Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εμπειριες/γιατροι


eleni210

Recommended Posts

Οσες γεννησατε εκει οι αντρες σας καθε ποτε μπορουσαν να ερχονται?Και για ποση ωρα?

 

Στο επισκεπτηριο, πρωι και απογευμα, του οποιου μαλιστα το ωραριο τηρειται ευβλαβικα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο επισκεπτηριο, πρωι και απογευμα, του οποιου μαλιστα το ωραριο τηρειται ευβλαβικα!

όταν λέμε ευλαβικά, το εννοούμε. Είναι ζήτημα αν ...μπορούσα να "κλέψω" ενα τεταρτο παραπάνω σε κάθε επισκεπτήριο, για να δω τη γυναίκα μου και το μικρό!Δεν υπαρχει καμία πιθανότητα να επιτρέψουν να μείνει άντρας μέσα σε δωμάτιο! ΚΑΜΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σε ολες τις μανουλες ειμαι νεο μελος αλλα παλια αναγνωστρια σας και οπως ολες ετσι και εγω εχω καποια ερωτηματα που αν μπορουσαν να απαντηθουν απο καποια με σχετικη εμπειρια , θα με βοηθούσε πολυ! Ειμαι 7 μηνων και προκειται να γεννησω στο αλεξανδρα με καισαρικη, εχω και εγω το δασκαλακη, και ηθελα να μου πείτε (απο ρουχαλακια ειδα πρεπει να εχω τα παντα! και για μενα και για το μωρο!)

 

Ερωτηση κρισεως λοιπόν : το μαιευτήριο παρεχει θήλαστρο/ή νοικιάζουν έστω,σε περίπτωση που εχω πρόβλημα... και τουλαχιστον στις παροχές τους έχουν τισ πανες του μωρου ή εστω σερβίετες?:P

στο αλεξανδρας παρεχετε θηλαστρο σε περιπτωση αναγκης οπωσ και αποστηροτης ΑΛΛΑ επιδη το θηλαστρο ειναι "κοινορηστο" το γαλα που θα βγαλεις μη το δωσεις στο βρεφακι σου...

πανες, λαδακι, οινοπνευμα γαλατα παρεχονται

σερβιετες εχε μαζι σου καμια 30αρια.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε ευλαβικά, το εννοούμε. Είναι ζήτημα αν ...μπορούσα να "κλέψω" ενα τεταρτο παραπάνω σε κάθε επισκεπτήριο, για να δω τη γυναίκα μου και το μικρό!Δεν υπαρχει καμία πιθανότητα να επιτρέψουν να μείνει άντρας μέσα σε δωμάτιο! ΚΑΜΙΑ!

ναι... θυμαμαι στην κονσολα που ημουν ειχαμε εναν σεκιουριτα που εψαχνε τα δωμματια πισω απο τις πορτες γιατι κρυβοντουσαν καποιοι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια...Θα γεννησω στο Αλεξανδρας και απο οτι μου εχουν πει μπορει να μεινει μαζι σου το βραδυ μονο καποια γυναικα οτι δωματιο και να χεις..Το θεμα ειναι οτι εμενα μονο ο αντρας μου θα μπορουσε να μεινει αλλα αυτο λεει απαγορευεται...Οποτε μου προτεινανε να παρω αποκλειστικη γτ θα γεννησω με καισαρικη και δεν θα μπορω λεει τις 2 πρωτες μερες να τα βγαλω περα μονη μου...Οσες γεννησατε εκει οι αντρες σας καθε ποτε μπορουσαν να ερχονται?Και για ποση ωρα?

 

καλησπερα !

 

γεννησα 7 απριλιου , στο Αλεξανδρας με καισαρική. μονο γυναικα μπορει να μεινει μαζι σου το βραδυ. οι αντρες στο επισκεπτηριο 12-2 κ 5-8 , αυστηρά !!!!!

ο αντρας μου κανα 2 φορες που ηρθε νωρις το πρωι να μου φερει καποια πραγματα που χρειαζομουν , εβγαινα εγω μεχρι την εισοδο της πτερυγας , να τα παρω

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι... θυμαμαι στην κονσολα που ημουν ειχαμε εναν σεκιουριτα που εψαχνε τα δωμματια πισω απο τις πορτες γιατι κρυβοντουσαν καποιοι.. ;)

 

χαχαχαχαχχαχαχα...........καλα αυτος τσακωνοταν με όλο τον κοσμο...μια κυρια απο διπλανο δωματιο , δεν εφευγε με τιποτα και πλακωνοντουσαν καθε μερα....παντως οι κοπελες security ηταν πιο ευγενικες.

ενα μεσημερι που εμεινε ο αντρας της διπλανης κοπελας - δεν ειχα κι εγω προβλημα - , ανοιγει η πορτα....security.....αρχισε δεν επιτρεπεται κλπ...ηταν

4 15..λεω εγω τωρα ηρθε , δεν πειραζει ...και αφου υποτιθεται δεν ειχα εγω προβλημα τον αφησαν. αλλα αυτος ο τυπος ..μπαστακας στην πορτα , μην τυχόν και μεινει κανεις 5 λεπτα παραπανω

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι σε φυσιολογικό τοκετό, το αλεξάνδρα (για τρίκλινο δωμάτιο, και παραμονή μια ημέρα παραπάνω), μας χρέωσε 550 ευρω! Από ότι μάθαμε, αν είχε γεννήσει με καισαρική, θα ήταν δωρεάν!!!!!

 

για τρικλινο με καισαρική , πληρωσαμε 279 ευρω. τωρα πως γινεται το δωρεαν δεν ξερω...απλα μας εδωσαν χαρτιά για το ταμειο.παντως εκει πληρωσαμε

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

για τρικλινο με καισαρική , πληρωσαμε 279 ευρω. τωρα πως γινεται το δωρεαν δεν ξερω...απλα μας εδωσαν χαρτιά για το ταμειο.παντως εκει πληρωσαμε

 

Κι εγω τρικλινο στην Κονσολα με καισαρικη, δεν πληρωσα τιποτα απολυτως.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εξαρτάται απο το ταμείο που έχεις. Το λέω γιατί εγω ήμουν σε δίκλινο δωμάτιο με μια κοπέλα που γεννήσαμε την ίδία μέρα κ οι δύο φυσιολογικά κ φύγαμε την ίδια μέρα αλλά πληρώσαμε άλλα η καθεμία , εγω είχα δημοσίου κ πλήρωσα περίπου 300 ευρω κ εκείνη είχε ΙΚΑ κ πλήρωσε πολυ παραπάνω νομιζω 700 ευρω περίπου.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
χαχαχαχαχχαχαχα...........καλα αυτος τσακωνοταν με όλο τον κοσμο...μια κυρια απο διπλανο δωματιο , δεν εφευγε με τιποτα και πλακωνοντουσαν καθε μερα....παντως οι κοπελες security ηταν πιο ευγενικες.

ενα μεσημερι που εμεινε ο αντρας της διπλανης κοπελας - δεν ειχα κι εγω προβλημα - , ανοιγει η πορτα....security.....αρχισε δεν επιτρεπεται κλπ...ηταν

4 15..λεω εγω τωρα ηρθε , δεν πειραζει ...και αφου υποτιθεται δεν ειχα εγω προβλημα τον αφησαν. αλλα αυτος ο τυπος ..μπαστακας στην πορτα , μην τυχόν και μεινει κανεις 5 λεπτα παραπανω

χαχαχα! Θυμάμαι έκανε τρελό ντουέτο με μια προϊσταμένη που ήταν συνήθως στην κονσολα! Μα αφού έλεγε καθαρά ότι μπορεί να μένει μια γυναίκα μαζί με κάθε λεχώνα, γιατί γινόταν τόσος πανικός…?

 

 

 

όσο αφορά τα λεφτά έμεινα 6 ημέρες κ πλήρωσα γύρω στα 550. Έχω ΙΚΑ και το επίδομα γέννας είναι 990 ευρώ με την προϋπόθεση ότι έμεινα σε δίκλινο, Αυταααα με τα ταμεία…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον πρωτο τοκετο, γεννησα στις 5 το πρωι και με πηγαν σε δωματιο στις 1 το μεσημερι! Ηταν και αλλες κοπελες μαζι και μου ειπαν πως συνεβαινε σπανια κατι τετοιο. Περιμεναμε στα φορεια στην αιθουσα τοκετων και φυσικα δεν ηταν οτι καλυτερο.

Με πηγαν σε 5κλινο και την επομενη μερα με ρωτησαν αν ηθελα να μεταφερθω σε δικλινο. Καμια απο τις κοπελες δεν ηθελε να μεταφερθει, γιατι καναμε πολυ καλη παρεα! Τιποτα δεν ειναι απολυτο λοιπον, ακομη και σε σχεση με τον αριθμο των κλινων.

Δυστυχώς και σε εμένα συνέβη… γέννησα 00.50 μου είπα ότι θα περιμένω κάνα 2ωρο να πάω στο δωμάτιο και τελικά με πήγαν στις 5.30 ξημερώματα, αλλά εφημέρευε μόνο ένας νοσηλευτής και έτρεχε πανικόβλητος. Επίσης το πρωί μου φεραν τη μικρή μου μετά τις 12 γιατί έπρεπε να την εξετάσει πρώτα η παιδίατρος του νεογνολογικου. Η αλήθεια είναι ότι από εκεί και πέρα η διαμονή στην κονσολα ήταν πολύ καλή…

Link to comment
Share on other sites

κι εγω γεννησα το φεβρουαριο στο αλεξανδρας.δουλευω εκει αλλωστε σαν νοσοκομα.οτι θελετε με ρωτατε.εγω ευτυχως ειχα την αδερφη μου μαζι που ειναι νοσοκομα στο ιδιο νοσοκομειο και πολλες γνωστες μου μεσα στο τοκετο!περναγε δηλαδη η ωρα!πληρωσα 500 ευρω περιπου γιατι ειμαι με ικα και ημουν σε δικλινο και επισης μου δωσανε και ενα φαμακο που χρεωθηκε κανονικα.ο αντρας μου ερχοταν ωρες επισκεπτηριου και ξεκλεβε και καμια ωριτσα.ειχα τη μαμα μου τα βραδυα.για το μωρο σου δινουν μονο πανες και γαλατα σε περιπτωση που δε θηλαζεις ολα τα αλλα δικα σου!καθαρο ηταν σιγουρα και καλο φαγητο για νοσοκομειο.αλλα επειδη εχω κατεβει και στα μαγειρια πολλες φορες τηρουν ολους τους κανονες οποτε ετρωγα αφοβα!οτι αλλο θελετε με ρωτατε!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας....

Ειμαστε ενα "νεο" ζευγαρι και "σχεδιάζουμε" (αν ολα πανε καλα) να βαλουμε μπροστα τις μηχανες για ενα μωράκι!!!!

Εχω ακούσει αλλα κ εχω διαβασει εδω καλα λόγια για το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

Δεν εχουμε "συγκεκριμενο" γυναικολόγο που μας παρακολουθεί και εχουμε διαβάσει εδω καλά λογια ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ κλπ κλπ

 

Επειδή δεν εχουμε "ψαξει" καθολου την διαδικασία... απο που πρέπει να ξεκινησουμε??

Καταρχήν πρέπει να κανουμε μια γυναικολογική εξέταση.

Να κλεισουμε ενα ραντεβου στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ σε "απογευματινό ιατρείο" με κάποιον γιατρό που θα επιλέξουμε?

Να παμε στο ιδιωτικό του ιατρείο??

Στην συνεχεια κ αν ολα πανε καλα.... με την συλληψη... ο γιατρός, πού (ιατρείο ή Νοσοκομείο) θα μας παρακολουθεί και που θα κάνουμε τις απαράιτητες εξετάσεις??

Τί κόστος καλύπτεται ? (γιατροί-εξετάσεις-φάρμακα) εχουμε ασφάλεια ΙΚΑ.

 

Θα μας βοηθούσε πολύ η ανταπόκρισή σας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας....

Ειμαστε ενα "νεο" ζευγαρι και "σχεδιάζουμε" (αν ολα πανε καλα) να βαλουμε μπροστα τις μηχανες για ενα μωράκι!!!!

Εχω ακούσει αλλα κ εχω διαβασει εδω καλα λόγια για το ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

Δεν εχουμε "συγκεκριμενο" γυναικολόγο που μας παρακολουθεί και εχουμε διαβάσει εδω καλά λογια ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ κλπ κλπ

 

Επειδή δεν εχουμε "ψαξει" καθολου την διαδικασία... απο που πρέπει να ξεκινησουμε??

Καταρχήν πρέπει να κανουμε μια γυναικολογική εξέταση.

Να κλεισουμε ενα ραντεβου στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ σε "απογευματινό ιατρείο" με κάποιον γιατρό που θα επιλέξουμε?

Να παμε στο ιδιωτικό του ιατρείο??

Στην συνεχεια κ αν ολα πανε καλα.... με την συλληψη... ο γιατρός, πού (ιατρείο ή Νοσοκομείο) θα μας παρακολουθεί και που θα κάνουμε τις απαράιτητες εξετάσεις??

Τί κόστος καλύπτεται ? (γιατροί-εξετάσεις-φάρμακα) εχουμε ασφάλεια ΙΚΑ.

 

Θα μας βοηθούσε πολύ η ανταπόκρισή σας..

Καταρχάς μπράβο για την απόφαση και μακάρι να σας έρθει γρήγορα ένα μωράκι!!!

θα σου πω εγώ τι έκανα μπας και σε βοηθήσω… έκανα τεστ παπ τον Μάρτιο και τον Μάιο έμεινα έγκυος. Ο γυναικολόγος μου ξεγεννούσε στο Γαια αλλά εγώ ενδιαφερόμουν για το Αλεξάνδρας οπότε χρειάστηκε να αλλάξω. Μόλις έμεινα έγκυος έκανα μια β-χορειακή (αιματολογική εξέταση είναι) σε ένα ιδιωτικό μικροβιολογικό στην περιοχή μου. Βρήκα τον κ. Συνδο που εργάζεται στο Αλεξάνδρας και πήγα στο ιατρείο του( όχι στο Αλεξάνδρας) με τα αποτελέσματα της χορειακης. Εκεί έχει και μια μαία (που στο τέλος την είχα αποκλειστική και με βοήθησε στη γέννα). Ο γιατρός μου παρακολουθούσε τις εξετάσεις μου και η μαια έκανε τις ζυγίσεις, μου έπαιρνε την πίεση, ρωτούσα απορίες αν είχα και αυτό γινόταν κάθε μήνα.

τις εξετάσεις επιδη είχα ΙΚΑ, έκλεινα ραντεβού στο μαιευτήρα του ΙΚΑ και μου τις έγραφε και μετά εγώ τις έκανα είτε στο ΙΚΑ είτε στο Αλεξάνδρας, είτε σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο. Αυτό έγινε μόνο τους πρώτους μήνες που είναι ο προγεννητικός έλεγχος και οι εξετάσεις ήταν άπειρες κάθε μήνα, αλλά γύρω στον 3-4 που χολιαζόντουσαν μόνο ούρων κ αίματος τις έκανα στο μικροβιολογικό κάθε μήνα. Ο γιατρός έχει μηχάνημα υπερήχων οπότε τους κάναμε εκεί όταν πήγαινα . στο τέλος έσπασαν τα νερά, πηρά το γιατρό μου και τη μαία μου, πήγα στο Αλεξάνδρας και γέννησα. Και μετά ήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλυτερα!χαχα! ελπίζω να σε κάλυψα και να μη σε κούρασα άπειρα

:eek:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα αλλο σύστημα. μεχρι τον 5ο μηνα , πηγαινα πρωινά στο Αλεξάνδρας για υπέρηχους.Απο τον 5ο και μετα πηγαινα στα απογευματινα ιατρεια σε ραντεβου με την γιατρο μου. Ολες τις εξετασεις προγεννητικού τις εκανα εκει αφου εκλεινα ραντεβου. Αυχενικη , Β επιπεδου και ντοπλερ ,εκανα στα εξωτερικά ιατρεία του Αλεξανδρας , στην οδο Λαμψάκου (καμια σχεση οι τιμες με τα ιδιωτικά κεντρα).

ειχα ραντεβου για καισαρικη στις 11 Απριλιου , αλλα με επιασαν πονοι στις 6 , πηγα νυχτα , ηρθε και η γιατρος και γεννησα 5 45. τον μπεμπη και μενα μου τον εφεραν στις 12 30 το μεσημερι.

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεννησα στις 13/7 με φ.τ το δευτερο παιδακι μου ο γιατρος μου ειναι ο Δασκαλακης κ μαια ειχα την Περμα....ολα πηγαν πολυ καλα γιατι γεννησα πολυ γρηγορα 7:45 μπηκα για προκληση κ 9:20 ειχα τελειωσει.με πηγαν στο δωματιο στις 12:00 γιατι ειχα ζητηση 2κλινο στην Κονσολα κ γινοταν χαμος κ με πηγαν στην Πετσαλη σε 2κλινο...μια χαρα ηταν κ εκει.ειχα μπει απο Τριτη Βραδυ κ βγηκα Σαββατο πρωι κ πληρωσαμε 450 περιπου!ξεχωριστα τα λεφτα του γιατρου,της μαιας κ του αναισθησιολογου....

ολα μαζι κανα 2000 παει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
κι εγω γεννησα το φεβρουαριο στο αλεξανδρας.δουλευω εκει αλλωστε σαν νοσοκομα.οτι θελετε με ρωτατε.εγω ευτυχως ειχα την αδερφη μου μαζι που ειναι νοσοκομα στο ιδιο νοσοκομειο και πολλες γνωστες μου μεσα στο τοκετο!περναγε δηλαδη η ωρα!πληρωσα 500 ευρω περιπου γιατι ειμαι με ικα και ημουν σε δικλινο και επισης μου δωσανε και ενα φαμακο που χρεωθηκε κανονικα.ο αντρας μου ερχοταν ωρες επισκεπτηριου και ξεκλεβε και καμια ωριτσα.ειχα τη μαμα μου τα βραδυα.για το μωρο σου δινουν μονο πανες και γαλατα σε περιπτωση που δε θηλαζεις ολα τα αλλα δικα σου!καθαρο ηταν σιγουρα και καλο φαγητο για νοσοκομειο.αλλα επειδη εχω κατεβει και στα μαγειρια πολλες φορες τηρουν ολους τους κανονες οποτε ετρωγα αφοβα!οτι αλλο θελετε με ρωτατε!

 

Γεια σου και να σου ζήσει το μωρό.Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κανένα καλό γιατρό και αν έχει ιατρείο έξω.Αλλιώς πως κλείνεις ραντεβού για γιατρό στο Αλεξάνδρας; μέσω του 1535; ή στο νοσοκομείο; Θά'θελα να γνωρισω κανένα γιατρό για να μπορέσει να με αναλάβει όταν έρθει η ώρα μου για μωρο.Είμαι στην προσπάθεια.Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! Είμαι στην 21η εβδομάδα και με παρακολουθεί ο κ. Χατζηπαπάς στο Αλεξάνδρα. Πριν μείνω έγκυος είχα κάνει εκεί υστεροσκόπηση και όσο περίμενα να συνέλθω για να φύγω ο τραυματιοφορέας μου είχε πει ότι αν μια γυναίκα δεν έχει κάποια γυναίκα για συνοδό και δεν έχουν πρόβλημα οι άλλες γυναίκες, αφήνουν τον άντρα της. Είχα ηρεμήσει και τώρα με αγχώσατε πάλι. Έχω τη μητέρα μου αλλά είναι λογικό να θέλω τον άντρα μου εκείνες τις στιγμές.

Επίσης το μωρό δεν είναι μόνο δικό μου, πως μπορεί ο πατέρας να θεωρείται επισκέπτης; Φυσικά πρέπει οι άντρες να είναι διακριτικοί για να μη φέρουν σε δύσκολη θέση την άλλη γυναίκα, αλλά όχι να βλεπόμαστε μαζί με όλους τους επισκέπτες...:(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυστηροι με τους αντρες βραδυ δεν μενει κανεις μονο ενα βραδυ αφησαν τον αντρα μου γιατι ημουν σοβαρα και αρνηθηκε να βγει αλλα για λιγο τον αφησαν κανενα διωρο γιατι μετα με μετεφεραν εσπευσμενα εντατικη και εκει δεν τον εβλεπα παρα δυο μισαωρα την ημερα . Αλλη περιπτωση αυτο ομως στα δωματια αφηνουν τους αντρες ωρες επισκεπτηριου πρωι βραδυ μεχρι τις 9 το βραδυ μετα τους βγαζουν εξω.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν καταφέρω να είμαι σε δίκλινο και δεν έχει πρόβλημα η άλλη κοπέλα; Παράλογο μου φαίνεται αυτό. Αφού έχω αρχίσει να το ξανασκέπτομαι για το νοσοκομείο μόνο γι'αυτό το λόγο.Ή δε θα δεχτώ καθόλου άλλους επισκέπτες για να μας βλέπει μόνους μας ο άντρας μου τις ώρες που αφήνουν, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω νοσηλευτει 4 φορες στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ. Μια φορα που ημουν σε δικλινο και δεν ειχα προβλημα, εμεινε ο αντρας της κοπελας ολο το βραδυ (και δεν υπηρχε και προβλημα, θα εκανε προγραμματισμενη καισαρικη το πρωι και εμεινε κοντα της για παρεα).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεις κουράγιο! Τα τελευταία δύο χρόνια έχω περάσει πολλά με παλίδρομες, εξετάσεις, νοσηλεία σε αυτή την εγκυμοσύνη και ήταν συνέχεια δίπλα μου (σε ιδιωτικό νοσοκομείο δυστυχώς) και τώρα και εγώ και ο ίδιος λαχταράμε να ζήσουμε μαζί και τα ευχάριστα, γι'αυτό το θέλω τόσο πολύ. Τουλάχιστον την 1η ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν μπορεί κάποια κοπέλα που έχει ΙΚΑ να με βοηθήσει, είμαι ασφαλισμένη αλλά δε δικαιούμαι επίδομα. Στο νοσοκομείο θα πληρώσω; και τι ποσό περίπου; Γιατί εγώ η χαζή νόμιζα ότι είναι δωρεάν και είχα υπολογίσει μόνο τα λίγα του γιατρού μου και της μαίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποια κοπέλα που έχει ΙΚΑ να με βοηθήσει, είμαι ασφαλισμένη αλλά δε δικαιούμαι επίδομα. Στο νοσοκομείο θα πληρώσω; και τι ποσό περίπου; Γιατί εγώ η χαζή νόμιζα ότι είναι δωρεάν και είχα υπολογίσει μόνο τα λίγα του γιατρού μου και της μαίας.

γιατι δεν δικαιουσαι επιδομα; δεν εχεις τα απαιτουμενα ενσημα; εγω τον Οκτωβριο του 2010 γεννησα στην πτερυγα Πετσαλη με Ικα και πληρωσα 235 ευρω. μην αγχωνεσαι τα λεφτα σε σχεση με τα ιδιωτικα ειναι ψιχουλα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω γεννησα στο Αλεξανδρας 1/9/2009 και δεν ειχα κανενα προβλημα. ημουνα σε μια παλια αλλα μικρη πτερυγα (δεν θυμαμαι ονομα) που τα πραγματα ητανε χαλαρα, εβγαζαν τον αντρα μου εξω στις 9:00, περιμενε λιγο και μετα πηγαινα και του ανοιγα και καθοτανε, μας δινανε αφειδως γαλατα (μεχρι και στο σπιτι πηραμε), πανες και σερβιετες,αλλαζανε καθημερινα σεντονια και λογω καισαρικης δεν πληρωσα ουτε ενα ευρω στο νοσοκομειο. γενικως ολα καλα, για 3 ημερες γλυτωσαμε ενα καρο χρηματα που θα διναμε στο ιδιωτικο και μας κοστισε 1,000 ευρω ο γιατρος και 350 η μαια η οποια ηταν σουπερ, ερχοτανε συνεχως να με βοηθησει στον θηλασμο, με επαιρνε τηλεφωνο ή απλα περναγε να δει τι κανω.

 

σιγουρα αξιζει να το προτιμησετε απο το να πατε να σκασετε ενα σωρο λεφτα στο ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...