Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τουρτες με ζαχαροπαστα


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Προσοχη σε αυτο. Για διακοσμηση οκ παω πασο. Αλλα οταν εχει παραπανω της επιτρεπομενης δοσολογιας χρωμμα ζαχαροπλαστικης το υλικο μπορει να δηλητηριαστειτε. Μπαινει μονο για εμφανιση και απομακρυνεται και το τελευταιο ιχνος του πριν καταναλωθει.

 

Ρωτηστε οποιον ζαχαροπλαστη ξερετε και αν σας βγαλει κατακοκκινη ζαχαροπαστα . Δεν μπορει γι αυτο τον λογο

 

Κι εγώ είχα ακούσει ότι τα χρώματα ζαχαροπλαστικής δεν είναι και ό,τι καλύτερο, γι' αυτό ψάχνω για κάποιο πιο φυσικό τρόπο να δώσεις χρώμα στη ζαχαροπλαστική. Η Βέφα σε ένα βιβλίο της ανέφερε ότι αντί για χρώμα ζαχαροπλαστικής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χρωματιστό λικέρ. Αλλά και το λικερ για να πάρει το χρώμα του, πάλι χρώμα ζαχαροπλαστικής δεν του ρίξανε;:confused:

 

Πάντως για να πω την αμαρτία μου όταν είναι να φτιάξω εγώ κάτι, τα ψάχνω από εδώ, τα ψάχνω από εκεί. Όχι το χρώμα να μην πειράζει, ότι τα αυγά να είναι βιολογικά.... Αλλά όταν τρώω τις χρωματιστές τουρτίτσες από το ζαχαροπλαστείο, εκεί τύψεις καθόλου.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ είχα ακούσει ότι τα χρώματα ζαχαροπλαστικής δεν είναι και ό,τι καλύτερο, γι' αυτό ψάχνω για κάποιο πιο φυσικό τρόπο να δώσεις χρώμα στη ζαχαροπλαστική. Η Βέφα σε ένα βιβλίο της ανέφερε ότι αντί για χρώμα ζαχαροπλαστικής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χρωματιστό λικέρ. Αλλά και το λικερ για να πάρει το χρώμα του, πάλι χρώμα ζαχαροπλαστικής δεν του ρίξανε;:confused:

 

Πάντως για να πω την αμαρτία μου όταν είναι να φτιάξω εγώ κάτι, τα ψάχνω από εδώ, τα ψάχνω από εκεί. Όχι το χρώμα να μην πειράζει, ότι τα αυγά να είναι βιολογικά.... Αλλά όταν τρώω τις χρωματιστές τουρτίτσες από το ζαχαροπλαστείο, εκεί τύψεις καθόλου.:roll:

 

Δεν είναι απαραίτητο. Έχω κάνει λικέρ φράουλας και ήταν εξαιρετικό κόκκινο έντονο το χρώμα του, χωρίς κανένα πρόσθετο χρώμα ζαχαροπλαστικής.

Και η γρεναδίνη (λικέρ ροδιού) έχει έντονο φυσικό χρώμα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αγάπη μου ποιος σε σταματάει εμείς θα σου στέλνουμε τα υλικα΄και εσύ τις έτοιμες τούρτες.Σύμφωνοι.....??????:cry::lol::lol:

 

 

Συμφωνοι!!!

 

Κοριτσια ενταξει μην τρελαινεστε πια!!!Καθε μερα τρωτε γλυκα με χρωματα ζαχαροπλαστικης?Λες ολα τα αλλα που τρωμε ειναι αγνα και υγιεινα-το χρωμα που θα φαμε μια φορα στο χρονο μας πειραξε?Μην κανουμε την τριχα, τριχια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι!!!

 

Κοριτσια ενταξει μην τρελαινεστε πια!!!Καθε μερα τρωτε γλυκα με χρωματα ζαχαροπλαστικης?Λες ολα τα αλλα που τρωμε ειναι αγνα και υγιεινα-το χρωμα που θα φαμε μια φορα στο χρονο μας πειραξε?Μην κανουμε την τριχα, τριχια.

 

Σοφία μου, εγώ δεν λέω για το χρώμα ζαχαροπλαστικής που θα φάμε μια φορά το χρόνο επάνω σε κάποιο/α γλυκό/ά. Ναι, ΟΚ, μια φορά δεν θα πάθουμε και τίποτα...(καρκίνο κλπ)

Εγώ απλά σοκαρίστηκα με το σχόλιο της elenik που έγραψε ότι αν σε μια φορά, φάμε σε μεγάλη δόση αυτά τα χρώματα, θα πάθουμε δηλητηρίαση. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο Εφη μου...Τοσα και τοσα ζαχαροπλαστεια εχουν γλυκα με εντονα χρωματα (δες εδω πχ:http://www.princesstaste.gr/ ή εδω http://www.sugarart.gr) τι στο καλο, ολοι αυτοι δηλητηριο πουλανε...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα στο θέμα σύμφωνα με τον σύζυγο μου

που είναι ζαχαροπλάστης υπάρχουν δύο ειδών χρώματα ζαχαροπλαστικής για κόκκινο-ροζ

αυτά που προέρχονται από καρμίνη (μπορείτε να δείτε κι εδώ για το

συγκεκριμένο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36200&highlight=%DD%ED%F4%EF%EC%EF)

και φυτικά χρώματα ζαχαροπλαστικής.

Ο σύζυγος δεν χρησιμοποιεί καρμίνη γιατί μπορεί κάποιος να είναι

αλλεργικός και χρησιμοποιεί συνήθως λικέρ για τον χρωματισμό .

 

Αν είναι έτοιμες με παράσταση πάνω που συνήθως και οι ζαχαροπλάστες

τις προμηθεύονται έτοιμες καλό θα ήταν να αποφεύγουμε να τις τρώμε

όχι ότι θα πάθει και κάτι αν φάει την ζαχαρόπαστα.

 

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ

Ποια πρόσθετα είναι πιο επικίνδυνα, πού κυρίως υπάρχουν και ποιες

παρενέργειες μπορεί να έχουν;

1. Χρωστικές Ουσιαστικά πρόκειται για «μπογιές τροφίμων» που

χρησιμοποιούνται για αισθητικούς λόγους, επειδή δίνουν χρώμα στο

τρόφιμο. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε: αναψυκτικά, γκοφρέτες,

γλειφιτζούρια, γλυκά τυποποιημένα, γρανίτες, ζαχαρωτά, ζελέδες,

καραμέλες, κέικ τυποποιημένα, μαρμελάδες, παγωτά, τσίκλες. Οι πιο

επικίνδυνες: Ε102 (ταρτραζίνη έχει απαγορευτεί σε πολλές χώρες), Ε104

(κίτρινο κινολίνης), Ε110 (κίτρινο sunset FCF, κιτρινοπορτοκαλί S), Ε120

(κοχελίνη, καρμινικό οξύ, καρμίνες), Ε122 (αζωρουμπίνη, καρμοϊσίνη), Ε123

(αμαράνθη), Ε124 (ερυθρό κοχελίνης Α), Ε127 (ερυθροσίνη), Ε131 (μπλε

πατεντέ V), Ε132 (ινδικοτίνη ή ινδικοκαρμίνη), Ε133 (λαμπρό κυανό FCF),

Ε150 (καραμελόχρωμα), Ε154 (καστανό FK ή καστανό τροφίμων Ι), Ε155

(καστανό ΗΤ ή καστανό τροφίμων 3). Ενδεχόμενες παρενέργειες:

αλλεργίες, δερματικές ευαισθησίες, ερύθημα, υπερκινητικότητα, αϋπνία,

κρίσεις άσθματος, γαστρεντερικά προβλήματα, ελάττωση λευκών

αιμοσφαιρίων (μείωση ανοσοπροστασίας), προβλήματα θυρεοειδή,

καρκινογένεση.

μπορείτε να διαβάσετε όλο το άρθρο στην πηγή madata.Gr

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι με μια φορά στο τόσο και με μικρή ποσότητα δεν διατρέχουμε κίνδυνο. Εκτός αν "φισκάρουμε" την τούρτα με καρδούλες:D:D. Σοφία Τ., μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες για τα ατομικά τύπου μάρτσιπαν;(σλουρπ!).

Sam πολύ ενδιαφέρον το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ατομικα τυπου μαρτζιπαν θα πρεπει να χωρισουμε την ζαχαροπαστα και να την χρωματισουμε με διαφορετικα χρωματα.Μετα θα "παιξουμε" μαζι της σαν να παιζουμε με πλαστελινη.Μπορουμε να κανουμε φατσουλες,ζωακια κλπ πλαθοντας σχηματα και κολωντας ματακια,αυτακια κλπ.Να ξερετε για να κολησουμε τη ζαχαροπαστα πανω σε ζαχαροπαστα αρκει να βρεξουμε με λιγο νερακι το πισω μερος της (οπως θα βαζαμε κολλα σε μια χειροτεχνια).Στην ουσια ειναι κι αυτο μια χειροτεχνια!

 

Καλη επιτυχια bouboukakia!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως για να πω την αμαρτία μου όταν είναι να φτιάξω εγώ κάτι, τα ψάχνω από εδώ, τα ψάχνω από εκεί. Όχι το χρώμα να μην πειράζει, ότι τα αυγά να είναι βιολογικά.... Αλλά όταν τρώω τις χρωματιστές τουρτίτσες από το ζαχαροπλαστείο, εκεί τύψεις καθόλου.:roll:

 

Κοκκινη δεν θα φας και τυψεις δεν θα νοιωθεις :mrgreen: γιατι πολυ απλα δεν θα βρεις σε ζαχαροπλαστειο περα απο ροζ :roll:

 

Μιλαμε για δηλητηριαση:? οχι για κακη διατροφη.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλα νιώθω τελείως άχρηστη

 

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙ

και πες του οτι με τετοια νοικοκυρά σίγουρα θα τα καταφέρει

 

Ο δικός μου έχει γεννέθλια την Δευτέρα αλλα εγω η ακαμάτρα δεν δίναμε να φτιάξω τετοια αραβουργήματα

μωρε θα καταφύγω στην γνωστή τέχνη ...... της αποπλάνησης ;););) και επλίζω να ξεχασει που δεν του εφτιαξα σπεσιαλ γλυκο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Πολύ ωραία η τουρτίτσα! Κι εμένα μου έχει κολλήσει η ιδέα της ζαχαρόπαστας και θα επιχειρήσω να τη φτιάξω κάποια στιγμή..

 

 

 

Mπορειτε να μου δωσετε αναλυτικα τισ οδηγιες παρακευης της ζαχαροπαστας

 

 

υχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Mπορειτε να μου δωσετε αναλυτικα τισ οδηγιες παρακευης της ζαχαροπαστας

 

 

υχαριστω

Διαβασε το πρωτο μηνυμα αυτου του θεματος.Αναφερω την πηγη απο οπου βρηκα την συνταγη.Εκει θα βρεις και αναλυτικες οδηγιες και βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το πρωτο μηνυμα αυτου του θεματος.Αναφερω την πηγη απο οπου βρηκα την συνταγη.Εκει θα βρεις και αναλυτικες οδηγιες και βιντεο.

 

ΣΟΦΙΑ Τ . θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου εχω παει και ξανα πηγα στο αρχικο μηνυμαη και το μονο που μπορω να δω ειναι τα εξης

 

ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΦΥΛΛΟ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑΣ....... Και ρωταω πωσ γινεται αυτο βρε κοριτσια .......

 

μετα γραφει

1/2 δοση ζαχαροπαστας Και ρωταω που μπορω να την βρω ή πωσ μπορω να την φτιαξω

 

δυστυχως το βιντεο δεν μπορει να μου το παιξει

 

Sorry αν σας κουρασα και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΙΑ Τ . θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου εχω παει και ξανα πηγα στο αρχικο μηνυμαη και το μονο που μπορω να δω ειναι τα εξης

 

ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΦΥΛΛΟ ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑΣ....... Και ρωταω πωσ γινεται αυτο βρε κοριτσια .......

 

μετα γραφει

1/2 δοση ζαχαροπαστας Και ρωταω που μπορω να την βρω ή πωσ μπορω να την φτιαξω

 

δυστυχως το βιντεο δεν μπορει να μου το παιξει

 

Sorry αν σας κουρασα και παλι ευχαριστω

 

 

ANDEDANTINOS οταν ανοιξεις τη συνταγη θα δεις οτι η ζαχαροπαστα που γραφει ειναι με κοκκινα γραμματα πατησε τη και θα ανοιξει αλλη σελιδα με τη συνταγη.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

ή ......

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

:D

 

κι απο δίπλα έχει φωτό με τις τούρτες που έχουν φτιάξει τα μέλη...Τέλειες!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σοφάκι, είναι τέλεια!! Συγχαρητήρια!!! Και Χρόνια Πολλά για το αντράκι σου!! Να 'ναι πάντα γερό και ευτυχισμένο!!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

απο που μπορουμε να αγορασουμε ΥΓΡΟ ΧΡΩΜΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ?

στο σιτε της βεφας εχει αλλα εχει και πανακριβα μεταφορικα!!! για 3 χρωματα χ 3,5 ευρω ζηταει 17.00 μεταφορικα τραγικο???

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...