Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, Mikraki2207 είπε:

Να σου ζήσει το μωρακι σου! Κι εγώ εκλαιγα όλη μέρα από συγκίνηση και του εταζα τον ουρανό με τα αστρα και εν τέλει έφτασε 7 μηνων και μου ζητάει τον ουρανό με αστρα.

Κι εγώ το έχω στο κρεβάτι μου και κοιμαται και δεν μπορώ να σκεφτώ να τον βαλω στο κρεβάτι του, γιατί στεναχωριέμαι, ενώ μπορει να κοιμαται και καλύτερα εκει γιατί στο κρεβάτι μας ροχαλιζει ο μπαμπάς μας και τον ξυπνάει. Δε ξερω πραγματικά το πιο μεγάλο πρόβλημα το έχω εγώ για να φυγει απο δίπλα μου 

Οντως το έχεις εσυ:) το είχα κι εγώ και μετά τα είδα σκούρα. Θα έλεγα να κινηθείς όπως αισθάνεσαι. Εγώ έκανα λαθάκια τετοιου είδους όπως γράφεις αλλά εγώ τελικά κουράστηκα να το ξεμαθω, αλλά δε θα μπορούσα να κάνω αλλιώς. Με το δεύτερο παιδί ασ πούμε μου βγήκε αλλιώς οπότε μια χαρά. Δεν έχω εννοώ απωθημένα και καημουσ ούτε τύψεις κι ενοχές. :) κάνε οπότε ότι αισθάνεσαι. Τα πρώτα άλλωστε κατά κανόνα μας κουράζουν πιο πολύ σε όλους τους τομείς σαν πρωταρες που είμαστε. Εγώ όπως έχω ξαναγράψει το δεύτερο πάει μόνο του στο ρελαντί και είναι ένα πολύ χαρούμενο και υγιές παιδί

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς τους δύο πρώτου μήνες κοιμόμασταν μαζί εγώ και το μωρό λογο κολικων δεν κοιμόταν στο κρεβατάκι,Τον τρίτο μήνα τον έβαλα στο κρεβατάκι χωρίς κανένα πρόβλημα,και τωρα ερχετε το πρόβλημα,είναι έτοιμος να βγάλει δόντια και είναι πολύ ανήσυχος με αποτέλεσμα να μην θέλει να κοιμηθεί στο κρεβατάκι κοιμαται μόνο στο κρεβάτι μαζί μας και πολύ φοβάμαι πως θα γίνει συνήθεια και δεν θα θέλει να ξανά γυρίσει στο κρεβάτι του και εκτός αυτού δεν μπορώ πλέον να κοιμάμαι με το μωρό γιατι κοιμάται στη μέση και όλη νύχτα προσέχω να μην τον χτυπησω

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Καλησπέρα σας,

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη. Του έχουμε ετοιμάσει το δωμάτιό του αλλά έχω και ένα λίκνο που προσαρμόζει στο δικό μας κρεββάτι για να τον έχω δίπλα μου τώρα που θηλάζω.  Έχω διαβάσει γενικά τα πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται δίπλα μας το μωρό μας, αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας, εσείς που κοιμόσασταν με το μωρό σας και μετά τους 8-10 μήνες το βάλατε στο δωμάτιό του πόσο εύκολο ήταν να συνηθίσει; Ελπίζω να έχω κάνει την ερώτηση στη σωστή ενότητα. Σας ευχαριστώ.

 Να σας ζήσει! Είναι πράγματι συγκινητικές και αξέχαστες οι πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι. 

 

Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις το ένστικτο σου και όταν γίνει ή μετάβαση στο δωμάτιο του βλέπεις τότε πώς θα το χειριστεις. Εγω κάνω ακόμα συγκοιμιση οπότε  δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά ήθελα να σου ευχηθω. 

 

Just now, Mamaloulou είπε:

δεν μπορώ πλέον να κοιμάμαι με το μωρό γιατι κοιμάται στη μέση και όλη νύχτα προσέχω να μην τον χτυπησω

Ο ασφαλέστερος τρόπος για συγκοιμιση είναι να κοιμάται το μωρό απ την μεριά της μαμάς και με κάγκελο ή τοίχο πλάι του για να μην πέσει. Επίσης πρέπει να έχει δικά του ξεχωριστά σκεπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη.

να σου ζήσει!! είσαι πολύ τυχερή αν την πρώτη νύχτα ξυπνούσες εσύ αντί να ξυπνάει το μωρό!!! :-D

 

για ατον ύπνο θα δεις πώς θα πάει, μην κάνεις σχέδια. κ εμείς για μετά το τρίμηνο σχεδιάζαμε να πάει στο δωμάτιό του με κάποιον σε μονό κρεβάτι δίπλα, αλλά τελικά είναι δύο χρονών κ ακόμα μαζί μας κοιμάται! πιο πολύ βόλεψε να είναι η κούνια στο δικό μας δωμάτιο κ το άλλο εφεδρικό. απλώς μας παραβόλεψε κ δεν το αδειάζουμε τώρα να γίνει παιδικό. θα δεις κ πότε θα σταματήσει να ξυπνάει. δεν έχει κ πολύ νόημα να σηκώνεσαι αν είναι απλώς να το αγκαλιάσεις κ να το βάλεις στο κρεβάτι. θα σου βγαίνει ο ύπνος, θα καθυστερείς κ ίσως έχει ξυπνήσει κανονικά, θα είνα μεγαλύτερη ταλαιπωρία. αλλά αυτά είναι πολύ μελλοντικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 Να σας ζήσει! Είναι πράγματι συγκινητικές και αξέχαστες οι πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι. 

 

Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις το ένστικτο σου και όταν γίνει ή μετάβαση στο δωμάτιο του βλέπεις τότε πώς θα το χειριστεις. Εγω κάνω ακόμα συγκοιμιση οπότε  δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά ήθελα να σου ευχηθω. 

 

Ο ασφαλέστερος τρόπος για συγκοιμιση είναι να κοιμάται το μωρό απ την μεριά της μαμάς και με κάγκελο ή τοίχο πλάι του για να μην πέσει. Επίσης πρέπει να έχει δικά του ξεχωριστά σκεπάσματα.

Δυστυχώς δεν μπορεί το κρεβάτι να ακουμπήσει σε τοίχο,από τη μια μεριά υπάρχει ντουλάπα και από την άλλη μπαλκονόπορτα,σκεπάσματα ο κάθε ένας έχει τα δικά του ,φυσικά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να κοιμάμαι μαζί με το μωρό αλλά δεν ξέρω πως να τα καταφέρω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/2/2020 at 10:52 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας! Πραγματικά έχω γράψει για διάφορα προβλήματα με το μωρο μου και κάποιες αν το εχετε παρατηρήσει θα λέτε ότι λεω και ψέματα. Κι όμως το μωρακι μου δεν εχει αφήσει τίποτα, μη πάει και μείνω παραπονεμενη. 

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το μωρό μου είναι 7 μηνων (σε μια εβδομάδα) και απο οταν γεννήθηκε είχε πρόβλημα με τον ύπνο,θελει πολύ ώρα να κοιμηθεί 2+ ωρες (με έκανε πιπιλα), στις αρχές ξυπνουσε συνέχεια ούτε ξέρω κάθε ποσο, μετά σιγά σιγά εστρωσε και ξυπναγε κάθε 2 ωρες μετα κάθε 3 ή 4, εννοείται την ημέρα ούτε λόγος για ύπνο μόνο στο αμάξι αν παμε καπου ή ο στο στήθος πεντάλεπτα δεκάλεπτα ή αν κάναμε κανένα τάμα στο σπίτι ίσως κοιμοταν μια ωρίτσα εκεί που δεν το περιμένεις. Εν τέλει τώρα τελευταία έχει τρομερή γκρίνια, ενώ νυσταζει πολύ, τρίβει τα μάτια του τραβάει το αυτι του, τον βαζω στο στήθος τρωει τον παίρνει ο ύπνος του φεύγει το στήθος και οταν το καταλαβαίνει πλανταζει και μετά δεν γυρναει στο στήθος με τίποτα, απλώς ουρλιάζει, θελει να σηκωθεί για να ηρεμήσει και μετά πάλι από την αρχή. Δε ξερω τι κανω εγώ λάθος; γοπ δεν έχει σε περίπτωση που το σκεφτεί κάποια! Έχω μια ρουτίνα από οταν γεννήθηκε η οποία δε δείχνει να βοηθάει σε τίποτα, τον πλένω πάντα πριν τον ύπνο και δε χαλαρωνει, πιο πολύ θα έλεγα εκνευρίζεται γιατί δε θελει να ντύνεται μετά το μπανιο και κλαίει και τότε. Τι μπορώ να κάνω γενικά; τι μπορεί να φταίει; ψάχνω απεγνωσμένα να μου πείτε οσες θέλετε, τις ρουτίνες σας τι βοηθάει το μωράκι σας να κοιμηθεί, αν εχετε κι εσείς πρόβλημα υπνου κι αν υπάρχει κάποια που κάνει το μπανιο άσχετη ώρα μεσα στη μέρα και ακολουθεί αλλγ ρουτίνα πριν τον υπνο. Δε ξερω αν τα είπα μπερδεμένα αλλά εχω πολλά να πω ακόμα και προσπαθώ να τα πω όλα μαζί. Σας παρακαλώ βοηθήστε κάπως, αν έχετε ερωτήσεις για επιπλέον πληροφορίες ευχαριστως να απαντήσω για να καταλάβετε καλύτερα 

Καλησπερα! Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω, αλλά σε αυτή την ηλικία είχαμε και εμείς ένα θεματακι. Ενώ ήταν εύκολος στον ύπνο, εκει στους 7-9 μήνες δυσκολευοταν πολύ αρκετές φορές. Εγώ το έχω αποδώσει στην υπερένταση που είχε. Αυτό που εμένα με βοήθησε είναι ότι ξαπλωνα δίπλα του (όση ώρα και αν έπαιρνε) και τον χαιδευα ή και του τραγουδούσα. Πάντως πιστεύω ότι φάση είναι και θα περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Καλησπερα! Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό που θα πω, αλλά σε αυτή την ηλικία είχαμε και εμείς ένα θεματακι. Ενώ ήταν εύκολος στον ύπνο, εκει στους 7-9 μήνες δυσκολευοταν πολύ αρκετές φορές. Εγώ το έχω αποδώσει στην υπερένταση που είχε. Αυτό που εμένα με βοήθησε είναι ότι ξαπλωνα δίπλα του (όση ώρα και αν έπαιρνε) και τον χαιδευα ή και του τραγουδούσα. Πάντως πιστεύω ότι φάση είναι και θα περάσει. 

Δε θελει να είναι ξαπλωμένος. Έχει αυτό που λες υπερένταση και δε ξέρει τι θέλει κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Δυστυχώς δεν μπορεί το κρεβάτι να ακουμπήσει σε τοίχο,από τη μια μεριά υπάρχει ντουλάπα και από την άλλη μπαλκονόπορτα,σκεπάσματα ο κάθε ένας έχει τα δικά του ,φυσικά δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να κοιμάμαι μαζί με το μωρό αλλά δεν ξέρω πως να τα καταφέρω

Στην θέση σου, για διευκόλυνση και ασφαλεια, θα έβαζα κάγκελο που προσαρμόζεται στο κρεβάτι. Οταν πια δεν το χρειαζομουν θα το κρατούσα για το παιδικό κρεβατακι μόνο για να είμαι πιο ήσυχη και να μπορούσα κι εγώ να κοιμηθώ πιο ανετα. 

 

Αφορμή ήταν το σχόλιο σου,  ενιωσα πως οφειλα να το πω για όσες μαμάδες θελήσουν να κοιμηθούν με τα παιδιά τους πως πρεπει να ανατρεξουν στους κανόνες ασφαλους συγκοιμισης. Την κεντρική ιδέα ανεφερα πιο πανω, υπαρχουν κι αλλοι που μου διαφεύγουν αυτήν την στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2020 at 4:42 ΜΜ, little lamb είπε:

.Εγω ήθελα να την πάμε στο διπλα δωμάτιο για να μην την ξυπνάμε (τώρα τελευταία είχα κρύωμα και έβγαινα από το δωμάτιο για να βηξω γιατί ξυπνουσε) αλλά η παιδίατρος μας είπε να μην την αλλάξουμε πριν το έτος.

Όσο για το "πρόβλημα" με το βγάλσιμο του στήθους εννοείται ότι μας πέρασε από το νου η πιπίλα σε στιγμές απελπισίας αλλά πάντα σκεφτόμαστε ότι είναι κρίμα μωρό που δεν την έχει δει ποτέ στη ζωή του να την ξεκινήσει τόσο μεγάλο.

 

Θα κλαψω από συγκίνηση που βρέθηκε παιδίατρος να συμβουλέψει συγκοίμηση μέχρι το χρόνο!  Απίστευτο! !!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Θα κλαψω από συγκίνηση που βρέθηκε παιδίατρος να συμβουλέψει συγκοίμηση μέχρι το χρόνο!  Απίστευτο! !!!!

Κι η δικιά μας επιμένει σ αυτό!!! Στο ίδιο δωματιο μεχρι το ετος, όχι απαραίτητα στο ιδιο κρεβατι, αλλα προτεινει κ το ιδιο κρεβατι για διευκολυνση του θηλασμου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Δε θελει να είναι ξαπλωμένος. Έχει αυτό που λες υπερένταση και δε ξέρει τι θέλει κιόλας. 

Ίσως αν κάνετε μια έντονη δραστηριότητα 1-2 ώρες πριν κοιμηθεί και έτσι κουραστεί? Και αυτό το είχα δοκιμάσει. Βοηθούσε κάποιες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι δεν το προτείνουν οι παιδίατροι! Αφού το γραφει και το βιβλιάριο! Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν ήταν σε άλλο δωμάτιο δεν θα ξυπνούσε με μικροθορυβους όπως τα σεντόνια ή οι παντόφλες ή ο βηχας! Κι εκείνη θα κοιμόταν καλύτερα κι εμείς. Η παιδιατρος είπε ότι την ελέγχουμε καλύτερα στο ιδιο. Αλλά πώς την ελέγχουμε αφού κοιμόμαστε; Εξάλλου πριν πάμε να ξαπλώσουμε κοιμάται κάνα τρίωρο μόνη στο δωμάτιο, τι διαφορά θα είχε αν ήταν όλη νύχτα; Αλλα εντάξει δεν έχω παράπονο, σήμερα κοιμήθηκε σερί 10 ώρες, εκτός από λίγο βήχα που είχε στις 9 ώρες κ ξανακοιμηθηκε χωρίς να σηκωθούμε! Εμείς βέβαια από αυτές τις δέκα ώρες κοιμηθήκαμε τις έξι γιατί κάναμε δουλειές (είμαστε υπό μετακόμιση) :-P Αλλά καταλαβαίνω ότι για άλλους ακόμα και το τρίωρο είναι απιαστο όνειρο. Για να μην είμαι προκλητική θα πω και ότι προχτές ξυπνούσε ανά δύο ώρες περίπου.

 

Άσχετο, στα καινούργια κρεβάτια που δεν έχουν ξύλο γυρω γύρω κ απλά πατάει το στρώμα στη βάση, μπαίνει κάγκελο;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , little lamb είπε:

Άσχετο, στα καινούργια κρεβάτια που δεν έχουν ξύλο γυρω γύρω κ απλά πατάει το στρώμα στη βάση, μπαίνει κάγκελο;

Τα προστατευτικά κάγκελα δένουν με ιμάντες πάνω στις τάβλες του κρεβατιού. Εάν δεν υπάρχουν τάβλες και το στρώμα ακουμπά σε ενιαία ξύλινη επιφάνεια, θα πρέπει να προμηθευτείτε κάγκελο που να έχει υποδοχές για ξυλόβιδες ωστε να βιδωθεί πάνω στην επιφάνεια. Άποψη μου εάν προχωρήσετε σε αγορά, κοιτάξτε αρχικά σε σελίδες σύγκρισης τιμών, καταλήξτε σε κάποια που σας αρέσουν και κατόπιν ψάξτε τα λεπτομερή χαρακτηριστικά του προϊόντος και τις οδηγίες στερέωσης, στη σελίδα του κατασκευαστή. Εάν υπάρχει σε φυσικό κατάστημα και εξυπηρετεί να πάτε, δείτε το και από κοντά πριν αποφασίσετε. Άποψη μου σε αυτή την περίπτωση είναι προτιμότερο να αφιερώσει κανείς ένα ποσό (δεν εννοώ να πάρει το ακριβότερο, ούτε και το φθηνότερο όμως) προκειμένου να κάνει αγορά που παρέχει ασφάλεια, λειτουργικότητα και αισθητική.

 

Σε παραπέμπω σε παλιά μου ανάρτηση, στο αντίστοιχο topic σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη. Αφορά σε κάγκελο για παιδικό κρεβάτι αλλά η ουσία είναι η ίδια.

 

Όσο για την συγκοίμηση στο δωμάτιο των γονιών, εμάς δεν μας ταιριάζει: για λόγους ιδιωτικότητας των γονιών (και κατά μόνας και ως ζεύγος), λόγους υγείας και υγιεινής (πχ οι γονείς άρρωστοι... τον μπαμπά εννοώ :D, σεντόνια-κλινοσκεπάσματα μας vs αυτά του παιδιού... τον μπαμπά εννοώ :D), λόγους άνεσης να κυκλοφορούμε στο δωμάτιο μας (ανοίγουμε ντουλάπια, συρτάρια, όχληση, κλπ). Βέβαια εγώ κάνω συγκοίμηση στο παιδικό δωμάτιο (και άρρωστη έχω υπάρξει και στα ίδια σκεπάσματα με τα παιδιά κοιμάμαι αλλά εγώ είμαι η μαμά... :P). Έχει άλλα αρνητικά αυτό βέβαια, αλλά ok. Ότι βολεύει την κάθε οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Ίσως αν κάνετε μια έντονη δραστηριότητα 1-2 ώρες πριν κοιμηθεί και έτσι κουραστεί? Και αυτό το είχα δοκιμάσει. Βοηθούσε κάποιες φορές. 

Χτες τον έκανα μπάνιο νωρίς και μετά παίξαμε, κάναμε ότι κάνουμε πάντα και μόλις νυσταξε, λίγο πριν γκρινιαξει πήγαμε στο δωμάτιο και κοιμηθηκε σχεδόν αμέσως! Ναι τα καταφέραμε. Με σιγουριά θα χαρώ αν γίνει και σήμερα και αύριο το ίδιο. Βέβαια μεχρι τις 12μιση ξυπνουσε κάθε μισή ώρα για θηλασμο και γενικά έκανε ανήσυχο ύπνο, αυτό δε ξέρω που οφείλεται αλλά πιστεύω φάση είναι θα περάσει, δεν εχω αντοχες αλλες βέβαια αλλά δε ξέρω τι να δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2020 at 11:52 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας! Πραγματικά έχω γράψει για διάφορα προβλήματα με το μωρο μου και κάποιες αν το εχετε παρατηρήσει θα λέτε ότι λεω και ψέματα. Κι όμως το μωρακι μου δεν εχει αφήσει τίποτα, μη πάει και μείνω παραπονεμενη. 

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το μωρό μου είναι 7 μηνων (σε μια εβδομάδα) και απο οταν γεννήθηκε είχε πρόβλημα με τον ύπνο,θελει πολύ ώρα να κοιμηθεί 2+ ωρες (με έκανε πιπιλα), στις αρχές ξυπνουσε συνέχεια ούτε ξέρω κάθε ποσο, μετά σιγά σιγά εστρωσε και ξυπναγε κάθε 2 ωρες μετα κάθε 3 ή 4, εννοείται την ημέρα ούτε λόγος για ύπνο μόνο στο αμάξι αν παμε καπου ή ο στο στήθος πεντάλεπτα δεκάλεπτα ή αν κάναμε κανένα τάμα στο σπίτι ίσως κοιμοταν μια ωρίτσα εκεί που δεν το περιμένεις. Εν τέλει τώρα τελευταία έχει τρομερή γκρίνια, ενώ νυσταζει πολύ, τρίβει τα μάτια του τραβάει το αυτι του, τον βαζω στο στήθος τρωει τον παίρνει ο ύπνος του φεύγει το στήθος και οταν το καταλαβαίνει πλανταζει και μετά δεν γυρναει στο στήθος με τίποτα, απλώς ουρλιάζει, θελει να σηκωθεί για να ηρεμήσει και μετά πάλι από την αρχή. Δε ξερω τι κανω εγώ λάθος; γοπ δεν έχει σε περίπτωση που το σκεφτεί κάποια! Έχω μια ρουτίνα από οταν γεννήθηκε η οποία δε δείχνει να βοηθάει σε τίποτα, τον πλένω πάντα πριν τον ύπνο και δε χαλαρωνει, πιο πολύ θα έλεγα εκνευρίζεται γιατί δε θελει να ντύνεται μετά το μπανιο και κλαίει και τότε. Τι μπορώ να κάνω γενικά; τι μπορεί να φταίει; ψάχνω απεγνωσμένα να μου πείτε οσες θέλετε, τις ρουτίνες σας τι βοηθάει το μωράκι σας να κοιμηθεί, αν εχετε κι εσείς πρόβλημα υπνου κι αν υπάρχει κάποια που κάνει το μπανιο άσχετη ώρα μεσα στη μέρα και ακολουθεί αλλγ ρουτίνα πριν τον υπνο. Δε ξερω αν τα είπα μπερδεμένα αλλά εχω πολλά να πω ακόμα και προσπαθώ να τα πω όλα μαζί. Σας παρακαλώ βοηθήστε κάπως, αν έχετε ερωτήσεις για επιπλέον πληροφορίες ευχαριστως να απαντήσω για να καταλάβετε καλύτερα 

Ποσο νιώθω την ανησυχία σου!!!! Και εμείς κάπως έτσι ήμασταν στην περίοδο που περιγράφεις και τελικά ήταν άλμα ανάπτυξης από όσο κατάλαβα και πέρασε. Απλά να το σκεφτείς και αυτό ότι δηλαδή μπορεί να είναι μια φάση που θα περάσει σε καμία εβδομάδα. Ειδικά αυτό που περιγράφεις με το στήθος αυτή την συμπεριφορά είχε και ο δικός μου πριν τον 7ο μήνα. Όσο αφορά ρουτίνα εγώ πλέον έχω σταματήσει το μπάνιο πριν τον ύπνο όχι γιατί δεν χαλαρώνει αλλά γιατί δεν εξυπηρετεί εμένα αυτή την ώρα. Όποτε απλά κατά τις 19:30 αλλάζουμε , χαμηλώνουμε φώτα , κάνουμε αγκαλίτσα και θηλάζω ξαπλωτή και μόλις γλαρονει τον μεταφέρω σιγά σιγά στην κούνια. Καμία φορά ξυπναει για τα καλά γιατί δεν ήθελε να φύγει από την αγκαλιά μου και αρχίζει να στρηφοτγιρναει σαν τρελό και άντε να τον χαλαρώσεις. Και εγώ εκεί πάνω από την κούνια να λέω σσσσσσς και σσσσς και σσσσς να τον χαϊδεύω λίγο , μπορεί να πάρει και κανα 30 λεπτό και κοιμάται. Ανάλογα τα κέφια του. Την μέρα ούτε ο δικός μου κοιμάται καθόλου. Μπορεί να ρίξει κανα μισάωρο το μεσιμερι και αυτό αν είμαι και εγώ δίπλα στο κρεβάτι μαζί του. Στην κούνια του ούτε λόγος. Στο αμάξι τυχαίνει να κοιμάται αν πάμε μέσα στην μέρα κάπου. Αυτά ... υπομονή τι να πω ! Παντός κ εμένα την νύχτα ανα 3 ωρο με 4 ωρο ξυπναει ακόμα όποτε αν βοηθάει αυτό που θα πω .... δεν είσαι η μόνη είμαστε πολλές :p 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Χτες τον έκανα μπάνιο νωρίς και μετά παίξαμε, κάναμε ότι κάνουμε πάντα και μόλις νυσταξε, λίγο πριν γκρινιαξει πήγαμε στο δωμάτιο και κοιμηθηκε σχεδόν αμέσως! Ναι τα καταφέραμε. Με σιγουριά θα χαρώ αν γίνει και σήμερα και αύριο το ίδιο. Βέβαια μεχρι τις 12μιση ξυπνουσε κάθε μισή ώρα για θηλασμο και γενικά έκανε ανήσυχο ύπνο, αυτό δε ξέρω που οφείλεται αλλά πιστεύω φάση είναι θα περάσει, δεν εχω αντοχες αλλες βέβαια αλλά δε ξέρω τι να δοκιμάσω. 

Αχ ναι, το είχα ξεχάσει αυτό! Να προσπαθείς να να τον βάζεις για ύπνο μόλις πρώτο νυσταξει και όχι αφού περάσει πολλή ώρα, όπως έκανες. :shock:Κουράγιο, θα περάσει, φάση είναι! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Ποσο νιώθω την ανησυχία σου!!!! Και εμείς κάπως έτσι ήμασταν στην περίοδο που περιγράφεις και τελικά ήταν άλμα ανάπτυξης από όσο κατάλαβα και πέρασε. Απλά να το σκεφτείς και αυτό ότι δηλαδή μπορεί να είναι μια φάση που θα περάσει σε καμία εβδομάδα. Ειδικά αυτό που περιγράφεις με το στήθος αυτή την συμπεριφορά είχε και ο δικός μου πριν τον 7ο μήνα. Όσο αφορά ρουτίνα εγώ πλέον έχω σταματήσει το μπάνιο πριν τον ύπνο όχι γιατί δεν χαλαρώνει αλλά γιατί δεν εξυπηρετεί εμένα αυτή την ώρα. Όποτε απλά κατά τις 19:30 αλλάζουμε , χαμηλώνουμε φώτα , κάνουμε αγκαλίτσα και θηλάζω ξαπλωτή και μόλις γλαρονει τον μεταφέρω σιγά σιγά στην κούνια. Καμία φορά ξυπναει για τα καλά γιατί δεν ήθελε να φύγει από την αγκαλιά μου και αρχίζει να στρηφοτγιρναει σαν τρελό και άντε να τον χαλαρώσεις. Και εγώ εκεί πάνω από την κούνια να λέω σσσσσσς και σσσσς και σσσσς να τον χαϊδεύω λίγο , μπορεί να πάρει και κανα 30 λεπτό και κοιμάται. Ανάλογα τα κέφια του. Την μέρα ούτε ο δικός μου κοιμάται καθόλου. Μπορεί να ρίξει κανα μισάωρο το μεσιμερι και αυτό αν είμαι και εγώ δίπλα στο κρεβάτι μαζί του. Στην κούνια του ούτε λόγος. Στο αμάξι τυχαίνει να κοιμάται αν πάμε μέσα στην μέρα κάπου. Αυτά ... υπομονή τι να πω ! Παντός κ εμένα την νύχτα ανα 3 ωρο με 4 ωρο ξυπναει ακόμα όποτε αν βοηθάει αυτό που θα πω .... δεν είσαι η μόνη είμαστε πολλές :p 

Είναι λες και μιλας για το μωρο μου! Υπομονή κάνω αφού δε μπορώ να κάνω και τίποτα αλλο. Ελπίζω να ειναι αλμα, να έχω ελπίδες ότι θα κοιμηθώ έστω λίγο σύντομα. 

 

πρίν από 21 λεπτά , Gummy Bear είπε:

Αχ ναι, το είχα ξεχάσει αυτό! Να προσπαθείς να να τον βάζεις για ύπνο μόλις πρώτο νυσταξει και όχι αφού περάσει πολλή ώρα, όπως έκανες. :shock:Κουράγιο, θα περάσει, φάση είναι! 

Θα προσπαθήσω να αναγνωριζω πιο γρήγορα τα σημαδια. Δε με βοηθάει ο σύζυγος μου σε αυτό γιατί πάντα μου τον αναστατώνει οοοοσο κι αν του εξηγω. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν ήξερα ότι δεν το προτείνουν οι παιδίατροι! Αφού το γραφει και το βιβλιάριο! Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν ήταν σε άλλο δωμάτιο δεν θα ξυπνούσε με μικροθορυβους όπως τα σεντόνια ή οι παντόφλες ή ο βηχας! Κι εκείνη θα κοιμόταν καλύτερα κι εμείς. Η παιδιατρος είπε ότι την ελέγχουμε καλύτερα στο ιδιο. Αλλά πώς την ελέγχουμε αφού κοιμόμαστε; Εξάλλου πριν πάμε να ξαπλώσουμε κοιμάται κάνα τρίωρο μόνη στο δωμάτιο, τι διαφορά θα είχε αν ήταν όλη νύχτα; Αλλα εντάξει δεν έχω παράπονο, σήμερα κοιμήθηκε σερί 10 ώρες, εκτός από λίγο βήχα που είχε στις 9 ώρες κ ξανακοιμηθηκε χωρίς να σηκωθούμε! Εμείς βέβαια από αυτές τις δέκα ώρες κοιμηθήκαμε τις έξι γιατί κάναμε δουλειές (είμαστε υπό μετακόμιση) :-P Αλλά καταλαβαίνω ότι για άλλους ακόμα και το τρίωρο είναι απιαστο όνειρο. Για να μην είμαι προκλητική θα πω και ότι προχτές ξυπνούσε ανά δύο ώρες περίπου.

 

Άσχετο, στα καινούργια κρεβάτια που δεν έχουν ξύλο γυρω γύρω κ απλά πατάει το στρώμα στη βάση, μπαίνει κάγκελο;

 

Μπορεί και να μην ξυπνούσε όντως. Το μωρό όμως συστήνεται να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς του το πρώτο χρόνο για να αποφευχθεί ο αιφνίδιος βρεφικός θάνατος. Αν τυχόν έκανε κάποια άπνοια ή δεν μπορούσε να πάρει ανάσα ή έβγαζε γουλιές και πάθαινε αναρρόφηση ή τέλος πάντως βρισκόταν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης να είσαι σίγουρη πως θα ξυπνούσες. Αν ήσουν στο άλλο δωμάτιο θα ξυπνούσες? Χμμμ, πιθανό, γιατί η μάνα από την ώρα που γίνεται μάνα τα αφτιά της πιάνουν κεραίες. Όχι όμως τόσο σίγουρο όσο το να κοιμάστε στο ίδιο δωμάτιο.

 

Εμένα ο παιδίατρος μου στον πρώτο μου είπε να τον βάλω από την πρώτη μέρα στο δωμάτιο του. Ο γλυκούλης!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Μπορεί και να μην ξυπνούσε όντως. Το μωρό όμως συστήνεται να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς του το πρώτο χρόνο για να αποφευχθεί ο αιφνίδιος βρεφικός θάνατος. Αν τυχόν έκανε κάποια άπνοια ή δεν μπορούσε να πάρει ανάσα ή έβγαζε γουλιές και πάθαινε αναρρόφηση ή τέλος πάντως βρισκόταν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης να είσαι σίγουρη πως θα ξυπνούσες. Αν ήσουν στο άλλο δωμάτιο θα ξυπνούσες? Χμμμ, πιθανό, γιατί η μάνα από την ώρα που γίνεται μάνα τα αφτιά της πιάνουν κεραίες. Όχι όμως τόσο σίγουρο όσο το να κοιμάστε στο ίδιο δωμάτιο.

 

Εμένα ο παιδίατρος μου στον πρώτο μου είπε να τον βάλω από την πρώτη μέρα στο δωμάτιο του. Ο γλυκούλης!!

Βρε Μαράκι ένα χρόνο? Πολύ μου φαίνεται.. Τι να σας πω.. Εγώ στο 3μηνο τη μετέφερα και μια χαρά όλα. Σηνερα 1, 5 έτους με το που μπαίνει στη  κούνια της αναστενάζει από χαρά, κλείνει τα ματάκια της και κοιμάται ήσυχα.. 6 μηνών πάντως που έκανε εμετό την άκουσα, είχε γυρίσει στο πλάι μόνη της. Χθες για να καταλάβετε 12 την τσέκαρα για πυρετό, όλα οκ 36,6 πήγα για ύπνο κι έβαλα ξυπνητήρι σε μιάμιση ώρα. Πάνω στη μία ώρα ακούω κλάμα και μαμααα. Πάω, την πιάνω 39,2. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό πάντως έκλαψε και με φώναξε. Δεν ξέρω έχει να κάνει και με το παιδί, η μικρή από πολύ νωρίς με καθησυχάζε σε πολλά πράγματα έχει πολύ τσαγανό. 

Επικοινωνώ μαζί της κατά ένα περιεργο λόγο από πολύ νωρίς. Ήξερα από νωρίς τι θέλει και πως. Είναι πολύ εκφραστική. Η μεγαλη με μπερδεύε και με μπερδεύει ακόμα πολλές φορές. Αλλά ξέρω γιατί. Η μεγαλη μου είναι ταλε κουαλε μπαμπάς, η μικρή καρμπόν μαμά. :D

 

Παρεπιπτοντως και στα δύο παιδια μου ο παιδίατρος μου λεγε να τα βάλω αμεσως στο δωμάτιο τους όπως επίσης δύο φίλικα μας ζευγάρια που ο ένας έχει 6 παιδιά κι ο άλλος 4,τα ίδια μου είχαν πει. Εγώ λειτούργησα βάσει ένστικτου τελικά. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν ήταν στο δίπλα δωμάτιο θα ήταν με την ενδοεπικοινωνια εννοείται, όχι έτσι. Απλά θέλω να πω ότι τις μισές σχεδόν ώρες κοιμαται μόνη της στο δωμάτιο γιατί απλά δεν έχουμε πέσει ακόμα, οπότε και τότε δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούγαμε πριν πάρουμε ενδοεπικοινωνια (8 μηνών την πήραμε...) Αλλά τέλος πάντων τώρα δεν τίθεται θέμα να αλλάξει αφού το είπε η γιατρός, δεν θέλει κι ο άντρας μου να αλλάξει. Ελπίζω μετά το ετος να το συνηθίσει εύκολα γιατί ένα μήνα που ήμουν κρυωμενη τα βρήκα σκούρα που έπρεπε να βγαίνω απ' το δωμάτιο για να βηξω! Και νιώθω και ότι και της ίδιας της χαλάμε τον ύπνο, μια βήματα, μια σκεπάσματα, μια ροχαλητο, μια βήχας. Πάντα κουνιέται με αυτά. Τώρα λέμε να βάλουμε ένα μονό κρεβάτι στο μελλοντικό παιδικό που είναι ψιλοαποθήκη για να πηγαίνω να κοιμάμαι εκεί όταν είμαι κρυωμενη ή καμιά φορά που την παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι μας θηλάζοντας και είναι ξημέρωμα κ δεν ρισκάρουμε να τη μετακινήσουμε μήπως ξυπνήσει, γιατί προς το παρόν πάω στο σαλόνι στον καναπέ (φοβάμαι να κοιμηθώ μαζί της, ο άντρας μου κοιμάται βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 1:30 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Να σου ζήσει το μωρακι σου! Κι εγώ εκλαιγα όλη μέρα από συγκίνηση και του εταζα τον ουρανό με τα αστρα και εν τέλει έφτασε 7 μηνων και μου ζητάει τον ουρανό με αστρα.

Κι εγώ το έχω στο κρεβάτι μου και κοιμαται και δεν μπορώ να σκεφτώ να τον βαλω στο κρεβάτι του, γιατί στεναχωριέμαι, ενώ μπορει να κοιμαται και καλύτερα εκει γιατί στο κρεβάτι μας ροχαλιζει ο μπαμπάς μας και τον ξυπνάει. Δε ξερω πραγματικά το πιο μεγάλο πρόβλημα το έχω εγώ για να φυγει απο δίπλα μου 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αυτό με το ροχαλητό ακούγεται όντως πρόβλημα. Εμείς δεν εχουμε τέτοιο θέμα αλλά θα ήθελα πολύ να καταφέρω να τον πάω στο δωμάτιό του σύντομα και φοβάμαι πως όσο τον έχω δίπλα μου τόσο δε θα μπορώ να το κάνω. Νιώθω μία σχετική εξάντληση αυτή τη στιγμή για να σηκώνομαι να πηγαίνω στο άλλο δωμάτιο να θηλάζω. Προς το παρόν τον βάζω στο κρεβατάκι στο δωμάτιό του κατά τη διάρκεια της ημέρας. Επίσης κάτι με έχει πιάσει και θέλω να τσεκάρω συνέχεια ότι αναπνέει. Δε με λες και καλά :D

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 4:29 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

 Να σας ζήσει! Είναι πράγματι συγκινητικές και αξέχαστες οι πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι. 

 

Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις το ένστικτο σου και όταν γίνει ή μετάβαση στο δωμάτιο του βλέπεις τότε πώς θα το χειριστεις. Εγω κάνω ακόμα συγκοιμιση οπότε  δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά ήθελα να σου ευχηθω. 

 

Ο ασφαλέστερος τρόπος για συγκοιμιση είναι να κοιμάται το μωρό απ την μεριά της μαμάς και με κάγκελο ή τοίχο πλάι του για να μην πέσει. Επίσης πρέπει να έχει δικά του ξεχωριστά σκεπάσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και μόνο για να μου ευχηθείς. Να χαίρεσαι κι εσυ το μωρό σου. 

Κατά τη διάρκεια της μέρας τον βάζω στο κρεβατάκι στο δωμάτιο του αν και την περισσότερη ώρα την περνάμε αγκαλιά στην καρέκλα θηλασμού. 

Πόσο είναι το μωρό σου;

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 11:48 ΠΜ, samsympan είπε:

Τα προστατευτικά κάγκελα δένουν με ιμάντες πάνω στις τάβλες του κρεβατιού. Εάν δεν υπάρχουν τάβλες και το στρώμα ακουμπά σε ενιαία ξύλινη επιφάνεια, θα πρέπει να προμηθευτείτε κάγκελο που να έχει υποδοχές για ξυλόβιδες ωστε να βιδωθεί πάνω στην επιφάνεια. Άποψη μου εάν προχωρήσετε σε αγορά, κοιτάξτε αρχικά σε σελίδες σύγκρισης τιμών, καταλήξτε σε κάποια που σας αρέσουν και κατόπιν ψάξτε τα λεπτομερή χαρακτηριστικά του προϊόντος και τις οδηγίες στερέωσης, στη σελίδα του κατασκευαστή. Εάν υπάρχει σε φυσικό κατάστημα και εξυπηρετεί να πάτε, δείτε το και από κοντά πριν αποφασίσετε. Άποψη μου σε αυτή την περίπτωση είναι προτιμότερο να αφιερώσει κανείς ένα ποσό (δεν εννοώ να πάρει το ακριβότερο, ούτε και το φθηνότερο όμως) προκειμένου να κάνει αγορά που παρέχει ασφάλεια, λειτουργικότητα και αισθητική.

 

Σε παραπέμπω σε παλιά μου ανάρτηση, στο αντίστοιχο topic σε περίπτωση που φανεί χρήσιμη. Αφορά σε κάγκελο για παιδικό κρεβάτι αλλά η ουσία είναι η ίδια.

 

Όσο για την συγκοίμηση στο δωμάτιο των γονιών, εμάς δεν μας ταιριάζει: για λόγους ιδιωτικότητας των γονιών (και κατά μόνας και ως ζεύγος), λόγους υγείας και υγιεινής (πχ οι γονείς άρρωστοι... τον μπαμπά εννοώ :D, σεντόνια-κλινοσκεπάσματα μας vs αυτά του παιδιού... τον μπαμπά εννοώ :D), λόγους άνεσης να κυκλοφορούμε στο δωμάτιο μας (ανοίγουμε ντουλάπια, συρτάρια, όχληση, κλπ). Βέβαια εγώ κάνω συγκοίμηση στο παιδικό δωμάτιο (και άρρωστη έχω υπάρξει και στα ίδια σκεπάσματα με τα παιδιά κοιμάμαι αλλά εγώ είμαι η μαμά... :P). Έχει άλλα αρνητικά αυτό βέβαια, αλλά ok. Ότι βολεύει την κάθε οικογένεια.

 

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση! Εμάς έχει τάβλες αλλά είναι καλυμμένες με ένα κάτι σαν υφασμα-αφρολεξ. Και πατάει πάνω το στρώμα. Θα δούμε αν πάρουμε.Πιο πολύ για τη μέρα ίσως χρειάζεται που τη θηλάζω στο κρεβάτι κ μένει εκει, προς το παρόν βάζουμε μαξιλάρια αλλά σε λίγο θα αρχίσει να κινείται πιο πολύ. Τη νύχτα τη μεταφέρουμε στην κούνια λιγκ αφού κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2020 at 2:00 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Βρε Μαράκι ένα χρόνο? Πολύ μου φαίνεται.. Τι να σας πω.. Εγώ στο 3μηνο τη μετέφερα και μια χαρά όλα. Σηνερα 1, 5 έτους με το που μπαίνει στη  κούνια της αναστενάζει από χαρά, κλείνει τα ματάκια της και κοιμάται ήσυχα.. 6 μηνών πάντως που έκανε εμετό την άκουσα, είχε γυρίσει στο πλάι μόνη της. Χθες για να καταλάβετε 12 την τσέκαρα για πυρετό, όλα οκ 36,6 πήγα για ύπνο κι έβαλα ξυπνητήρι σε μιάμιση ώρα. Πάνω στη μία ώρα ακούω κλάμα και μαμααα. Πάω, την πιάνω 39,2. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό πάντως έκλαψε και με φώναξε. Δεν ξέρω έχει να κάνει και με το παιδί, η μικρή από πολύ νωρίς με καθησυχάζε σε πολλά πράγματα έχει πολύ τσαγανό. 

Επικοινωνώ μαζί της κατά ένα περιεργο λόγο από πολύ νωρίς. Ήξερα από νωρίς τι θέλει και πως. Είναι πολύ εκφραστική. Η μεγαλη με μπερδεύε και με μπερδεύει ακόμα πολλές φορές. Αλλά ξέρω γιατί. Η μεγαλη μου είναι ταλε κουαλε μπαμπάς, η μικρή καρμπόν μαμά. :D

 

Παρεπιπτοντως και στα δύο παιδια μου ο παιδίατρος μου λεγε να τα βάλω αμεσως στο δωμάτιο τους όπως επίσης δύο φίλικα μας ζευγάρια που ο ένας έχει 6 παιδιά κι ο άλλος 4,τα ίδια μου είχαν πει. Εγώ λειτούργησα βάσει ένστικτου τελικά. 

 

Εγώ θυμάμαι να διαβάζω στον πρώτο μου μέχρι και τον πρώτο χρόνο, για να είμαστε πιο ακριβείς όμως οι οδηγίες για το νέο ελληνικό βιβλιάριο υγείας γράφει για τους πρώτους 6 μήνες.  Ας ακολουθούνται αυτές οι οδηγίες αρχικά που είναι και επίσημες πια κι από εκεί και πέρα να κάνει κάθε οικογένεια ότι της ταιριάζει με σεβασμό πάνω από όλα στο παιδί.

 

Όσες μαμάδες δυσκολεύεστε δηλαδή να βάλετε τα μωρά στο  δωμάτιο τους να ξέρετε πως δεν υπάρχει βιασύνη για κάποιον λόγο του τύπου πως τα μωρά μένουν πίσω και δεν θα φύγουν ποτέ από το δωμάτιο σας. Μια χαρά φεύγουν, χορτασμένα όταν έρθει η ώρα.

 

Εγώ ούτε και θα μπορούσα να διανοηθώ να κοιμηθώ μακριά από το μωρό μου και ειδικά όσο ακόμα θηλάζω δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνω αυτό στον εαυτό μου. 

Άσε που μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που σύντομα ξεχνάς αυτές τις υπέροχες μωρουδίστικες αγκαλιές. Το βλέπω και τώρα με τον μεγάλο μου που είναι 3,5 χρονών, τόσο μικρός ακόμα αλλά τον κοιτάζω και λέω Θεέ μου πότε μεγάλωσε έτσι!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με ενοχλεί σε κάτι που είναι μαζί μας η μπέμπα, ούτε θεωρώ πως "πρέπει" να φύγει για κάποιο λόγο. Ίσα ίσα μου φαίνεται άδικο που εμείς κοιμόμαστε με παρέα κ τα παιδιά μόνα τους. Μόνο το ότι την ξυπνάμε με θορύβους, βήματα, σεντόνια, συρτάρια, (ακόμα και που ακουμπάμε το κινητό στο κομοδίνο μπορεί να ακουστεί) σκέφτομαι. Αυτό είναι το μόνο θέμα γιατί και η ίδια ταλαιπωρείται και εμείς μετά. Και απλά σκέφτομαι ότι αν ήταν στο δίπλα δωμάτιο δεν θα ξυπνούσε από αυτά. Αλλά κάνω υπομονή μέχρι το χρόνο αφού έτσι μας είπε η γιατρός και ελπίζω μετά να μη δυσκολευτεί να φύγει (γιατί προς το παρόν δεν έχει καταλάβει ότι είμαστε στο ίδιο δωμάτιο, αφού κοιμισμένη τη βάζουμε στην κούνια κ όταν ξυπνήσει δεν μας βλέπει γιατί έχει πάντα)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...