Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

χμμμ, δεν είμαι σίγουρη ότι έχεις σωστές προσδοκίες ομως. Το ένα τρίωρο είναι λογικό διάστημα ύπνου για ένα γονιό νεογέννητου, και ένα τρίωρο αργότερα κλπ, το σερί 7-8 ώρες είναι πολύ δύσκολο. Αν τον παίρνει ο ύπνος, δεν είναι το ίδιο σαν να σου λέει ότι θα κάτσει να δει τηλεόραση, προσπαθεί.

Το βασικό είναι να φτιάξεις τον ύπνο του μωρού, και μέχρι να γίνει αυτό, να κοιμάσαι κι εσύ όταν κοιμάται. Άσε το ένα τρίωρο το μεσημέρι και κοιμήσου. Μην κάνεις δουλειές.

Δεν κοιμάμαι 2 τριωρα σπαστά. Ούτε ένα τρίωρο συνεχόμενο. Το μωρό κοιμάται 2ωρα ή τριωρα την ημέρα μεταξύ γευμάτων που σημαίνει μέχρι να ξαναφαει και ρευτει, ελεύθερος χρόνος είναι μιάμιση ώρα το πολύ . Είπα εξάλλου ότι καταρχάς δεν είμαι άνθρωπος του ημερήσιο ύπνου, δεν μπορώ όσο κουρασμένη και να είμαι. 

Just now, maripoz είπε:

Λοιπόν κοίτα τι νομίζω: η κατάσταση είναι δύσκολη ούτως ή άλλως γιατί ο μπαμπάς δουλεύει όλη την ημέρα καθ δεν γίνεται να μην κοιμάται τη νύχτα. Θα μου πεις και η μαμά όμως είναι 24/24 ωρο on call. Δύο πράγματα πρέπει να γίνουν: 1. Τα ΣΚ να αναλαμβάνει ο μπαμπάς το παιδί τη νύχτα, για τις υπόλοιπες ημέρες δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστική απαίτηση καθώς δεν μπορεί να πηγαίνει αϋπνος στην δουλειά. 2. Εσύ πρέπει, μέχρι να φτιάξει το πρόγραμμα του παιδιού και να κοιμάται τη νύχτα, να καταφέρεις να κοιμάσαι την ημέρα. Πρέπει να βρεθεί τρόπος, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εφόσον δεν θηλαζεις θα πρότεινα ακόμα να πάρεις και κάποιο φυτικο σκευάσμα πχ βαλεριανα. Είναι η κατάσταση πολύ δύσκολη και τείνεις, απόλυτα φυσιολογικό και εγω Το έκανα, να την φορτώνεις όλη στον άντρα σου ένω ένας παρατηρητής απέξω βλέπει πως, όπως ειπώθηκε και από άλλη κοπέλα, οι προσδοκίες σου δεν είναι ρεαλιστικές. Να σου πω και κάτι άλλο: τις πρώτες 50 μέρες είχα 23,5 ώρες το 24ωρο το μωρο πάνω μου. Δεν υπερβαλω, το μωρό δεν καθόταν άλλου. Την μισή ώρα που το έδινα στο μπαμπά του, συνήθως γύρω στις 12 τη νύχτα που το μωρό έκανε τον πιο βαθύ ύπνο και εγώ έμπαινα για ντους, ε μέσα σε αυτό τομισαωρο τον έπαιρνε ο ύπνος τον μπαμπά με το μωρό στην αγκαλιά και έβγαινα έξω από το μπανιο τρελαμενη. Γινόταν σκοτωμος. Δεν σου λέω τι άκουγε. Ε τώρα πια ο μπαμπάς έχει εκπαιδευτέι τόσο πολύ που μπορεί να ξυπνάει και 2 και 3 φορές τη νύχτα να νανουριζει. Οπότε υπάρχει ελπίδα!

 

@maripoz εχω γράψει προηγουμένως ότι το πρώτο δίμηνο το μωρό κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά και γι'αυτο έχω συσσωρευμένη κούραση. Τώρα που δεν κοιμάται και τα βράδια, ήρθε κι έδεσε κι έχω κλατάρει. Από τον πατέρα δεν έχω απαίτηση μέσα στην εβδομάδα, άλλα έστω τα σαββατοκύριακα, το οποίο ούτε αυτό κάνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sansa είπε:

Δεν κοιμάμαι 2 τριωρα σπαστά. Ούτε ένα τρίωρο συνεχόμενο. Το μωρό κοιμάται 2ωρα ή τριωρα την ημέρα μεταξύ γευμάτων που σημαίνει μέχρι να ξαναφαει και ρευτει, ελεύθερος χρόνος είναι μιάμιση ώρα το πολύ . Είπα εξάλλου ότι καταρχάς δεν είμαι άνθρωπος του ημερήσιο ύπνου, δεν μπορώ όσο κουρασμένη και να είμαι. 

 

@maripoz εχω γράψει προηγουμένως ότι το πρώτο δίμηνο το μωρό κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά και γι'αυτο έχω συσσωρευμένη κούραση. Τώρα που δεν κοιμάται και τα βράδια, ήρθε κι έδεσε κι έχω κλατάρει. Από τον πατέρα δεν έχω απαίτηση μέσα στην εβδομάδα, άλλα έστω τα σαββατοκύριακα, το οποίο ούτε αυτό κάνει. 

 

Δυστυχώς πρέπει να φτιάξεις τον ύπνο του μωρού και να μάθεις να κοιμάσαι σπαστά, όπως όλοι οι νέοι γονείς, όσο δυσκολο και να σου φαίνεται.

Αν ο κακός ύπνος συνπίπτει χρονικα με τον αποθηλασμό, δοκιμάστε γάλα με υδρολυμένη πρωτεϊνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa said:

Δεν κοιμάμαι 2 τριωρα σπαστά. Ούτε ένα τρίωρο συνεχόμενο. Το μωρό κοιμάται 2ωρα ή τριωρα την ημέρα μεταξύ γευμάτων που σημαίνει μέχρι να ξαναφαει και ρευτει, ελεύθερος χρόνος είναι μιάμιση ώρα το πολύ . Είπα εξάλλου ότι καταρχάς δεν είμαι άνθρωπος του ημερήσιο ύπνου, δεν μπορώ όσο κουρασμένη και να είμαι. 

 

@maripoz εχω γράψει προηγουμένως ότι το πρώτο δίμηνο το μωρό κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά και γι'αυτο έχω συσσωρευμένη κούραση. Τώρα που δεν κοιμάται και τα βράδια, ήρθε κι έδεσε κι έχω κλατάρει. Από τον πατέρα δεν έχω απαίτηση μέσα στην εβδομάδα, άλλα έστω τα σαββατοκύριακα, το οποίο ούτε αυτό κάνει. 

Αν δεν κάνει ούτε αυτό νομίζω πρέπει να μιλήσετε. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να κάνεις ήρεμη συζήτηση με όλη την συσσωρευμενη αϋπνία αλλά διάλεξε μια σχετικα "διαυγη" στιγμή και μιλήστε ειλικρινά. Γράφεις ότι είναι κλειστός άνθρωπος κλπ, τώρα που είστε γονείς κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν γιατί οι συνθήκες είναι πολύ πιο απαιτητικές και αν δεν εξηγειτε ο ένας στον άλλον πώς νιώθετε και τι σκέφτεστε τότε πάει ο γάμος. Πες του το και αυτό ότι πρέπει να μιλάτε γιατί οι καταστάσεις που ζείτε τώρα στην αρχή με το μωρό και χωρίς βοήθεια είναι θα έλεγα οριακες και η καλή επικοινωνία είναι το Α και το Ω για να επιβιώσετε και ως οικογένεια αλλά και σε επίπεδο σωματικων αντοχων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δυστυχώς πρέπει να φτιάξεις τον ύπνο του μωρού και να μάθεις να κοιμάσαι σπαστά, όπως όλοι οι νέοι γονείς, όσο δυσκολο και να σου φαίνεται.

Αν ο κακός ύπνος συνπίπτει χρονικα με τον αποθηλασμό, δοκιμάστε γάλα με υδρολυμένη πρωτεϊνη.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αυτό το γάλα πρώτη φορά το ακούω αλλά ήδη πίνει ειδικό γάλα για δυσκοιλιότητα (ναι,  έχουμε ΚΑΙ αυτό!) 

Link to comment
Share on other sites

 

Κοίταξε μην περιμένεις ότι όταν αλλάξεις το πρόγραμμα του μωρου θα το παίρνει σερί 12-6 πάλι σπαστά θα κοιμάται θα κοιμάται δυο ώρες φαγητό ρεψιμο ύπνο και άντε ξανά από την αρχή  εσένα πάλι μιάμιση ώρα θα σου μένει να κοιμάσαι μέχρι να ξανά ξυπνήσει αλλά τουλάχιστον θα είναι νυχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αυτό το γάλα πρώτη φορά το ακούω αλλά ήδη πίνει ειδικό γάλα για δυσκοιλιότητα (ναι,  έχουμε ΚΑΙ αυτό!) 

Oταν λες δυσκοιλιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ σου @Sansa ομως ειλικρινά έχω μείνει άφωνη.

Ο άντρας σου πριν το παιδί σε βοηθούσε? θα άπλωνε πχ ένα πλυντήριο ρούχα? θα μαγείρευε κάτι πρόχειρο να φάτε ? θα πήγαινε για ψώνια? θα έβαζε μία σκούπα? κτλ.. αν αυτά δεν τα έκανε πριν τότε είναι δύσκολο να ξεκινήσει να τα κάνει τώρα και ακόμα πιο δύσκολο να βοηθήσει πρακτικά με το παιδί σε αυτή την δύσκολη περίοδο.

Η φροντίδα του βρέφους βαραίνει κυρίως την μαμά, όμως δεν είναι γονέας μόνο η μαμά, και ο πατέρα πρέπει να προσφέρει.Σίγουρα δεν μπορεί να θηλάσει, ομως μπορεί να κάνει μπάνιο το μωρό, να το αλλάξει να το πάρει αγκαλιά, να βάλει τα μπουκάλια στην αποστείρωση κτλ. Σίγουρα το να δουλεύει 12 ώρες την ημέρα είναι κουραστικό, όμως εσύ αν το σκεφτείς αυτή την στιγμή δουλεύεις 24ώρες το 24ωρο.

Δεν αντέχεις και είναι προφανές, μην καθαρίσεις το σπίτι, μην βάλεις πλυντήριο (πέρα από τα ρούχα του μωρού) μην σιδερώσεις, αν ο σύζυγος δεν καταλαβαίνει όταν του λες πως δεν αντέχεις άφησε τον να δει τι πραγματικά εννοείς. Μην μαγειρέψεις, πάρε κάτι έτοιμο να φας, φρόντισε τον εαυτό σου, φρόντισε να ξεκουραστείς. Σκέψου πόσο πιο ήρεμη θα ήσουν αν δεν είχες και την φροντίδα του σπιτιού, ασχολήσου μόνο με το μωρό και με εσένα και άφησε το υπόλοιπα στην άκρη.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όλες χρησιμοποιούμε την φράση ''βοηθάει'' για τους συντρόφους μας, δεν λερώνει και εκείνος ρούχα? δεν τρώει  και εκείνος? δεν ζει και εκείνος στο ίδιο σπίτι? γιατί να είναι μόνο δική μας υποχρέωση να τα έχουμε όλα σε τάξη? πρέπει να υπάρξει καταμερισμός, μόνο έτσι θα βρείτε τις ισορροπίες σας, πρέπει να νοιαστεί για το πως νιώθεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί όλες χρησιμοποιούμε την φράση ''βοηθάει'' για τους συντρόφους μας, δεν λερώνει και εκείνος ρούχα? δεν τρώει  και εκείνος? δεν ζει και εκείνος στο ίδιο σπίτι? γιατί να είναι μόνο δική μας υποχρέωση να τα έχουμε όλα σε τάξη? πρέπει να υπάρξει καταμερισμός, μόνο έτσι θα βρείτε τις ισορροπίες σας, πρέπει να νοιαστεί για το πως νιώθεις.

 

Με την ιδια λογικη, αφου μονο εκεινος δουλευει θα ειναι δικα του τα λεφτα και μονο? Μην πατε βρε κοριτσια με αυτη την λογικη. Δεν μπορει ο καταμερισμος των δουλειων του σπιτιου να γινει μισο μισο ...Γιατι πολυ απλα ο ενας δουλευει 12ωρο πεντε? εξι μερες την εβδομαδα? και ο αλλος ειναι σπιτι...

 

Κοπελα μου νομιζω οτι τα εχεις μπερδεμενα μεσα στο κεφαλι σου και σκεφτεσαι χωρισμους με τριων μηνων μωρο...Εδω καλα καλα δεν γεννησες θες να χωρισεις? Προφανως ο αντρας σου για να τον παιρνει ο υπνος δεν το κανει επιτηδες...κουρασμενος ειναι και κοιμαται με το μωρο αγκαλια...φαντασου και ποσο για να μην το ακουει να κλαιει...

 

Επειδη και εγω δεν δουλευω, εκανα δυο παιδια με 1 χρονο διαφορα, θηλασα και τα δυο, ο αντρας μου φευγει στις 8 το πρωι και γυρναει στις 7...Σε καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολα...Τι ειναι τελος παντων ευκολο σε αυτη την ζωη?

 

Αλλα δεν παυεις να εισαι σπιτι σου, και μπορεις (ναι μπορεις!!!) να κοιμηθεις οταν κοιμαται το μωρο...τελεια και παυλα...δεν υπαρχουν τα "δεν μπορω να κοιμηθω μερα, δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος"...Αλλαξε την ρουτινα του υπνου του παιδιου, κοιμησου μαζι του εστω ενα διωρο και καιρος ειναι να αρχισεις να κανεις τις δουλειες του σπιτιου μαζι του...Ολες τα ιδια περασαμε αλλες με πιο πολυ βοηθεια αλλες με καθολου...

 

Για μενα, και αυτο που εκανα τα σ/κ που ηταν σπιτι ο αντρας μου ηταν να κοιμαμαι πιο πολυ το πρωι, να κοιμαμαι μεσημερι...Παρε μια κοπελα μια φορα τον μηνα, μια φορα στις 10 μερες να σου κανει μια γενικη αν εχεις δυνατοτητα..ασε τις πολλες πολυτελειες με τις δουλειες..τα βασικα μεχρι να μεγαλωσει λιγο ακομη το μωρο...και θα περασει...απλα θελει προσπαθεια απο μερους να βαλεις σε ταξη την καθημερινοτητα, να ακολουθησεις την ρουτινα του μωρου....

 

Περα απο το οτι δεν σου κραταει το παιδι το βραδυ (απο την κουραση του μαλλον γιατι απο οτι μας ειπες και αυτον ο υπνος τον παιρνει...) γιατι δεν του ζητας να σε βοηθησει καπου αλλου? Αμα ξεκινησεις να κοιμασαι μεσα στην ημερα, και ο αντρας σου οταν γυρναει αναλαμβανει δυο πραγματα (δεν ξερω τι κανει και δεν κανει), δεν θα ειναι ολα καλυτερα? Αν ας πουμε Σαββατο πρωι ξυπνησει εφοσον εχει κοιμηθει το βραδυ, παρει το μωρο και σε αφησει να κοιμηθεις ενα ακομη 2ωρο-3ωρο? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Με την ιδια λογικη, αφου μονο εκεινος δουλευει θα ειναι δικα του τα λεφτα και μονο? Μην πατε βρε κοριτσια με αυτη την λογικη. Δεν μπορει ο καταμερισμος των δουλειων του σπιτιου να γινει μισο μισο ...Γιατι πολυ απλα ο ενας δουλευει 12ωρο πεντε? εξι μερες την εβδομαδα? και ο αλλος ειναι σπιτι...

 

Ακριβώς με την ίδια λογική θα πρέπει η γυναίκα να αμείβεται επειδή πλένει καθαρίζει μαγειρεύει και μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί?? Επειδή δηλαδή δεν αμείβεται χρηματικά  όλος αυτός ο κόπος της γυναίκας που προσφέρει τα πάντα σε ένα σπίτι πρέπει να μηδενίζεται? Μπορεί εσύ να έχεις επιλέξει να μείνεις σπίτι να μεγαλώσεις τα παιδιά σου, έτσι θές έτσι σε έμαθαν, αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο ισχύει για όλες τις γυναίκες.

Είναι πολυ ''τιμωρητικό''  επειδή γεννηθήκαμε γυναίκες να πρέπει να σηκώνουμε μόνες μας όλο αυτό το βάρος, θα πρέπει να είμαστε καθαρίστριες - μαγείρισσες -  γιατροί - δασκάλες  - φυσικά και σύζυγοι και όλα αυτά επειδή ο άντρας δουλεύει και φέρνει τα λεφτά σπίτι??δηλαδή αυτό τι σημαίνει? αλήθεια θέλω πολυ να μου το εξηγήσεις. Και για τις μαμάδες που δουλεύουν τι έχεις να πεις?? ας μην δούλευαν να μην γίνονταν χίλια κομμάτια? που ζούμε στο 1950 που η γυναίκα σπίτι παιδιά και τίποτα άλλο?

Κατά την γνώμη μου ναι ο καταμερισμός των δουλειών πρέπει να γίνεται στο μισό, γιατί όσο σημαντικό θεωρείται να δουλέψει ο άντρας να φέρει λεφτά στο σπίτι άλλο τόσο σημαντικό είναι η μαμά να είναι καλά. Δεν ξέρω αν δουλεύεις φαντάζομαι πως όχι, όμως εγώ που δουλεύω θα σου πω πως όταν ήμουν στο σπίτι με ένα μωρό κουραζόμουν πολυ περισσότερο από ότι τώρα που δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Με την ιδια λογικη, αφου μονο εκεινος δουλευει θα ειναι δικα του τα λεφτα και μονο? Μην πατε βρε κοριτσια με αυτη την λογικη. Δεν μπορει ο καταμερισμος των δουλειων του σπιτιου να γινει μισο μισο ...Γιατι πολυ απλα ο ενας δουλευει 12ωρο πεντε? εξι μερες την εβδομαδα? και ο αλλος ειναι σπιτι...

 

Κοπελα μου νομιζω οτι τα εχεις μπερδεμενα μεσα στο κεφαλι σου και σκεφτεσαι χωρισμους με τριων μηνων μωρο...Εδω καλα καλα δεν γεννησες θες να χωρισεις? Προφανως ο αντρας σου για να τον παιρνει ο υπνος δεν το κανει επιτηδες...κουρασμενος ειναι και κοιμαται με το μωρο αγκαλια...φαντασου και ποσο για να μην το ακουει να κλαιει...

 

Επειδη και εγω δεν δουλευω, εκανα δυο παιδια με 1 χρονο διαφορα, θηλασα και τα δυο, ο αντρας μου φευγει στις 8 το πρωι και γυρναει στις 7...Σε καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολα...Τι ειναι τελος παντων ευκολο σε αυτη την ζωη?

 

Αλλα δεν παυεις να εισαι σπιτι σου, και μπορεις (ναι μπορεις!!!) να κοιμηθεις οταν κοιμαται το μωρο...τελεια και παυλα...δεν υπαρχουν τα "δεν μπορω να κοιμηθω μερα, δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος"...Αλλαξε την ρουτινα του υπνου του παιδιου, κοιμησου μαζι του εστω ενα διωρο και καιρος ειναι να αρχισεις να κανεις τις δουλειες του σπιτιου μαζι του...Ολες τα ιδια περασαμε αλλες με πιο πολυ βοηθεια αλλες με καθολου...

 

Για μενα, και αυτο που εκανα τα σ/κ που ηταν σπιτι ο αντρας μου ηταν να κοιμαμαι πιο πολυ το πρωι, να κοιμαμαι μεσημερι...Παρε μια κοπελα μια φορα τον μηνα, μια φορα στις 10 μερες να σου κανει μια γενικη αν εχεις δυνατοτητα..ασε τις πολλες πολυτελειες με τις δουλειες..τα βασικα μεχρι να μεγαλωσει λιγο ακομη το μωρο...και θα περασει...απλα θελει προσπαθεια απο μερους να βαλεις σε ταξη την καθημερινοτητα, να ακολουθησεις την ρουτινα του μωρου....

 

Περα απο το οτι δεν σου κραταει το παιδι το βραδυ (απο την κουραση του μαλλον γιατι απο οτι μας ειπες και αυτον ο υπνος τον παιρνει...) γιατι δεν του ζητας να σε βοηθησει καπου αλλου? Αμα ξεκινησεις να κοιμασαι μεσα στην ημερα, και ο αντρας σου οταν γυρναει αναλαμβανει δυο πραγματα (δεν ξερω τι κανει και δεν κανει), δεν θα ειναι ολα καλυτερα? Αν ας πουμε Σαββατο πρωι ξυπνησει εφοσον εχει κοιμηθει το βραδυ, παρει το μωρο και σε αφησει να κοιμηθεις ενα ακομη 2ωρο-3ωρο? 

Καλά δεν είπε κανείς για μισό μισό. Η κοπέλα δήλωσε πως δε βοηθάει πουθενά. Επίσης, η ψυχική κούραση είναι πολύ χειρότερη από τη σωματική (πόσο μάλλον όταν στην κοπέλα υπάρχουν κ τα δυο).

@Sansa προφανώς δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι για διαζύγιο, είναι πολύ νωρίς, οι ορμόνες σου χορεύουν, η κουραση βαράει κόκκινο, η αϋπνία -γνωστο βασανιστηριο- είναι αυτή που μιλάει. Προσπάθησε αρχικά να φτιάξεις τις ώρες του μωρού σταδιακά, με τον τρόπο που σου προτάθηκε παραπάνω. Ξέρω ότι είναι μεγάλο δέλεαρ να το αφήσεις να κοιμηθεί μέσα στη μέρα για να ξεκουραστείς λίγο αλλά προσπάθησε να το ξυπνάς συνέχεια μέχρι να κοιμάται τουλάχιστον απόγευμα. Άσε το σπίτι να ρημάξει ή πάρε αν μπορείς μια γυναίκα μια φορά στις 15 να σου κάνει τα βασικά. Να κοιμάσαι όταν κοιμάται κ αυτό, έστω μισή ώρα τη φορά, έστω να ξαπλώνεις με κλειστά μάτια αν δεν μπορείς να κοιμηθείς, χωρίς κινητά κ τηλεόραση. Κόψε τους καφέδες και πάρε τη συμβουλή του παιδιάτρου.

Συγγενείς ή φίλους δεν έχεις κοντά για βοήθεια; Έστω να βγεις μισή ώρα να πάρεις έναν καφέ σε πλαστικό κ να γυρίσεις. Ένα Σαββάτο που θα γυρίσει ο άντρας σου από τη δουλειά, περίμενε τον έτοιμη κ πάρτε το μωρό κ βγείτε βόλτα. Αν δε θελει, αφησε του το κ βγες μόνη σου, δε θα πάθουν τπτ. Πάρε το μωρό κ βγες στα μαγαζιά. Κάνε τελοσπαντων ότι μπορείς για να ξελαμπικαρεις. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Ακριβώς με την ίδια λογική θα πρέπει η γυναίκα να αμείβεται επειδή πλένει καθαρίζει μαγειρεύει και μεγαλώνει μόνη της ένα παιδί?? Επειδή δηλαδή δεν αμείβεται χρηματικά  όλος αυτός ο κόπος της γυναίκας που προσφέρει τα πάντα σε ένα σπίτι πρέπει να μηδενίζεται? Μπορεί εσύ να έχεις επιλέξει να μείνεις σπίτι να μεγαλώσεις τα παιδιά σου, έτσι θές έτσι σε έμαθαν, αυτό δεν σημαίνει πως το ίδιο ισχύει για όλες τις γυναίκες.

Είναι πολυ ''τιμωρητικό''  επειδή γεννηθήκαμε γυναίκες να πρέπει να σηκώνουμε μόνες μας όλο αυτό το βάρος, θα πρέπει να είμαστε καθαρίστριες - μαγείρισσες -  γιατροί - δασκάλες  - φυσικά και σύζυγοι και όλα αυτά επειδή ο άντρας δουλεύει και φέρνει τα λεφτά σπίτι??δηλαδή αυτό τι σημαίνει? αλήθεια θέλω πολυ να μου το εξηγήσεις. Και για τις μαμάδες που δουλεύουν τι έχεις να πεις?? ας μην δούλευαν να μην γίνονταν χίλια κομμάτια? που ζούμε στο 1950 που η γυναίκα σπίτι παιδιά και τίποτα άλλο?

Κατά την γνώμη μου ναι ο καταμερισμός των δουλειών πρέπει να γίνεται στο μισό, γιατί όσο σημαντικό θεωρείται να δουλέψει ο άντρας να φέρει λεφτά στο σπίτι άλλο τόσο σημαντικό είναι η μαμά να είναι καλά. Δεν ξέρω αν δουλεύεις φαντάζομαι πως όχι, όμως εγώ που δουλεύω θα σου πω πως όταν ήμουν στο σπίτι με ένα μωρό κουραζόμουν πολυ περισσότερο από ότι τώρα που δουλεύω.

 

Οχι δεν δουλευω. και να το ξερω πολυ καλα και συμφωνω οτι το να φροντιζεις σπιτι και παιδι (ποσο μαλλον και παιδια) ειναι σαφως πιο δυσκολο. Αυτο που εννοω για να μην παμε την συζητηση αντρας vs γυναικα (κατι που πραγματικα το βρισκω τραγικο) ειναι οτι δεν κανει καλο σε ενα ζευγαρι να μπαινει η λογικη -αφου τρως θα βοηθησεις στο φαι (η γυναικα) για να απαντησει μετα ο αντρας -εγω δουλευω και φερνω τα λεφτα και να ξεκινησει ενας καβγας δικο μου δικο σου, εγω κανω πιο πολλα, και να βγαλουνε το "μετρο" για την κουραση...Πρακτικα πρεπει να βλεπει το ζευγαρι τι ειναι πιο λειτουργικο, πρακτικα δυνατο και να φροντιζουν ο ενας τον αλλο με τον τροπο τους. Αυτο που καταλαβα εγω οτι ειναι το το θεμα της κοπελας ειναι ο υπνος. Και ο αντρας της δεν μπορει να κρατησει το παιδι το βραδυ γιατι απλα τον παιρνει ο υπνος και με το μωρο αγκαλια...Αυτο που θα εκανα εγω ειναι ενα ποτ πουρι απο τις συνβουλες των κοριτσιων, συν να κοιμαμαι σ/κ πρωινα και μεσημερι...Μου ακουγεται πιο λογικο απο το να πιει 5 καφεδες ο μπαμπας να κρατησει το μωρο το βραδυ (που ουτως η αλλως πρεπει να αλλαξει την μερα απο το βραδυ καποια στιγμη)...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Και ο αντρας της δεν μπορει να κρατησει το παιδι το βραδυ γιατι απλα τον παιρνει ο υπνος και με το μωρο αγκαλια...Αυτο που θα εκανα εγω ειναι ενα ποτ πουρι απο τις συνβουλες των κοριτσιων, συν να κοιμαμαι σ/κ πρωινα και μεσημερι...Μου ακουγεται πιο λογικο απο το να πιει 5 καφεδες ο μπαμπας να κρατησει το μωρο το βραδυ (που ουτως η αλλως πρεπει να αλλαξει την μερα απο το βραδυ καποια στιγμη)...

Ναι όμως και η κοπέλα νυστάζει, η νύστα του πατέρα βαραίνει πιο πολύ; 

Ας πιει ο μπαμπάς μια μέρα 5 καφέδες να κοιμηθεί η μαμά να συνέλθει κ να ξεκινήσει την προσπάθεια αλλαγής του προγράμματος. 

Γενικά, δεν είναι αντιπαράθεση αντρα-γυναικας, είναι η τοποθέτηση των αναγκών του ενός πάνω από αυτές του άλλου υπό τη δικαιολογία ότι δουλεύει άρα κουράζεται ενώ ο άλλος κάθεται στο σπίτι.

Θα συμφωνήσω με την @kotsifikos, κ εγώ όταν ήμουν στο σπίτι κοντευα να τρελαθώ, όταν επέστρεψα στη δουλειά ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Πιο πολύ κουραζομουν στο σπίτι παρά τώρα. Κ να σημειώσω ότι ο αντρας μου ξύπναγε το βράδυ πάνω από τις μισές φορές κ έκανε κ δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

 

Οχι δεν δουλευω. και να το ξερω πολυ καλα και συμφωνω οτι το να φροντιζεις σπιτι και παιδι ειναι σαφως πιο δυσκολο. Αυτο που εννοω για να μην παμε την συζητηση αντρας vs γυναικα (κατι που πραγματικα το βρισκω τραγικο) ειναι οτι δεν κανει καλο σε ενα ζευγαρι να μπαινει η λογικη -αφου τρως θα βοηθησεις στο φαι (η γυναικα)

Δεν είπα πουθενά να περάσει στην αντεπίθεση, ούτε στο ποστ μου αναφέρει πουθενά πως θα γίνει άνδρας vs γυναικας, ίσα ίσα είπα πως πρέπει να υπάρχει καταμερισμός.

Η κοπέλα έχει καταρρεύσει από την κούραση ΄και την αυπνία, όχι μόνο λόγω παιδιού  αλλά λόγω των πολλών υποχρεώσεων, ε δεν μπορώ σε μία γυναίκα που έχει γονατίσει από την κούραση να της με λίγα λογια πως είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στην ζωή της και να το δεχθεί. Πρέπει να προσφέρουν και οι δύο και με τον τρόπο του ο καθένας, γιατί όπως και να το κάνουμε όταν μοιράζονται οι υποχρεώσεις μοιράζεται η ευθύνη, μοιράζεται και το άγχος.

Πρακτικά ο πατέρας πρέπει να βοηθάει είτε δουλεύει 12 ώρες είτε 8, δεν είναι το παιδί μόνο της μαμάς, ας βρουν εκείνοι τον τρόπο που λειτουργεί για την δική τους οικογένεια, πρέπει όμως να ταιριάζει και στους δύο, για΄τι αν η σανσα αναλάβει τώρα εξ ολοκλήρου μόνη της το παιδί και το σπίτι αυτό δεν θα αλλαξει ποτέ! Για αυτό και πρότεινα να μην κάνει δουλειές, να φροντίζει το παιδί  και τίποτα άλλο, προσωπικά αυτό θα έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ναι όμως και η κοπέλα νυστάζει, η νύστα του πατέρα βαραίνει πιο πολύ; 

Ας πιει ο μπαμπάς μια μέρα 5 καφέδες να κοιμηθεί η μαμά να συνέλθει κ να ξεκινήσει την προσπάθεια αλλαγής του προγράμματος. 

Γενικά, δεν είναι αντιπαράθεση αντρα-γυναικας, είναι η τοποθέτηση των αναγκών του ενός πάνω από αυτές του άλλου υπό τη δικαιολογία ότι δουλεύει άρα κουράζεται ενώ ο άλλος κάθεται στο σπίτι.

Θα συμφωνήσω με την @kotsifikos, κ εγώ όταν ήμουν στο σπίτι κοντευα να τρελαθώ, όταν επέστρεψα στη δουλειά ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Πιο πολύ κουραζομουν στο σπίτι παρά τώρα. Κ να σημειώσω ότι ο αντρας μου ξύπναγε το βράδυ πάνω από τις μισές φορές κ έκανε κ δουλειές.

 

Ενταξει βρε παιδι μου μαζι σου...και μενα ο αντρας μου οταν θηλαζα και ξυπνουσανε συνεχεια τα παιδια στις πολυ αρχες πριν σαραντησουμε καθοτανε το βραδυ μου εφερνε τα παιδια τα εβαζε διπλα μου τρωγανε και τα επαιρνε...ολο το βραδυ το εκανε αυτο και εγω κοιμομουνα...

 

Μετα ομως, ξεκινησα και εγω να κοιμαμαι μεσα στην μερα, γιατι οκ να το κανει αυτο ο ανθρωπος μια μερα, αντε και το εκανε...δεν φτανει ενα βραδυ.πρεπει και η κοπελα να βρει ρυθμους μεσα στην μερα να ξεκουραζεται για να βοηθησει και εκεινη και το παιδι να βρει ρυθμο και ολη την οικογενεια.

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν είπα πουθενά να περάσει στην αντεπίθεση, ούτε στο ποστ μου αναφέρει πουθενά πως θα γίνει άνδρας vs γυναικας, ίσα ίσα είπα πως πρέπει να υπάρχει καταμερισμός.

Η κοπέλα έχει καταρρεύσει από την κούραση ΄και την αυπνία, όχι μόνο λόγω παιδιού  αλλά λόγω των πολλών υποχρεώσεων, ε δεν μπορώ σε μία γυναίκα που έχει γονατίσει από την κούραση να της με λίγα λογια πως είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στην ζωή της και να το δεχθεί. Πρέπει να προσφέρουν και οι δύο και με τον τρόπο του ο καθένας, γιατί όπως και να το κάνουμε όταν μοιράζονται οι υποχρεώσεις μοιράζεται η ευθύνη, μοιράζεται και το άγχος.

Πρακτικά ο πατέρας πρέπει να βοηθάει είτε δουλεύει 12 ώρες είτε 8, δεν είναι το παιδί μόνο της μαμάς, ας βρουν εκείνοι τον τρόπο που λειτουργεί για την δική τους οικογένεια, πρέπει όμως να ταιριάζει και στους δύο, για΄τι αν η σανσα αναλάβει τώρα εξ ολοκλήρου μόνη της το παιδί και το σπίτι αυτό δεν θα αλλαξει ποτέ! Για αυτό και πρότεινα να μην κάνει δουλειές, να φροντίζει το παιδί  και τίποτα άλλο, προσωπικά αυτό θα έκανα!

 

Μα που διαφωνουμε τοτε? και εγω το ιδιο δεν της ειπα? 

 

Και που το ξερουμε τι κανει και δεν κανει ο ανθρωπος βρε κοριτσια? δεν μας ειπε η κοπελα νομιζω για δουλειες κτλ...ειπε οτι αυτο που την ενδιαφερει ειναι να κοιμαται το βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Sansa said:

το πρόβλημα είναι ότι είμαι μόνη και δεν έχω βοήθεια από τον συζυγο που λείπει 12ωρα λόγω δουλειάς και όταν επιστρέφει σπίτι τρώει και κοιμάται. Πλέον σκέφτομαι σοβαρά να χωρίσω γιατί η ψυχολογία μου είναι στα τάρταρα, είμαι πολύ κουρασμένη και άυπνη. Μέσα στη μέρα, που πλέον το μωρό κοιμάται στην κούνια (εφόσον έχει αποκοιμηθεί στην αγκαλιά μου και μόνο από τις 9 το πρωί μέχρι 5-6 το απόγευμα) δενξεκουραζομαι γιατί έχω να κάνω όλα τα υπόλοιπα :μαγειρεμα,καθαριοτητα, ετοιμασία των μπιμπερό, μπάνιο κλπ. 

@Fenia27 λέει η κοπέλα ξεκάθαρα πως δεν βοηθάει .

Πήρε συμβουλές και ως προς τον ύπνο του μωρού αλλά και όλες οι κοπέλες εδώ την συμβούλευσαν να κάνει υπομονή γιατί η κούραση και η αυπνία είναι πολυ κακοί σύμβουλοι.

Εγώ δεν είδα πουθενά να λέμε το ίδιο πράγμα εγώ και εσύ, μπορεί να έχω καταλάβει και λάθος, εγώ σίγουρα δεν θεωρώ φυσιολογικό το να φορτώνεται ένας άνθρωπος τα βάρη της οικογένειας επειδή δεν αμείβεται για την δουλειά που κάνει.

Sansa για την ώρα μην πάρεις καμία οριστική απόφαση που να αφορά την οικογένεια σου, προτεραιότητα έχει να βρεις τους ρυθμούς σου με το παιδί, να πάρεις τον χρόνο σου να ξεκουραστείς λίγο και μετά θα δεις πως είναι τα πράγματα. Είμαι σίγουρη πως όταν ξεκουραστείς λίγο θα τα βλέπεις όλα διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

@Fenia27 λέει η κοπέλα ξεκάθαρα πως δεν βοηθάει .

 

Ε πρεπει να αρχισει να βοηθαει με δουλειες, να κανει μπανιο το μωρο οπωσδηποτε...Εμενα μπανιο τα εκανε ο αντρας μου μετα την δουλεια. Τωρα μεγαλωσαν τους βαζω παιζουν και την ωρα που γυρναει τα ντυνει εκεινος.

 

Για τον υπνο αυτο που θελει η κοπελα δεν το βλεπω μακροχρονια ρεαλιστικο. Στο χερι της ειναι να ξεκουραζεται μεσα στην μερα οσο μπορει και να φτιαξει το προγραμμα του παιδιου.

 

Ο μπαμπας ομως πρεπει να αναλαβει την ρουτινα του μπανιου τουλαχιστον. Οχι μονο για να ξεκουρασει την ιδια αλλα και για το δεσιμο του με το παιδι. 

 

@Sansa εχετε μιλησει για αυτο? τι αλλο να αναλαβει οταν γυρναει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Για τον υπνο αυτο που θελει η κοπελα δεν το βλεπω μακροχρονια ρεαλιστικο. Στο χερι της ειναι να ξεκουραζεται μεσα στην μερα οσο μπορει και να φτιαξει το προγραμμα του παιδιου.

Το να φτιάξει το βιολογικό ρολόι του παιδιού είναι σίγουρα κάτι που πρέπει να κάνει. ΕΙδικά από τη στιγμή που δεν αξιοποιεί το χρόνο αυτό για να κοιμάται μέσα στη μέρα, δεν έχει και πολύ νόημα να κρατάει το μωρό κοιμισμένο, ειδικά μετά το απόγευμα. Από κει και πέρα όμως, το πώς θα μοιραστούν να νυχτερινά ξυπνήματα, εξαρτάται και από το αν η μητέρα προβλέπεται να γυρίσει σύντομα στη δουλειά. Γιατί αν είναι να μη εργάζεται γενικώς, ναι είναι λογικό να ξεκουράζεται στη μέρα, αν είναι όμως να αρχίσει δουλειά πχ όταν θα είναι το παιδί 8-9 μηνών, ηλικία που 1ή 2 ξυπνήματα είναι αυτονόητα και για παιδί που δεν θηλάζει ακόμα, εκεί δεν έχει λογική να το επιβαρυνθεί αυτό μόνο η μητέρα, όταν θα γυρίσει κι εκείνη στη δουλειά της, γιατί έχει εξίσου ανάγκη να είναι κατά το δυνατόν ξεκούρστη και διαυγής εφόσον δουλεύει εκτός σπιτιού και ίσως οδηγεί κλπ. Δεν εννοώ ότι αν είναι σπίτι δεν έχει ανάγκη ξεκούρασης, κι εγώ είμαι από τις γυναίκες που δυσκολεύτηκαν πολύ με την παραμονή στο σπίτι περισσότερο απ' ό,τι με την εργασία. Αλλά τέλος πάντων, άλλο είναι να σέρνεσαι στον καναπέ και το παιδί να παίζει στα πόδια σου, αάλλο να έχεις να πας και στην δουλειά άυπνη, ενώ ο άντρας σου έχει κοιμηθεί ένα αξιοπρεπές ωράριο. Με την υπαρχουσα κατάσταση πάντως, σίγουρα κάποιον ύπνο παραπάνω μπορεί να της εξασφαλίσει ο άντρας της το σ/κ και αυτός θα πρέπει να είναι ο στόχος τους, ακόμα και το να αναλάβει το μωρό 1-2 ώρες όταν γυρίσει από τη δουλειά, για να ξεκουραστεί τότε η μαμά. Όχι να κάνει κι αυτός τη νύχτα μέρα, αυτό δεν νομίζω ότι θα οφελήσει κάτι κάποιον από τους δύο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πρόβλημα το εντοπίζω στην απουσία διάθεσης, βλέπει δηλαδή ένας νέος πατέρας την γυναίκα του στα πρόθυρα της κατάρρευσης και βάζει σε προτεραιότητα τον ύπνο του, συνεχίζει την καθημερινή του ρουτινα σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα.

 

Τί σημασία έχει εάν η κοπέλα είναι στο σπίτι? Σε αυτή την ηλικία όλες οι μαμάδες στο σπίτι είναι (και οι εργαζόμενες) και όλοι οι άντρες δουλεύουν, αλλά οφείλουν να συμμετέχουν. Δεν θα πάθουν τίποτα αν για 5-6 μήνες χάνουν ώρες ύπνου το βράδυ, αν είχαν δίδυμα δηλαδή τί θα γινόταν?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Lenia16 said:

Ναι όμως και η κοπέλα νυστάζει, η νύστα του πατέρα βαραίνει πιο πολύ; 

Ας πιει ο μπαμπάς μια μέρα 5 καφέδες να κοιμηθεί η μαμά να συνέλθει κ να ξεκινήσει την προσπάθεια αλλαγής του προγράμματος. 

Γενικά, δεν είναι αντιπαράθεση αντρα-γυναικας, είναι η τοποθέτηση των αναγκών του ενός πάνω από αυτές του άλλου υπό τη δικαιολογία ότι δουλεύει άρα κουράζεται ενώ ο άλλος κάθεται στο σπίτι.

Θα συμφωνήσω με την @kotsifikos, κ εγώ όταν ήμουν στο σπίτι κοντευα να τρελαθώ, όταν επέστρεψα στη δουλειά ξαναβρήκα τον εαυτό μου. Πιο πολύ κουραζομουν στο σπίτι παρά τώρα. Κ να σημειώσω ότι ο αντρας μου ξύπναγε το βράδυ πάνω από τις μισές φορές κ έκανε κ δουλειές.

Η διαφορά είναι πως η κοπέλα μπορεί να κοιμηθεί μέσα στην ημέρα που κοιμάται το μωρό (μέχρι α φτιάξει το πρόγραμμα του) ο μπαμπασ όχι. Δεν ξέρω αν ειπώθηκε κάπου ότι ο άντρας της πιστεύει ότι κάθεται σπίτι αλλά αν ειπώθηκε είναι πολύ κακο. Πάντως εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Δε νομίζω ότι τίθεται το θέμα ισότητας των φύλων δίκαια αν απαιτούμε από τον μπαμπά και 12 ώρες δουλειά και 50-50 τη συμμετοχή στα του σπιτιού. Αν εμένε ο μπαμπάς στο σπίτι με το μωρό και δούλευε η μαμα (ναι συμβαίνει και αυτό) πάλι το ίδιο θα ίσχυε ότι ο μπαμπάς επιφορτιζεται de facto με περισσότερες δουλειές. Όχι τπτ άλλο αλλά δεν βγαίνουν οι ώρες αλλιώς αν ο άνθρωπος δουλεύει 12 ωρο, πώς θα συμμετέχει στο σπίτι το ίδιο με κάποιον που δεν δουλεύει? @Lenia16 δεν απευθύνω το σχόλιο μου προσωπικά σε εσένα, απλώς παρέθεσα το τελευταίο σχόλιο από τα παραπάνω ( δηλαδή το δικό σου) για να γράψω τη γνώμη μου σε όσα ειπώθηκαν παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Και είναι αυτός λόγος η κοπέλα να περνάει μόνο αυτή άυπνες νύχτες; Δεν είναι μόνο η νύστα και η κούραση, είναι και η αίσθηση ότι είσαι μόνη σου σε όλο αυτό, ότι ο άνθρωπος σου δεν σου στέκεται. 
 

Τα μωρά δεν είναι μόνο για τα χαριτωμένα γελάκια, συνεπάγονται κούραση και νεύρα και να βγεις και λίγο από την βολή σου. Ο γάμος και η σχέση εκεί φαίνονται και δοκιμάζονται, όχι όταν είσαι ξεκούραστος και χαλαρός και χωρίς υποχρεώσεις.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις αλλά εδώ υπάρχει ένα τελείως πρακτικό πρόβλημα : αν ο ένας από τους δύο γονεις πρέπει να ξυπνήσει στις 6 και δουλεύει 12 ώρες πώς θα αντέξει αυπνος? Γιαυτό είπα παραπάνω ότι τα ΣΚ πρέπει ο μπαμπάς να αναλαμβάνει το μωρό τη νύχτα αλλά τις καθημερινές το θεωρώ ανεφικτό. Ο καταμερισμος των εργασιών του σπιτιού (Και της συμμετοχής στην ανατροφή του παιδιού) γίνεται στη βάση των πραγματικών συνθηκων όχι μιας αφηρημενης αντίληψης περί ισότητας που δεν ενσωματωνει τις αντικείμενικες συνθήκες και συνεπώς δεν είναι δίκαιη ούτε εκπληρώνει την ισότητα. προφανώς θα ήταν αλλιώς αν εργαζόταν και η γυναίκα και είχαν τον ίδιο χρόνο στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις αλλά εδώ υπάρχει ένα τελείως πρακτικό πρόβλημα : αν ο ένας από τους δύο γονεις πρέπει να ξυπνήσει στις 6 και δουλεύει 12 ώρες πώς θα αντέξει αυπνος?

Δεν νομίζω ότι κάποια από εμάς είπε ότι ο άνθρωπο πρέπει να είναι ξύπνιος και τη νύχτα. Όμως δεν μπορώ να φανταστώ να κοιμάται τόσο αμέριμνος που η γυναίκα του να καταρρέει. Ο δικός μου άντρας κοιμάται βαριά και είχαμε κανονίσει να είναι κ σε άλλο δωμάτιο εξ αρχής για να έχει αντοχές τη μέρα, για να αναπληρώνω εγώ τότε ύπνο (αυτά θεωρώντας ότι θα θηλάσω), στην πράξη όμως, επειδή έπρεπε να ξυπνάω με ξυπνητήρι στην αρχή για να ταΐζω τον μικρό, και είχα και αντλήσεις και συμπλήρωμα και πολλά μπουκάλια για αποστείρωση, το πρώτο δίμηνο νομίζω ξυπνούσε κάθε βράδυ, δηλαδή έβαζε κι εκείνος ρολόι, ετοίμαζε το συμπλήρωμα όσο έδινα το γάλα, έκανε την αποστείρωση όσο αντλούσα, σίγουρα ξυπνούσε αν το μωρό ήταν πολύ ανήσυχο και έμενε ξύπνιο, όχι ότι ξυπνούσε απλώς από το θόρυβο, απλούστατα δεν μπορούσε να κοιμηθεί βαριά, το είχε έγνοια, ήθελε να δει τι μπορούσε να κάνει κλπ. Μετά το δίμηνο που έστρωσαν τα πράγματα δεν ξυπνούσε, δεν άκουγε δηλαδή τα περισσότερα βράδιαγιατί δεν κάναμε και θόρυβο, αλλά πάντα αν γίνει κάτι το βράδυ πχ έχει συνάχι κ είνια ανήσυχος, το ακούει. Και το λέω αυτό γιατί εγώ θεωρώ ότι ο δικός μου για το μωρό δεν έκανε πολλά σε σχέση με άλλους άντρες, (έκανε όμως περισσότερα στο σπίτι), δεν τον αναφέρω δλδ σαν κάποιο εξιδανικευμένο παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Θα αντέξει όπως αντέχουν μαμάδες που γυρνάνε στην δουλειά με ασαραντιστα μωρά, όπως αντέχουν μπαμπάδες με δίδυμα, όπως αντέχουν μπαμπάδες με περισσότερα του ενός παιδιά που αναλαμβάνουν τη νύχτα τα μεγαλύτερα. 
 

Ο άντρας μου όταν κάναμε το δεύτερο παιδι, επι 4 μήνες περνούσε τις νύχτες του με τον δίχρονο γιο μας που άλλοτε πηδούσε τα κάγκελα και τριγυρνούσε, άλλοτε ξυπνούσε από τα κλάματα την μικρής και έμενε ξύπνιος 2 ώρες κάθε νύχτα, άλλοτε ήταν άρρωστος κλπ.

 

Αν υπάρχει η διάθεση, θα υπάρξει και τρόπος και το ζευγάρι θα βρει έναν ρυθμό που έχει λογική ώστε κανείς να μην καταρρεύσει. Αν από την αρχή ο μπαμπάς κλειδώνεται σε άλλο υπνοδωμάτιο και κοιμάται γαλήνια την ώρα που η γυναίκα του δεν την παλεύει, δεν έχει διάθεση προφανώς. Κάποιες γυναίκες βεβαια αυτό δεν τις πειράζει, άλλες όμως δεν θα ανεχτούν για πολύ καιρό να μεγαλώνουν ένα μωρό παραπάνω και αυτό είναι ένα ρίσκο που πρέπει να το ξέρει ο μπαμπάς όταν αποφασίζει ότι «χρειάζεται ύπνο».

 

Just now, Έσπερος said:

Δεν νομίζω ότι κάποια από εμάς είπε ότι ο άνθρωπο πρέπει να είναι ξύπνιος και τη νύχτα. Όμως δεν μπορώ να φανταστώ να κοιμάται τόσο αμέριμνος που η γυναίκα του να καταρρέει. Ο δικός μου άντρας κοιμάται βαριά και είχαμε κανονίσει να είναι κ σε άλλο δωμάτιο εξ αρχής για να έχει αντοχές τη μέρα, για να αναπληρώνω εγώ τότε ύπνο (αυτά θεωρώντας ότι θα θηλάσω), στην πράξη όμως, επειδή έπρεπε να ξυπνάω με ξυπνητήρι στην αρχή για να ταΐζω τον μικρό, και είχα και αντλήσεις και συμπλήρωμα και πολλά μπουκάλια για αποστείρωση, το πρώτο δίμηνο νομίζω ξυπνούσε κάθε βράδυ, δηλαδή έβαζε κι εκείνος ρολόι, ετοίμαζε το συμπλήρωμα όσο έδινα το γάλα, έκανε την αποστείρωση όσο αντλούσα, σίγουρα ξυπνούσε αν το μωρό ήταν πολύ ανήσυχο και έμενε ξύπνιο, όχι ότι ξυπνούσε απλώς από το θόρυβο, απλούστατα δεν μπορούσε να κοιμηθεί βαριά, το είχε έγνοια, ήθελε να δει τι μπορούσε να κάνει κλπ. Μετά το δίμηνο που έστρωσαν τα πράγματα δεν ξυπνούσε, δεν άκουγε δηλαδή τα περισσότερα βράδιαγιατί δεν κάναμε και θόρυβο, αλλά πάντα αν γίνει κάτι το βράδυ πχ έχει συνάχι κ είνια ανήσυχος, το ακούει. Και το λέω αυτό γιατί εγώ θεωρώ ότι ο δικός μου για το μωρό δεν έκανε πολλά σε σχέση με άλλους άντρες, (έκανε όμως περισσότερα στο σπίτι), δεν τον αναφέρω δλδ σαν κάποιο εξιδανικευμένο παράδειγμα. 

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι ο άντρας της κοπέλας προσφερθηκε να κρατήσει το μωρό και κάποια στιγμή τον πήρε ο ύπνος. @Deena ανεφερα και παραπάνω ότι εάν εργαζόταν και οι δύο γονείς, όπως στην περίπτωση της μητέρας που έχει ασαραντιστο μωρό και επιστρέφει στην εργασία της, θα μιλούσαμε για άλλη συνηθηκη που δεν έχει σχέση με την παρούσα καθώς το μωρό θα εμένε με κάποιον φροντιστή εντός της ημέρας και φυσικά  οι γονείς θα ήταν εξίσου υπεύθυνοι για τα νυχτερινά ξύπνηματα. Οπότε δεν αναφέρομαι σε αυτή την υποθετικη περίπτωση αλλά στην πολύ συγκεκριμένη όπως έχει περιγράφει από την @Sansa. @Έσπερος και εγώ συμφωνώ απόλυτα ότι ο εργαζόμενος γονιος ( είτε πατέρας είτε μητέρα) οφείλει να συμμετέχει όσο το δυνατόν περισσοτερο αλλά αυτό γίνεται με ένα customised πρόγραμμα στο πλαίσιο του εφικτόυ της κάθε κατάστασης. Εν προκειμένω η πρόταση μου ήταν να αναλαμβάνει ο πατέρας το μωρό τα ΣΚ. Φυσικά αυτή η πρόταση είναι απλώς μια φόρμουλα και το ζευγάρι μετά από μια ήρεμη συζήτηση μπορεί να αποφασίσει τι βολεύει περισσότερο. Δεν μίλησα ποτέ για μη συμμετοχή του πατέρα ή να βλέπει την μητέρα να καταρρέει και να κοιμάται αμεριμνος. Γράφω λίγο βιαστικά συγγνώμη αν έχω παραβλεψει κατι

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις αλλά εδώ υπάρχει ένα τελείως πρακτικό πρόβλημα : αν ο ένας από τους δύο γονεις πρέπει να ξυπνήσει στις 6 και δουλεύει 12 ώρες πώς θα αντέξει αυπνος? Γιαυτό είπα παραπάνω ότι τα ΣΚ πρέπει ο μπαμπάς να αναλαμβάνει το μωρό τη νύχτα αλλά τις καθημερινές το θεωρώ ανεφικτό. Ο καταμερισμος των εργασιών του σπιτιού (Και της συμμετοχής στην ανατροφή του παιδιού) γίνεται στη βάση των πραγματικών συνθηκων όχι μιας αφηρημενης αντίληψης περί ισότητας που δεν ενσωματωνει τις αντικείμενικες συνθήκες και συνεπώς δεν είναι δίκαιη ούτε εκπληρώνει την ισότητα. προφανώς θα ήταν αλλιώς αν εργαζόταν και η γυναίκα και είχαν τον ίδιο χρόνο στο σπίτι.

Εγώ μίλησα για τον καταμερισμό εργασιών του σπιτιού και όχι ως μία αφηρημένη αντίληψη περί ισότητας όπως λες, αλλά ως μία πραγματική συνθήκη.

Η φροντίδα του μωρού και κυρίως βρέφους, είναι ''εργασία'' 24ωρη αμισθί, (προσωπική μου άποψη αυτό ). Δεν είναι άδικο για την μητέρα να μην μπορεί καμία στιγμή μέσα στην ημέρα να ξεκουραστεί? Εγώ σκεπτόμενη αυτό γράφω.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...