Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Και μένα με τα πόδια κάτω είναι το μωρό και είμαι στην 31 εβδομάδα. Συγκεκριμένα σε ισχιακή προβολή, μια έχει τα πόδια κάτω, μια τα ανεβάζει πάνω. Με κλοτσάει συνέχεια εκεί κάτω χαμηλά και νιώθω πόνο και ο γιατρός μου είπε ότι είναι επικίνδυνο να σπάσουν τα νερά. Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και άρα από ότι έχω διαβάσει πιθανότητατα να μην γυρίσει, έτσι δεν είναι? Ετυχε σε καμία να την κλοτσάει χαμηλά και να σπάσουν τα νερά νωρίτερα? (δεν το εύχομαι σε καμία εννοείται).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μένα με τα πόδια κάτω είναι το μωρό και είμαι στην 31 εβδομάδα. Συγκεκριμένα σε ισχιακή προβολή, μια έχει τα πόδια κάτω, μια τα ανεβάζει πάνω. Με κλοτσάει συνέχεια εκεί κάτω χαμηλά και νιώθω πόνο και ο γιατρός μου είπε ότι είναι επικίνδυνο να σπάσουν τα νερά. Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και άρα από ότι έχω διαβάσει πιθανότητατα να μην γυρίσει, έτσι δεν είναι? Ετυχε σε καμία να την κλοτσάει χαμηλά και να σπάσουν τα νερά νωρίτερα? (δεν το εύχομαι σε καμία εννοείται).

 

Καλησπέρα ster και χρόνια πολλά..και εμένα το μωρακι μου ειναι με ισχιακη προβολή ειμαι στην 38 εβδομάδα και την δευτέρα μπαινω για καισαρικη λόγω της θεσης του μωρού μου..και εμένα μου ειχε πει ο γιατρός ότι ετσι όπως κλωτσάει με τα ποδαρακια μπορει να σπάσουν τα νερα αλλα μου εδωσε και γιουτοπαρ να παιρνω στην 36 εβδομαδα..δεν ξερω αν επαιξε ρόλο το οτι μεχρι τωρα δεν εσπασαν , το γιουτοπαρ το παιρνω για τις συσπάσεις γιατι κανω συνεχεια..αλλα διαβασα στις οδηγίες του φαρμάκου ότι παρατεινει τον τοκετό..δεν νομιζω να σε βοηθησα και πολυ :confused: :confused:...και σημειωση και εμένα ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και το μωρο μου ειχε απο την β επιπέδου αυτη την θεση και δεν γυρισε..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι είναι εδώ και πολύ καιρό... Δεν με πειράζει η καισαρική απλά φοβάμαι μην σπάσουν τα νερά... Και μένα μού έδωσε το yotopar σε περίπωση συσπάσεων και μόνο (ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω). Δεν έχω ιδέα αν σε προστατεύει και από το να μην σπάσουν τα νερά. Σου εύχομαι με το καλό να αποκτήσεις το αγγελούδι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην ανχωνεστε(μια κουβεντα ειναι θα μου πειτε...):rolleyes:Το yotopar το πηρα κ εγω κολο συσπασεων απο το 5 για να αποφυγουμε το προωρο τοκετο.Δε καταλαβαινω γιατι η ισχιακη απαιτει καισαρικη....το λεω αυτο γιατι οταν ητανε να γενησω τα ειχα συζητησει ολα με το γιατρο μου κ για το θεμα αυτο μου ειπε απλα...οτι αν θελουνε να αποφυγουνε την αναμονη του φ.τ. σε βαζουνε ακομη κ γι αυτο με καισαρικη(που εννοουσε οτι δεν ειναι κ κατι δυσκολο)Προσφατα γενησε φιλη μου φυσικος τοκετος στο σπιτι με μαιες...κ το παιδι ητανε τυλιγμενο 2 φορες γυρω απο το λαιμο.Γενικα η ισχιακη δεν ειναι επικυνδινη κ αν θελετε ψαξτο λιγο...;)

 

Επισης καπου ειχα διαβασει η γιογκα κ κατι αλλο...βοηθησανε πολλες γυναικες να γυρισει το μωρο ακομη κ στον 8 μηνα,οποτε ψαξτε το και αυτο...Βρηκα ενα ενδεικτικο αρθρο που λεει Εχει θετική επίδραση στη στάση του μωρού βοηθώντας το να γυρίσει περισσότερο αν χρειάζεται.

πηγη http://www.shantala.gr/yoga_mothers.html

Επισης ... Μόλις πληροφορηθήκατε ότι το μωρό σας κοιτά προς τη λάθος κατεύθυνση και είναι λογικό να είστε απογοητευμένη. Όμως αυτό το φαινόμενο δεν είναι ασυνήθιστο και δεν είναι απαραίτητο να οδηγήσει σε καισαρική τομή.

Η ισχιακή προβολή προκύπτει όταν το μωρό είναι γυρισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να εισέρχεται στο κανάλι του τοκετού με τα οπίσθια ή τα πόδια του, αντί με το κεφάλι του, όπως είναι το φυσιολογικό.

Υπάρχουν διάφοροι τύποι ισχιακής προβολής:

• Επί γλουτούς – οι γλουτοί του μωρού είναι στραμμένοι προς τα κάτω και τα πόδια του είναι λυγισμένα ή τεντωμένα προς το πρόσωπο.

• Ομαλή – το μωρό κάθεται οκλαδόν.

• Επί άκρους πόδας – το μέρος του μωρού που βρίσκεται πιο κοντά στο κανάλι του τοκετού, είναι τα πόδια ή τα γόνατα.

 

Περιστροφή του μωρού

Αν διαπιστωθεί πριν από τον τοκετό ότι το μωρό σας βρίσκεται σε ισχιακή προβολή, ίσως να είναι δυνατό να στραφεί στη σωστή κατεύθυνση. Στις 37-40 εβδομάδες, ο μαιευτήρας σας θα προσπαθήσει να γυρίσει το μωρό σας, ώστε το κεφάλι του να είναι στραμμένο προς τα κάτω. Αυτή η διαδικασία λέγεται εξωτερική κεφαλική στροφή (ECV) και επιτυγχάνεται με την άσκηση πίεσης στην κοιλιά σας. Αυτή η μέθοδος είναι αρκετά αποτελεσματική στα δύο τρίτα των περιπτώσεων, αν και δεν έχει την ίδια επιτυχία όταν πρόκειται για μια πρώτη εγκυμοσύνη.

 

Τι μπορείτε να δοκιμάσετε στο σπίτι

Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε στο σπίτι:

 

1. Καθίστε αρκετή ώρα κάθε μέρα στα τέσσερα. Αυτή η στάση επιτρέπει στη βαρύτητα να φέρει το κεφάλι του μωρού προς τα κάτω. Γονατίστε στο πάτωμα κάθε μέρα και διαβάστε την εφημερίδα σας ή ένα περιοδικό με τα χέρια σας να ακουμπούν και αυτά στο δάπεδο.

2. Ήπιες πλάγιες εκτάσεις. Αυτή η άσκηση μπορεί να διευρύνει την έξοδο της πυέλου, επιτρέποντας στο μωρό να γυρίσει.

3. Σιδερώστρα. Ξαπλώστε σε μια σανίδα ή σε μια σιδερώστρα η οποία έχει τοποθετηθεί σε γωνία 45 μοιρών, με το κεφάλι προς τα κάτω και τα γόνατα λυγισμένα. Επαναλάβετε τρεις φορές την ημέρα, για δεκαπέντε λεπτά τη φορά. Η βαρύτητα βοηθά το μωρό να κινηθεί προς την κορυφή της μήτρας και να γυρίσει ανάποδα.

4. Ζέστη και κρύο. Τοποθετήστε μια ψυχρή κομπρέσα στην κορυφή της μήτρας και μια θερμή κομπρέσα στο κάτω μέρος. Το μωρό θα κινηθεί προς τη θερμή περιοχή.

5. Τραγούδι και ομιλία. Ηχογραφήστε τον εαυτό σας όταν τραγουδάτε και μιλάτε στο μωρό σας. Τοποθετήστε τα ακουστικά της συσκευής κοντά στα οστά της λεκάνης, ώστε το μωρό να κινηθεί προς την κατεύθυνση των ευχάριστων ήχων.

 

Αν, παρά τις προσπάθειές σας, το μωρό αρνείται να γυρίσει, τότε ο γιατρός σας θα προτείνει την καισαρική τομή.

πηγη.http://www.liberoclub.gr/Your-Stage/Article/?contentId=101148

 

Εμενα ητανε οριζοντια κ γυρισε τελευταιες μερες στις 41 γενησα απλα ειχε αλλη προβολη του κεφαλιου κ.λ.π.

 

Παντως οπως κ να ρθει καλως να ερθει το μωρακι σας,να ναι γερο!!!:)Καλη λευτερια ευχομαι!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι είναι εδώ και πολύ καιρό... Δεν με πειράζει η καισαρική απλά φοβάμαι μην σπάσουν τα νερά... Και μένα μού έδωσε το yotopar σε περίπωση συσπάσεων και μόνο (ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω). Δεν έχω ιδέα αν σε προστατεύει και από το να μην σπάσουν τα νερά. Σου εύχομαι με το καλό να αποκτήσεις το αγγελούδι σου!!!

 

Σε ευχαριστω πολύ , να σε καλα κοπέλα μου και σε σένα ευχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη..όλα καλα θα πάνε μην αγχωνεσαι..πάντως αυτα τα γιουτοπαρ δεν τα μπορώ καθόλου..δεν ξερω αν φταιει που τα πήρα στην 36 εβδομάδα πάντως μου προκαλούν τρεμουλο στα χερια , ταχυπαλμίες και νιωθω σαν να αγχώνομαι... αυριο θα πάρω το τελευταίο :P (γιουπι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μην ανχωνεστε(μια κουβεντα ειναι θα μου πειτε...):rolleyes:Το yotopar το πηρα κ εγω κολο συσπασεων απο το 5 για να αποφυγουμε το προωρο τοκετο.Δε καταλαβαινω γιατι η ισχιακη απαιτει καισαρικη....το λεω αυτο γιατι οταν ητανε να γενησω τα ειχα συζητησει ολα με το γιατρο μου κ για το θεμα αυτο μου ειπε απλα...οτι αν θελουνε να αποφυγουνε την αναμονη του φ.τ. σε βαζουνε ακομη κ γι αυτο με καισαρικη(που εννοουσε οτι δεν ειναι κ κατι δυσκολο)Προσφατα γενησε φιλη μου φυσικος τοκετος στο σπιτι με μαιες...κ το παιδι ητανε τυλιγμενο 2 φορες γυρω απο το λαιμο.Γενικα η ισχιακη δεν ειναι επικυνδινη κ αν θελετε ψαξτο λιγο...;)

 

Επισης καπου ειχα διαβασει η γιογκα κ κατι αλλο...βοηθησανε πολλες γυναικες να γυρισει το μωρο ακομη κ στον 8 μηνα,οποτε ψαξτε το και αυτο...Βρηκα ενα ενδεικτικο αρθρο που λεει Εχει θετική επίδραση στη στάση του μωρού βοηθώντας το να γυρίσει περισσότερο αν χρειάζεται.

πηγη http://www.shantala.gr/yoga_mothers.html

Επισης ... Μόλις πληροφορηθήκατε ότι το μωρό σας κοιτά προς τη λάθος κατεύθυνση και είναι λογικό να είστε απογοητευμένη. Όμως αυτό το φαινόμενο δεν είναι ασυνήθιστο και δεν είναι απαραίτητο να οδηγήσει σε καισαρική τομή.

Η ισχιακή προβολή προκύπτει όταν το μωρό είναι γυρισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να εισέρχεται στο κανάλι του τοκετού με τα οπίσθια ή τα πόδια του, αντί με το κεφάλι του, όπως είναι το φυσιολογικό.

Υπάρχουν διάφοροι τύποι ισχιακής προβολής:

• Επί γλουτούς – οι γλουτοί του μωρού είναι στραμμένοι προς τα κάτω και τα πόδια του είναι λυγισμένα ή τεντωμένα προς το πρόσωπο.

• Ομαλή – το μωρό κάθεται οκλαδόν.

• Επί άκρους πόδας – το μέρος του μωρού που βρίσκεται πιο κοντά στο κανάλι του τοκετού, είναι τα πόδια ή τα γόνατα.

 

Περιστροφή του μωρού

Αν διαπιστωθεί πριν από τον τοκετό ότι το μωρό σας βρίσκεται σε ισχιακή προβολή, ίσως να είναι δυνατό να στραφεί στη σωστή κατεύθυνση. Στις 37-40 εβδομάδες, ο μαιευτήρας σας θα προσπαθήσει να γυρίσει το μωρό σας, ώστε το κεφάλι του να είναι στραμμένο προς τα κάτω. Αυτή η διαδικασία λέγεται εξωτερική κεφαλική στροφή (ECV) και επιτυγχάνεται με την άσκηση πίεσης στην κοιλιά σας. Αυτή η μέθοδος είναι αρκετά αποτελεσματική στα δύο τρίτα των περιπτώσεων, αν και δεν έχει την ίδια επιτυχία όταν πρόκειται για μια πρώτη εγκυμοσύνη.

 

Τι μπορείτε να δοκιμάσετε στο σπίτι

Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε στο σπίτι:

 

1. Καθίστε αρκετή ώρα κάθε μέρα στα τέσσερα. Αυτή η στάση επιτρέπει στη βαρύτητα να φέρει το κεφάλι του μωρού προς τα κάτω. Γονατίστε στο πάτωμα κάθε μέρα και διαβάστε την εφημερίδα σας ή ένα περιοδικό με τα χέρια σας να ακουμπούν και αυτά στο δάπεδο.

2. Ήπιες πλάγιες εκτάσεις. Αυτή η άσκηση μπορεί να διευρύνει την έξοδο της πυέλου, επιτρέποντας στο μωρό να γυρίσει.

3. Σιδερώστρα. Ξαπλώστε σε μια σανίδα ή σε μια σιδερώστρα η οποία έχει τοποθετηθεί σε γωνία 45 μοιρών, με το κεφάλι προς τα κάτω και τα γόνατα λυγισμένα. Επαναλάβετε τρεις φορές την ημέρα, για δεκαπέντε λεπτά τη φορά. Η βαρύτητα βοηθά το μωρό να κινηθεί προς την κορυφή της μήτρας και να γυρίσει ανάποδα.

4. Ζέστη και κρύο. Τοποθετήστε μια ψυχρή κομπρέσα στην κορυφή της μήτρας και μια θερμή κομπρέσα στο κάτω μέρος. Το μωρό θα κινηθεί προς τη θερμή περιοχή.

5. Τραγούδι και ομιλία. Ηχογραφήστε τον εαυτό σας όταν τραγουδάτε και μιλάτε στο μωρό σας. Τοποθετήστε τα ακουστικά της συσκευής κοντά στα οστά της λεκάνης, ώστε το μωρό να κινηθεί προς την κατεύθυνση των ευχάριστων ήχων.

 

Αν, παρά τις προσπάθειές σας, το μωρό αρνείται να γυρίσει, τότε ο γιατρός σας θα προτείνει την καισαρική τομή.

πηγη.http://www.liberoclub.gr/Your-Stage/Article/?contentId=101148

 

Εμενα ητανε οριζοντια κ γυρισε τελευταιες μερες στις 41 γενησα απλα ειχε αλλη προβολη του κεφαλιου κ.λ.π.

 

Παντως οπως κ να ρθει καλως να ερθει το μωρακι σας,να ναι γερο!!!:)Καλη λευτερια ευχομαι!

 

 

Σνουφελ μου θα συμφωνησω μαζι σου , ότι οι γιατροι πλέον για την ευκολια τους και για τα παραπάνω χρηματα σε βαζουν για καισαρικη..εχω ακουσει ότι υπάρχουν καποιες τεχνικες να γυρισει το μωρό , αλλά για να ειμαι ειλικρινης δεν καθησα να δω τιποτα απο αυτα το μονο που με νοιαζει ειναι πλέον να πάνε όλα καλα την δευτερα και να πάρω αγκαλια τον γιοκα μου :-P ..πάντως επειδη ειχα διαβασει καποιες ασκησεις σαν αυτες που παρεθεσες πιο πανω και ρωτησα τον γιατρό αν βοηθάνε μου ειχε πει ότι δεν βοηθανε και πολυ..εμενα φαντασου ο μικρουλης μου ειναι με τα ποδαρακια στο κεφαλάκι χιχιχι εδω και μηνες και δεν γυρναει με τιποτα..και λόγω ώριμου πλακουντα δεν μπορουσα να περπατησω που λενε ότι βοηθαει..δεν πειραζει όμως..

Link to comment
Share on other sites

Σνουφελ μου θα συμφωνησω μαζι σου , ότι οι γιατροι πλέον για την ευκολια τους και για τα παραπάνω χρηματα σε βαζουν για καισαρικη..εχω ακουσει ότι υπάρχουν καποιες τεχνικες να γυρισει το μωρό , αλλά για να ειμαι ειλικρινης δεν καθησα να δω τιποτα απο αυτα το μονο που με νοιαζει ειναι πλέον να πάνε όλα καλα την δευτερα και να πάρω αγκαλια τον γιοκα μου :-P ..πάντως επειδη ειχα διαβασει καποιες ασκησεις σαν αυτες που παρεθεσες πιο πανω και ρωτησα τον γιατρό αν βοηθάνε μου ειχε πει ότι δεν βοηθανε και πολυ..εμενα φαντασου ο μικρουλης μου ειναι με τα ποδαρακια στο κεφαλάκι χιχιχι εδω και μηνες και δεν γυρναει με τιποτα..και λόγω ώριμου πλακουντα δεν μπορουσα να περπατησω που λενε ότι βοηθαει..δεν πειραζει όμως..

 

 

Εσυ ξερεις καλυτερα!Απλα ελεγα μπαςκ απεφευγες τη καισαρικη αν ηθελες...Εγω πιο σοβαρο θεμα απο την ισχιακη κ ωριμο πλακουντα κ.λ.π. αλλα με παρακολουθουσε καθε μερα κ με αφησε να γενησω φυσιολογικα στις 41 ενα μεγαλουτσικο μωρο 3900 κ 53 εκ πρωτοτοκος...Ο προηγουμενος γυναικολογος με [πηγαινε για καισαρικη..Αυτον τον βρηκα τελευταια στιγμη.Απλα δε μου αρεσει που πιεζουνε καταστασης κ ειδικα το τοκετο που ειναι κατι απολυτα φυσικο κ πρεπει να γινεται οταν ερθει η ωρα...τι θα πει ειναι αναποδα κπρεπει να βγει νωριτερα?Αυτο εχει κοστος κ στην υγεια του παιδιου καποιες φορες...Δε καταλαβαινω γιατι δε σε αφηνει να ερθει η ωρα σου...να σπασουνε τα νερα κ.λ.π. γιατι να μπεις προγραμματισμενη καισαρικη επειδη μονον εχει ισχιακη προβολη,:roll: μου φαινεται υποπτο!Η καισαρικη δημιουργει αναπνεστηκα προβληματα στο παιδι(να το πω απλα) κ γενικα η αποτομη εμφανιση στην εξω ζωη δεν ειναι καλη....δε το λεω αγω αλλα αρθρα επιστημονων που συγκρινουνε ΦΤ με ΚΤ

Με το καλο..η Παναγια μαζι σου κ ευχομαι να βγει γερο το παιδακι σου τιποτε αλλο!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να αισθανόμαστε υγρή από κάτω? Εννοώ το εσώρουχό μας υγρό? Δηλαδή βγάζουμε πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη μας? Ρωτάω γιατί πάλι αισθάνομαι το εσώρουχο νοτισμένο (όχι πολύ όπως την πρώτη φορά), αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικά υγρά ή αν μου φεύγει αμνιακό υγρό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να αισθανόμαστε υγρή από κάτω? Εννοώ το εσώρουχό μας υγρό? Δηλαδή βγάζουμε πολλά υγρά στην εγκυμοσύνη μας? Ρωτάω γιατί πάλι αισθάνομαι το εσώρουχο νοτισμένο (όχι πολύ όπως την πρώτη φορά), αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικά υγρά ή αν μου φεύγει αμνιακό υγρό...

 

 

Δεν ειμαι γιατρος αλλα επειδη κ εγω το ειχα ρωτησει κ με ανησυχουσε τοτε..ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα,να αλλαζω συχνα εσωρουχο οχι σερβιετες κ.λ.π. για τυχον μολυνσεις...Αν ητανε αμνιακο υγρο θα σημαινε οτι εχουν σπασει τα νερα οποτε χλωμο...κανε μια ερωτηση κ στο γυναικολογο σου,δεν ειναι ντροπη...εγω τον επερνα για το τιποτα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγώ με ισχιακό μωρό είμαι και διανύω την 36η; δεν με πειράζει που θα κάνω καισαρική, ίσως το προτιμώ κ όλας. Αγχώνομαι τι θα γίνει αν σπάσουν τα νερά ή αν με πιάσουν οι πόνοι πριν το προγραμματισμένο ραντεβού.... Θα τρέχω άρον άρον για καισαρική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!!

 

και εμένα η μικρή μου είχε ισχιακή θέση (ποπός προς τα κάτω και πόδια με κεφάλι στο στομάχι)μέχρι 34η εβδομάδα που πήγα για το doppler. Η γιατρός μου βέβαια δεν μου είπε ότι ήταν δύσκολο να γυρίσει και για να γίνει αυτό ήθελε πολύ προσπάθεια, για να μη με αγχώσει αφού ήξερε ότι ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά. Έψαξα όμως στο internet και διάβασα ότι θέλει παρα πολύ προσπάθεια και έτσι το έβαλα πείσμα.... και ξεκίνησα το περπάτημα, μισή ώρα περπάτημα το πρωί για δουλειές και τα σχετικά και 1ώρα και κάτι το απόγευμα(έκανα και 3ώρες 3μέρες πριν γεννήσω). Βέβαια έκανα και τις ασκήσεις που μου είχε πει η μαία μου(όχι ειδικά επειδή ήταν ισχιακό το μωρό, αυτές που λένε γενικώς) μέρα παρά μέρα και τέλος συχνές επαφές με τον άντρα μου.Όλα αυτά νομιζω ότι βοήθησαν πρώτον για να γυρίσει η μικρή μου και να πάρει θέση 15μέρες μετά το doppler και δεύτερον να έχω έναν εξολοκλήρου ανόδυνου φυσιολογικού τοκετού.

Μπορεί να ακούστηκαν πολλά όλα όσα έκανα, αλλά πιστεψτε με δεν ήταν. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια εγώ επειδή γέννησα τον Ιούνιο, με βοήθησε πάρα πολύ ο καιρός για το περπάτημα, αλλά νομίζω ότι υπάρχει λύση και για τους χειμερινούς μήνες, τα εμπορικά κέντρα. εκεί πήγαινα και εγώ στις πολύ ζέστες ή όταν είχε τύχει κάποιες φορές που έβρεχε.

Μπρος λοιπόν ξεκινήστε.... και πάνω απο όλα μην αγχώνεστε, για όλα υπάρχει λύση...

 

Εύχομαι με το καλό σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.... και να ζήσουν τον τοκετό τους όπως και αν είναι σαν κάτι πραγματικά μοναδικό....

Γιατί είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους γύρισε η μπέμπα μου:P:p:p:p..... αλλά.... υπάρχει και αλλά.... μετά από 3 εβδομάδες που έκανα τον τελευταίο υπέρηχο, είναι δυνατόν να έχει βάλει 50 γραμμάρια ΜΟΝΟ!!!!????? 34W ήταν 3078 και σήμερα 36w και κάτι 3150????

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να ειναι τοσο ακριβης ο υπερηχογραφικος ελεγχος του βαρους!ειναι αδυνατον!το βαρος ειναι μια χαρα και αν ο γιατρος σου δεν σου ειπε κατι για τον πλακουντα,δεν εχεις κανενα προβλημα.μην τρελαινεσαι χωρις λογο, ολα ειναι σχετικα για το βαρος.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους γύρισε η μπέμπα μου:P:p:p:p.....

 

Αχ πολύ ευχάριστο αυτό! Μακάρι την άλλη βδομάδα που θα πάω στον γιατρό να ακουσουν και τα δικά μου αυτακια τέτοια ωραία νέα διότι έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Και όχι ότι έχω νέα από το τελευαίο μας ραντεβου 29/12 αλλά δεν αισθάνομαι να έχει γυρίσει ρε γαμώτο..:(

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεί πλέον πάγια γνώση οτι ο ασφαλέστερος (μακράν) τρόπος μαίευσης ενός παιδιού σε ισχιακή προβολή είναι η Καισαρική τομή, καθώς ο φυσιολογικός τοκετός ενός τέτοιου εμβρύου έχει πολλές επιπλοκές και μπορεί να είναι τραγικά επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ πολύ ευχάριστο αυτό! Μακάρι την άλλη βδομάδα που θα πάω στον γιατρό να ακουσουν και τα δικά μου αυτακια τέτοια ωραία νέα διότι έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Και όχι ότι έχω νέα από το τελευαίο μας ραντεβου 29/12 αλλά δεν αισθάνομαι να έχει γυρίσει ρε γαμώτο..:(

Καλημέρα κορίτσι, να σου πω, ούτε και εγώ το κατάλαβα, μα με τίποτα....συνεχώς την ένιωθα κάτω απο το στήθος μου.... και πάω στον ιατρό, ρωτάω, και μου λέει τα ευχάριστα:D..... γι αυτό υπομονή, θα γυρίσει, να είσαι σίγουρη;)

Ερωτεύτηκα την κόρη μου στις 10/02/2012 12:30 μμ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ DimiKgianni, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! :D Εχουμε λίγο καιρό βεβαια ακόμα, αλλά η γιατρός είπε το συντομότερο το καλυτερο γιατι μετα μεγαλώνει πολύ (είναι και χοντρελίνης ο δικός μου:lol:) και δυσκολεύουν τα πράγματα. Αυτό και το ότι δεν τον ακουω τόσο συχνά πια (βασικά συχνα τον ακουω απλά δεν κοπανάει, απλά κουνιέται) είναι τα μόνα μου άγχη τώρα!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Με αφορμη την αναρτηση της @bluepoppy, θα ηθελα να ρωτησω τι γνωριζετε για τον εξωτερικο μετασχηματισμο ισχιακου εμβρυου σε κεφαλικο (ECV). Εχω δει καποια βιντεο απο γιατρο στη χωρα μας αλλα ειναι κατι που εχει γενικως εφαρμογη στην Ελλαδα ή ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα οι γιατροι που το κανουν; Επισης, εμπειριες απο γυναικες που το βιωσαν ειτε τα καταφεραν ειτε οχι, ειναι ευπροσδεκτες:)

 
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι γιατροί που ισχυρίζονται απόλυτη επιτυχία στον εξωτερικό μετασχηματισμο.

Όταν το συζήτησα με τον γιατρό μου, μου είπε σε γενικές γραμμές τα εξής :

1.Αν ήταν το δεύτερο μωρό μου θα το δοκίμαζε γιατί οι σύνδεσμοι είναι πιο χαλαροί αν εχει γίνει ένας τοκετός και θα είναι πιο εύκολο για το μωρό και τον γιατρό να το οδηγήσει να γυρίσει. 

2.Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο οι κινήσεις να στρεσαρουν το μωρό και τελικά να οδηγηθεις σε πρόωρο τοκετό με κτ (ο μετασχηματσμος συστήνεται αν θυμάμαι στην 36η)

 

Να σου είμαι ειλικρινής, σε 2ο παιδί δε θα το ρίσκαρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει και εγω σε βιντεο αυτό που λες sentir αλλα μου φανηκε καπως και δε θα το εκανα. Όπως εγραψα και στο θεμα της bluepoppy ο γιος μου ηταν ισχιακος μεχρι σχεδον το τελος αλλα μου ειπε ο γυναικολόγος ότι θα γεννουσα φυσιλογικα γιατι ηταν το δευτερο ,,,δε ρωτησα όμως λεπτομέρειες γιατιδ ε χρειστηκε. Αυτό που εκανα ηταν να μπουσουλαω .............μου το ειπαν οι μαιες και μαλλον επιασε αλλα δεν είμαι και σιγουρη ότι θα γυρνουσε ετσι και αλλιως στις 38 εβδομάδες (αν θυμαμαι καλα).

 

Αυτό που εχω δει στο νοσοκομειο που γεννησα είναι μια κοπελα που εκανε προκληση λογω διαβητη και επειδή το μωρο ηταν στραβα της εκαναν κατι ασκήσεις (λιγο αστειες θα ελεγα) επι ωρες και τελικα το μωρο πηρε σωστη θεση και γεννησε φυσιλογικα. 

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει και εγώ το βίντεο, προσωπικά ένιωσα φόβο. Σημείωση (αν και θα το ξέρετε), άλλο να μην έχει πάρει σωστή θέση αλλά να έχει το κεφάλι κάτω και εντελώς διαφορετικό να είναι ισχιακο (κεφαλι πάνω και πόδια κάτω, είτε σταυρωμενα, είτε διπλωμένα). Στην πρώτη περίπτωση όντως μπορούν να γυρίσουν πιο εύκολα το μωρό, στη δεύτερη όχι. 

Α και κάτι ακόμα που θυμήθηκα ότι διάβασα παλαιότερα, υπάρχει και ενα ποσοστό αρκετά υπολογίσιμο στις περιπτώσεις εξωτερικού μετασχηματισμου, που ενώ ήταν επιτυχής, τελικά το μωρό ξαναγύρισε τελευταία στιγμή σε ισχιακο! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Το έχω δει και εγώ το βίντεο, προσωπικά ένιωσα φόβο. Σημείωση (αν και θα το ξέρετε), άλλο να μην έχει πάρει σωστή θέση αλλά να έχει το κεφάλι κάτω και εντελώς διαφορετικό να είναι ισχιακο (κεφαλι πάνω και πόδια κάτω, είτε σταυρωμενα, είτε διπλωμένα). Στην πρώτη περίπτωση όντως μπορούν να γυρίσουν πιο εύκολα το μωρό, στη δεύτερη όχι. 

Α και κάτι ακόμα που θυμήθηκα ότι διάβασα παλαιότερα, υπάρχει και ενα ποσοστό αρκετά υπολογίσιμο στις περιπτώσεις εξωτερικού μετασχηματισμου, που ενώ ήταν επιτυχής, τελικά το μωρό ξαναγύρισε τελευταία στιγμή σε ισχιακο! 

Ναι vtgian απλα το ανεφερα, όχι ως ιδιες περιπτώσεις.

 

Το δευτερο που λες μου φαινεται λογικο γιατι τα μωρα για καποιο λογο παιρνουν αυτή τη θεση. 

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...