Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ 27η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας έχω αρχίσει και απογοητεύομαι!!!

Εγώ δεν θα βγάλω μωρό, θα βγάλω νύφη έτοιμη για παντρειά.

Στην 21η εβδομάδα και 6ημερών (Β' επιπέδου) είχε βάρος 525gr.

Στην 32η εβδομάδα και 6ημερών(χθές δηλαδή) που έκανα το doppler έχει βάρος 2349gr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας έχω αρχίσει και απογοητεύομαι!!!

Εγώ δεν θα βγάλω μωρό, θα βγάλω νύφη έτοιμη για παντρειά.

Στην 21η εβδομάδα και 6ημερών (Β' επιπέδου) είχε βάρος 525gr.

Στην 32η εβδομάδα και 6ημερών(χθές δηλαδή) που έκανα το doppler έχει βάρος 2349gr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Mamaka... να μου τη φέρεις τη "νύφη" :lol::lol:

Ο μικρός τέλος του 8ου που κάναμε το doppler ήταν 3500!!!!

Γεννήθηκε μέσα του 9ου, 4260!!!

(Και εγώ όταν γεννήθηκα ήμουνα 5 κιλά!)

:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka και το δικό μου έτσι ήταν πρίπου στις εβδομάδες που λες - τώρα που μόλις μπήκα στον μήνα μου είναι ήδη 3 κιλά...μου είπε αν πάρει όλες τις μέρες του θα βγει 4 κιλά και πάνω :shock: Να αγχωθώ λες???/ Πώς θα βγει καλέ απο εκεί μέσα???? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο κοριτσια !!!!!! και εγω ανυπομονο να παω την επομενη εβδομαδα

να δω αν εχει παρει γιατι και την κορη μου την εκανα μικρουλα 2950

ποσο μαλλον τωρα που το μωρο τρεφετε απο μια μονο αρτηρια για να δουμε....... :?

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο κοριτσια !!!!!! και εγω ανυπομονο να παω την επομενη εβδομαδα

να δω αν εχει παρει γιατι και την κορη μου την εκανα μικρουλα 2950

ποσο μαλλον τωρα που το μωρο τρεφετε απο μια μονο αρτηρια για να δουμε....... :?

Όλα να πάνε καλά ΤΖΟΥΤΖΑ μου.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια, μολις γυρισα απο το doppler. σημερα ειμαι ακριβως 2 μηνες πισω από την ΠΗΤ. ο γαιτρός βρηκε το μωρο οκ, αλλά μου ειπε οτι ειναι 2 κιλα και οτι ειναι βαρυ για τη ηλικια του και επρεπε να ειναι 1700 και αν συνεχισω ετσι θα βγει 4 κιλα..

ξεκινησε ερωτησεις ποσα κιλα εχω παρει, του λεω 14, λεει ειναι πολλα γι΄αυτο ειναι παχυ το μωρο. να κανω λεει συντηρητικη διατροφή.

μετα με ρωτησε για το σακχαρο, του ειπα οτι η καμπυλη σακχαρου βγηκε καλη πριν 2 μηνες. εκτοτε δεν ξαναεκανα.

τελος παντων εγω στεναχωρηθηκα πολυ, γιατι δεν ξερω αν ευσταθούν αυτα, μια κολλητη μου ειχε παρει 28 κιλα και το παιδι βγηκε 3300.

παει το βαρος της μανας με το βαρος του μωρου???

τι να κανω ρε παιδια, μεχρι να παω την αλλη εβδομαδα στον γυναικολογο μου, να δω τι θα μου πει και αυτος.

εσας τα μωρακια σας τι βαρος ειχαν οταν μπηκατε στον 8ο μηνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, μολις γυρισα απο το doppler. σημερα ειμαι ακριβως 2 μηνες πισω από την ΠΗΤ. ο γαιτρός βρηκε το μωρο οκ, αλλά μου ειπε οτι ειναι 2 κιλα και οτι ειναι βαρυ για τη ηλικια του και επρεπε να ειναι 1700 και αν συνεχισω ετσι θα βγει 4 κιλα..

ξεκινησε ερωτησεις ποσα κιλα εχω παρει, του λεω 14, λεει ειναι πολλα γι΄αυτο ειναι παχυ το μωρο. να κανω λεει συντηρητικη διατροφή.

μετα με ρωτησε για το σακχαρο, του ειπα οτι η καμπυλη σακχαρου βγηκε καλη πριν 2 μηνες. εκτοτε δεν ξαναεκανα.

τελος παντων εγω στεναχωρηθηκα πολυ, γιατι δεν ξερω αν ευσταθούν αυτα, μια κολλητη μου ειχε παρει 28 κιλα και το παιδι βγηκε 3300.

παει το βαρος της μανας με το βαρος του μωρου???

τι να κανω ρε παιδια, μεχρι να παω την αλλη εβδομαδα στον γυναικολογο μου, να δω τι θα μου πει και αυτος.

εσας τα μωρακια σας τι βαρος ειχαν οταν μπηκατε στον 8ο μηνα?

 

Τα κιλά της μαμάς με τα κιλά του μωρού είναι άσχετα!!!!Τι χαζός αυτος που στο πε.Η ξαδέρφη μου πήρε 25 κιλά και το μωρό 38η εβδομάδα γεννήθηκε 2800!!!!!!!!κ μας το μπεμπε μας στο ντοπλερ ηταν 2 κιλά κι ο γιατρος μας ειχε πει ότι είναι άριστα τα κιλά του μωρού και τώρα στον 9ο ήταν 3 κιλά.Δηλαδή περίπου 1 κιλό το μήνα.Κ ο γιατρος εμας μας ειπε ότι είναι ψηλό μωρο και παίζει ρόλο στα κιλά του.Κι εξάλλου καλύτερα να κάνω ένα μωρο 4 κιλά...Τι πειράζει δηλαδη???Κι εξάλλου 300 γρμ.θα κάνουν τη διαφορα????Μην αγχωνεσαι λέει βλακείες ο άνθρωπος...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aχ κ εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα. Έκανα dopler πριν 1 εβδομάδα (1.5 μήνα πριν ΠΗΤ) κ το μωρό είναι 2.539!!!! Μου είπε λοιπόν οτι πάω κ ε΄γω για 4 κιλά. Όσο για τα κιλά που έχουμε πάρει εμείς δέν έχουν καμία σχέση με το μωρό (εγώ έχω πάρει μόνο 9). Πάντως δέν υπάρχει κανα πρόβλημα για το μωρό. Το πρόβλημα θα το έχουμε εμείς στη γέννα!!!

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 8 κιλά κ ο μικρούλης μου γεννηθηκε 3250.Δεν εχει σχεση το βαρος της μητερας με του παιδιου.Οσα χρειαζεται το παιδι θα τα παρει.Αλλωστε απο τους υπερηχους να υπολογιζεις ενα + - 10%.Παντα υπαρχει απποκλιση οποτε μην αγχωνεσαι!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου μου είπε το αντίθετο ότι δηλαδή οι γυναίκες που πέρνουν πολλά κιλά γεννούν συνήθως μικρά μωρά. Μόνο σε περίπτωση διαβήτη κύησης τα μωρά είναι μεγάλα αλλά όπως είπες δεν έχεις πρόβλημα. Μην ανησυχείς, νομίζω ότι άδικα σε αγχωνει ο γιατρός. Στο κάτω κάτω κι αν είναι λίγο μεγαλούτσικο το μωρό στην ΠΗΤ εσύ μπορεί να γεννησεις 2-3 βδομαδες νωρίτερα και να είναι και πιο μικρο απτο κανονικό. Πάντως το φυσιολογικό βάρος για ένα έμβρυο 32 εβδομάδων είναι 1900 γρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποπο βρε παιδί μου τι πράγμα είναι αυτό με τους γιατρούς, τα κιλά και τα υπερηχογραφήματα....

Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα. στις 28w+2d το μωρό μου ήταν 918γρ και με έχουν φοβήσει ότι το μωρό μου θα βρει πάρα πολύ μικρό. εγώ έχω πάρει 8 κιλά μεχρι σήμερα.

δεν εχω καταλάβει γιατί γίνεται όλη αυτή η συζήτηση στα υπερηχογραφήματα εφόσον τα μωρά μαε είτε αδύνατα είτε χοντρουλίνια βγαίνουν εντος φυσιολογικών μετρήσεων.

Ίσα ίσα να μας τρελαίνουν και να είμαστε αγχωμένοι μέχρι τέλους...

Άντε να γεννηθούν να είμαστε σίγουρες ότι είναι καλα και να ηρεμήσουμε....

Gxp7p3.png yBZjp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης το μωρό φαινόταν τεράστιο... Πάντα ήταν 2-3 εβδόμάδες τουλάχιστον μπροστά στο βάρος... Προς το τέλος μου έλεγαν ότι το παιδί φαίνεται ότι θα βγει σίγουρα πάνω από 4 κιλά... Εγώ είχα πάρει στο σύνολο 14 κιλα... φυσιολογικά δηλαδή... Το αποτέλεσμα? Το μωρό γεννήθηκε στις 39+4 μέρες φυσιολογικά 3500 κιλά... Μια χαρά δηλαδή, τέλειο μη σου πω..

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι υπέρηχοι πέφτουν έξω κατά πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ναι, βρε baby μην αγχώνεσαι! έχουμε τόσα που μας προβληματίζουν, θα μας απασχολεί και αυτο??τα κιλά σου δεν έχουν σχέση με του μωρού. εγώ είμαι στα 18+ και το μωρό φαίνεται μεγάλο, αλλά ο γιατρός είπε οτι έχει να κάνει με τη σωματική διάπλαση των γονιών (είμαστε και οι δύο ψηλοί) και με την προδιάθεση και των δύο οικογενειών μας να γεννούν μεγάλα παιδιά!

όσο για τη γέννα, πάλι όλα είναι σχετικά! ξέρω μανούλες που γέννησαν μεγάλα παιδιά με ευκολία και άλλες που γέννησαν μικρά παιδιά με μεγάλο ζόρι! όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς!χαμογέλα, θα γίνεις μαμά σε λίγο!

hATb.jpgppcCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα 20 κιλά και το μωρο βγήκε 3750. Καλυτερα να σου βγει τοσο παρά γατι και να φοβάσαι να το πιασεις. Επισης ενα μεγάλο μωρό θα σε ταλαιπωρησει λιγότερο στον θηλασμό. Δεν καταλαβαινω καθολου γιατι οι γιατροι πλεόν φοβήζουν τις εγκυουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση το βαρος του μωρου με της μαμας...Το μωρο θα παρει το βαρος που ειναι να παρει αχετα αν η μαμα εχει παρει πολλα κιλα ή λιγα.Μα ειναι δυνατον να σε κανει να αισθανεσαι ετσι και να σε αγχωνει ο ανθρωπος?Και εμενα στον 8 το μωρο μου ηταν σχεδον 2 κιλα και βγηκε 3480!Μια χαρα θα ναι και το δικο σου και οι μετρησεις που κανουν απο τα υπερηχα εχουν αρκετη αποκλιση απο το πραγματικο βαρος...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ειστε καλα με ηρεμησατε!!

βεβαια οσο ψαχνεις..βρισκεις. κοιταζα ολα αυτα τα καταλαβιστικα του ντοπλερ και εψαχνα να βρω στο ιντερνρετ τι σημαινουν τα BPD, OFD , HC κτλ. εφτασα και στην ''εκατοστιαια θεση''. το μωρο μου βρισκεται στην 83. καπου στο ιντερνετ βρηκα οτι ειναι παχουλο το μωρο. ισχυει? εσεις τι θεση ειχατε???

Link to comment
Share on other sites

Άκου και αυτό. το βάρος που βγαίνει στην εξέταση μπορεί να είναι με απόκλιση μέχρι 400γρ. πρόσεχε το γιατρό που σε ενημερώνει.

στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 30κιλά και το μωρό γεννήθηκε 2,950 ενώ στη 2η λόγω διαβήτη κύησης δεν πήρα(είχα ήδη πολλά) και ενώ ο γιατρός υπολόγιζε ότι το μωρό θα είναι 3 κιλά γεννήθηκε 2,650. βέβαια στο διαβήτη κύησης δεν πρέπει να μεγαλώσει πολύ το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα 20 κιλά και το μωρο βγήκε 3750. Καλυτερα να σου βγει τοσο παρά γατι και να φοβάσαι να το πιασεις. Επισης ενα μεγάλο μωρό θα σε ταλαιπωρησει λιγότερο στον θηλασμό. Δεν καταλαβαινω καθολου γιατι οι γιατροι πλεόν φοβήζουν τις εγκυουλες!!!

 

Συμφωνωωωω!!!! Εγω πήρα 18 και η μπεμπα βγηκε 3450...μια χαρα τσουπωτη τσουπωτη και με το βυζί πανετοιμη!!! (οι υπερηχοι στην 36η την εβγαζαν 3800 και τελικα γεννησα 40+2 σχεδον μηνα μετα και βγηκε 3450..μην αγχωνεσαι πεφτουν αρκετα εξω...)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σωματικό βάρος δεν έχει να κάνει με το βάρος του μωρού!!Ξέρω κοπέλες που πήραν πολλά κιλα και τα μωράκια τους βγήκαν λιποβαρή!Εγώ πήρα 10 στο 1ο και βγήκε 3700 και στο 2ο 6 και βγήκε στις 36 εβδομάδες 3 κιλά!!Πάντως μην αγχώνεσαι για αυτό γερό παιδάκι να είναι και αν είναι και στρουμπουλούλη ακόμα καλύτερα!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

επίσης έχουν μεγάλη σχέση και τα κιλά των γονιών όταν γεννήθηκαν. Εμένα μου έλεγαν για ένα μωρό τεράστιο αλλά δεν αγχώθηκα γιατι εκτός του ότι είχα γεννηθεί 4200, είμαι ψηλη και μεγαλόσωμη θα έλεγα. Επίσης, τον μικρό μου τον έβγαζαν πάνω από 4 κιλά στον υπέρηχο και γεννήθηκε 3700. Βέβαια ήταν 38 εβδομάδων αλλά όπως και να΄χε στον υπέρηχο είχαν κάνει λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...