Recommended Posts

Για πείτε μου,πώς αντιδράτε όταν το βλέπετε στο έδαφος να ζορίζετε και να αρνήτε να κάτσει στο γιογιό.Εγώ δεν αντέχω και την πέρνω αγγαλιά και την πάω τουαλέτα,αυτή κλαίει και μου λέει δεν θέλω κακά ,ενώ λερώνει συνέχεια το βρακάκι της.

??

Ax...τα ίδια ακριβώς περάσαμε και εμείς για μεγάλο διάστημα μέχρι να τακτοποιηθεί η μικρή μου...:?:(

Αυτό που έκανα ήταν να την βάζω στο γιογιό (όταν κατάφερνα να νικήσω τις αντιστάσεις της γιατί ούτε η δική μου ήθελε να αφήσει το πάτωμα και ήταν ακριβώς στην ηλικία της μικρής σου) και να ξεκινάω να διαβάζω παραμύθια. Έπαιρνα ένα καρεκλάκι μικρό, καθόμουν δίπλα της και άρχιζα το διάβασμα...Μερικές φορές το κόλπο έπιανε, αλλες όμως δεν είχε αποτέλεσμα και αναγκαστικά καταφεύγαμε στο μικροκλίσμα γιατί το παιδί βασανιζόταν πια μετά από 3-4 μέρες σφιξίματος και πόνου...:-(

Γι' αυτό έγραψα πιο πάνω ότι μόνο με συντονισμένη διατροφική αντιμετώπιση γίνεται δουλειά, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα και αντιμετωπίζουν την οξεία φάση όχι τη χρόνια...Αφού και τώρα που έχει περάσει πάνω από χρόνος που είμαστε καλά από θέμα δυσκοιλιότητας, πάλι άμα χαλάσει λίγο η διατροφή, παρουσιάζεται σχετική δυσκολία...

Διαφημίσεις

παντως κι εμεις που κανουμε καλη διατροφη με πολλα φρουτα, λαχανικα και οσπρια εξακολουθουμε κι εχουμε προβλημα

και δεν ειναι μονο η συχνοτητα, ας πουμε εκανε και χτες και σημερα (απιστευτο). ειναι και οτι τα κακα του ειναι πετρες.

απο σεπτεμβρη παμε σε παιδογαστρεντερολογο και θα δειξει...

(εμενα οχι μονο το γιογιο δεν θελει, θελει να τα κανει και ορθιος. προσπαθω να το αλλαξω αυτο αλλα με γραφει, δεν θελει με τιποτα)

Πάντως εμείς πήγαμε σε παιδογαστεντερολόγο και είχαμε βρεί λύση στο πρόβλημα.

Και η δικιά μου κάνει πολύ καλή διατροφή,αλλά τα κρατάει,μετά απο ένα χρόνο καθαρή απο το πρόβλημα,πάλι τα ίδια εδώ και 1 μήνα.

Αυριο θα πάρω την παιδογαστεντερολόγο να μου πεί τι να κάνω,γιατί δεν το πιστεύω ακόμα ,ότι επανήλθε το πρόβλημα,κοντέυω να τρελαθώ......

Αχ και εμεις στο κλαμπ...

Γενικα δεν μπορω να πω οτι ο Κωνσταντινος ειναι ιδιετερα δυσκοιλιος. Μερικες φορες καει σκληρα κακακια στην αρχη μετα ομως τα υπολοιπα βγαινουν μαλακα. Τα προβληματα ξεκινησαν οταν κοψαμε την πανα. Δεν ηθελε να τα κανει στο γιογιο, τα εκανε οταν ξαπλωνε και φοραγε πανα.. Τελως παντων το προβλημα ρυθμιστικε ριχνοτας στο γαλα του χαμομηλι σκονη (της Milupa?). Μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα...

Δεν εκανε καθολου κακακια απο την Δευτερα μεχρι την Πεμπτη. Την Πεμπτη εκανε πολυ σκληρα (εβαλα λιγη βαζελινη στον ποπο του για να βγουν). Την Παρασκευη εκανε κανονικα αλλα ζοριστικε και απο τοτε αρνηται να τα κανει! Προσπαθει με καθε τροπο να τα κρατησει και τα καταφερνει! 2 φορες του εβαλα υποθετο και τιποτα.. Δοκιμασα με εκβιασμο (ειχε πιασει στο παρελθον), χαδια, απειλες.. Τιποτα! Φαινεται οτι θελει να τα κανει (συνεχιζουμε το χαμομηλη σε ενισχυμενη δοση και προσθεσα και προβιωτικα στο γαλα αλλα τιποτα..) Με διατροφη δεν γινεται να κανουμε κατι γιατι τρωει μονο, γαλα, ψωμι ρυζι πατατες και μακαρονια και ολα αυτα σκετα χωρις σαλτσουλα...

Καμια ιδεα?

wQjhp2.png f6fAp2.png

Η διατροφη παιζει πολυ μεγαλο ρολο και για το λογο αυτο στον δικο μου δινω ακομα την φρουτοκρεμα αλεσμενη, ενω ολα τα αλλα τα τρωει κανονικα. για να τρωει πολλα φρουτα.

βασικα η διατροφη ειναι το πρωτο βημα. αλλα εμας δεν μας εχει λυσει το προβλημα (εγω αν ετρωγα αυτα που τρωει ο μικρος θα ημουν αγκαλια με την τουαλέτα).

οποτε τωρα πρπει να το ψαξω κι αλλο. να δω κατ'αρχην μηπως υπαρχει τιποτα παθολογικο (στο εντερο?) που ισως ανακαλυψει ο παιδογαστρεντερολογος, αλλιως πιστευω πως ειναι ψυχολογικο και αυτο ειναι το δυσκολοτερο :-(

Με διατροφη δεν γινεται να κανουμε κατι γιατι τρωει μονο, γαλα, ψωμι ρυζι πατατες και μακαρονια και ολα αυτα σκετα χωρις σαλτσουλα...

Καμια ιδεα?

Aπό γλυκά πώς πάτε? Θα έτρωγε για παράδειγμα μια μπάρα σοκολατένιων all bran? Αν ναι, τότε θα πάρει ένα είδος τροφής που θα τον βοηθήσει.

Χυμό πορτοκάλι?? Γρανίτες? Αν του λιώσεις φρούτα (συκα, δαμάσκηνα κλπ) και τα παγώσεις και κάνεις μια ψευτογρανίτα μήπως και τον δελεάσεις?

Προτείνω κάποιες απο τις λύσεις στις οποίες κατέφευγα και εγώ γιατί πραγματικά είναι μεγάλο πρόβλημα και όταν είναι έντονο, χαλάει η καθημερινότητα τόσο του παιδιού όσο και της οικογένειας...Υποφέρουν και πονάνε και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις...:(

Aπό γλυκά πώς πάτε? Θα έτρωγε για παράδειγμα μια μπάρα σοκολατένιων all bran? Αν ναι, τότε θα πάρει ένα είδος τροφής που θα τον βοηθήσει.

Χυμό πορτοκάλι?? Γρανίτες? Αν του λιώσεις φρούτα (συκα, δαμάσκηνα κλπ) και τα παγώσεις και κάνεις μια ψευτογρανίτα μήπως και τον δελεάσεις?

Προτείνω κάποιες απο τις λύσεις στις οποίες κατέφευγα και εγώ γιατί πραγματικά είναι μεγάλο πρόβλημα και όταν είναι έντονο, χαλάει η καθημερινότητα τόσο του παιδιού όσο και της οικογένειας...Υποφέρουν και πονάνε και δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις...:(

Θα δοκιμασω με μπαρες δημητριακων. Τις πορτοκαλαδες δυστυχως τις εκοψε περισι με τι λαριγγιτιδα (ενω τρελενοταν!) και αν και του στιβουμε καθε απογευμα δεν την πινει. Ευτυχως σημερα εκανε!!! Δυστρυχως στο βρακι του...

wQjhp2.png f6fAp2.png

παντως κι εμεις που κανουμε καλη διατροφη με πολλα φρουτα, λαχανικα και οσπρια εξακολουθουμε κι εχουμε προβλημα

και δεν ειναι μονο η συχνοτητα, ας πουμε εκανε και χτες και σημερα (απιστευτο). ειναι και οτι τα κακα του ειναι πετρες.

απο σεπτεμβρη παμε σε παιδογαστρεντερολογο και θα δειξει...

(εμενα οχι μονο το γιογιο δεν θελει, θελει να τα κανει και ορθιος. προσπαθω να το αλλαξω αυτο αλλα με γραφει, δεν θελει με τιποτα)

Καλησπέρα σας

είμαι νέα στο forum και πραγματικά δεν περίμενα τέτοια συχνότητα στο πρόβλημα!!

Μελίνα, ακριβώς το ίδιο παθαίνει και η δικιά μου που είναι 3 ετών και μάλιστα κάποιες φορές που έχει καταφέρει να ενεργηθεί όρθια μου κάνει και πνεύμα ότι δε χρειάζεται γιογιό και τέτοια παρόμοια...

Πραγματικά όμως δε μπορώ να τη βλέπω να υποφέρει τόσο πολύ.

Σήμερα μετά από 5 μέρες απραγίας και τις 2 τελευταίες εν μέσω πόνων βάλαμε υπόθετο γλυκερίνης που δεν της έκανε κάτι ιδιαίτερο.

Ελπίζω αύριο να έχουμε εξέλιξη....

Αχ και εμεις στο κλαμπ...

Γενικα δεν μπορω να πω οτι ο Κωνσταντινος ειναι ιδιετερα δυσκοιλιος. Μερικες φορες καει σκληρα κακακια στην αρχη μετα ομως τα υπολοιπα βγαινουν μαλακα. Τα προβληματα ξεκινησαν οταν κοψαμε την πανα. Δεν ηθελε να τα κανει στο γιογιο, τα εκανε οταν ξαπλωνε και φοραγε πανα.. Τελως παντων το προβλημα ρυθμιστικε ριχνοτας στο γαλα του χαμομηλι σκονη (της Milupa?). Μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα...

Δεν εκανε καθολου κακακια απο την Δευτερα μεχρι την Πεμπτη. Την Πεμπτη εκανε πολυ σκληρα (εβαλα λιγη βαζελινη στον ποπο του για να βγουν). Την Παρασκευη εκανε κανονικα αλλα ζοριστικε και απο τοτε αρνηται να τα κανει! Προσπαθει με καθε τροπο να τα κρατησει και τα καταφερνει! 2 φορες του εβαλα υποθετο και τιποτα.. Δοκιμασα με εκβιασμο (ειχε πιασει στο παρελθον), χαδια, απειλες.. Τιποτα! Φαινεται οτι θελει να τα κανει (συνεχιζουμε το χαμομηλη σε ενισχυμενη δοση και προσθεσα και προβιωτικα στο γαλα αλλα τιποτα..) Με διατροφη δεν γινεται να κανουμε κατι γιατι τρωει μονο, γαλα, ψωμι ρυζι πατατες και μακαρονια και ολα αυτα σκετα χωρις σαλτσουλα...

Καμια ιδεα?

Δοκίμασε το παστέλι που με το σουσάμι και το μέλι που περιέχει βοηθά πολύ. Έχω διαβάσει πως πολλά παιδιά έχουν ψυχολογικό θέμα γιατί τους φαίνεται ότι αποχωρίζονται κομμάτι του σώματος τους όταν ενεργούνται....

Εμείς βέβαια ακόμα και με το παστέλι δεν τα καταφέρνουμε πάντα γιατί επιμένουμε να τα κάνουμε όρθιες!

Διαφημίσεις

Εμεις απο τοτε που πηγαμε σε γαστρεντερολογο εχουμε μια σχετικη βελτιωση...

Επανεφερα τη φρουτοκρεμα στη διατροφη του, του δινω ντουφαλακ και μπενεφιμπρα και μια πορτοκαλαδα καθε μερα και πρεπει καποια στιγμη να κανουμε και κατι εξετασεις αιματος (για αλλεργιες)

Θελει να μας ξαναδει η γιατρος, αλλα γενικως παμε καλυτερα. Μπορει να μην κανει καθε μερα, αλλα τουλαχιστον δεν κανει τοσο συχνα πετραδακια. Αρχισε να κανει κανονικα κακα...!

Εμείς είχαμε φοβερό πρόβλημα με τη μικρή μου, η οποία υπέφερε πολύ! Προσπάθησα να προσέξω τη διατροφή της όσο μπορούσα, αλλά δεν υπήρχε ιδιαίτερο αποτέλεσμα! Μέχρι που ξεκίνησε παιδικό! Πιστεύω ότι τη βοήθησε πολύ το γεγονός ότι άρχισε να κινείται περισσότερο (περπάτημα πέρα δώθε στο σχολείο, παιχνίδι εκεί κλ). Προσπαθήστε να κάνετε τα παιδάκια σας να κινούνται (κυρίως περπάτημα και χορό μέσα στο σπίτι).

βρηκα αυτο το θεμα αλλα δεν εχω χρονο να το διαβασω απο την αρχη ολο. η κορη μου απο χθες εχει 2-3- μερες που δε μπορει να κανει τιποτα στην τουαλετα. και τωρα που γραφω ειναι μεσα και τιποτα. ποναει και κλαιει. ουτε να σηκωθει μπορει γιατι το (πως να το πω..) ειναι στην ακρη. ουτε μεσα ουτε εξω. τι να την κανω?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Αγαπητή supermama

Η μικρή σας πάσχει από οξεία δυσκοιλιότητα. Συνήθως προυπάρχει έδαφος χρόνιας μορφής με μικρές κενώσεις όχι αρκετές να αδειάσουν την λύκηθο του ορθού με αποτέλεσμα τη δημιουργία κοπρολίθου που είναι αδύνατον να εξωθηθεί.

Ενέματα και υπόθετα γλυκερίνης βοηθούν προσωρινά αλλά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε περίπτωση που η αιτία είναι μια εξαιρετικά επώδυνη ραγάδα. Ένας μικρός αριθμός παιδιών χρειάζεται καθαρισμό με ελαφρά αναισθησία.

Αφού εκκενωθεί το έντερο μεγάλη σημασία έχει η φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες.

Μη διστάσετε να καλέσετε εάν το επιθυμείτε για επείγουσες συμβουλές.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Παιδοχειρουργός

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου  

Αγαπητή supermama

Η μικρή σας πάσχει από οξεία δυσκοιλιότητα. Συνήθως προυπάρχει έδαφος χρόνιας μορφής με μικρές κενώσεις όχι αρκετές να αδειάσουν την λύκηθο του ορθού με αποτέλεσμα τη δημιουργία κοπρολίθου που είναι αδύνατον να εξωθηθεί.

Ενέματα και υπόθετα γλυκερίνης βοηθούν προσωρινά αλλά χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε περίπτωση που η αιτία είναι μια εξαιρετικά επώδυνη ραγάδα. Ένας μικρός αριθμός παιδιών χρειάζεται καθαρισμό με ελαφρά αναισθησία.

Αφού εκκενωθεί το έντερο μεγάλη σημασία έχει η φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες.

Μη διστάσετε να καλέσετε εάν το επιθυμείτε για επείγουσες συμβουλές.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Αυτο ακριβως ειχαμε παθει και εμεις οπως περιγραφει ο γιατρος επανω. Δεν το προσεξα οπως επρεπε, εκανε πολυ λιγο καθε 4 μερες και εφτασε σε σημειο να κανει μια μεγαλη ραγαδα με πολυ αιμα και φοβερο πονο. Εμας λυθηκε (ευτυχως) με Nuzol (ετσι γραφεται?). Πηρε 3 βδομαδες στις αρχες πρωι βραδυ και μετα ανα 2 μερες, ανα 3 μετα 1 φορα την εβδομαδα κ.ο.κ. Πλεον εδω και 2 μηνες παει μονη της χωρις αναγκη φαρμακου ή πονου. Κανονικες κενωσεις το ΠΟΛΥ ανα 2 μερες με πολυ καλη συσταση. Αλλα θελει μεγαλη προσοχη. Αν βλεπετε οτι κανουν λιγο, σκληρα και με μεγαλες αποστασεις τοτε υπαρχει προβλημα. Και δεν φευγει ευκολα μονο του.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

Διάβασα όλα όσα έγραψαν οι προηγούμενοι συνομιλητές και δυστυχώς 1-2 πράγματα μόνο δεν έχω δοκιμάσει. Η μικρή μου (27 μηνών) από το Σεπτέμβρη που ξεκίνησε φρέσκο γάλα άρχισε σιγά σιγά κ γινόταν δυσκοίλια. Δυστυχώς δεν τρώει φρούτα ευκολα (τσακωνόμαστε για να φάει φρουτόκρεμα εννοείται αλεσμένη) παρολ'αυτά της φτιάχνω από τότε φρουτόκρεμα (1/2 μπανάνα-ακτινίδιο-δαμάσκηνο ξερό-βερύκοκο ξερό-πορτοκάλι χυμό) της βάζω επίσης μέσα κόκους κεφίρ το οποίο μου είπαν ότι κάνει θαύματα. Κεφίρ επίσης της ανακατεύω με το γάλα της αφού προσθέσω dufalac-σε συνεννόηση με την παιδίατρο-. Τρώει κάθε μέρα το λαχανικό της μαζί με το φαγητό το οποίο σπάνια έχει ρύζι-μακαρόνια. Της συζητάω και της λέω πως πρέπει να βγάζει τα κακά απ'την κοιλίτσα της για να μην πονάει αλλά δυστυχώς από την πρώτη φορά που πόνεσε τα κρατάει συνέχεια. Οταν κάνει (μετά από ζόρι μεγάλο) ξεκινάει με πέτρες και τελειώνει με διάροια. Η παιδίατρος μου είπε ότι αυτο σημαίνει πως άδειασε το έντερο της. Μετά όμως κάνει πάλι 3-4 μέρες να ενεργηθεί κ φτου και απ'την αρχή. Αλλάξαμε γάλα 15 ημέρες κ το γύρισα στην σκόνη που έπινε πριν αλλά δεν είχε διαφορά. Σήμερα τρόμαξα πάρα πολύ γιατί τα κακά είχαν βγει στην άκρη αλλά δεν μπορούσαν ούτε μέσα ούτε έξω να κουνηθούν. Επί μισή ώρα εξαντλήθηκε η μικρή. Έπαθα σοκ μέχρι να τα κάνει. Τι να σας πω... Έχω αρχίσει και απελπίζομαι πλέον. Κανένας γιατρός δεν μου είπε κάτι παραπάνω και απ'όσα διάβασα τελικά είναι ποιό "κοκτέιλ" θα σου κάτσει αλλά το θέμα είναι για πόσο...

γεια σου αγκαλιτσα με λενε μαρια και εχω και εγω ενα γιο κοντα στα 3 και εδω και ενα 6μηνο εχουμε και εμεις μεγαλο προβλημα... εγω πλεον παω σε παιδογαστρεντερολογο για το προβλημα, ουτε και εμενα η γιατρος θελει να του κανω κλισματακια η υποθετα, αλλα μου εδωσε ενα σιροπακι και σχεδον σωθικαμε. IMPORTAL λεγετε, και για το συγκαμα εγω του βαζω και αυτο το κοκκινο υγρο και μελανι που ειναι και παλι υγρο αλλα μπλε και αυτο μας εκανε δουλεια. Πιστευω να πηγαινει καλητερα ο μικρος σου!!!!!!!!!!!

Έχω ένα κοριτσάκι με χρόνια δυσκοιλιότητα (απο ότι μας είπε η παιδογαστ/γος) και μας έδωσε μία σκόνη Polyethylene Glycol ("Miralax"), να πίνει κάθε μέρα.

Φαίνεται να λειτουργεί αφού στις 4 μέρες ενεργήθηκε μόνη της ενώ πριν στις 8μέρες με υπόθετο.

Όμως, ανησυχώ γιατί κανένα φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν γονείς με ίδια εμπειρία που βρήκαν λύση και μετά από πόσο καιρό ;

Πόσο χρονών είναι το κοριτσάκι; Δοκίμασε να βάλεις στη διατροφή της τα ακτινίδια και τον λιναρόσπορο και πιστεύω ότι θα δεις αποτέλεσμα. Εγώ είμαι δυσκοίλια από τότε που γεννήθηκα και αυτά με βοηθούν πολύ. Επίσης, η κόρη μου που είναι 22 μηνών αν δε φάει με τα φρούτα της ακτινίδιο και δαμάσκηνα ξερά, μπορεί να κάνει και 3 μέρες να κάνει κακά.

Εμας μας έσωσε το χαμομήλι με μια κουταλία μέλι μεσα!Πρόσεξε μόνο,θέλει λίγο βράσιμο για να κανει δουλειά,μην το παραβράσεις.Επίσης της βάζω και στο πρωινό γάλα μια κουταλια μέλι.

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Εμας μας έσωσε το χαμομήλι με μια κουταλία μέλι μεσα!Πρόσεξε μόνο,θέλει λίγο βράσιμο για να κανει δουλειά,μην το παραβράσεις.Επίσης της βάζω και στο πρωινό γάλα μια κουταλια μέλι.

Κι εμάς το χαμομήλι με μέλι μας έσωσε!!

H μικρή είναι 3 ετών και από μικρή είχε "θέμα". Με τη διατροφή της είναι πολύ δύσκολη αλλά το θέμα είναι ότι ενώ ένοιωθε την ανάγκη λόγω φόβου τα συγκρατούσε και αποτέλεσμα να μην πηγαίνει.

Φοβάμαι μην εθιστεί στο φάρμακο, αν και η γιατρός το θεωρεί ακίνδυνο.

Ακριβώς το ιδιο κ η δική μου.Πόνεσε μια φορά και τα κράταγε μετα απο φόβο.Της έδωσα ενα διαστημα nujol λαδακι πόσιμο αλλα δεν είδα φοβερή διαφορά.Κάπως καλύτερα ηταν οταν της έδινα benefibra φυτικές ινες σε σκόνη,το ανακάτευα στη φρουτόκρεμα.Αυτα παντα σε συνδιασμό με χαμομήλι κ μέλι και οταν αρχισε να τα κάνει πια μια φορά την ημέρα,έκοψα σιγα σιγα το λαδάκι και τη σκόνη κ συνεχίζω να της δίνω χαμομήλι με μελι.Θελει πολύ επιμονή κ υπομονή το θέμα!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Revythaki, πόσο καιρό έπερνε το nujol? Πάντως εμένα με τα benefibra και duphacol (νομίζω έτσι το λένε) μάλλον χειροτέρεψε όταν τα έπαιρνε παλιότερα.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα