Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα σας...Εχω να κανω την εξης εξαιταση: Προσδιορισμος σακχαρου αιματος-γλυκοζης (GL) ανα δειγμα..η καμπυλη σακχαρου ειναι αυτη η εξαιταση?:rolleyes::rolleyes:

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αυξημένο, αλλά ό,τι σου πει ο γιατρός, μην αγχώνεσαι προκαταβολικά κι εύχομαι το καλύτερο! Σ' άφησαν να πιεις νερό..; εμένα όχι.. κάθε κέντρο έχει το σύστημά του μάλλον!

 

Ναι,ψιλοαγχώθηκα να πω την αλήθεια,αλλα θα πάω στον γιατρό κ βλέπουμε!Ναι,νερό μου επέτρεψε όσο θέλω!!!Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα σας...Εχω να κανω την εξης εξαιταση: Προσδιορισμος σακχαρου αιματος-γλυκοζης (GL) ανα δειγμα..η καμπυλη σακχαρου ειναι αυτη η εξαιταση?:rolleyes::rolleyes:

 

Ναι,αυτή είναι γλυκιά μου....θα καλοπεράσεις κ εσύ!!!;);)!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω στο θεμα σας...Εχω να κανω την εξης εξαιταση: Προσδιορισμος σακχαρου αιματος-γλυκοζης (GL) ανα δειγμα..η καμπυλη σακχαρου ειναι αυτη η εξαιταση?:rolleyes::rolleyes:

 

Ναι αυτη ειναι ...

Ποια σου εβαλε να κανεις;Τη μεγαλη ή τη μικρη;

Ετσι τα λεω εγω...Μεγαλη ειναι αυτη που πινεις 3 φορες νομιζω τη γλυκοζη κ σου παιρνουν 3φορες αιμα;;;Μπορει να κανω κ λαθος.Εγω παντως εκανα τη μικρη γιατι ειχα πολυ χαμηλο σακχαρο αν κ ετρωγα 3 γλυκα τη μερα κ πολλα φρουτα!

Μου πηρε μια φορα αιμα , ηπια το πετιμεζι αυτο κ μετα απο μια ωρα μου ξαναπηρε.Μου ειπε βεβαια οτι αν χρειαζοταν (αν ηταν αυξημενη) θα την ξαναεκανα....Αλλα δεν χρειαστηκε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτη ειναι ...

Ποια σου εβαλε να κανεις;Τη μεγαλη ή τη μικρη;

Ετσι τα λεω εγω...Μεγαλη ειναι αυτη που πινεις 3 φορες νομιζω τη γλυκοζη κ σου παιρνουν 3φορες αιμα;;;Μπορει να κανω κ λαθος.Εγω παντως εκανα τη μικρη γιατι ειχα πολυ χαμηλο σακχαρο αν κ ετρωγα 3 γλυκα τη μερα κ πολλα φρουτα!

Μου πηρε μια φορα αιμα , ηπια το πετιμεζι αυτο κ μετα απο μια ωρα μου ξαναπηρε.Μου ειπε βεβαια οτι αν χρειαζοταν (αν ηταν αυξημενη) θα την ξαναεκανα....Αλλα δεν χρειαστηκε...

 

δεν ξερω για μικρη ή μεγαλη δεν μου ειπε κατι τετοιο...δεν εχω ξανακανει ειναι το πρωτο μου παιδακι...Τοσο χαλια ειναι,πωπω θα κανω εμετο και θα γινω ρεζιλι...αχχχ αγχοθηκα!!!Ειχα κανει ΕΛΕΓΧΟ ΔΙΑΒΗΤΗ πριν μεινω εγκυος και μου ειχαν βγει τα εξης:

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη: αποτελ. 5,6 τ. αναφορας 3,8-6,0

Σακχαρο: αποτελ. 93 τ. αναφορας 60-110

Ινσουλινη: αποτελ. 23,1 τ. αναφορας 2,6-25

Πριν μεινω εγκυος ημουν σε αλλον γυναικολογο και μου ειχε πει οτι με αυτα τα αποτελεσματα που σου λεω παραπανω στην εγκυμοσυνη μπορει να εχω θεματακι και ετσι και εγω μπηκα σε διαιτα και 8 μηνες δεν εβαλα τιποτα γλυκο στο στομα μου...ουτε τωρα τρωω πολυ 1 φορα την εβδομαδα 1 παγωτακι να μου φυγει η ιδεα..Τωρα ειμαι σε αλλον γυναικολογο και γιαυτο μαλλον με εβαλε να κανω τοσο νωρις την καμπυλη...εχω διαβασει οτι γινεται πανω απο 20η εβδομαδα και εγω ειμαι στη 13η..φοβηθηκα τωρα αυριο εχω την εξαιταση μου φαινεται δεν θα κοιμηθω το βραδυ..!!!:(:(:(:(

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για μικρη ή μεγαλη δεν μου ειπε κατι τετοιο...δεν εχω ξανακανει ειναι το πρωτο μου παιδακι...Τοσο χαλια ειναι,πωπω θα κανω εμετο και θα γινω ρεζιλι...αχχχ αγχοθηκα!!!Ειχα κανει ΕΛΕΓΧΟ ΔΙΑΒΗΤΗ πριν μεινω εγκυος και μου ειχαν βγει τα εξης:

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη: αποτελ. 5,6 τ. αναφορας 3,8-6,0

Σακχαρο: αποτελ. 93 τ. αναφορας 60-110

Ινσουλινη: αποτελ. 23,1 τ. αναφορας 2,6-25

Πριν μεινω εγκυος ημουν σε αλλον γυναικολογο και μου ειχε πει οτι με αυτα τα αποτελεσματα που σου λεω παραπανω στην εγκυμοσυνη μπορει να εχω θεματακι και ετσι και εγω μπηκα σε διαιτα και 8 μηνες δεν εβαλα τιποτα γλυκο στο στομα μου...ουτε τωρα τρωω πολυ 1 φορα την εβδομαδα 1 παγωτακι να μου φυγει η ιδεα..Τωρα ειμαι σε αλλον γυναικολογο και γιαυτο μαλλον με εβαλε να κανω τοσο νωρις την καμπυλη...εχω διαβασει οτι γινεται πανω απο 20η εβδομαδα και εγω ειμαι στη 13η..φοβηθηκα τωρα αυριο εχω την εξαιταση μου φαινεται δεν θα κοιμηθω το βραδυ..!!!:(:(:(:(

 

Στο χαρτι που σου εγραψε την εξεταση λεει ποσα ml γλυκοζης θα πιεις.

 

Οχι μην την ξερασεις! Γιατι θα σε βαλει να την ξαναπιεις!

Εμενα μου εγραψε 75 ml γλυκοζης. Και μου πηρε αιμα 3 φορες. Μια πριν την γλυκοζη, ηπια την γλυκοζη, μετα απο μια ωρα και μετα απο δυο.

 

Καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτι που σου εγραψε την εξεταση λεει ποσα ml γλυκοζης θα πιεις.

 

Οχι μην την ξερασεις! Γιατι θα σε βαλει να την ξαναπιεις!

Εμενα μου εγραψε 75 ml γλυκοζης. Και μου πηρε αιμα 3 φορες. Μια πριν την γλυκοζη, ηπια την γλυκοζη, μετα απο μια ωρα και μετα απο δυο.

 

Καλα αποτελεσματα!

 

Δεν μου γραφει ml τωρα μολις αυτο κοιταω...απλα γραφει τη εξαιταση..

Προσδιορισμος σακχαρου αιματος- γλυκοζης (GL) αμα δειγμα

Γενικα δεν μου εχει μονο αυτη μου εχει γραψει αρκετες, διαφορες αιματολογικες και ουρα...

Ευχαριστω πολυ παντως...

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βρε παιδιά, δεν είναι αυτή η καμπύλη ζαχάρου! Για καμπύλη, πρέπει να γραφτεί 3 φορές το "προσδιορισμός γλυκόζης ανά δείγμα" και από κάτω, στις σημειώσεις, να γράφει "0 min", "60 min", "120 min".

 

Επίσης, πλέον κάνουν όλες κατευθείαν τα 75 gr, όχι μικρή και μεγάλη κτλ.

 

Τα ξέρω γιατί έκανα διαβήτη κύησης και στα 2 μου παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, βρε παιδιά, δεν είναι αυτή η καμπύλη ζαχάρου! Για καμπύλη, πρέπει να γραφτεί 3 φορές το "προσδιορισμός γλυκόζης ανά δείγμα" και από κάτω, στις σημειώσεις, να γράφει "0 min", "60 min", "120 min".

 

Επίσης, πλέον κάνουν όλες κατευθείαν τα 75 gr, όχι μικρή και μεγάλη κτλ.

 

Τα ξέρω γιατί έκανα διαβήτη κύησης και στα 2 μου παιδιά.

 

Οποτε θα μου δωσουν 75 gr γλυκοζη να πιω και θα με μετρησουν να δουν το ζαχαρο μου,αμα κανω λαθος εξηγησε μου σε παρακαλω πολυ δεν τα ξερω καθολου αυτα ειναι το πρωτο μου παιδακι θα σου ημουν πολυ υποχρεα...

Χιλια ευχαρηστω παντως για την απαντηση σου με ηρεμησες καπως...!!!

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κουτσουνακι μην κανεις ετσι!

Ειναι το πρωτο σου γι αυτο...

Εδω θα γεννησεις,θα γινεις μανα, αυτο σε πειραξε που θα πιεις;;

Μια συγγενης μου παντως, ειπε οτι αηδιαζει ευκολα κ της δωσαν κατι σαν πορτοκαλαδα κ ηπιε!

Οπως κ να χει , αυτες ειναι οι πιο ασημαντες,σε εισαγωγικα,θυσιες που καλεισαι να κανεις για αυτο το παιδι!

Χαλαρωσε κ απολαυσε τες..

Καλο υπολοιπο κ καλα αποτελεσματα να εχεις!

Περιμενουμε τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες ότι σου γράφει το παραπεμπτικό, όχι, είναι απλή μέτρηση σακχάρου, χωρίς να πιεις γλυκόζη.

 

Ωραια ευχαριστω παρα πολυ, για την βοηθεια πραγματικα χιλια ευχαριστω..!!!

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουτσουνακι μην κανεις ετσι!

Ειναι το πρωτο σου γι αυτο...

Εδω θα γεννησεις,θα γινεις μανα, αυτο σε πειραξε που θα πιεις;;

Μια συγγενης μου παντως, ειπε οτι αηδιαζει ευκολα κ της δωσαν κατι σαν πορτοκαλαδα κ ηπιε!

Οπως κ να χει , αυτες ειναι οι πιο ασημαντες,σε εισαγωγικα,θυσιες που καλεισαι να κανεις για αυτο το παιδι!

Χαλαρωσε κ απολαυσε τες..

Καλο υπολοιπο κ καλα αποτελεσματα να εχεις!

Περιμενουμε τα νεα σου!

 

Φυσικα και δεν με νοιαζει οτι μου πουν θα το κανω οτι και να 'ναι...απλα θελω να ξερω τι θα μου κανουν γενικα να εχω μια ιδεα...!!!

Σε ολες τις εξαιτασεις που μου δινουν ετσι ψαχνω να βρω πληροφοριες..

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς βρε τόσο... σε κάποια κέντρα δίνουν κάτι σαν πολυ γλυκια παγωμένη λεμονάδα, δεν είναι και προς θάνατο! Πιες την όσο μπορείς πιο γρήγορα να τελειωνεις και έχε κι ένα βιβλίο μαζί σου ή καποιον να σου κάνει παρέα μέχρι να τελειώσει η αναμονή!

Δεν είναι πια τόσο δυσάρεστη ως εμπειρία...

 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι! :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως λες ότι σου γράφει το παραπεμπτικό, όχι, είναι απλή μέτρηση σακχάρου, χωρίς να πιεις γλυκόζη.

 

τελικα ηταν αυτο που ειπες..Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου..!!!!:-D:-D

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εκανα τη διωρη καμπύλη των 75γρ

Τα αποτελεσματα ηταν

0 -> 87

60->138

120->136

Καλες είναι οι τιμες;

Επειδή την έκανα κ εγώ πρόσφατα....είναι μια χαρά τα αποτελέσματα,θα στο πεί βέβαια κ ο γιατρος σου!!!Με το καλό το νινί σου!

Link to comment
Share on other sites

Ούφ......μια χαρά τα αποτελέσματα μου!Ο γιατρός μου είπε πως παρόλο την λίγο ανεβάσμένη μετρηση στην ώρα,αφου το μεταβολίζει καλά στην συνέχεια....όλα καλά!!!!Ευτυχώς γιατί υπάρχει προδιάθεση στην οικογένεια μου κ είχα αγχωθεί λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

:D

Επειδή την έκανα κ εγώ πρόσφατα....είναι μια χαρά τα αποτελέσματα,θα στο πεί βέβαια κ ο γιατρος σου!!!Με το καλό το νινί σου!

 

 

Σε ευχαριστώ! Τελικά καλες μου είπε οτι είναι αλλά στα 120' δε θα πρεπε να είχα μεταβολίσει λίγο παραπάνω τη γλυκόζη; τέλος πάντων αύριο έχω ραντεβού για το θυρεοειδή μου με ενδοκρινολογο οποτε θα πάρω κ μια δεύτερη γνώμη...να σαι καλά!!! Με το καλό κ το δικο σου ζουζουνι!!!:-) :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Στο χαρτι που σου εγραψε την εξεταση λεει ποσα ml γλυκοζης θα πιεις.

 

Οχι μην την ξερασεις! Γιατι θα σε βαλει να την ξαναπιεις!

Εμενα μου εγραψε 75 ml γλυκοζης. Και μου πηρε αιμα 3 φορες. Μια πριν την γλυκοζη, ηπια την γλυκοζη, μετα απο μια ωρα και μετα απο δυο.

 

Καλα αποτελεσματα!

 

Γεια σας! Είμαι στην 25η εβδομάδα και πρέπει να κάνω αύριο - μεθαύριο την καμπύλη ζαχάρου. Εμένα μου έγραψε 100 ml γλυκόζης και αιμοληψία πριν, και μετά από 1 ώρα - μέχρι και 3 ώρες μετά. Άρα θα μου πάρουν αίμα 4 φορές??? Τι πρέπει να προσέξω? Είδα να μην κάνω εμετό- άλλο?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο! Εκανα κ εγω πριν 10ημερες. Ναι θα σε τρυπησουν στη φλεβα κανονικα αλλα μη φοβασαι οι 2 πρωτες ειναι λιγο καπως. Εμενα μου ειχαν πει να προσεξω τι θα φαω το βραδυ πριν την εξεταση. το πρωι νηστικη κ μονο νερο-πιες για να βρουν πιο ευκολα φλεβα-. Επισης μου ειπαν να εχω κ ενα λεμονι μαζι μηπως κ δεν μπορω να πιω την γλυκοζη ωστε να μη κανω εμετο. Κ τελος οσες ωρες διαρκει η εξεταση να μη κοβω βολτες κ να παω μονο τουαλετα αν ειναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα κ με το καλο! Εκανα κ εγω πριν 10ημερες. Ναι θα σε τρυπησουν στη φλεβα κανονικα αλλα μη φοβασαι οι 2 πρωτες ειναι λιγο καπως. Εμενα μου ειχαν πει να προσεξω τι θα φαω το βραδυ πριν την εξεταση. το πρωι νηστικη κ μονο νερο-πιες για να βρουν πιο ευκολα φλεβα-. Επισης μου ειπαν να εχω κ ενα λεμονι μαζι μηπως κ δεν μπορω να πιω την γλυκοζη ωστε να μη κανω εμετο. Κ τελος οσες ωρες διαρκει η εξεταση να μη κοβω βολτες κ να παω μονο τουαλετα αν ειναι απαραιτητο

 

Δεν πρόλαβα να σου γράψω τότε, αν και το διάβασα! Ευχαριστώ για την απάντηση σου- ειδικά η συμβουλή με το λεμόνι ήταν σωτηρια! Είναι λίγο ζόρικο να το πιεις, ζαλίστηκα και λίγο αλλά τελειώσαμε κ με αυτό! Τα αποτελέσματα λίγο τσιμπημένα στις 2 ώρες- πήγα σε ενδοκρινολογο, μετά από σύσταση του γιατρού μου και με έβαλε σε ψιλο-δίαιτα κ παρακολουθηση σακχάρου καθημερινά. Το χειρότερο κομμένη η ζάχαρη εντελώς! Είναι λίγο αυστηρότεροι οι γιατροί πλέον!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούρια στο forum :D. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποια απο εσάς ο γιατρός της είπε πως δεν είναι απαραίτητο να γίνει η εξέταση της καμπύλης σακχάρου. Ο δικός μου, μου είπε οτι ,όσο οι εξετάσεις αίματός μου βγαίνουν καλές, δεν χρειάζεται να υποβάλλομαι σε περεταίρω εξετάσεις. Πληροφοριακά να σας ενημερώσω οτι είμαι 26 χρονών και διανύω την 27 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου!

Τι εξετάσεις έχεις κάνει και είναι καλές; Το σάκχαρο νηστείας, για παράδειγμα, σίγουρα δεν καλύπτει και γενικά τείνει να εγκαταλειφθεί ως εξέταση. Η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη και το σάκχαρο όχι νηστείας (τυχαίο δείγμα) δίνουν πιο αξιόπιστη εικόνα. Και πάλι, όμως, δε σε εξασφαλίζουν 100%.

Γενικά, αν το πεις αυτό σε ενδοκρινολογο θα...πάθει σπασμούς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...