Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο φόρουμ.... έχω μια μπέμπα 9 μηνών η οποία μας έχει ζορισει πολύ με τον ύπνο... Θέλει να κοιμάται πάνω μας να την κουνάμε κάνοντας βόλτα σε όλο το σπίτι με ανοιχτό τον απορροφητήρα..... με το που κοιμηθεί πάνω μας την ξαπλώνουμε στην κούνια της που είναι μέσα στο δωμάτιο μας ...και κοιμάται .... μετά από 4-6 ώρες θα ξυπνήσει θα φάει και θα κοιμηθεί ... τις περισσότερες φορές όμως θα ξυπνήσει θα φάει θα την κοιμησουμε πάλι αγκαλιά αλλά όταν την αφήνουμε κλαίει ....και αυτό γίνεται πολλές φορές και παίρνει μπορεί και ώρες

Δεν ξέρω τι να κάνω ?? έχουμε κουραστεί αρκετά γιατί αυτό μπορεί να το κάνει και 3 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Είμαι νέα και σχεδόν απελπισμένη μαμά.η μικρή μου είναι 5 μηνών, υγιής, ζωηρή και άυπνη! Ώντας νεογέννητο ξύπναγε ανά 2-3 ώρες, αργότερα λόγω ΓΟΠ ανά μία ώρα,μετά στους 2μιση μήνες έφτασε 4ωρο (για 1 εβδομάδα) και μετά άρχισε η καταστροφή.αρχισε πάλι να κοιμάται γύρω στη 1μιση ώρα,άλλες φορές δίωρο και που και που κανένα τρίωρο.το θέμα είναι ότι αντί να βελτιώνεται η κατάσταση χειροτερεύει.εκλεισε τους 4 και άρχισε να ξυπνάει πάλι ανα μία ώρα.βελτιωθηκε η ΓΟΠ και τα πολλά αέρια και ήλπιζα σε βελτίωση του ύπνου αλλά τίποτα! Εκεί που ξυπνούσε θήλαζε λίγο και γύριζε κοιμόταν,τώρα πάει και αυτό.μπορει από τις 3-4 το πρωί να γυρίζει συνέχεια..να θηλάζει λίγο να ψευτοκοιμαμαι και σε 10 λεπτά 1 τέταρτο άντε πάλι...και φυσικά εγώ άυπνη.εχω διαβάσει και δοκιμάσει ότι έχει η βιβλιογραφία σχετικά με τον ύπνο και φως στο τούνελ κανένα!καμία μανούλα να έχει περάσει τα ίδια; Πότε βελτιώνεται η κατάσταση; Όταν μπουν οι τροφές έχω καμία ελπίδα;;θηλάζω αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mariakar95 είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο φόρουμ.... έχω μια μπέμπα 9 μηνών η οποία μας έχει ζορισει πολύ με τον ύπνο... Θέλει να κοιμάται πάνω μας να την κουνάμε κάνοντας βόλτα σε όλο το σπίτι με ανοιχτό τον απορροφητήρα..... με το που κοιμηθεί πάνω μας την ξαπλώνουμε στην κούνια της που είναι μέσα στο δωμάτιο μας ...και κοιμάται .... μετά από 4-6 ώρες θα ξυπνήσει θα φάει και θα κοιμηθεί ... τις περισσότερες φορές όμως θα ξυπνήσει θα φάει θα την κοιμησουμε πάλι αγκαλιά αλλά όταν την αφήνουμε κλαίει ....και αυτό γίνεται πολλές φορές και παίρνει μπορεί και ώρες

Δεν ξέρω τι να κάνω ?? έχουμε κουραστεί αρκετά γιατί αυτό μπορεί να το κάνει και 3 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ ....

Καλησπερα,τα ιδια πανω κατω εχουμε κ μεις.Ειμαστε 6 μηνων,παλιοτερα την κοιμιζα στο καροτσι,πλεον θελει μονο χερια,κ κλαιει κ παρα πολυ για να κοιμηθει.Το βραδυ ξυπναει αλλα ευτυχως ξανακοιμαται ,εκτος απο εξαιρεσεις που την παιρνω αγκαλια αν αχασει τον υπνο της κ κοβουμε βολτες μεσα στο σπιτι.Απο χθες εφαρμοσα τη μεθοδο ελεγχομενου κλαματος.Οταν νυσταζει,το πρωι κ το μεσημερι το δοκιμασα,την εβαλα στη κουνια της με πιπιλα κ ενα αρκουδακι κ την αφησα.Οταν αρχισε να κλαιει μπηκα στο δωματιο κ την χαιδεψα μετα απο 3 λεπτα ,κ καθε φορα που εκλαιγε μετα απο λιγο εμπαινα.Νπορει να ειναι λιγο σκληρο αλλα πιστευω θα βοηθησει στο να μαθει να κοιμαται μονη .Χθες την πρωτη φορα κοιμηθηκε στα 45 λεπτα,τη δευτερη στο τεταρτο κ σημερα το πρωι κοιμηθηκε στα 10 λεπτα για 1,5 ωρα,ενω συνηθως κοιμαται μισαωρο.Δειχνει να πιανει..αν θες το δοκιμαζεις.Οσο για τη νυχτα ειναι ζορικα τα πραγματα.Εγω μενω σε πολυκατοικια κ δν θελω να την αφησω να κλαιει.Δοκιμασε πρωινες ωρες αν θελεις κ πες μας τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mariakar95 είπε:

3 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ ....

3 φορεεεες;;;;Μενω αναυδη!:shock: Προφανως κανω πλακα :grin: Ο αριθμος των αφυπνησεων δεν με τρομαζει καθολου μιας και ο μεγαλος μου ξυπνουσε καθε 3 ωρες μεχρι 1,5 χρ (και ο μικρος μου ξυπναει ακομη τουλαχιστον 3 φορες-16 μηνων) και μετα τουλαχιστον 3 φορες μεχρι τα 2 χρονια. Αυτο που ειναι το πιο κουραστικο ειναι φανταζομαι να πρεπει να την κουνατε μεσα στη νυχτα. Εγω γυρω στον 8ο μηνα αρχισα να θηλαζω περπατωντας τον μεγαλο μου γιατι δεν κοιμοταν με τιποτα (ευτυχως τον περπατουσα μονο οταν τον κοιμιζα, οχι στα ξυπνηματα). Το συνεχισα μεχρι 16 μηνων περιπου αν θυμαμαι καλα οπου ειπα "φτανει!", ειχε αρχισει να με βαραει η μεση μου και απλα μια μερα τον κοιμισα θηλαζοντας καθιστη. Τελικα κοιμηθηκε πολυ πιο γρηγορα απ'οτι αν εκανα βολτες και χαζευε γυρω γυρω. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μπορει να κανετε κατι που σας βολευει στη παρουσα φαση αλλα ισως δεν ειναι απαραιτητο για το παιδι αν κανετε οτι μπορειτε για να ηρεμησει προ υπνου. Τι ρουτινα ακολουθειτε για να ηρεμησει πριν τον υπνο; 

Επισης, αν ξυπναει επειδη θελει να φαει (εισαι σιγουρη γι'αυτο;) μπορεις να της δινεις μπανανα ή λιγο τραχανα ή χορτοσουπα (την παραδοσιακη με τραχανα) ή χυλοπιτες ή κατι παρεμφερες για να κοιμαται χορτασμενη. Οπως και να 'χει τα ξυπνηματα μεσα στη νυχτα ειναι φυσιολογικα τα πρωτα χρονια. Ειδικα η περιοδος 8-10 μηνων νομιζω ειναι η χειροτερη οσον αφορα τον υπνο (8 month sleep regression) και θα το επιβεβαιωσουν κι αλλες μαμαδες. Μπορεις να ριξεις μια ματια στις προηγουμενες σελιδες γιατι εχει συζητηθει πολλες φορες το θεμα. Αυτο που προτεινω παντα στους γονεις οσον αφορα το θεμα του υπνου ειναι να διαβασουν το βιβλιο "Τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας" της Χρυσανθοπουλου Κατερινας, εξηγει πολλα πραγματα για την φυσιολογια του βρεφικου και νηπιακου υπνου και προτεινει λυσεις για ηρεμες διαδικασιες ωστε να κοιμουνται με τις λιγοτερες παρεμβασεις. Βεβαια, το πιο πιθανο ειναι να ηρεμησει η κορη σου μολις περασει το αλμα, γυρω στον 10ο μηνα αλλα δεν χανεις κατι να το διαβασεις, ειναι πολυ χρησιμο και καθησυχαστικο! Εχει και λυσεις για τις αϋπνες μαμαδες ;-) ...παρουσα! (εδω και χρονια :))

 
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mariakar95 είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούρια στο φόρουμ.... έχω μια μπέμπα 9 μηνών η οποία μας έχει ζορισει πολύ με τον ύπνο... Θέλει να κοιμάται πάνω μας να την κουνάμε κάνοντας βόλτα σε όλο το σπίτι με ανοιχτό τον απορροφητήρα..... με το που κοιμηθεί πάνω μας την ξαπλώνουμε στην κούνια της που είναι μέσα στο δωμάτιο μας ...και κοιμάται .... μετά από 4-6 ώρες θα ξυπνήσει θα φάει και θα κοιμηθεί ... τις περισσότερες φορές όμως θα ξυπνήσει θα φάει θα την κοιμησουμε πάλι αγκαλιά αλλά όταν την αφήνουμε κλαίει ....και αυτό γίνεται πολλές φορές και παίρνει μπορεί και ώρες

Δεν ξέρω τι να κάνω ?? έχουμε κουραστεί αρκετά γιατί αυτό μπορεί να το κάνει και 3 φορές μέσα στο ίδιο βράδυ ....

Έχω περάσει κι εγώ αυτή την φάση. Συγκεκριμένα μεχρι τον ένατο μηνα τον κοιμιζα όπως λες αγκαλιά, περπατώντας, θηλαζοντας με αναμμένο απορροφητηρα! Ευτυχώς αυτό γινόταν μόνο για να κοιμηθεί και όχι στα ενδιάμεσα, μόνο σε κάποια νυχτερινά ξυπνήματα τον θηλαζα περπατώντας μέσα στο δωμάτιο. Λόγο ενός προβλήματος υγείας που αντιμετώπιζα τότε σταμάτησα να τον περπαταω και τον κουνουσα καθιστή στο κρεβάτι λέγοντας ένα δικό μας νανούρισμα που το έλεγα απο νεογεννητο κ με λευκούς ηχους. Δυσκολευτηκε λίγο τις πρώτες φορές μετά προσαρμόστηκε. Θέλω να πω πως τις αλλαγές τις δέχονται εντέλει τα μωρά όταν κι εμείς είμαστε έτοιμοι να τις τολμησουμε.  

1 hour ago, ARETID είπε:

Καλημέρα! Είμαι νέα και σχεδόν απελπισμένη μαμά.η μικρή μου είναι 5 μηνών, υγιής, ζωηρή και άυπνη! Ώντας νεογέννητο ξύπναγε ανά 2-3 ώρες, αργότερα λόγω ΓΟΠ ανά μία ώρα,μετά στους 2μιση μήνες έφτασε 4ωρο (για 1 εβδομάδα) και μετά άρχισε η καταστροφή.αρχισε πάλι να κοιμάται γύρω στη 1μιση ώρα,άλλες φορές δίωρο και που και που κανένα τρίωρο.το θέμα είναι ότι αντί να βελτιώνεται η κατάσταση χειροτερεύει.εκλεισε τους 4 και άρχισε να ξυπνάει πάλι ανα μία ώρα.βελτιωθηκε η ΓΟΠ και τα πολλά αέρια και ήλπιζα σε βελτίωση του ύπνου αλλά τίποτα! Εκεί που ξυπνούσε θήλαζε λίγο και γύριζε κοιμόταν,τώρα πάει και αυτό.μπορει από τις 3-4 το πρωί να γυρίζει συνέχεια..να θηλάζει λίγο να ψευτοκοιμαμαι και σε 10 λεπτά 1 τέταρτο άντε πάλι...και φυσικά εγώ άυπνη.εχω διαβάσει και δοκιμάσει ότι έχει η βιβλιογραφία σχετικά με τον ύπνο και φως στο τούνελ κανένα!καμία μανούλα να έχει περάσει τα ίδια; Πότε βελτιώνεται η κατάσταση; Όταν μπουν οι τροφές έχω καμία ελπίδα;;θηλάζω αποκλειστικά

Συνήθως ή κατάσταση βελτιώνεται όταν περάσουν το άλμα ανάπτυξης που διανύουν. Ή μικρή σου ίσως να θέλει να γυρίσει ή να καθίσει δεν ξέρω σε ποια φάση είστε ακριβώς και για αυτό κάνει τόσο αναστατωμένο ύπνο. Επίσης ίσως να ενοχλείται και απ τα δόντια. Υπάρχουν φυτικά τζελ μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σας. Σε κατανοώ όπως και οι περισσότερες μαμαδες εδώ του φόρουμ έχουμε περάσει παρόμοιες φάσεις αϋπνίας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ARETID είπε:

Καλημέρα! Είμαι νέα και σχεδόν απελπισμένη μαμά.η μικρή μου είναι 5 μηνών, υγιής, ζωηρή και άυπνη! Ώντας νεογέννητο ξύπναγε ανά 2-3 ώρες, αργότερα λόγω ΓΟΠ ανά μία ώρα,μετά στους 2μιση μήνες έφτασε 4ωρο (για 1 εβδομάδα) και μετά άρχισε η καταστροφή.αρχισε πάλι να κοιμάται γύρω στη 1μιση ώρα,άλλες φορές δίωρο και που και που κανένα τρίωρο.το θέμα είναι ότι αντί να βελτιώνεται η κατάσταση χειροτερεύει.εκλεισε τους 4 και άρχισε να ξυπνάει πάλι ανα μία ώρα.βελτιωθηκε η ΓΟΠ και τα πολλά αέρια και ήλπιζα σε βελτίωση του ύπνου αλλά τίποτα! Εκεί που ξυπνούσε θήλαζε λίγο και γύριζε κοιμόταν,τώρα πάει και αυτό.μπορει από τις 3-4 το πρωί να γυρίζει συνέχεια..να θηλάζει λίγο να ψευτοκοιμαμαι και σε 10 λεπτά 1 τέταρτο άντε πάλι...και φυσικά εγώ άυπνη.εχω διαβάσει και δοκιμάσει ότι έχει η βιβλιογραφία σχετικά με τον ύπνο και φως στο τούνελ κανένα!καμία μανούλα να έχει περάσει τα ίδια; Πότε βελτιώνεται η κατάσταση; Όταν μπουν οι τροφές έχω καμία ελπίδα;;θηλάζω αποκλειστικά

ζω ακριβως τα ιδια 3 μηνες.Ειχα κανει προσφατα ποστ.Πατα σδτο ονομα μου κ θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

@Mariakar95θα συμφωνήσω απόλυτα με την σεντιρ. Είστε στην χειρότερη φάση υπνου, κάνε λίγο υπομονή. Επίσης προσωπικά το 3φορες την νύχτα, ηταν αφού πλέον ήταν 1,5χρ κ έλεγα ότι κοιμόμασταν καλά. Η μεγάλη μου κ μενα το πολυ ανά 3ωρο ως 1,5χρ. Κ ετυχε κ ανά μιση ωρα

Το μόνο που έκανα διαφορετικό, είναι ότι δ τα περπατούσα ούτε τα κουνουσα στον υπνο, απλα ξαπλωναμε κ θηλαζαμε

@ARETIDνομιζω είστε σε αλμα, κτ θα καταφέρει η μικρη σου, κ θα ηρεμήσει λίγο μετά. Η ισως φταίνε τα δοντια

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2020 at 3:35 ΠΜ, vicky86 είπε:

@Mariakar95

@ARETIDνομιζω είστε σε αλμα, κτ θα καταφέρει η μικρη σου, κ θα ηρεμήσει λίγο μετά. Η ισως φταίνε τα δοντια

 

Τι άλμα ανάπτυξης είναι αυτό που κρατάει πάνω από μήνα;! Έχω πραγματικά απελπιστει γιατί ενώ έφτασε να κοιμάται 4ωρο πάει ..σε μια νύχτα γύρισε σε μονοωρα και ενώ πριν ένα μήνα κατέκτησε πάλι το ένα 3ωρο τουλάχιστον έστω μια στο τόσο πάει και αυτό.πανω από μήνα να ξυπνάει στη μία ώρα λες και έχει ξυπνητήρι.. στην αρχή είπα είναι sleep regression..τώρα ας πούμε ότι είναι που προσπαθεί να γυρίσει(γυρίζει ήδη δλδ μπρούμυτα αλλά πάνω στο χέρι της) και θέλει και να κάθεται.δεν ξέρω.ευχαριστω για το μήνυμα! Ίσως είμαι υπερβολική,απλά έχω στεναχωρηθεί που πάει προς το χειρότερο αντί προς το καλύτερο και ψάχνω τι κάνω λάθος ή έστω μια ελπίδα για το πώς και πότε φτιάχνουν συνήθως τα πράγματα στις τόσο δύσκολες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ARETID είπε:

Τι άλμα ανάπτυξης είναι αυτό που κρατάει πάνω από μήνα;! Έχω πραγματικά απελπιστει γιατί ενώ έφτασε να κοιμάται 4ωρο πάει ..σε μια νύχτα γύρισε σε μονοωρα και ενώ πριν ένα μήνα κατέκτησε πάλι το ένα 3ωρο τουλάχιστον έστω μια στο τόσο πάει και αυτό.πανω από μήνα να ξυπνάει στη μία ώρα λες και έχει ξυπνητήρι.. στην αρχή είπα είναι sleep regression..τώρα ας πούμε ότι είναι που προσπαθεί να γυρίσει(γυρίζει ήδη δλδ μπρούμυτα αλλά πάνω στο χέρι της) και θέλει και να κάθεται.δεν ξέρω.ευχαριστω για το μήνυμα! Ίσως είμαι υπερβολική,απλά έχω στεναχωρηθεί που πάει προς το χειρότερο αντί προς το καλύτερο και ψάχνω τι κάνω λάθος ή έστω μια ελπίδα για το πώς και πότε φτιάχνουν συνήθως τα πράγματα στις τόσο δύσκολες περιπτώσεις.

Για μενα που βιωνω ακριβως τα ιδια ,θα πω οτι τα αλματα αναπτυξης ειναι κ λιγο "να χαμε να λεγαμε"..Κ μενα κανει ανησυχχο υπνο πανω απο 3 μηνες,οπως λες κ εσυ κοιμοταν 4ωρα κ πανε κ αυτα εδω κ καιρο.Εμενα παρολο που γυρισε μπρουμυτα,κ το αντιθετο,εξακολουθει να ξυπναει συχνα κ να ναι ανησυχη.Ολο λεμε αλματα,δοντια κλπ,μπορει να ναι στο παιδι κ καποτε ας ευχηθουμε να κοιμηθουνε

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ARETID είπε:

Τι άλμα ανάπτυξης είναι αυτό που κρατάει πάνω από μήνα;! 

Τα περισσοτερα αλματα εχουν διαρκεια 4-6 εβδομαδες με κορυφωση μια συγκεκριμενη εβδομαδα. Yπομονη μανουλες! Ολες τα περασαμε! Δεν θα κρατησει για παντα :)

 

@despoina34 ειχα διαβασει σε προηγουμενη παραθεση σου οτι με το παυσιπονο κοιμηθηκε. Μηπως της πονουσαν τα δοντια και ηρεμησε με το παυσιπονο; Εχεις δοκιμασει  να της δινεις κρυα μασητικα πριν τον υπνο; Γενικως παντως η οδοντοφυϊα μπορει να φερει πολλη αναστατωση στο μωρο, η οποια επιδεινωνεται σχεδον παντα τις βραδυνες ωρες λογω της στασης του σωματος αλλα και της αδρανειας. Επισης, ειχα ξεχασει να σου προτεινω να βαλεις λιγη λεβαντα (το βοτανο σε πουγκι ή λιγες σταγονες αιθεριο ελαιο σε ενα πανακι) καπου στην κουνια της, κοντα στο προσκεφαλο να δεις μηπως την ηρεμει ή ακομη και να της κανεις μασαζακι με λαδακι λεβαντας (αμυγδαλελαιο ή λαδι καρυδας με αιθεριο ελαιο λεβαντας-αν θες δοσολογιες πες μου) για να χαλαρωσει μηπως την βοηθησει.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, ARETID είπε:

Τι άλμα ανάπτυξης είναι αυτό που κρατάει πάνω από μήνα;! Έχω πραγματικά απελπιστει γιατί ενώ έφτασε να κοιμάται 4ωρο πάει ..σε μια νύχτα γύρισε σε μονοωρα και ενώ πριν ένα μήνα κατέκτησε πάλι το ένα 3ωρο τουλάχιστον έστω μια στο τόσο πάει και αυτό.πανω από μήνα να ξυπνάει στη μία ώρα λες και έχει ξυπνητήρι.. στην αρχή είπα είναι sleep regression..τώρα ας πούμε ότι είναι που προσπαθεί να γυρίσει(γυρίζει ήδη δλδ μπρούμυτα αλλά πάνω στο χέρι της) και θέλει και να κάθεται.δεν ξέρω.ευχαριστω για το μήνυμα! Ίσως είμαι υπερβολική,απλά έχω στεναχωρηθεί που πάει προς το χειρότερο αντί προς το καλύτερο και ψάχνω τι κάνω λάθος ή έστω μια ελπίδα για το πώς και πότε φτιάχνουν συνήθως τα πράγματα στις τόσο δύσκολες περιπτώσεις.

Οπως είπε κ η σεντιρ τα αλματα κρατάνε πολύ, οχι με την ίδια ένταση συνεχόμενα. Αλλα όπως ξέρεις κ εσύ ειναι πολλά αυτά που μπορεί να ενοχλούν ένα μωρακι κ να μην κοιμαται, όπως τα δοντια. Ειναι κ έτσι ο υπνος των μωρών, που είναι νορμαλ για εκείνα να ξυπνανε συχνά, κ να θέλουν την ίδια συνθήκη για να ξανακοιμηθουν

Δ πιστευω οτι κάνεις κτ λαθος

Κ εγω στο πρώτο, το πρώτο διμηνο την θηλαζα κ προσπαθούσα να την κοιμησω κουνώντας στο πορτ μπεμπε. Ήξερα τα νεογέννητα είναι μαμ, κακα κ νανι. Το δικό μου οχι, κ νόμιζα υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Την πήρα στο κρεβατι, θηλαζαμε ξαπλωμένες, αρχίσαμε την συνκοιμηση κ κάπως άρχισα να ξεκουραζομαι

Μέχρι 1,5χρ ξυπνουσε ανά τριωρο στην καλύτερη, έτυχαν κ βραδιά ανά μισαωρο. Η αλήθεια είναι ότι δ εδινα βάση στα αλματα, γτ η μόνη διαφορά ήταν απλά θηλαζε παραπάνω, κτ που έκανε έτσι κ αλλιώς πάρα πολυ

Κατά τύχη κ ο γιος μου από 1 5χρ αρχισε να κοιμαται καλύτερα. Εκείνος είχε κάποια καλά βραδιά κ πιο μικρος, απλα τότε έγιναν πιο μόνιμα. Επειδή ήταν σχετικά πιο "βολικός", τις αλλαγές με τα αλματα τις περασαμε αρκετά πιο έντονα, ειδικα με το αγχος αποχωρισμου, sleep regression κ δοντια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Τα περισσοτερα αλματα εχουν διαρκεια 4-6 εβδομαδες με κορυφωση μια συγκεκριμενη εβδομαδα. Yπομονη μανουλες! Ολες τα περασαμε! Δεν θα κρατησει για παντα :)

 

@despoina34 ειχα διαβασει σε προηγουμενη παραθεση σου οτι με το παυσιπονο κοιμηθηκε. Μηπως της πονουσαν τα δοντια και ηρεμησε με το παυσιπονο; Εχεις δοκιμασει  να της δινεις κρυα μασητικα πριν τον υπνο; Γενικως παντως η οδοντοφυϊα μπορει να φερει πολλη αναστατωση στο μωρο, η οποια επιδεινωνεται σχεδον παντα τις βραδυνες ωρες λογω της στασης του σωματος αλλα και της αδρανειας. Επισης, ειχα ξεχασει να σου προτεινω να βαλεις λιγη λεβαντα (το βοτανο σε πουγκι ή λιγες σταγονες αιθεριο ελαιο σε ενα πανακι) καπου στην κουνια της, κοντα στο προσκεφαλο να δεις μηπως την ηρεμει ή ακομη και να της κανεις μασαζακι με λαδακι λεβαντας (αμυγδαλελαιο ή λαδι καρυδας με αιθεριο ελαιο λεβαντας-αν θες δοσολογιες πες μου) για να χαλαρωσει μηπως την βοηθησει.

εχω αμυγδαλελαιο.Ναι πες μου δοσολογια,με ενδιαφερει.Γενικα πολλες φορες της κανω μασαζ με baby oil βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ ένα μωρό 12,5 μηνών,ξαφνικά άρχισε να κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο,πάντα έκανε αλλά τους τελευταίους μήνες  ειχε ηρεμήσει αρκετά,εδώ και μια εβδομάδα όλη νύχτα γυρίζει δεξιά αριστερά δεν ηρεμεί κλαίει μέσα στον υπνο του,πραγματικά δεν ξέρω τι του συμβαίνει,ίσως είναι τα δόντια δεν ξερω τι άλλο να υποθέσω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Εχω και εγώ ένα μωρό 12,5 μηνών,ξαφνικά άρχισε να κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο,πάντα έκανε αλλά τους τελευταίους μήνες  ειχε ηρεμήσει αρκετά,εδώ και μια εβδομάδα όλη νύχτα γυρίζει δεξιά αριστερά δεν ηρεμεί κλαίει μέσα στον υπνο του,πραγματικά δεν ξέρω τι του συμβαίνει,ίσως είναι τα δόντια δεν ξερω τι άλλο να υποθέσω 

Eμενα 3,5 μηνες πανω κατω ετσι κοιμαται,χωρις ηχους,αλλα ανησυχη.Ο γιατρος δοντια λεει κ σε μας,να βγουνε να ησυχασουμε.Μηπως βγαζετε κανενα καινουριο?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

εχω αμυγδαλελαιο.Ναι πες μου δοσολογια,με ενδιαφερει.Γενικα πολλες φορες της κανω μασαζ με baby oil βεβαια

Για βρεφη μεχρι 1 ετους η αναλογια ειναι 100ml αμυγδαλελαιο - 4 σταγονες αιθεριο ελαιο. Θα σου προτεινα να αποφυγεις το baby oil διοτι περιεχει ορυκτα ελαια που ειναι βλαβερα για τον οργανισμο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Για βρεφη μεχρι 1 ετους η αναλογια ειναι 100ml αμυγδαλελαιο - 4 σταγονες αιθεριο ελαιο. Θα σου προτεινα να αποφυγεις το baby oil διοτι περιεχει ορυκτα ελαια που ειναι βλαβερα για τον οργανισμο.

Ειμαι κ ολιγον ποντια κ δεν καταλαβα.Εννοεις σε 100 μλ να βαλω 4 σταγονες ελαιο κ να της κανω μασαζ μ αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , despoina34 είπε:

Ειμαι κ ολιγον ποντια κ δεν καταλαβα.Εννοεις σε 100 μλ να βαλω 4 σταγονες ελαιο κ να της κανω μασαζ μ αυτο?

 

Σε ένα μπουκαλάκι θα βάλεις 100ml αμυγδαλελαιο, θα προσθέσεις 4 σταγονες αιθέριο έλαιο λεβάντας και θα της κάνεις μασάζ με αυτό το λαδακι:)

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Σε ένα μπουκαλάκι θα βάλεις 100ml αμυγδαλελαιο, θα προσθέσεις 4 σταγονες αιθέριο έλαιο λεβάντας και θα της κάνεις μασάζ με αυτό το λαδακι:)

Σ ευχαριστω πολυ,θα το κανω :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Έχω ενα μπέμπη 3,5 μηνών κι ενώ γενικά ήταν πολύ ήσυχος στο θέμα του ύπνου κ δε μας ξενυχτούσε, τις τελευταίες μέρες είναι άλλο παιδί. Πιο συγκεκριμένα έτρωγε τελευταίο γεύμα 22:30 - 23:30 και ξυπνούσε για να φάει μετά τις 5 ή κ τις 6 και συνέχιζε τον ύπνο ως τις 8μιση με 9. Τις τελευταίες όμως μέρες πέφτει για ύπνο κατά τις 9μιση, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να έχει φάει  κ από τις 8 το απόγευμα. Σκέφτηκα λοιπόν να του δίνω ένα τελευταίο μπουκάλι μετά τις 12 για να αντέχει πιο πολύ. Τελικά αντί γι αυτό ξυπνάει κατά τις 2μιση τη νύχτα, που ούτε 40 ημερών δεν το έκανε και μετά πάλι κατά τις 5.  Λέτε να κάνω λάθος που τον ταίζω κοιμισμένο; αλλά τι να κάνω; αφου μετά τις 10 σπάνια είναι ξύπνιος όπως παλιά... Βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2020 at 9:48 ΜΜ, Marchmom είπε:

Καλησπέρα!! Έχω ενα μπέμπη 3,5 μηνών κι ενώ γενικά ήταν πολύ ήσυχος στο θέμα του ύπνου κ δε μας ξενυχτούσε, τις τελευταίες μέρες είναι άλλο παιδί. Πιο συγκεκριμένα έτρωγε τελευταίο γεύμα 22:30 - 23:30 και ξυπνούσε για να φάει μετά τις 5 ή κ τις 6 και συνέχιζε τον ύπνο ως τις 8μιση με 9. Τις τελευταίες όμως μέρες πέφτει για ύπνο κατά τις 9μιση, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να έχει φάει  κ από τις 8 το απόγευμα. Σκέφτηκα λοιπόν να του δίνω ένα τελευταίο μπουκάλι μετά τις 12 για να αντέχει πιο πολύ. Τελικά αντί γι αυτό ξυπνάει κατά τις 2μιση τη νύχτα, που ούτε 40 ημερών δεν το έκανε και μετά πάλι κατά τις 5.  Λέτε να κάνω λάθος που τον ταίζω κοιμισμένο; αλλά τι να κάνω; αφου μετά τις 10 σπάνια είναι ξύπνιος όπως παλιά... Βοήθεια!

Καλημερα,αν θα διαβασες και πιο πανω,ο υπνος των μωρων ειναι κατι που αλλαζει συνεχεια,περνανε απο παρα πολλες φασεις.Δεν ειναι απαραιτητο οτι ξυπναει επειδη πειναει.Τον ταιζεις αν καταλαβα τωρα στις 12 κ ξυπναει 2?Γιατι αν συμβαινει αυτο λογικα δν ειναι απο πεινα.Ισως περναει καποιο αλμα,θελει να σε νιωθει η εχει καποια ενοχληση

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 2:19 ΜΜ, ARETID είπε:

Τι άλμα ανάπτυξης είναι αυτό που κρατάει πάνω από μήνα;! Έχω πραγματικά απελπιστει γιατί ενώ έφτασε να κοιμάται 4ωρο πάει ..σε μια νύχτα γύρισε σε μονοωρα και ενώ πριν ένα μήνα κατέκτησε πάλι το ένα 3ωρο τουλάχιστον έστω μια στο τόσο πάει και αυτό.πανω από μήνα να ξυπνάει στη μία ώρα λες και έχει ξυπνητήρι.. στην αρχή είπα είναι sleep regression..τώρα ας πούμε ότι είναι που προσπαθεί να γυρίσει(γυρίζει ήδη δλδ μπρούμυτα αλλά πάνω στο χέρι της) και θέλει και να κάθεται.δεν ξέρω.ευχαριστω για το μήνυμα! Ίσως είμαι υπερβολική,απλά έχω στεναχωρηθεί που πάει προς το χειρότερο αντί προς το καλύτερο και ψάχνω τι κάνω λάθος ή έστω μια ελπίδα για το πώς και πότε φτιάχνουν συνήθως τα πράγματα στις τόσο δύσκολες περιπτώσεις.

 

Δεν είναι κάτι το ομαλό ο ύπνος. Είναι συνηθισμένο ένα μωρό που κοιμάται πολλές ώρες στους 3 μήνες να κοιμάται χάλια στους 4, καλύτερα στους 5, να ξυπνά κάθε μισή ώρα στους 7 κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ πως βάζετε τα μωρά σας για ημερήσιο ύπνο γιατί έχω αρχίσει να στερεύω από ιδέες.
Μωρό 3+ μηνών το βράδυ κοιμόταν και κοιμάται θηλάζοντας. Την ημέρα ήταν πάντα λίγο δύσκολη αλλά τον τελευταίο μήνα το έχουμε χάσει το παιχνίδι. Νυστάζει, κοκκινίζουν τα μάτια της, σκουντουφλάει από τη νύστα και αρνείται να κοιμηθεί. 

Έχω δοκιμάσει: στήθος, αγκαλιά, μάρσιπο, στην κούνια, στο καρότσι, στην καλαθούνα. Με κούνημα, με περπάτημα, με χάδια. Να την αφήσω μόνη, να κάθομαι δίπλα. Με ησυχία, φασαρία, white noise, φως, σκοτάδι.  Να την βάζω αμέσως μόλις νυστάξει, να την αφήσω να κουραστεί, να τη βάζω με το ρολόι για να προλάβω να μην νυστάξει. Με a/c ή χωρίς.  Μέχρι και πιπίλα δοκίμασα παρόλο που είμαι αντίθετη. Αν βγούμε βόλτα το πρωί φαίνεται να βοηθάει καμία φορά αλλά εδώ που μένουμε έχει πολύ ζέστη και καθόλου σκιά και πλέον βγαίνουμε μόνο απόγευμα.

Είναι λες και μόλις καταλάβει ότι πάει να νυστάξει να γυρίζει διακόπτης και να αντιστέκεται. Ότι τη νυστάζει την εκνευρίζει.
Αν άντεχε δεν θα με πείραζε να μην κοιμάται, αλλά δεν αντέχει. Κόκκινα μάτια, μαύροι κύκλοι, κομμένο πρόσωπο, γκρίνια και στο τέλος φυσικά σπαρακτικό κλάμα. 
Όταν νυστάζει δεν θέλει τίποτα. Την παίρνω αγκαλιά κλαίει, την αφήνω κάτω τσιρίζει, την ξανασηκώνω χτυπιέται.   Κοιμάται τελικά 2-2,5 ώρες μέσα στη μέρα σπασμένες σε 3-4 ύπνους αφού έχουμε εξαντληθεί και οι δύο από την προσπάθεια.
Δώστε μου καμία ιδέα πως θα την πείσω να κλείνει λίγο τα ματάκια της χωρίς κλάματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και χρειαζομαι την βοηθεια σας!! Εχω ενα μωρακι 3 μηνων, την νυχτα κοιμαται πολυ καλα 8μιση-10 ωρες υπνου συνηθως χωρις διακοπη. Το προβλημα μου ειναι κατα τη διαρκεια της ημερας. Να αναφερω εδω οτι θηλαζω αποκλειστικα και οτι η κυρια αρνειται πησματικα την πιπιλα, οποτε οταν ειναι να κοιμηθει χρησιμοποιει εμενα για πιπιλα! Την μερα λοιπον οταν νυσταξει ζηταει στηθος και αφου αποκοιμηθει και την βαλω στην καλαθουνα της μετα απο 5-10 λεπτα ξυπναει κλαιγοντας απαρηγορητη για να την ξανακοιμησω..οπου θα γινει ακριβως το ιδιο και ο κυκλος συνεχιζετε!! Το θεμα ειναι οτι το μωρο φαινεται οτι εχει αναγκη να κοιμηθει και γκρινιαζει αλλα δεν καταφερνει να μεινει κοιμισμενο! Στην καλυτερη περιπτωση κοιμαται 30 λεπτα μετα απο πολλες προσπαθειες! Αυτο ισχυει για ολη την μερα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθει τελικα. Πως μπορω να την βοηθησω να ξεκουραστει την μερα? Γιατι το κανει αυτο? Οποια συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!! Ευχσριστω πολυ!! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, TheZoe είπε:

Μωρό 3+ μηνών το βράδυ κοιμόταν και κοιμάται θηλάζοντας. Την ημέρα ήταν πάντα λίγο δύσκολη αλλά τον τελευταίο μήνα το έχουμε χάσει το παιχνίδι. Νυστάζει, κοκκινίζουν τα μάτια της, σκουντουφλάει από τη νύστα και αρνείται να κοιμηθεί. 

Eφ'οσον τα δοκιμασες ολα (πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να προτεινω) τοτε κανε λιγη υπομονη ακομη και θα επανελθει. Καποιες φορες οταν περνανε αλμα ή ετοιμαζονται για καποια καινουρια δεξιοτητα ο εγκεφαλος βρισκεται σε υπερδιεγερση και δυσκολευονται πολυ να ηρεμησουν. Το εχω περασει και με τους δυο μου στο sleep regression του 8ου μηνα αλλα υπαρχει και ενα στον 4ο μηνα που μαλλον σας πιανει :wink:

9 ώρες πρίν, Lia90 είπε:

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και χρειαζομαι την βοηθεια σας!! Εχω ενα μωρακι 3 μηνων, την νυχτα κοιμαται πολυ καλα 8μιση-10 ωρες υπνου συνηθως χωρις διακοπη. Το προβλημα μου ειναι κατα τη διαρκεια της ημερας. Να αναφερω εδω οτι θηλαζω αποκλειστικα και οτι η κυρια αρνειται πησματικα την πιπιλα, οποτε οταν ειναι να κοιμηθει χρησιμοποιει εμενα για πιπιλα! Την μερα λοιπον οταν νυσταξει ζηταει στηθος και αφου αποκοιμηθει και την βαλω στην καλαθουνα της μετα απο 5-10 λεπτα ξυπναει κλαιγοντας απαρηγορητη για να την ξανακοιμησω..οπου θα γινει ακριβως το ιδιο και ο κυκλος συνεχιζετε!! Το θεμα ειναι οτι το μωρο φαινεται οτι εχει αναγκη να κοιμηθει και γκρινιαζει αλλα δεν καταφερνει να μεινει κοιμισμενο! Στην καλυτερη περιπτωση κοιμαται 30 λεπτα μετα απο πολλες προσπαθειες! Αυτο ισχυει για ολη την μερα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθει τελικα. Πως μπορω να την βοηθησω να ξεκουραστει την μερα? Γιατι το κανει αυτο? Οποια συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!! Ευχσριστω πολυ!! 

Μηπως θελει να κοιμαται στην αγκαλιτσα σου; Δοκιμασες μαρσιπο αγκαλιας; Προσωπικα, ο πρωτος μου μεχρι 5 μηνων τους ημερησιους (2-3) τους εκανε μονο στον μαρσιπο. Απο τους 5 μηνες και μετα αρχισε σιγα-σιγα να κοιμαται στο κρεβατι. Τον κοιμιζα ξαπλωμενη θηλαζοντας, σιγουρα θα ξυπνουσε μια φορα στο ενδιαμεσο (περιπου στο 30λεπτο αν θυμαμαι) και τον ξαναθηλαζα οποτε ξανακοιμοταν για μιση ωρα. Επισης, να αναφερω ποσο τυχερη εισαι που κοιμαται τοσο το βραδυ απλα εχε υποψη σου οτι μπορει να θελει να "αναπληρωσει" την επαφη γι'αυτο και να μην κοιμαται μονη της στους ημερησιους αλλα οπως και να 'χει ειναι απολυτα φυσιολογικο ενα μωρο να μην θελει να κοιμαται μονο του και να προτιμα την αγκαλια της μανουλας. Δεν κρατανε πολυ αυτοι οι μηνες, απολαυστε το οσο ειναι μικρουλια :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Μηπως θελει να κοιμαται στην αγκαλιτσα σου; Δοκιμασες μαρσιπο αγκαλιας; Προσωπικα, ο πρωτος μου μεχρι 5 μηνων τους ημερησιους (2-3) τους εκανε μονο στον μαρσιπο. Απο τους 5 μηνες και μετα αρχισε σιγα-σιγα να κοιμαται στο κρεβατι. Τον κοιμιζα ξαπλωμενη θηλαζοντας, σιγουρα θα ξυπνουσε μια φορα στο ενδιαμεσο (περιπου στο 30λεπτο αν θυμαμαι) και τον ξαναθηλαζα οποτε ξανακοιμοταν για μιση ωρα. Επισης, να αναφερω ποσο τυχερη εισαι που κοιμαται τοσο το βραδυ απλα εχε υποψη σου οτι μπορει να θελει να "αναπληρωσει" την επαφη γι'αυτο και να μην κοιμαται μονη της στους ημερησιους αλλα οπως και να 'χει ειναι απολυτα φυσιολογικο ενα μωρο να μην θελει να κοιμαται μονο του και να προτιμα την αγκαλια της μανουλας. Δεν κρατανε πολυ αυτοι οι μηνες, απολαυστε το οσο ειναι μικρουλια :)

Δεν μου ειχε περασει καθολου απο το μυαλο οτι επειδη κοιμαται πολλες ωρες να θελει να αναπληρωσει την επαφη της μαζι μου! Μου ακουγεται πολυ λογικο! Αν ειναι ετσι την αφηνω απλα να κοιμηθει πανω μου? Το μαρσιπο θα ηταν σωτηριο πιστευω, πηρα ενα μολις προχθες ομως οσες φορες την εβαλα εκλαιγε σπαρακτικα αλλα δεν πρεπει να το εχω φτιαξει καλα και οπως κλαιει αγχωνομαι και δεν μπορω να κανω τις ρυθμισεις με ψυχραιμια!! Ελπιζω μολις το φτιαξω να βολευτει και να κοιμαται εκει! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...