G.Geo

Εκπαιδεύοντας το παιδί να μαζεύει τα παιχνίδια του..

Recommended Posts

Επειδή έρχεται το βράδυ και έχουμε ένα σπίτι τσαντίρι.,...αναρωτιόμουν από πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε να μαθαίνουμε στο παιδί να μαζεύει τα παιχνίδια του??

Εχω στο μυαλό μου, να τον μάθω κάποια στιγμή να μαζεύουμε στην αρχή μαζί

και μετά μόνος του τα παιχνίδια του, πριν πάμε για ύπνο.

Έχω ήδη ξεκινήσει κάποια βράδια να το κάνω αλλά φυσικά χωρίς αποτέλεσμα..τελικά τα μαζεύω εγώ.

Το έχει κάνει καμιά μαμά με επιτυχία και αν ναι, σε τι ηλικία ξεκίνησε?

Φαντάζομαι πως για μένα είναι νωρίς, αλλά το κάνω που και που να συνηθίζει στην ιδέα!

Βάζει κανα-δύο παιχνίδια στο μπαούλο και μετά αρχίζει και ΒΓΑΖΕΙ!!

Μεγάλη επιτυχία!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Διαφημίσεις

ποσο χρονων ειναι; αν ειναι μικρο μη σε ριχνει αυτο,θα βλεπει την κινηση κ θα την αποτυπωσει κ σε λιγο καιρο θα ειναι αυτονοητο.βεβαια μερικα παιδια το κανουν με χαρα κ αλλα με τιποτα!τπ βλεπω κ στο σχολειο!ξεκινα σαν παιχνιδι πχ..ψαξε να μου βεις το κοκκινο τουβλακι !το βαζετε μεσα..σε αλλα καλαθακι τα αυτοκινητακια,παντα με ενα χαρακτηριστικο τους..κτλ μετα μετρηστε κ επιβραβευσε τον..

Κατερινα μιας και βλεπω οτι εισαι εκπαιδευτικος μηπως θα μπορουσες να με συμβουλεψεις τροπους ωστε να κανω την κορη μου να μαζευει τα παιχνιδια της?? Ειναι 3,5 και με απασχολει ιδιαιτερα αυτο το θεμα γιατι θελω να καταλαβει οτι δεν ειναι δικη μου δουλεια, ευχαριστως να το κανουμε μαζι αλλα να συμμετεχει κι εκεινη οχι να ειναι αρνητικη και αδιαφορη...

Ευχαριστω...

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Κατερινα μιας και βλεπω οτι εισαι εκπαιδευτικος μηπως θα μπορουσες να με συμβουλεψεις τροπους ωστε να κανω την κορη μου να μαζευει τα παιχνιδια της?? Ειναι 3,5 και με απασχολει ιδιαιτερα αυτο το θεμα γιατι θελω να καταλαβει οτι δεν ειναι δικη μου δουλεια, ευχαριστως να το κανουμε μαζι αλλα να συμμετεχει κι εκεινη οχι να ειναι αρνητικη και αδιαφορη...

Ευχαριστω...

ενα παιχνιδι που καναμε στο σχολειο λιγο πριν βγουμε διαλειμμα ηταν να φερνουν τα παιδια απο ενα εισητηριο για να περασουν την πορτα. ενα χαρτακι ενα παιχνιδι κτλ. σε 2 λεπτα η ταξη ελαμπε! με καποια προσαρμογη γινεται κ ατο σπιτι ειδικα αν βοηθαει κ ο μπαμπας. ο ενας ο εσπρακτορας κ ο αλλος μαζευει με το παιδι!

katerinak 13 μηνών είναι, ξέρω πως είναι νωρίς για αποτελέσματα, αλλά σαν εικόνα όπως λες κι εσύ, ίσως να έχει νόημα. Δεν θέλω να το αφήσω τελείως και στα 3 να λέω το παιδί δεν μαζευει τα παιχνίδια του..Η μάθηση από νωρίς νομίζω βοηθάει σε όλα, αρκεί αυτή να μην γίνεται με πίεση.

y9qxp2.pngGgOLp3.png

ενα παιχνιδι που καναμε στο σχολειο λιγο πριν βγουμε διαλειμμα ηταν να φερνουν τα παιδια απο ενα εισητηριο για να περασουν την πορτα. ενα χαρτακι ενα παιχνιδι κτλ. σε 2 λεπτα η ταξη ελαμπε! με καποια προσαρμογη γινεται κ ατο σπιτι ειδικα αν βοηθαει κ ο μπαμπας. ο ενας ο εσπρακτορας κ ο αλλος μαζευει με το παιδι!

Ωραια ιδεα ακουγεται :):).. Θα την εφαρμοσω και θα σας πω τα αποτελεσματα :wink::wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Εδω και 2 μήνες (απο τη στιγμή που έγινε 12 μηνών δηλαδή) ξεκίνησα κάθε βράδυ πριν το μπάνιο και τον ύπνο να του λεω οτι ήρθε η ώρα να πούμε καληνύχτα στα παιχνίδια και να τα βάλουμε και αυτά για ύπνο στις κούτες τους. Έτσι καθόμαστε μαζί και τα μαζεύουμε. Φυσικά δεν το συζητώ εγω τα μαζεύω, αυτός παίζει. Το πρωι που ξυπνάει λέμε καλημέρα στα παιχνίδια και τα ξαναβγάζουμε στη φόρα.

Χθές το βράδυ, μετά το γάλα, αφού ήταν έτοιμος για ύπνο μου λεει "νυτα" και μου έδειξε τα παιχνίδια του. Αυτό νομίζω δείχνει έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς του, πράγμα που με χαροποιεί... Ελπιζω να το καταφέρουμε.

και εμεις το ιδιο κανουμε με τη loukomamy και ειμαι πολυ περηφανη που οταν ο μικρος πινει το γαλα του ολα τα παιχνιδια ειναι για υπνο..;) και μετα και εγω ειμαι πιο ηρεμη.

θεωρω οτι ειμαστε σε καλο δρομο.

Και εμείς ξεκινήσαμε πριν από κανένα μήνα αλλά δεν το κάνω κάθε βράδυ (κάποιες φορές βιαζόμουν και κάποιες ξεχάστηκα!). Βλέπω όμως ότι η μικρή έχει αρχίσει και το συνηθίζει εκτός από τις μέρες που την πιάνουν οι στραβές της και τότε.. άστα να πάνε!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Εμένα είναι 4 και δεν τα έχω καταφέρει ακόμη:cry:

θα έλεγα τώρα που ξεκινήσαμε τον παιδικό τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα...

λέει ότι εγώ τα μαζεύω καλύτερα και μετά τα βρίσκει πιο εύκολα...:mad:

αυτό που έχω καταφέρει είναι να μην είναι βγαλμένα όλα μαζί...

δηλ. αν θέλει να παίξει με playmobil θα μαζέψει πρώτα τους powe ranger

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

λέει ότι εγώ τα μαζεύω καλύτερα και μετά τα βρίσκει πιο εύκολα...:mad:

Χα χα και εμένα ακριβώς τα ίδια, αφού εσύ ξέρεις...., εγώ τώρα βαρίεμαι... μάζεψέ τα εσύ και εγώ θα σε κοιτάω... είμαι περήφανος για σένα που μαζεύειεις τόσο όμορφα τα παιχνίδια ... και άλλα τέτοια κουλά

Και επειδή με είχε περάσει και για μ....κα στο τέλος τα έκοψα.

Του λέω πια ή τα μαζεύεις ή παίρνω τη μαύρη σακούλα και τα πετάω όλα, δείχνοντάς του τη σακούλα σκουπιδιών.

Επίσης επειδή το γάλα του το πίνει βλέποντας πάντα ένα επεισόδιο mickey mouse αυτό είναι ένα καλό κίνητρο για να τα μαζεύει και γρήγορα.

Μαλλον λίγο απειλή χρειάζεται γιατί με το φιλότιμο δεν πιάνει ... τουλάχιστον σε εμάς

Ο μικρός πάντως τα μαζεύει πάντα γιατί μιμείται τον μεγάλο, μέχρι και αγώνες βάζουνε για το ποιος θα μαζέψει τα πιο πολλά

2avmp3.png .png

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

και εμεις στην προσπαθεια ειμαστε!!!η κορη μου συμμετεχει στη διαδικασια μονο αν τη βοηθαω και εγω γιατι λεει οτι την ποναει η μεση της...!!!!! ετσι λοιπον εμεις μαζευουμε και ο μικρος μολις μας δει ερχεται να προλαβει να τα βγαλει ολα εξω! τελικα πρωτα τον κοιμιζω και μετα μαζευουμε αλλα οχι καθε βραδυ γιατι η κορη μου ειναι κοντεσσα. βεβαια εγω που βλεπω το σπιτι ετσι με πιανει κρισηηηηηη

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Εδω και 2 μήνες (απο τη στιγμή που έγινε 12 μηνών δηλαδή) ξεκίνησα κάθε βράδυ πριν το μπάνιο και τον ύπνο να του λεω οτι ήρθε η ώρα να πούμε καληνύχτα στα παιχνίδια και να τα βάλουμε και αυτά για ύπνο στις κούτες τους. Έτσι καθόμαστε μαζί και τα μαζεύουμε. Φυσικά δεν το συζητώ εγω τα μαζεύω, αυτός παίζει. Το πρωι που ξυπνάει λέμε καλημέρα στα παιχνίδια και τα ξαναβγάζουμε στη φόρα.

Χθές το βράδυ, μετά το γάλα, αφού ήταν έτοιμος για ύπνο μου λεει "νυτα" και μου έδειξε τα παιχνίδια του. Αυτό νομίζω δείχνει έχει γίνει μέρος της καθημερινότητάς του, πράγμα που με χαροποιεί... Ελπιζω να το καταφέρουμε.

Καλοοοοοο. Θα το εφαρμοσω!!!!! Ωρες ωρες πιανει και η απειλη "μαζεψε τα παιχνιδια γιατι δεν θα βαλουμε ζουζουνια". Μια μερα μου πεταξε απο το κουβαδακι του ολα τα αυγα Kinder (εμεις μαζευουμε και τις συσκευασιες εκτος απο τα παιχνιδια) και εκεινη την ωρα θα εβαζε στην τηλεοραση kid songs του ειπα να τα μαζεψει αλλα αλλου ηταν ο κυριος (21 μηνων), οταν του ειπα μαζεψε τα γιατι θα κλεισω τα ζουζουνια με κοιταξε και οταν την εκλεισα την τηλεοραση και του ειπα οτι δεν την ανοιγω αν δεν τα μαζεψει τα μαζεψε σε χρονο dt. Α και δεν αφηνω να εχουμε ολα τα παιχνιδια απλωμενα στο δωματιο. Μαζευουμε τα μικρα αυτοκινητακια και τα little people αν θελει να παιξει με τα υπολοιπα παιχνιδια. Βεβαια τις περισσοτερες φορες στο τελος της ημερας καταληγω να τα μαζευω εγω.....

Κι εγώ επειδή είμαι της άποψης ότι κάποια πράγματα καλό είναι να αρχίσει από νωρίς ένα παιδί να τα μαθαίνει, τις προάλλες,και αφού ξεκίνησα το γνωστό παραμύθι ότι είναι ώρα να μαζέψουμε τα παιχνίδια μας για να κάνουμε μπάνιο, είπα να ενθαρρύνω τη μία μικρή μου να με βοηθήσει να τα μαζέψουμε. "Έλα, αγάπη μου, να βάλουμε τα τουβλάκια στο κουτί τους. Κοίτα, το κόκκινο τουβλάκι. Δώσε στη μανούλα το άλλο κόκκινο τουβλάκι" και τέτοια. Βλέπω, λοιπόν, τη μικρή να έρχετε δίπλα μου και να βάζει στο κουτί το ένα τουβλάκι μετά το άλλο. Φούσκωσα από υπερηφάνεια. Το παιδί μου, το σπλάχνο μου, τι έξυπνο που είναι, φτου σου βλαστάρι μου και τι ωραία που βοηθας τη μανούλα. Και πριν αρχίσω να κάνω σχέδια για το πώς θα μου τη ζητήσουν από τη NASA και πώς θα εξελιχθεί σε μία μεγάλη πυρηνική φυσικό, ξαφνικά κάνει ένα φραπ και βουτάει το κουτί και πετάει όλα τα τουβλάκια πάλι έξω. Χειροκροτώντας όλο υπερηφάνεια τον εαυτό της. Ο άντρας μου βγήκε απ'το δωμάτιο για να μην τον δω ότι γελούσε (λες και είμαι κουφή και δεν τον άκουγα :evil: ) και η μικρή να χοροπηδάει όλο χαρά για το κατόρθωμά της. Ουφ!

wyaMp2.pngcEVCp2.png

ποτε δεν ειναι αργα .....

εγω εμαθα στην μικρη απο μωρο που ήταν ακομα που της εξηγούσα (αφου δεν μπορούσε αυτη να το κανει ) τι κανω τωρα ...

- μαμα μαζευει τωρα το κρεβάτι σου ...

- ημαμα τωρα μαζευει τα βιβλία και τα παιχνίδα που παιξαμε .... κλπ

απο οταν ψυχοσωματικα μπορουσε να μαζευει τα παιχνίδια το κάνουμε παρεα ...!

της λεω .,

κανει ,

βοηθάω ...

και προχωραμε!!!

Διαφημίσεις

tarshou, πολύ καλό!!

aria146, δηλαδή σε τι ηλικία άρχισε να μαζεύει?

Εμείς τώρα με τις γιορτές, μια το ένα μια το άλλο έχουμε αποσυντονιστεί. Αλλά θα συνεχίσω με τη μέθοδο της loukomamy και πιστέυω θα πάμε καλά. Τις τελευταίες φορές όλο και κάτι μάζευε (συνήθως τα κουτάκια που στοιβιάζονται, 10 είναι) τα έβαζε ο ένα μέσα στο άλλο...κάτι είναι κ αυτό!

y9qxp2.pngGgOLp3.png

Γίνεται από πολύ μικρά να βοηθούν στο μάζεμα των παιχνιδιών. Κάποια πράγματα γίνονται συνήθειες και μετά είναι εύκολο να βελτιωθούν. Αν τα αφήσουμε για αργότερα, μάλλον είναι πιο δύσκολο να εισαχθούν ως νέες συνήθειες.

Στην αρχή τα παιδιά δυσκολεύονται να πάρουν απόφαση μόνα τους. Άρα το "μάζεψε τα παιχνίδια σου" σημαίνει πως:

1. Πρέπει να εστιάσει την προσοχή του σε ένα παιχνίδι

2. Να πάρει απόφαση πως αυτό θα διαλέξει

3. Να πάρει το παιχνίδι και να βρει την ακριβή πράξη που θα κάνει

4. Να πάρει απόφαση πως θα την εκτελέσει

5. Να απαρνηθεί την παρόρμηση να παίξει με το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Αυτά είναι πολύ δυσκολα για ένα παιδί αυτής της ηλικίας. Επομένως ο ρόλος μας είναι να τα βοηθήσουμε να ξεπεράσουν ένα ένα αυτά τα στάδια.

Άρα:

Α. Έχουμε στο μυαλό μας πως εμείς θα κάνουμε τα περισσότερα αλλά ΟΧΙ ΟΛΑ.

Β. Επιβραδύνουμε το ρυθμό που μαζεύουμε.

Γ. Δίνουμε σαφείς οδηγίες, μία-μία.

Δ. Επιβραβεύουμε κάθε φορά πανηγυρίζοντας πραγματικά τις επιτυχημένες προσπάθειες.

Ε. Δεν επιμένουμε πάνω από 3-4 παιχνίδια, για να μην το κουράσουμε.

ΣΤ. Εξηγούμε στο παιδί ΓΙΑΤΙ κάνουμε αυτό το πράγμα.

Έχει σημασία το παιδί να δει αυτή τη δραστηριότητα ως παιχνίδι και όχι ως αγγαρία.

Δηλαδή, να το κάνω λίγο πιο "οπτικό":

Έλα .........(όνομα).... να βάλουμε τα παιχνίδια στα κουτιά τους. Για να τα έχουμε το πρωί. Αν μείνουν έξω... δε θα έχουμε παιχνίδια! Παειιιιιιι. Έλα...!! Γρήγορα μέσα! Να... πάρε αυτό το αυτοκινητάκι.... (περιμένω να ανταποκριθεί). [Αν χρειάζεται ξανακαλώ με σκέρτσο....] Ωραιαααα, τώρα τρέχα να το βάλεις στο κουτί, εσύ που μπορείς! (περιμένω).... [Έστω ότι χαζεύει...] Ααα έλα... γρήγορα.... περιμένει να μπει μέσα! Μπορείς να το βάλεις; Για να δω?! (το βάζει...) ΜΜΜΜ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!! ΠΩ ΠΩ ΠΩΩΩΩ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! ΑΑΑΑΑΑ (φιλιά, αγκαλιές και ότι άλλο έχει κανείς κατά νου για "πανηγύρι"). Για να δω... να πάρε αυτό το κουκλάκι.... Μπορείς να το βάλεις στο κίτρινο κουτί;; Αααα ναι?! Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοο (κτλ)....

Τώρα στην περίπτωση που οκ.. μπήκε στο κουτί και θέλει να παίξει με το παιχνίδι που μόλις έβαλε.... Αποσπάμε την προσοχή και θυμίζουμε το λόγο που μπαίνουν μέσα τα παιχνίδια. Πηγαίνουμε κοντά, αφήνουμε εμείς απαλά το παιχνίδι μέσα και παράλληλα στα γρήγορα αποσπάμε την προσοχή συνεχίζοντας αυτή τη δραστηριότητα με κάποιο άλλο παιχνίδι.

Στο μεταξύ εμείς βάζουμε τα υπόλοιπα και όταν τελειώνουμε επιβραβεύουμε! Λέμε πόσο πολύ μας βοήθησε, πόσο σημαντικό ήταν αυτό που έκανε κτλ... αγκαλιές, φιλάκια ....

Το κάνουμε ρουτίνα ... σε συγκεκριμένη ώρα της ημέρας (δηλαδή μετά από συγκεκριμένη δραστηριότητα, γιατί τα παιδιά δεν αντιλαμβάνονται το χρόνο με το ρολόι, αλλά με τις δραστηριότητες που κάνουν).

Αυτά για αρχή......

καλή προσπάθεια! :D

Υ.Γ. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! Εμάς βλέπει το παιδί και μας μιμείται. Αν μας δει να "τεμπελιάζουμε" θα κάνει κι εκείνο το ίδιο! Επιβραδύνουμε λίγο για να πιάσουμε το δικό του ρυθμό, αλλά όχι εντελώς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Εμείς προς το παρόν λέμε καληνύχτα στα παιχνίδια το βράδι και τα βάζουμε για νάνι. Δεν έχω δοκιμάσει να τα μαζέψουμε καθώς τα περισσότερα είναι μέσα στο πάρκο ή στην γωνίτσα της στον καναπέ και μένουν εκεί έως το επόμενο πρωί.

Το κακό βέβαια είναι ότι έχει συνήθεια να πετάει κάτω (από το πάρκο, από το καρότσι, από τον καναπέ ) όλα τα παιχνίδια της κατά την διάρκεια της ημέρας και αναγκαστικά τα ξαναβάζω πίσω.

Τώρα που έκλεισε τους 13 ισως πρέπει να ξεκινήσω τουλάχιστον μερικα να τα βάζω στην κούτα της μόνο και μόνο για να αποκτήσει την αντίληψη του συμμαζέματος.

Ίσως το πρώτο βήμα είναι να ζητάς από το μωρό να σου δίνει στο χέρι το παιχνίδι για να το βάλεις στο κουτί και μετά το επόμενο να του ζητάς να το βάλει το ίδιο μέσα.

Θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας και βλέπουμε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

απο περίπου 10-11 μηνων της ζητούσα τακτικά μεσα στην ημέρα να βάζει 1-2 παιχνιδάκια στο κουτί και φυσικά μετά εκανα σαν την τρελλή απο τα μπραβο και τα ζήτω.

Επίσης δεν άφηνα πολλα παιχνίδια προσβάσιμα και για να μην γίνεται χαμος και για να μην πελαγώνει και για να μαζευονται πιο εύκολα. Εννοείται οτι βοηθούσα. Επίσης κατι που προσωπικα θεωρώ πολυ σημαντικό είναι την ώρα που παίζαμε οταν μου εδειχνε ή μου ζητούσε καποιο αλλο παιχνίδι πάντα της ελεγα "πρωτα θα μαζέψουμε το προηγούμενο και μετα θα παιξουμε με αυτό".

Οσο μεγάλωνε αυξανόταν και ο αριθμός των παιχνιδιών και τα μπραβο φυσικά αλλα η βοήθεια συνέχιζε μονο που τώρα εχει προσβαση στο μεγαλύτερο μέρος των παιχνιδιών εκτός απο τα "κατασκευαστηκα": ψαλίδια, κόλλες, στρασάκια, μαρκαδόρους, δακτυλομπογιές και νερομπογιες, σφραγιδάκια, κερομπογιές). Αυτα τα παίζουμε μονο με την επιβλεψη της μαμας ή του μπαμπα. (μια φορά βρήκε την χρυσοσκονη και "μπιρμπιλίζαμε" για καμιά 15 αριά μέρες, αφου υπάρχουν ακόμα φορές που νομίζω οτι ....μπιρμπιλήζω :lol::lol::lol::lol:. Επίσης εχει κόψει τις κάλτσες της για να δει αν κόβεται το ύφασμα, εχει βαλει σφραγίδες σε τοίχους και παντζούρια, δακτυλομπογιές στο πάτωμα,΄μαρκαδόρους στο πρωην λευκό της τραπέζι δλδ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ )

Επίσης τωρα (4 ετών) την αφήνω να βγάζει πολλα παιχνίδια αλλα κάθε τοσο (2-3 ώρες) μπαίνω στο δωμάτιο και της ζητάω να μαζέψει όσα παιχνίδια δεν τα παίζει και αλλες φορές βοηθάω αλλες όχι και τόσο (βασικά της λέω οτι αν θέλει βοήθεια να μου την ζητήσει)

Αυτα και ελπίζω να σε διαφώτησα :D

[URL="http://www.glitter-graphics.com"][/URL]

δεν ήξερα ότι από τόσο μικρό πρέπει να του μαθαίνουμε να μαζεύει τα παιχνίδια. Πάντως τώρα στις γιορτές η μικρή μου δίνει πράγματα γεμίζει τα χέρια μου με τα παιχνίδια της! Ευκαιρία να τα βάζουμε και μέσα! Θα το κάνουμε καθημερινά λοιπόν πριν το μπανάκι!

Το κακό βέβαια είναι ότι έχει συνήθεια να πετάει κάτω (από το πάρκο, από το καρότσι, από τον καναπέ ) όλα τα παιχνίδια της κατά την διάρκεια της ημέρας και αναγκαστικά τα ξαναβάζω πίσω.

κι εγω το ιδιο προβλημα εχω, τα πεταει ολα κατω και φυσικα εγω τα μαζευω...ειδικα οταν τρωει απο το καρεκλακι της εκσφεντονιζονται διαφορα...

αν καποια κοπελα εχει κατι να προτεινει για να μην το κανει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως!

rPs2p2.png

Ki εμεις μια από τα ίδια!παρόλο που πάει και παιδικό καιεκεί τα βάζουν να μαζέψουν την τάξη εγώ δεν μπορώ να τον αναγκάσω με τίποτα!τι με το καλό τι με το άγριο, τι με απειλές τίποτα!εχω απελπιστεί!μαζεύει 2 και μετά σταματάει!άσε που έχει το κακό να τα βγάζει ΟΛΑ από τα κουτιά και να τα πεταει παντού!στο δωματιο του, στο σαλόνι, στο δωματιο μας!Απελπισία με πιάνει!

Για να λειτουργήσει το μάζεμα των παιχνιδιών πρέπει να γίνει ΜΑΖΙ με το γονιό.

Δηλαδή αν πω στο παιδί μου "πήγαινε να μαζέψεις τα παιχνίδια σου", κι εγώ ασχολούμαι με κάτι άλλο ή κάθομαι, θα προτιμήσει να με μιμηθεί. Δηλαδή να ασχοληθεί κι εκείνο με ό,τι κάνω ή να παίξει.

Αν όμως πω "πάμε να μαζέψουμε τα παιχνίδια μας"... Και ξεκινήσω ΕΓΩ πρώτη να μαζεύω και ζητώ τη βοήθεια του παιδιού, ενώ παράλληλα προκαλώ τον ανταγωνισμό.. Δηλαδή... "για να δω... πόοοοοσα παιχνίδια μπορείς να βάλεις στο κουτί;;; Εγώ θα βάλω πιο πολλά ή εσύ;;; "

Εκεί θα δείτε ... θαύματα και ταχύτητα! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Για να λειτουργήσει το μάζεμα των παιχνιδιών πρέπει να γίνει ΜΑΖΙ με το γονιό.

Δηλαδή αν πω στο παιδί μου "πήγαινε να μαζέψεις τα παιχνίδια σου", κι εγώ ασχολούμαι με κάτι άλλο ή κάθομαι, θα προτιμήσει να με μιμηθεί. Δηλαδή να ασχοληθεί κι εκείνο με ό,τι κάνω ή να παίξει.

Αν όμως πω "πάμε να μαζέψουμε τα παιχνίδια μας"... Και ξεκινήσω ΕΓΩ πρώτη να μαζεύω και ζητώ τη βοήθεια του παιδιού, ενώ παράλληλα προκαλώ τον ανταγωνισμό.. Δηλαδή... "για να δω... πόοοοοσα παιχνίδια μπορείς να βάλεις στο κουτί;;; Εγώ θα βάλω πιο πολλά ή εσύ;;; "

Εκεί θα δείτε ... θαύματα και ταχύτητα! ;)

Συμφωνώ ότι ισχύει μέχρι κάποια ηλικία όμως...όσο είναι ακόμα μικρά.

Από ένα σημείο και μετά νομίζω ότι πρέπει να μάθουν ότι αν τα έβαλαν μόνα τους στη μέση, μόνα τους πρέπει και να τα μαζέψουν.

Στις δικές μου πάντως πιάνει αρκετά το κόλπο με τη σκούπα: βάζω τη σκούπα, τους λέω ότι η σκούπα θα ρουφήξει όσα παιχνίδια βρει στο δρόμο της και τρέχουν και τα μαζεύουν τουλάχιστον από κάτω...η πλάκα είναι ότι μαζεύουν και τεράστια παιχνίδια τα χαζούλια, χαχα

Τις περισσότερες φορές όμως αντί να μαζέψουν, κάθονται και παίζουν :roll:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα