Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;


Recommended Posts

Περαν του οτι το βαρος της μανας δεν εχει καμια σχεση με το βαρος του παιδιου (να δω τι αλλη χαζομαρα θα που οι χαζογιατροι) τα ντοπλερ μπορει να εχουν και πανω απο κιλο αποκλιση..

Εμενα 2 βδομαδες πριν την γεννα μου εβγαζαν τον μικρο 4.200..

Την προηγουμενη του τοκετου τον εβγαζαν 4.800.. Και ο χαρης γεννηθηκε 3.380 πραγμα που αποδεικνυει περιτρανα οτι δεν ξερουν τι τους γινεται.. Εκτος αν το παιδακι το εριξε στη διαιτα και εχασε εναμιση κιλο σε μια νυχτα. Μην αγχωνεστε αυτα εναι χαζα πραγματα.. Οσο ειναι να γεννηθει το παιδι θα γεννησει.. Για το διαβητη που λενε οτι γεννιουνται μεγαλα δεν εχω εμεπιρια (φτου φτου) αλλα ολα τα αλλα τα εχω καταρριψει.. Για τονμικρο μου ελεγανοτι δεν προκειτε να γεννηθει πανω απο 2.800 (καπνιστρια και με μονηρης ομφαλκη αρτηρια που και τα δυο ειναι ενδειξεις για λιποβαρες μωρο) , τα ντοπλερ εδειχνα το αντιθετο και τελικα τοπαιδι γεννηθηκε φυσιολογικοτατο, ουτε μικρο ουτε μεγαλο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα πάντως ο μικρός μου στις 33w2d ζύγιζε σύμφωνα πάντα με το ντόπλερ 2860g. Στις 36w4d ζύγιζε 3763g και τελικά γεννήθηκε στις 38w5d με καισαρική 4845g. Nτροφαντούλης, ντροφαντούλης. Εγώ πήρα τότε γύρω στα 24 κιλά, αλλά και πάλι τα κιλά της μάνας δεν έχουν άμεση σχέση με τα κιλά του παιδιού.

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει ο γιατρος με τετοιες βλακειες!!! δεν εχει καμμια σχεση

Στον γιο πηρα 20 κιλά και γεννηθηκε 3250!!!

Στη κορη πηρα 12 και γεννηθηκε 3190!!!! αν ηταν ετσι δεν θα επρεπε να εχει γεννηθει ουτε 2 κιλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και απο εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το βάρος του εμβρύου.

Η γυναίκα μου έχει βάλει 12-13 κιλά και βρίσκεται 2 εβδομάδες πριν απο την ΠΗΤ.

Απο ότι διάβασα εδω μέσα το βάρος της εγκύου δεν παίζει κανένα ρόλο.

Η εκτίμηση για το βάρος του μωρού είναι γύρω στα 2200 με 2300gr μέχρι στιγμής με τον γιατρό να είναι αρκετά καθισυχαστικός διότι το dopler έδειξε ότι τρέφετε σωστά,οπότε δεν έχουμε λέει πρόβλημα, απλά το μωρό θα βγεί μικροκαμωμένο.

Έχετε ξανακούσει παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το βάρος του εμβρύου.

Η γυναίκα μου έχει βάλει 12-13 κιλά και βρίσκεται 2 εβδομάδες πριν απο την ΠΗΤ.

Απο ότι διάβασα εδω μέσα το βάρος της εγκύου δεν παίζει κανένα ρόλο.

Η εκτίμηση για το βάρος του μωρού είναι γύρω στα 2200 με 2300gr μέχρι στιγμής με τον γιατρό να είναι αρκετά καθισυχαστικός διότι το dopler έδειξε ότι τρέφετε σωστά,οπότε δεν έχουμε λέει πρόβλημα, απλά το μωρό θα βγεί μικροκαμωμένο.

Έχετε ξανακούσει παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ.

 

Ναι ναι... μιας φιλης που γεννησε το φεβρουαριο (και εβαλε μόνο 12 κιλα συνολικά μεχρι το τελος) της ελεγαν ακριβως το ιδιο. το μωρό στην 37η εβδομάδα ηταν 2 κιλα. Τελικά γεννηθηκε 3300!! στην ΠΗΤ. Εφοσον δεν εδειξε κάτι το doppler και σας καθυσηχασε και ο γιατρός ολα καλα θα ειναι. Οι υπερηχοι πεφτουν αρκετα εξω πολλες φορες. Ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχετε ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σας.Με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!

Πραγματικά μου δίνει κουράγιο μιας και εγώ ήμουν της άποψης να πάμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη, αλλά η γυναίκα μου δεν θέλει ούτε να το συζητάει.. οπότε αντιλαμβάνεστε σε τι άγχος βρίσκομαι..

Ισως τελικά πρέπει να φανώ ποιο ψύχραιμος :roll::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

στην 34 εβδομάδα το βάρος του πρώτου μου παιδιού ήταν 3050 και είχα πάρει περίπου 17 κιλά.

η κουνιάδα μου μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης της πήρε 35 κιλά και το παιδί της γεννήθηκε 2700.

άρα δε παίζει και τόσο θέμα το βάρος της μητέρας.

επίσης daddys σωστά είπες ότι πρόκειται για εκτίμηση δεν είναι στάνταρ οι μετρήσεις των γιατρών.

λίγες ώρες πριν γεννήσω ο γιατρός έλεγε ότι το μωρό είναι 3500 κιλά και το επόμενο πρωί γεννήθηκε 3840.

για μένα τα λιγότερα κιλά σημαίνουν ευκολότερη γέννα και είναι πολύ καλά η γυναίκα σου με τα κιλά που πήρε.

το αν το παιδί βγει μικροκαμωμένο ή όχι είναι θέμα γονιδίων των γονιών του.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

το γιατρό να ακούς κι αφού σας καθησυχάζει απολαύστε τις τελευταίες μέρες αυτής της ζωής σας γιατί σας περιμένει μια άλλη πολύ πολύ διαφορετική.πίστεψε με τα προβλήματα και οι ανησυχίες οι πραγματικές αρχίζουν αφού γεννηθεί το παιδί, από κει και πέρα όλο άγχος υπάρχει και ανασφάλεια (ευτυχώς και πολλά άλλα καλά όμως!).

με το καλό να ρθει το παιδάκι σας,να χει η γυναίκα σου μια πολύ εύκολη γέννα!

η προτροπή μου είναι να προσπαθήσεις να μην την αγχώνεις καθόλου και να κυλήσουν τα πράγματα ομαλά και φυσικά.

όσο περισσότερη ξεκούραση τώρα είναι το ιδανικότερο...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσληψη βάρους απ τη μητέρα έχει μικρή σχέση με το βάρος του παιδιού, συνήθως το παιδί ζυγίζει το ένα τρίτο με ένατέταρτο, δηλαδή σε πρόσληψη 11-12 κιλών που είναι το φυσιολογικό το παιδί είναι 3 κιλά. Προσωπικά πήρα 8 κιλά στον πρώτο μου γιο και ήταν 2850γρ στις 38εβδ και 12 κιλά στον δεύτερο και ήταν 3200γρ στις 37εβδ. Ο υπέρηχος έχει 10% απόκλση, σε μένα τον είχαν μετρήσει το βράδυ πριν γεννησω 3176γρ και βγήκε 3200. Μήπως η γυναίκα σου είναι πάνω απο 35 ή κ'ατω απο 20 ή μήπως έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό τηςΠΗΤ?

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι 30 χρονών.

Σχετικά με τον (επανα)προσδιορισμό της ΠΗΤ έχω τις απορίες μου, μιας και έχω διαβάσει ότι συμβαίνει σε αρκετές εγκυμοσύνες συνήθως μετά τον 4ο μήνα..

Σε εμάς, έχει παραμείνει αμετάκλειτος απο την 1η επίσκεψη στο γυναικολόγο που έγινε την 4-5η εβδομάδα της κύησης.

Το εαν έχει "πέσει έξω" ο γιατρός με την ΠΗΤ φαντάζομαι ότι η απόκλιση θα είναι +_ 1 εβδομάδα άντε στην χειρότερη δύο. Οπως και να έχει, η απόκλιση στο βάρος του εμβρύου ήτε δηλαδή ειμαστε μια βδομάδα πίσω ή μια εβδομάδα μετά, θα είναι πάλι αρκετά διαφορετική απο την εκατοστιαία θέση η οποία είναι κάτω του 10 αυτή την στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι κάτω του δέκα σημαίνει οτι υπάρχουν και άλλα 5-10 φυσιολογικά κατα τα άλλα έμβρυα που έχουν εξίσου χαμηλό βάρος. Κι αν τα ντόπλερ, το β-επιπέδου, το ΝST είναι καλά, δε θα είναι το πρώτο χαμηλού βάρους μωράκι που γεννιέται!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Την 20η εβδομάδα κάναμε την β' επιπέδου και ο μπέμπης μας ζύγιζε 510 γρ. Στην μέση του 6ου μήνα ήταν 1κιλό! Μπορεί να γίνει εκτίμηση για το τελικό του βάρος? Ο γιατρός μας είπε ότι το παιδί είναι ψηλό καθώς και οι δυο ψηλοί αλλά όχι παχύ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την 20η εβδομάδα κάναμε την β' επιπέδου και ο μπέμπης μας ζύγιζε 510 γρ. Στην μέση του 6ου μήνα ήταν 1κιλό! Μπορεί να γίνει εκτίμηση για το τελικό του βάρος? Ο γιατρός μας είπε ότι το παιδί είναι ψηλό καθώς και οι δυο ψηλοί αλλά όχι παχύ!

 

H εκτίμηση του γυναικολόγου σε εμάς ειναι ότι θα είναι ψηλό και λιγνό και οτι θα φτάσει maximum 2800γραμ μέχρι την ΠΗΤ.

 

1,81 ύψος εγώ και 1,70 η συζυγος..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τετοιες εκτιμησεις δεν ειναι ασφαλεις !!εμενα γεννησε η ξαδερφη μου προχτες , στον 7ο τησ ελεγαν οτι το μωρο ειναι ελλιποβαρες και τελικα ο μπεμπης γεννηθηκε 3300 , στο τελος του ενατου

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι τετοιες εκτιμησεις δεν ειναι ασφαλεις !!εμενα γεννησε η ξαδερφη μου προχτες , στον 7ο τησ ελεγαν οτι το μωρο ειναι ελλιποβαρες και τελικα ο μπεμπης γεννηθηκε 3300 , στο τελος του ενατου

 

Κατερίνα μου έχει να κάνει όμως και πόσες μέρες πήρε από τον 9ο. Αν γεννήθηκε στο τέλος του 9ου όπως λες τότε το βάρος του ήταν πολύ. Αν γεννιόταν την 37η εβδομάδα θα ήταν 2700, μπορεί και λιγότερο!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεω οτι οι προβλεψεις των γιατρων δεν ειναι ασφαλεις ..γιατι δε ξερουν ποτε θα γεννησεις ..μεχρι και τις τελευταιες μερες !!!αρα δε μπορει ο γιατρος απο τον 5 ή τον 6ο μηνα θα κανεις μικρο ή βαρυ μωρο

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μέσοι όροι όμως και μέσες μετρήσεις που μπορούν να κάνουν προβλέψεις για το βάρος και το ύψος του μωρού. Το μωρό της ξαδέρφης σου εξακολουθεί να είναι μικρό εφόσον πήρε όλο τον μήνα της, δεν αλλάζει αυτό.

Πάντως σημασία έχει να είναι το παιδί υγιές και αν θα γεννηθεί 3 ή 3,5 κιλά είνα μικρή η διαφορά πιστεύω. Αν τώρα μιλάμε για πολύ χαμηλός βάρος τότε μπορεί να υπάρξουν και άλλα προβλήματα κατά την γέννησή του.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μέσοι όροι όμως και μέσες μετρήσεις που μπορούν να κάνουν προβλέψεις για το βάρος και το ύψος του μωρού. Το μωρό της ξαδέρφης σου εξακολουθεί να είναι μικρό εφόσον πήρε όλο τον μήνα της, δεν αλλάζει αυτό.

Πάντως σημασία έχει να είναι το παιδί υγιές και αν θα γεννηθεί 3 ή 3,5 κιλά είνα μικρή η διαφορά πιστεύω. Αν τώρα μιλάμε για πολύ χαμηλός βάρος τότε μπορεί να υπάρξουν και άλλα προβλήματα κατά την γέννησή του.

 

female pantos esu min anusixeis giati ex8es eida ena binteo me mia kopela pou gennise se 20 lepta ena agoraki 4kg kai den katalabe tipota!tsoup petaxtike!!!xaxaxa

se peirazw filenada, pantos o gios mou genni8ike 3300 stis 36w kai kaneis den mou eixe pei oti einai megalo mwro prin genni8ei!! to pronoise i fusi kai to mwro ir8e tin wra pou eprepe!!na sou pw omws oti sini8os sta teli tou 9o mina den bazoun polu baros giati gernaei o plakountas!allios 8a gennagame 6kg mwra!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ Μανταλενίτσα μου καθόλου. Υγεία να έχει το αγοράκι μου και όσο θέλει ας βγει. Όσο για τις προβλέψεις σε εμάς έχουν νόημα εφόσον και οι δυο είμαστε ψηλά παιδιά, όπως και όλοι οι συγγενείς. Τα γονίδια πόσο λάθος να κάνουν?

Αυτό με τον πλακούντα που γερνάει το ξέρω αλλά όσο και να γεράσει άλλο βάρος θα έχει το ίδιο παιδί την 36η εβδομάδα και άλλο την 40η, συμφωνείς?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

με τησ μετρησεις που κανουν στο υπερυχο δεν φενετε ακριβως το βαροσ του μωρου απλα σου λει περιπου εγω υπολογιζω παντα 400γρ λιγοτερο

στησ 34 εβδομαδα μου εβγαλε ο γιατροσ οτι το μωρο ειναι 2550γρ αρα εγω υπολογιζω οτι πρεπει ναι ειναι στα 2100γρ, ποσα κιλα εχω παρει εγω δεν εχει καμια σχεση με τα κιλα του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ Μανταλενίτσα μου καθόλου. Υγεία να έχει το αγοράκι μου και όσο θέλει ας βγει. Όσο για τις προβλέψεις σε εμάς έχουν νόημα εφόσον και οι δυο είμαστε ψηλά παιδιά, όπως και όλοι οι συγγενείς. Τα γονίδια πόσο λάθος να κάνουν?

Αυτό με τον πλακούντα που γερνάει το ξέρω αλλά όσο και να γεράσει άλλο βάρος θα έχει το ίδιο παιδί την 36η εβδομάδα και άλλο την 40η, συμφωνείς?

 

fisika kai etsi einai!!!opos episeis mia fili pou gennise tote tin idia mera me mena itan 39 ebdomadwn kai to mwro 2700gr kai apo tin arxi fainotan apo tis sigkriseis pou kaname oti itan pio mikro to mwro!

female kai emena o dimitris itan tote 53 ekatosta kai fainotan adunatos se sxesi me ta kila tou giati kai emeis eimaste psila paidia kai oi duo mas!i mpempa mas tin ekane omws dioti apo tis metriseis fainetai kontoula(8a tin graspw sto basket na er8ei sti upsos mas!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...