Recommended Posts

καλησπερα εσυ εισαι κκαλυτερα εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και το βαρος του παιδιου μου ειναι 1300 γρ περιπου ειπε ο γιατρος .μην αγχωνεσαιο ολα καλα θα πανε...:-P:razz::-P:razz:

Διαφημίσεις

ρε κορίτσια, τι άγχος και αυτό. Εμένα χθες που ήμουν 31+3 μου είπε, ότι ο μπέμπης είναι κάτι παραπάνω από 1,5 κιλό, πολύ μικρός για το ύψος μου και με ανησύχησε, ότι μπορεί να γεννήσουμε νωρίτερα. Εσείς τι λέτε?

Μπορούν να μετρήσουν και ύψος?Δεν ξέρω τι να σου πω για αυτό,εγώ επειδή τους τελευταιούς υπερήχους τους κάνω στην κλινική μου δίνουν μετά φωτογραφίες κλπ και μου δίνουν και κάτι καμπύλες σε σχέση με το που βρίσκομαι με τον μέσο όρο..Επομένως βλέπω κάνω κάτω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

ρε κορίτσια, τι άγχος και αυτό. Εμένα χθες που ήμουν 31+3 μου είπε, ότι ο μπέμπης είναι κάτι παραπάνω από 1,5 κιλό, πολύ μικρός για το ύψος μου και με ανησύχησε, ότι μπορεί να γεννήσουμε νωρίτερα. Εσείς τι λέτε?

Γιατι να ειναι λιγο?Η δικια μου στις 30 βδομαδες ηταν 1500γρ τωρα θα ειναι δηλαδη λιγο παραπανω.Ενταξει δεν ειναι και πολυ αλλα πιστευω ειναι καλα γενικα,εμενα η γιατρος δεν ειπε κατι οτι ειναι μικρο σε βαρος καλα το βρηκε και εμεις με τον αντρα μου ειμαστε ψηλοι.

aRjHp3.pngiD6Np3.png

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, κορίτσια. με έχει τρελλάνει αυτό το θέμα της προωρότητας! δεν είμαι ακόμη έτοιμη να το γεννήσω!

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, κορίτσια. με έχει τρελλάνει αυτό το θέμα της προωρότητας! δεν είμαι ακόμη έτοιμη να το γεννήσω!

Μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε!Μια φιλη μου γεννησε τον μικρο της 2150γρ και δεν ειχε προβλημα το μωρο

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Αχ μη με αγχωνεις και εμενα τωρα.Πηγα την Δευτερα για doppler στις 32 εβδομαδες ακριβως και η μπουμπου βγηκε 1450 και μου ειπε πως ειναι μικρη και να ξανακανω doppler σε 20 μερες.Το μονο που δεν θελω ειναι να γεννησω προωρα.

mhLXp3.pnge2sSp3.png

όχι, μην ανησυχείς. δεν είναι απαραίτητο. εμένα μου είπε, ότι ο πλακούντας πλησιάζει στα όρια της αντοχής του και γι' αυτό είναι μικρό ο μωρό. αν σταματήσει να τρέφεται, θα πρέπει να το βγάλουμε. το μικρό βάρος του δικού σου μωρού μπορεί να οφείλεται αλλού, οπότε ηρεμία!

Διαφημίσεις

στην 26 βδ.κ 4ημ. εβγαλαν την μπεμπουλα μου 1078 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα. σημερα ομως με ρωτησε η καλη μου πεθερα ποσο ειναι κ οταν της το ειπα ειπε πως ειναι πολυ μικρη κ θα γεννηθει το πολυ 2 με 2,5 κιλα.σαν σαμιαμιδι λεει θα ειναι.εγω απο εκεινη την ωρα στεναχωρηθηκα να σας πω την αληθεια.ειχα την εντυπωση οτι τα μωρα απο εδω κ περα περνουν το πολυ βαρος...πειτε μου κ εσεις την γνωμη σας!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png

Άσε τι λέει η πεθερά σου και άκου τι λέει μόνο ο γιατρός σου εκτός και αν η πρώτη έχει πτυχίο ιατρικής στην ειδικότητα της γυναικολογίας.

Αμάν πια με τον κάθε άσχετο που λέει οτι του κατέβει σε τέτοια θέματα και κάνει την ψυχολογία της εγκύου σκ@#@.

Μια χαρά είναι το μωράκι σου και αφού σου το λέει ο γιατρός σου να μην στεναχωριέσαι άδικα.

Η μπέμπα μου στις 25 εβδ ήταν 790γρ και ο γιατρός μου είπε οτι έχει άριστη αναπτυξη. Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι είστε μια χαρά!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

στην 26 βδ.κ 4ημ. εβγαλαν την μπεμπουλα μου 1078 κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα. σημερα ομως με ρωτησε η καλη μου πεθερα ποσο ειναι κ οταν της το ειπα ειπε πως ειναι πολυ μικρη κ θα γεννηθει το πολυ 2 με 2,5 κιλα.σαν σαμιαμιδι λεει θα ειναι.εγω απο εκεινη την ωρα στεναχωρηθηκα να σας πω την αληθεια.ειχα την εντυπωση οτι τα μωρα απο εδω κ περα περνουν το πολυ βαρος...πειτε μου κ εσεις την γνωμη σας!!!!!

Θα πάρει και άλλο βάρος:) Προς το τέλος τις εγκυμοσύνης παίρνουν περίπου 100γρ την μέρα σκέψου,δεν θα γεννηθεί τόσο μικρή!Εγώ τώρα είμαι 35+2 και είναι ήδη 2,5 κιλά!Εκτός και αν σκέφτεσαι να γεννήσεις πρόωρα:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!

την προηγουμενη εβδομαδα εκανα doppler και ο γιατρος μου ζητησε να κανω επαναληπτικο σε 2 εβδομαδες γιατι ενω το μωρουλι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 1,5 κιλο εκεινο ηταν 1,370. Παρ ολ αυτα οι ομφαλικεσ αρτηριες ηταν μια χαρα. Εχω ανησυχησει παρα πολυ γιατι μου ειπαν στο νοσοκομειο πως ενδεχεται το μωρο να μην τρεφεται πια απο τον πλακουντα και πως σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να μου το παρουν.

Εχει συμβει σε καμια τιποτα αντιστοιχο?

Σημερα στις 31w η μπεμπα μου ειναι 1,705 kg και η γιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο μικρουλα,πραγμα που δεν συμφωνω μια χαρα ειναι εξαλλου απο δω και περα παιρνουν το περισσοτερο βαρος τα νινακια μας κοριτσια.

31 εβδομάδες ακριβώς ήμασταν 1800 γρ. Ο γιατρός είπε πως το μωρό είναι λίγο παραπάνω απ το κανονικό, αλλά σε φυσιολογικά πάντα πλαίσια. .

Καλησπερα.στις 31 εβδ 1 ημ η μπεμπας μας 1488 γραμ.

Δεν ειναι μικρουλα?θα κανουμε κ ντοπλερ σε κανα δυο βδομαδες μου ειπε αλλα με αγχωνει πολυ το βαρος της.τι λετε?

Καλησπερα.στις 31 εβδ 1 ημ η μπεμπας μας 1488 γραμ.

Δεν ειναι μικρουλα?θα κανουμε κ ντοπλερ σε κανα δυο βδομαδες μου ειπε αλλα με αγχωνει πολυ το βαρος της.τι λετε?

καλησπέρα! μην αγχώνεσαι! νομίζω πως από εδώ κ περα θα παίρνει πιο γρήγορα βάρος! δεν ξέρω πόσο "πρέπει" να είναι περίπου στις 31 εβδ. δευτέρα έχω ντοκ θα είμαι 31+4 κ θα δούμε πόσο μεγάλωσαν! στις 29 εβδ. που τα είχαμε δει ήταν 1750 κ 1450 γραμμ. αλλά νομίζω πως κ τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις!

z4WZp2.png

εγω ειμαι στην 33 εβδομαδα και 32 +4 η μπεμπα μου ηταν 2.050. μαρια κου εφοσον θα κανεις ντοπλερ θα δειτε αν ολα πανε καλα! εγω εχω αγχωθει γιατι ειναι μεγαλη και δεν εχει παρει θεση.

31 εβδομάδα είμαι και εγω και τη μπεμπούλα μας είναι 1600..μια χαρά μας είπε ο γιατρός...να ρωτήσω κάτι άλλο? πως το ακούτε το μωρό σας τώρα? εγω υπάρχουν μέρες που το ακούω λίγες φορές και άλλες φορές την ακούω συνέχεια...

a>

a>

Γέννησα ακριβως στην 30η εβδομάδα. Στον υπερηχο μια ωρα πριν γεννησω το μωρό έβγαινε 1450 γραμμαρια κ τελικά γεννηθηκε 1520.

78xyp2.png

Z1jep2.png

31 εβδομάδα είμαι και εγω και τη μπεμπούλα μας είναι 1600..μια χαρά μας είπε ο γιατρός...να ρωτήσω κάτι άλλο? πως το ακούτε το μωρό σας τώρα? εγω υπάρχουν μέρες που το ακούω λίγες φορές και άλλες φορές την ακούω συνέχεια...

εγω ειμαι 30 εβδ. κ ειναι 1400 γραμμαρια περιπου.

κ μενα ειναι ησυχο καποιες φορες, πιο πολυ μπουμπουνητα νιωθω στη κοιλια μου παρα κλωτσιες.

9Kmap2.png

lupip2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!