Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Εςεις οχι, σε αλλους χωρους βεβαια οτιδηποτε εκτος του 24ωρου baby wearing συνιστα λογο για αφαίρεση επιμέλειας :-P παντως αυτο το κρυα κουνια μου χτυπησε ασχημα, μπορει να μην γράφτηκε με διαθεση κριτικής αλλα το θεωρω περιττο κ μη βοηθητικό.  Κατα τ αλλά εγώ η ίδια λέω σε συγγενεις μ που παραπονιούνται οτι το 20 μηνων δευτερο παιδι τους κλαιει το βραδυ, οτι θα επρεπε να το εχουν στο δωματιο τους. κι ο δικος μας στο δωματιο μας ειναι ακομα κ λυπαμαι που θα χασω την παρεουλα - κ θα τον αντικαταστήσει κ το ροχαλητό! Κ για την αγκαλια που λες, εχω φωτο σελφι απο τον πρωτο ή δεύτερο μήνα, το μωρό να πιπιλίζει το ένα στήθος κ να κοιμαται κ εγω να αντλω απο το αλλο στηθος κανοντας ακροβατικά για να στερεωσω στο μαξιλαρι θηλασμού κ το παιδί κ το μπουκάλι, γιατι αν τον αφηνα θα εκλαιγε κ δεν θα μπορουσα να αντλησω κ δεν ειχε τι να φαει στο επομενο γευμα. κι εγω τα χω κανει αυτα αν κ πριν γεννησω νομιζα οτι απλα θα βαζω το παιδι στο σλινγκ κ θα ειμαι ολη τη μερα ελευθερη κ ωραια σαν να μην αλλαξε τίποτα. αλλά ενώ τα πέρασα πολύ ελαφρά σε σχέση με μωρά που θηλασαν ή μωρα με πολλους κολικους, τον καταλαβαινω τον ανθρωπο, δεν τον αρπάζω απ τα μουτρα γιατι τολμάει να θελει να κοιμηθει το μωρο κ λιγο εκτος αγκαλιας! 

Νομίζω έχεις καταλάβει τελείως λάθος , αλλά είναι ο άνθρωπος αλλά κατάλαβες. Αν θες ανέβα πάνω και ξανά διάβασε από την αρχή για να μην ξανά εξηγούμε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, **nikos** said:

Ευτυχώς που δεν τα βλέπει και καμία αρχή τα σχόλια εδώ , γιατί στο Τσακ είμαι να μείνω χωρίς παιδί με τα σχόλια μερικών εδώ μέσα...το νευρολογικό πρόβλημα που ανέφερα , το είπα λόγω ότι η έλλειψη ύπνου σε τέτοια ηλικία βρεφών σχετίζεται με νευρολογικά προβληματα( δεν το λέω εγώ οι γιατροί το λένε). Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος, απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάποια «λυση» να κοιμάται φυσιολογικές ώρες (12-14 για τόσο μικρά βρέφη) και να μην κοιμάται πάνω στη γυναίκα μου τις 6/8 φορές που κοιμάται. Όσον αφορά τη φόρμουλα γάλακτος, αν δεν κάνω πάλι λάθος, έχει ένα συστατικό , που το έχει και το μητρικό γάλα, απλώς το έχει σε μεγαλύτερη αναλογία και το μωρο κοιμάται πιο εύκολα- δεν το ναρκώνει. Αυτά τα ολιγα . 

Τι είδους νευρολογικα προβλήματα συνδέονται με λιγότερες από το μέσο όρο ώρες ύπνου? Τι σας είπαν οι γιατροί? Μου κάνει εντύπωση γιατί εμάς μας είχε πει ο παιδίατρος ότι κάθε μωρό είναι διαφορετικό και δεν υπάρχει στάνταρ στις ώρες ύπνου. Αλλα κοιμούνται περισσότερο και άλλα λιγότερο και φυσικά κάνεις ο,τι μπορείς να τα βοηθήσεις στον ύπνο αλλά δεν μίλησε για νευρολογικα προβλήματα αντιθέτως ήταν πολύ χαλαρός με το θέμα. Συγγνώμη για την παρανοηση, δεν είχα καταλάβει ότι είχατε μιλήσει με γιατρό/γιατρούς σχετικά, είχα καταλάβει ότι ήταν δική σας ιδέα το να το ψάξετε περαιτέρω για νευρολογικα και γιαυτό μου φάνηκε ακραία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, **nikos** είπε:

Ευτυχώς που δεν τα βλέπει και καμία αρχή τα σχόλια εδώ , γιατί στο Τσακ είμαι να μείνω χωρίς παιδί με τα σχόλια μερικών εδώ μέσα...το νευρολογικό πρόβλημα που ανέφερα , το είπα λόγω ότι η έλλειψη ύπνου σε τέτοια ηλικία βρεφών σχετίζεται με νευρολογικά προβληματα( δεν το λέω εγώ οι γιατροί το λένε). Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος, απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάποια «λυση» να κοιμάται φυσιολογικές ώρες (12-14 για τόσο μικρά βρέφη) και να μην κοιμάται πάνω στη γυναίκα μου τις 6/8 φορές που κοιμάται. Όσον αφορά τη φόρμουλα γάλακτος, αν δεν κάνω πάλι λάθος, έχει ένα συστατικό , που το έχει και το μητρικό γάλα, απλώς το έχει σε μεγαλύτερη αναλογία και το μωρο κοιμάται πιο εύκολα- δεν το ναρκώνει. Αυτά τα ολιγα . 

Λογικά θα κρατήσει για το πρώτο διάστημα αυτό το ότι κοιμάται πάνω της. Σιγά σιγά θα ξεκολλήσει απλά θέλει το χρόνο του. Θα δείτε ότι όσο προχωράει ο καιρός θα καλυτερεύουν τα πράγματα και θα δεχτεί σιγά σιγά την κούνια του αντί αγκαλιάς. Απλά το πρώτο διάστημα συνήθως είναι έτσι. Δεν θα κρατήσει για πάντα αυτή η κατάσταση. Μετά σιγά σιγά θα αρχίσει και να διαχωρίζει και την μέρα με την νύχτα και θα κοιμάται καλύτερα τα βραδια. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, **nikos** είπε:

Ευτυχώς που δεν τα βλέπει και καμία αρχή τα σχόλια εδώ , γιατί στο Τσακ είμαι να μείνω χωρίς παιδί με τα σχόλια μερικών εδώ μέσα...το νευρολογικό πρόβλημα που ανέφερα , το είπα λόγω ότι η έλλειψη ύπνου σε τέτοια ηλικία βρεφών σχετίζεται με νευρολογικά προβληματα( δεν το λέω εγώ οι γιατροί το λένε). Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος, απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάποια «λυση» να κοιμάται φυσιολογικές ώρες (12-14 για τόσο μικρά βρέφη) και να μην κοιμάται πάνω στη γυναίκα μου τις 6/8 φορές που κοιμάται. Όσον αφορά τη φόρμουλα γάλακτος, αν δεν κάνω πάλι λάθος, έχει ένα συστατικό , που το έχει και το μητρικό γάλα, απλώς το έχει σε μεγαλύτερη αναλογία και το μωρο κοιμάται πιο εύκολα- δεν το ναρκώνει. Αυτά τα ολιγα . 

ΑΥτό ακριβώς με τα νευρολογικά δεν το γνωρίζω. ΕΕννοούν ότι νευρολογικά προβλήματα την προκαλούν, ή ότι η έλλειψη ύπνου τα προκαλεί; 

 

ΌΠως κ να χει, σίγουρα το μωρό πρέπει να κοιμάται αρκετά για να ξεκουράζεται. Απλώς το αρκετά δεν είναι το ίδιο για όλα τα παιδιά, και δεν είναι και ο τρόπος με τον οποίο κατανέμεται ο ίδιος. Κι αντικειμενικά μιλώντας, πάνω μας κοιμούνται καλύτερα και τα βρέφη και τα νήπια. Έχει και τα καλά του αυτό, μη νομίζεις. Σε κανα χρόνο που μπορέι να μην κοιμάται καν τη μέρα, θα διαπιστώσεις ότι η αγκαλίτσα στον καναπέ τελικά δεν ήταν και τόσο κουραστική. 

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται απλά να περιμένεις να περάσει αυτή η φάση. Αρχικά φροντίστε τη διαφορά μέρας - νύχτας, κάποια στιγμή θα το αντιληφθεί και θα βοηθήσει (όχι να κοιμάται σερί το βράδυ, απλώς να ρυθμιστεί σε μια φυσιολογική ώρα ύπνου πχ 9 μέχρι το πρωί με κάποια ξυπνήματα). Μετά αξιοποιήστε ατόν τον ύπνο στην αγκαλιά τουλάχιστον για δική σας ξεκούραση. μην επιχειρείτε με τη μία να τον αφήσετε κάτω. ας κοιμηθεί κ η γυναίκα σου λίγο, δεν έγινε κ κάτι. αφού ασχολείσαι εσύ με διάφορα, λογικά το σπίτι σας είναι καθαρό κ έχετε ένα πιάτο φαι. ΚΡάτα τον κι εσύ έτσι αν δεν κοιμάται μόνο με θηλασμό κ κοιμηθείτε μαζί για να αλλάξετε βάρδια. Πηγαίνετε βόλτα με το καρότσι και καθίστε έξω να χαλαρώσετε. Δοκιμάστε μάρσιπο. Όλα αυτά δεν σας ξεκουράσουν απόλυτα, ούτε θα κάνουν το σπίτι σας να αστράφτει, αλλά τουλάχιστον θα έχετε κάποιες ώρες για  καθαρή σκέψη. Έτσι θα καταλάβετε αν το μωρό γκρινιάζει επιε΄δη έιναι κουρασμένο ή έχει κολικούς ή κάτι άλλο, για ναξερετε κ τι θα πείτε στον γιατρό. χρειάζεται όμως να πάρετε μια απόσταση από την κατάσταση. αν δεν σας είναι εφικτό χρόνος μακριά από το μωρό, αν δεν έχετε κάποιον να το κρατήσει έστω για μια ώρα, κάντε μια βόλτα έξω με καρότσι ή μαρσιπο, θα κοιμάται λογικά το μωρό κι έτσι θα χαλαρώσετε θα συζητήσετε, κατα προτθμηση οχι για το μωρο, θα εχετε λιγο χρονο για σας. Αυτα τα διαλειμματα σε βοηθουν να εχεις τη σωστη προοπτικη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναρωτιέμαι πάντως ειλικρινά πώς επηρεάζεται ο μπαμπάς από ότι το νεογέννητο που θηλάζει αποκλειστικά ξυπνά συχνά για να θηλάσει. Γιατι καταλαβαινω ότι σε μεγάλο μέρος υπάρχει ανησυχία από το μπαμπά; Που λογικά με το θηλασμο κοιμάται πολύ περισσότερο από όσο αν το μωρό έπαιρνε μπουκάλι.

 

Αν η αγωνία είναι της μαμάς που όμως θέλει να θηλάσει, ο κατάλληλος άνθρωπος να της μιλήσει είναι είτε κάποια συγγενής που θήλασε αποκλειστικά και για καιρό, δηλαδή για χρόνο ας πούμε, είτε σύμβουλος θηλασμού, που μπορεί να εξηγήσει άμεσα πώς εξελίσσεται και ο θηλασμός και ο ύπνος μέσα στους επόμενους μήνες ή και χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε @**nikos** θα ηθελα να ρωτησω .Εισαι ευχαριστημενος με τον παιδίατρο που εχεις; Λογικο σαν πρώτη φορα γονεας να εχεις αγχος για ολα και να ψαχνεις απαντησεις εδω μεσα. Για να μην τρελαινεσαι θα σου ελεγα οτι αποριες εχεις για το παιδι να τις συζητάς με τον παιδιατρο πρωτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αναρωτιέμαι πάντως ειλικρινά πώς επηρεάζεται ο μπαμπάς από ότι το νεογέννητο που θηλάζει αποκλειστικά ξυπνά συχνά για να θηλάσει. Γιατι καταλαβαινω ότι σε μεγάλο μέρος υπάρχει ανησυχία από το μπαμπά; Που λογικά με το θηλασμο κοιμάται πολύ περισσότερο από όσο αν το μωρό έπαιρνε μπουκάλι.

Ε πώς δεν επηρεάζεται; αν η μαμά είναι καθηλωμένη όλο το 24ωρο πεφτει στον μπαμπα το βαρος για ολα τα υπολοιπα. Αλλα κ να μην τον νοιαζει αυτο, ειναι τοσο παραλογο να ενδιαφερεται για τη γυναικα κ το παιδι του; Μπραβο πρεπει να του πουμε που θεωρει το παιδι και δικη του υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν είχα πει στον γιατρό ότι δεν κοιμάται νόμιζε πως εννοούσα ''δεν κοιμάται σερί'' , το παιδί μου όμως δεν κοιμόταν καθόλου, αυτό το 6-8 ώρες (8 στο τσακίρ κέφι και σπάνια) σπαστά στο 24ωρο που έχω γράψει ισχύει, ήταν η πραγματικότητα, σημείωνα τις ώρες που κοιμόταν, ήταν φοβερό αυτό που ζούσαμε σε συνδυασμό με τους κολικούς. Με μεγάλο ζόρι βγήκαν οι πρώτοι μήνες, και ένα βράδυ ξαφνικά έκανε το πρώτο που 12-6, ουαου!!!!!!!!!!!ήταν φοβερό ακόμα θυμάμαι εκείνο το πρωί-αφού πήγα πρώτα να δω τι έχει και δεν ξύπνησε 10 φορές το βράδυ-  ξύπνησα και νόμιζα πως είχα κοιμηθεί 24ωρο ολόκληρο! Μιλάμε για τόση διαφορά!!Εμένα λοιπόν το παιδί μου  ακόμα και σήμερα (παρόλο που κοιμάται σερί από αρκετά μικρός) θέλει λίγες ώρες ύπνου για να ξεκουραστεί, μέσα στην ημέρα κοιμήθηκε πολύ λίγο (αν θυμάμαι καλά από 15 μηνών μεχρι 2 ετών..δεν θυμάμαι ακριβώς έχουν περάσει και χρόνια), και πλέον κοιμάται 9:30 και στις 6:30 το αργότερο 7:00 έχει ξυπνήσει, έχει υπάρξει περίοδος που ξυπνάει και στις 5:30.

8 hours ago, **nikos** said:

Ευτυχώς που δεν τα βλέπει και καμία αρχή τα σχόλια εδώ , γιατί στο Τσακ είμαι να μείνω χωρίς παιδί με τα σχόλια μερικών εδώ μέσα...το νευρολογικό πρόβλημα που ανέφερα , το είπα λόγω ότι η έλλειψη ύπνου σε τέτοια ηλικία βρεφών σχετίζεται με νευρολογικά προβληματα( δεν το λέω εγώ οι γιατροί το λένε). Γιατί έγινε μεγάλος ντόρος, απλώς ρώτησα αν υπάρχει κάποια «λυση» να κοιμάται φυσιολογικές ώρες (12-14 για τόσο μικρά βρέφη) και να μην κοιμάται πάνω στη γυναίκα μου τις 6/8 φορές που κοιμάται. Όσον αφορά τη φόρμουλα γάλακτος, αν δεν κάνω πάλι λάθος, έχει ένα συστατικό , που το έχει και το μητρικό γάλα, απλώς το έχει σε μεγαλύτερη αναλογία και το μωρο κοιμάται πιο εύκολα- δεν το ναρκώνει. Αυτά τα ολιγα . 

Κράτα τις συμβουλές που στα πρακτικά μπορεί να σας βοηθήσουν, διάβασε και τις ιστορίες από τις υπόλοιπες μαμάδες και θα δεις πως πάνω κάτω τα ίδια έκαναν όλα τα βρέφη, δεν υπάρχουν ''φυσιολογικές'' ώρες τους πρώτους μήνες. Την συσχέτιση του ύπνου με τα νευρολογικά προβλήματα δεν την γνωρίζω. Επειδή είμαι εγώ που έδωσα βαρύτητα στο άγχος σου για τυχόν νευρολογικά προβλήματα, θέλω να σου εξηγήσω πως δεν το έκανα κακοπροαίρετα και δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις, δεν είχα τέτοια πρόθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αναρωτιέμαι πάντως ειλικρινά πώς επηρεάζεται ο μπαμπάς από ότι το νεογέννητο που θηλάζει αποκλειστικά ξυπνά συχνά για να θηλάσει. Γιατι καταλαβαινω ότι σε μεγάλο μέρος υπάρχει ανησυχία από το μπαμπά; Που λογικά με το θηλασμο κοιμάται πολύ περισσότερο από όσο αν το μωρό έπαιρνε μπουκάλι.

 

Αν η αγωνία είναι της μαμάς που όμως θέλει να θηλάσει, ο κατάλληλος άνθρωπος να της μιλήσει είναι είτε κάποια συγγενής που θήλασε αποκλειστικά και για καιρό, δηλαδή για χρόνο ας πούμε, είτε σύμβουλος θηλασμού, που μπορεί να εξηγήσει άμεσα πώς εξελίσσεται και ο θηλασμός και ο ύπνος μέσα στους επόμενους μήνες ή και χρόνια. 

Εμένα παντως αν δε σηκωνοταν ο άντρας μου να μου τη φέρει στο κρεβάτι να τη θηλασω μάλλον το παιδι θα εμενε νηστικό γιατί εγώ κοιμόμουν κ κοιμάμαι σαν το τούβλο. Παίζει να σηκωνοταν 6 φορές κάθε νύχτα ο άντρας μου -καλη του ώρα. Κ αν δε σηκωνοταν ξύπναγε ούτως ή άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Εμένα παντως αν δε σηκωνοταν ο άντρας μου να μου τη φέρει στο κρεβάτι να τη θηλασω μάλλον το παιδι θα εμενε νηστικό γιατί εγώ κοιμόμουν κ κοιμάμαι σαν το τούβλο. Παίζει να σηκωνοταν 6 φορές κάθε νύχτα ο άντρας μου -καλη του ώρα. Κ αν δε σηκωνοταν ξύπναγε ούτως ή άλλως. 

Μία από τα ίδια, όχι όμως γιατί κοιμόμουν βαριά, αλλά για να βοηθήσει. Όταν ξυπνούσε ο μικρός, τον σήκωνε, τον άλλαζε, τον φάσκιωνε όταν ήταν πολύ μωράκι ( του άρεσε και με βοηθούσε και μένα να τον πιάνω καλύτερα), και μου τον έφερνε να τον θηλάσω. Μετά τον μήνα, που πριν το εξάωρο δεν ξυπνούσε, έπαιρνε το πορτ μπεμπέ στο σαλόνι ( δεν μας βόλεψε το λίκνο) και κοιμόντουσαν εκεί , ο σύζυγος στον καναπέ, και μου τον έφερνε όταν ξυπνούσε και συνεχίζαμε τον ύπνο όλοι μαζί στην κρεβατοκάμαρα( ο μικρός στο λίκνο. Αυτό γιατί εγώ είχα πολύ άγχος 'όταν ήταν το μωρό στο δωμάτιο (φοβόμουν ότι θα ξυπνήσει!) και κοιμόμουν χάλια.

Επίσης τα τσιτωμένα νεύρα και η πεσμένη διάθεση μιας νέας μητέρας που δεν κοιμάται και δεν ξεκουράζεται, σίγουρα επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό όλη την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Sentir...natureza said:

Κι όμως οι επιστήμονες θεωρούν ότι αποχωριζόμαστε νωρίτερα το ενδομήτριο περιβάλλον καθαρά λόγω μεγέθους. Σε σχέση με τα υπόλοιπα θηλαστικά θα έπρεπε να γεννιομαστε σχεδόν 1 έτους. Τα γατάκια (μιας που αναφέρθηκαν) λίγες μέρες αφού γεννηθούν περπατάνε κανονικά και λίγες εβδομάδες αργότερα τρέχουν. Αλλά ας πάμε καλυτερα στους κοντινoτερους συγγενείς μας,τους χιμπατζήδες οι οποιοι έχουν τα βρέφη τους κολλημένα επάνω τους (και τα θηλάζουν) σχεδόν 5 χρόνια και τα φροντίζουν ιδιαιτέρως για ακόμη περισσότερο. Οι άνθρωποι είναι το μόνο θηλαστικό που γεννιέται τόσο ανώριμο γιατί αν έμενε κι άλλο μέσα στην κοιλιά θα ήταν αδύνατο να χωρέσει από το γεννητικό καναλι και όχι επειδή είναι έτοιμο να "αυτονομηθεί".

Δεν είπα ότι είναι έτοιμο να αυτονομηθεί. Είπα ότι είναι έτοιμο να επιβιώσει εκτός . Υπάρχει κάποια ένσταση σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

με αυτο το θεμα μου θυμιζετε τηv πεθερα μου που οταv ηταv vεογεvvητο με εθαβε οτι το κραταω αγκαλια για vα τεμπελιαζω (κ οχι γιατι ξυπvαει) κ μου ελεγε οτι αυτη περιμεvε πως κ πως vα αφησει τ; δικα της παιδια στηv κουvια vα κοιμηθουv για vα προλαβει ολες τις δουλειες. τελικα οποτε της το ειχα αφησει για vα το κρατησει κατεληγε vα το κραταει αγκαλια γιατι οποτε επιχειρουσε vα το αφησει κουvια ξυπvαγε. 

 

Και μετά φαντάζομαι οτι ως γνήσια ελληνίδα πεθερά σε κατηγόρησε ότι φταις εσύ που έμαθες το παιδί αγκαλιά και γι' αυτό δεν κοιμάται πλέον στη κουνια...:-D

 

 

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Πάντως εγώ όταν είχα πει στον γιατρό ότι δεν κοιμάται νόμιζε πως εννοούσα ''δεν κοιμάται σερί'' , το παιδί μου όμως δεν κοιμόταν καθόλου, αυτό το 6-8 ώρες (8 στο τσακίρ κέφι και σπάνια) σπαστά στο 24ωρο που έχω γράψει ισχύει, ήταν η πραγματικότητα, σημείωνα τις ώρες που κοιμόταν, ήταν φοβερό αυτό που ζούσαμε σε συνδυασμό με τους κολικούς. Με μεγάλο ζόρι βγήκαν οι πρώτοι μήνες, και ένα βράδυ ξαφνικά έκανε το πρώτο που 12-6, ουαου!!!!!!!!!!!ήταν φοβερό ακόμα θυμάμαι εκείνο το πρωί-αφού πήγα πρώτα να δω τι έχει και δεν ξύπνησε 10 φορές το βράδυ-  ξύπνησα και νόμιζα πως είχα κοιμηθεί 24ωρο ολόκληρο! Μιλάμε για τόση διαφορά!!Εμένα λοιπόν το παιδί μου  ακόμα και σήμερα (παρόλο που κοιμάται σερί από αρκετά μικρός) θέλει λίγες ώρες ύπνου για να ξεκουραστεί, μέσα στην ημέρα κοιμήθηκε πολύ λίγο (αν θυμάμαι καλά από 15 μηνών μεχρι 2 ετών..δεν θυμάμαι ακριβώς έχουν περάσει και χρόνια), και πλέον κοιμάται 9:30 και στις 6:30 το αργότερο 7:00 έχει ξυπνήσει, έχει υπάρξει περίοδος που ξυπνάει και στις 5:30.

 

Ειλικρινά σαν να ακούω να μου περιγράφουν το παιδί μου!

Και όντως με τα χρόνια (γιατί πλέον είναι 8 ετών) αλλά και με την εμπειρία του δεύτερου παιδιού απλά κατέληξα και 'γω στο συμπέρασμα ότι είναι στο παιδί το αν θα κοιμάται λίγο ή πολύ, ήσυχα ή ανήσυχα. Η κόρη μου όντως είναι ένα παιδί που χρειάζεται λίγο ύπνο, έχει τεράστιες αντοχές και έτσι ήταν από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε.  

 

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιμαται στο καρότσι μπορείτε να τον πηγαίνετε εναλλάξ βόλτες μια ο ένας μια ο άλλος για να κοιμηθεί. Κι έτσι ο γονιός που είναι σπίτι μπορεί κι αυτος να κοιμηθεί εκείνη την ωρα. Αν κρατήσει κάνα διωρο η βόλτα είναι σούπερ.Είναι καλύτερο από το όλοι μαζί βόλτα που προτάθηκε, ώστε να κοιμαστε κι εσείς.Ειναι και χειμώνας βέβαια για τόσο μεγάλες βόλτες δυστυχώς...

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν είπα ότι είναι έτοιμο να αυτονομηθεί. Είπα ότι είναι έτοιμο να επιβιώσει εκτός . Υπάρχει κάποια ένσταση σε αυτό?

Δεν ξέρω αν φταίει ο γραπτός λόγος αλλά μου βγάζεις μια επιθετικοτητα με τον τρόπο σου που δεν μου αρέσει. Όλη η συζήτηση δεν αφορα την σωματική επιβίωση αλλά την συναισθηματική (παρ'ολο που  πιστεύεται ότι η σωματική επαφή είναι ζωτικής σημασίας για τα μωρά), οπότε υπέθεσα ότι εννουσες ότι εφ' όσον βγαίνει από την κοιλιά όποτε έχει ορίσει η φύση ότι ήρθε η ώρα τοτε δεν υπάρχει θέση για θεωρίες όπως το "4ο τρίμηνο" και το "9 μήνες στην κοιλιά, 9 μήνες αγκαλια" που προαναφερθηκαν. Έτσι καταλαβα ότι το εννοουσες βάσει την συνολική εικόνα των παραθεσεων σου και των απόψεων που έχεις εκφράσει. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi said:

 είναι στο παιδί το αν θα κοιμάται λίγο ή πολύ, ήσυχα ή ανήσυχα. Η κόρη μου όντως είναι ένα παιδί που χρειάζεται λίγο ύπνο, έχει τεράστιες αντοχές και έτσι ήταν από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε.  

 

 

Πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε έτσι είναι και εμένα, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική ανάγκη στον ύπνο, έτσι είναι και ο άντρας μου, μπορεί να κοιμηθεί 5 ώρες (το πολύ) και είναι ξεκούραστος εγώ στις 5 ώρες είμαι άυπνη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Δεν ξέρω αν φταίει ο γραπτός λόγος αλλά μου βγάζεις μια επιθετικοτητα με τον τρόπο σου που δεν μου αρέσει. Όλη η συζήτηση δεν αφορα την σωματική επιβίωση αλλά την συναισθηματική (παρ'ολο που  πιστεύεται ότι η σωματική επαφή είναι ζωτικής σημασίας για τα μωρά μιας και έχει βρεθει πόσο διαφορετικά λειτουργεί το σώμα όταν είναι αγκαλια), οπότε υπέθεσα ότι εννουσες ότι εφ' όσον βγαίνει από την κοιλιά όποτε έχει ορίσει η φύση ότι ήρθε η ώρα τοτε δεν υπάρχει θέση για θεωρίες όπως το "4ο τρίμηνο" και το "9 μήνες στην κοιλιά, 9 μήνες αγκαλια" που προαναφερθηκαν. Έτσι καταλαβα ότι το εννοουσες βάσει την συνολική εικόνα των παραθεσεων σου και των απόψεων που έχεις εκφράσει. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν ξέρω αν φταίει ο γραπτός λόγος αλλά μου βγάζεις μια επιθετικοτητα με τον τρόπο σου που δεν μου αρέσει. Όλη η συζήτηση δεν αφορα την σωματική επιβίωση αλλά την συναισθηματική (παρ'ολο που  πιστεύεται ότι η σωματική επαφή είναι ζωτικής σημασίας για τα μωρά), οπότε υπέθεσα ότι εννουσες ότι εφ' όσον βγαίνει από την κοιλιά όποτε έχει ορίσει η φύση ότι ήρθε η ώρα τοτε δεν υπάρχει θέση για θεωρίες όπως το "4ο τρίμηνο" και το "9 μήνες στην κοιλιά, 9 μήνες αγκαλια" που προαναφερθηκαν. Έτσι καταλαβα ότι το εννοουσες βάσει την συνολική εικόνα των παραθεσεων σου και των απόψεων που έχεις εκφράσει. 

Εννοώ ότι η φύση θεωρεί έτοιμο το μωρό να επιβιώσει εκτός,  με ότι συνεπάγεται αυτό  (λιγότερη σωματική επαφή, λιγότερη ζεστασιά κτλ). Αυτά τα 9 μήνες κοιλιά , εννιά αγκαλιά δεν έχουν κάποια επιστημονική τεκμηρίωση και δεν μου λένε κάτι. Πιστεύω ότι την προσκόλληση του μωρού πάνω μας την προκαλούμε κυρίως εμείς οι ίδιες, είτε από το άγχος μας, ή για να καλύψουμε δικές μας ανάγκες. Προς θεού , δεν ακυρώνω το ανάγκη του μωρού για αγκαλιά. Μιλάω για το 24/24. Επίσης , με κίνδυνο να φανώ πάλι επιθετική, (ειλικρινά δεν το θέλω) , δεν κατάλαβα γιατί έχουμε πιάσει το ζωικό βασίλειο, και τι σχέση με μας και με το θέμα αν οι χιμπατζήδες θηλάζουν 5 χρόνια. Αν είναι απλά κουβέντα να γίνεται, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

 

Και μετά φαντάζομαι οτι ως γνήσια ελληνίδα πεθερά σε κατηγόρησε ότι φταις εσύ που έμαθες το παιδί αγκαλιά και γι' αυτό δεν κοιμάται πλέον στη κουνια...:-D

 

 

 

Ειλικρινά σαν να ακούω να μου περιγράφουν το παιδί μου!

Και όντως με τα χρόνια (γιατί πλέον είναι 8 ετών) αλλά και με την εμπειρία του δεύτερου παιδιού απλά κατέληξα και 'γω στο συμπέρασμα ότι είναι στο παιδί το αν θα κοιμάται λίγο ή πολύ, ήσυχα ή ανήσυχα. Η κόρη μου όντως είναι ένα παιδί που χρειάζεται λίγο ύπνο, έχει τεράστιες αντοχές και έτσι ήταν από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε.  

 

 

vαιιιι εvvοειτε χα χα χα . ειvαι κλασικο οπως φαιvετε

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε έτσι είναι και εμένα, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική ανάγκη στον ύπνο, έτσι είναι και ο άντρας μου, μπορεί να κοιμηθεί 5 ώρες (το πολύ) και είναι ξεκούραστος εγώ στις 5 ώρες είμαι άυπνη!

 

Ακριβώς αυτό που λες, διαφορετικές ανάγκες κάθε οργανισμού. Έτσι είμαι και ΄γω σαν τον άντρα σου, οπότε σε μένα έμοιασε και το παιδί. 

Απλά πριν κάνω το δεύτερο παιδί νόμισα ότι ως πρωτομάνα έφταιγα εγώ για τον άστατο ύπνο του παιδιού, ότι κάτι έκανα λάθος. Με την απόκτηση όμως του δεύτερου παιδιού διαπίστωσα ότι απλά είναι θέμα παιδιού. Δεν έκανα κάτι διαφορετικό με το δεύτερο, την ίδια τεχνική ακολούθησα και μάλιστα ήταν και σε δυσμενέστερη θέση σε σχέση με το πρώτο παιδί γιατί και λιγότερη αγκαλιά είχε, και περισσότερη φασαρία έζησε. Απλά είναι ένα παιδί που κοιμάται πολύ, έχει ανάγκη τον ύπνο και τον επιζητά. Δεν περιμένει δηλαδή να τον πάρω αγκαλιά για να κοιμηθεί, ούτε να έχει ησυχία.

 

Όλα αυτά τα γράφω περισσότερο για να τα δει ο nikos και να απενεχοποιηθεί και να ξεαγχωθεί. Υπομονή θα κάνουν μέχρι όσο χρειάζεται. Και όπως το ανέφερε και κάποια φίλη πιο πάνω, να το πάρουν απόφαση όσο πιο σύντομα γίνεται και να προσαρμοστούν.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εννοώ ότι η φύση θεωρεί έτοιμο το μωρό να επιβιώσει εκτός,  με ότι συνεπάγεται αυτό  (λιγότερη σωματική επαφή, λιγότερη ζεστασιά κτλ). Αυτά τα 9 μήνες κοιλιά , εννιά αγκαλιά δεν έχουν κάποια επιστημονική τεκμηρίωση και δεν μου λένε κάτι. Πιστεύω ότι την προσκόλληση του μωρού πάνω μας την προκαλούμε κυρίως εμείς οι ίδιες, είτε από το άγχος μας, ή για να καλύψουμε δικές μας ανάγκες. Προς θεού , δεν ακυρώνω το ανάγκη του μωρού για αγκαλιά. Μιλάω για το 24/24. Επίσης , με κίνδυνο να φανώ πάλι επιθετική, (ειλικρινά δεν το θέλω) , δεν κατάλαβα γιατί έχουμε πιάσει το ζωικό βασίλειο, και τι σχέση με μας και με το θέμα αν οι χιμπατζήδες θηλάζουν 5 χρόνια. Αν είναι απλά κουβέντα να γίνεται, κανένα πρόβλημα.

Γιατί στέκεσαι στον θηλασμό των χιμπατζηδων, το έβαλα σε παρένθεση γιατι θεώρησα απλά ότι θα ήταν καλό να υπάρχει σαν πληροφορία. Το ζωικό βασίλειο το πιάσαμε γιατί ανήκουμε κι εμείς σε αυτό και έχουμε μάθει πολλά για την συμπεριφορά μας παρατηρώντας και κάνοντας πειράματα και γιατί λόγω της "υπερλογικοποιησης" των πάντων έχουμε ξεχάσει λίγο τα βασικά, τα οποία ευτυχώς υπάρχουν πολιτισμοί που τα ακολουθούν ακομη. Καλό είναι να γνωρίζουμε ότι η κούνια και ο ύπνος κατά μονας ειναι κάτι πολυ καινούριο σε όλη την ιστορία του ανθρώπινου είδους και κανένα άλλο θηλαστικό δεν κοιμάται μακρυά από το νεογέννητο του, παρ'ολο που είναι πιο "ικανό" να επιβιώσει απ' ότι ο άνθρωπος. Όποιος έχει φροντίσει ορφανά γατακια θα γνωρίζει ότι όσο πιο μικρά είναι τόσο πιο λίγες είναι οι πιθανότητες επιβίωσης, όχι λόγω έλλειψης τροφής (παρέχεις εσύ το συμπλήρωμα) αλλά λόγω έλλειψης επαφής με τη μαμά τους, γι' αυτό και τα αγκαλιάζεις σχεδόν όλη μέρα. Προσωπικά, βλέποντας τέτοιες συμπεριφορές στα άλλα θηλαστικά δεν μπορώ παρά να πάρω μαθήματα από αυτά, γιατί δεν μπορεί ο άνθρωπος, που η συμπεριφορά του είναι χίλιες φορές πιο περίπλοκη, που είναι τόσο ανώριμος όταν γεννιέται, που περνάει τέτοιο σοκ στη γέννηση του, να μην έχει την ανάγκη για μια ομαλή μετάβαση στο περιβάλλον εκτός μήτρας. Και αυτή η μετάβαση γίνεται προσομοιωνοντας το ενδομητριο περιβάλλον (όταν κρίνεται απαραίτητο, δεν λέω για το νεογνο που κοιμάται σχετικά ήρεμο και μόνο του γιατί βάσει της ιδιοσυγκρασιας του δεν έχει τοση πολλή ανάγκη από ομαλή μετάβαση) . Εκεί είναι που διαφωνείς απ'οτι καταλαβα αλλά δεν έχει σημασια γιατί τα γεγονότα το επιβεβαιωνουν. 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...