Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εμπειριες/γιατροι


eleni210

Recommended Posts

Το πρώτο παιδάκι μου γεννήθηκε πριν 4 χρόνια στην Κρήτη στο Πε.Πα.Γ.Ν.Η και τώρα το δεύτερο στο Αλεξάνδρα οπότε θα προσπαθήσω να πω τις εντυπώσεις μου και να κάνω μερικές συγκρίσεις. 

Κατ' αρχήν πήγαμε στον κύριο Δρακάκη στην 37η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, ο οποίος δέχτηκε να αναλάβει την σύζυγο μου, έδειξε τρομερό ενδιαφέρον απ' όταν πήγαμε και μέχρι και που φύγαμε απ' το νοσοκομειο. Εξετάσεις, παρακολούθηση, επίσης παρ' όλο που ήταν πολυάσχολος πάντα είτε σήκωνε το τηλέφωνο, είτε έπαιρνε μετά από λίγο ο ίδιος.

   Έμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένος από το σύνολο του προσωπικού, από τις παιδιάτρους που παρακολουθούσαν τα παιδάκια , από τις νοσηλεύτριες, από τους γιατρούς, όλοι πάντα ευγενικοί, χαμογελαστοί, να βοηθήσουν όσο μπορούν. Επίσης μ' άρεσε που προωθούσαν τον θηλασμό και βοηθούσαν τις μητέρες στο να το επιτύχουν. 

   Στην Κρήτη δυστυχώς τότε δεν υπήρχε η ίδια αντιμετώπιση, ενδεικτικά η παιδίατρος είχε καταφέρει να μας αγχώσει για την δυσπλασία στα ισχία χωρίς να μας εξηγήσει το παραμικρό και εγώ να ψάχνω στο ίντερνετ τι είναι αυτό, για τον θηλασμό δεν υπήρχε καμία ειδική μέριμνα ή βοήθεια και όταν ήταν να φύγουμε η παιδίατρος μας έγραψε μια φόρμουλα γάλακτος λέγοντας μας: "κοιτάξτε να μας το ξαναφέρετε αφυδατωμένο" (εννοώντας αν το θηλάζουμε μόνο).

 Να πω ότι ειδικά το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό  που παρακολουθούν τα παιδάκια στις αίθουσες νεογνών (απλής παρακολούθησης, αυξημένης φροντίδας, κλπ) πραγματικά δουλεύουν κάτω από δύσκολες συνθήκες, με παππούδες, γιαγιάδες να θέλουν να μπουν μέσα, με συγγενείς να κάθονται στην αίθουσα που είναι μόνο για τις μητέρες και όμως είναι πάντα χαμογελαστές. Να τους ζητήσω και ένα συγγνώμη αν τις πίεσαμε να μας δώσουν γρήγορα το μωράκι στο εξιτήριο γιατί βιαζόμασταν να το πάμε στο Ωνάσειο. 

 Το κτίριο αυτό καθ' αυτό είναι παλιό, τα μηχανήματα υπερήχων  δεν είναι σίγουρα τα καλύτερα, πάντως στις αίθουσες που είναι οι μητέρες που γέννησαν τα πάντα είναι πεντακάθαρα, παιρνούν συνεχώς γιατροί η νοσηλευτές να παρακολουθούν τις μητέρες.

  Γενικότερα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από το προσωπικό,το ενδιαφέρον που έδειξαν και την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας. Είμαι στον 6ο μήνα κι έχω γιατρό ΤΟΝ Αλεξόπουλο. Ομολογώ ότι δεν είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής καθώς οπότε τον χρειαστώ δεν τον βρίσκω. Έπαθα κτ στα νύχια των ποδιών μ και αφού δεν απάντησε πήρα τη μαία αλλά μ είπε να μιλήσω εμ το γιατρό καλύτερα. Τελικά τον βρήκα μετά από πολύ κόπο και αφού με ρώτησε αν με παρακολουθεί εκεινος(!!!) με παρέπεμψε σε χειρουργό.  Δεν ασχολήθηκε καν...  Δεν έχουμε πει για φυσιολογικό ή καισαρική. Μπορείτε να μου πείτε εσείς ότι ξέρετε για εκείνον;  Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2020 at 4:17 ΜΜ, ΕΥΤΕΡΠΗ ΑΝΤΩΝΙΟΥ είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι στον 6ο μήνα κι έχω γιατρό ΤΟΝ Αλεξόπουλο. Ομολογώ ότι δεν είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής καθώς οπότε τον χρειαστώ δεν τον βρίσκω. Έπαθα κτ στα νύχια των ποδιών μ και αφού δεν απάντησε πήρα τη μαία αλλά μ είπε να μιλήσω εμ το γιατρό καλύτερα. Τελικά τον βρήκα μετά από πολύ κόπο και αφού με ρώτησε αν με παρακολουθεί εκεινος(!!!) με παρέπεμψε σε χειρουργό.  Δεν ασχολήθηκε καν...  Δεν έχουμε πει για φυσιολογικό ή καισαρική. Μπορείτε να μου πείτε εσείς ότι ξέρετε για εκείνον;  Ευχαριστώ πολύ! 

 

Δεν έχω πληροφορίες για το συγκεκριμένο, αλλά στη θέση σου δε θα χρειαζομουνα κι όλας για να δω ότι δε μου κάνει. Αφού από την εμπειρία σου φαίνεται ότι δεν είναι εντάξει, καλύτερα να ψάξεις για κάποιον άλλον. Δε τους παντρευόμαστε τους γιατρούς, και έχεις πολύ χρόνο ακόμη για να δεις και άλλους! Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Λόγω κύησης υψηλού κινδύνου (μεγάλες πιθανότητες για προεκλαμψία) αναζητώ γιατρό στο Αλεξάνδρας που να ειδικεύεται. Έχετε να μου συστήσετε κάποιον?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα πολύ την βοήθεια σας...

Μένω Άργος, λόγο ενως χειρουργείου που είχα κάνει παλιά δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά μόνο με καισαρική,το νοσοκομειο της περιοχής δεν έχει καρδιολογική υποστηριξη  οπότε είναι αδύνατον να γεννήσω εδώ , είμαι έγκυος και στις 14 εβδομάδες ψάχνω για νοσοκομείο για Αθήνα λέω για το Αλεξάνδρας ... Θα ήθελα εντυπώσεις .... 

Και αν έχετε να προτείνετε κάποιο γιατρό !!!! Σας ευχαριστω πολύ!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπερα σε όλες!Είμαι σε εγκυμοσυνη στο δεύτερο μωράκι μου και πρώτα ο Θεός θα γεννήσω τέλη Οκτώβρη στο αλεξανδρας που είναι ο γιατρός μου.Επειδη την πρώτη φορά γεννησα σε ιδιωτικό δεν έχω καμία γνώση για το τι ισχύει με τα δημόσια και τι πρέπει να έχω μαζί μου επιπλέον.Αν μπορούσατε να με διαφωτισετε στα παρακατω: 1.Το μωρο θα χρειαστεί να το φροντίζω εγώ (πλύσιμο,αλλαγη,το γάλα του αν δεν θηλάσει αμεσως) ή το φροντίζει το προσωπικό; 2.Επειδή έχω διαβήτη κυήσεως και παίρνω ινσουλίνη ,ίσως να μην το έχω μαζί μου ένα 24ωρο.Θα του δώσουν έτοιμο γαλα ή θα μπορώ να αντλώ με θήλαστρο και να του το δινουν; Έχω διαβασει καλά λόγια μέσα απο εδω για την πτερυγα Κονσολα. 3.Ποσο εύκολο είναι να κλείσεις εκεί και σε ποιον απευθύνομαι;  Θα ήμουν ευγνώμων αν μου καταθετατε τις δικές σας πρόσφατες εμπειρίες, ειδικά εν μέσω κοβιντ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και είναι το πρώτο θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση μου έχουν πει για έναν γιατρό στο Αλεξάνδρας τον Γιάννο Άρη μήπως γνωρίζει κάποια για τον συγκεκριμένο από δίκη της εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...