Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

On 10/7/2021 at 1:15 ΜΜ, depifish είπε:

Γεια σας! Ειμαι στην 25η βδομαδα και εκανα χτες τη καμπυλη ζαχαρου. Γενικα ειναι μια εξεταση που με αγχωνε γενικα γιατι παντα ολο το διαστημα (και προ εγκυμοσυνης) το ζαχαρο νηστειας μου ειναι μεταξυ 90-98. Πηρα τα αποτελεσματα, τα οποια ναι μεν ειναι χαμηλα, αλλα περιεργα. Ειναι τα εξης:

0' --- 90

60' ---111

120' --- 113

με 75γρ γλυκοζη.

Με παρεξενευει γιατι στη 1 ωρα ειναι ακομα χαμηλο και στη 2η ωρα εχει αυξηθει κιολας λιγο. Δυστυχως μεσολαβει Σαββατοκυριακο και πρεπει να περιμενω μεχρι Δευτερα για να τα δειξω στο γιατρο μου και με εχει φαει η αγωνια! Μηπως εχει καποιος παρομοια εμπειρια; 

 

Γεια σου!

 

Δεν τα θυμάμαι με μεγάλη ακρίβεια, οπότε κράτα αυτά που σου λέω με κάθε επιφύλαξη.

 

Το νηστείας μου φαίνεται κάπως οριακό - ένα καλό νηστείας θεωρείται γύρω στο 70 με 85. Για εγκυμοσύνη όμως και το 90 είναι σχετικά ΟΚ. Το 60' και το 120' είναι υποδειγματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! ειμαι καινουργια στην παρεα, εκανα προσφατα την εξεταση καμπυλη ζαχαρου και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης Σάκχαρο προ ληψεως γλυκοζης 82 mg, Σάκχαρο 60 λεπτα μετα την ληψη 90 mg και Σάκχαρο 120 λεπτα 54 mg. Ξέρετε αν ειναι φυσιολογικο??? Στον γιατρο μου θα παω την αλλη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 2:56 ΜΜ, nicole91 είπε:

Καλησπερα! ειμαι καινουργια στην παρεα, εκανα προσφατα την εξεταση καμπυλη ζαχαρου και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης Σάκχαρο προ ληψεως γλυκοζης 82 mg, Σάκχαρο 60 λεπτα μετα την ληψη 90 mg και Σάκχαρο 120 λεπτα 54 mg. Ξέρετε αν ειναι φυσιολογικο??? Στον γιατρο μου θα παω την αλλη βδομαδα

Είστε μια χαρά . Νομίζω κιόλας ότι οι τιμές σας είναι χαμηλές 

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2022 at 2:56 ΜΜ, nicole91 είπε:

Καλησπερα! ειμαι καινουργια στην παρεα, εκανα προσφατα την εξεταση καμπυλη ζαχαρου και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης Σάκχαρο προ ληψεως γλυκοζης 82 mg, Σάκχαρο 60 λεπτα μετα την ληψη 90 mg και Σάκχαρο 120 λεπτα 54 mg. Ξέρετε αν ειναι φυσιολογικο??? Στον γιατρο μου θα παω την αλλη βδομαδα

Το 54 δείχνει υπογλυκαιμία. Αν ρωτήσετε ενδοκρινολόγο ειδικό στον διαβήτη κύησης, πιθανόν να σας πει να προσέχετε λίγο τη διατροφή σας. Με το καλό το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κ από μένα ! Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης με 75gr στην 26 βδομάδα.

0=71 

60=105

120=139. Ο γιατρός Μ είπε να συμβουλευτώ ενδοκρινολόγο για το 139 γτ δεν του φάνηκε φυσιολογικό. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε όλα κομπλέ αφού πάνω από 153 είναι θέμα. Έχετε καμία ανάλογη εμπειρία?

Επεξεργάστηκαν by Mar_mar
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα ! 26 βδ με 75gr γλυκόζη.

0= 71

60=105

120=139

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι τ 139 δεν είμαι φυσιολογικό να ρωτήσω ενδοκρινολόγο. Ο ενδοκρινολόγος Μ είπε όλα κομπλέ πάνω από 153 στα 120 μας ανησυχεί. Εσείς έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία με τέτοιες τιμές γτ έχω αλλάξει 2826273 χρώματα από την ώρα που πήρα τα αποτελέσματα?🤦🤷

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα !  πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης με 75gr στην 26 βδομάδα.

0=71 

60=105

120=139. Ο γιατρός Μ είπε να συμβουλευτώ ενδοκρινολόγο για το 139 γτ δεν του φάνηκε φυσιολογικό. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε όλα κομπλέ αφού πάνω από 153 είναι θέμα. Έχετε καμία ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,είμαι 22+ 3.οπου να ναι θα πρέπει να κάνω κ την καμπύλη σακχάρου . Το θέμα μου είναι το εξής. Στην πρώτη εγκυμοσύνη για να καταφέρω να την κάνω πήγα 3 φορές αφού το ρόφημα με την γλυκόζη το έκανα εμμετο σχεδόν αμέσως ενώ Μ είχα περάσει οι ναυτίες. Σε αυτή την εγκυμοσύνη οι ναυτίες επιμένουν όχι έντονα αλλά επιμένουν οπότε φοβάμαι ότι πάλι τα ίδια θα γίνουν. Ήθελα να μάθω αν έχει κπ από εσάς κπ αντίστοιχη εμπειρία κ τι έκανε κ αν υπάρχει κάτι άλλο π μπορεί να αντικαταστήσει αυτό το ρόφημα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sweety** said:

Καλησπέρα σας,είμαι 22+ 3.οπου να ναι θα πρέπει να κάνω κ την καμπύλη σακχάρου . Το θέμα μου είναι το εξής. Στην πρώτη εγκυμοσύνη για να καταφέρω να την κάνω πήγα 3 φορές αφού το ρόφημα με την γλυκόζη το έκανα εμμετο σχεδόν αμέσως ενώ Μ είχα περάσει οι ναυτίες. Σε αυτή την εγκυμοσύνη οι ναυτίες επιμένουν όχι έντονα αλλά επιμένουν οπότε φοβάμαι ότι πάλι τα ίδια θα γίνουν. Ήθελα να μάθω αν έχει κπ από εσάς κπ αντίστοιχη εμπειρία κ τι έκανε κ αν υπάρχει κάτι άλλο π μπορεί να αντικαταστήσει αυτό το ρόφημα. Ευχαριστώ!

Έχεις μήνα+ για να κάνεις την καμπύλη (26η δεν γίνεται;) μπορεί να έχουν πέρασει τέλειως οι ναυτιες μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως σε βοηθήσει να το πιεις με καλαμάκι. Έτσι μου το έδωσαν στο δεύτερο παιδί και ήταν πιο εύκολο. Επίσης έχω δει σε ομάδες στο fb ότι σε κάποια ιατρικά κέντρα το κανουν με lucozade.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...