Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Τόνια 1712

Recommended Posts

Καλημέρα, συγνώμη προκαταβολικά για το μεγάλο post αλλά θέλω να μοιραστώ κάτι μαζί σας και να ακούσω τις απόψεις σας.

Η πεθερά μου είναι η πιο αδιάφορη και ψυχρή γυναίκα που έχω γνωρίσει.

Εχει 3 παιδιά αλλά για την ίδια μετράει μονο ο μεγάλος της γιος. Αναφέρω χαρακτηριστικά:

Η κουνιάδα μου μου έχει πει ότι οταν πήγαιναν σχολείο με τον κουνιάδο μου και ήταν δύσκολα οικονομικά έδινε λεφτά για κολατσιό μονο στον γιο και εκείνη έμενε νηστική.

Γιορτές γενέθλια του άντρα μου όχι μόνο δεν έρχεται αλλά πολλές φορές δεν τον παίρνει ούτε καν τηλέφωνο.

Οταν μιλάμε στο τηλέφωνο δεν θα με ρωτήσει τι κάνει το παιδί ή ο γιός της θα μου λέει όλο πόσο κουράζεται ο κουνιάδος μου.

Πριν από 2 μήνες έκανε επέμβαση στο ματι, έλεγε λοιπόν ότι θα πάει μονο με τον γιο της. Παρόλαυτα ο άντρας μου παράτησε την δουλειά του και πήγε το πρωϊ μαζί τους, όταν τον είδε του ειπε "Μπα, και εσύ εδώ? Αφού είπα θα πάω με τον γιο μου"

Γέννησα ήρθε στο μαιευτήριο και ξαναείδε το μωρό όταν ήταν 2,5 μηνών. Βέβαια για να λεμε και την αλήθεια τον πρώτο μήνα έπαιρνε καθημερινά τηλέφωνο. Εκτοτε ούτε ρωτά.

Πηγαίνουμε, τους βλέπουμε, δεν μας έχει πει ποτέ σε γιορτές ή μια κυριακή να πάμε να φάμε μαζί τους. Δεν έχουμε μαλώσει, εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει κακιά κουβέντα γιατί παρότι είναι ανακατωσούρα ο άντρας μου την έχει βάλει στην θέση της από την αρχή. Αλλά με θυμώνει η αδιαφορία της, ο διαχωρισμός και το πόσο πληγώνει τον άντρα μου.

Λοιπόν η πεθερά μου αρρώστησε, βαριά και κινδύνεψε να πεθάνει. Ευτυχώς την γλίτωσε. Αλλά εγώ ειλικρινά δεν ένοιωσα και δεν νοιώθω τίποτε. Ούτε καν λίγο συμπάθεια, τίποτε. Δεν με συγκίνησαν καν τα δάκρυα του άντρα μου που τον λατρεύω όταν ήταν στην εντατική και δεν ξέραμε αν θα ζήσει. Μου έχει βγάλει όλη αυτή η ιστορία μια πλευρά του εαυτού μου που δεν ήξερα καν οτι υπάρχει. Και αναρωτιέμαι μήπως τελικά είμαι κακιά? Εδω για ξένο ακούω και το λυπάμαι που λέω πραγματικά το νοιώθω. Τώρα γιατί?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη μου τονια μια απο τα ιδια και εμενα η πεθερα εχει 3 γιος το καμαρι της ο μεγαλος , ο δικος μου ο αντρας ειναι ο δευτερος στη σειρα και τον θελει μονο οταν ειναι για εγκαρια. και επαθα και τα ιδια οταν γεννησα το 1ο παιδι μου για το 2ο ουτε συζητηση δεν πλησιασε στο σπιτι , αλλα οταν γεννηθηκε το μωρο της συνηφαδας μου μονο στην τηλεωραση που δεν το εβγαλε για διαφημηση .και με την κορη μου - με τον γιο της συνφ. 5 μερες διαφορα η γεννηση τους.επομενως εχεις πολλες στην ιδια φαση φιλακια !!

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου κακια δεν εισαι εσυ αλλα η πεθερα σου ειναι μικροψυχη και χωρις αισθηματα.ειναι μια μανα που δεν νοιαζεται και απο οτι καταλαβα δεν νοιαστηκε ποτε ουσιαστικα για τα παιδια της εκτος απο το πρωτο.ενταξει μπορει να εχεις περισσοτερη αδυναμια σε καποιο σου παιδι περισσοτερο αλλα την αγαπη σου και το ενδιαφερον σου δεν το ξεχωριζεις.συνηθως λενε οτι οταν βρεθεις κοντα με τον θανατο αναιρεις και αλλαζεις πολλα πραγματα προς το καλυτερο παντα την συγκεκριμενη μαλλον ουτε αυτο την ταρακουνησε!δεν πειραζει κανε σαν να μην υπηρχε ποτε οταν σε παρει τηλ μιλα της μια χαρα και εσυ μην στεναχωριεσαι.κοιτα να εισαι καλα εσυ με τον ανδρα σου και τα παιδια σου και ανθρωπους που δεν σκεφτονται εσενα και ποσο μαλλον το παιδι τους δεν τους χρειαζεσαι στην ζωη σου.συγνωμη αν ημουν λιγο σκληρη αλλα ετσι το βλεπω παρολο που δεν εχω τετοια προβληματα με την πεθερα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειλικρινα απορω με το μεγαλειο ψυχης του συζυγου σου.

Δωσ του μια αγκαλιτσα απο εμενα (χωρις παρεξηγηση :lol:)

 

Δεν εισαι κακος ανθρωπος..... απλα πληγωμενος

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις,

Jenia ναι το ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη αλλά τέτοια σκληρότητα απο μέρους μου δεν την περίμενα.

Depy οχι μόνο δεν την ταρακούνησε αλλά οταν ήταν στο νοσοκομείο ο άντρας μου και η κουνιάδα μου καθαρισαν το σπίτι το έβαψαν και έβγαλαν απο το δωματιό της το κρεββάτι του κουνιάδου μου (χωρισμένος). Οταν γύρισε η απαντησή της για το σπίτι ήταν χμ εντάξει αλλά γιατί πετάξατε το παιδί έξω??? Οταν πήγα να την δω την ίδια ημέρα μου έλεγε οτι εντάξει βοηθούν και τα άλλα τα παιδιά αλλά ο κουνιάδος μου ξέρει καλύτερα (και ο .. αντε να μην πω ο άντρας μου είχε παρατήσει την δουλειά του εκείνη την ημέρα για να μείνει μαζί της γιατί δεν μπορεί να σηκωθεί μόνη της) Τι να πω... Κάθε φορά λέω στον εαυτό μου κρίμα ειναι άρρωστη αλλά κάθε φορά κάτι θα πει και βράζω μέσα μου. Φυσικά της συμπεριφέρομαι όσο μπορώ καλύτερα, δεν έχω δώσει ποτέ δικαιώμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα αυτη η ψυχροτητα που λες οτι νιωθεις γινεται για να μας προστατεψει κ να αντιμετωπισουμε αυτο που κατα βαθος μας στενοχωρει. δωσε χρονο στον εαυτο σου κ οταν νιωσεις πιο θετικα κ χωρις προσδοκιες τοτε ουτε θα απογοητευεσαι ουτε θα σαι τοσο ψυχρη οσο νομιζεις. απλα ουδετερη

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειλικρινα απορω με το μεγαλειο ψυχης του συζυγου σου.

Δωσ του μια αγκαλιτσα απο εμενα (χωρις παρεξηγηση :lol:)

 

Δεν εισαι κακος ανθρωπος..... απλα πληγωμενος

Γι'αυτο τον λατρεύω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια και η δικια μου.Αδυναμια στο μεγαλο γιο,ο δικος μου μονο για αγγαριες.Στα αλλα εγγονια μεγαλη αγαπη στα δικα μου παιδια αδιαφορια τα εβλεπε ο αντρας μου και πληγωνοταν.Αργησε να το ξεπερασει.Τα παιδια μου τωρα που ειναι μεγαλα την αντιμετωπιζουν και αυτα με αδιαφορια και δεν προσπαθησα ποτε να το αλλαξω αυτο.Αν ηταν σωστη μανα δεν θα σου εβγαζε αυτα τα συναισθηματα. να αδιαφορησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Smartaki αυτο κάνω αλλά πρέπει να κρατιέμαι γιατί με πιάνουν και τα νεύρα μου όταν βλέπω τον άντρα μου να τρέχει πανικόβλητος για έναν άνθρωπο που, συγνώμη που θα το πω, δεν αξίζει. Αλλά, μάνα του είναι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

........ο άντρας μου και η κουνιάδα μου καθαρισαν το σπίτι το έβαψαν και έβγαλαν απο το δωματιό της το κρεββάτι του κουνιάδου μου (χωρισμένος). Οταν γύρισε η απαντησή της για το σπίτι ήταν χμ εντάξει αλλά γιατί πετάξατε το παιδί έξω???

 

 

...κοιμάται στο ίδο δωμάτιο με την μάνα του;;;;;:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τονια μου θα το καταλαβει μονος του και σιγα σιγα θα σταματησει να τρεχει. θα πληγωθει ομως αν κρινω απο το δικο μου και εκει ειναι που ο δικος σου ρολος θα ειναι να τον στηριξεις οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειλικρινα απορω με το μεγαλειο ψυχης του συζυγου σου.

Δωσ του μια αγκαλιτσα απο εμενα (χωρις παρεξηγηση :lol:)

 

Δεν εισαι κακος ανθρωπος..... απλα πληγωμενος

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με ότι έκανα παράθεση

πολύ με συγκίνησε το ποστ σου

Έτσι όπως σε διάβασα...... είσαι ένας πολύ καλός άνθρωπος.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες σας. Με παρηγορήσατε γιατι πραγματικά αισθανόμουν πολυ απαίσια με τον εαυτό μου.

RENAH ναιιιιιι κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόνια νομίζω κοριτσι μου οτι δεν χρειαζεται να πούμε τίποτα αλλο!!!

Σκέψου το και λίγο αλλιως....

Αν είχε αδυναμία στον άντρα σου...τι θα τραβουσες...(και που θα κοιμόταν αυτή η πεθερα...:))Ευτυχως να λες!!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ αναρρωτιεσαι γιατι τον εχει τον γιο σαν γκομενο;;

Εντάξει, όχι και μεχρι εκεί. Απλά του έχει πάρα πολύ πολύ μεγάλη αδυναμία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω νοιώσει κι εγώ. Υποτίθεται ότι ο γιατρός της, της είχε πει να παίρνει ένα χαπάκι την ημέρα για ένα προβληματάκι που είχε. Παρόλ'αυτά, αυτή έκανε του κεφαλιού της, γιατί πέρα απ'όλα θεωρεί τον εαυτό της και γιατρό! Κι έτσι ανα τακτά χρονικά διαστήματα, έτσι και δεν αισθανόταν καλά, καλούσε ασθενοφόρο.

 

Ειδικά μια φορά μας φωνάξανε σπίτι τους 2:00 μετά τα μεσάνυχτα κι εκείνη ήταν στο καναπέ κουλουριασμένη, να τρέμει και να "χύνεται" στο παιδί της για να της πάρει την πίεση. Κάθησα κι εγώ απέναντί της και δεν αισθάνθηκα ειλικρινά τίποτα. Κάποιον άγνωστο να έβλεπα και περισσότερο θα τον λυπόμουνα. Αφήστε που έτρεμα κι εγώ, γιατί πολύ απλά ήταν χειμώνας και δεν συνηθίζουν να ανάβουνε καλοριφέρ. (Τελικά αδίκως τρέχαμε στα νοσοκομεία. Δεν είχε τίποτα.)

 

Φυσικά έφτασα να έχω αυτή τη στάση μετά από χρόνια, γνωρίζοντας την υπερβολή της και "απολαμβάνοντας" την συμπεριφορά της. Δεν είσαι κακιά. Φυσική εξέλιξη των πραγμάτων είναι. Δεν έχεις κάποιο δεσμό αίματος μαζί της, για να κάνεις τα στραβά μάτια και βλέπεις όλο το μεγαλείο των πράξεών της σαν τρίτη. Ξενέρωμα λέγεται!!!!!

 

Δεν εύχομαι να πάθει κάτι κακό, αλλά δεν με ενδιαφέρει πλέον να μάθω τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιο δεσμό αίματος μαζί της, για να κάνεις τα στραβά μάτια και βλέπεις όλο το μεγαλείο των πράξεών της σαν τρίτη. Ξενέρωμα λέγεται!!!!!

Τελικά μάλλον αυτό πρέπει να είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koπέλα μου,καθόλου κακιά δεν είσαι!!!

Εκείνη δηλαδή είναι καλύτερη προς το παιδί και το εγγόνι της;

Και πολλά κάνετε!

Μια ερμηνεία που μπορώ να δώσω στα συναισθήματα σου...Βλέπεις πως αγνοεί επανηλημένα και ενδεχομένως πληγώνει βαθύτατα τα πιο αγαπημένα πρόσωπα της ζωής σου!Τον συζυγο και το παιδί σου.Δες το λίγο και σαν ''αυτοάμυνα''

Πάντως και εγώ έτσι θα ένιωθα στην θέση σου...οπότε βάλτε με στο κλαμπ των ...άψυχων και κακών συζύγων!:lol:

TPfyp2.pngΜωράκια μου,ευχαριστώ που ήρθατε στην ζωή μου,και με κάνατε μανούλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι μαναδες ειναι αυτες,ειλικρινα λυπαμαι για τον αντρα σου και τη μανα που εχει γιατι καλως ή κακως η μανα επηρεαζει το τι ανθρωποι ειμαστε και τι ψυχοσυνθεση αποκτουμε μεγαλωνοντας,το πιστευω παρα πολυ αυτο.

Εγω ειμαι παντρεμενη εδω και 7 μηνες με εναν υπεροχο ανθρωπο ο οποιος ειναι μοναχοπαιδι σε μια οικογενεια,οι οποιοι ειναι σαν ανθρωποι να μη πω κρυοι,αλλα συναισθηματικα απομακροι.Ειδικα ο πατερας του ειτε ειναι σπιτι ειτε δεν ειναι,κανει το ιδιο και το αυτο.

Τους επισκεπτομαστε αρκετα συχνα και οι σχεσεις μας ειναι λιγο παραπανω απο τυπικες.

Ενταξει γενικα κανενα μεγαλο προβλημα.

Ομως νευριαζω με τη πεθερα μου που εχει ενα παιδι και αγορι,που κανονικα θα πρεπε να του χει μια καποια αδυναμια και που λεει ο λογος να κανει το σκατο της παξιμαδι γιαυτον,ομως πικραινομαι που βλεπω οτι τον εχει σαν αντικαταστατη τους απομακρου αντρα της.Δηλαδη,να την πηγαινει για ψωνια,να κανει τις αγγαρειες στο σπιτι,να της αγοραζει κατι που θα χρειαστει-μενουν σε χωριο και εμεις στη πολη-και ομως δε βλεπω συναισθηματικα να δινει αυτο το κατι παραπανω βρε παιδι μου.

Τωρα που ειμαι εγκυος στο πρωτο της εγγονι,ειναι και αγορακι,περιμενα να χαρουν να κατουριουντε που λεει ο λογος απ τη χαρα τους,ομως αυτοι στο κοσμο τους.Τις προαλλες κιολας η πεθερα μου πηγε να με δωσει και συμβουλη,πεντε μερες πριν γεννησω να κανω νηστεια για να κοινωνησω και νευριασα γιατι το μυαλο της στις βλακειες το χει και οχι στα ουσιαστηκα,φυσικα της το κοψα λεγοντας της πως αυτα ειναι βλακειες και με τπτ δε κανω τετοια.Μετα μου πεταξε το εξης:οτι εχει τις κουβερτουλες και τις πανες του γιου της-του αντρα μου-και να τα παρω να κανω της δουλεια μου.Και τονιζε οτι ειναι ολοκαινουρια.Δηλαδη ελεος πρωτο εγγονι του μονακριβου της παιδι και μου πασαρει κουβερτες του '78;

Και να επιμενει κιολας.

Φυσικα και παλι την αποπηρα.

Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη,αλλα εγω περιμενα να μιλαμε για το μωρακι συνεχεια να ανυπομονουν για το εγγονι και να κανουμε ονειρα γιαυτο.Αλλα ανταυτου ουτε κομματι στη βασιλοπιτα δε θελαν να κοψουν για το εμβρυο τη πρωτοχρονια και εγω επεμενα και κοψαν.

Ειναι καποια πραγματα που με στεναχωρουν,αλλα πιο πολυ για τον αντρα μου που ειναι και γονεις του.

Συγνωμη για το μεγαλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...