Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση


Recommended Posts

ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΘΕΜΕΛΙΩΔΗΣ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ...

 

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ.. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ..

 

αυτο θα πει τα μεγαλα πνευματα συναντωνται......

εψαχνα το συγκεκριμενο θεμα για να το ποσταρω,μολις τωρα....

 

πραγματικα κατι τετοιο χρειαζεται η εκπαιδευση σε παγκοσμιο επιπεδο!!

Δειτε το,θα γελασετε και σιγουρα θα συμφωνησετε μαζι του!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 7 Μαρτίου 2010

 

«Εισαγωγικές με νέο σύστημα απ' το 2015»

 

**Η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου εξηγεί στην «Κ.Ε.» τους στόχους και τη φιλοσοφία του «νέου σχολείου», που εισάγει πολλά, σημαντικά και καινοτόμα κεφάλαια στις σελίδες της ελληνικής εκπαίδευσης.

Στην ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΙΑΤΣΟΥ

Εισαγωγικές εξετάσεις, 2015. «Οι μαθητές που τη χρονιά αυτή θα φοιτούν στη Γ' λυκείου θα δώσουν εξετάσεις σε εθνικό επίπεδο με θέματα που θα επιλεγούν από τράπεζα θεμάτων η οποία στο μεταξύ θα έχει δημιουργηθεί. Σημαντικό λόγο στο νέο σύστημα πρόσβασης θα έχουν επίσης ΑΕΙ και ΤΕΙ, θεσπίζοντας τις ελάχιστες βαθμολογίες που πρέπει να έχουν οι υποψήφιοι στα μαθήματα βαρύτητας, ανά σχολή».

 

 

Εάν μάλιστα το υπουργείο Παιδείας κερδίσει το στοίχημα και τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα των αλλαγών, τότε οι μαθητές γυμνασίου και λυκείου θα βρεθούν από την προσεχή σχολική χρονιά σε ένα πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα σχολείο: κομπιούτερ στο θρανίο τους, ψηφιοποιημένο βιβλίο στη οθόνη τους, διαδραστικός πίνακας απέναντι κι ένας εκπαιδευτικός απολύτως εξοικειωμένος με τις νέες τεχνολογίες.

 

 

Εδω γελάμε

Καλά βρε παιδιά που ζούμε; Κι εγω εκπαιδευτικός ειμαι και ξέρω απο πρωτο χερι την κατάσταση... Ειμαι σε ένα λύκειο που δεν εχει αιθουσες, οι μισοι μαθητες ειναι σε container και οι μισές "κανονικές" αίθουσες γεμίζουν με κουβάδες νερό καθε φορά που βρέχει. Το εργαστήριο φυσικών επιστημών ειναι πλήρως εξοπλισμένο με οτι μπορείτε να φανταστείτε ωστε οι μαθητες να εκτελουν τα πειραματα μόνοι τους μόνο που δεν χωράνε όλοι, ασε που δεν μπορεις να μπεις γιατι χρησιμοποιείται σαν αίθουσα... Ακου διαδραστικοί πίνακες και υπολογιστής στο θρανίο... Εδω εχουμε μια αιθουσα καθηγητών με πέντε γραφεία για εικοσι άτομα!!! να ακουμπήσω τις σημειώσεις μου δεν βρισκω και θα εχω τεχνολογία... Ας επισκεφτουν και κανενα σχολή να δουν την παρουσα υποδομή και μετα βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω...

Ας μην μιλήσουμε για την ύλη που δεν ειναι απλά μεγάλη αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Η κόρη μου ειναι στην πρώτη δημοτικού και ήδη μπήκαν στον πολλαπλασιασμο!!! και στις κλίσεις των ρημάτων σε ενεστώτα και αόριστο!!!

 

Οσο για το λύκειο στο οποίο εγώ εργαζομαι,αυτή η απόλυτη σ'υνδεση με την τριτοβάθμια εκπαίδευση εχει κάνει τα παιδιά ρομπότ, όπως άλλωστε οι περισσότεροι επισημάνατε. Προσωπικά πιστεύω οτι το φροντηστήριο δεν χρειάζεται ακομη και στην τρίτη αν ο εκπαιδευτικός κανει σωστά τη δουλειά του. Και είναι πολλοι αυτοί που την κάνουν σωστα. Ξέρετε πόσες φορές έρχονται μαθητές μου και μου λένε οτι απο μένα τα καταλαβαίνουν και όχι απο τον φροντιστή;;; Γιατι πολλές φορές η παραπαιδεία κάνει απλά κινήσεις εντυπωσιασμου... Το ίδιο φυσικά και η πλειονότητα των ιδιωτικών σχολείων που στοιβάζει πολλές φορές και 35 άτομα σε μια αιθουσα απλά γιατι ο μαθητής είναι πελάτης... Για μένα προσωπικά η μεγαλύτερη ανταμοιβή είναι αυτή η αναγνώριση απο το μαθητή. Που θα ερθει και στο διαλειμμα να σου μιλήσει και για το πρόβλημά του και που εσύ ως εκπαιδευτικός πρώτα το βλέπεις σαν παιδι και μετά σαν μαθητη...

Βεβαια για όλα αυτά κανένας εκπαιδευτικός δεν έχει την παραμικρή κατάρτιση εκτος και αν εσύ προσωπικά ενδιαφέρεσαι για ψυχολογία ή παιδαγωγική.

 

Οταν μπήκα στην εκπαιδευση ήμουν 24 χρονών κορίτσι, μολις βγήκα απο τη σχολή μέσω εξετάσεων του ασεπ. Στο αντικέιμενο μου ειχα γράψει άριστα αλλά στα παιδαγωγικα λίγο πάνω απο τη βάση. Βλέπεις καμια σχολή δεν σε προετοιμάζει για αυτό εγω χημεία σπούδασα...

Η μόνη επιμόρφωση ήταν κάτι σεμινάρια, αν δεν κανω λάθος τρια σαββατοκύριακα, μπορει και λιγο παραπάνω... Οι εισηγητές μας λέγανε μπαρούφες γιατι φυσικά ποτέ δεν ειχαν μπει σε σχολική τάξη. ακομη και εγω με την ελάχιστη πειρα των δυο μηνών (πρωτα μπήκαμε στην τάξη και μετα "επιμορφωθήκαμε") καταλάβαινα πως ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Σου προτειναν διδασκαλία μιας ενότητας σε ένα τρίωρο μιλώντας για διδασκαλία μιας -διδακτικής- ώρας.

Να μιλήσουμε για τους συμβούλους που έχουν κάνει εκατό μεταπτυχιακά στη θεωρία αλλά απο πράξη τίποτα; Δεν εχουν ιδέα... Η δική μας ουτε τα βιβλία δεν ξέρει ειναι άλλης ειδικότητας (φυσικος).

 

Για την υποδομή τα ειπα παραπάνω.

 

Ολη η "μεταρρυθμιση" πολύ ωραία και ελπιδοφόρα αλλα για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζονται 50 και όχι πέντε χρόνια... Θα πρέπει να χτιστούν σχολεία απο την αρχη γιατι τα περισσότερα δεν σηκώνουν ούτε τον αριθμό των μαθητών.

Θα πρέπει να εκπαιδευσουν όλους τους εκπαιδευτικούς απο την αρχή. Εχω καταρτιστεί στις δυο τεχνολογίες μάλιστα και στο δεύτερο επίπεδο αλλά μια απο τα ΙΔΙΑ ΚΑΙ ME αυτούς τους επιμορφωτές.

 

Το βασικό ειναι να υπάρχει συνέχεια για να πετύχουν κατι αξιοσημείωτο. Δέκα χρόνια ειμαι στην εκπαιδευση και καθε φορα που αλλάζει η ηγεσια κατι ψιλοαλλάζει και αντε πάλι απο την αρχή

 

Ολα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν... Βαρεθήκαμε πια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μείωση της διδακτέας ύλης από την πέμπτη τάξη του Δημοτικού ως την πρώτη τάξη του Λυκείου ανακοινώνει σήμερα το υπουργείο Παιδείας.

Η μείωση της ύλης θα γίνει από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο σε Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Γεωγραφία, Πληροφορική και Τεχνολογία. Ετσι την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα διδαχθούν στις σχολικές τάξεις κομμάτια της ύλης που αλληλοκαλύπτονται μεταξύ διαφορετικών μαθημάτων ή τα οποία είναι δυσνόητα και δημιουργούν προβλήματα στους μαθητές. Για την περικοπή της ύλης, τις αλλαγές στην εκπαίδευση και τις αποφάσεις που έχουν ληφθεί στα θέματα διάδοσης της διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας στο εξωτερικό, η υπουργός Παιδείας κυρία Αννα Διαμαντοπούλου θα έχει σήμερα το μεσημέρι συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κάρολο Παπούλια, προκειμένου να τον ενημερώσει.

Στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δημοσιεύθηκε το προεδρικό διάταγμα για την ενσωμάτωση της ευρωπαϊκής οδηγίας 36/2005, με την οποία αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των ιδιωτικών κολεγίων που λειτουργούν στη χώρα μας και αποτελούν παραρτήματα ευρωπαϊκών πανεπιστημίων.

Πηγή: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=333936&dt=27/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ηρθε ποτε κανενας αρμοδιος να δει στην πραξη πως τα βγαζουμε περα καθημερινα?????Με τι μεσα?????

Και να σου πω Εφη???Εγω εκανα στη σχολη 2 εξαμηνα διδακτικη και μεθοδολογια,νομιζεις οτι εμαθα ή καταλαβα πολλα???Και παιδαγωγικα 2 εξαμηνα βασικες θεωριες!!!Στο Ασεπ εγραψα πολυ καλους βαθμους και στα 2 αλλα επειδη εκατσα και διαβασα κι αλλα βιβλια απο μονη μου,πολυ καλυτερα απο αυτα που εκανα στη σχολη και σημειωτεον οτι το τμημα μου ειναι κι απο τα οργανωμενα με καλους καθηγητες στο συνολο!!!

Για ελα ομως να εφαρμοσεις αυτα που εμαθες,διαβασες,εγραψες στο σχολειο!!!!Να δουμε τι εφαρμοζεται για να γελασουμε ολοι μαζι!!!

Μονο με καλη θεληση και πολλη υπομονη καταφερνει κανεις να κανει δουλεια ιδιως στο δικο μου μαθημα και ακομη χειροτερα οσο ανεβαινουμε ταξη-ΑΓΓΛΙΚΑ.

Μας εχουν γραμμενους κανονικα,κι αν δεν ειχα ορεξη και διαθεση και τσαμπουκα να το πω κι ετσι θα ημουν ο περιγελως της ταξης.Για να ερθουν οι αρμοδιοι να κανουν μαθημα σε Επαλ με 22 αγορια και να εφαρμοσουν τις θεωριες..σχεδια μαθηματος και κουραφεξαλα!!!!

Εγω ξερω πως καταφερνα να κανω μαθημα και φυσικα με αρκετες ωρες να "σπαταλιουνται" σε συζητηση και κουβεντα ωστε να υπαρχει κι αλλο κλιμα και διαθεση για κοινωνικοποιηση!!!Πουγια να εχω αποδειξεις οτι εκανα δουλεια και δεν θα με βγαλουν τρελλη στο τελος τα εβαζα κι εγραφαν την μεταφραση απο τα κειμενα????

Αααα,και το καλυτερο??????Θα μας αξιολογησουν οι μαθητες λεει!!!!Ποιοι μαθητες???Και με ποιο κριτηριο,συγγνωμη για το ωμο του λογου μου,για το αν εχουμε ωραιο κ@@ο???Εδω εγω που πραγματικα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικη και πολλες φορες αξιολογω και προς τα πανω χωρις να πρεπει, προβληματιζομαι ιδιαιτερως μην τυχον αδικησω καποιον και θα ερθει να με αξιολογησει ενας μαθητης που στην ουσια ποτε δεν τον μαθαμε να ξερει να κρινει???

Θα με στειλει στον Εβρο(που λεει ο λογος) μια μαθητρια που μπορει να μην γουσταρει τον τροπο που ντυνομαι και στην αξιολογηση της θα υπερισχυσει αυτο το κριτηριο αντι για οποιδηποτε αλλο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μείωση της ύλης είναι κάτι που χρειαζόταν...

Αλλά ελπίζω να γίνει σωστά... Γιατί με ανησυχεί το εξής:

Λέει η υπουργός πως πολλά πράγματα επαναλλαμβάνονται κάθε χρόνο (άρα είναι περιττά). Όμως αυτό είναι το γνωστό "σπιράλ"... της μάθησης ... όπου χτίζεις τα επόμενα πατώντας σε προηγούμενα. Ελπίζω να μην το διαλύσει εντελώς...

 

Εύχομαι να γίνει με ορθό τρόπο η ελάφρυνση της ύλης των μαθημάτων. Είναι απαραίτητο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ανοίγουν για πρώτη φορά οι πόρτες πανεπιστημίων και ΤΕΙ για τους αποφοίτους ΙΕΚ, κολεγίων και άλλων δομών μη τυπικής Μεταδευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, μέσω ειδικών προγραμμάτων σπουδών και εκπαιδευτικών πιστωτικών μονάδων, βάσει του νομοσχεδίου του υπουργείου Παιδείας για τη δια βίου μάθηση που συζητείται στη Βουλή.

 

Όχημα για κάτι τέτοιο θα αποτελέσει στο μέλλον η συγκέντρωση πιστωτικών μονάδων μεταξύ των διάφορων μορφών κατάρτισης που λαμβάνει ένας πολίτης σήμερα, κάτι που ήδη εφαρμόζεται σε πολλές χώρες της ΕΕ.

 

«Ανάλογα με τις προδιαγραφές που θα τεθούν από το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και την κείμενη νομοθεσία γύρω από τα προσόντα, το άτομο θα μπορεί, συσσωρεύοντας τις απαιτούμενες πιστωτικές μονάδες, να αποκτά κάποιο προσόν ή να χρησιμοποιεί τις πιστωτικές του μονάδες σε άλλα μαθησιακά πλαίσια ή και σε άλλα γεωγραφικά όρια», αναφέρεται στην εισηγητική έκθεση του νομοσχεδίου.

 

Σύμφωνα με «Τα Νέα», το σύστημα των πιστωτικών μονάδων είναι μια σχετικά νέα μορφή αποτίμησης του μαθησιακού φόρτου, το οποίο αποφασίστηκε στο πλαίσιο της συμφωνίας της Μπολόνιας για την ενοποίηση των ευρωπαϊκών συστημάτων εκπαίδευσης και εφαρμόζεται στην Ευρώπη με το όνομα Εuropean Credit Τransfer System- ΕCΤS αλλά και σε πολλά ελληνικά τριτοβάθμια ιδρύματα, με σκοπό να βοηθά στη σύγκριση και την κινητικότητα ανάμεσα σε προγράμματα σπουδών, ιδρύματα και κράτη.

 

Ένα ακαδημαϊκό έτος αναλογεί σε 60 μονάδες. Τώρα ένα ανάλογο σύστημα φαίνεται πως σχεδιάζεται ώστε, μετά την αξιολόγηση και την πιστοποίηση όλων των φορέων Μεταδευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, να είναι εφικτή η κινητικότητα και ανάμεσα στις εκπαιδευτικές βαθμίδες.

 

Σημειώνεται ότι η αξιολόγηση θα συνδεθεί με τη χρηματοδότηση όχι μόνο στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, αλλά και στους φορείς διά βίου μάθησης που χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους, π.χ. τα ΙΕΚ.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231057333

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θεωρω πολυ σημαντικα αρνητικο παραγοντα για την παρεχομενη δημοσια εκπαιδευση το γεγονος οτι καταργουνται οι εκπαιδευτικες αδειες των δασκαλων και καθηγητων.

Καταλαβαινω οτι στην οικονομικη κριση που περναμε καποιος μπορει να το θεωρησει πολυτελεια αλλα εγω θεωρω οτι ανεβαινει το επιπεδο του διδακτικου προσωπικου οταν καποια ατομα κανουν μεταπτυχιακα ή διδακτορικα.

Για να μην παρεξηγηθω δεν εργαζομαι στη δημοσια εκπαιδευση αλλα στην ιδιωτικη και πληρωνω μεχρι τελευταιο ευρω τις προσωπικες μου επιμορφωσεις. Παρολ'αυτα θεωρω οτι πεφτει το επιπεδο οταν σταματα η εκπαιδευτικη εξελιξη των διδασκοντων.

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θεωρω πολυ σημαντικο παραγοντα για την παρεχομενη δημοσια εκπαιδευση το γεγονος οτι καταργουνται οι εκπαιδευτικες αδειες των δασκαλων και καθηγητων.

Καταλαβαινω οτι στην οικονομικη κριση που περναμε καποιος μπορει να το θεωρησει πολυτελεια αλλα εγω θεωρω οτι ανεβαινει το επιπεδο του διδακτικου προσωπικου οταν καποια ατομα κανουν μεταπτυχιακα ή διδακτορικα.

Για να μην παρεξηγηθω δεν εργαζομαι στη δημοσια εκπαιδευση αλλα στην ιδιωτικη και πληρωνω μεχρι τελευταιο ευρω τις προσωπικες μου επιμορφωσεις. Παρολ'αυτα θεωρω οτι πεφτει το επιπεδο οταν σταματα η εκπαιδευτικη εξελιξη των διδασκοντων.

 

:?Τελικά δεν σε κατάλαβα.

Ενώ θεωρείς ότι είναι πολύ σημαντικό να επιμορφώνονται οι εκπαιδευτικοί,

τότε πώς την ίδια ώρα λες ότι είναι σημαντικό που καταργούνται οι εκπαιδευτικές άδειες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:?Τελικά δεν σε κατάλαβα.

Ενώ θεωρείς ότι είναι πολύ σημαντικό να επιμορφώνονται οι εκπαιδευτικοί,

τότε πώς την ίδια ώρα λες ότι είναι σημαντικό που καταργούνται οι εκπαιδευτικές άδειες;

Εχεις δικιο Ρηνουλα μου, Εκανα εκφραστκο λαθος . Οταν ειπα σημαντικο παραγοντα εννοουσα επιδεινωσης της καταστασης και οχι θετικο. Το διορθωσα. Εννοω οτι ειναι δυνατος αρνητικος παραγοντας

δηλ. για εμενα εχει μεγαλη σημασια ΑΡΝΗΤΙΚΗ που καταργουνται.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Ρηνουλα μου, Εκανα εκφραστκο λαθος . Οταν ειπα σημαντικο παραγοντα εννοουσα επιδεινωσης της καταστασης και οχι θετικο. Το διορθωσα. Εννοω οτι ειναι δυνατος αρνητικος παραγοντας

δηλ. για εμενα εχει μεγαλη σημασια ΑΡΝΗΤΙΚΗ που καταργουνται.

Οκ,η θέση σου είναι ξεκάθαρη.

Κι εγώ έτσι το βλέπω το θέμα.

 

Όπως δεν θα θέλαμε να πάμε σε έναν γιατρό που δεν ενημερώνεται για τις εξελίξεις στην επιστήμη του,έτσι θα πρέπει για κάθε επαγγελματία και λειτουργό να υπάρχει συνεχής επιμόρφωση με οποιαδήποτε μορφή έχει αυτή.Ανεβαίνει και το επίπεδο του προσωπικού,αλλά και συμβαδίζουμε με την εποχή μας.

Ποιος έχει άμεσο όφελος από αυτό,όσον αφορά τους δασκάλους;Μα φυσικά τα παιδιά,οι μαθητές.Η σχολική μονάδα γενικότερα.

 

Ακόμα κι αν ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό φαίνεται εν πρώτοις όχι σε άμεση σχέση με τα μαθήματα,τελικά δείχνει ότι αυτός που το έχει κάνει είναι ανήσυχος,ενδιαφέρεται,ενημερώνεται,βρίσκεται κοντα΄στην γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...