Recommended Posts

βαζω αυτο το θεμα επειδη εχω λιγο αγχος (παρολο που ο γιατρος μου

ειπε οτι ειναι φυσιολογικο το βαρος του μωρου μου) λογο οτι το παιδι

μου τρεφεται απο μια ομφαλικη αρτηρια και οχι απο δυο που πρεπει κανονικα.ειμαι στην 31 εβδομαδα και το βαρος του ειναι 1580γρ εσας που

ειστε περιπου στην ιδια εβδομαδα ποσο ειναι βρε κοριτσια???

:D:D

.png

Διαφημίσεις

Καλε απο οτι ξερω εισαι πολυ καλα! :D

Μην αγχωνεσαι βρε!

Στον τελευταιο υπερηχο που εκανα και ημουν 30 εβδομαδων και 1 ημερας,η μπουμπουκα ηταν 1593 γραμμαρια!

Από οτι θυμάμαι είναι πολύ καλό το μωράκι σου. Δε σου είπε αν είναι εντός των καμπυλων ανάπτυξης? Νομίζω ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς- μια χαρά είναι το βάρος.

μπα σε καλο μας με τις εβδομαδες...

στις αρχες του 7ου περιπου 28 εβδομαδων (ηταν 1380 γρ.)

τωρα θα παω παλι στις 25/2 αρχες 8ου δηλαδη θα δουμε...

.png.png

Πάντως μη βασίζεστε και στους υπέρηχους 100% γιατί και αυτοί κατά προσέγγιση είναι. Εγώ όταν μπήκα στον 9ο στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το μωρό ήταν μεγάλο γύρω στα 2,5 κιλά αν θυμάμαι καλά. Τελικά γέννησα 10 μέρες αργότερα με καισαρική και το μωρό ήταν 2600. Αποκλείεται να πήρε σε 10 μέρες μόνο 100γρ. Συνήθως τον τελευταίο μήνα παίρνουν 250 γρ ανά εβδομάδα.

5qtOp3.png5Aqjp3.png

Εγώ από τον β΄επιπέδου και μετά δεν έχω κάνει άλλο υπέρηχο, γιατί μου είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται αφού ότι θέλει το καταλαβαίνει με την ψηλάφιση της κοιλιάς, οπότε δεν ξέρω το βάρος της μπέμπας. Από το βιβλί πάντως που έχω νομίζω ότι είναι μιά χαρά το βάρος του μωρού σου (λέει τέλος 7ου μήνα περίπου 1.500γρ.)

Διαφημίσεις

ΤΖΟΥΤΖΑ

κι εμενα που πήγα στην 30η εβδομαδα μου είπε οτι ειναι γυρω στα 1500γρ. και ηταν πολυ ευχαριστημενη η γιατρός.

Αλλά και απο τα βιβλια που έχω τόσο λένε οτι ειναι το φυσιολογικο για τις εβδομαδες αυτες που διανυουμε.

Οποτε όλα καλά μην ανησυχεις. :):):)

db0ip3.png v1pcp3.png

TΖΟΥΤΖΑ μου μην αγχώνεσαι για τίποτα. Αφού σου λεει ο γιατρός οτι είναι μια χαρά το μπεμπέ σου έτσι θα είναι :) . Εψαξα για την ιστορία στο δικό μου αρχειο και βρήκα τις μετρήσεις της μπέμπας μου, λοιπόν στην 30η εβδομάδα ήταν 1250 gr .... μινιον δηλαδή. Γεννήθηκε 2550 και για 50 gr δεν μπήκε στη θερμοκοιτίδα :roll: Και εμένα ο γιατρός μου έλεγε οτι το μωρό είναι μια χαρά και τον πίστεψα, κάτι θα ήξερε παραπάνω :wink: ... Βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2450 αλλά μέχρι να γίνει 3 μηνών είχε 2-πλασιάσει το βάρος της. Εχε υπόψη σου οτι κανένας γιατρός δεν θέλει να φέρει την ευθύνη για κάτι που δεν είπε για αυτό αν κάτι δεν πήγαινε καλά θα ήταν το πρώτο που θα έλεγε...

Καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες όλων σας και με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας , γερά και δυνατά... :D:lol::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Eυχαριστω Αθηνα μου !!!!!

Σου ευχομαι να εχεις ενα καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και να

παρεις το μωρακι σου αγκαλιτσα !!!!! :D:D:D

.png

Έχει κανείς αρχείο για 22 εβδομάδων?Πάω κάθε μήνα στον γιατρό μου αλλά ακόμα δεν μου έχει πεί το βάρος του. Σε 10 μέρες όμωσ πάω για β επιπέδου όπου πιστεύω πως θα μου πουν.

oIKlp2.png

Διαφημίσεις

22 βδομάδων ο μικρός μου ήταν 600 γρ, αλλά ήταν μεγάλος. Συνήθως είναι 450-500γρ.

ΑΑΑΑΑΑ,και εκτός θέματος...χιονίζει στην Ιεράπετρα...μέχρι και στη παραλία έχει χιόνι...! :D

5qtOp3.png5Aqjp3.png

bon-bon σε ευχαριστω να χαιρεσαι το παιδακι σου !!!!! :D

mam to be στο β επιπεδου θα σου πουν το βαρος του μωρου σου

με το καλο να ερθει το ζουζουνι σου!!! :D

m4ri4 με το καλο να ερθει και το δικο σου μωρακι!!!!! :D

Rosalita πολυ χιονι σημερα και εδω!!!! να χαιρεσαι το Γιαννακι σου και με το καλο να ερθει και το αλλο!!! :D

.png

[quote name="TZOYTZA

mam to be στο β επιπεδου θα σου πουν το βαρος του μωρου σου

με το καλο να ερθει το ζουζουνι σου!!! :D

Σε ευχαριστώ ΤΖΟΥΤΖΑ και σου εύχομαι το ίδιο.

oIKlp2.png

Στη B' Eπιπέδου ήμουν 22 εδβομάδων και 2 ημερών και η μπουμπού ζύγιζε 516 γρ.

Στο τελευταίο ραντεβού στο γιατρό, στις 24 εβδομάδες και 1 μέρα, η μπουμπού μου πήγε στα 736γρ.

Aλλά να πω την αλήθεια, δεν δίνω καθόλου βάση σ'αυτές τις μετρήσεις γιατί δεν είναι ακριβείας. Έχουν περιθώρια λάθους + -10%.

Στην τελευταία μέτρηση που είχαν κάνει στον γιό μου, 12 ώρες πριν γεννήσω, τον είχαν μετρήσει 3880γρ και γεννήθηκε 3400γρ..... Mεγάλη διαφορά...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Εγώ στην β΄επιπέδου ήμουν 23 εβδομάδες και το βάρος του γιού μου ήταν 548 γρ. :D

αλλά και κάθε φορά που πάω στον γιατρό μου λέει το βάρος του!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Εμενα δυστυχως ο γιατρος μου δεν εχει υπερηχο που να εχει την δυνατοτητα να υπολογιζει το βαρος του μωρου οποτε ειμαστε στην αγνοια...

Παντως τζουτζα μου το βαρος του πρεπει να ειναι πολυ καλο ..ολα τα μωρακια πανω κατω στην εβδομαδα αυτη τοσο ειναι ... :D

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα