Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να χτισω σπιτι?


Evelina-A

Recommended Posts

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το εξής, τα συνεργεία!!!!! Δλδ ο μηχανολόγος μηχανικός βάσει απωλειών - τετραγωνικών - μήκος σωληνώσεων κτλ κτλ εκπονεί μια μελέτη στην οποία λόγου χάρη γίνεται αναφορά σε καυστήρα πετρελαίου 100.000 θερμίδων. Έρχεται λοιπόν ο υδραυλικός και λέει στον κατασκευαστή "....ελα μωρέ....τζάμπα λεφτά, αυτοί παντού τα ίδια βάζουν, άκουμε τόσα χρόνια στο κουρμπέτι είμαι, 80αρης - 80.000 θερμίδες - μια χαρά είναι..." ή κάτι ανάλογο με τον κυκλοφορητή.....και βλέπεις στο τέλος στον 5ο όροφο δεν ζεσταίνονται τα σπίτια με τπτ. Και άντε στην μονοκατοικία κάνεις υπομονή και με κάποιο τρόπο βγάζεις και αλλάζεις καυστήρα....σε οικοδομή που έχουν γίνει τα πάντα αντε βγάλτον απο το υπόγειο :-( Τα ίδια εννοείται και μ' ολα τα συνεργεία......

Χώρια τα υλικά....ΟΤΑΝ έρχεται ο προμηθευτής ΠΑΝΤΑ να βλέπεται τί παραγγείλατε - τί γράφει το τιμολόγιο/φορτωτική και τί σας βάζει το συνεργείο τελικά......ΠΟΛΛΟΙ και έμπειροι την "πατάνε" !!!!!!

 

Το συνεργείο θα προσπαθήσει να κάνει τη λαμογιά του. Την ευθύνη όμως την έχει ο ιδιοκτήτης που συναινει στην λαμογιά του συνεργείου.

Η κατάσταση βέβαια αυτή, οφείλεται στο ότι οι επιβλέψεις είναι μουφα. Θα έπρεπε να πληρώνονται όπως πρέπει ώστε ο μηχανικός να είναι συνέχεια στο εργοτάξιο και να μην βάζει την υπογραφή του για επίβλεψη αν όλοι οι καλλιτέχνες δεν συμμορφώνονται με την μελέτη. Αν δεν μπορούσε να πάρει την τελική νομιμοποίηση του κτίσματος ο ιδιοκτήτης, μια χαρά θα συμμορφωνόταν όλοι στις μελέτες

Και φυσικά το νοσηρό κλίμα των πολεοδομιών έχει οδηγήσει στο φαινόμενο οι μελέτες της πολεοδομίας (τουλάχιστον στα ηλεκτρομηχανολογικά) να μην είναι τελικά μελέτες εφαρμογής, αλλά μελέτες που απλά θέλει να δει η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα έπρεπε να πληρώνονται όπως πρέπει ώστε ο μηχανικός να είναι συνέχεια στο εργοτάξιο και να μην βάζει την υπογραφή του για επίβλεψη αν όλοι οι καλλιτέχνες δεν συμμορφώνονται με την μελέτη.

 

Και να δεις εσύ το μηχανικού του εργολάβου να απαγορεύει στο μάστορα να ρίξει 2η πλάκα επάνω στην πλάκα (αντί για ελαφρο-μπετόν)που ήδη υπάρχει σε ένα διαμέρισμα (εσείς οι μηχανικοί ξέρετε τι σημαίνει αυτό), αυτός να τον γράφει κανονικά να προχωράει, ο μηχανικός να του λέει εγώ πάω στην αστυνομία να σου κάνω μήνυση γιατί σε οικοδομή που βάζω εγώ την υπογραφή μου, τέτοιο πράγμα δεν θα γίνει.

Και την ώρα πού πάει να φύγει το παλληκάρι , να του επιτίθεται ο άλλος πισώπλατα και να καταλήγουν όλοι μαζί στο αστυνομικό τμήμα.

 

Ηλεκτρολόγος της συμφοράς (με δικαίωμα υπογραφής παρακαλώ), να περνάει μέσα από τον ηλεκτρολογικό πίνακα τα θυροτηλέφωνα δίπλα από τα καλώδια με τα 220V.

Να γίνει καμιά στραβή και πας να σηκώσεις το θυροτηλέφωνο και να κεραυνοβοληθείς.

 

Έχω κι άλλες "ιστορίες" εφάμιλες προς εξιστόρηση.

 

Τι να σου κάνουν και οι πιο έντιμοι μηχανικοί και μηχανολόγοι όταν οι περισσότεροι so called μάστοροι είναι αγύρτες με περικεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

 

.....

Και φυσικά το νοσηρό κλίμα των πολεοδομιών έχει οδηγήσει στο φαινόμενο οι μελέτες της πολεοδομίας (τουλάχιστον στα ηλεκτρομηχανολογικά) να μην είναι τελικά μελέτες εφαρμογής, αλλά μελέτες που απλά θέλει να δει η πολεοδομία.

 

Αυτό ξαναπέστο!

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!!!! Τώρα εδώ είναι η "ουσία"........εγώ τα βλέπω καθημερινά και μάλιστα και απο τις 2 πλευρές, και ως κατασκευαστής (εργολάβος) αλλά και ως αρχιτέκτονας (σχεδίαση - κατάθεση αδειών).

Χρόνια και χρόνια, "καρεκλοκένταυροι" σε θέσεις "κλειδιά", νοσούν το σύστημα γενικά. Πάρτε απο εφορίες και πολεοδομίες μέχρι νοσοκομεία και σχολεία....Τέσπα μεγάλο θέμα και "πονάει".

Προσωπικά κάθε φορά που ρίχνω πλάκα ή κολώνες είμαι παρών και μάλιστα τον αρχιμπετατζή (υπερ-εργολάβο) τον έχω "έξω" και δίπλα μου να συντονίζουμε μαζί. Οταν λέω ρίχνω πλάκα ή κολώνες εννοώ απο το καλούπωμα -> σιδέρωμα -> μπετό. Εχω δεί σιδεράδες να μην δένουν κολώνες στο ραντιέ!!!!!! Πάντα παίρνω δείγμα απο τις βαρέλες. Στις εγκαταστάσεις πάντα έχω δίπλα μου τον μηχανολόγο μηχανικό (αν και εχω κάποιες γνώσεις) γιατί αυτός σχεδίασε και υπέγραψε.

Ακόμα και αν ο αγοραστής μου πεί "...θέλω μια 2η πρίζα εδώ.." θα φωνάξω τον μηχανολόγο αλλά και τον εγκαταστάτη (ηλεκτρολόγο) και θα αποφασίσουμε.

Σ' ολα, μα ολα, τα συνεργεία συν-υπογράφουμε σύμβαση και μάλιστα με ποινικές ρήτρες. Και πάντα λέω στα συνεργεία "...κοιτάξτε θέλω να συνεργαστούμε, ψωμί θα φάμε και οι δυο, εγώ το συνολικό ποσό σου θα στο δώσω αλλά κοίτα και 'σύ να με βγάλεις ασπροπρόσωπο. Αν οχι λυπάμαι θα σ' αλλάξω". Έτσι εδώ και 10 χρόνια κοντά δουλεύω με τους ίδιους συνεργάτες και είναι πολύ σημαντικό να έχεις άτομα που μπορείς να βασιστείς επάνω τους!!!!

Και εννοείται οτι ολοι αυτοί (και 'γώ σαν αρχιτέκτονας σε μή δικό μου έργο) ΠΡΕΠΕΙ να είναι παρόντες στις φάσεις του οικοδομήματος που απαιτούνται, ΓΙΑΥΤΟ πληρώνονται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για αυτό τα "εργολαβικά" είναι μικρά, λόγω συντελεστών και γενικά περιορισμών. Νόμιμα δεν βάζεις ημιυπαίθρεια - δεν βάζεις σοφίτες - δεν κάνεις 3ο όροφο.

Γενικά απο τα όσα έμαθα (σπουδές & άσκηση επαγγέλματος) υπάρχει ενας "χρυσός κανόνας", σπίτι πρπ 80-90 τ.μ. γίνεται ΜΟΝΟ με 2 δωμάτια (εργολαβικά). Για 3 δωμάτια χρειάζονται +100 τ.μ. Ποροσοχή μιλώ για νόμιμα και οχι για αποθήκες και ημιυπαιθρίους που έγιναν δωμάτια ή άλλοι χώροι !!!!!!!

Τώρα φυσικό είναι οτι έχοντας ενα οικόπεδο π.χ. 300 τ.μ. για δικό σου σπίτι, έχεις "άνεση" χώρου......300x0.6 = 180 τ.μ. χωρίς βεράντες......300x60% = 180 τ.μ Αρα ή μια πλάκα (σπίτι 1ος επιπέδου) 180 τ.μ. ή μια 2οροφη μεζονέτα με 90 τ.μ κάθε όροφο (εξω βεράντες)......

 

αυτό είναι σίγουρο?

Επεξεργάστηκαν by travelarios
δεν δουλεύει ο σύνδεσμοσ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα οικόπεδο στην Ανατολική Αττική, μαλλον Γέρακα, Γλυκά Νερά, Παιανία, αλλά μπορεί να κοιτάξω και σε άλλες περιοχές της Ανατολικής Αττικής. Το ερώτημά μου είναι το εξής. Αν το οικόπεδο είναι πχ 300 τμ και ο συντελεστής δόμησης είναι 0,8 μπορώ να δώσω το οικόπεδο για αντιπαροχή με το σκεπτικό να πάρω ως μερίδιο μια μικρή μεζονετούλα με κυρίους χώρους 60 ως 80τμ συν σοφίτα και υπόγειο και ο κατασκευαστής να χτίσει άλλη μια μεζονέτα πιο μεγάλη  με κυρίους χώρους πχ γύρω στα 160 τμ και να την πουλήσει;Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ή δεν τον συμφέρει γιατί θα θέλει μεγαλύτερο οικόπεδο για να χτίσει περισσότερα τετραγωνικά και περισσότερες μεζονέτες.Εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, δηλαδή με μικρό οικόπεδο να το εχει δώσει αντιπαροχή; Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω γενικά η κατασκευη συμβατικής κατοικίας πάλι γύρω στα 65 τμ διώροφο συν τη σοφίτα και το υπόγειο πόσο πάει περίπου αυτόν τον καιρο; Τέλος, κάτι αντίστοιχο σε προκάτ πόσο μπορεί να μου κοστίσει;

Ευχαριστω πολύ

 http://lb3m.lilypie.com/dSWWp2.png

 

http://lb1f.lilypie.com/4RjTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...