ίκτερο. Κάτι ήξεραν οι παλιές...

 

σ'ευχαριστω παρα πολυ!δεν το ειχα καθολου κατα νου!δεν ξερω πως ειναι τα δωματια μεσα αλλα μακαρι να ειμαι κοντα σε παραθυρο για να μπορω να το βαζω το γλαστρακι μου να κανει φωτοσυνθεση:-)

τωρα για τα πραγματα,αν τυχον δω οτι χρειαζομαι κατι ακομα ας το φερει ο αυζυγος,τα πιο βασικα νομιζω τα καλυψα:rolleyes:

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...