Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Εμένα δεν με ενοχλεί σε κάτι που είναι μαζί μας η μπέμπα, ούτε θεωρώ πως "πρέπει" να φύγει για κάποιο λόγο. Ίσα ίσα μου φαίνεται άδικο που εμείς κοιμόμαστε με παρέα κ τα παιδιά μόνα τους. Μόνο το ότι την ξυπνάμε με θορύβους, βήματα, σεντόνια, συρτάρια, (ακόμα και που ακουμπάμε το κινητό στο κομοδίνο μπορεί να ακουστεί) σκέφτομαι. Αυτό είναι το μόνο θέμα γιατί και η ίδια ταλαιπωρείται και εμείς μετά. Και απλά σκέφτομαι ότι αν ήταν στο δίπλα δωμάτιο δεν θα ξυπνούσε από αυτά. Αλλά κάνω υπομονή μέχρι το χρόνο αφού έτσι μας είπε η γιατρός και ελπίζω μετά να μη δυσκολευτεί να φύγει (γιατί προς το παρόν δεν έχει καταλάβει ότι είμαστε στο ίδιο δωμάτιο, αφού κοιμισμένη τη βάζουμε στην κούνια κ όταν ξυπνήσει δεν μας βλέπει γιατί έχει πάντα)

 

Εμένα με βολεψε ένα μονό ή μια πολυθρόνα κρεβάτι στο παιδικό δωμάτιο, γιατί ο άντρας μου κοιμάται αρκετά θορυβωδώς, εκτός από το ροχαλητό που όσο πάει και επιδεινώνεται, έχει και ένα θέμα με το ισχίο και την μέση του και δυσκολεύεται να βολευτεί και όλο στριφογυρνάει. 

 

Για αυτούς τους μικροθορύβους θα βόλευε και μια εφαρμογή λευκών ήχων κοντά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Δεν είναι μεγάλη για λευκούς ηχους; Κοντεύει 10 μηνών.

 

Γιατί να έχει να κάνει με την ηλικία? Εγώ το προτείνω για την φασαρία, όχι π.χ. για τους κολικούς που προτείνονται σε μικρότερη ηλικία.

 

Εμείς για παράδειγμα στις διακοπές που κοιμόμαστε όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου, βάζουμε στάνταρ λευκούς ήχους το βράδυ για διάφορους λόγους, π.χ. για να μην ξυπνάνε τα παιδιά από το ροχαλητό του μπαμπά (εγώ το έχω συνηθίσει), αλλά και για να μην μας ενοχλούν οι πρωινοί θόρυβοι που στα ξενοδοχεία ξεκινάμε ΠΟΛΥ νωρίς.

 

Στην κόρη μου πάντως χρησιμοποιούσα μέχρι 4 ετών περίπου.

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 2:49 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Οντως το έχεις εσυ:) το είχα κι εγώ και μετά τα είδα σκούρα. Θα έλεγα να κινηθείς όπως αισθάνεσαι. Εγώ έκανα λαθάκια τετοιου είδους όπως γράφεις αλλά εγώ τελικά κουράστηκα να το ξεμαθω, αλλά δε θα μπορούσα να κάνω αλλιώς. Με το δεύτερο παιδί ασ πούμε μου βγήκε αλλιώς οπότε μια χαρά. Δεν έχω εννοώ απωθημένα και καημουσ ούτε τύψεις κι ενοχές. :) κάνε οπότε ότι αισθάνεσαι. Τα πρώτα άλλωστε κατά κανόνα μας κουράζουν πιο πολύ σε όλους τους τομείς σαν πρωταρες που είμαστε. Εγώ όπως έχω ξαναγράψει το δεύτερο πάει μόνο του στο ρελαντί και είναι ένα πολύ χαρούμενο και υγιές παιδί

Αυτό για το δεύτερο μου το έχουν ξαναπεί. Ακριβώς αυτό θα κάνω, ότι αισθάνομαι, έτσι κι αλλιώς δε πιστεύω ότι κανω κακο. 

14 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αυτό με το ροχαλητό ακούγεται όντως πρόβλημα. Εμείς δεν εχουμε τέτοιο θέμα αλλά θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον πάω στο δωμάτιό του σύντομα και φοβάμαι πως όσο τον έχω δίπλα μου τόσο δε θα μπορώ να το κάνω. Νιώθω μία σχετική εξάντληση αυτή τη στιγμή για να σηκώνομαι να πηγαίνω στο άλλο δωμάτιο να θηλάζω. Προς το παρόν τον βάζω στο κρεβατάκι στο δωμάτιό του κατά τη διάρκεια της ημέρας. Επίσης κάτι με έχει πιάσει και θέλω να τσεκάρω συνέχεια ότι αναπνέει. Δε με λες και καλά :D

Αυτό με την αναπνοη το έχουμε όλες. Δε φεύγει ποτέ. Ο άντρας μου πηγαίνει και του πειράζει το πόδι για να κουνηθεί αλλιώς δεν ησυχάζει. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και μόνο για να μου ευχηθείς. Να χαίρεσαι κι εσυ το μωρό σου. 

Κατά τη διάρκεια της μέρας τον βάζω στο κρεβατάκι στο δωμάτιο του αν και την περισσότερη ώρα την περνάμε αγκαλιά στην καρέκλα θηλασμού. 

Πόσο είναι το μωρό σου;

Σε ευχαριστώ πολύ! Ο γιος μου είναι τριών χρονών! Είμαστε μεγάλα μωρά πια! :lol:

 

Στην θέση σου θα ακολουθουσα το ένστικτο μου,οπως σου είπα, χωρίς να δινω σημασια στο αν  πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται το παιδί με τους γονείς. Αν νιωθεις πως θέλεις να συνεχίσεις την συγκοιμηση, καν το. Αν νιώθεις πως δεν είναι για σένα κάνε ομαλά την μεταβαση στο δωμάτιο του και θα πάνε ολα καλά! 

 

Ψάξε και τους κανόνες ασφαλούς συγκοιμησης για να είσαι ενημερωμενη. Αν και απ ότι θυμαμαι το μωρό κοιμάται σε δικό του λικνο με δικα του σκεπασματα, αλλά μία αναγνωση θα σε κατατοπισει καλύτερα.

1 hour ago, little lamb είπε:

Δεν είναι μεγάλη για λευκούς ηχους; Κοντεύει 10 μηνών.

Θα συμφωνησω με την @Deena. Δεν πιστεύω πως οι λευκοί ηχοι σχετίζονται με την ηλικία. Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα τον λευκό ήχο του κλιματιστικου για να καλυψω τους υπόλοιπους ήχους και για θέρμανση βέβαια, αλλά και μένα μου αρέσει να κοιμάμαι ακούγοντας το! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mikraki2207 είπε:

υτό με την αναπνοη το έχουμε όλες. Δε φεύγει ποτέ. Ο άντρας μου πηγαίνει και του πειράζει το πόδι για να κουνηθεί αλλιώς δεν ησυχάζει. 

Δυο χρόνων κ ακόμα να το κόψει αυτο ο αντρας μου! ευτυχως το παιδι κοιμαται βαρια αλλιως θα τον  ειχα δείρει. εγω ειμαι γαϊδουρα. άπαξ κ κοιμηθηκε, εχω τοσα πραγματα να κανω, δεν ασχολουμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δυο χρόνων κ ακόμα να το κόψει αυτο ο αντρας μου! ευτυχως το παιδι κοιμαται βαρια αλλιως θα τον  ειχα δείρει. εγω ειμαι γαϊδουρα. άπαξ κ κοιμηθηκε, εχω τοσα πραγματα να κανω, δεν ασχολουμαι!!!!

Πφφ εμένα καμια φορα κοιμαται πολύ ελαφριά και ξυπνάει και θέλω να τον πνιξω τον άντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ακουμπάω απαλά στην κοιλίτσα ή την πλατουλα κι έτσι βλέπω αν αναπνέει χωρίς να την ξυπνάω. Ή βάζω το χέρι μου μπροστά στη μύτη της χωρίς να ακουμπάω και νιώθω τον αέρα.

 

Για τους λευκούς ηχους δεν το ήξερα, νόμιζα ότι είναι για τα μικρά μωρά για να νιώθουν όπως στη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 6:28 ΜΜ, marina87 είπε:

Καλησπέρα σας,

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη. Του έχουμε ετοιμάσει το δωμάτιό του αλλά έχω και ένα λίκνο που προσαρμόζει στο δικό μας κρεββάτι για να τον έχω δίπλα μου τώρα που θηλάζω.  Έχω διαβάσει γενικά τα πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται δίπλα μας το μωρό μας, αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας, εσείς που κοιμόσασταν με το μωρό σας και μετά τους 8-10 μήνες το βάλατε στο δωμάτιό του πόσο εύκολο ήταν να συνηθίσει; Ελπίζω να έχω κάνει την ερώτηση στη σωστή ενότητα. Σας ευχαριστώ.

H συγκοιμηση με τον θηλασμο πανε πακετο, ειδαλλως θα ειναι πολυ κουραστικο. Καλα κανετε και εχετε το λικνο, ειναι πολυ βολικη λυση. Ας σου πω κι εγω την εμπειρια μου: ο πρωτος, στο κρεβατι μου μεχρι 9-10 μηνων, μετα στην κουνια του στο δωματιο μας και μετα σε μονο κρεβατι στο δωματιο του σχεδον 3 χρ. Η μεταβαση στο δωματιο του ηταν πολυ ομαλη. Ο δευτερος, στο κρεβατι μου μεχρι 8-9 μηνων και μετα στην κουνια του στο δωματιο μας κι ετσι συνεχιζουμε (ειναι ενος ετους τωρα). Να πω οτι και τα δυο παιδια στο τελευταιο ξυπνημα (τα ξημερωματα) ερχοντουντουσαν στο κρεβατι. Ο μικρος σιγουρα ακομη αλλα και ο μεγαλος αρκετα συχνα θα ερθει να αποτελειωσει τον υπνο του στο διπλο. Ισως στον δευτερο γινει νωριτερα η μεταβαση στο παιδικο δωματιο μιας και ειναι γενικως πιο καλοϋπνος, αλλα θα εχει και παρεα τον μεγαλο. Θα δω πως θα παει και θα πραξω αναλογως. Φυσικα, σε περιοδους ασθενειας ή οδοντοφυϊας ή αλματος ο υπνος γινεται ανησυχος και η συγκοιμιση μπορει να φανει σωτηρια.

 Παντως, καλο ειναι να γνωριζεις οτι το να κοιμουνται τα παιδια απο βρεφη σε ξεχωριστο δωματιο ειναι κατι πολυ καινουριο για την ιστορια του ειδους μας και σιγουρα δεν δημιουργει ψυχολογικα θεματα (κατι που πολλοι υποστηριζουν επαινωντας τους γονεις που τα βαζουν σε αλλο δωματιο απο την 1η ημερα). Εξαλλου, οι περισσοτεροι θελουμε παρεα στον υπνο: τον αντρα μας, το παιδι μας, το σκυλο ή τη γατα μας :-P. Ο υπνος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο "γεμισμα μπαταριων", ειναι συνδεση, ειναι επικοινωνια, ειναι ενισχυση δεσμων αγαπης. Γιατι να θεωρουμε οτι το βρεφος δεν το χρειαζεται αυτο; Ισως το χρειαζεται περισσοτερο απο ολους. Εσυ ξερεις τις αντοχες σου, την λειτουργια της οικογενειας σας, τι σας ταιριαζει και τι οχι και αυτο θα ακολουθησεις, συνειδητα και απο επιλογη.

 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πλέον όταν ειναι άρρωστα είναι ένας άλλος ένας λόγος που δεν κοιμάμαι μαζί τους. Κάνω την απόπειρα να τα πάρω αλλά μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο το μετανιώνω και τα επιστρέφω, κλωθογυρνανε, ροχαλιζουν και κλωτσάνε. Επίσης το μωρό είναι επικίνδυνο να πέσει και η μεγάλη επικίνδυνο να μας κατουρησει και στο διπλό δεν έχω υποστρωματα κ τέτοια. Κάποτε στις αρχές ήμουν πιο μετρακλου και καθόμουν και έβαζα σε εμάς υποστρωματα, έστηνα πλαϊνά να μην πέφτει κι ένα σωρό που σημερα θα σου πω απλα:δεν παίζει. Θέλω να κοιμηθώ. Αλλιώς τα νεύρα μου τιναζονται. 

Όταν είναι άρρωστα λοιπόν βάζω ξυπνητήρια και πάω κ τα ελέγχω. Πλέον αν έχουν δέκατα δεν περιμένω με τις ώρες και τα ξυπνητήρια να φτάσουν 38.δινω ντεπον και πάω για ύπνο. Σε ενα 3ωρο με 4ωρο σηκωνομαι για έλεγχο. 

 

Ο άντρας μου ακόμα μου τη βιδώνει κι εμένα πρώτον γιατί δεν έχει υπομονή και κανει σα παλαβός με το πρώτο πυρετό και δεύτερον γιατί τα περιμένει όλα από μένα. Το αρνείται βέβαια αλλά δε βαριέσαι. Επίσης όταν μου τα ξυπνάει γίνομαι κι εγώ θηρίο. Και τι έχει το παιδί και γιατί βήχει έτσι το παιδί και γιατί κάνει αυτό το παιδί καιιιιι... Φλαπ! :D Εδω το χω δηλαδή :D(όπως καταλάβατε σήμερα τα χω πάρει μαζί του :D) 

 

Στο ένα έχεις άλλη υπομονή, στο δεύτερο κάπου χάνεται και η αναισθητοποεισαι η απλά χαλαρώνεις. Πάντως δεν έχω τις ίδιες αντοχές σε Καμμια περίπτωση.. 

 

Και βλέπω και διάφορες κ στα παιδιά. Η μεγαλη έχει καλομάθει και είναι πιο απαιτητική κ η μικρή είναι πολύ πιο υπακουή και συνεργασιμη. 

 

Στην πρώτη κι εγώ πήγαινα να δω άμα αναπνέει μέχρι να χρονισει περίπου . Στη δεύτερη ούτε κατά διάνοια τέτοια τρελά. Έπεφτα ξέρη και ξυπνούσα την άλλη μέρα. Και πέφτω ακόμα δηλαδή. Και τώρα που σας γράφω, έχουν πυρετό κ οι δύο έχω δώσει αντιπυρετικα έχω βγάλει μύξες με σύστημα και με σειρά η μια μετα την άλλη, γάλα, ύπνο. Σε ένα τέταρτο πάω τις αλλάζω μπλούζες και πέφτω. Σε 3 ώρες θα σηκωθώ να ελέγξω, μετά ύπνο. Ανοιχτες οι πόρτες όλα καλά. Αν και όταν ανεβαίνει ο πυρετος η μια φωνάζει και η άλλη αρχίζει να βήχει οπότε δε χρειάζεται ξυπνητήρι τις έχω καταλάβει πως λειτουργούν. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο δικός μου είναι 8 μηνών και τον είχα μέχρι τώρα σε Λίκνο δίπλα μου επειδή θηλάζω κιόλας και με βολεβει πολύ κερδίζω χρόνο για ύπνο. Το θέμα είναι ότι τώρα πια έχει αρχίσει και σηκώνεται σε καθιστή θέση και Από το λίκνο μπορεί να πέσει. Δεν ήθελα με τίποτα ακόμα να τον πάω στο δικό του δωμάτιο σε κανονική κούνια , ήθελα τουλάχιστον μέχρι τον χρόνο να τον κρατήσω στο δωμάτιο μας για σιγουριά (να βλέπω αν αναπνέει κλπ) Αλλά κ επειδή δεν μπορώ να φανταστώ να σηκώνομαι νύχτα και να πηγαίνω να τον θηλάζω σε άλλο δωμάτιο θα είναι σκότωμα για εμένα ..όποτε αναγκαστικά θα φέρουμε την τεράστια κούνια του στο δωμάτιο μας μέχρι τον χρόνο και βλέπουμε μετά. Ελπίζω να χωρέσει στο δωμάτιο μας :p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ποια η γνωμη σας για υπνο λιγες φορες μεσα στη μερα στο καθισμα αυτοκινητου?

το βαζω ξαπλωτο στον καναπε εννοειται με μαξιλαρια κτλ...ειναι σα ριλαξ δλδ...δε γινεται ολη μερα να το εχουμε στα χερια..δεν κοιμαται πολυ...τρωει και στο 20 λεπτο ξυπναει...εχουμε κουραστει λιγο...

στο καθισμα κατι χαζοκανει

2)ποτε περιπου θα κοιμαται βραδυ περισσοτερο? ανα 3 ωρες τρωει τωρα...αντε 4 αν γινει θαυμα...αν φαει 12 βραδυ θα ξαναφαει 4 και μετα 7 πρωι πχ...πφφφ

ξεχασα να πω ηλικια, 45 ημερων

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 1:34 ΜΜ, little lamb είπε:

Δεν είναι μεγάλη για λευκούς ηχους; Κοντεύει 10 μηνών.

Γεια σου!!!!

10 μηνών και εγώ της είχα ακόμα ένα λευκό ήχο πολύ σιγανό που με ξεκουράζεται κ εμένα!!

τον σταματήσαμε 2,5 χρόνων!

τον άνοιγε μόνη της και πήγαινε η για ύπνο και το πρωί κατέβαινε από το κρεβατακι της το έκλεινε κ ερχόταν σε εμένα!!

τωρα το χάρισε λέει στη αδερφή της ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 2:44 ΜΜ, Irina095 είπε:

Αλλά κ επειδή δεν μπορώ να φανταστώ να σηκώνομαι νύχτα και να πηγαίνω να τον θηλάζω σε άλλο δωμάτιο θα είναι σκότωμα για εμένα 

 

Εγώ κορίτσια είμαι λίγο ψυχαναγκαστική και κάθε φορά που ξυπναω πριν θηλάσω σηκώνομαι και πίνω νερό (συνήθως έχει στο κομοδίνο) και πάω τουαλέτα γιατί σκέφτομαι ότι αν μετά θηλάσω μισή ώρα και παραπανω μπορεί να θελήσω νερό ή τουαλέτα κ να μην μπορώ να σηκωθώ! Οπότε δεν θα καταλάβαινα διαφορα αν πήγαινα στο δίπλα δωμάτιο, χαχα! Χτες μ'επιασε ξεροβηχας κ έπρεπε να βγω απ'το δωμάτιο για να βηξω, χειρότερο μου φάνηκε! Και προ παιδιού σηκωνομουν για νερό και τουαλέτα σχεδόν όποτε ξυπνούσα, γιατί σκεφτόμουν ότι μπορεί να θελήσω αργότερα και να ξυπνήσω ξανά! :-P Το καλό είναι ότι καμιά φορά μέχρι να πάω τουαλέτα έχει ξανακοιμηθεί.

On 23/2/2020 at 11:46 ΠΜ, Mummyof2 είπε:

10 μηνών και εγώ της είχα ακόμα ένα λευκό ήχο πολύ σιγανό που με ξεκουράζεται κ εμένα!!

τον σταματήσαμε 2,5 χρόνων!

τον άνοιγε μόνη της και πήγαινε η για ύπνο και το πρωί κατέβαινε από το κρεβατακι της το έκλεινε κ ερχόταν σε εμένα!!

τωρα το χάρισε λέει στη αδερφή της ❤️❤️<span>

 

Δεν το ήξερα ότι είναι και για τόσο μεγάλα! Εμείς καμια φορα αν δεν χαλαρώνει να κοιμηθεί όταν θηλάζει της βάζουμε μουσική κ την αφήνουμε κ μετά που κοιμάται κ όντως ξυπνάει δυσκολότερα από άλλους ήχους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/2/2020 at 2:45 ΜΜ, Nefeli2014 είπε:

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου, τυχερό ευλογημένο και υγιές να είναι!!! 

Εγώ το πρώτο παιδάκι το πήγα στους 7 μήνες στο δωμάτιο του και το δευτερο μόλις κλείσαμε 3μηνο.κανενα δε με κούρασε και η μετάβαση ήταν εύκολη. Με το πρώτο περνούσαμε ατελείωτες ώρες στο δωμάτιο του και το είχε συνηθίσει. Το δεύτερο επίσης εύκολο γιατί ήταν πολύ μωρό και δεν καταλάβαινε τη διαφορα

 

Από την αρχή κοινόνταν και τα δύο στη κούνια όπου την είχαμε στη κρεβάτοκαμαρα μας. Δεν είχαμε δηλαδή λίκνο. 

 

Εκει που εγώ τα είδα σκούρα ήταν στο πρώτο στα 2 χρόνια που λόγω ιώσεων το παιρνα δύο κρεβάτι μου. Είχε ήδη μεγαλώσει και της άρεσε οπότε ήταν δύσκολο μετά να την πάω πίσω. Κράτησε κάνα χρόνο η ιστορία όπου με πολλή προσπάθεια στα 3 πλέον ξαναπήρε στο δωμάτιο της. Πλέον 5 ετών σημερα, δε το συζητώ πάει μόνη της και ξαπλώνει στο κρεβάτι της αν και αρκετές φορές με θέλει δίπλα της μέχρι να από κοιμηθεί. 

 

Με το δεύτερο μέχρι στιγμης δεν έχουν προκύψει θεματα.ειναι 1, 5 έτους περίπου και την αράζει στην κούνια του χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ακουμπάω, το φιλαω, φεύγω, κοιμάται. 

 

Πιστεύω πολύ πλέον στη φράση "όπως τα μάθεις". 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, να έχουν υγεία και τύχη και να τα δεις όπως επιθυμούν.

 

Θα ήθελα να καταφέρω κι εγώ στους 3 μήνες να κάνω αυτή την αλλαγή αν και αυτή τη στιγμή μοιάζει αδιανόητο. Μάλλον όταν είναι το πρώτο γενικά όλα φαινόνται πολύ πιο δύσκολα αλλά σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο για το "όπως τα μάθεις", αρκεί να πειστώ να τον μάθω. Το μεγαλύτερό μου άγχος είναι αν είναι καλά και αν αναπνέει όταν κοιμάται. Μέσα στον παραλογισμό είμαι το ξέρω...

 

:rolleyes:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 4:02 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Αυτό για το δεύτερο μου το έχουν ξαναπεί. Ακριβώς αυτό θα κάνω, ότι αισθάνομαι, έτσι κι αλλιώς δε πιστεύω ότι κανω κακο. 

Αυτό με την αναπνοη το έχουμε όλες. Δε φεύγει ποτέ. Ο άντρας μου πηγαίνει και του πειράζει το πόδι για να κουνηθεί αλλιώς δεν ησυχάζει. 

:D Τον καταλαβαίνω απόλυτα. 

Εγώ βρήκα κάτι που ίσως μου λύσει αυτό το πρόβλημα. Θα με ειδοποιεί αν κάτι δεν πάει καλά. Το ξέρω είναι υπερβολή αλλά από το να μην ηρεμώ.. 

Εν τω μεταξύ κάνω ήδη πράγματα που έλεγα ότι δεν προκειται να κάνω. Φοβάμαι ότι θα γίνω ίδια η μάνα μου.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 11:52 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

H συγκοιμηση με τον θηλασμο πανε πακετο, ειδαλλως θα ειναι πολυ κουραστικο. Καλα κανετε και εχετε το λικνο, ειναι πολυ βολικη λυση. Ας σου πω κι εγω την εμπειρια μου: ο πρωτος, στο κρεβατι μου μεχρι 9-10 μηνων, μετα στην κουνια του στο δωματιο μας και μετα σε μονο κρεβατι στο δωματιο του σχεδον 3 χρ. Η μεταβαση στο δωματιο του ηταν πολυ ομαλη. Ο δευτερος, στο κρεβατι μου μεχρι 8-9 μηνων και μετα στην κουνια του στο δωματιο μας κι ετσι συνεχιζουμε (ειναι ενος ετους τωρα). Να πω οτι και τα δυο παιδια στο τελευταιο ξυπνημα (τα ξημερωματα) ερχοντουντουσαν στο κρεβατι. Ο μικρος σιγουρα ακομη αλλα και ο μεγαλος αρκετα συχνα θα ερθει να αποτελειωσει τον υπνο του στο διπλο. Ισως στον δευτερο γινει νωριτερα η μεταβαση στο παιδικο δωματιο μιας και ειναι γενικως πιο καλοϋπνος, αλλα θα εχει και παρεα τον μεγαλο. Θα δω πως θα παει και θα πραξω αναλογως. Φυσικα, σε περιοδους ασθενειας ή οδοντοφυϊας ή αλματος ο υπνος γινεται ανησυχος και η συγκοιμιση μπορει να φανει σωτηρια.

 Παντως, καλο ειναι να γνωριζεις οτι το να κοιμουνται τα παιδια απο βρεφη σε ξεχωριστο δωματιο ειναι κατι πολυ καινουριο για την ιστορια του ειδους μας και σιγουρα δεν δημιουργει ψυχολογικα θεματα (κατι που πολλοι υποστηριζουν επαινωντας τους γονεις που τα βαζουν σε αλλο δωματιο απο την 1η ημερα). Εξαλλου, οι περισσοτεροι θελουμε παρεα στον υπνο: τον αντρα μας, το παιδι μας, το σκυλο ή τη γατα μας :-P. Ο υπνος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο "γεμισμα μπαταριων", ειναι συνδεση, ειναι επικοινωνια, ειναι ενισχυση δεσμων αγαπης. Γιατι να θεωρουμε οτι το βρεφος δεν το χρειαζεται αυτο; Ισως το χρειαζεται περισσοτερο απο ολους. Εσυ ξερεις τις αντοχες σου, την λειτουργια της οικογενειας σας, τι σας ταιριαζει και τι οχι και αυτο θα ακολουθησεις, συνειδητα και απο επιλογη.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο για την παραπάνω εκτενή περιγραφή-συμβουλή.

 

Πραγματικά έτσι νιώθω την ώρα που ξαπλώνω πλάι του. Σύνδεση. Μέχρι τώρα ήθελα στον ύπνο να είμαι μόνη. Ακόμα και με τον σύντροφό μου αρκετές φορές κοιμόμασταν σε ξεχωριστή κρεβατοκάμαρα γιατί μας αρέσει να απλωνόμαστε.

Όμως με τον μικρό μου είναι διαφορετικά. Νιώθω ότι είναι τοσοδούλης και ανυπεράσπιστος και πρέπει να είμαι εκει να τον προστατεύω και να τον φροντίζω συνεχώς. Είναι και αυτό το αγχος μου αν αναπνέει τη νύχτα όπότε σίγουρα δεν είμαι έτοιμη να τον βάλω στο δικό του δωμάτιο. 

Προσπαθώ όμως να βρω λύσεις για εμένα που να με βοηθήσουν να επεκτείνω τον ομφάλιο λώρο μέχρι το δίπλα δωμάτιο :-D

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 4:33 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Ο γιος μου είναι τριών χρονών! Είμαστε μεγάλα μωρά πια! :lol:

 

Στην θέση σου θα ακολουθουσα το ένστικτο μου,οπως σου είπα, χωρίς να δινω σημασια στο αν  πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται το παιδί με τους γονείς. Αν νιωθεις πως θέλεις να συνεχίσεις την συγκοιμηση, καν το. Αν νιώθεις πως δεν είναι για σένα κάνε ομαλά την μεταβαση στο δωμάτιο του και θα πάνε ολα καλά! 

 

Ψάξε και τους κανόνες ασφαλούς συγκοιμησης για να είσαι ενημερωμενη. Αν και απ ότι θυμαμαι το μωρό κοιμάται σε δικό του λικνο με δικα του σκεπασματα, αλλά μία αναγνωση θα σε κατατοπισει καλύτερα.

Θα συμφωνησω με την @Deena. Δεν πιστεύω πως οι λευκοί ηχοι σχετίζονται με την ηλικία. Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα τον λευκό ήχο του κλιματιστικου για να καλυψω τους υπόλοιπους ήχους και για θέρμανση βέβαια, αλλά και μένα μου αρέσει να κοιμάμαι ακούγοντας το! 

Σε ευχαριστώ. Ο γιος σου είναι ολόκληρος άντρας λοιπόν 8)

 

Τους εφαρμόζουμε τους κανόνες, δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

 

Το πρόβλημα αποχωρισμού το έχω εγώ που νιώθω ότι αν φύγει και παέι μέχρι το δίπλα δωμάτιο θα του συμβούν ένα σωρό καταστροφές..

 

Έχω βρει κάτι που δίνει συνεχή παρακολούθηση του μωρού και ίσως μου λύσει αυτό το πρόβλημα οπότε και θα νιώσω πιο ήσυχη να τον αφήσω μέχρι δίπλα.

Μηχανάκι να μη μου ζητήσει μόνο και νομίζω θα τα βγάλω πέρα.. :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 6:12 ΜΜ, little lamb είπε:

Εγω την ακουμπάω απαλά στην κοιλίτσα ή την πλατουλα κι έτσι βλέπω αν αναπνέει χωρίς να την ξυπνάω. Ή βάζω το χέρι μου μπροστά στη μύτη της χωρίς να ακουμπάω και νιώθω τον αέρα.

 

Για τους λευκούς ηχους δεν το ήξερα, νόμιζα ότι είναι για τα μικρά μωρά για να νιώθουν όπως στη μήτρα.

Α, το έχεις κι εσύ αυτό με το αν αναπνέει. Ευτυχώς δεν είμαι μόνη.. :)

 

Εγώ βρήκα κάτι που του το φοράς και σε ειδοποιεί αν κάτι δεν πάει καλά αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα και δε ξέρω αν θα μου λύσει το πρόβλημα.

Το χειρότερο είναι πως αναγνωρίζω ότι είναι υπερβολικό αυτό που σκέφτομαι αλλά δε μπορώ να το υπερνικήσω.

 

Για τους λευκούς ήχους δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν. Δεν έχει χρειαστεί να τους ενεργοποιήσω. Συνήθως πριν κοιμηθεί ψιθυρίζω κοντά στο αυτί του ώστε να νιώθει την ανάσα μου και να με ακούει. Περισσότερο με ενδιαφέρει η ακύρωση του θορύβου. Έχω πάρει ακουστικά ακύρωσης θορύβου γιατί μένουμε κοντά στην παραλία και οι βόλτες μας με το καρότσι συνοδεύονται από έντονο θόρυβο αυτοκινήτων της παραλιακής που μπορεί να μην επιδρούν αρνητικά στο ακουστικό όργανο αλλά σίγουρα δεν αφήνουν το μωρό να χαλαρώσει και ενδεχόμενα το αγχώνουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου πήγε νωρίς στην κούνια της και σε άλλο δωμάτιο(ξέρω δεν είναι ότι καλύτερο, στερνή μου γνώση να σε είχα πρωτύτερα). Βέβαια ήταν με σούπερ ντουπερ κάμερα και με μηχανηματάκι κάτω από το στρώμα που ενεργοποιεί συναγερμό αν δεν πιάνει κίνηση στο μωρό (π.χ. αναπνοή). Και έχουμε μπει στην φάση 2, να περάσει στο κρεβάτι της πριν τα 2. Θα δούμε πως θα πάει...

Τους λευκούς ήχους ποτέ δεν τους εκτίμησε! Τσάμπα τόσα μηχανήματα! :(

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marina87 είπε:

:D Τον καταλαβαίνω απόλυτα. 

Εγώ βρήκα κάτι που ίσως μου λύσει αυτό το πρόβλημα. Θα με ειδοποιεί αν κάτι δεν πάει καλά. Το ξέρω είναι υπερβολή αλλά από το να μην ηρεμώ.. 

Εν τω μεταξύ κάνω ήδη πράγματα που έλεγα ότι δεν προκειται να κάνω. Φοβάμαι ότι θα γίνω ίδια η μάνα μου.

Αχαχαχαχα! Νομίζω πως σκεφτόμαστε τα ιδια! Κι εγώ τρομάζω! Και γιαυτό πλέον δε λεω δεν ή ποτέ γιατί βγαίνω ψεύτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μωράκι 16 μηνών. Ενώ μέχρι 12 μηνών κοιμόταν κανονικά όλο το βράδυ, τους τελευταίους μήνες, μετά από μια ίωση που πέρασε και ειδικά αφότου επέστρεψα στη δουλειά, άλλαξε τελείως. Ξυπνάει συνεχώς τα βράδια και κοιμάται καλά μόνο μαζί μας. Δεν ξέρω τι να κάνω. Εμείς το κοιμίζουμε αγκαλιά με νανούρισμα, αλλά είναι πολύ κουραστικό να το κάνεις αυτό στη μέση της νύχτας, οπότε τελικά καταλήγει στο κρεβάτι μας...Πώς μπορώ να το 'μάθω' να κοιμάται στη κούνια του ?? Κάθε συμβουλή ευπρόδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Σε ευχαριστώ. Ο γιος σου είναι ολόκληρος άντρας λοιπόν 8)

 

Τους εφαρμόζουμε τους κανόνες, δε θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

 

Το πρόβλημα αποχωρισμού το έχω εγώ που νιώθω ότι αν φύγει και παέι μέχρι το δίπλα δωμάτιο θα του συμβούν ένα σωρό καταστροφές..

 

Έχω βρει κάτι που δίνει συνεχή παρακολούθηση του μωρού και ίσως μου λύσει αυτό το πρόβλημα οπότε και θα νιώσω πιο ήσυχη να τον αφήσω μέχρι δίπλα.

Μηχανάκι να μη μου ζητήσει μόνο και νομίζω θα τα βγάλω πέρα.. :grin::grin::grin:

Άγχος να μην συμβεί τίποτα στον ύπνο εχω κι εγώ ακόμη και κοιμομαστε δίπλα δίπλα, απ το να πλεχτεί στα σκεπάσματα μέχρι να πέσει απ το κρεβατι του. Όποτε ξυπναω τον τσεκαρω και τον σκεπαζω.

  Εχω κ ηχητικη ενδοεπικοινωνια μέχρι να ξαπλωσουμε κι εμείς. Τι συσκευή εχεις βρει? Εγώ αν αγόραζα τώρα θα διάλεγα κάποια ενδοεπικοινωνια με κάμερα. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2020 at 1:22 ΜΜ, Stakiss είπε:

ποτε περιπου κοιμουνται σερι βραδυ? αρκετες ωρες?

στο καθισμα αυτοκινητου κανει να καθεται μερικες ωρες τη μερα? ξαπλωμενος?  σαν ριλαξ?

Αναλογα κ την ηλικια, η ώρα στο αυγο είναι κτ αναλογα ταξιδιού. 1-2ωρες,μετα το βγάζεις να "ξεπιαστει" λιγο

Η μεγάλη που δ το είχε με τον υπνο καθόλου αρχισε τα 5ωρα στους 18μ κ μεσα σε ένα δίμηνο 8ωρο,κ γενικα χοντρικά από τα δύο κοιμαται σερι

Πάντα υπάρχουν ξύπνημα τα για νερό, τουαλετα, ειδικα μετά την πανα, όνειρο η οτιδηποτε

Ο μικρος έκανε κτ 5ωρα κ πιο μικρος αλλα κ αυτος από 18μ τα καθιέρωσε κ είπαμε κοιμαται σχετικά σερι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...