Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμιά φορά όμως το βάρος του μωρού είναι περισσότερο από αυτό που βγάζει ο υπέρηχος. Η απόκλιση λένε είναι +-10%!

ακριβωσ

ας ειναι καλα στην υγεια του και το βαρος δεν ειναι και τοσο σιμαντικο πιστευω εγω

εγω για αυτο ανχονομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθαω, αλλα εμενα η κορη μου ηταν στη δευτερη εβδομαδα του 8ου 2400 και γεννηθηκε 3300 και ειχα παρει 14 κιλα.

Φιλη μου πηρε 20 και η κορη της 4200.

Αλλη φιλη μου με 22 κιλα η κορη της 3400.

Αλλη με 4 μονο κιλα, το μωρο βγηκε 3200!.

 

Τα κιλα της μητερας δεν παιζουν τοσο ρολο στο βαρος του μωρου. Πιο πολυ μετραει ο σωματοτυπος της μητερας (οσο πιο ψηλη τοσο πιο μεγαλο το μωρο), το πιθανο σακχαρο και ποσο καλα τρεφεται το μωρο απο τον πλακουντα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μολις γυρισα απο το doppler. σημερα ειμαι ακριβως 2 μηνες πισω από την ΠΗΤ. ο γαιτρός βρηκε το μωρο οκ, αλλά μου ειπε οτι ειναι 2 κιλα και οτι ειναι βαρυ για τη ηλικια του και επρεπε να ειναι 1700 και αν συνεχισω ετσι θα βγει 4 κιλα..

ξεκινησε ερωτησεις ποσα κιλα εχω παρει, του λεω 14, λεει ειναι πολλα γι΄αυτο ειναι παχυ το μωρο. να κανω λεει συντηρητικη διατροφή.

μετα με ρωτησε για το σακχαρο, του ειπα οτι η καμπυλη σακχαρου βγηκε καλη πριν 2 μηνες. εκτοτε δεν ξαναεκανα.

τελος παντων εγω στεναχωρηθηκα πολυ, γιατι δεν ξερω αν ευσταθούν αυτα, μια κολλητη μου ειχε παρει 28 κιλα και το παιδι βγηκε 3300.

παει το βαρος της μανας με το βαρος του μωρου???

τι να κανω ρε παιδια, μεχρι να παω την αλλη εβδομαδα στον γυναικολογο μου, να δω τι θα μου πει και αυτος.

εσας τα μωρακια σας τι βαρος ειχαν οταν μπηκατε στον 8ο μηνα?

 

εμενα το μωρακι μου γεννηθηκε 3665 και 2μερες πριν γεννησω εκανα εναν υπερηχο και μου την εβγαζε 3880..στο ντοπλερ που εκανα στον 9μηνα ηταν 3080...αν και εγω στην εγκυμοσυνη μου πηρα 13κ συνολικα...νομιζω οτι δεν εχει καμια σημασια τα κιλα της μαμας με του παιδιου..

http://www.line_feet_beg_minie_time_1191211200_text_f4ef20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

http://www.dev007pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια!!!:D:D:D

Έκανα χτες υπέρηχο και είναι ο μπέμπης μου 860γρ. :lol:

Πώς είναι τα κιλά του? Λίγα ή πολλά? Εσείς πόσα ήσασταν στην ίδια ηλικία κύησης με εμένα??? :rolleyes:

 

 

μια χαρά κουκλάκος είναι!!!

πολλά δεν είναι ούτε λίγα είναι φυσιολογικότατος!

εμένα 640 στην 22 εβδομάδα και τα 2 μου παιδιά

από κει και πέρα παίρνουν περισσότερο

ο πρώτος μου στον 6ο ήταν 640 και στον 7ο μετά από ένα μήνα 1360!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια γερά να είναι τα μωράκια και ας ζυγίζουν όσο θέλουν!!!!αφήστε τους γιατρούς να κάνουν τις εκτιμήσεις τους, αυτή είναι η δουλειά τους..η δικιά σας δουλειά, όσες είστε έγκυος δηλαδή είναι να μην αγχώνεστε με τετοιες ανοησίες για να είναι τα μωράκια σας καλά...θα συμφωνήσω όμως με τις κοπέλες που λένε οτι βάρος μωρού μαμάς είναι άσχετο γιατί ναι μεν εγώ έκανα μια κοράκλα 3950, έγινα όμως τόφαλος, πήρα 32 κιλά, όμως μια φίλη μου που πήρε 27 κιλά-πολλά κι αυτή δηλαδή-έκανε μωρό 2650..συμπέρασμα; άσχετο το βάρος του μωρού με της μαμάς.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια γερά να είναι τα μωράκια και ας ζυγίζουν όσο θέλουν!!!!αφήστε τους γιατρούς να κάνουν τις εκτιμήσεις τους, αυτή είναι η δουλειά τους..η δικιά σας δουλειά, όσες είστε έγκυος δηλαδή είναι να μην αγχώνεστε με τετοιες ανοησίες για να είναι τα μωράκια σας καλά...θα συμφωνήσω όμως με τις κοπέλες που λένε οτι βάρος μωρού μαμάς είναι άσχετο γιατί ναι μεν εγώ έκανα μια κοράκλα 3950, έγινα όμως τόφαλος, πήρα 32 κιλά, όμως μια φίλη μου που πήρε 27 κιλά-πολλά κι αυτή δηλαδή-έκανε μωρό 2650..συμπέρασμα; άσχετο το βάρος του μωρού με της μαμάς.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!

 

(Παπί γιατί χάθηκεσ απ τα μωρακια σεπτεμβρίου-οκτωβρίου;άντε έλα έλα να τα λέμε)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!:D:D:D

Έκανα χτες υπέρηχο και είναι ο μπέμπης μου 860γρ. :lol:

Πώς είναι τα κιλά του? Λίγα ή πολλά? Εσείς πόσα ήσασταν στην ίδια ηλικία κύησης με εμένα??? :rolleyes:

 

 

Μια χαρά είναι ο μπέμπης σου Νινάκι, φυσιολογικός. Εμένα την 25η εβδομάδα ήταν 985 γρ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα παιδιά η κοριτσάρα μου στις 36+2 μέρες ήταν 2.650 .Έχω πάρει 11 κιλά και το Σάββατο που μας έρχεται μπαίνω να γεννήσω...

πόσο να έχει πάει μέχρι τότε??

να έχει πάρει 300γραμμάρια ή είναι πολλά?:-P

Link to comment
Share on other sites

με το καλό το μωράκι σου!!!να ναι γερό και τυχερό!!!

να χεις μια καλή γέννα και γρήγορη ανάρρωση!

είπαμε δεν είναι στάνταρ οι μετρήσεις των γιατρών,λιγο πάνω λίγο κάτω μια χαρά θα ναι η κουκλίτσα!κάτσε και ξεκουράσου αυτή τη βδομάδα για να τη χαρείς αναλόγως τη μικρή σου!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι υπέρηχοι πέρα από τις λάθος μετρήσεις που δίνουν κάνουν και άλλο κακό: χρησιμεύουν στον γιατρό να σας αγχώσει ότι θα έχετε δυστοκία και άρα να πάτε για καισαρική. Εμένα έτσι μου την έφερε.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την κόρη στην 38η εβδομάδα και ζύγιζε 2600.Είχα πάρει μέχρι τότε 12 κιλά.Τώρα είμαι στο τέλος της 36ης εβδομάδας και ο γιατρός μετράει το μωρό μου 2700.Μέχρι τώρα έχω πάρει 14 κιλά.Εγώ νομίζω πως πάνω απ΄όλα είναι γονιδιακό και μετά έχει να κάνει με σωστή διατροφή.Γνωστό μου ζευγάρι (πρώην ναρκομανείς) που απέκτησαν παιδί γύρω στον 1 χρόνο μετά την αποτοξίνωση έκαναν 3500 κιλά μωρό παρ'όλο που η μητέρα κάπνιζε σαν αράπης και είχε πάρει ούτε 8 κιλά.

Η πρώτη μου ξαδέρφη έχει κάνει 2 παιδιά,πάνω από 4 κιλά και τα 2.Αλλά και αυτή και ο άντρας της είναι ''γομάρια''-ψηλοί και τροφαντοί.

Πάντως δεν πρέπει να μας απασχολούν και τόσο όλα αυτά.Τα μωράκια μας να είναι γερά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΓΥΡΙΣΑ ΜΟΛΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ 27W+2D ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ 1047 gr ΚΑΙ 27 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΥΨΟΣ (ΜΕΤΡΗΣΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΩΣ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΟ. ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 24 εκ. ΚΑΘΙΣΤΟ (Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΩΠΩ, ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ) ΚΑΙ 34 εκ. ΟΛΟΚΛΗΡΟ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ, ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΝΑΚΡΙΒΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ.

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΩΡΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ; ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως ο γιατρος το μετρησε ολο απο το κεφαλι μεχρι τα ποδια, τα μωρα δεν ειναι τεντωμενα, ειναι κουλουριαμσενα μεσα στη μητρα.

Το 27 ειναι με τα ποδια μαζεμενα.

Επισης ειναι και αλλες μετρησεις που δειχνουν αν ενα μωρο ειναι φυσιολογικο, κοντο ή ψηλο.

Η κυριοτερη τιμη ειναι το μηκος του ισχιου (το μπουτακι κοινως).

Και παλι ομως πολλα αλλαζουν μεχρι τη γεννηση.

Αρκει να ειναι εντος των φυσιολογικων με αποκλιση +-2 εμβομαδων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΕΤΡΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΙΣΧΙΟΥ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΞΑΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ.. ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΝΕς ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΤΟΣΟ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΜΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ, ΜΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

κανενας γιατρος δε ξερει με σιγουρια ποσο ειναι ολοκληρο το υψος του μωρου!

στην κορη μου 8 μηνων εγκυος στον υπερηχο μου ειπε οτι ηταν 53 εκ κ 3900 κ ειχα τρομαξει!ελεγα δηλαδη σε ενα μηνα ποσο θα παει??πως θα το γεννησω????τελικα γεννηθηκε 51 εκ κ 3340.στο περιπου μετρανε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει πολλες φορες σε τοπικ εδω μεσα (εχει γινει και αφορμη για τσακωμο και απρεξηγησεις), αλλα δε θα παψω να το λεω:

 

Καλο ειναι να ενημερωνομαστε και να μην πηγαινουμε σαν τα προβατα στους γιατρους, αλλα υπαρχει και ενα οριο.

 

Διαβαζοντας στο ιντερνετ αποσπασματικα αρθρα, μελετες κλπ ΔΕΝ γινεσαι και γιατρος!!!:)

 

Ο γιατρος για να βγαλει ενα συμπερασμα και να σου το πει εσενα συνυπολογιζει πολλα πραγματα και οχι μονο μια τιμη, μια μετρηση κλπ.

Αρα στην ουσια αυτο που μετραει ειναι το τελικο του συμπερασμα οτι θεωρει το μωρο απολυτως φυσιολογικο.

 

Εαν δεν του εχεις εμπιστοσυνη, να πας και σε καποιον αλλον και να παρεις και αλλη γνωμη.

Το να προσπαθεις ομως μονη σου διαβαζοντας καποια αρθρα ή και τις γνωμες της καθεμιας εδω (και εμου δηλαδη), δε θα βγαλεις συμπερασμα και επειδη σε κοβω οτι ψαχνεσαι και εισαι αγχωτικη (σαν κι εμενα αλλωστε), δε θα ηρεμησεις.

 

Η λοιπον τον εμπιστευεσαι τον γιατρο οταν σου λεει οτι ειναι φυσιολογικο το παιδι ή πας και σε αλλον.

Οι μετρησεις που δινουν τα διαφορα αρθρα ειναι κατα μεσο ορο και υπαρχει περιπτωση ακομα κι αυτες να μην τις διαβαζεις σωστα.

 

Ηρεμησε λιγο γιατι θα σε φαει το αγχος :P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΞΕΡΩ KASSIANI ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ. ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΕΡΕΣ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ. ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ......ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ π.χ.ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΔΗΛ. ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΕΜΨΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΜΠΑΛΩΣΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο.Κ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ. ΩΣΤΟΣΟ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμμια διαθεση να υπερασπιστω το γιατρο σου.

Αν ομως δεν του εχεις εμπιστοσυνη, καλυτερα να τον αλλαξεις, γιατι δε θα βγαλεις αλλιως ακρη.

Το θυρεοειδη για παραδειγμα ετυχε και τον ειχες και τον ανακαλυψες.

Ελαχιστοι γυναικολογοι κανουν προληπτικα εξεταση για θυρεοειδη στην εγκυμοσυνη.

Γενικα, οπως συζητουσα και μια φορα με το γιατρο μου, αν ο γιατρος υποθεσει ολα αυτα που μπορει να συμβουν σε μια εγκυο, θα πρεπει προκαταβολικα να τη βαλει στο κρεβατι και να της απαγορευσει τα παντα μεχρι τη γεννα.

Δεν γινεται ομως αυτο :)

 

Αρα γνωμη μου ειναι νααποφασισεις να πας σε καποιον που εμπιστυεσαι, ωστε να μπορεσεις κι εσυ λιγο να ηρεμησεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας κοριτσάκια μου!

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο κι εγώ.Με δείχνει 27 εβδομάδων και 3 ημερών,και το κοριτσάκι μου είναι 1 κιλό και 5 γραμμάρια (1005kgr).Ύψος έχει 25 εκατοστά,πάντα καθιστή.

Αυτό που σου είπε ο γιατρός σου μου φαίνεται πολύ περίεργο.Κανένα μωρό δεν είναι με τεντωμένα πόδια στην μήτρα,όλα κουλουριασμένα είναι.Εσύ δεν το είδες στον υπέρηχο;Δεν είναι δυνατόν λόγω ανατομίας να τεντωθεί...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΗΤΑΝ. ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΟΜΩΣ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΦΗΣ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ 27 εκ. ΟΛΟΚΛΗΡΟ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΑΓΧΩΜΕΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

βρε τζειν μου εγω βρηκα σελιδα που λεει οτι μια χαρα ειναι το μωρο σου

 

27η εβδομάδα

 

ΤΟ ΚΥΗΜΑ: Το μέγεθος του παιδιού φθάνει τα 24 εκ. Και ζυγίζει πάνω από 1000 γρ. Η μικρότερη (η αμφιβρεγματική) διάμετρος της κεφαλής είναι 7 εκ.

 

 

η σελιδα ειναι αυτη http://www.gyn.gr/artman/publish/article_22.asp

 

λεει αναλυτικα το μεγεθος σε καθε εβδομαδα!ολοκληρου του μωρου!κ στην 40η εβδ λεει 50 εκ!αρα μια χαρα ειναι το παιδι σου κ μη σου πω κ πιο ψηλο απο το κανονικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...