Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα και εγώ και έκανα τη καμπύλη ζαχάρου προχθές. Την προηγούμενη μέρα καθώς το είπα σε δυο φίλες μου κάναν και οι δυο ταυτόχρονα ΜΠΛΙΑΑΑΑΧΧΧΧ ΑΗΔΙΑ!!!

Τρόμαξα!!!

Τέλος πάντων πήγα πολύ προκατειλλημένα να πιω την αηδία, νηστική, πεινούσα κιόλας και έρχεται η κοπελίτσα με 2 ποτήρια. Στο ένα ήταν γεμάτο μέχρι πάνω με ένα υπόλευκο υγρό και στο άλλο νερό. Μου λέει πρέπει να το πιείς μέσα σε 5 λεπτά το πολύ (75γρ.) και νερό πιές όσο θέλεις.

Το ανακατεύω είχε και ένα κουταλάκι και ξεκινάω να το πίνω.

Ε, το ήπια όλο! Μόνο στο τέλος είχε γίνει λίγο πιο πηχτό και έριξα λίγο νερό μέσα το αραίωσα και το ήπια.

Δεν ήταν τίποτα το τρομερό. Ούτε αηδία, ούτε εμετός ούτε τίποτα. Το μόνο σπαστικό ήταν η αναμονή των 2 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα και εγώ την Τετάρτη αυτή με τα 50γρ, η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα μην έχουμε τίποτις εξαγωγές πρωί –πρωί.

Με αυτά που διάβασα είχα αγχωθεί……………… αλλά τελικά άμα είναι γλυκατζής ο άνθρωπος ………….. δεν καταλαβαίνει τίποτα………. :roll::roll:

 

Eleftheria ελπίζω τα αποτελέσματα σου να είναι πολύ καλά.

 

Έρχονται και ζέστες πως θα την βγάλουμε χωρίς παγωτάκια κορίτσια?

 

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είχα γράψει παραπίσω ότι μια χαρά το είχα πιει χωρίς να μου κάνει κανένα πρόβλημα :lol:

 

 

Ελευθερία μου σε ευχαριστώ για τη μακαρονάδα αλλά... μη μου ανάβεις φωτιές! Λέω να χάσω εκείνα τα παλιοκιλά ως τη βάφτιση :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον....

Μόλις γύρισα από το μικροβιολογικό όπου έκανα καμπύλη ζαχάρου.....

Μ' όλα αυτά που λέγατε τις προηγούμενες μέρες ομολογώ πως είχα λίγο ανχωθεί..... (στην 1η εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει).

Τελικά....τίποτα....ήπια τη γλυκόζη μονορούφι (εντάξει ήταν μόνο 50 gr) δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!! Ισα-ίσα που περιμένοντας να περάσει η ώρα έριξα και έναν υπνάκο!!!

Το μόνο που αισθάνομαι αυτή τη στιγμή είναι λες και έχω φάει του σκασμού (3 τούρτες).

 

Τώρα αναμονή για τα αποτελέσματα....

 

και επανέρχομαι.......

ζάχαρο 178.....άρα.....την άλλη εβδομάδα πάω για την 3ωρη. Την γλυκόζη την πίνω....τις 3 ώρες πως θα περάσω!!!! (θα πάρω κανένα σταυρόλεξο και περιοδικά μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Την γλυκόζη την πίνω....τις 3 ώρες πως θα περάσω!!!! (θα πάρω κανένα σταυρόλεξο και περιοδικά μου φαίνεται).

Έχω μία απορία. Δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναεπιστρέψεις?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την γλυκόζη την πίνω....τις 3 ώρες πως θα περάσω!!!! (θα πάρω κανένα σταυρόλεξο και περιοδικά μου φαίνεται).

Έχω μία απορία. Δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναεπιστρέψεις?

δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν είναι 3 ωρες... αλλά αιμοληψία 4 φορές ανά μία ωρα ξεκινώντας απ την ώρα 0.

 

 

mam to be... πάρε μαζί σου περιοδικά... εγώ είχα αγοράσει δύο καινούργια και τελικά δεν πρόλαβα και να τα διαβάσω όλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την γλυκόζη την πίνω....τις 3 ώρες πως θα περάσω!!!! (θα πάρω κανένα σταυρόλεξο και περιοδικά μου φαίνεται).

Έχω μία απορία. Δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναεπιστρέψεις?

 

Δεν μπορεις να φυγεις,γιατι με το περπατημα ή οποιαδηποτε δραστηριοτητα εκτος του καθισιου,καταναλωνεται ενεργεια που αυτο συνεπαγεται και οτι καταναλωνεται και η γλυκοζη και ετσι τα αποτελεσματα δεν θα ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Την γλυκόζη την πίνω....τις 3 ώρες πως θα περάσω!!!! (θα πάρω κανένα σταυρόλεξο και περιοδικά μου φαίνεται).

Έχω μία απορία. Δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναεπιστρέψεις?

 

Δεν μπορεις να φυγεις,γιατι με το περπατημα ή οποιαδηποτε δραστηριοτητα εκτος του καθισιου,καταναλωνεται ενεργεια που αυτο συνεπαγεται και οτι καταναλωνεται και η γλυκοζη και ετσι τα αποτελεσματα δεν θα ειναι σωστα.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την εξέταση την έκανα λίγο καθυστερημένα περίπου στα τέλη του 7ου μήνα. Και πήγα την πρώτη φορά στο Αλεξάνδρας!!! Η πιό τραγική εμπειρία της εγκυμοσύνης μου. Φανταστείτε ότι έκανα και λήψη τροφοβλάστη στον 3ο μήνα, έτσι δεν ένιωθα!!! Πάω λοιπόν η κυρία κουνάμενη, λιγάμενη, ημέρα Τετάρτη (τελευταίες μέρες του Ιουλίου) με καύσωνα 45 βαθμούς και άκουσον άκουσον στο Αλεξάνδρας, δεν είχαν ούτε κλιματισμό (είχε χαλάσει) ούτε έναν ανεμιστήρα!!!! Είμασταν περίπου 25 έγκυες εκεί για τον ίδιο λόγο. Αυτό ήταν μαρτύριο, μια η αφόρητη ζέστη, από την άλλη η ανυπόφορη γλυκόζη, ήρθε και έδεσε. Τελικά το στομάχι δεν άντεξε. Ξαναπήγα όμως μετά από μία εβδομάδα και με λίγο λεμονάκι το στομάχι μου το δέχθηκε καλύτερα. Λίγο ανεβασμένες οι τιμές ήταν βέβαια αλλά με συχνές μετρήσεις με το μηχανάκι του ζαχάρου και με προσεγμένη διατροφή της ενδοκρινολόγου από το Έλενας (απίθανη γιατρός) όλα πήγαν τέλεια. Έχασα και 1,5 κιλό τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 26/2 ΚΙ ΕΔΕΙΞΕ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΔΕΙΞΕ ΖΑΧΑΡΟ 119 (ΜΕ Φ.Τ. ΣΤΑ 110).

ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΣΤΙΣ 28/2. ΠΗΓΑ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΗ. ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ 100 ΓΡ. ΓΛΥΚΟΖΗΣ.

ΣΤΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΗΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 95 (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ) ΜΕΤΑ ΗΠΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ, ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΟΥΝ. ΠΗΓΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΩΡΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ.

ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 184 (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΠ΄ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ), ΣΤΙΣ 2 ΩΡΕΣ 154 (ΜΙΑ ΧΑΡΑ) ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ 84.

ΑΦΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ (ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ) ΚΙ ΑΦΟΥ ΧΤΥΠΗΣΑ 3ΩΡΟ ΕΚΕΙ, ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΒΕΡΗ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ (ΣΗΚΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ 3 ΟΡΟΦΟΥΣ ΣΚΑΛΙΑ), ΜΕ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΠΕΙΝΑ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΩ ΤΟ ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑ ΚΑΙ 4-5 ΛΑΧΑΝΟΠΙΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ. ΜΕΤΑ ΕΦΑΓΑ ΚΑΙ ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ! ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΗ ΓΛΥΚΑΤΖΟΥ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΛΥΚΑ - ΖΑΧΑΡΗ - ΜΕΛΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ (ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 9 ΚΙΛΑ).

ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΔΩ ΜΙΑ ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 4/2 ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΡΙΚΗ ΚΙ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΗ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ.

ΣΗΜΕΡΑ ΠΙΝΩ ΓΟΥΛΙΤΣΑ - ΓΟΥΛΙΤΣΑ ΕΝΑ ΣΚΕΤΟ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ (ΤΟΝ ΕΠΙΝΑ ΓΛΥΚΟ - ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ!), ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΕΝΤΕΛΩΣ (ΣΝΙΦ!) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΙΣΙΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΑΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι...Τα ίδια είχα και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη.Η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη...μετά συνηθίζεις...! Εγώ πήγα στο Ζιαμπάρα στο Ηράκλειο που είναι δίπλα στο Μητέρα και μου είχε δώσει συγκεκριμένο διαιτολόγιο! Όλα καταλήξανε πάντως πολύ καλά, γιατί φαντάσου στον υπέρηχο του 7ου μήνα το μωρό φαινόταν μεγαλύτερο κατά 7 μέρες...δείγμα ζαχάρου(από εκεί το καταλάβαμε),ενω μετά από ένα μήνα επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα. Μην αγχώνεσαι..απλώς συγκρατήσου!! Είναι για καλό σκοπό!! Σε 2-3 μήνες θα μπορείς να ξεσκιστείς στα γλυκά!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με πόσο ζάχαρο ξεκινήσατε κορίτσια την εγκυμοσύνη σας? Είμαι λίγο υπέρβαρη και έχω πολύ άγχος για το θέμα

α δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία αυτό!!!! πίστεψε με!!!!

κι εγώ υπέρβαρη ξεκίνησα και πριν γεννήσω χτύπησα 3ψηφιο νουμερο!

στην καμπύλη όμως ουδεμία υποψία για ζάχαρο... ουτε καν οριακή δεν ήμουν!! στην τελευταία δε λήψη, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το αποτέλεσμα ήταν 55 δλδ υπογλυκαιμία :lol:

αντίθετα γνωρίζω κοπέλα που ήταν με πολύ φυσιολογικό βάρος κι όμως... της παρουσιάστηκε υψηλό ζάχαρο!

μην αγχώνεσαι καθόλου λοιπόν... δεν είναι θέμα κιλών αλλά θέμα οργανισμού :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά, και γω είμαι 50 κιλά συνήθως και στην εγκυμοσύνη είχα πάρει 6-7 κιλά αλλά παρ'όλα αυτά είχα ζάχαρο, ευτυχώς όχι πολύ! Μάλλον είναι περισσότερο κληρονομικό παρά θέμα πάχους...όχι ότι δε βοηθάει και αυτό βέβαια... :?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Ηθελα να σας πω και την δική μου εμπειρία....γύρω απο το θέμα γλυκόζη...Λοιπόν... εμένα αυτή η εξέταση μου φάνηκε απίστευτα διασκεδαστική μιας και το ζουμί που έπρεπε να πιώ το ευχαριστήθηκα όσο τίποτα άλλο. Μάλιστα έλεγα στον γιατρό.... μήπως μπορώ να πιώ και λίγο ακόμη??? Αν είναι ο άνθρωπος γλυκατζής ... φαίνεται!!!!

:lol::lol: Ολα λοιπόν πήγαν κατ'ευχήν! Οι τιμές φυσιολογικότατες!!! Ολα καλά! Ευχομαι να ήταν έτσι για όλους!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την σλήθεια προτιμώ όπως είμαι τώρα να μην είμαι γλυκατζού και να ζορίζομαι σε αυτήν την εξέταση, γιατί με τη δίαιτα που τράβηξα στην 1η μου εγκυμοσύνη θα υπέφερα!! Οπότε ουδέν κακό αμιγές καλού... :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμάν!!! Σοβαρά? Και τώρα τι κάνεις? Θεραπεία ή δίαιτα? Πάντως έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη, αν κα ιλένε ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθουμε και σε μεγαλύτερη ηλικία ζάχαρο, όταν έχουμε και στην εγκυμοσύνη...Εγώ πάντως έχω και κληρονομικότητα... :cry:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει ο γιατρος μου για 3 μέρες πριν την εξέταση να τρώω μια πάστα κάθε απόγευμα!

Έκανα την καμπύλη και οι τιμές βγήκαν λίγο τσιμπιμένες.

Πήρα μετρητή και με σωστή διατροφή τον κρατούσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

Στα μισά του εννάτου μου είπε να μπω για πρόκληση τοκετού για να μην συμβεί τίποτα και έτσι και έγινε.

Ο γιός μου γεννήθηκε 2.700 με καισαρική γιατί δεν κατέβαινε.

Όλοι όμως μου λένε ότι με εκμεταλεύτηκε, εσείς τί λέτε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πει ο γιατρος μου για 3 μέρες πριν την εξέταση να τρώω μια πάστα κάθε απόγευμα!

Έκανα την καμπύλη και οι τιμές βγήκαν λίγο τσιμπιμένες.

Πήρα μετρητή και με σωστή διατροφή τον κρατούσα στα φυσιολογικά επίπεδα.

Στα μισά του εννάτου μου είπε να μπω για πρόκληση τοκετού για να μην συμβεί τίποτα και έτσι και έγινε.

Ο γιός μου γεννήθηκε 2.700 με καισαρική γιατί δεν κατέβαινε.

Όλοι όμως μου λένε ότι με εκμεταλεύτηκε, εσείς τί λέτε κορίτσια?

 

πολύ φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω ότι όντως σε εκμεταλεύτηκε :(

με λίγο τσιμπημένες τιμές που με διατροφή ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα δεν είχες λόγο για πρόκληση στα μέσα του 9ου...

κρίμα πολύ κρίμα :(

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη την έκανα σήμερα. Με 2 τσιμπήματα. Η γλυκόζη ήταν καλή

( με γεύση πορτοκάλι).Μου έφερε μόνο ψιλοαναγούλα και υπνηλία. Μου βγήκε όμως χαμηλή (55). Σαν υπογλυκαιμία. Πήρα τηλ τον γιατρό και μου ζητάει επανεξέταση αλλά αντί για γλυκόζη να φάω μπουγάτσα γλυκιά και να πιώ γάλα κακάο.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη την έκανα σήμερα. Με 2 τσιμπήματα. Η γλυκόζη ήταν καλή

( με γεύση πορτοκάλι).Μου έφερε μόνο ψιλοαναγούλα και υπνηλία. Μου βγήκε όμως χαμηλή (55). Σαν υπογλυκαιμία. Πήρα τηλ τον γιατρό και μου ζητάει επανεξέταση αλλά αντί για γλυκόζη να φάω μπουγάτσα γλυκιά και να πιώ γάλα κακάο.

 

μου αρέσει ο γιατρός σου :lol:

και τώρα ρε γμτ λιγουρεύτηκα την μπουγάτσα με το σοκολατούχο γάλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη την έκανα σήμερα. Με 2 τσιμπήματα. Η γλυκόζη ήταν καλή

( με γεύση πορτοκάλι).Μου έφερε μόνο ψιλοαναγούλα και υπνηλία. Μου βγήκε όμως χαμηλή (55). Σαν υπογλυκαιμία. Πήρα τηλ τον γιατρό και μου ζητάει επανεξέταση αλλά αντί για γλυκόζη να φάω μπουγάτσα γλυκιά και να πιώ γάλα κακάο.

 

μου αρέσει ο γιατρός σου :lol:

και τώρα ρε γμτ λιγουρεύτηκα την μπουγάτσα με το σοκολατούχο γάλα :lol:

 

Ναι αλλά ποιός κάθεται να τον ξανατρυπήσουν.......... :lol::lol:

Με ανησυχεί λίγο το ότι ήταν χαμηλό όμως.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...