Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να χτισω σπιτι?


Evelina-A

Recommended Posts

λοιπόν 150 χιλιάδες αν είσαι στην επαρχία θα σου φτάσουν για μονοκατοικία (εννοείται με υπόγειο). Δεν θα σου φτάσουν για να διαμορφώσεις χωράφι και ίσως για να βάλεις ακριβά έπιπλα κουζίνας.

 

Αν είσαι στην Αθήνα δύσκολα θα σου φτάσουν γιατί τα εργατικά στην Αθήνα είναι ακριβά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω πως όλοι σου ειπαμε την άποψή μας οχι για να σε απογοητευσουμε και να εγκαταλήψεις το όνειρό σου αλλά απλά για να είσαι προετοιμασμένη για το τι θα αντιμετωπίσεις ώστε να μη σε παίρνουν απο κάτω οι δυσκολίες που μπορεί να έρθουν.Φυσικά και να το χτίσεις το σπιτάκι σου!!Αυτό που κάνουμε εμείς και υποθέτω όλοι όσοι χτίζουν σπίτι είναι να προχωράμε όσο η τσέπη μας αντέχει.Οταν τα χρήματα τελειώνουν κάνουμε μια παύση για λίγους μήνες μέχρι να μαζέψουμε λίγα ακόμα χρήματα και μετά συνεχίζουμε.Σκέψου και την ιδέα να το αναλάβει κατασκευαστική..προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο.Δε θα γλιτώσεις χρήματα ..αλλα σίγουρα θα γλιτωσεις αρκετό άγχος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι και να σου λέμε να το χτίσεις. Δεν πρόκειται να βρεις σπίτι αγορασμένο όπως το θέλεις.

 

Απλά ίσως θα ήταν καλύτερο να το δώσετε σε τεχνική εταιρία(αυτό θα έκανα) για να έχετε έναν υπόλογο για ότι γίνεται. Παράθυρα να βρείτε όμως μονοι σας. Είναι πάρα πολύ σημαντικό πράγμα το να είναι καλά τα κουφώματα, αλλά και να τοποθετηθούν σωστά.

Για τα υλικά να επιμένετε για τα πάντα.

 

Και θυμηθείτε: τα πιο σημαντικά είναι αυτά που δεν φαίνονται: Υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, υποδομή πατωμάτων(ηχονόνωση), θερμομόνωση τοίχων, και εννοείται οπλισμός σκυροδέματος.

 

Ότι φαίνεται, εύκολα ή δύσκολα μπορεί να αλλάξει. Ότι δεν φαίνεται, ή δεν αλλάζει ή αλλάζει με πολύ κόπο!

 

Αν θέλεις να σου πω τι μάρκες να προτιμήσεις, από σίδηρο οικοδομών μέχρι έπιπλα κουζίνας, κουφώματα κτλ, στείλε μου pm

 

εννοείται οτι θα σου στειλω Pm. Sε κανενα εξαμηνο το υπολογιζω το πολυ.

θα με βοηθησουν τετοιες πληροφοριες μιας και δεν ξερω απο αυτα. Και οι γονεις μου και εγω μεναμε παντα σε νοικιασμενα σπιτια .

Να με θυμασαι οταν μετα απο τοσο καιρο σου στειλω pm ομως!!!!!!!!!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις ενα ετοιμο σπιτι,οι τιμες θα συμπιεστουν εντος του 2010 και ισως σκασει καμια ευκαιρια,αναλογως πως ειναι η κατασταση στην περιοχη που θες.

Φυσικα το καλυτερο ειναι να φτιαξεις ενα απο την αρχη...να βαλεις απο την αρχη (γιατι αν δεν υπαρχουν στον αρχικο σχεδιασμο μετα καλυτερα να μην μπουν) ωραια "πραγματακια" οπως ψυξη-θερμανση με γεωθερμια χαμηλης ενθαλπιας,τριπλα τζαμια, φωτοβολταϊκο στην ταρατσα,ολα αυτα θα κανουν αποσβεση και μακροχρονια ισως γυρισουν και κερδος.Αυτο τουλαχιστον ειναι το δικο μου ονειρο,ανεξαρτησια και εξοικονομηση!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΧΤΙΣΕΙΣ!ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ!ΑΝ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ, ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ 800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΕΤΡΟ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΟΤΙ ΜΕ 1100 - 1200 ΚΑΝΕΙΣ LUX ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΕΔΙΩΝ ΚΑΙ ΥΛΙΚΩΝ!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΚΑΙ ΟΡΜΑ!ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως όλοι σου ειπαμε την άποψή μας οχι για να σε απογοητευσουμε και να εγκαταλήψεις το όνειρό σου αλλά απλά για να είσαι προετοιμασμένη για το τι θα αντιμετωπίσεις ώστε να μη σε παίρνουν απο κάτω οι δυσκολίες που μπορεί να έρθουν.Φυσικά και να το χτίσεις το σπιτάκι σου!!Αυτό που κάνουμε εμείς και υποθέτω όλοι όσοι χτίζουν σπίτι είναι να προχωράμε όσο η τσέπη μας αντέχει.Οταν τα χρήματα τελειώνουν κάνουμε μια παύση για λίγους μήνες μέχρι να μαζέψουμε λίγα ακόμα χρήματα και μετά συνεχίζουμε.Σκέψου και την ιδέα να το αναλάβει κατασκευαστική..προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο.Δε θα γλιτώσεις χρήματα ..αλλα σίγουρα θα γλιτωσεις αρκετό άγχος!!!

 

Ακριβώς.

Κοίτα το βασικό είναι να το φέρετε σε κατάσταση που να μπορείτε να ζείτε μέσα. Είχα γνωστούς που για χρόνια εμειναν με τους μουσαμάδες πάνω από το τσιμέντο γιατί τους είχαν τελειώσει τα χρήματα για να βάλουν πάτωμα...extreme παράδειγμα, απλά το αναφέρω γιατί θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ότι δεν πρέπει να περιμένεις να μπείς όταν θα είναι τέλειο το σπίτι.

 

πχ φτιάχνεις τη μία τουαλέτα, μπαίνετε για να μην έχετε το ενοίκιο και μετά από κάνα χρόνο όταν μαζέψετε λεφτά φτιάχνετε και την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις απόψεις, απλά θα γράψω τη δική μου έχοντας άποψη και για χτίσιμο και για έτοιμο (από τους γονείς) αλλά και ενόψει της αγοράς δικού μου σπιτιού. Χίλιες φορές συμφωνώ με τις κοπέλες στο ότι θα κλαίς απ τα νεύρα σου με τους μαστόρους ΑΛΛΑ θα έχεις ένα σπίτι στο οποίο ΕΣΥ θα διαλέξεις αν θα χει φθηνό ή ακριβό μπετόν, πολλά ή λίγα σίδερα και τι ποιότητας, ΕΣΥ θα επιλέξεις τους εργάτες και δεν θα περάσουν β και γ κατηγορίας επαιδευόμενοι υδραυλικοηλεκτρολόγοι από αυτό, ΕΣΥ θα επιλέξεις τα πλακάκια σου, τα μπάνια σου, τα ντουλάπια και τις πόρτες σου, ΕΣΥ ξέρεις πως ακριβώς θες να εκμεταλλευτείς το κάθε τετραγωνικό του σπιτιού σου... Μόνο και μόνο για όοοοοολα αυτά αξίζει να τραβήξεις την ταλαιπωρία του εξ αρχης χτισίματος. Τώρα όσον αφορά το οικονομικό, νομίζω ότι μπορείς να καλυφθείς με αυτά που υπολογίζεις αν και συμφωνώ στο ότι παρασύρεσαι και λες "μια φορά το κάνω και θα ναι για πάντα, ας είναι πιο ακριβό αυτό κ εκείνο κ.λπ". Αλλά αν έχεις αυτοσυγκράτηση νομίζω θα τα καταφέρεις.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα που θελήσαμε ένα εξοχικό αποφασίσαμε να το κάνουμε προκατασκευασμένο πέτρινο. Έχει πολλά προτερήματα και ένα βασικό μειονέκτημα: δεν είναι εύκολο το δάνειο για προκάτ. Την πρωτοχρονιά θα έχω το εξοχικούλη μου και αν θέλεις να μάθεις κάτι για τα προκατασκευασμένα (το έχω ψάξει το θέμα) ευχαρίστως να βοηθήσω :wink:.

ευακι...μπορεις να βοηθησεις κι εμενα???

ειμαστε στην φαση αναζητησης λογω του οτι ερχεται σιγα σιγα το μικρακι και στο σπιτι που ειμαστε δεν χωραμε, και ειμαστε απο αυτους που το ονειρο μας ειναι μια μονοκατοικια... !!!

δυσκολο αλλα το εξεταζουμε...αν το τολμησουμε θα φτιαξουμε σιγουρα προκατασκευασμενο...εχουμε ριξει μια ματια αλλα εχουμε ενα βασικο προβλημα....ΔΕΝ εχουμε το οικοπεδο!!!

αρα καταλαβαινεις πως εχουμε πελαγωσει...θα ηθελα ομως να μαθω απο σενα που σιγουρα εχεις κανει μεγαλυτερη ερευνα για τα προκατασκευασμενα που κατεληξες και τι πρεπει να προσεξουμε...

αν δεν πρεπει να αναφερθουν ονοματα στειλε μου pm...

ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο Καρδίτσα, και δεν βρισκω κατι να αξιζει ετοιμο, παρα μόνο πολύ [παλιες μονοκατοικίες. Πριν από το 1970 δηλαδη.

Εχω καποιες απορίες σχετικά με Ψυξη-θερμανση με γεωθερμια χαμηλης ενθαλπιας,τριπλα τζαμια, φωτοβολταϊκο στην ταρατσα.

Υπαρχουν πλεον τριπλα τζάμια???????????

Για τα φωτοβολταικα ειχα ακουσει ότι δεν δινει αδεια η δεη πλεον και ότι ειχε γραφειοκρατια που σε τρεναρε απιστευτα.

Οσο για την γεωθερμια με πιανετε αδιαβαστη!!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

τριπλά τζάμια κάποτε έβγαζαν, νομίζω ότι πλέον δεν έχει τόσο νόημα.

Το βασικό είναι να βάλεις διπλά τζάμια αλλά όχι ίδιου πάχους, το ένα να είναι 5 και το άλλο 4 χιλιοστά.

 

Επίσης να βάλεις οποσδήποτε ή PVC ή θερμοδιακοπτώμενα αλουμίνια, κατά προτίμηση από καθετοποιημένη μονάδα.

 

Η γεωθερμία είναι πολύ καλή φάση για ψύξη - θέρμανση, αλλά δεν ξέρω το κόστος.

 

Ίσως και ένα πιο συμβατικό σύστημα να έκανε καλή δουλειά, δηλαδή: Καλή θερμομόνωση στο κέλυφος του κτιρίου (τοίχοι, ταράτσα ή σκεπή, καλά παράθυρα- πολύ σημαντική η τοποοθέτησή τους, ηλιακός θερμοσύφωνας τριπλής ενέργειας)

 

Υπάρχει και ένα σύστημα της buderus που θερμαίνει το νερό του κυκλώματος θέρμανσης μέσω του ήλιου. Δεν ξέρω και εκεί κόστος, θα πρέπει να το δείς με τον αντιπρόσωπο της buderus

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευακι...μπορεις να βοηθησεις κι εμενα???

ειμαστε στην φαση αναζητησης λογω του οτι ερχεται σιγα σιγα το μικρακι και στο σπιτι που ειμαστε δεν χωραμε, και ειμαστε απο αυτους που το ονειρο μας ειναι μια μονοκατοικια... !!!

δυσκολο αλλα το εξεταζουμε...αν το τολμησουμε θα φτιαξουμε σιγουρα προκατασκευασμενο...εχουμε ριξει μια ματια αλλα εχουμε ενα βασικο προβλημα....ΔΕΝ εχουμε το οικοπεδο!!!

αρα καταλαβαινεις πως εχουμε πελαγωσει...θα ηθελα ομως να μαθω απο σενα που σιγουρα εχεις κανει μεγαλυτερη ερευνα για τα προκατασκευασμενα που κατεληξες και τι πρεπει να προσεξουμε...

αν δεν πρεπει να αναφερθουν ονοματα στειλε μου pm...

ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!

 

Λοιπόν τα προκατασκευασμένα που υπάρχουν τώρα δεν έχουν καμία σχέση με τα προκατ του παλιού καιρού. Μιλάμε για βαριά προκατασκευή, από σκυρόδεμα, με έτοιμα όλα (ηλεκτρικά, υδραυλικά, ανοίγματα κουφωμάτων).

Εταιρίες κορυφαίες, μετά την κατάρευση της ΒΕΤΑΝΕΤ, είναι η TOP-ELEMENT και μία θυγατρική του ΑΚΤΩΡΑ. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να σου βάλουν τα δίκτυα (ηλεκτρικά και υδραυλικά) όπως τα θέλεις εσύ, γιατί μετά είναι σχεδόν αδύνατο να σκάψεις τον τοίχο για να περάσεις καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση εμεις το χτισαμε το σπιτι μας ειναι μονοκατοικια θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι θες γερα νευρα πηγα απειρες φορες στην δουλεια με κλαμματα απο της βλακεις των μαστορων ενδεικτικα θα σας πω οτι το μπαλκονι μου το εσκαψα 3 φορες γιατι προεξηχαν τα σιδερα, τα κουφοματα ειχαν υψος 1.90 ( και μοπυ εκανε και πνευμα ο μαστορα ελα μωρε τι υψος θα εχουν τα παιδια σας ? αφου δεν το σκοτωσα εκει και πως τον γλιτωσε ο αντρας μου ακομα δεν ξερω)

παντως οπως και να χει το εφτιαξα οπως ηθελα εγω και ναι μας κοστισε κατι παραπανω απο αυτα που ειχαμε υπολογισει χωρις να βαλω υπερβολικα πραγματα.

και τωρα υπαρχει το εξης θεμα: υπαρχουν 2 κρεβατοκαμαρες στο σπιτι και σκεφτομαστε με τον συζηγο μου να χτισουμε 2 η 3 δωματια απο επανω και να κανουμε εικει κρεβατοκαμαρες και να το συνδεσουμε με εσωτερικη σκαλα και απο κατω να κανουμε το ενα δωματιο γραφειο δικο του και να ανοιξουμε λιγο το σαλονι καιτι σαν μεζονετα δηλαδη και ρωτω ?

να βαλουμε προκατ ?

η να κανουμε κατι σαν σιδεροκατασκευη οπως μου εχουν πει?

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση εμεις το χτισαμε το σπιτι μας ειναι μονοκατοικια θα συμφωνησω με τους υπολοιπους οτι θες γερα νευρα πηγα απειρες φορες στην δουλεια με κλαμματα απο της βλακεις των μαστορων ενδεικτικα θα σας πω οτι το μπαλκονι μου το εσκαψα 3 φορες γιατι προεξηχαν τα σιδερα, τα κουφοματα ειχαν υψος 1.90 ( και μοπυ εκανε και πνευμα ο μαστορα ελα μωρε τι υψος θα εχουν τα παιδια σας ? αφου δεν το σκοτωσα εκει και πως τον γλιτωσε ο αντρας μου ακομα δεν ξερω)

παντως οπως και να χει το εφτιαξα οπως ηθελα εγω και ναι μας κοστισε κατι παραπανω απο αυτα που ειχαμε υπολογισει χωρις να βαλω υπερβολικα πραγματα.

και τωρα υπαρχει το εξης θεμα: υπαρχουν 2 κρεβατοκαμαρες στο σπιτι και σκεφτομαστε με τον συζηγο μου να χτισουμε 2 η 3 δωματια απο επανω και να κανουμε εικει κρεβατοκαμαρες και να το συνδεσουμε με εσωτερικη σκαλα και απο κατω να κανουμε το ενα δωματιο γραφειο δικο του και να ανοιξουμε λιγο το σαλονι καιτι σαν μεζονετα δηλαδη και ρωτω ?

να βαλουμε προκατ ?

η να κανουμε κατι σαν σιδεροκατασκευη οπως μου εχουν πει?

 

Βασικό είναι αν αντέχει η φέρουσα κατασκευή. Έχει πλάκα και κολώνες το σπίτι;

Για ΠΡΟΚΑΤ λίγο δύσκολο σε υφιστάμενη κατασκευή. Κάτι που μπορείτε να κάνετε εύκολα σχετικά το οποίο είναι ελαφρύ (δεν ζυγίζει πολύ για να μην επιβαρύνει την πλάκα) είναι σκελετός με κοιλοδοκούς και τοίχους είτε με ytong, είτε : 1 στρώση τσιμεντοσανίδα εξωτερικά, 7cm πτεροβάμβακα, και διπλή γυψοσανίδα εσωτερικά(αν θέλετε βάζετε ινογυψοσανίδα που είναι πιο ανθεκτική).

σκέφτεστε να βάλεσε σκεπή, ή ταράτσα; Αν σκεπή, πρέπει να βρείς καλή εταιρία να σου κάνει τη στεγάνωση και θερμομόνωση. Πολύ σημαντικό η θερμομόνωση γιατί αν δεν είναι σωστή, απλά θα ψήνεστε.

 

μην τη φωβάσαι τη σιδηροκατασκευή (σκελετό από σιδηροδοκούς). Αν βάλεις κοιλοδοκούς Η είναι καλύτερο και από ενισχυμένο σκυρόδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας

Λοιπόν Εβελίνα εγώ (ως ιδιοκτήτρια πλέον του ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙΟΥ) σε συμβουλεύω να χτίσεις. Εμείς με τον άντρα μου ξεκινήσαμε να χτίζουμε και παράλληλα (ναι ναι) ετοιμάζαμε τον γάμο μας (ξέρετε τι θέλει ένας γάμος). Για να καταλάβεις ξεκινήσαμε το σπίτι Σεπτέμβριο 2006 και μπήκαμε μέσα αρχές Οκτωμβρίου 2007 λίγες ημέρες πριν τον γάμο. ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ ΤΡΕΞΙΜΟ. Θα συμφωνήσω οτι θέλει πολύ γερό στομάχι γιατί πρέπει να είσαι σε όλα παρόν αλλα ειλικρινά ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. Βλέπεις τους κόπους σου να αμοίβονται με το παραπάνω και το σημαντικότερο νιώθεις μεγάλη ευτυχία όταν αυτό ολοκληρώνεται και είναι αυτό που ηθελες πραγματικά.

Θα σου πω εμεις τι κάναμε με τον άντρα μου και ελπίζω να σε βοηθήσω. Καταρχην πρέπει να έχεις το οικόπεδο. Βρίσκεις έναν μηχανικό του περιγράφεται πως εχετε φανταστει την διαρυθμιση του σπιτιου κτλ και του ζητας πανω σε αυτο να σου βγαλει 2-3 σχέδια για να πάρεις μια ιδέα της τελικής του μορφής. Αφου καταλήξετε ξεκινά η γραφειοκρατεία. Αδεια, συμβόλαια,ανοιγμα καρτέλλας στο ΙΚΑ κτλ. Κοιτα εγώ η αληθεια είναι οτι με τον άντρα μου τα αναλαβαμε όλα εμεις εννοώ μαστόρια, υλικά κτλ. Πηγαίναμε σε αρκετούς πέρναμε προσφορές, βλέπαμε δουλείες τους και μετά τους κλείναμε. Δεν θέλαμε να το αναλάβει ο μηχανικός γιατί όντως θα μας στοίχιζε πολυυυ παραπάνω (συμφωνω οτι πέφτει πολυ κλέψιμο).

Κοίτα να υπολογίζεις περίπου 1000ευρώ το τμ στην δική σου περίπτωση εγώ πιστεύω και μην απογοητεύεσαι ειναι ΤΕΛΕΙΟ το συναίσθημα να χτιζεις το δικό σου σπίτι. Ναι έχει πολύ αγχος, πολύ τρέξιμο, πολλά νεύρα αλλά και πολύ χαρά να βλέπεις μερα με την μερα να δημιουργειται κατι δικό σου.

Δεν υπάρχουν λόγια να σου περιγραψω τα συναισθηματά μας οταν γυρίσαμε την πρώτη ημέρα το κλειδί και ανοιξε η πόρτα του σπιτιου μας. Μπήκαμε μεσα με τον άντρα μου και τα προηγούμενα συναισθήματα διαγράφηκαν.

Ευχομαι να ερθει η ώρα που θα το νιώσεις με την οικογενειά σου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ να χτίσετε και μια καλή ιδέα θα ήταν μια και θα έχεις τα λεφτά στο χέρι να πας σε εταιρία και να πιέσεις με τον τρόπο σου.

Δηλαδή λες τι εχεις σκεφτεί και συμφωνείται στην τιμή και στα υλικά (πολυ σημαντικό)

σου λένε και χρονο παράδοσης του σπιτιού.

Τους λες ΟΚ σας δίνω και έναν μήνα επιπλέον αλλά απο κει και έπειτα μπαίνουν ρήτρα στο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ.

Στα ρίτρα θα ζητάς ένα ημερήσιο χρηματικό ποσό που θα στο πληρώνουν εκείνοι για όσες ημέρες καθυστερήσουν το σπίτι.

Στον χώρο που δουλεύω μπαίνουν συχνά ρήτρα και καθότι ζούμε σε δύσκολους καιρούς είναι καλό να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας όσο μπορούμε.

Και κάτι τελευταίο για να γίνει πιο γρήγορα η αποπληρωμή του δανείου θα ήταν μια ωραία ιδέα να χτίσεις κάπου και μια γκαρσονιερούλα ή ένα δυαράκι και να το νοικιάζεις.

Συνήθως το βάζουν δίπλα στην αποθήκη.

Βέβαια είναι ενα έξοδο παραπάνω άλλα τα λεφτά του θα τα βγάλει και με το παραπάνω.

Για αρχή καλό θα ήταν να παρεις προσφορές απο όπου μπορείς και να ρωτάς τιμή μαζί με το δυαράκι και χωρίς το δυαράκι.

Οτι και αν αποφασίσεις καλη αρχή σου εύχομαι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως και σε έτοιμη κατασκευή μπορείς να κάνεις προκάτ. Πραγματικά για τις προκατασκευασμένες κατασκευές έχει δίκιο ο pk33. Είναι πολύ καλές κατασκευές, βασικά δεν καταλαβαίνεις ότι είναι προκατασκευασμένες, μέχρι πολυκατοικίες φτιάχνουν. Μια πολύ καλή κατασκευή κοστίζει σχεδόν όσο και το χτιστό, χωρίς το έξοδο των ενσήμων του ΙΚΑ και με το πλεονέκτημα του χρόνου κατασκευής που είναι πολύ μικρός, δεν έχεις εκπλήξεις στην τιμή αφού όλα είναι προσυμφωνημένα, είναι εντελώς αντισεισμικά και έχει άψογη θερμοηχομόνωση. Εγώ το φτιάχνω σε μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη που όμως μπορεί να κατασκευάσει σε όλη την Ελλάδα και από την έρευνά μου είναι αστέρι. Λέγεται Μπατζόλης (μια και αναφέρθηκαν εταιρείες) http://www.batzolis.gr και είναι καταπληκτικά άτομα.:P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικό είναι αν αντέχει η φέρουσα κατασκευή. Έχει πλάκα και κολώνες το σπίτι;

Για ΠΡΟΚΑΤ λίγο δύσκολο σε υφιστάμενη κατασκευή. Κάτι που μπορείτε να κάνετε εύκολα σχετικά το οποίο είναι ελαφρύ (δεν ζυγίζει πολύ για να μην επιβαρύνει την πλάκα) είναι σκελετός με κοιλοδοκούς και τοίχους είτε με ytong, είτε : 1 στρώση τσιμεντοσανίδα εξωτερικά, 7cm πτεροβάμβακα, και διπλή γυψοσανίδα εσωτερικά(αν θέλετε βάζετε ινογυψοσανίδα που είναι πιο ανθεκτική).

σκέφτεστε να βάλεσε σκεπή, ή ταράτσα; Αν σκεπή, πρέπει να βρείς καλή εταιρία να σου κάνει τη στεγάνωση και θερμομόνωση. Πολύ σημαντικό η θερμομόνωση γιατί αν δεν είναι σωστή, απλά θα ψήνεστε.

 

μην τη φωβάσαι τη σιδηροκατασκευή (σκελετό από σιδηροδοκούς). Αν βάλεις κοιλοδοκούς Η είναι καλύτερο και από ενισχυμένο σκυρόδεμα!

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση πρεπει αν καταλαβα καλα να εισαι τις δουλειας για αυτο ξερεις τοσα πολλα,εμενα αυτα που λες ειναι αγνωστες λεξεις αλλα θα το ψαξω οσο καλυτερα μπορω.

η πλακα αντεχει αλλιως δεν θα καναμε τιποτα και η λυση του προκατ ειναι σκεψη του συζηγου που δεν θελει να ξαναμπλεξουμε με μαστορους αλλα εγω την φοβαμαι να σου πω την αληθεια.

σκεπη θα κανουμε απο επανω αν εχεις καποια καλη εταιρια να μου συστησης με πμ θα ειμαι ευγνωμων.

την σιδηροκατασκευη ειναι κατι που το ειδαμε σε ενα γειτονικο σπιτι και την σκεφτομαστε αλλα χαζη ερωτηση ξερω πως στερεωνονται αυτα στο μπετο?

ειμαστε σε σεισμογενη περιοχη και πρεπει να φτιαξουμε κατι καλο και να αντεχει

σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω κάτι:

'Οταν αγοράζετε προκάτ, να βάζετε μέσα στην γραπτή συμφωνία τον όρο ότι, η τιμή που σας δίνουν περιλαμβάνει και τα ένσημα των μαστόρων.

Δηλαδή ότι η εταιρεία που σας το πουλάει είναι υποχρεωμένη να πληρώσει αυτή τα ένσημα στο ΙΚΑ των μαστόρων που απασχολούνται στην τοποθέτηση, για όλες τις τυχόν εργασίες και ειδκότητες μαστόρων που μπορεί να απασχοληθούν στο έργο.

Μπορεί να σας ζητήσουν περισσότερα λεφτά, αλλά αν μετά άπό 10 χρόνια έρθει το ΙΚΑ και σας τα ζητάει αναδρομικά, τότε να δείτε γέλια.

Είναι μια "μικρή λεπτομέρεια" που δεν στην λένε όταν αγοράζεις προκάτ και μετά τρέχεις να πληρώσεις κι άλλα.

Στο κάτω κάτω η κάθε εταιρεία φέρνει δικά της συνεργεία για την εγκατάσταση άρα χρησιμοποιεί δικούς της μαστόρους, που ή τους έχει σαν υπαλλήλους (ΙΚΑ) ή τους έχει με μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση πρεπει αν καταλαβα καλα να εισαι τις δουλειας για αυτο ξερεις τοσα πολλα,εμενα αυτα που λες ειναι αγνωστες λεξεις αλλα θα το ψαξω οσο καλυτερα μπορω.

η πλακα αντεχει αλλιως δεν θα καναμε τιποτα και η λυση του προκατ ειναι σκεψη του συζηγου που δεν θελει να ξαναμπλεξουμε με μαστορους αλλα εγω την φοβαμαι να σου πω την αληθεια.

σκεπη θα κανουμε απο επανω αν εχεις καποια καλη εταιρια να μου συστησης με πμ θα ειμαι ευγνωμων.

την σιδηροκατασκευη ειναι κατι που το ειδαμε σε ενα γειτονικο σπιτι και την σκεφτομαστε αλλα χαζη ερωτηση ξερω πως στερεωνονται αυτα στο μπετο?

ειμαστε σε σεισμογενη περιοχη και πρεπει να φτιαξουμε κατι καλο και να αντεχει

σε ευχαριστω και παλι

 

Η κάθε κοιλοδοκός (δες http://www.trigonis.gr/) θα βιδωθεί πάνω στην πλάκα με χοντρά στρυφώνια. και το καλύτερο είναι να βιδωθεί πάνω από τις απολήξεις των κολονών. Αν εξέχουν τα σίδερα, ακόμη καλύτερα γιατί θα μπορούν να τα κολήσουν με την κοιλοδοκό.

Αυτή η κατασκευή μετά ώς σκελετός θα είναι πολύ γερή, μην τη φοβάσαι.

Εννοείται ότι για τη σκεπή θα πρέπει να προβλέψετε και τη θέση του ηλιακού θερμοσύφωνα (αν κάποτε θέλετε να βάλετε πρέπει από τώρα να προνοήσετε)

 

Μετά, η τοιχοποιία είτε με YTONG (ή ALFA BLOCK, εγώ προτιμώ τα YTONG τα χοντρά όμως YTONG για εξωτερική τοιχοποιία, είτε όπως σου είπα.

 

Πιστεύω οτι είναι καλύτερο να φτιάξεις την εξωτερική τοιχοποιία με YTONG και τους εσωτερικούς τοίχους με γυψοσανίδα (διπλή γυψοσανίδα, πετροβάμβακας 5cm, και πάλι διπλή γυψοσανίδα).

Το αποτέλεσμα είναι ελαφρύ για την πλάκα αλλά πολύ γερό.

Βασικό: Τα ηλεκτρολογικά γίνονται παράλληλα με την κατασκευή των τοίχων.

 

Σε ποιά περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τα παραπάνω...εβελίνα!

κι εγώ της δουλειάς είμαι...

άλλη χάρη έχει να το χτίσεις.

τα έτοιμα πάντα έχουν κάτι που δεν μας αρέσει και την ποιότητα των υλικών δεν την ξέρουμε.

σίγουρα θα βγεις εκτός χρόνου και προυπολογισμού.

τα προκατασκευασμένα είναι μια πολύ καλή λύση.

δεν καταλαβαίνεις ότι είναι προκάτ.

το οικόπεδο που βρήκες μου φάνηκε ακριβό.

είναι κέντρο?

συνήθως εκεί πάνε χρήμματα που δεν τα έχεις υπολογίσει,στην διαμόρφωση του οικοπέδου.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Evelina σκεφτείτε και τον μεταλλικό σκελετό. Έχει το προσόν ότι ο φέρων οργανισμός σηκώνεται πολύ γρήγορα, οπότε επιταχύνονται δραματικά όλες οι εργασίες. (για 2όροφο, φτιάχνεις τη βάση από σκυρόδεμα, και μετά όλες οι κολώνες μέχρι τη σκεπή πάει με κοιλοδοκους. Βάλε και ytong για εξωτερικούς τοίχους και τοίχους γυψοσανίδας εσωτερικά, και θα έχεις τελειώσει με χτίσιμο + ηλεκτρολογικά στο μισό χρόνο από τη συμβατική κατασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Evelina σκεφτείτε και τον μεταλλικό σκελετό. Έχει το προσόν ότι ο φέρων οργανισμός σηκώνεται πολύ γρήγορα, οπότε επιταχύνονται δραματικά όλες οι εργασίες. (για 2όροφο, φτιάχνεις τη βάση από σκυρόδεμα, και μετά όλες οι κολώνες μέχρι τη σκεπή πάει με κοιλοδοκους. Βάλε και ytong για εξωτερικούς τοίχους και τοίχους γυψοσανίδας εσωτερικά, και θα έχεις τελειώσει με χτίσιμο + ηλεκτρολογικά στο μισό χρόνο από τη συμβατική κατασκευή!

Ξέρεις καμια εταιρεια για να ρωτησω. Καποιος να το εχει κανει και να ειναι ευχαριστημενος???

Οσο για τα προκατ ενας κατασκεαυστης εδω στην πολη μου ειναι πολυ απατεωνας εχω ακουσει και εχουν βγαλει πολλα προβληματα τα σπιτια του

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις καμια εταιρεια για να ρωτησω. Καποιος να το εχει κανει και να ειναι ευχαριστημενος???

Οσο για τα προκατ ενας κατασκεαυστης εδω στην πολη μου ειναι πολυ απατεωνας εχω ακουσει και εχουν βγαλει πολλα προβληματα τα σπιτια του

 

Πρέπει να το συζητήσεις με τον πολιτικό μηχανικό σου.

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποια εταιρία που να αναλαμβάνει σπίτια. Οι μεγάλες κατασκευαστικές του κλάδου (βλ ΜΕΤΚΑ) παίρνουν πολύ μεγάλες δουλειές. Για σπίτια, αν ο πολιτικός μηχανικός σου βγάλει τις διατομές, μετά ένας καλός σιδεράς θα σου την κάνει την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή έχουμε ήδη ξεκινήσει την κατασκευή της κατοικίας μας θα ήθελα να βοηθήσω με συμβουλές όσους ασχολούνται, με όλη μου την καρδιά, για να μην στεναχωρηθούν όσο εγώ μέχρι τώρα που είμαστε μόλις στα τούβλα.

 

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να απευθύνω θερμή παράκληση για όσους σκέπτονται να κτίσουν σε ένα οικόπεδο που έχουν ήδη να διαβάσουν τα παρακάτω:

 

Κεφάλαιο Α'

Ποιός θα μου σχεδιάσει το όνειρο; - Φυσικά ένας αρχιτέκτονας. Αλλά πού θα τον βρώ;

 

- Δείτε κατοικίες που εξωτερικά κατ'αρχήν σας αρέσουν. Αφιερώστε χρόνο γι' αυτό κάνοντας βόλτες σε ωραίες περιοχές. Και μην ντρέπεστε. Κτυπήστε την πόρτα και ρωτείστε αν είναι δυνατόν για το όνομα του αρχιτέκτονα. Μην κολλάτε σε περιοδικά και στο ίντερνετ. Οι περισσότερες κατοικίες που πιθανόν να σας ταιριάζουν είναι εκεί έξω.

 

- Μην μπλέκετε με "γνωστούς", "συγγενείς", γιατί στον κλάδο αυτόν της οικοδομής είναι όλοι τόσο "σπουδαγμένοι" που θα σας αναγκάσουν να πληρώσετε περισσότερα απο το να πηγαίνατε σε κάποιον τρίτο. Αν παρ'όλα αυτά επιμένετε οτι ο κουμπάρος σας είναι μέγας αρχιτέκτονας, δεσμεύστε τον γραπτώς και όχι να ποντάρετε στο όποιο φιλότιμό του σε περίπτωση διένεξης.

 

...αν σας φάνηκε ενδιαφέρον συνεχίζεται....

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...